ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

04.06.99 N 09/1-1664-ЕП

 

Начальникам регiональних митниць
Начальникам Оперативної,
Центральної енергетичної митниць


Стосовно пiдготовки документа

     На 20-му засiданнi Ради Керiвникiв митних служб держав-учасниць Спiвдружностi та 22-го засiданнi Ради по залiзничному транспорту держав-учасниць Спiвдружностi була затверджена Типова технологiя взаємодiї митних органiв i залiзничних адмiнiстрацiй держав-учасниць СНД з питань технологiї митного оформлення i контролю товарiв, багажу i вантажобагажу, що перемiщуються залiзничним транспортом.

     Керуючися вимогами наказiв Держмитслужби вiд 28.01.97 N 27, вiд 11.02.98 N 74, вiд 26.03.98 N 169, надсилаємо текст Типової технологiї для надання пропозицiй щодо пiдготовки нацiонального документа, за яким має здiйснюватися взаємодiя митних органiв та залiзниць України.

     Термiн виконання - 3 липня 1999 року.

     Вiдповiдi надсилайте електронною поштою на адресу Управлiння оргмитконтролю.

Додаток: на 17 стор.

Начальник Управлiння
органiзацiї митного контролю
О. Бiльчук

 

ТИПОВА ТЕХНОЛОГIЯ

взаємодiї митних органiв i залiзничних адмiнiстрацiй
держав-учасникiв СНД з питань технологiї митного оформлення
i контролю товарiв, багажу i вантажобагажу, що перемiщуються
залiзничним транспортом

     1. Загальнi положення

     1.1. Цей документ (далi - Типова технологiя) визначає технологiю митного оформлення i контролю товарiв, багажу i вантажобагажу, що перемiщуються через митний кордон держави-учасника СНД залiзничним транспортом повагонними вiдправками (у т.ч. маршрутами), дрiбними вiдправками, в контейнерах.

     Дiя цiєї Типової технологiї не розповсюджується на вiйськовi вантажi, багаж i вантажобагаж, товари, що перевозяться вагонами спецзв'язку.

     1.2. Товари, що перемiщуються через митний кордон держави-учасника СНД залiзничним транспортом, пiдлягають митному оформленню i митному контролю в порядку, передбаченому нацiональним митним законодавством держави-учасника СНД i справжньою Типовою технологiєю, яка визначає особливостi митного оформлення товарiв, що перевозяться залiзничним транспортом.

     1.3. Митне оформлення i контроль товарiв виконуються в термiни, встановленi для такого оформлення i контролю митним законодавством держави-учасника СНД, щодня, без вихiдних i святкових днiв, а при потребi - цiлодобово.

     1.4. У разi змiни порядку митного оформлення державнi митнi органи i залiзнична адмiнiстрацiя спiльно розробляють i оголошують у встановленому порядку доповнення i змiни до цiєї Типової технологiї.

     1.5. На перемiщення рухомого складу i контейнерiв, що належать залiзницям держав або пiдприємств, у тому числi й тi, що прямують за повними перевiзними документами, оформлення вантажної митної декларацiї (ВМД) не проводиться, за винятком перемiщення рухомого складу i контейнерiв як товарiв.

     1.6. У цiй Типовiй технологiї використовуються основнi поняття в таких значеннях:

  • прикордонна залiзнична станцiя - пункт пропуску товарiв i транспортних засобiв через державний кордон держави-учасника СНД;

  • товари - вантаж, будь-яка перемiщувана через митний кордон продукцiя, в тому числi продукцiя, на яку розповсюджується право iнтелектуальної власностi, послуги, роботи, якi є об'єктом купiвлi-продажу або обмiну;

  • транспортний засiб - засiб, що використовується для перевезення товарiв, в тому числi вагони i контейнери;

  • перевiзнi документи - залiзнична накладна, дорожня вiдомiсть;

  • вiдправка - товари, прийнятi до перевезення вiд одного вiдправника по однiй накладнiй на однiй станцiї вiдправлення одному одержувачу на одну станцiю призначення;

  • ЗПП - запiрно-пломбувальний пристрiй, призначений для блокування i пломбування дверей i люкiв вагонiв i контейнерiв;

  • митне оформлення - процедура помiщення товарiв i транспортних засобiв у певний режим i завершення дiй вiдповiдно до вимог "Основ митних законодавств держав - учасникiв СНД";

  • митний контроль - сукупнiсть заходiв, здiйснюваних митними органами з метою забезпечення дотримання нацiонального, в тому числi митного законодавства i мiжнародних договорiв держави, контроль за виконання яких покладений на митнi органи;

  • мiсця загального користування - критi i вiдкритi склади, а також дiльницi, спецiально видiленi на територiї залiзничної станцiї, що належать залiзницi i що використовуються для виконання операцiй по завантаженню, вивантаженню, сортуванню, зберiганню товарiв;

  • зона митного контролю - спецiально видiлене i позначене мiсце, призначене для зберiгання товарiв i транспортних засобiв, а також проведення з ними вантажних та iнших операцiй пiд митним контролем.

     2. Умови перевезень товарiв пiд митним контролем

     2.1. Перевезення товарiв, стосовно яких митне оформлення не завершене, вiд пунктiв вiдправлення до пунктiв призначення здiйснюється пiд митним контролем.

     Рiшення посадових осiб митних органiв, що приймаються в рамках митного законодавства, вiдносно товарiв, що перевозяться пiд митним контролем, є обов'язковими для працiвникiв залiзниць.

     2.2. Перевезення товарiв пiд митним контролем здiйснюється залiзницями вiдповiдно до дiючих угод про перевезення вантажiв у мiжнародному сполученнi залiзницями держави-учасника СНД (далi - угодами), нормативним актом нацiонального законодавства (Правила перевезень вантажiв) держави-учасника СНД, з дотриманням митного законодавства держави-учасника СНД i цiєї Типової технологiї.

     2.3. Строк доставки товарiв вiд пунктiв вiдправлення до пунктiв призначення встановлюється законодавчим актом держав, виходячи з можливостей залiзницi, намiченого маршруту та iнших умов перевезення.

     2.4. Залiзницi зобов'язанi доставити товари без якої-небудь змiни упаковки або стану, крiм змiн внаслiдок природного зносу або втрат при нормальних умовах транспортування i зберiгання на станцiю призначення i повiдомити про доставку товарiв митний орган, в регiонi дiяльностi якого знаходиться вказана станцiя, пред'явивши на них супровiднi i перевiзнi документи.

     2.5. Працiвники залiзниць не мають права видавати товари, що перевозяться пiд митним контролем, без дозволу митних органiв.

     2.6. При перевезеннях пiд митним контролем товарiв, вiдправниками або одержувачами яких є залiзницi, сплата митних платежiв не потребується, якщо iнше не передбачено нацiональним законодавством.

     3. Порядок митного оформлення при ввезеннi товарiв на митну територiю держав

     3.1. Митне оформлення товарiв, що ввозяться з-за кордону на митну територiю держави, починається пiсля повiдомлення працiвниками прикордонної передавальної станцiї посадових осiб митного органу про прибуття поїзда з-за кордону. Повiдомлення здiйснюється в формi надання митногму органу двох примiрникiв передавальної вiдомостi або натурного листа, перевiзних i супровiдних документiв.

     3.2. Посадовi особи митних органiв i працiвники прикордонної станцiї в порядку i в термiни, встановленi технологiчним процесом роботи станцiї, узгодженi з митним органом, проводять перевiрку кiлькостi i номерiв транспортних засобiв, що приймаються, цiлiснiсть пломб, збереження товарiв на вiдкритому рухомому складi i тощо. На всi виявленi при данiй перевiрцi невiдповiдностi працiвниками прикордонної станцiї складаються акти загальної форми, а у випадках, передбачених угодами, комерцiйнi акти. В актах обов'язково вказується прiзвище посадової особи прикордонного митного органу, яка брала участь у перевiрцi. Копiї вказаних документiв передаються до митних органiв.

     3.3. Посадова особа митного органу реєструє документи, вказанi в пунктi 3.1., перевiряє пред'явленi документи на товари, що ввозяться, i приймає одне з таких рiшень:

     а) про повернення товарiв за кордон;

     б) про проведення митного оформлення товарiв;

     в) про затримання товарiв, документiв на них або про додаткову перевiрку;

     г) про направлення товарiв до митного органу призначення пiд митним контролем.

     3.4. Рiшення про вилучення або повернення товарiв за кордон пiдтверджується записом вiд руки в передавальнiй вiдомостi i в залiзничнiй накладнiй пiд найменуванням вантажу: "пiдлягає вилученню", "пiдлягає поверненню" з зазначенням пiдстав для вилучення або повернення. Запис завiряється особистою номерною печаткою посадової особи митного органу. Крiм того, на вилучення вантажу видається документ установленої митними органами форми. При поверненнi, пов'язаному з умовами перевезень, технiчного, комерцiйного або iншого характеру, до перевiзних документiв прикладається акт загальної форми. Тариф за зворотне прослiдування вантажу стягується з вантажовiдправника через розрахункову органiзацiю, яка вказана в перевiзних документах.

     3.5. Митне оформлення товарiв в прикордонному митному органi проводиться у виняткових випадках, встановлених митним законодавством держави-учасника СНД.

     3.6. Рiшення про затримання товарiв, документiв на них або про додаткову перевiрку товарiв пiдтверджується вiдмiткою на залiзничнiй накладнiй ("Випуск заборонено") пiд найменуванням товарiв iз зазначенням пiдстав прияняття такого рiшення. Вiдмiтка завiряється особистим номерною печаткою посадової особи митного органу.

     3.7. У разi прийняття рiшення про напрямлення товарiв до митного органу призначення пiд митним контролем, посадова особа митного органу оформляє доставку вiдповiдно до митного законодавства держави-учасника СНД з урахуванням цiєї Типової технологiї.

     При цьому, митне оформлення i митний контроль товарiв прикордонним митним органом проводиться в строки, встановленi технологiчним процесом роботи прикордонної станцiї, узгодженi з митним органом. У разi систематичного перевищення митними органами прикордонних станцiй строкiв митного оформлення товарiв i документiв на них, передбачених технологiчним процесом роботи станцiї, митнi органи повиннi погодити iншi строки, з їх обгрунтуваннями, з адмiнiстрацiями залiзниць з врахуванням обсягiв та умов роботи таких станцiй. Затримка вантажу зверх установленого строку оформляється актом загальної форми за пiдписом представника митного органу i станцiї та робиться вiдмiтка в накладнiй, у вiдповiдностi з УМВС (п. 14.1 СI до УМВС).

     3.8. Товари, що прибули на станцiї призначення, та знаходяться пiд митним контролем, помiщуються в зони митного контролю, розташованi на мiсцях загального i незагального користування.

     У випадках, встановлених нацiональним законодавством, окремi категорiї товарiв можуть доставлятися на станцiї, визначенi спiльними нормативними актами центрального митного органу i органу управлiння залiзничним транспортом держави-учасника СНД.

     3.9. Посадова особа митного органу призначення пiсля отримання вiд працiвникiв станцiї повiдомлення про прибуття товарiв реєструє повiдомлення, проставляє на перевiзних документах i документi контролю за доставкою (ДКД) вiдмiтку ("Товар надiйшов"). Розкриття транспортних засобiв i огляд товарiв проводиться в порядку, встановленому в роздiлi 7 цiєї Типової технологiї.

     3.10. Посадовi особи митного органу перевiряють пред'явленi одержувачем товарiв документи i вiдомостi, необхiднi для митного оформлення i митного контролю, i проводять митне оформлення товарiв у встановленому порядку: проставляються встановленi вiдмiтки i особиста номерна печатка посадової особи митного органу, яка пiдтверджує закiнчення митного оформлення i дає право станцiї на видачу вантажу одержувачу. Перевiзнi документи повертаються станцiї.

     3.11. На станцiях, на територiї яких структурнi пiдроздiли митних органiв вiдсутнi, повiдомлення митних органiв про прибуття вантажу проводиться по телефону iз записом в книзi повiдомлення, а повiдомлення вантажоодержувачевi - у порядку, встановленому технологiчним процесом роботи станцiї.

     У цьому випадку для проведення митного оформлення перевiзнi документи видаються працiвниками станцiї вантажоодержувачевi пiд розписку, в якiй фiксується дата, час отримання документiв i зобов'язання вантажоодержувача надати перевiзнi документи в структурний пiдроздiл митного органу, а потiм повернути в товарну контору.

     При поверненнi вантажоодержувачем перевiзних документiв пiсля митного оформлення, працiвник станцiї перевiряє наявнiсть вiдмiтки митницi про випуск вантажу з пiд митного контролю, пiсля чого здiйснюється видачу вантажу.

     3.12. Забороняється видача вантажiв з мiсць загального користування або вивантаження вантажiв, поданих на пiд'їзнi шляхи, до закiнчення митного оформлення (до проставлення на перевiзних документах встановлених вiдмiток i особистої номерноої печатки працiвника митного органу).

     3.13. Витрати залiзницi, пов'язанi з простоєм перевiзних засобiв i зберiганням вантажу до прийняття рiшення митним органом про випуск вантажу, вiдшкодовується вантажоодержувачем або експедитором.

     4. Порядок митного оформлення i контролю товарiв при вивезеннi за межi держави-учасника СНД

     4.1. Посадовi особи митного органу в установленi термiни проводять митне оформлення товарiв i приймають рiшення про випуск за кордон. Рiшення митного органу завiряється встановленою вiдмiткою ("Випуск дозволено") в графi "Вiдмiтки митницi" залiзничної накладної i додатковому примiрнику дорожньої вiдомостi, призначенiй для залiзницi вiдправлення. У цих же документах вказується номер вантажної митної декларацiї (ВМД). Вказанi вiдмiтка i номер ВМД завiряються особистою номерною печаткою посадової особи митного органу.

     У випадках, визначених митним законодавством держави-учасника СНД, митним органом оформляється доставка товарiв пiд митним контролем.

     4.2. Перевiзнi документи з вiдмiтками митних органiв, четвертий лист ВМД, а в установлених випадках ДКД, передаються на залiзничну станцiю для прийому товарiв до перевезення. Перший лист ВМД залишається в справах митницi.

     4.3. Про прибуття товарiв на прикордонну станцiю працiвники станцiї зобов'язанi повiдомити митний орган щляхом пред'явлення документiв (передавальної вiдомостi, перевiзних i прикладених супровiдних документiв, четвертого листа ВМД (ДКД)).

     4.4. Посадова особа митного органу в двох примiрниках передавальної вiдомостi вiдмiчає час прийняття i повернення документiв.

     4.5. У разi надходження на прикордонну станцiю товарiв, стосовно яких необхiдний додатковий розгляд, посадовою особою прикордонного митного органу проставляється вiдповiдна вiдмiтка про затримання товарiв на перевiзних документах i вказується пiдстава прийняття такого рiшення.

     Перевiрка документiв, вiдомостей i додаткової iнформацiї при затриманнi товарiв повинна бути завершена в можливо короткi строки.

     4.6. Пiсля прийняття рiшення про випуск товарiв за кордон перевiзнi i супровiднi документи повертаються прикордоннiй станцiї.

     4.7. У разi надходження на прикордонну передавальну станцiю вантажiв, прийнятих в порушення цiєї Типової технологiї, або вантажiв, стосовно яких необхiдний додатковий розгляд у митному вiдношеннi, посадовою особою митного органу робиться на перевiзних документах вiдмiтка "Випуск заборонено" i вказується пiдстава для прийняття такого рiшення. Вказанi вiдмiтки завiряються особистою номерною печаткою посадової особи митного органу, а документи повертаються працiвникам станцiї. У цьому випадку працiвники станцiї,

     з участю митних органiв, складають акт загальної форми, в якому вказується причина, термiн затримки та iншi данi, на пiдставi яких продовжується термiн доставки вантажу i компенсуються збитки, понесенi залiзницею. Термiн доставки такого вантажу за призначенням збiльшується на час, необхiдний для закiнчення митного оформлення i прийняття рiшення про випуск вантажу. Збитки залiзницi, пов'язанi з простоєм вагонiв i зберiганням вантажу, вiдшкодовуються вантажовiдправником.

     Перевiрка наявностi i правильностi оформлення документiв, вiдомостей i додаткової iнформацiї при затриманнi вантажу повинна бути завершена в можливо короткi термiни, але не пiзнiше за термiни, встановленi нацiональним законодавством з дати затримання.

     Запит працiвниками прикордонної митницi, що стосується митного оформлення, прямує в регiональну митницю вiдправлення негайно пiсля виявлення додаткових вiдомостей i iнформацiї, що пiдлягають перевiрцi. Регiональна митниця зобов'язана направити до прикордонного митного органу всю необхiдну iнформацiю не пiзнiше трьох днiв, а по швидкопсувним вантажам - на протязi доби пiсля отримання запиту.

     4.8. Для оперативного обмiну iнформацiєю залiзницi надають право митним органам користуватися вiдомчим телеграфним i телефонним зв'язком. У цьому випадку телеграми повиннi пiдписуватися начальником станцiї i керiвником митного органу.

     5. Порядок митного оформлення i контролю транзитних товарiв

     5.1. Митне оформлення i митний контроль транзитних товарiв проводиться в порядку, встановленому для товарiв, що ввозяться на митну територiю держави-учасника СНД (роздiл 3 цiєї Типової технологiї).

     5.2. Перевезення транзитних товарiв здiйснюється з прикордонного пункту ввезення до прикордонного пункту вивезення пiд митним контролем.

     5.3. Транзитнi товари пiдлягають декларуванню в митному органi ввезення на територiю держави-учасника СНД вiдповiдно до нацiонального законодавства.

     Збори за митне оформлення транзитних товарiв, походженням з держав-учасниць СНД, що перевозяться в держави-учасники СНД або з цих держав, не стягуються (це положення не використовується ДМСУ).

     При перемiщеннi транзитних вантажiв вiдповiдно до мiжурядових Угод про єдинi умови транзиту через територiї держав - учасникiв СНД або Митного союзу декларування вантажiв проводиться шляхом пред'явлення перевiзних i супровiдних документiв, при цьому митнi органи взаємно визнають засоби iдентифiкацiї транзитних товарiв i документи, необхiднi для контролю транзитних товарiв i транспортних засобiв.

     5.4. Транзитнi товари, митне оформлення яких не може бути зроблене або забороненi до ввезення i транзиту вiдповiдно до нацiонального законодавства держави-учасника СНД i, вiдповiдно, у разi неможливостi їх подальшого проходження по територiї держави-учасника СНД, пiдлягають поверненню за кордон в термiн, встановлений технологiчним процесом роботи прикордонної станцiї зi стягуванням тарифу з експедиторської органiзацiї, вказаної в перевiзних документах.

     5.5. Посадова особа митного органу пiсля прийняття рiшення про можливiсть перевезення транзитних товарiв, проставляє направляючий штамп на всiх примiрниках транзитної декларацiї, а також на залiзничнiй накладнiй i додатковому примiрнику дорожньої вiдомостi, що вилучається на вихiднiй прикордоннiй станцiї.

     Митний контроль за перевезенням транзитних товарiв проводиться вiдповiдно до законодавства держави-учасника СНД.

     5.6. Транзитнi товари, за винятком швидкопсувних товарiв, можуть бути оглянутi митними органами в будь-якому пунктi на шляху прямування, якщо є достатнi пiдстави вважати, що транзитнi товари перевозяться з порушенням законодавства країни транзиту. Огляд таких товарiв проводиться з дозволу начальника митного органу або особи, що її замiщає, i проводиться в присутностi працiвника станцiї, де проводиться огляд.

     Порядок огляду товарiв i складання акта розкриття транспортного засобу вказанi в роздiлi 7 цiєї Типової технологiї.

     6. Порядок митного оформлення при переадресуванннi товарiв

     6.1. Переадресування товарiв, що знаходяться пiд митним контролем, iз змiною вантажоодержувача або залiзничної станцiї призначення проводиться залiзницею в порядку, встановленому державою

     - учасником СНД, вiдповiдно до Угоди про мiжнародне залiзничне залiзничне вантажне сполучення (УМВС), при наявностi згоди митного органу, в зонi дiяльностi якого знаходяться вказанi товари.

     6.2. Для оформлення переадресування особа, що має повноваження на товари, зобов'язана пред'явити до митного органу, вказаного в пунктi 6.1., заяву про переадресуванння товарiв i документи, що пiдтверджують необхiднiсть переадресування товарiв на нову станцiю призначення.

     Переадресування дозволяється митним органом при дотриманнi наступних умов:

  • наявностi митного органу в новому мiсцi призначення;

  • забезпеченнi сплати митних платежiв, якщо iнше не передбачене нацiональним законодавством.

     6.3. Митний орган, вказаний в пунктi 6.1, при переадресуванннi товарiв:

  • iнформує митний орган вiдправлення i призначення про пред'явлення товарiв i їх переадресуванння до iншого митного органу;

  • анулює направляючий штамп митницi вiдправлення (або прикордонної митницi) в ДКД i проставляє новий направляючий штамп;

  • контролює доставку товарiв до нового митного органу призначення пiд митним контролем.

     6.4. Переадресування окремих вагонiв з маршруту або групи, прямуючого за однiєю накладною, не допускається.

     6.5. Перевантаження вантажiв з одного виду транспорту на iнший здiйснюється пiд контролем митного органу, в зонi дiяльностi якого здiйснюється перевалка. Порядок перевантаження i контролю визначається спiльною технологiєю роботи митного органу i залiзницi. При перевантаженнi вантажiв посадова особа митного органу, що здiйснює контроль, вилучає додатковий лист вантажної митної декларацiї i провiзну вiдомiсть.

     7. Порядок митного огляду товарiв i транспортних засобiв, накладення i зняття засобiв iдентифiкацiї

     7.1. Митнi органи можуть проводити вибiрковий митний огляд транспортних засобiв i товарiв, що перемiщуються через митний кордон держави-учасника СНД. При митному оглядi проводиться розкриття транспортних засобiв i упаковки окремих вантажних мiсць з метою iдентифiкацiї товарiв i виявлення товарiв, не заявлених митному органу.

     7.2. Рiшення про митний огляд товарiв приймається митним органом у порядку, визначеному митним законодавством i цiєю Типовою технологiєю.

     7.3. Товари (за винятком перелiку товарiв, перевезення яких допускається без накладення пломб згiдно з нормативним актом держави-учасника СНД) перевозяться пiд митним контролем за пломбами (ЗПП) вантажовiдправникiв, залiзниць або митного органу.

     7.4. Пломби (ЗПП), накладенi при перевезеннях товарiв пiд митним контролем, можуть знiматися тiльки посадовими особами митних органiв, а пiсля митного оформлення - вантажоодержувачем або залiзницею, за винятком випадкiв, коли iснує реальна загроза знищення, безповоротної втрати або iстотного їх псування.

     7.5. Про накладенi пломби (ЗПП) митним органом робиться вiдмiтка в перевiзних документах i в актi розкриття вагона (контейнера).

     Акт розкриття вагона (контейнера i т. п.) повинен бути пiдписаний працiвниками залiзничної станцiї, на якiй проводилося розкриття, митних органiв та iнших контролюючих органiзацiй, що брали участь в оглядi, i завiряється календарним штемпелем станцiї.

     Станцiя, що склала акт, повинна внести в накладну в графу "Вiдмiтки залiзницi" вiдмiтку про складання акта розкриття або зробити вiдмiтку про таке розкриття, яка завiряється пiдписом працiвника станцiї i накладенням календарного штемпеля станцiї.

     Накладення нових пломб на перевiзнi засоби проводиться митним органом або прикордонною передавальною станцiєю. Такi пломби прирiвнюються до пломб вiдправника.

     7.6. При зняттi пломб (ЗПП) i розкриттi транспортних коштiв i упаковки окремих вантажних мiсць для митного огляду посадовi особи митних органiв в присутностi працiвникiв станцiї складають акт митного огляду (додаток 1).

     Накладення нових пломб (ЗПП) на транспортний засiб проводиться митним органом i залiзницею.

     Акт митного огляду складається в 3-х примiрниках i розподiляється таким чином:

  • перший примiрник прикладається до перевiзних документiв i прямує на станцiю призначення;

  • другий примiрник залишається в справах митного органу, що проводив митний огляд;

  • третiй примiрник передається в справи станцiї; Накладення нових пломб (ЗПП) на транспортнi засоби проводиться митним органом. Iнформацiя про новi пломби (ЗПП) вказується в порядку, передбаченому в пунктi 7.5. цiєї Типової технологiї.

     Новi справнi пломби (ЗПП) митних органiв або залiзницi, про яких зробленi вiдмiтки в перевiзних документах, прирiвнюються до пломб (ЗПП) вiдправника або станцiї вiдправлення.

     7.7. Видача товарiв одержувачу проводиться в установленому порядку з урахуванням змiсту актiв митного огляду.

     Оформлений акт митного огляду i справнi новi пломби (ЗПП), накладенi митними органами при митному оглядi товарiв в державi-учасницi СНД, визнаються митними органами призначення або прикордонними митними органами при ввезеннi на митну територiю будь-якої держави-учасницi СНД для цiлей митного контролю.

     8. Контроль у разi аварiї або дiї непереборної сили

     8.1. Якщо при перевезеннi товарiв пiд митним контролем через несправнiсть транспортних засобiв (аварiї, дiї непереборної сили, технiчних причин) неможливо бiльше використовувати транспортний засiб, залiзниця перевантажує товари i оформляє документи вiдповiдно до нормативного акта держави-учасницi СНД. При цьому до перевiзних документiв прикладається додатковий примiрник акта загальної форми (комерцiйного акта) для митного органу призначення або прикордонного митного органу при вивезеннi товарiв з держави-учасницi СНД для цiлей митного контролю.

     Вказаний акт загальної форми (комерцiйний акт), оформлений державою-учасницею СНД, де перевантажувалися товари, визнається митними органами призначення або прикордонними митними органами при ввезеннi на митну територiю будь-якої держави-учасницi СНД для цiлей митного контролю.

     8.2. У разi неможливостi подальшого перевезення швидкопсувних товарiв залiзниця вживає заходiв до недопущення їх псування i повiдомляє про це найближчий митний орган.

     Митний орган негайно вживає заходiв для митного оформлення вказаних товарiв, вiдповiдно до митного законодавства держави-учасницi СНД, на пiдставi супровiдних документiв.

     У разi неможливостi подальшого перевезення небезпечних вантажiв, внаслiдок чого виникає реальна загроза нанесення шкоди природному середовищу, життю i здоров'ю людей залiзниця може самостiйно розпорядитися такими вантажами вiдповiдно до нацiонального законодавства держави-учасницi СНД, з подальшим повiдомленням найближчого митного органу.

     9. Контроль у разi вiдчеплення вагонiв i порядок повернення помилково засланих товарiв

     9.1. У випадку вiдчеплення в дорозi однiго або декiлькох вагонiв, що прямують за однiєю залiзничною накладною (несправнiсть рухомого складу, перевищення встановленої вагової норми або з iнших причин), станцiя складає про це акт загальної форми, а також, якщо товари вiдправляються за призначенням - досилочну дорожню вiдомiсть вiдповiдно до угод. Перший примiрник акта прикладається до основних перевiзних документiв, другий - до досилочних, третiй - залишається в справах станцiї. При складаннi вказаного акта, станцiя переносить в нього всi митнi вiдмiтки, що є в залiзничнiй накладнiй на основну вiдправку. Про вiдчеплення вагона робиться вiдмiтка в основнiй накладнiй i дорожнiй вiдомостi.

     На передавальних прикордонних станцiях при проходженнi вагонiв по маршрутних вiдправках за межi держави-учасника СНД ведеться спецiальний облiк вагонiв, що не прибули по основному перевiзному документу, на пiдставi вiдмiток в накладнiй i дорожнiй вiдомостi, а також актiв загальної форми, складених станцiями вiдчеплення, з обов'язковим зазначенням номера вагона, номера основної вiдправки, номера досилочної дорожньої вiдомостi, номера акта загальної форми i змiсту вiдмiток митних органiв, що є в накладнiй. На пiдставi цих даних, звiрених з даними акта загальної форми, прикладеного до досилки, випуск товарiв за межi держави-учасника СНД здiйснюється за рiшенням митного органу.

     У разi вiдсутностi при досилочному документi акта загальної форми, складеного спочатку станцiєю вiдчеплення, або вiдсутностi в цьому актi вiдомостей про вiдмiтки митних органiв, передавальна прикордонна станцiя складає на таку досилку свiй акт загальної форми, переносить в нього наявнi виписки з основного документа, що ранiше прослiдував, i пред'являє всi документи митним органам для розв'язання питання про подальше перевезення товарiв за призначенням.

     9.2. У разi виявлення залiзницею бездокументних товарiв i встановлення в ходi розшуку залiзницею їх приналежностi iноземному одержувачу, залiзниця:

  • iнформує митний орган, в регiонi якого знаходяться товари, про приналежнiсть товарiв;

  • подає до митного органу розшукову переписку, пiдтверджуючу приналежнiсть товарiв, копiю комерцiйного акта i письмову заяву станцiї про вiдправку товарiв.

     На пiдставi цих матерiалiв митний орган приймає рiшення про напрямлення товарiв за призначенням з проставленням всiх необхiдних вiдмiток в досилочних вiдомостях для пропуску через кордон.

     9.3. Повернення помилково засланих товарiв проводиться за рiшенням митного органу, що приймається на основi письмового звернення станцiї. У письмовому зверненнi станцiї обов'язково повиннi бути вказанi номери перевiзних засобiв i найменування товарiв.

     10. Зберiгання товарiв, що є речовими доказами

     10.1. Товари, затриманi як речовi докази, пiсля поршення справ про контрабанду або порушення митних правил пiдлягають вивантаженню з транспортних засобiв i помiщенню їх на склади тимчасового зберiгання, власниками яких є митнi органи, вiдповiдно до митного законодавства держави-учасницi СНД.

     У разi вiдсутностi в митного органу складу тимчасового зберiгання такi товари можуть зберiгатися на складах тимчасового зберiгання залiзницi або в iнших мiсцях пiд митним контролем.

     10.2. При вилученнi речових доказiв посадова особа митного органу пред'являє залiзницi постанову про вилучення (конфiскацiю) товарiв i розписується в дорожнiй вiдомостi про вилучення товарiв.

     10.3. У разi перемiщення товарiв на склади тимчасового зберiгання внаслiдок прийняття рiшення про їх конфiскацiю витрати залiзницi, провiзний тариф i збори за простiй вагонiв вiдшкодовуються юридичними або фiзичними особами, що допустили незаконне перемiщення товарiв через державний кордон держави-учасницi СНД або органом, що реалiзовує згодом конфiскований вантаж.

     11. Вiдповiдальнiсть

     11.1. Залiзницi та особи, що перемiщують товари i транспортнi засоби через митний кордон держави-учасницi СНД, несуть вiдповiдальнiсть за порушення митних правил вiдповiдно до нацiонального законодавства держави-учасницi СНД.

     11.2. Посадовi особи несуть вiдповiдальнiсть за порушення митних правил, якщо в їх службовi обов'язки в момент здiйснення ними правопорушення входило забезпечення виконання вимог, встановлених нацiональним законодавством держави-учасницi СНД i мiжнародними договорами держави-учасницi СНД, контроль за виконанням яких покладений на митнi органи.

     11.3. Митнi органи несуть вiдповiдальнiсть за збитки або шкоду, заподiяну залiзницям, особам або майну внаслiдок своїх неправомiрних рiшень, дiй або бездiяльностi працiвникiв митних органiв при виконаннi ними службових i трудових обов'язкiв. Збитки або шкода вiдшкодовуються в порядку, передбаченому нацiональним митним законодавством держави-учасницi СНД. Шкода, заподiяна вантажовласнику правомiрними дiями митних органiв, вiдшкодуванню не пiдлягає.

     11.4. Митнi органи несуть вiдповiдальнiсть за простiй вагонiв бiльше строкiв, встановлених нацiональними нормативними актами.

     12. Порядок контролю при використаннi особливого порядку декларування

     У разi використання за дозволом митного органу вiдправлення при митному оформленнi товарiв особливого порядку декларування (подача тимчасової, неповної або перiодичної митної декларацiї, спрощений порядок декларування), що вивозяться, додатковий лист ВМД не прикладається.

     Пiсля номера ВМД, проставленого в перевiзних документах, посадовою особою митного органу вiдправлення вноситься буквений символ "ОПД" (особливий порядок декларування).

     У цьому випадку митне оформлення вантажiв на прикордоннiй залiзничнiй станцiї проводиться без пред'явлення додаткового листа митної декларацiї.

     13. Контроль i оформлення пасажирських поїздiв

     13.1 Об'єктами контролю й оформлення в пасажирських поїздах є: транспортнi засоби (локомотиви, пасажирськi, багажнi i поштовi вагони, вагони-ресторани, вагони-кафе), товари фiзичних i юридичних осiб.

     13.2. Контроль i оформлення товарiв, перемiщуваних пасажирськими поїздами, виготовляється вiдповiдно до нацiональних законодавств держав-учасниць СНД в транспортних засобах пiд час стоянок або руху поїздiв, а також в примiщеннях пунктiв пропуску (в оглядових залах, багажних i поштових примiщеннях, на складах тощо).

     13.3. Контроль i оформлення товарiв, перемiщуваних як несупроводжуваний багажем i поштовi вiдправлення в багажних i поштових вагонах, проводиться вiдповiдно до цiєї Типової технологiї за перевiзними та iншими документами.

     13.4. Контроль i оформлення товарiв, перемiщуваних як багаж, у пасажирських вагонах i товарiв, що належать транспортним службовцям, проводиться вiдповiдно до митного законодавства держав-учасниць СНД.

     13.5. У вагонах-ресторанах (вагонах-кафе) товари, призначенi для обслуговування пасажирiв, i валюта перемiщуються вiдповiдно до митного законодавства держав-учасниць СНД, якщо iнше не передбачене цiєю Типовою технологiєю.

     Первинне оформлення товарiв i валюти проводиться митними органами держав, в яких формуються поїзди, з оформленням митної декларацiї за формою, приведеною в Додатку 2.

     Один примiрник оформленої декларацiї залишається у вагонi-ресторанi для пред'явлення митним органам на шляху прямування, iнший примiрник - в митному органi, що проводив оформлення.

     Вiдомостi про наявнiсть товарiв i валюти завiряються в кiнцi граф 4-9 декларацiї пiдписами i особистими печатками посадових осiб митних органiв при кожному перетинi кордонiв держав-учасниць СНД.

     Товари i валюта, вказанi при первинному оформленнi, на всьому шляху прямування не обкладаються митними платежами (крiм зборiв за митне оформлення) i до них не застосовується система заставних платежiв при контролi за доставкою. Придбанi на шляху прямування товари i виручена валюта пропускаються вiдповiдно до митного законодавства держав, через якi прямують вагони-ресторани.

     13.6. Митнi органи спiльно з залiзничними адмiнiстрацiями встановлюють порядок взаємодiї з метою якiсного i своєчасного митного контролю i оформлення пасажирських поїздiв. Вказаний порядок взаємодiї повинен включати таке:

     а) час стоянок поїздiв на прикордонних передавальних станцiях визначається залiзницями за принципом достатностi для проведення митного контролю i оформлення, в свою чергу митнi органи несуть вiдповiдальнiсть за своєчасне оформлення поїздiв в межах встановленого часу;

     б) залiзницi сповiщають пасажирiв на вокзалах i на шляху прямування про майбутнiй митний контроль i про основнi положення митних правил на пiдставi iнформацiї, що надається митними органами.

     13.7. Декларування товарiв i валюти при перемiщеннi їх через внутрiшнi митнi кордони мiж державами-учасницями СНД проводиться iз застосуванням єдиної митної декларацiї, затвердженої Радою керiвникiв митних служб держав-учасниць СНД. Декларацiя оформляється митними органами держави первинного вiдправлення поїзда i признається митними органами iнших держав-учасниць СНД як документ, що пiдтверджує перемiщення вказаних в нiй товарiв i валюти.

 

Додаток 1

 

                     АКТ МИТНОГО ОГЛЯДУ N ____

                   "___" _________________ 1999 р.


У партiї вантажу, вiдправленого вантажовiдправником __________________
______________________________________________________________________
в адресу______________________________________________________________
з  ___________________________________________________________________
за дозволом на ввезення/вивезення_____________________________________
N _______________________ вiд  "___" _____________ 1999 р. ________при
супровiдних документах

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
зроблено митний огляд з розкриттям вантажних мiсць ___________________
______________________________________________________________________
Огляд проводив iнспектор _____________________________________________
_______________________________________________  митницi
При оглядi були присутнi:
______________________________________________________________________
Мiсце проведення огляду
______________________________________________________________________
Найменування вантажу
______________________________________________________________________
Кiлькiсть розкритих мiсць та їх маркування 
______________________________________________________________________
Причини проведення огляду
______________________________________________________________________
Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.