МIНIСТЕРСТВО ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ

Договiр

мiж Україною та Росiйською Федерацiєю про економiчне спiвробiтництво на 1998-2007 роки

Договiр ратифiковано Законом N 791-XIV ( 791-14 ) вiд 30.06.99

     Україна та Росiйська Федерацiя, далi "Високi Договiрнi Сторони",

     керуючись Договором про дружбу, спiвробiтництво та партнерство мiж Україною та Росiйською Федерацiєю вiд 31 травня 1997 року,

     виходячи з необхiдностi подальшого змiцнення i розвитку рiвноправних та взаємовигiдних торгово-економiчних i виробничих вiдносин, надання їм довгострокового i сталого характеру, ефективного використання економiчного та науково-технiчного потенцiалу двох держав i пiдвищення добробуту їхнiх народiв,

     надаючи важливого значення гармонiзацiї здiйснення економiчних реформ, створенню умов для поетапного переходу до вiльного перемiщення товарiв, послуг, капiталiв i робочої сили,

     враховуючи взаємодiю на основi домовленостей в рамках Спiвдружностi Незалежних Держав,

     погодились про таке:

Стаття 1

     Високi Договiрнi Сторони здiйснюють Програму економiчного спiвробiтництва мiж Україною та Росiйською Федерацiєю на 1998-2007 роки (далi - Програма), яка є складовою частиною цього Договору.

Стаття 2

     Економiчне спiвробiтництво Високих Договiрних Сторiн здiйснюється шляхом взаємодiї мiж господарюючими суб'єктами незалежно вiд їхнiх форм власностi i пiдпорядкованостi, з додержанням загальновизнаних норм мiжнародного права та нацiонального законодавства.

     Високi Договiрнi Сторони, визнаючи необхiднiсть поетапного формування та розвитку загального економiчного простору, створюватимуть сприятливi умови для узгодження основних напрямкiв соцiально-економiчних перетворень, структурної перебудови; зближення нормативно-правової бази у галузi зовнiшньоекономiчної дiяльностi, митно-тарифної i податкової полiтики, антимонопольного регулювання; формування окремих проектiв i програм, сприяння розвитку кооперацiї, створенню спiльних виробничих структур, взаємнiй участi у приватизацiї, в iнвестицiйних проектах згiдно з нацiональним законодавством.

Стаття 3

     Уряди Високих Договiрних Сторiн координують виконання Програми, здiйснюють поетапний контроль за її реалiзацiєю i, у разi необхiдностi, вносять до неї корективи.

Стаття 4

     Хiд виконання Програми якнайменш один раз на рiк розглядається на найвищому рiвнi.

Стаття 5

     Спори щодо тлумачення i застосування положень цього Договору пiдлягають врегулюванню шляхом консультацiй та переговорiв.

Стаття 6

     До цього Договору можуть вноситися змiни та доповнення, якi оформлюються мiжурядовими протоколами, що є складовою частиною цього Договору, i набувають чинностi у вiдповiдностi до положень його Статтi 8.

Стаття 7

     Виконання положень цього Договору не зашкоджує правам та обов'язкам, якi випливають з iнших мiжнародних договорiв Високих Договiрних Сторiн.

Стаття 8

     Цей Договiр набирає чинностi вiд дати отримання останнього письмового повiдомлення, яке пiдтверджує виконання Високими Договiрними Сторонами внутрiшньодержавних процедур, необхiдних для набрання чинностi Договором, i дiє до 31 грудня 2007 року.

     Кожна з Високих Договiрних Сторiн може припинити дiю цього Договору шляхом письмового повiдомлення iншої Високої Договiрної Сторони. У цьому випадку Договiр припиняє свою дiю через 6 (шiсть) мiсяцiв вiд дати отримання такого повiдомлення.

     Припинення дiї цього Договору не зашкоджує здiйсненню проектiв, якi виконуються згiдно з Програмою.

     Вчинено у м.Москва 27 лютого 1998 року у двох примiрниках, кожний українською i росiйською мовами, причому обидва тексти мають однакову силу.

За Україну За Росiйську Федерацiю

 

Програма
економiчного спiвробiтництва мiж Україною та Росiйською Федерацiєю на 1998-2007 роки

     Україна та Росiйська Федерацiя є найбiльшими економiчними партнерами. Взаємнi економiчнi iнтереси обох держав зумовленi перш за все високим рiвнем виробничих, кооперацiйних та технологiчних зв'язкiв, що склалися iсторично, практично в усiх галузях економiки та об'єктивною необхiднiстю їх збереження i подальшого розвитку на взаємовигiднiй та рiвноправнiй основi.

     Однак в останнi роки через низку причин традицiйнi економiчнi зв'язки України та Росiйської Федерацiї значною мiрою були послабленi. Сьогоднi їх стан не вiдповiдає потребам обох держав, що зумовило необхiднiсть спiльної розробки єдиного напряму подальшого розвитку двостороннiх економiчних вiдносин.

     Договiр про дружбу, спiвробiтництво i партнерство мiж Україною та Росiйською Федерацiєю, пiдписаний 31 травня 1997 року, став пiдгрунттям для спiльного виконання цiєї роботи. На основi положень Договору було розроблено Програму економiчного спiвробiтництва України та Росiйської Федерацiї на 1998-2007 роки (далi "Програма").

I. Стан i проблеми розвитку українсько-росiйського економiчного спiвробiтництва

     Радикальнi змiни в економiцi України та Росiї, що мали мiсце пiсля проголошення незалежностi обома державами, становлення ринкових механiзмiв супроводжувалися послабленням господарських i кооперацiйних зв'язкiв, значним падiнням обсягiв виробництва та ще бiльш глибоким скороченням взаємного товарообiгу.

     В умовах порушення кооперацiйних зв'язкiв, що склалися ранiше, нестабiльностi нацiональних грошових систем та погiршення фiнансового стану пiдприємств, недосконалостi системи взаємних розрахункiв, несиметричностi систем оподаткування погiршилася структура товарообiгу та зросло застосування бартеру при здiйсненнi експортно-iмпортних операцiй.

     В економiчному спiвробiтництвi України та Росiйської Федерацiї слабо використовувався один iз найважливiших напрямкiв - створення спiльних виробничих структур, що сприяють вiдновленню i розвитковi кооперацiйних i технологiчних зв'язкiв пiдприємств i галузей, збереженню i бiльш ефективному використанню спецiалiзацiї пiдприємств, що склалася ранiше, в галузi машинобудування, хiмiчної промисловостi, паливно-енергетичного та вiйськово-промислового комплексiв, мобiлiзацiї фiнансових та iнвестицiйних ресурсiв. Правова основа для органiзацiї i дiяльностi таких структур в законодавчих актах України та Росiйської Федерацiї поки що iстотно вiдрiзняється, що серйозно гальмує їх створення.

     Аналогiчна ситуацiя склалася з розробкою довгострокових мiждержавних цiльових комплексних програм, спрямованих на вирiшення проблем, що представляють взаємний iнтерес у сферi виробництва рiзних типiв продукцiї, в тому числi технiчно складної i наукоємної, у проведеннi фундаментальних дослiджень.

     Через неоднаковiсть нормативно-правової бази не отримує розвитку участь українських та росiйських суб'єктiв господарювання в акцiонуваннi пiдприємств, що розташованi на територiях обох держав, i перш за все в таких сферах, як переробка нафти, енергетика, чорна i кольорова металургiя.

     Мiж Україною та Росiєю не повнiстю врегульованi проблеми, пов'язанi з узгодженням транзитних режимiв, систем стягування мiсцевих податкiв i портових зборiв, недостатньо використовуються можливостi взаємовигiдного спiвробiтництва в галузi торговельного судноплавства, повiтряного сполучення, трубопровiдного транспорту та мiжсистемних лiнiй електропередач.

     Проблеми, якi iснують в економiчних вiдносинах України та Росiї, вимагають їх адекватного вирiшення, розробки довгострокової стратегiї взаємовигiдного економiчного спiвробiтництва, здiйснення цiєї Програми.

II. Цiлi та завдання Програми

     Програма розроблена з метою здiйснення Україною та Росiйською Федерацiєю на довгостроковiй основi узгодженого комплекса заходiв, у тому числi нормативно-правового характеру, по наданню державного сприяння розвитковi взаємовигiдних економiчних та науково-технiчних зв'язкiв мiж двома країнами, досягненню суттєвого прогресу у виробничому спiвробiтництвi провiдних галузей нацiональних економiк та зростання на цiй основi взаємного товарообiгу до 2008 року не менш нiж у 2,5 рази, а також задоволенню духовно-культурних потреб народiв України та Росiйської Федерацiї та пiдвищення життєвого рiвня населення обох сторiн.

     Для реалiзацiї цих цiлей Програма передбачає взаємодiю державних органiв України та Росiйської Федерацiї у таких основних напрямках:

     спiльний пошук шляхiв, якi забезпечують розвиток економiчного спiвробiтництва, спрямованого на пiднесення економiк обох держав в iнтересах пiдвищення життєвого рiвня населення;

     узгоджена взаємодiя у здiйсненнi iнституцiональних перетворень при формуваннi ринкової економiки держав, i в першу чергу у сферi проведення приватизацiї, створення умов для добросовiсної конкуренцiї, регулювання дiяльностi природних монополiй i т.iн.;

     зближення концептуальних пiдходiв у структурнiй перебудовi економiки в обох державах, створення господарюючим суб'єктам стимулiв для розширення виробництва, збiльшення iнвестицiй у його розвиток, запровадження новiтнiх досягнень у сферi науки та передових технологiй, пiдвищення якостi i конкурентоспроможностi продукцiї, що виробляється.

     У процесi виконання Програми передбачається вирiшити такi завдання:

  • зближення нормативно-правової бази у галузях регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi та податкової системи, здiйснення заходiв щодо взаємного захисту нацiональних товаровиробникiв, розвиток мiжрегiонального спiвробiтництва;
  • формування окремих мiждержавних проектiв та програм економiчного спiвробiтництва, створення спiльних пiдприємств рiзних видiв та форм, розвиток виробничої кооперацiї, активiзацiя взаємної дiяльностi нацiональних та iноземних iнвесторiв на територiї обох держав;
  • ефективне використання та розвиток транспортних комунiкацiй та зв'язку;
  • удосконалення платiжно-розрахункових та кредитно-фiнансових вiдносин;
  • взаємодiя у розвитку фондових ринкiв.

III. Зближення основних напрямкiв у проведеннi економiчних реформ i розвиток економiчного спiвробiтництва

     Програмою передбачається здiйснити зближення головних напрямкiв проведення ринкових реформ в Українi та Росiйськiй Федерацiї з метою синхронiзацiї умов господарчої дiяльностi та закласти пiдвалини для подальшого розвитку iнтеграцiйних процесiв в економiцi, що може сприяти також пiдвищенню ефективностi дiяльностi Спiвдружностi Незалежних Держав в цiлому.

     До головних напрямкiв, згiдно з якими пропонується координувати дiї Сторiн у проведеннi економiчних реформ, належать:

  • взаємообмiн нацiональними програмами приватизацiї України та Росiйської Федерацiї i пiдготовка пропозицiй щодо створення умов, якi сприятимуть взаємоучастi господарюючих суб'єктiв Сторiн у цих програмах;
  • розробка та пiдписання мiжурядових угод по здiйсненню конкурентної полiтики, заохоченню та взаємозахисту iнвестицiй, здiйснення пiдтримки пiдприємництва;
  • пiдготовка до внесення в законодавчi органи пропозицiй щодо можливого вдосконалення законодавств обох держав iз захисту прав споживача.

     Сторони гармонiзуватимуть нормативно-правову базу, створюючи рiвновигiднi умови для господарюючих суб'єктiв обох держав i в першу чергу тих, що стосується:

  • принципiв стягнення непрямих податкiв при здiйсненнi експортно-iмпортних операцiй у взаємнiй торгiвлi;
  • формування єдиного порядку здiйснення кооперованих поставок продукцiї, включаючи застосування непрямих податкiв;
  • гармонiзацiя законодавчо-нормативної бази держав у галузi створення мiждержавних фiнансово-промислових груп та iнших спiльних структур;
  • зближення нацiональних тарифiв на взаємнi транспортнi перевезення вантажiв i пасажирiв, а також на транзитне перевезення вантажiв, в тому числi транзит по трубопроводам через територiю держав, починаючи з 1998 року;
  • органiзацiя кореспондентських вiдносин мiж Центральним банком Росiйської Федерацiї та Нацiональним банком України, а також мiждержавних розрахункiв i спiвробiтництва банкiвських систем.

IV. Координацiя прiоритетних напрямкiв структурних змiн в економiках

     В рамках здiйснення координацiї прiоритетних напрямкiв структурних змiн в економiках передбачається здiйснити узгодження концептуальних пiдходiв до довгострокових програм структурної перебудови економiки, що розробляються у державах.

     Основними стратегiчними орiєнтирами при цьому вважати:

  • досягнення стабiлiзацiї виробництва та економiчного зростання;
  • пiдвищення конкурентоспроможностi продукцiї, розвиток експортного потенцiалу Сторiн.

     Перетворення, що мають бути здiйсненi в Українi та Росiйськiй Федерацiї в рамках здiйснення узгодженої структурної полiтики, пов'язанi з глибокою якiсною перебудовою наявного виробничого потенцiалу i зачiпають iнтереси обох держав.

     У цьому зв'язку Сторони розглянуть пропозицiї щодо спiльного створення i розвитку структуростворюючих виробництв, щодо шляхiв та форм пайової участi у забезпеченнi цих виробництв необхiдними ресурсами, збереженнi виробничого профiлю пiдприємств, що мають ключове значення для забезпечення економiчної безпеки України та Росiйської Федерацiї.

     До таких виробництв, перш за все, належить ракетно-космiчна промисловiсть, авiабудування, суднобудування, сiльськогосподарське машинобудування, паливно-енергетичний комплекс, легка та харчова промисловiсть.

     З метою пiдвищення конкурентоспроможностi продукцiї, що виробляється пiдприємствами цих галузей, слiд розглянути можливостi збереження i розвитку найбiльш цiнних елементiв накопиченого науково-технiчного потенцiалу i використання його в iнтересах розвитку економiк обох держав, створення для власних товаровиробникiв прiоритетних умов для виробництва та збуту продукцiї на ринках України та Росiйської Федерацiї, сприяння росту платоспроможного попиту на продукцiю пiдприємств обох держав, захисту загального ринкового простору вiд недобросовiсної конкуренцiї.

     Дiйовим механiзмом проведення узгодженої структурної перебудови економiки України та Росiйської Федерацiї буде створення спiльних українсько-росiйських транснацiональних структур. Формування таких структур, i перш за все у прiоритетних галузях i промислових комплексах, створює передумови для ефективного iнвестування i мiжгалузевого переливання капiталу, створення i розвитку рацiональних кооперацiйних зв'язкiв, прискорення науково-технiчного прогресу, нарощування експортного потенцiалу, реалiзацiї прогресивних структурних змiн в економiцi.

     Важливим напрямком в узгодженнi прiоритетних структурних змiн економiки буде здiйснення координацiї дiяльностi наукових, проектних i конструкторсько-технологiчних органiзацiй з метою ефективного використання наукових потенцiалiв України та Росiйської Федерацiї.

     Головними напрямками спiвробiтництва в iнновацiйнiй сферi буде розвиток технологiй в:

     освоєннi космосу, лiтакобудуваннi, суднобудуваннi, радiоелектронiцi;

     модернiзацiї автомобiлебудування, розширеннi науково-дослiдницьких та дослiдно-конструкторських робiт в галузi створення екологiчно чистої автомобiльної продукцiї;

     бiотехнологiї для сiльського господарства та виробництвi медичних препаратiв;

     машинобудуваннi, органiзацiї виробництва високоефективної технiки для оновлення продукцiї в галузях виробництва, сiльгоспмашинобудуваннi, виробництвi спецтехнiки, транспортних засобiв, енергетичного обладнання;

     металургiйнiй промисловостi - виробництво труб нафтогазового асортаменту, прогресивних профiлiв прокату, феросплавiв i спецiальних сталей;

     хiмiчнiй i нафтохiмiчнiй промисловостi - виробництво добрив та засобiв захисту рослин, каталiзаторiв, нафтохiмiчної продукцiї, малотоннажної та анiлiнофарбної хiмiчної продукцiї, хiмiчних ниток та волокон;

     нафтопереробнiй промисловостi - органiзацiя замiни первинних потужностей з нафтопереробки, впровадження новiтнiх технологiй з метою збiльшення глибини переробки нафти i пiдвищення якостi нафтопродуктiв;

     атомнiй енергетицi - узгодження стратегiї її розвитку, пiдвищення безпеки, спiвробiтництво в галузi удосконалення ядерно-паливного циклу.

     Програмою передбачається забезпечити найбiльш сприятливi умови для розвитку спiвробiтництва у сферi дослiдження та використання космiчного простору у мирних цiлях i для забезпечення безпеки.

     Основою практичного здiйснення узгодженої структурної полiтики є реалiзацiя обома державами як нацiональних цiльових комплексних програм i проектiв, так i спiльних, у тому числi таких, що передбачають великi змiни в iнвестицiйнiй дiяльностi.

     Мiждержавнi цiльовi комплекснi програми вiдповiдно до програми структурної перебудови виробництва обох держав передбачатимуть проведення комплексу заходiв, спрямованих на перемiщення капiталу в найбiльш перспективнi сфери економiки, а також згортання неефективних, неконкурентоспроможних галузей i виробництв, з метою сприяння активiзацiї цiлеспрямованої структурної полiтики, забезпечення життєво важливих систем економiки, пiдвищення конкурентоспроможностi продукцiї, збереження науково-технiчного, виробничого i кадрового потенцiалiв.

     У процесi здiйснення Програми буде вжито дiйових заходiв для змiцнення i розвитку взаємовигiдної виробничої кооперацiї i прямих зв'язкiв мiж пiдприємствами України та Росiйської Федерацiї, спрямованих на збiльшення випуску прогресивних видiв продукцiї, ефективне комплексне використання сировинних ресурсiв, розвиток iмпортозамiнюючих виробництв, здiйснення мiждержавних програм.

V. Координацiя заходiв по вирiшенню спiльних соцiальних проблем

     Економiчнi перетворення, що здiйснюються в Українi та Росiйськiй Федерацiї, викликали появу нових проблем у соцiальнiй сферi, рiшення яких потребує взаємопогоджених дiй обох держав з метою безумовного дотримання прав людини.

     В Заходах до цiєї Програми передбачається подальше вдосконалення правової бази при вирiшеннi спiльних найважливiших проблем у сферi соцiального захисту, включаючи соцiальне забезпечення громадян, зайнятiсть, умови працi, запобiгання нещасним випадкам на виробництвi та професiйнi захворювання, гiгiєну працi, шляхом укладання окремих угод. З цiєю метою в 1998-2000 роках намiчається пiдготувати та укласти двостороннi угоди.

     В перiод реалiзацiї Програми здiйснюватиметься координацiя зусиль у розвитку взаємовигiдного спiвробiтництва в галузi охорони здоров'я i полiпшення санiтарно-епiдемiологiчної обстановки, виробництва лiкарських препаратiв i медичної технiки, у сферi пiдготовки висококвалiфiкованих кадрiв для рiзних галузей i обмiну фахiвцями, вченими, аспiрантами, стажистами та студентами, а також в галузi культури та мистецтва, фiзичної культури, спорту, санаторно-курортної справи i туризму.

     Подальше розширення отримає спiвробiтництво в галузi захисту i полiпшення стану навколишнього середовища, запобiгання транскордонним забрудненням, рацiонального та ресурсозберiгаючого природокористування.

VI. Розвиток торговельних вiдносин

     Розвиток i поглиблення торговельного спiвробiтництва мiж Україною та Росiйською Федерацiєю здiйснюватиметься з подальшою лiбералiзацiєю дiючого мiж державами режиму вiльної торгiвлi, переходом в найкоротшi строки на єдинi принципи стягнення непрямих податкiв у взаємнiй торгiвлi, поступовим усуненням торговельно-технiчних бар'єрiв i непрямих нетарифних обмежень, зближенням митних тарифiв.

     В галузi гармонiзацiї дiючих в Українi та Росiйськiй Федерацiї митних режимiв передбачається, по можливостi, унiфiкувати митнi правила i процедури, усунути iснуючi елементи дискримiнацiї пiд час митного оформлення товарiв i транспортних засобiв, забезпечити при цьому тiсну взаємодiю митних, прикордонних та iнших органiв на пiдставi двостороннiх регламентуючих документiв.

     Гармонiзацiя митного режиму України та Росiйської Федерацiї передбачає спiвробiтництво по таких напрямках:

     спрощення митних процедур у взаємнiй торгiвлi та удосконалення методiв роботи;

     зближення процедур митного оформлення у рiзних митних режимах, зокрема, при транзитi, реекспортi, реiмпортi, в тому числi, технологiї митного контролю поїздiв мiжнародного сполучення;

     унiфiкацiя вантажної митної декларацiї;

     розробка єдиного пiдходу до питання органiзацiї митного контролю за перемiщенням i оформленням пiдакцизних товарiв, що пiдлягають маркiруванню;

     здiйснення спiльного митного контролю у пунктах пропуску i при митному оформленнi енергоносiїв (газ, електроенергiя);

     удосконалення митного режиму при поставках продукцiї в рамках виробничої кооперацiї господарюючих суб'єктiв, а також митно-банкiвського валютного контролю;

     сприяння впровадженню сучасних систем митної iнформацiї i управлiнню ними, включаючи комп'ютернi системи в пунктах митного контролю;

     сприяння впровадженню у практику митного контролю положень, спецiально розроблених нормативних документiв iз захисту iнтелектуальної власностi;

     пiдготовка пропозицiй щодо розвитку спiвробiтництва митних служб з питань затримки i повернення культурних цiнностей, що вивозяться i ввозяться незаконно.

     Програма передбачає розширення спiвробiтництва в галузi взаємодiї транспортних систем України та Росiйської Федерацiї, в тому числi нафтогазопроводiв, по яких здiйснюються експортно-iмпортнi поставки енергоресурсiв, маючи на увазi їх бiльш ефективне використання у взаємних перевезеннях вантажiв, зниженнi транспортних витрат, проведення з цiєю метою узгодженої полiтики розвитку i реконструкцiї систем транспорту.

     Необхiдно буде розробити i реалiзувати спiльнi програми розвитку транспортної iнфраструктури, узгодити податкову i тарифну полiтику в галузi транспорту, координувати дiї транспортних служб у частинi рацiонального використання парку вагонiв i контейнерiв, задiяних у перевезеннi вантажiв мiж державами, встановити єдинi технiчнi вимоги до транспортних комунiкацiй, навантажень i габаритiв транспортних засобiв, перевезень важких та великогабаритних вантажiв.

     Спiльна реалiзацiя цього завдання здiйснюватиметься за такими напрямками:

     удосконалення нормативно-правової бази на основi реалiзацiї iснуючих i пiдготовки нових двостороннiх угод в галузi автомобiльного, залiзничного, повiтряного, морського та рiчкового транспорту;

     координацiя спiльних дiй у галузi будiвництва на територiї обох держав трансєвропейських магiстралей, в тому числi iз залученням засобiв українських i росiйських iнвесторiв, а також кредитiв i капiталу третiх країн.

     Органiзацiя i здiйснення торговельних вiдносин мiж країнами передбачає активний обмiн необхiдною статистичною iнформацiєю, i в першу чергу порiвняння даних по зовнiшнiй торгiвлi. Передбачається обмiн статистичними виданнями i публiкацiями, методологiчними матерiалами i розробками, програмами, а також досвiдом проведення статистичних спостережень, переписiв, обстежень, узгодження принципiв формування статистики зовнiшньої торгiвлi.

     Будуть пiдготовленi пропозицiї щодо створення спiльної iнформацiйної системи України та Росiйської Федерацiї, яка повинна забезпечити вiдслiдкування стану ринкiв товарiв i послуг обох країн, включаючи обсяги виробництва i споживання товарiв i послуг, їх порiвняльної кон'юнктури на внутрiшньому i свiтовому ринку. Подання iнформацiї до спiльної iнформацiйної системи буде здiйснюватися за узгодженим перелiком показникiв вiдповiдними вiдомствами України та Росiйської Федерацiї.

     Мiжрегiональне спiвробiтництво повинно отримати подальший розвиток, в тому числi прикордонних областей України та Росiйської Федерацiї, найважливiшим напрямком якого стане створення сприятливих умов для соцiально-економiчного зростання цих територiй з урахуванням попереднiх мiжрегiональних господарських зв'язкiв, зберiгання звичаїв i духовних цiнностей населення, що мешкає в них.

VII. Механiзм реалiзацiї Програми

     Реалiзацiя Програми здiйснюватиметься шляхом виконання державними органами i господарюючими суб'єктами України та Росiйської Федерацiї конкретних дiй, визначених у Програмi та Заходах до неї.

     З метою виконання Програми в рамках Змiшаної українсько-росiйської комiсiї зi спiвробiтництва створюється Координацiйна рада з реалiзацiї Програми (далi "Координацiйна рада") i робочi групи з основних роздiлiв Програми.

     Координацiйна рада включає українську i росiйську частини, кожна з яких очолюється Головою, який призначається головами урядiв Сторiн.

     До складу Координацiйної ради входять керiвники робочих груп вiд української i росiйської Сторiн.

     Засiдання Координацiйної ради проводяться за необхiднiстю, але не рiдше одного разу на пiвроку, почергово в Українi та Росiйськiй Федерацiї. На засiданнi Координацiйної ради головує голова вiд приймаючої Сторони.

     Основними функцiями Координацiйної ради є:

     координацiя дiяльностi по реалiзацiї Програми в рамках нацiональних частин;

     органiзацiя пiдготовки щорiчного Плану заходiв по реалiзацiї Програми на вiдповiдний рiк, який виноситься на засiдання Змiшаної українсько-росiйської комiсiї зi спiвробiтництва;

     органiзацiя пiдготовки проектiв мiжурядових угод з питань, пов'язаних з реалiзацiєю i координацiєю Програми;

     пiдготовка для розгляду на засiданнях Змiшаної українсько-росiйської комiсiї зi спiвробiтництва окремих проблем, пов'язаних з реалiзацiєю Програми;

     iншi функцiї, визначенi регламентом Координацiйної ради.

     Регламент Координацiйної ради розглядається i затверджується на засiданнi Координацiйної ради не пiзнiше 60-ти днiв вiд дати набуття чинностi Договором мiж Україною та Росiйською Федерацiєю про економiчне спiвробiтництво на 1998-2007 роки.

Заходи до Програми економiчного спiвробiтництва мiж Росiйською Федерацiєю i Україною на 1998-2007 роки

  Змiст заходiв Строк
виконання
Виконавцi
Росiйської Федерацiї України
I. Основнi напрямки економiчного спiвробiтництва      
1.1. Пiдготовка пропозицiй щодо:      
1.1.1. зближення концептуальних пiдходiв до структурної перебудови економiк обох держав 1998 - 1999 Мiнекономiки Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
1.1.2. гармонiзацiї законодавчих та iнших нормативних актiв держав в галузi створення спiльних господарюючих структур 1998 р. Мiнекономiки
Мiнспiвробiтництво
Мiнекономiки
1.1.3. створення умов, якi сприяють взаємнiй участi господарюючих суб'єктiв Сторiн у програмах приватизацiї 1998 - 2000 Мiндержмайно
Мiнекономiки
Фонд державного майна
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
1.1.4. зближення методiв обчислення собiвартостi продукцiї (послуг) 1998 - 1999 Мiнекономiки Мiнекономiки
Мiнфiн
1.1.5. обмiну iнформацiєю з питань регулювання та контролю на ринку цiнних паперiв 1998 - 2002 ФКЦП Державна
комiсiя з цiнних
паперiв та
фондового ринку
Мiнфiн
1.1.6. створення системи розкриття iнформацiї на ринку цiнних паперiв 1998 - 2002 ФКЦП Державна комiсiя з цiнних
паперiв та
фондового ринку
1.1.7. зближення механiзму стягнення непрямих податкiв при здiйсненнi експортно iмпортних операцiй у взаємнiй торгiвлi 1998 - 1999 Державна податкова служба
Мiнфiн
Мiнекономiки
Державний митний
комiтет
Мiнфiн
Державна податкова
адмiнiстрацiя
МЗЕЗторг
Мiнекономiки
1.1.8. здiйснення та розвитку нормативно-правових механiзмiв у вiдповiдностi з режимом 1998 р. МЗЕЗ
Мiнекономiки
Мiн'юст
МЗЕЗторг
Держмитслужба
Мiнекономiки
Мiнтранс
Мiнфiн
Мiнагропром
Держстандарт
Державна податкова
адмiнiстрацiя
1.1.9. розробки спiльних iнвестицiйних проектiв 1998 - 2007 Мiнекономiки Нацiональне агентство з
реконструкцiї та розвитку
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
1.2. Пiдготовка проектiв мiжурядових угод:      
1.2.1. про взаємодiї в галузi забезпечення конкуренцiї 1998 - 1999 ДАК
МЗС
Антимонопольний комiтет
Мiнекономiки
МЗС
1.2.2. про заохочення та захист iнвестицiй 1998 р. Мiнекономiки
Мiнспiвробiтництво
МЗС
МЗЕЗторг
Мiнекономiки
МЗС
1.2.3. про органiзацiю кореспондентських вiдношень мiж Центральним банком Росiйської Федерацiї та Нацiональним банком України 1998 р. Центробанк
(по узгодженню)
МЗС
Нацiональний банк
(по узгодженню)
МЗС
1.2.4. про органiзацiю мiждержавних розрахункiв i спiвробiтництво банкiвських систем 1998 р. Центробанк
(по узгодженню)
МЗС
Нацiональний банк
(по узгодженню)
МЗС
1.2.5. про виробничу кооперацiю 1998 р. Мiнекономiки
Мiнспiвробiтництво
МЗС
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
МЗС
1.2.6. про взаємне визнання результатiв робiт сертифiкацiї 1998 р. Держстандарт
МЗС
Держстандарт
МЗС
1.3. Пiдготовка пропозицiй по мiжвiдомчому спiвробiтництву мiж ФКЦП Росiйської Федерацiї i Державною комiсiєю цiнних паперiв та фондового ринку України 1998 р. ФКЦП Державна комiсiя
з цiнних паперiв та
фондового ринку
II. Спiвробiтництво в окремих галузях економiки в галузi розвитку товарних ринкiв      
2.1. Розробка взаємного балансу попиту та пропозицiй Росiйської Федерацiї i України по найважливiших товарах, якi викликають взаємний iнтерес 1998 - 2007 Мiнекономiки
Мiнпаливенерго
Мiнекономiки
МЗЕЗторг
2.2. Аналiз стану товарних ринкiв i координацiя заходi щодо їх взаємовигiдного розвитку 1998 - 2007 Мiнекономiки
ДТК
Мiнспiвробiтництво
МЗЕЗ
Мiнекономiки
МЗЕЗторг
2.3. Пiдготовка пропозицiй по створенню виробництв, якi працюють на спiльний ринок 1998 - 2007 Мiнекономiки
Мiнспiвробiтництво
МЗЕЗ
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
2.4. Машинобудування      
2.4.1. Пiдготовка пропозицiй по створенню транснацiональних структур:
з виробництва вантажних автомобiлiв на базi АТ "Ярославський моторний завод" i Кременчуцького автомобiльного заводу;
1998 р. АТ "Ярославський
моторний завод"
Мiнекономiки
Мiнфiн
Мiнспiвробiтництва
Кременчуцький
автомобiльний завод
Мiнпромполiтики
Фонд
державного майна
з виробництва комплектуючих до автомобiля КрАЗ в м. Дзержинську Нижегородської областi i для АТ "ГАЗ" на ХК "Автокраз"; 1998 р. АТ "ГАЗ" м. Нижнiй
Новгород
Мiнекономiки
Мiнфiн
Мiнпромполiтики
ХК "Автокраз"
Державна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
Фонд державного майна
щодо збирання та сервiсного обслуговування автобусiв ЛАЗ; 1998 р. АТ "ГАЗ" м. Нижнiй
Новгород
АТ "Павлiвський 
автобусний завод"
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
ВАТ "ЛАЗ" м. Львiв
Державна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
Фонд державного майна
з виробництва автомобiлiв ЗIЛ-53-01 ("бичок") на базi ВАТ "Сiмферопольський моторний завод"; 1998 р. АМТ "ЗIЛ"
Мiнекономiки
Фонд майна Автономної Республiки Крим
Державна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
ВАТ "Сiмферопольський 
моторний завод"
"Мiжнароднi авiамотори" за участю росiйського АТ "Уфимське моторобудiвне об'єднання", московського МПП "Салют" i українського АТ "Мотор-Сiч" 1998 р. АТ "Уфимське моторобудiвне об'єднання
Пiдприємство "Салют"
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
АТ "Мотор-Сiч"
Державна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
2.4.2. Розробка спiльних програм та проектiв по органiзацiї виробництва:      
автомобiлiв для комунальних служб на заводах концерну "Укркомунмаш", Турбiвському машинобудiвному заводi (Вiнницька область) з комплектацiєю продукцiї заводу "ЗIЛ", а також на базi даного заводу та ВО "ГАЗ", СП з виробництва в Українi вантажних автомобiлiв АМТ "ЗIЛ" та автомобiлiв "Волга"; 1998 р. АМТ "ЗIЛ"
АТ "ГАЗ"
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
Держбуд
комплексiв машин до унiверсально-просапних тракторiв; 1998 р. АТ "Липецький 
тракторний завод"
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
зерно- i кормозбиральної технiки; 1998 - 2000 ВАТ "Ростсiльмаш"
ФК "IнфоТЕК"
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
з вiдбудови сiльськогосподарської технiки, виготовленню запасних частин i вузлiв до неї, виробництва тракторiв iз залученням Волгоградського, Липецького, Санкт-Петербурзького тракторних заводiв на базi ВАТ "Мелiтопольський завод тракторних гiдроагрегатiв" 1998 р. Мiнекономiки
тракторнi заводи
Мiнпромполiтики
АТ "Мелiтопольський завод тракторних гiдроагрегатiв"
Державна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
2.5. Металургiя      
2.5.1. Розробка спiльних програм, проектiв та пропозицiй:      
по освоєнню виробництва високомiцних штрипсiв, листiв та труб для магiстральних нафтогазотрубопроводiв, морських платформ i технiки, призначених для роботи в умовах шельфiв арктичних морiв - "Титан", "Алюмiнiй", 1998 - 2007 Мiнекономiки
Мiнпаливенерго
РАТ "Газпром"
Мiнпромполiтики
Мiнекономiки
"Метал" (для залiзничного транспорту) 1998 - 2007 Мiнекономiки
МПС
Мiнпромполiтики
Мiнекономiки
по вiдновленню i модернiзацiї гiрничодобувної технiки для металургiчного комплексу за участю машинобудiвних пiдприємств України i Росiйської Федерацiї 1998 - 2007 Кабiнет Мiнiстрiв Чуваської Республiки
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
2.6. Паливно-енергетичний комплекс      
2.6.1. Пiдготовка проектiв угод:      
про поставки нафти на 1998 - 2007 роки; 1998 р. Мiнпаливенерго
МЗС
Мiнекономiки
Держнафтогазпром
Мiнекономiки
МЗС
про поставку росiйського природного газу в Україну та його транзит через територiю України до європейських країн на 1998 - 2007 роки; 1998 р. Мiнпаливенерго
РАТ "Газпром"
Держнафтогазпром
МЗС
Мiнекономiки
про проведення геологорозвiдувальних робiт i про створення спiльних структур по розробцi родовищ вуглеводневої сировини, розташованих в акваторiях Азовського та Чорного морiв; 1998 - 2000 Мiнпаливенерго
Мiнприроди
МЗС
Держнафтогазпром
Держкомгеологiї
МЗС
Мiнекобезпеки
про довгострокову поставку росiйського вугiлля до України; 1998 р. Мiнпаливенерго Мiненерго
Мiнпромполiтики
Мiнекономiки
про участь господарюючих суб'єктiв Росiйської Федерацiї у завершеннi будiвництва та наступної експлуатацiї блокiв ХАЕС-2 i РАЕС-4; 1998 р. Мiнатом Мiненерго
Фонд державного майна
Мiнекономiки
про координацiю мiжгалузевих вiдносин України i Росiйської Федерацiї в галузi атомної енергетики, в тому числi по виробництву ядерного топлива для реакторiв ВВЕР-1000 1998 р. Мiнатом
Концерн
"Росенергоатом"
Мiненерго
Фонд державного майна
Мiнекобезпеки
МЗС
2.6.2. Розробка спiльних програм i проектiв по:      
освоєнню Маркiвського газоконденсатного родовища та iнших родовищ вуглеводневої сировини; 1998 р. Мiнпаливенерго Держнафтогазпром
Держкомгеологiї
розширенню та пiдвищенню ефективностi використання транзитних нафто- i газотранспортних потужностей та лiнiй електропередач на територiї України; 1998 р. Мiнпаливенерго
РАТ "Газпром"
РАТ "ЄЕС Росiї"
Держнафтогазпром
Мiненерго
використанню потужностей Ужгородського заводу "Турбогаз" та ВАТ "Криворiзький турбiнний завод "Констар" по ремонту, вiдновленню i виготовленню устаткування для магiстральних газопроводiв; 1998 р. Мiнпаливенерго Держнафтогазпром
Мiнпромполiтики
Фонд державного майна
Мiнекономiки
по пiдвищенню газонафтоконденсатовiддачi родовищ з важковидобуванням та виснаженими запасами нафти i газу; 1998 р. Мiнпаливенерго
Мiнекономiки
Держнафтогазпром
Мiнекономiки
переробцi радiоактивної сировини, забезпеченню ядерним паливом АЕС Росiї, України i поставкам у третi країни 1998 р. Мiнатом Мiненерго
2.6.3. Пiдготовка пропозицiй щодо:      
розроблення договiрно-правових актiв з органiзацiї перетокiв електроенергiї мiж енергосистемами України i Росiйської Федерацiї, а також транзиту електроенергiї до держав Захiдної Європи з Росiї по територiї України; 1998 - 2007 Мiнпаливенерго
Мiнекономiки
РАТ "ЄЕС Росiї"
Мiненерго
Мiнекономiки
участi росiйських нафтових компанiй в акцiонуваннi українських нафтопереробних заводiв; 1998 р. Мiнпаливенерго Держнафтогазпром
Фонд державного майна
Мiнекономiки
стратегiї спiвробiтництва в галузi розвитку атомної енергетики, включаючи: 1998 - 2005 Мiнатом Мiненерго
Мiнекобезпеки
МНС (в рамках компетенцiї
мiнiстерств)
- забезпечення безпечної експлуатацiї дiючих АЕС;      
- виведення з експлуатацiї ядерних установок, поводження, лiквiдацiя та поховання радiоактивних вiдходiв; 1998 - 1999 Мiнатом  
- безпеку поводження з вiдпрацювавшим топливом;      
спiвробiтництва у створеннi нафтотранспортних систем, в тому числi мiжнародних 1998 р. Мiнпаливенерго Держнафтогазпром
створення СП i спiльних акцiонерних товариств: 
- в нафтогазових галузях;
- в вугiльнiй промисловостi;
- в енергетицi;
1998 - 2007 Мiнпаливенерго Держнафтогазпром
Мiнвуглепром
Мiненерго
Мiнекономiки
Фонд державного майна
забезпечення безпечної експлуатацiї дiючих АЕС з реакторами ВВЕР-1000, ВВЕР-440 i РЕМК-1000; 1998 - 2005 Мiнатом
Держатомнагляд
Мiненерго
Мiнекобезпеки
проблем лiквiдацiї наслiдкiв радiацiйних аварiй; 1998 - 1999 Мiнатом
Держкомекологiї
МНС
МОЗ
МНС
Мiненерго
Мiнекобезпеки
подовження ресурсу роботи корпусiв реакторiв ВВЕР; 1998 - 1999 Мiнатом Мiненерго
Мiннауки
Мiнекобезпеки
Нацiональна академiя наук
спiльного використання експериментальної бази, координацiї дослiджень i обмiну науковою iнформацiєю в галузi атомної енергетики та промисловостi; 1998 - 1999 Мiнатом Мiненерго
Нацiональна академiя наук
ННЦ "ХФТI"
Мiнекобезпеки
проблем сховища та переробки вiдпрацьованого ядерного палива; 1998 - 1999 Мiнатом
Держатомнагляд
Мiненерго
Мiнекобезпеки
захисту населення та територiй вiд надзвичайних ситуацiй природного i техногенного характеру; 1998 - 1999 МНС МНС
Мiненерго
Мiнекобезпеки
МОЗ
умов i порядку встановлення тарифiв на транзит енергоресурсiв (газ, нафта, вугiлля, електроенергiя) через територiї України i Росiйської Федерацiї; 1998 р. Мiнекономiки
Мiнтопенерго
Держнафтогазпром
Мiнпромполiтики
Мiнекономiки
Мiненерго
Мiнвуглепром
створення взаємовигiдних умов дiяльностi АТ "Газтранзит" на територiї України, Росiї i в третiх країнах; 1998 р. Мiнтопенерго
РАТ "Газпром"
Держнафтогазпром
Мiнекономiки
технiчних i економiчних умов експлуатацiї i можливої модернiзацiї лiнiй електропередач постiйного току (ППТ) - 800 кВ с. Михайлiвка (Україна) - Волзька ГЕС (Росiя) 1998 р. Мiнтопенерго Мiненерго
2.6.4. Пiдготовка пропозицiй по спiльному виробництву:      
контейнерiв для вiдпрацьованого ядерного палива на базi НКМЗ (м. Краматорськ), НВО "Азовмаш" (м. Марiуполь) i АТ "Атоммаш" (м. Волгодонськ); 1998 р. Мiнатом
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
Мiненерго
запасних частин до турбiн i конденсаторiв на базi НВО "Турбоатом" (м. Харкiв), АТ "Завод турбiнних лопаток" i АТ "Ленiнградський металiчний завод" (м. Санкт-Петербург); 1998 р. Мiнатом
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
Мiненерго
насосного обладнання i запчастини за участю НВО "Насосенергомаш", ВНДIАЕН (м. Суми) i АТ "Уралгiдромаш" (м. Єкатеринбург); 1998 р. Мiнатом
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
Мiненерго
трубопроводiв високого та середнього тиску за участю заводу НСО i Т (м. Енергодар) i АТ "Бєлгородмаш" (м. Бєлгород); 1998 р. Мiнатом
Мiнекономiки
Мiнпромполiтики
Мiненерго
арматури за участю київського АТ "Арма", АТ "Iвано-Франкiвський арматурний завод", Конотопського арматурного заводу i АТ "Чеховенергомаш" (м. Чехов); 1998 р. Мiнатом
Мiнекономiки
Мiненерго
Мiнпромполiтики
Державна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
засобiв фiзичного захисту на базi НВО "ВостГЗК" (м. Жовтi Води) i НВО "Елерон" (м. Москва) 1998 р. Мiнатом
Мiнекономiки
Мiненерго
2.6.5. Пiдготовка Концепцiї взаємодiї в галузi енергетичної безпеки Росiї i України 1998 р. Мiнпаливенерго
Мiнатом
Мiненерго
Держнафтогазпром
Мiнекономiки
2.7. Транспорт      
2.7.1. Пiдготовка проектiв угод:      
про порядок i умови плавання суден по внутрiшнiх водних шляхах обох країн 1998 р. Мiнтранс
Мiнспiвробiтництво
Мiнтранс
2.7.2. Пiдготовка пропозицiй:      
про спiвробiтництво у розвитку мiжнародних транспортних коридорiв, в тому числi залiзничного транспортного коридору N 9 в напрямку Москва - Київ; 1998 р. Мiнтранс
МШС
ФДС
Мiнтранс
Мiнекономiки
Фонд державного майна
про розробку i виробництво пасажирського рухомого складу нового поколiння, в тому числi про участь Української Сторони в реалiзацiї Росiйської федеральної цiльової програми "Розробка i виробництво пасажирського рухомого складу нового поколiння"; 1998 - 1999 МШС
Мiнекономiки
Мiнекономiки
Мiнтранс
Держбуд
про гармонiзацiю систем тарифiв на базi зближення пiдходiв до визначення тарифiв на транспортування вантажiв, а також на пасажирськi i транзитнi перевезення, в тому числi у вiдповiдностi до мiжнародних угод, правил i рекомендацiй; 1998 - 2000 Мiнтранс
МШС
Мiнекономiки
ФАС
Мiнтранс
Мiнекономiки
про проведення спiльних робiт щодо органiзацiї автомобiльно-паромної переправи Iллiчiвськ (Україна) - Новоросiйськ (Росiя) - Потi (Грузiя) 1998 - 1999 Мiнтранс
МЗС
Мiнтранс
МЗС
2.8. Агропромисловий комплекс      
2.8.1. Розробка проекту програми про забезпечення основною сiльськогосподарською технiкою агропромислових комплексiв Росiї i України на 1998 - 2007 роки 1998 - 1999 Мiнсiльгосппрод
Мiнекономiки
Мiнспiвробiтництво
машинобудiвнi
пiдприємства
Мiнагропром
Мiнпромполiтики
Мiнекономiки машинобудiвнi
пiдприємства
2.8.2. Пiдготовка пропозицiй по спiвробiтництву в галузi:      
бурякiвництва та цукрової промисловостi; 1998 - 2007 Мiнсiльгосппрод
Мiнекономiки
Мiнспiвробiтництво
Мiнагропром
Мiнекономiки
зернового господарства та тваринництва; 1998 - 2007 Мiнсiльгосппрод Мiнагропром
Держкоммедбiопром
Мiнекономiки
ветеринарiї та захисту рослин з врахуванням положень багатосторонньої Угоди про спiвробiтництва у галузi ветеринарiї держав-учасниць СНД вiд 12 березня 1993 р.; 1998 - 2007 Мiнсiльгосппрод Мiнагропром
Держкоммедбiопром
Мiнекономiки
видобутку, переробки та збереження рибопродукцiї; 1998 - 1999 Мiнсiльгосппрод
Мiнспiвробiтництво
Мiнекономiки
Держкомрибгосп
Мiнекономiки
проектування, будiвництва, модернiзацiї та ремонту рибопромислових, транспортних рефрижераторних суден. 1998 - 2007 Мiнсiльгосппрод
Мiнекономiки
Мiнспiвробiтництво
Мiпромполiтики
Держкомрибгосп
Мiнекономiки
2.9. Дослiдження космосу      
2.9.1. Пiдготовка проекту угоди про ввiз/вивiз i транзит товарiв у рамках спiвробiтництва в дослiдженнi та використаннi космiчного простору 1998 р. РКА
МЗС
Мiнфiн
ГТК
Мiнспiвробiтництво
НКАУ
Мiнтранс
МЗС
2.9.2. Проведення спiльних робiт в галузi дослiдження та використання космiчного простору, включаючи створення i застосування ракетно-космiчної технiки, зберiгання i розвиток кооперацiйних зв'язкiв пiдприємств i органiзацiй ракетно-космiчної промисловостi, що склалися (по узгодженiй програмi) 1998 - 2007 РКА
РАН
Мiнекономiки
зацiкавленi мiнiстерства
та вiдомства
пiдприємства та 
органiзацiї ракетно-
космiчної промисловостi
НКАУ
Нацiональна академiя наук
Мiпромполiтики пiдприємства
та органiзацiї ракетно-
космiчної промисловостi
2.9.3. Розробка пропозицiй щодо механiзму забезпечення сприятливих умов для реалiзацiї спiльних комерцiйних космiчних проектiв пiдприємствами Росiйської Федерацiї i України 1998 р. РКА
Мiнекономiки
Мiнфiн
МЗЕЗ
Мiноборони
НКАУ
МЗЕЗторг
Мiнпромполiтики
Мiноборони Мiнекономiки
2.10. Хiмiчна, медична та мiкробiологiчна промисловiсть      
2.10.1. Визначення прiоритетних напрямкiв спiвробiтництва в галузi медичної промисловостi з метою покращення забезпечення лiкарськими засобами, медичною технiкою та виробами медичного призначення населення i лiкувально-профiлактичних установ охорони здоров'я України i Росiї 1998 - 2000 Мiнекономiки
МОЗ
Держкоммедбiопром
МОЗ
Мiнекономiки
2.10.2. Пiдготовка проектiв угод: про забезпечення лiкарськими засобами, добавками та вакцинами для: населення, тваринництва та птахiвництва з урахуванням Угоди про створення мiждержавного резерву бiопрепаратiв та iнших засобiв захисту в державах-учасницях СНД вiд 12 квiтня 1996 р.; 1998 р. МОЗ
Мiнекономiки
Мiнсiльгосппрод
МОЗ
Держкоммедбiопром
Мiнекономiки
Мiнагропром
про спiвробiтництво у вирiшеннi проблем ВIЧ-iнфекцiй 1998 - 2007 МОЗ МОЗ
Держкоммедбiопром
2.10.3. Пiдготовка пропозицiй по створенню взаємовигiдних умов для транспортування росiйського амiаку через територiю України 1998 - 2007 "Агрохiм-союз" Мiнекономiки Мiнспiвробiтництво Мiнпромполiтики
Мiнекономiки
Мiнекобезпеки
2.11. Промисловiсть будiвельних матерiалiв:      
2.11.1. Пiдготовка проектiв угод:
про збереження спецiалiзацiї пiдприємств по видобуванню сировини i виробництву будiвельних матерiалiв;
1998 р. Держбуд Держбуд
Мiнекономiки
про узгодження та участь у спiльнiй розробцi нормативних документiв в галузi експлуатацiї та ремонту будiвельних машин 1998 - 2007 Держбуд Держбуд
2.12. Легка промисловiсть      
2.12.1. Пiдготовка пропозицiй щодо створення СП по виробництву штучних шкiр на тканiй та нетканiй основi, полiпропiленових волокон i ниток рiзного призначення, полiамiдних текстурованих ниток профiльного перерiзу 1998 р. Мiнекономiки Мiнпромполiтики
2.13. Iнформацiя та зв'язок      
2.13.1. Пiдготовка проекту угоди про спiвробiтництво у галузi iнформацiї 1998 - 1999 Держкомдрук
ФСТР
Мiнiнформ
Держтелерадiо
Держкомзв'язку
Мiнекономiки
2.13.2. Розробка спiльних заходiв iз спiвробiтництва в галузi зв'язку та iнформацiї 1998 р. Держкомзв'язку Мiнiнформ
Держкомзв'язку
Мiнекономiки
2.14. Статистика 1998 р. Держкомстат Держкомстат
2.14.1. Опрацювання практичних механiзмiв реалiзацiї угоди про спiвробiтництво в галузi статистики     Мiнекономiки
2.14.2. Пiдготовка пропозицiй щодо забезпечення порiвняння даних по статистицi зовнiшньої торгiвлi Росiйської Федерацiї i України 1998 р. Держкомстат
ГТК
МЗЕЗТОРГ
Держкомстат
Держмитслужба
МЗЕЗторг
Мiнекономiки
2.15. Науково-технiчне спiвробiтництво      
2.15.1. Пiдготовка пропозицiй по прiоритетних напрямках росiйсько-українського науково-технiчного, науково-педагогiчного спiвробiтництва i розробка вiдповiдних програм 1998 - 2000 Мiннауки
РАН
АПН
Мiннауки
Нацiональна академiя наук
Академiя педагогiчних наук
2.15.2. Пiдготовка пропозицiй з основних напрямкiв i розробка вiдповiдних програм росiйсько-українського спiвробiтництва в галузi педагогiчних наук 1998 - 2000 АПН АПН
2.15.3. Забезпечення реалiзацiї спiльної програми спiвробiтництва РАН та Нацiональної академiї наук 1998 - 2000 РАН Нацiональна академiя наук
2.15.4. Розробка пропозицiй щодо спiльної пiдготовки спецiалiстiв вищої квалiфiкацiї у рамках спiльної дiяльностi Московського фiзико - технiчного iнституту (МФТI) та Фiзико-технiчного учбово-наукового центру Нацiональної академiї наук України 1998 р. Мiносвiти Нацiональна академiя наук
2.16. Захист навколишнього середовища      
2.16.1. Пiдготовка проектiв угод про спiвробiтництво в галузi транзиту ядерних матерiалiв з урахуванням Угоди про спiвробiтництво в галузi транспортування ядерних матерiалiв держав-учасниць СНД вiд 12 квiтня 1996 р. 1998 р. Держкомекологiя
Мiнтранс
МШС
Мiнатом
Мiнекобезпеки
Мiнтранс
Мiненерго
МНС
МЗС
МВС
2.16.2. Розробка спiльної комплексної програми по спiвробiтництву та збереженню природного середовища Азово-Чорноморського басейну, рiчки Днiпро та iнших транскордонних водотокiв 1998 - 2000 Держкомекологiя
Мiнекономiки
Мiнекобезпеки
Мiнекономiки
Держбуд
2.17. Охорона здоров'я та соцiальна сфера      
2.17.1. Пiдготовка проектiв угод: про регулювання процесу переселення та захист прав переселенцiв та членiв їх родин; 1998 р. ФМС
Мiннац
МЗС
Мiнспiвробiтництво
Держкомнацмiграцiї
Мiнекономiки
МЗС
про соцiальне забезпечення громадян; 1998 р. Мiнпрацi
Мiннац
МЗС
Мiнпрацi
МЗС
Мiнекономiки
Мiнфiн
про обмiн житловими примiщеннями; 1998 р. Держбуд
МЗС
Держбуд
Мiн'юст
МЗС
про заснування та умови дiяльностi iнформацiйно-культурних центрiв; 1998 р. МЗС
Росзакордонцентр
Мiннац
Мiнкультури
МЗС
про сприяння у задоволеннi духовно-культурних потреб нацiональних меншин 1998 - 1999 Мiннац
Мiнфiн
МЗС
Держкомнацмiграцiї
МЗС
Мiнкультури
Мiносвiти
про спiвробiтництво у боротьбi з незаконним обiгом наркотичних засобiв, психотропних речовин та прекурсорiв; 1998 р. МЗС
ФСБ
МОЗ
МВС
СБУ
МВС
МОЗ
Держкоммедбiопром
про надання медичної допомоги громадянам Росiйської Федерацiї та України; 1998 р. МОЗ МОЗ
про спiвробiтництво у галузi туризму, спорту та санаторно-курортної справи; 1998 р. ДКФТ
МОЗ
Мiнекономiки
Держкомтуризм
МОЗ
Держкомспорт
(у рамках своєї
компетенцiї)
про навчання дiтей вiйськовослужбовцiв Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї на територiї України; 1998 - 1999 Мiноборони
Мiносвiти
Мiносвiти
Мiн'юст
Мiноборони
про перемiщення робочої сили; 1998 - 2000 Мiнпрацi
ФМС
Мiнпрацi
Держкомнацмiграцiї
Мiнекономiки
про визнання та еквiвалентнiсть документiв щодо освiти i вчених звань; 1998 г. Мiносвiти
ВАК
МЗС
Мiносвiти
ВАК
МЗС
про спiвробiтництво у галузi освiти; 1998 р. Держкомосвiти Мiносвiти
про умови розмiщення та обслуговування дипломатичних представництв Росiйської Федерацiї в Українi i України в Росiйськiй Федерацiї 1998 р. МЗС МЗС
III. Спiвробiтництво у вирiшеннi регiональних проблем      
3.1. Пiдготовка проекту угоди про координацiю розробки градобудiвельних програм розвитку прикордонних територiй 1998 - 2000 Держбуд
Адмiнiстрацiї
прикордонних регiонiв
Держбуд
обласнi державнi
адмiнiстрацiї
3.2. Пiдготовка пропозицiй щодо розвитку економiчного, культурного та соцiального спiвробiтництва на регiональному рiвнi 1998 - 1999 Мiнспiвробiтництво
Мiнкультури
Мiносвiти
Мiнекономiки
Мiнкультури
Мiносвiти
МЗЕЗторг
Держмитслужба
Держбуд
IV. Вiйськово-економiчне спiвробiтництво      
4.1. Пiдготовка проектiв угод:      
про збереження спецiалiзацiї пiдприємств, якi беруть участь у виробництвi продукцiї вiйськового призначення; 1998 р. Мiнекономiки
Мiноборони
Мiнспiвробiтництво
Мiнпромполiтики
Мiноборони
Мiнекономiки
про порядок взаємодiї при здiйсненнi експорту продукцiї, робiт та послуг вiйськового призначення у третi країни 1998 р. МЗЕЗ
Мiнекономiки
Мiноборони
Мiнспiвробiтництво
Держекспортконтроль
Мiнпромполiтики
Мiнекономiки
МЗЕЗторг
Мiноборони
4.2. Розробка i реалiзацiя спiльних програм та проектiв по:      
розробцi, серiйному виробництву, поставках i експлуатацiї авiацiйної та ракетно-космiчної технiки (по узгодженiй тематицi); 1998 - 2007 Мiнекономiки
Мiноборони
Мiнпромполiтики
Мiноборони
Мiнтранс
створенню i органiзацiї серiйного виробництва вiйськово-транспортного лiтака АН-70 з двигунами Д-27; 1998 - 2001 Мiнекономiки
Мiноборони
Мiнпромполiтики
Мiноборони
прiоритетних напрямках електронiки та радiотехнiки (по узгодженiй тематицi); 1998 - 2007 Мiноборони
Мiнекономiки
РАН
Мiнпромполiтики
Мiноборони
розробцi, виробництву, ремонту i експлуатацiї суднових газотурбiнних двигунiв та установок i їх конвертацiї для народного господарства; 1998 - 2007 Мiнекономiки
Мiноборони
Мiнпромполiтики
Мiноборони
створенню i модернiзацiї зразкiв спецiальної технiки (по узгодженiй тематицi) 1998 - 2007 Мiноборони
Мiнекономiки
Мiноборони
Мiнпромполiтики
4.3. Пiдготовка пропозицiй:      
по виробничiй та науково-технiчнiй кооперацiї пiдприємств оборонної галузi промисловостi; щорiчно Мiнекономiки Мiнпромполiтики
Мiнекономiки
по спiвробiтництву в галузi утилiзацiї непридатних для подальшого використання боєприпасiв; щорiчно Мiноборони
Мiнекономiки
Мiноборони
Мiнпромполiтики
по взаємних поставках озброєння, вiйськової технiки, запасних частин, органiзацiї ремонту та наданню послуг вiйськового призначення (по узгодженiй тематицi); щорiчно Мiноборони
Мiнекономiки
Мiнекономiки
Мiноборони
Мiнпромполiтики
про можливiсть об'єднання зусиль по добудовi крейсера "Адмiрал флоту Лобов" для подальшої реалiзацiї у третi країни; 1998 р. Мiнекономiки
МЗЕЗ
ФДУП "Росозброєння"
Мiноборони
Мiнпромполiтики
ДК "Укрспецекспорт"
Мiнфiн
Мiноборони
по модернiзацiї i ремонту кораблiв та iнших плавзасобiв (по узгоджених об'єктах); 1998 - 2007 Мiноборони
Мiнекономiки
Мiнфiн
Мiнпромполiтики
Мiноборони
про проведення спiльних дослiджень у частинi створення новiтнiх вiйськових технологiй; 1998 - 2007 Мiноборони
РАН
Мiноборони
Мiннауки
Мiнпромполiтики
Нацiональна академiя наук
Мiнекономiки
по використанню випробувальних центрiв та полiгонiв, розташованих в Росiї та Українi, для випробувань зразкiв озброєння i вiйськової технiки 1998 - 1999 Мiноборони
Мiнекономiки
Мiноборони
Мiнпромполiтики
Мiнекономiки
Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.