КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
Київ

вiд 2 жовтня 2003 р. N 1540


Про затвердження Порядку надання спецiальних дозволiв на користування надрами

Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 21 червня 2004 року N 792

     Вiдповiдно до статтi 16 Кодексу України про надра Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:

     1. Затвердити Порядок надання спецiальних дозволiв на користування надрами, що додається.

     2. Визнати такими, що втратили чиннiсть, постанови Кабiнету Мiнiстрiв України згiдно з перелiком (додається).

Прем'єр-мiнiстр України В. ЯНУКОВИЧ

Iнд. 33

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 2 жовтня 2003 р. N 1540

ПОРЯДОК
надання спецiальних дозволiв на користування надрами

     1. Цей Порядок регулює надання спецiальних дозволiв на користування надрами (далi - дозволи) у межах територiї України, її континентального шельфу та виключної (морської) економiчної зони i поширюється на всi види користування надрами, на якi необхiдний дозвiл.

     2. Дозволи надаються спецiально уповноваженим приймаються органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр.

     Рiшення про надання заявникам дозволiв приймаються з урахуванням ефективностi їх роботи на дiлянках надр, де вони вже провадять свою дiяльнiсть.

     3. На кожний вид користування надрами в межах конкретної дiлянки надається окремий дозвiл.

     Допускається надання одному заявниковi дозволу на промислову розробку кiлькох близько розташованих родовищ, якщо економiчно рентабельною є тiльки спiльна розробка цих родовищ одним надрокористувачем, що пiдтверджується вiдповiдним обґрунтуванням Державної комiсiї по запасах корисних копалин.

     У межах однiєї дiлянки надр пiд час геологiчного вивчення рiзних за видом корисних копалин можуть проводитися роботи за кiлькома дозволами.

     4. Дозвiл на промислову розробку родовищ корисних копалин надається пiсля проведення експертизи та оцiнки розвiданих запасiв корисних копалин Державною комiсiєю по запасах корисних копалин.

     В окремих випадках дозвiл на розробку попередньо розвiданих запасiв родовищ корисних копалин може бути надано за результатами їх оцiнки Державною комiсiєю по запасах корисних копалин.

     5. У разi змiни надрокористувача надається новий дозвiл.

     У разi коли вiдповiдно до законодавства має мiсце правонаступництво, дозвiл переоформляється у порядку, визначеному спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр.

     6. Дозволи надаються, як правило, на конкурсних засадах.

     Умови проведення конкурсiв на надання дозволу на користування конкретною дiлянкою надр встановлює спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр.

     Проведення конкурсу на надання дозволу на користування нафтогазоносними надрами здiйснюється в порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України, а конкурсний вiдбiр - постiйно дiючою Мiжвiдомчою комiсiєю з визначення переможцiв на отримання спецiальних дозволiв на користування нафтогазоносними надрами, персональний склад якої затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     У разi коли геологiчне вивчення надр починаючи з пошукового етапу проведено за рахунок надрокористувача, що має намiр здiйснювати їх промислову розробку, надра передаються йому в користування поза конкурсом.

     7. Заявники, якi претендують на отримання дозволiв на користування надрами поза конкурсом, в обов'язковому порядку узгоджують питання про надання дозволiв на користування надрами з органами мiсцевого самоврядування, центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та екологiчної безпеки, крiм того, на користування надрами з метою видобування корисних копалин - iз спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з державного гiрничого нагляду, на користування надрами з метою видобування природних лiкувальних ресурсiв - також iз спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалiзацiї державної полiтики у сферах охорони здоров'я, на користування нафтогазоносними надрами - з центральними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсiв, водного господарства.

     Спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр в обов'язковому порядку узгоджує умови конкурсу по кожнiй конкретнiй дiлянцi надр з органами мiсцевого самоврядування, центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та екологiчної безпеки, крiм того, на користування надрами з метою видобування корисних копалин - iз спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з державного гiрничого нагляду, на користування надрами з метою видобування природних лiкувальних ресурсiв - також iз спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалiзацiї державної полiтики у сферах охорони здоров'я, на користування нафтогазоносними надрами - з центральними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсiв, водного господарства.

     8. Дозвiл надається на такi види користування надрами:

     1) геологiчне вивчення надр, у тому числi дослiдно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;

     2) видобування корисних копалин (промислова розробка родовищ);

     3) будiвництво та експлуатацiя пiдземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числi споруд для пiдземного зберiгання нафти, газу та iнших речовин i матерiалiв, захоронення шкiдливих речовин i вiдходiв виробництва, скидання стiчних i супутнiх вод;

     4) створення геологiчних територiй та об'єктiв, якi мають важливе наукове, культурне, рекреацiйно-оздоровче значення;

     5) задоволення iнших потреб.

     9. Строк дiї дозволу обчислюється починаючи вiд дня його надання, якщо в ньому не передбачено iнше.

     Дозвiл надається на такий строк:

     геологiчне вивчення надр, у тому числi дослiдно-промислова розробка родовищ, - не бiльш як на 5 рокiв;

     видобування корисних копалин (промислова розробка родовищ) - не бiльш як на 20 рокiв;

     спорудження та експлуатацiя пiдземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числi пiдземних сховищ нафти чи газу, - не бiльш як на 20 рокiв;

     iншi види користування надрами - не бiльш як на 20 рокiв.

     Дозволи на створення геологiчних територiй та об'єктiв, якi мають важливе наукове, культурне, санiтарно-оздоровче значення, надаються без обмеження строку.

     10. Спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр з метою рацiонального i ефективного використання надр може встановлювати, надаючи дозвiл, особливi умови користування надрами, якi стосуються:

     вимог, правил i стандартiв користування конкретними дiлянками надр;

     якостi продукцiї або робiт;

     технологiї видобування та переробки корисних копалин;

     порядку видобування запасiв корисних копалин, у тому числi з метою запобiгання негативним екологiчним наслiдкам i забезпечення безпеки забудованих територiй;

     видiв, обсягiв i строкiв виконання робiт, що повиннi здiйснюватися на дiлянцi надр;

     припинення дiяльностi з використання дiлянки надр.

     Невiд'ємним додатком до дозволу є угода про умови користування надрами мiж надрокористувачем i спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр.

     11. Надання у користування надр континентального шельфу та виключної (морської) економiчної зони здiйснюється з урахуванням правового режиму морських просторiв.

     Дозвiл на користування надрами у межах континентального шельфу та виключної (морської) економiчної зони, розташованої за межами територiального моря, надається з урахуванням норм мiжнародного морського права.

     У разi надання дозволу на користування надрами континентального шельфу та виключної (морської) економiчної зони визначається площа морського дна (дiлянки надр) iз зазначенням координат i меж, у яких дозволяється провадження дiяльностi, визначеної у дозволi.

     У дозволi на користування надрами континентального шельфу та виключної (морської) економiчної зони передбачається спецiальний режим ведення робiт, який погоджується спецiально уповноваженими центральними органами виконавчої влади, до вiдома яких належать питання охорони державного кордону, безпеки судноплавства, рибного господарства та iнших промислiв, екологiї та природних ресурсiв.

     Угодою про умови користування дiлянкою нафтогазоносних надр мiж надрокористувачем i спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр, яка знаходиться в межах континентального шельфу або виключної (морської) економiчної зони, можуть встановлюватися додатковi вимоги, якi не суперечать законодавству.

     12. Для отримання дозволу заявник подає спецiально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр заяву про надання дозволу, до якої додаються документи, що пiдтверджують його правовий статус (копiї статуту (положення), свiдоцтво про державну реєстрацiю суб'єкта пiдприємництва), та iншi документи за перелiком, установленим спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр.

     13. Дозвiл готується у двох примiрниках, один з яких передається надрокористувачу, а другий разом з вiдповiдними документами зберiгається спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр.

     Дозвiл повинен мiстити:

     данi про надрокористувача;

     данi про вид користування надрами;

     данi про дiлянку надр, яка надається у користування, з визначенням її координат та обмежень щодо глибини;

     строк дiї дозволу;

     вiдомостi про продовження строку дiї дозволу;

     перелiк додаткiв до дозволу.

     14. Дозвiл пiдписується керiвником спецiально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр, а також топографо-геодезичної та картографiчної дiяльностi або посадовою особою зазначеного органу, уповноваженою на провадження таких дiй його керiвником.

(пункт 14 в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.06.2004 р. N 792)

     15. За надання дозволiв справляється збiр у розмiрах згiдно з додатком.

     Дозвiл надається надрокористувачевi пiсля сплати збору.

     16. Надрокористувач не може дарувати, продавати або будь-яким чином вiдчужувати наданi йому права на користування надрами будь-якiй iншiй юридичнiй чи фiзичнiй особi, в тому числi передавати їх до статутних фондiв створюваних за його участю суб'єктiв господарської дiяльностi, а також до складу майна спiльної дiяльностi.

     17. Надрокористувач, який отримав дозвiл на користування надрами (крiм нафтогазоносних), повинен розпочати дiяльнiсть, пов'язану з користуванням надрами, протягом двох рокiв починаючи вiд дати надання дозволу.

     Надрокористувач, який отримав дозвiл на користування нафтогазоносними надрами, повинен розпочати дiяльнiсть, пов'язану з користуванням нафтогазоносними надрами, не пiзнiше нiж через 180 календарних днiв з початку дiї дозволу на користування нафтогазоносними надрами.

     18. Рiшення про надання дозволу, вiдмову в його наданнi або рiшення про проведення конкурсу приймається спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр протягом 30 днiв вiд дати надходження всiх документiв у повному обсязi.

     У разi проведення конкурсу дозвiл надається його переможцю не пiзнiше нiж через 60 днiв з моменту визначення переможця конкурсу.

     19. У наданнi дозволу може бути вiдмовлено у разi:

     подання документiв у неповному обсязi або неправильно оформлених документiв;

     наявностi обґрунтованого негативного висновку органу, який погоджував надання дозволу згiдно з пунктом 7 цього Порядку;

     iснування загрози проникнення до пiдземних виробок шкiдливих i небезпечних речовин.

     Про вiдмову у наданнi дозволу спецiально уповноважений орган виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр у 10-денний строк пiсля прийняття рiшення iнформує заявника iз зазначенням її причин.

     20. Дiя дозволу може бути продовжена на строк не бiльше того, на який вiн був виданий ранiше.

     Для продовження строку дiї дозволу надрокористувач подає спецiально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр заяву iз зазначенням причин його продовження не пiзнiше нiж за рiк, а для геологiчного вивчення надр - за 6 мiсяцiв до закiнчення строку дiї дозволу на користування надрами.

     Строк дiї дозволу продовжується з дотриманням процедури надання дозволу, передбаченої цим Порядком.

     У разi виконання надрокористувачем умов дозволу на користування надрами, що пiдтверджується висновками спецiально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з державного гiрничого нагляду, спецiально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення реалiзацiї державної полiтики у сферах охорони здоров'я та спецiально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та екологiчної безпеки продовження строку дiї дозволу здiйснюється без проведення конкурсу.

     Рiшення щодо продовження строку дiї дозволу приймається спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр протягом 30 днiв вiд дати надходження всiх документiв у повному обсязi.

     21. У продовженнi строку дiї дозволу може бути вiдмовлено у разi:

     порушення вимог актiв законодавства про користування надрами та охорону навколишнього природного середовища;

     прийняття рiшень вiдповiдно до законодавства про обмеження користування надрами;

     загрози проникнення до пiдземних виробок шкiдливих i небезпечних речовин;

     невиконання умов користування надрами, передбачених дозволом.

     22. Дiя дозволу на користування надрами, у тому числi нафтогазоносними, може бути тимчасово зупинена спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр безпосередньо або за поданням органiв державного гiрничого та санiтарно-епiдемiологiчного нагляду i екологiчного контролю та органiв мiсцевого самоврядування у разi:

     порушення надрокористувачем або уповноваженим ним виконавцем робiт умов дозволу на користування надрами;

     виникнення внаслiдок робiт, пов'язаних з користуванням надрами на дiлянцi, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працiвникiв надрокористувача або населенню;

     неодноразового порушення вимог законодавства щодо охорони навколишнього природного середовища та рацiонального використання надр;

     виконання на наданiй дiлянцi робiт, не обумовлених дозволом на користування надрами.

     Пiсля зупинення дiї дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити виконання на наданiй йому у користування дiлянцi надр цiльових робiт, передбачених цим дозволом.

     Зупинення дiї дозволу не знiмає з надрокористувача обов'язку проводити роботи, пов'язанi iз запобiганням виникненню аварiйної ситуацiї або усуненням її наслiдкiв.

     Зупинення дiї дозволу не перериває строку його дiї.

     Дiя дозволу поновлюється спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр пiсля усунення надрокористувачем причин, що зумовили зупинення його дiї, i сплати сум усiх фiнансових санкцiй, застосованих у зв'язку з причинами, що обумовили зупинення його дiї.

     23. Анулювання дозволу здiйснюється у разi:

     видачi дозволу з порушенням вимог цього Порядку;

     подання завiдомо неправильних вiдомостей;

     вiдмови надрокористувача вiд користування надрами;

     лiквiдацiї надрокористувача;

     визнання конкурсу, за результатами якого вiн був наданий, недiйсним;

     вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування дiлянки надр;

     визнання наданого дозволу на користування надрами недiйсним;

     зупинення дiї дозволу i невжиття надрокористувачем заходiв до усунення причин такого зупинення;

     невиконання робiт у строк, визначений пунктом 17 цього Порядку;

     використання надр не за призначенням;

     несплати надрокористувачем збору за надання дозволу протягом трьох мiсяцiв пiсля його пiдписання.

     Анулювання дозволу здiйснюється спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр.

     Витрати надрокористувача, понесенi ним у перiод вiд дня надання дозволу до його анулювання, не пiдлягають компенсацiї. Не повертається також збiр за надання дозволу.

     Анулювання дозволу тягне за собою розiрвання з надрокористувачем угоди про умови користування надрами.

     Вiдшкодування збиткiв, пов'язаних з анулюванням дозволу, здiйснюється сторонами вiдповiдно до угоди про умови користування надрами. Спiр щодо вiдшкодування збиткiв розв'язується у судовому порядку.

     24. Рiшення спецiально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр про вiдмову у наданнi дозволу та його анулювання може бути оскаржено заявником у порядку, визначеному законодавством.

     25. Спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр веде облiк наданих дозволiв.

     26. Надрокористувач має право:

     використовувати надану йому дiлянку надр для провадження виключно того виду дiяльностi, який зазначено у дозволi;

     залучати на пiдрядних умовах спецiалiзованi пiдприємства для виконання окремих видiв робiт, пов'язаних з користуванням надрами, за умови взяття ними на себе вiдповiдальностi за порушення екологiчних стандартiв i вимог;

     провадити (припиняти) свою дiяльнiсть на дiлянцi надр на умовах, визначених угодою мiж надрокористувачем та спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр.

     27. Надрокористувач зобов'язаний:

     дотримуватись установлених законодавством вимог, правил i стандартiв щодо користування надрами;

     дотримуватись вимог, передбачених дозволом;

     вносити плату за користування надрами у порядку i розмiрах, встановлених Кабiнетом Мiнiстрiв України;

     надавати в установленому порядку спецiально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр iнформацiю щодо користування надрами;

     забезпечувати збереження геологiчних територiй та об'єктiв;

     дотримуватись iнших умов, визначених угодою на користування надрами.

     28. Контроль за дотриманням умов дозволу на користування надрами здiйснюють у межах своєї компетенцiї спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологiчного вивчення та забезпечення рацiонального використання надр, спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади з державного гiрничого нагляду, спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення реалiзацiї державної полiтики у сферi охорони здоров'я, спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та екологiчної безпеки, а також органи мiсцевого самоврядування.

 

Додаток
до Порядку надання спецiальних дозволiв на користування надрами

РОЗМIР
збору за надання спецiальних дозволiв на користування надрами

Вид користування надрами Розмiр збору, неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян
з юридичних осiб з фiзичних осiб
Геологiчне вивчення, в тому числi дослiдно-промислова розробка родовищ корисних копалин 20 10
Видобування корисних копалин, крiм пiдземних вод та торфу:    
дiючими пiдприємствами 60 30
пiдприємствами, будiвництво яких розпочинається 80 40
Видобування пiдземних вод i торфу 20 10
Розробка техногенних родовищ 40 20
Будiвництво та експлуатацiя пiдземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин (за винятком пiдземних сховищ для зберiгання нафти i газу, радiоактивних речовин, розмiщення лiкувальних, рекреацiйних i культурно-освiтнiх закладiв) 80 40
Розмiщення пiдземних сховищ для зберiгання нафти i газу, захоронення та зберiгання радiоактивних i токсичних речовин 100 50
Розмiщення лiкувальних, рекреацiйних i культурно-освiтнiх закладiв 20 10

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 2 жовтня 2003 р. N 1540

ПЕРЕЛIК
постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, що втратили чиннiсть

     1. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 31 серпня 1995 р. N 709 "Про затвердження Порядку надання спецiальних дозволiв (лiцензiй) на користування надрами" (ЗП України, 1996 р., N 1, ст. 28).

     2. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 1997 р. N 784 "Про внесення змiн i доповнень до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 31 серпня 1995 р. N 709" (Офiцiйний вiсник України, 1997 р., число 30, с. 34).

     3. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 9 серпня 1999 р. N 1439 "Про внесення змiн i доповнень до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 31 серпня 1995 р. N 709" (Офiцiйний вiсник України, 1999 р., N 32, ст. 1665).

     4. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 9 грудня 1999 р. N 2242 "Про внесення доповнення до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 31 серпня 1995 р. N 709" (Офiцiйний вiсник України, 1999 р., N 50, ст. 2444).

     5. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 серпня 2000 р. N 1282 "Про внесення змiни до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 31 серпня 1995 р. N 709" (Офiцiйний вiсник України, 2000 р., N 34, ст. 1436).

     6. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30 травня 2002 р. N 705 "Про внесення змiн до Порядку надання спецiальних дозволiв (лiцензiй) на користування надрами" (Офiцiйний вiсник України, 2002 р., N 23, ст. 1092).

Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.