ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАКАЗ
Київ

06.07.05 N 639


Про затвердження Порядку направлення запитiв Державної митної служби України до митних служб iноземних держав або їх iнформування

Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказами Державної митної служби України
вiд 23 жовтня 2008 року N 1183,
вiд 23 квiтня 2009 року N 380

     З метою впорядкування порядку направлення запитiв Державної митної служби України до митних служб iноземних держав для отримання потрiбної iнформацiї чи допомоги в розслiдуваннi справ про порушення митних правил або iнформування цих служб про можливi правопорушення на територiї вiдповiдних держав наказую:

     1. Затвердити Порядок направлення запитiв Державної митної служби України до митних служб iноземних держав або їх iнформування, що додається.

     2. Уважати таким, що втратив чиннiсть, наказ Держмитслужби України вiд 07.08.98 N 484 "Про затвердження Порядку пiдготовки та направлення до Державної митної служби України звернень митниць щодо запитiв до закордонних митних служб або їх iнформування".

     Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Голова Служби В.В.Скомаровський

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної митної служби України
06.07.05 N 639

ПОРЯДОК
направлення запитiв Державної митної служби України до митних служб iноземних держав або їх iнформування

     1. Цей Порядок застосовується при потребi здiйснення запитiв до митних служб iноземних держав у випадках:

     а) здiйснення митним органом України провадження в справi про порушення митних правил, у ходi якого з'ясовано, що потрiбну iнформацiю можна отримати лише вiд митної служби iноземної держави;

     б) наявностi в митного органу України обґрунтованої пiдозри

     в можливостi вчинення порушення митних правил, яку можна пiдтвердити або спростувати лише шляхом отримання iнформацiї вiд митної служби iноземної держави;

     в) потреби отримання, пiдтвердження або спростування з метою забезпечення дотримання митного законодавства України даних, зазначених у поданих митному органу України документах про товари (їх кiлькiсть, вартiсть, походження тощо), перемiщуванi через митний кордон України, для проведення їх митного оформлення;

     г) наявностi в митного органу України iнформацiї про вчинення або пiдготовку суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi митного правопорушення за кордоном.

     У випадках, зазначених у пiдпунктах "а", "б", "в", до митної служби iноземної держави направляються запити, в iншому разi (пiдпункт "г") - iнформацiя з питання.

     2. Дiя цього Порядку не поширюється на звернення, що направляються до митних служб iноземних держав для отримання правової допомоги при розслiдуваннi кримiнальних справ.

     3. Обмiн iнформацiєю з митними службами iноземних держав здiйснюють такi пiдроздiли Держмитслужби України:

     - Департамент митної варти та органiзацiї боротьби з порушеннями митного законодавства - у сферi митних правопорушень;

(абзац перший пункту 3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 23.10.2008р. N 1183)

     - Департамент митного контролю в пунктах пропуску - у сферi органiзацiї митного контролю;

(абзац другий пункту 3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 23.10.2008р. N 1183)

     - Департамент митної вартостi - у сферi контролю за правильнiстю визначення митної вартостi;

(абзац третiй пункту 3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 23.10.2008р. N 1183)

     - Управлiння митно-тарифного регулювання - у сферi контролю за правильнiстю визначення країни походження товарiв;

     - Центральне митне управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи - у сферi контролю класифiкацiї товарiв;

     - Управлiння контролю за перемiщенням вантажiв - у сферi контролю за перемiщенням товарiв;

     - Департамент аналiтичної роботи, управлiння ризиками та аудиту - у сферi аналiзу ризикiв та боротьби з митним шахрайством.

(пункт 3 доповнено абзацом сьомим згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 23.04.2009р. N 380)

     4. Якщо потрiбне отримання iнформацiї вiд митної служби iноземної держави у випадках, передбачених пiдпунктами "а", "б", "в" пункту 1 цього Порядку, то митний орган України надсилає обґрунтоване звернення до вiдповiдного пiдроздiлу Держмитслужби України.

     5. У зверненнi потрiбно аргументувати необхiднiсть направлення запиту до митної служби iноземної держави, подати результати попередньої перевiрки зовнiшньоекономiчної дiяльностi суб'єкта ЗЕД, здiйсненої митним органом України, експертнi висновки. Така iнформацiя є законною пiдставою для митних служб iноземних держав для проведення перевiрочних заходiв.

     До звернення повинен бути доданий проект запиту до митної служби iноземної держави.

     6. Проект запиту повинен мiстити:

     - стислий змiст правопорушення або обґрунтованi пiдстави для пiдозри в можливостi його вчинення;

     - правову квалiфiкацiю правопорушення;

     - результати попередньої перевiрки або внутрiшнього розслiдування та мотивованi висновки про вчинення правопорушення (з наданням пiдтвердних документiв);

     - перелiк чiтко сформульованих конкретних питань, що

     пiдлягають з'ясуванню за кордоном;

     - перелiк чiтко сформульованих конкретних дiй, що пiдлягають виконанню за кордоном.

     До проекту запиту повиннi бути доданi копiї таких документiв:

     - вантажної митної декларацiї;

     - угоди (договору, контракту), на пiдставi якої (якого) здiйснюється поставка товарiв, i додаткiв до неї;

     - транспортних документiв (CMR, Carnet TIR, коносамента, манiфесту, залiзничної накладної тощо);

     - рахунку-фактури (iнвойсу);

     - банкiвських платiжних документiв (якщо рахунок сплачено) або рахунка-проформи (для умовно-вартiсних угод (договорiв, контрактiв)), iнших платiжних та/або бухгалтерських документiв, що пiдтверджують вартiсть товару;

     - документiв, що пiдтверджують країну походження товару (сертифiката про походження товару чи вiдомостi);

     - митної декларацiї країни вiдправлення (за наявностi);

     - лiцензiї на ввезення (вивезення) товарiв, iмпорт (експорт) яких пiдлягає лiцензуванню;

     - каталогiв, специфiкацiй, прейскурантiв (прайс-листiв) фiрми-виробника (за наявностi);

     - калькуляцiї фiрми-виробника на товари, митна вартiсть яких визначається (за наявностi).

     7. Iнформацiя, зазначена в пiдпунктi "г" пункту 1 цього Порядку, повинна мiстити:

     - стисле повiдомлення про факт учиненого за межами України митного правопорушення або про його пiдготовку;

     - iншi вiдомостi, потрiбнi митнiй службi iноземної держави для належного проведення перевiрки.

     До iнформацiї повиннi бути доданi в разi потреби копiї необхiдних документiв.

     8. Проект запиту або iнформацiя повиннi бути виконанi митним органом України українською й англiйською мовами (аутентичнi тексти) чи росiйською мовою в разi потреби їх направлення до країн СНД, Естонiї, Латвiї та Литви.

     Якщо текст проекту запиту або iнформацiї мiстить власнi назви (назви мiст, районiв, вулиць, установ, пiдприємств, органiзацiй, власнi iмена людей тощо), то їх слiд наводити мовою оригiналу, не перекладаючи на англiйську або росiйську мову. Транслiтерування (передача українськими лiтерами слiв iноземної мови) у випадках наведення власних назв не допускається.

     9. Звернення митного органу України з проектом запиту або iнформацiя надсилається до вiдповiдного пiдроздiлу Держмитслужби України електронною поштою. Крiм того, поштою надсилаються звернення, проект запиту й додатки до них на паперових носiях. Номер супровiдного листа до цього поштового вiдправлення повинен бути таким самим, що й реєстрацiйний номер звернення, направленого електронною поштою.

     10. Копiї документiв, що надсилаються як додатки до звернення, оформлюються вiдповiдно до вимог Iнструкцiї з дiловодства в митнiй службi України, затвердженої наказом Держмитслужби України вiд 28.12.02 N 747. Завiрення копiй особистим номерним забезпеченням (особистою номерною печаткою) або гербовою печаткою митного органу не допускається.

     У разi потреби як додатки може бути надано оригiнали документа.

     11. Усi звернення митних органiв України та запити до митних служб iноземних держав пiдлягають обов'язковiй реєстрацiї в загальному вiддiлi Управлiння справами Держмитслужби України, а в митних органах - у дiловоднiй службi або спецiально створенiй контрольнiй службi.

     12. Безпосереднiй контроль за дотриманням виконавцем установленого строку виконання документа покладається на керiвникiв митних органiв України й керiвникiв пiдроздiлiв Держмитслужби України, а також на сектор контролю виконання доручень вищих органiв влади та Голови Служби Управлiння справами Держмитслужби України, на дiловодну службу або спецiально створену контрольну службу в митних органах України.

     У структурних пiдроздiлах Держмитслужби України безпосереднiй контроль за виконанням документiв здiйснює керiвник пiдроздiлу й працiвник, вiдповiдальний за дiловодство.

     13. З метою забезпечення облiку запитiв, направлених до митних служб iноземних держав та отриманих вiд митних служб iноземних держав, контролю за їх виконанням i оперативним використанням наявної в них iнформацiї вiдповiднi пiдроздiли Держмитслужби України здiйснюють окремий облiк цих запитiв, зареєстрованих у загальному вiддiлi Управлiння справами Держмитслужби України.

     14. Пiдроздiл Держмитслужби України, що одержав звернення митного органу України, перевiряє наявнiсть усiх потрiбних у конкретному випадку документiв, вивчає їх i в разi потреби приймає рiшення про доцiльнiсть направлення запиту до митної служби iноземної держави.

     15. У разi, якщо пiдроздiл Держмитслужби України, що одержав звернення митного органу України, дiйшов висновку щодо неможливостi направлення такого запиту до митної служби iноземної держави, вiн листом iнформує митний орган України про обґрунтованi причини неможливостi направлення такого запиту або про необхiднiсть проведення додаткової перевiрки (внутрiшнього розслiдування чи допрацювання) з вiдповiдного питання iз зазначенням чiтко сформульованих конкретних питань, що пiдлягають з'ясуванню та потрiбних дiй.

     16. Пiдставами для вiдмови в направленнi запиту до митних служб iноземних держав є:

     а) недотримання вимог пунктiв 5 i 6 цього Порядку;

     б) вiдсутнiсть вiдповiдної угоди чи домовленостей з вiдповiдною митною службою iноземної країни;

     в) невiдповiднiсть запиту вимогам митних служб iноземних держав щодо його змiсту;

     г) невикористання митним органом усiх можливостей для отримання потрiбної iнформацiї й проведення вiдповiдної перевiрки на територiї України;

     ґ) витрати на проведення перевiрки за межами України значно перевищують вартiсть предметiв митного правопорушення.

     17. Пiсля проведення додаткової перевiрки (внутрiшнього розслiдування чи допрацювання) митний орган України направляє отриману iнформацiю й документи до вiдповiдного пiдроздiлу Держмитслужби України, який перевiряє наявнiсть усiх потрiбних у конкретному випадку документiв, вивчає їх та приймає рiшення про доцiльнiсть направлення запиту до митної служби iноземної держави.

     18. Пiсля надходження вiдповiдi вiд митної служби iноземної держави вiдповiдний пiдроздiл Держмитслужби України опрацьовує отриману iнформацiю й направляє зазначену вiдповiдь на адресу митного органу, який був iнiцiатором запиту або який здiйснював митне оформлення вантажу.

     У разi, якщо з отриманої iнформацiї випливає, що вчинено порушення митних правил або контрабанду, керiвництво митного органу, на адресу якого направляється ця iнформацiя, уживає заходи з встановлення винних, документування порушень митного законодавства i несе вiдповiдальнiсть за використання отриманої iнформацiї вiдповiдно до законодавства.

     19. Пiдготовка й направлення звернень митних органiв України та запитiв до митних служб iноземних держав вiдповiдним пiдроздiлом Держмитслужби України здiйснюються згiдно з вимогами Iнструкцiї з дiловодства в митнiй службi України, затвердженої наказом Державної митної служби України вiд 28.12.02 N 747.

     20. Право пiдпису запитiв та iнформацiї, що надсилаються до митних служб iноземних держав, мають Голова Державної митної служби України, заступники Голови Державної митної служби України згiдно з розподiлом обов'язкiв, а також iншi вповноваженi Головою Державної митної служби посадовi особи Державної митної служби України.

     21. Якщо вiдповiдним мiжнародним договором або додатками чи додатковими домовленостями до нього встановлено iнший порядок направлення запитiв чи iнформацiї, то застосовується порядок, установлений мiжнародним договором або додатками чи додатковими домовленостями до нього.

     22. Департамент мiжнародного митного спiвробiтництва Держмитслужби України щопiвроку до 15 липня й 15 сiчня надсилає пiдроздiлам Держмитслужби України та митним органам оновлену iнформацiю про мiжнароднi договори, якими встановлено iнший порядок направлення запитiв чи iнформацiї до митних служб iноземних держав та визначено список осiб митних органiв України та митних служб iноземних держав, уповноважених пiдтримувати прямi взаємозв'язки.

     23. Виконання цього Порядку покладається на керiвникiв митних органiв i керiвникiв пiдроздiлiв Держмитслужби України з питань, що належать до їх компетенцiї.

Заст. Директора Департаменту мiжнародного митного спiвробiтництва Р.В.Шулдик
Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.