ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
МIНIСТЕРСТВО ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ

ЛИСТ

вiд 11.01.2000 р. N 330/7/12-0217
N 7.5/26-1865


     Враховуючи численнi питання, пов'язанi iз звiльненням вiд обкладення податком на додану вартiсть операцiй з продажу та ввезення (пересилання) на митну територiю України товарiв (робiт, послуг), передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ iноземних держав та представництв мiжнародних органiзацiй в Українi, а також для використання дипломатичним персоналом цих дипломатичних мiсiй та членами їх сiмей, якi проживають разом з особами цього персоналу, Державна податкова адмiнiстрацiя України та Мiнiстерство закордонних справ України роз'яснюють наступне.

1. Порядок звiльнення вiд ПДВ iноземних дипломатичних представництв та їх персоналу при орендi службових та житлових примiщень

     Питання оподаткування примiщень дипломатичних представництв та консульських установ регулюється ст. 23 Вiденської конвенцiї про дипломатичнi зносини 1961 року, яка набрала чинностi для України 12 липня 1964 року, i ст. 32 Вiденської конвенцiї про консульськi зносини 1963 року, яка набрала чинностi для України 23 березня 1989 року. Цi конвенцiї вiдповiдно до ст. 9 Конституцiї України є частиною нацiонального законодавства України.

     Зокрема, зазначеними статтями вищезгаданих конвенцiй передбачається, що примiщення представництв, консульськi примiщення, житловi примiщення штатного глави консульської установи, власнi або найманi, звiльняються вiд усiх державних, районних i мунiципальних податкiв, зборiв i мит, окрiм таких податкiв, зборiв i мит, якi є платою за конкретнi види обслуговування.

     Згiдно з пунктом i) ст. 1 Вiденської конвенцiї 1961 року "примiщення представництва" - це будинки або частини будинкiв, що використовуються для цiлей представництва, включаючи резиденцiю глави представництва, кому б не належало право власностi на них, включаючи земельнi дiлянки.

     Положення зазначених Вiденських конвенцiй повиннi враховуватись при вирiшеннi питань звiльнення диппредставництв i консульських установ iноземних держав вiд ПДВ при орендi ними як службових, так i житлових примiщень (резиденцiй глав дипломатичних представництв i консульських установ). Житловi примiщення (квартири), якi орендуються спiвробiтниками диппредставництв i консульських установ, не пiдпадають пiд вимоги ст. 23 Вiденської конвенцiї про дипломатичнi зносини 1961 року i ст. 32 Вiденської конвенцiї про консульськi зносини 1964 року.

     Беручи до уваги положення зазначених конвенцiй, а також вимоги ст. 17 Закону України "Про мiжнароднi договори України", операцiї з оренди службових та житлових (резиденцiй глав диппредставництв i консульських установ) примiщень повиннi бути звiльненi вiд обкладення ПДВ незалежно вiд дотримання принципу взаємностi.

     Принцип взаємностi враховується при звiльненнi вiд ПДВ операцiй з оренди житлових примiщень (квартир) для спiвробiтникiв диппредставництв та консульських установ.

     Вiдповiдно до п. 8 "Порядку звiльнення вiд обкладення податком на додану вартiсть операцiй з продажу та ввезення (пересилання) на митну територiю України товарiв (робiт, послуг), передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ iноземних держав та представництв мiжнародних органiзацiй в Українi, а також для використання дипломатичним персоналом цих дипломатичних мiсiй та членами їх сiмей, якi проживають разом з особами цього персоналу", затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 02.06.98 р. N 772, iз змiнами, внесеними постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.08.99 р. N 1415 (надалi - Порядок звiльнення дипломатичних представництв), звiльняються вiд обкладення податком на додану вартiсть операцiї, пов'язанi з придбанням чи орендою службових, житлових та нежитлових примiщень для потреб дипломатичної мiсiї, якщо контракти (договори) укладено вiд iменi дипломатичної мiсiї або держави, яка її направила.

     Таким чином, операцiї з оренди службових примiщень дипломатичних та прирiвняних до них представництв, консульських установ iноземних держав, а також житлових примiщень керiвникiв дипломатичних представництв та консульських установ iноземних держав звiльняються вiд ПДВ незалежно вiд принципу взаємностi.

2. Порядок звiльнення вiд ПДВ представництв мiжнародних
органiзацiй та їх персоналу

     Порядком звiльнення дипломатичних представництв визначено, що звiльняються вiд обкладення податком на додану вартiсть представництва мiжнародних органiзацiй, якi створенi i дiють на територiї України згiдно з мiжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

     Оскiльки представництва мiжнародних органiзацiй не можуть розглядатися як представництва держав, принцип взаємностi по вiдношенню до них не застосовується, а обсяг пiльг i привiлеїв, у тому числi щодо ПДВ, для таких органiзацiй та їх персоналу повинен визначатися вiдповiдно до положень мiжнародних договорiв України, згiдно з якими вони створенi.

     Перелiк мiжнародних органiзацiй, а також визначений мiжнародними договорами обсяг податкових пiльг наведено в додатку до цього листа.

3. Порядок звiльнення вiд ПДВ генеральних консульств iноземних держав та представництв мiжнародних органiзацiй, розташованих в мiстах України

     Порядок звiльнення дипломатичних представництв поширюється на консульськi установи iноземних держав (генеральнi консульства), розташованi в iнших мiстах України, а саме на:

Генеральне консульство Росiї у Львовi;

Генеральне консульство Росiї у Харковi;

Генеральне консульство Росiї в Одесi;

Генеральне консульство Росiї в Сiмферополi;

Генеральне консульство Польщi у Львовi;

Генеральне консульство Польщi у Харковi;

Генеральне консульство Болгарiї в Одесi;

Генеральне консульство Румунiї в Одесi;

Генеральне консульство Румунiї у Чернiвцях;

Генеральне консульство Грузiї в Одесi;

Генеральне консульство Грецiї в Одесi;

Генеральне консульство Грецiї у Марiуполi;

Генеральне консульство Угорщини в Ужгородi.

     Оскiльки Законом України "Про податок на додану вартiсть" встановлена норма щодо застосування принципу взаємностi по вiдношенню до кожної окремої держави, мiсцевi органи Державної податкової адмiнiстрацiї застосовують до Генеральних консульств держав та їх персоналу тi ж самi умови та обмеження при вiдшкодуваннi ПДВ, якi, з урахуванням принципу взаємностi, застосовуються i до посольств цих держав та їх персоналу.

     Порядок звiльнення дипломатичних представництв поширюється на регiональнi представництва мiжнародних органiзацiй, розташованихав iнших мiстах України, а саме на:

     - Вiддiлення Управлiння Верховного комiсара ООН у справах бiженцiв у Сiмферополi.

     Мiсцевi органи Державної податкової адмiнiстрацiї застосовують до регiональних представництв мiжнародних органiзацiй та їх персоналу тi ж самi умови та обмеження при вiдшкодуваннi ПДВ, якi застосовуються i до представництв цих органiзацiй у м. Києвi.

     МЗС України у разi вiдкриття iнших Генеральних консульств та регiональних представництв мiжнародних органiзацiй в мiстах України, а також у разi необхiдностi встановлення обмежень при вiдшкодуваннi ПДВ (у разi встановлення обмежень до Генеральних консульств України або внесення змiн та доповнень до мiжнародних договорiв України стосовно мiжнародних органiзацiй) для оперативного реагування iнформує про це Державну податкову адмiнiстрацiю України.

4. Звiльнення вiд сплати податку на додану вартiсть туристичних (торговельних) офiсiв (пiдроздiлiв), якi входять до складу диппредставництв

     Пунктом 1 Порядку звiльнення дипломатичних представництв визначено, що звiльнення вiд обкладення податком на додану вартiсть операцiй з продажу та ввезення (пересилання) на митну територiю України товарiв (робiт, послуг) передбачено для власних потреб:

     - дипломатичних представництв та консульських установ iноземних держав, якi знаходяться на територiї України, крiм консульських установ, очолюваних почесними консульськими посадовими особами;

     - дипломатичних представництв та консульських установ iноземних держав, акредитованих в Українi за сумiсництвом;

     - представництв мiжнародних органiзацiй, створених згiдно з мiжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

     У кожному конкретному випадку Мiнiстерство закордонних справ України повiдомляє про акредитацiю тiєї чи iншої дипломатичної установи в Українi.

     Враховуючи вищезазначене, в разi пiдтвердження того, що зазначений туристичний, торговельний або iнший офiс, вiддiл тощо Посольства не акредитований в МЗС України, а є лише структурним пiдроздiлом Посольства, звiльнення вiд обкладення ПДВ має вiдбуватися тiльки у складi Посольства вiдповiдно до Порядку звiльнення дипломатичних представництв.

5. Документи, що є пiдставою для вiдшкодування ПДВ

     Вiдшкодування сум податку на додану вартiсть здiйснюється лише за наявностi товарних чекiв (при придбаннi товарiв за готiвковi кошти) та податкових накладних (при придбаннi товарiв за безготiвковим розрахунком). При придбаннi робiт, послуг вiдшкодування ПДВ здiйснюється за наявностi податкової накладної та вiдповiдних документiв, що засвiдчують факт виконання робiт (надання послуг).

     Разом з тим, вiдповiдно до Порядку ведення касових операцiй у нацiональнiй валютi в Українi, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 02.02.95 р. N 21, з вiдповiдними змiнами i доповненнями, пiдприємства та iндивiдуальнi пiдприємцi, якi здiйснюють розрахунки зi споживачами у сферi торгiвлi, громадського харчування та послуг за готiвку через належним чином зареєстрованi електроннi контрольно-касовi апарати (ЕККА), повиннi обов'язково видавати споживачевi касовий чек, а пiд час виходу з ладу ЕККА або на перiод тимчасового вiдключення електроенергiї - товарний чек.

     Пунктом 6.6 Положення про порядок реєстрацiї i застосування електронних контрольно-касових апаратiв при розрахунках готiвкою у сферi торгiвлi, громадського харчування та послуг, затвердженого наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 31.12.98 р. N 660 та зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 02.03.99 р. за N 131/3424, визначено, що касовий чек повинен видаватися на повну суму покупки (послуги). Вiн повинен мiстити:

     а) вiдомостi про суб'єкта пiдприємницької дiяльностi:

     назву i мiсцезнаходження (адресу) об'єкта, що реалiзує товари (послуги);

     заводський номер ЕККА;

     реєстрацiйний номер ЕККА;

     б) вiдомостi про товар (послугу):

     найменування товару (послуги), кiлькiсть (якщо не дорiвнює одиницi);

     вартiсть товару (послуги);

     загальну вартiсть усiх придбаних товарiв (послуг);

     лiтерне позначення ставки податку на додану вартiсть щодо кожного товару (послуги);

     суму податку на додану вартiсть за кожною ставкою ПДВ окремо;

     в) вiдомостi про операцiю:

     номер касового чека;

     дату i час продажу товару (надання послуги).

     Враховуючи вищезазначене, пiдставою для вiдшкодування податку на додану вартiсть, крiм документiв, визначених п. 5 Порядку звiльнення дипломатичних представництв, можуть бути i оформленi вiдповiдним чином чеки електронних контрольно-касових апаратiв.

6. Порядок взаємодiї Мiнiстерства закордонних справ України, Державної податкової адмiнiстрацiї України та мiсцевих органiв державної податкової адмiнiстрацiї

     З усiх питань, пов'язаних зi звiльненням дипломатичних представництв, консульських установ iноземних держав, представництв мiжнародних органiзацiй та їх персоналу вiд ПДВ та iнших податкiв, МЗС України звертається до Державної податкової адмiнiстрацiї України, яка приймає вiдповiдне рiшення. Про наслiдки розгляду звернення Державна податкова адмiнiстрацiя України iнформує МЗС у двотижневий термiн.

     У разi необхiдностi вживання термiнових оперативних заходiв з метою дотримання принципу взаємностi при вiдшкодуваннi податку на додану вартiсть МЗС України одночасно звертається як до Державної податкової адмiнiстрацiї України, так i до Державної податкової адмiнiстрацiї у м. Києвi або до державних податкових адмiнiстрацiй в областях.

     Поточнi, не принциповi питання щодо вiдшкодування ПДВ можуть вирiшуватися Державною податковою адмiнiстрацiєю у м. Києвi, мiсцевими державними податковими адмiнiстрацiями в iнших мiстах України безпосередньо з МЗС України або з представництвами МЗС України в Одесi, Сiмферополi, Ужгородi.

     МЗС України, у разi усних або письмових звернень ДПА у м. Києвi або податкових iнспекцiй у районах мiста Києва, надає роз'яснення та тлумачення iнформацiї, наведеної у Вiдомостях про звiльнення дипломатичних представництв України для практичного застосування принципу взаємностi.

     ДПА у м. Києвi, обласнi (мiськi) податковi адмiнiстрацiї, а також податковi iнспекцiї в районах мiста Києва у разi усних або письмових звернень МЗС України надають iнформацiю щодо поточної роботи з диппредставництвами та їх персоналом.  

Заступник Голови Державної податкової адмiнiстрацiї України О. I. Шитря
Заступник Мiнiстра закордонних справ України П. Д. Сардачук

"Вiсник податкової служби України", N 7, лютий, 2000 р.

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.