Наказ Мiнiстерства транспорту України

вiд 31 травня 1994 року N 269


Про перевезення радiоактивних речовин медичного призначення

Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
31 серпня 1994 р. за N 207/417

      Для забезпечення перевезення Українським державним виробничим пiдприємством "Iзотоп" (УДВП "Iзотоп") короткоживучих радiоактивних речовин медичного призначення (КРРМП) вiд мiсць їх виробництва, iз-за меж України, до медичних закладiв України НАКАЗУЮ:

     1. Затвердити Положення про перевезення радiоактивних речовин медичного призначення на цивiльних повiтряних суднах України (тимчасове), що додається.

     2. Затвердити Iнструкцiю по перевезенню радiоактивних речовин медичного призначення залiзницями України у багажних вагонах (тимчасова), що додається.

     3. Департаменту авiацiйного транспорту та Укрзалiзницi:

     3.1. Довести на мiсця Положення про перевезення радiоактивних речовин медичного призначення на цивiльних повiтряних суднах України та Iнструкцiю по перевезенню радiоактивних речовин медичного призначення залiзницями України у багажних вагонах.

     3.2. Видати накази про органiзацiю перевезень КРРМП, в яких передбачити проведення iнструктажу по радiацiйнiй, пожежнiй та загальнiй техницi безпеки працiвникам, пов'язаним з перевезенням КРРМП, та зобов'язати начальникiв аеропортiв i станцiй забезпечити своєчасне оповiщення вантажоотримувачiв про надходження зазначених речовин на їх адресу для термiнового вивезення.

     4. Керiвникам пiдприємств, що беруть участь у здiйсненнi перевезень КРРМП, залiзничним пасажирським станцiям та аеропортам забезпечити:

     4.1. Прийняття та вiдправлення КРРМП медичним закладам України з урахуванням наявностi видiв транспорту у день вiдправлення. У разi вiдмiни авiарейсiв через метеорологiчнi умови, вiдсутнiсть пального та з iнших причин залiзничним станцiям приймати вiд УДВП "Iзотоп" КРРМП для транспортування.

     4.2. Прийняття вiд медичних закладiв України зворотної тари з-пiд КРРМП i генераторiв для вiдправлення їх УДВП "Iзотоп" та виробникам продукцiї.

     5. Департаменту авiацiйного транспорту (Марченко М. О.) в мiсячний термiн у встановленому порядку зареєструвати у Мiнiстерствi юстицiї України Положення про перевезення радiоактивних речовин медичного призначення на цивiльних повiтряних суднах України.

     6. Департаменту залiзничного транспорту (Абдуллаєв Е. Ф.) в мiсячний термiн у встановленому порядку зареєструвати у Мiнiстерствi юстицiї України Iнструкцiю по перевезенню радiоактивних речовин медичного призначення залiзницями України у багажних вагонах.

     7. Пiсля реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України Положення та Iнструкцiю ввести в дiю.

     8. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Мiнiстра Артеменка О. М.

Мiнiстр О. Д. Клiмпуш

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Мiнiстерства транспорту України
вiд 31 травня 1994 р. N 269
Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
31 серпня 1994 р. за N 207/417

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПЕРЕВЕЗЕННЯ РАДIОАКТИВНИХ РЕЧОВИН МЕДИЧНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ НА ЦИВIЛЬНИХ ПОВIТРЯНИХ СУДНАХ УКРАЇНИ (ТИМЧАСОВЕ)

1. Галузь використання

     Положення встановлює порядок безпечного перевезення радiоактивних речовин на цивiльних повiтряних суднах України та збереження цих речовин у складських примiщеннях аеропортiв.

     Дiя Положення поширюється на перевезення радiоактивних речовин (радiофармацевтичнi препарати (РФП), радiоiмуннi (РIА) i iмунорадiометричнi (IРМА) набори, мiченi радiонуклiдами сполуки, вироби (голки, аплiкатори i т. iн.), джерела iонiзуючого випромiнювання i прилади на їх основi), що використовуються в медичнiй i медично-бiологiчнiй практицi для лiкування, дiагностики захворювань та наукових дослiджень.

     Вищезгаданi радiоактивнi речовини медичного призначення мають активнiсть до 1 кюрi i розмiщуються в упаковцi.

     При виконаннi вимог цього Положення упаковка забезпечує радiацiйну безпеку людей, якi беруть участь у її завантаженнi, розвантаженнi, зберiганнi та транспортуваннi.

2. Визначення та термiни

     2.1. Транспортний упаковочний комплект - сукупнiсть рiзних пристроїв, якi забезпечують безпечну доставку, збереження радiоактивних речовин, що запобiгає їх попаданню в навколишнє природне середовище.

     2.2. Радiацiйнi упаковки - транспортнi та промисловi упаковочнi комплекти, в якi вмiщуються радiоактивнi речовини.

     2.3. Радiацiйний вантаж або вантаж радiоактивних речовин - вантаж, який складається з одної або декiлькох радiацiйних упаковок.

     2.4. Транспортний iндекс - максимальний рiвень випромiнювання на вiдстанi 1 м вiд зовнiшньої поверхнi упаковки чи вантажного контейнера.

     2.5. Звiльнена упаковка - упаковочний комплект, в якому знаходяться радiоактивнi речовини з активнiстю, що не перевищує меж для звiльнення, i конструкцiя його задовольняє загальнi вимоги для всiх упаковочних комплектiв i упаковок.

3. Загальнi положення

     3.1. Положення розроблено на пiдставi "Технических инструкций по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху" IКАО (DOC 9284AN/905) 1993 - 1994 рр. та "Правил безопасности при транспортировании радиоактивных веществ (ПБТРВ-73)", затверджених Головою Державного комiтету по використанню атомної енергiї СРСР 14.12.73, заступником Мiнiстра внутрiшнiх справ СРСР 18.12.73, Головним державним санiтарним лiкарем СРСР 27.12.73.

     3.2. Перевезення радiоактивних речовин виконується в транспортних упаковочних комплектах, якi забезпечують безпеку доставки, збереження радiоактивних речовин i недопущення попадання їх в навколишнє природне середовище.

     Маса упаковочного комплекту не повинна перевищувати 80 кг при ручному навантаженнi, а при механiзованому - обмежується вантажопiдйомнiстю повiтряного судна та п. 5.2 цього Положення. Один iз мiнiмальних розмiрiв упаковочного комплекту повинен бути не менше 100 мм.

     3.3. Залежно вiд величини потужностi еквiвалентної дози випромiнювання на поверхнi чи на вiдстанi 1 м вiд поверхнi, радiацiйнi упаковки подiляються на транспортнi категорiї згiдно з таблицею 1.

     3.4. Максимальний рiвень випромiнювання залежно вiд транспортного iндексу та категорiї подається у таблицi 1.

Таблиця 1

Транспортний
iндекс
Максимальний рiвень випромiнювання
в будь-якiй точцi зовнiшньої поверхнi
Категорiя
0 Не бiльше 5 мкЗв/г (0,5 мбер/г) I-БIЛА
Бiльше 0, але
не бiльше 1
Бiльше 5 мкЗв/г (0,5 мбер/г), але
не бiльше 0,5 мЗв/г (50 мбер/г)
II-ЖОВТА
Бiльше 1, але
не бiльше 10
Бiльше 0,5 мЗв/г (50 мбер/г), але
не бiльше 2 мЗв/г (200 мбер/г)
III-ЖОВТА
Бiльше 10 Бiльше 2 мЗв/г (200 мбер/г), але
не бiльше 10 мЗв/г (1000 мбер/г)
III-ЖОВТА

     3.5. Кожна радiацiйна упаковка повинна мати на обох протилежних бокових поверхнях етикетки транспортних категорiй з зазначенням радiонуклiда, активностi i транспортного iндексу та маркiрування з зазначенням адрес вантажовiдправника i вантажоодержувача.

     3.6. На кожну вiдправку вантажовiдправник оформляє авiанакладну та заяву на перевезення радiоактивних речовин, де вказує назву вантажу, транспортну категорiю (транспортний iндекс), вiдсутнiсть радiоактивного забруднення i т. п.

     При вiдправленнi короткоживучих радiоактивних речовин вантажовiдправник у верхнiй частинi авiанакладної проставляє штамп "Короткоживучi iзотопи. Термiн доставки ___________ годин".

     3.7. Радiоактивнi речовини (медрадiопрепарати, прилади, вироби), активнiсть яких не перевищує вiдповiдних меж для звiльнення, вказаних в колонцi "Речовини - межi для упаковок" в таблицi 2 - 11 "Технических инструкций" IКАО, дозволяється перевозити в упаковцi, на яку не поширюється дiя Положення за умови, що:

     а) цi речовини упакованi таким чином, що в ймовiрних умовах для звичайного перевезення (без iнцидентiв) не може виникнути витiк радiоактивної речовини iз упаковки;

     б) упаковка має маркiрування "Радiоактивно", нанесене на внутрiшню поверхню так, що попереджує наявнiсть радiоактивної речовини при вiдкриттi упаковки.

     3.8. Порожнi упаковочнi комплекти (зворотна тара), в яких ранiше були радiоактивнi речовини, можна перевозити упаковки, на якi не поширюється дiя Положення за умови, що:

     а) вони знаходяться в задовiльному технiчно справному станi, надiйно закритi та опломбованi;

     б) зовнiшня поверхня будь-якої деталi упаковки, виготовленої з урану чи торiю, покрита неактивною оболонкою з металу або будьякого iншого мiцного матерiалу;

     в) рiвень внутрiшнього нефiксованого забруднення не перевищує 1 альфа - част./см хв. або 100 бета - част./см хв. Рiвень зовнiшнього нефiксованого забруднення не допускається, а фiксованого - не бiльше 200 бета - част./ см хв. Рiвень зовнiшнього фiксованого забруднення альфа - част. не регламентується.

     д) всi знаки радiацiйної небезпеки знятi з упаковок.

     3.9. Звiльненi упаковки i зворотна тара перевозяться на усiх типах повiтряних суден без обмежень, а у супровiдних документах на них вказується:

     а) "радiоактивна речовина, звiльнена упаковка, обмежена кiлькiсть речовини";

     б) "радiоактивна речовина, звiльнена упаковка, - прилади";

     в) "радiоактивна речовина, звiльнена упаковка, - порожнiй упаковочний комплект" та iнше.

     4. Приймання та тимчасове зберiгання радiоактивних речовин

     4.1. Радiацiйнi упаковки пiд час перевезення повiтряними суднами та тимчасового зберiгання їх у складських примiщеннях безпечнi за умови виконання вимог цього Положення.

     4.2. Завезення радiацiйних упаковок в аеропорт вантажовiдправником проводиться в день вильоту повiтряного судна за домовленiстю з авiапiдприємством.

     4.3. Приймання i вiдправлення радiацiйних упаковок з короткоживучими iзотопами провадиться в першу чергу i доставляється вантажоодержувачу в термiни, вказанi в авiанакладнiй.

     4.4. Допускається приймання та тимчасове зберiгання радiоактивних речовин в отоплюваних та неотоплюваних складських примiщеннях загального призначення за умови, що:

     а) радiацiйнi упаковки в одному складському примiщеннi знаходяться у такiй кiлькостi, при якiй сумарний транспортний iндекс не перевищує 50;

     б) мiсця зберiгання радiацiйних упаковок повиннi вибиратися з урахуванням їх маскимального вiддалення вiд мiсць постiйного перебування людей та вантажiв з непроявленими кiно-, фото- i рентгенiвськими плiвками та пластинками згiдно з таблицею 5-5 "Технических инструкций" IКАО.

     4.5. Радiацiйнi упаковки забороняється зберiгати в одному складському примiщеннi та перевозити в одному повiтряному суднi разом з небезпечними вантажами, якi в аварiйнiй ситуацiї спроможнi порушити цiлiснiсть радiацiйних упаковок.

     5. Перевезення радiацiйних упаковок на повiтряних суднах

     5.1. На всiх типах повiтряних суден дозволяється перевозити радiацiйнi упаковки I транспортної категорiї в необмеженiй кiлькостi.

     5.2. На пасажирських повiтряних суднах дозволяється перевозити радiацiйнi упаковки II i III транспортних категорiй за умови, що транспортний iндекс не перевищує:

а) на Л-410 без бронювання мiсць - 2,0,
з бронюванням 4 мiсць - 6,0;
б) на Як-40 (36 мiсць) без бронювання мiсць - 4,0,
з бронюванням 5 мiсць - 8,0,
з бронюванням 9 мiсць - 18,0;
в) на Як-40 (32 мiсця) без бронювання мiсць - 5,0,
з бронюванням 4 мiсць - 18,0;
г) на Ан-24 без бронювання мiсць - 20,0,
з бронюванням 4 мiсць - 50,0;
д) на Iл-62, Iл-62М, Iл-86, Ту-134, Ту-134А, Ту-154, Як-42 - 50,0.

     Транспортний iндекс будь-якої окремої упаковки або зв'язки упаковок не повинен перевищувати 10.

     Бронювання тоннажу провадиться у вiдповiдностi з додатком А з урахуванням обмежень по кiлькостi упаковок, якi перевозяться одним повiтряним судном згiдно з "Техническими инструкциями по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху", IКАО (DOC 9284AN/905) 1993 - 1994 рр.

     У разi вiдсутностi на пасажирських повiтряних суднах вiльного тоннажу для забезпечення мiнiмальної вiдстанi до радiацiйного вантажу (для збiльшення суми транспортного iндексу) бронювання провадити за рахунок виключення з продажу частини пасажирських мiсць, якi безпосередньо знаходяться бiля багажного вiдсiку.

     При бронюваннi тоннажу за рахунок пасажирських мiсць дозволяється збiльшувати загальну суму транспортного iндексу партiй радiацiйних упаковок II i III транспортних категорiй згiдно з додатком А. 2.

     5.3. На вантажних повiтряних суднах, а також на повiтряних суднах, спецiально видiлених для перевезення тiльки радiацiйних упаковок, кiлькiсть упаковок i транспортних iндексiв не обмежується.

     5.4. Перевезення упаковок з радiоактивними речовинами, в т. ч. i короткоживучими, здiйснюється прямими рейсами до пункту призначення. У випадках, коли до пункту призначення прямого рейсу немає, радiацiйнi упаковки I, II i III транспортних категорiй дозволяється перевозити з перевантаженням у трансферних аеропортах за умов, що з цих аеропортiв передбачений вилiт повiтряних суден, якi можуть доставити вантаж за призначенням.

     5.5. Аеропорт призначення пiсля одержання радiацiйних упаковок зобов'язаний повiдомити вантажоодержувача про прибуття вантажу i про негайне вивезення його з аеропорту.

6. Заходи з технiки безпеки та охорони працi

     6.1. Працiвники, якi беруть участь у вiдправленнi, одержаннi та перевезеннi радiоактивних речовин, повиннi проходити iнструктаж один раз на квартал з радiацiйної, пожежної та загальної технiки безпеки.

     6.2. Завантаження упаковок масою 80 кг при ручному навантаженнi провадити двома вантажниками.

     6.3. Мiсця зберiгання радiацiйних упаковок повиннi знаходитися пiд постiйною охороною та мати пожежну сигналiзацiю або телефонний зв'язок.

     6.4. Для усунення необгрунтованого опромiнення людей та зниження доз до можливого низького рiвня в складських примiщеннях i багажних вiдсiках повiтряних суден необхiдно забезпечити:

     а) захист вiдстанню - радiацiйнi упаковки розташовувати на максимально можливiй вiдстанi вiд мiсць постiйного перебування людей, пасажирiв i льотного складу;

     б) захист екрануванням - звичайнi вантажi розмiщувати мiж радiацiйними упаковками i людьми;

     в) захист часом - скорочення до мiнiмуму часу контакту з радiацiйними упаковками i знаходження без необхiдностi в безпосереднiй близькостi вiд них.

     6.5. У разi виникнення пожежi в складських примiщеннях чи на борту повiтряного судна пiд час перевезення радiоактивних речовин необхiдно застосовувати загальнi протипожежнi заходи згiдно з дiючими iнструкцiями. Пожежу, наскiльки це можливо, необхiдно гасити зверху з пiдвiтряного боку.

     6.6. В аварiйних ситуацiях (зiткнення, падiння, вибух i т. п.), внаслiдок яких виникло повне або часткове зруйнування радiацiйної упаковки, необхiдно:

     а) вилучити iз потенцiйно небезпечної зони людей на вiдстань не менше 50 м;

     б) негайно повiдомити про аварiю керiвництво аеропорту, яке зобов'язане термiново повiдомити мiсцевi та вiдомчi органи санiтарного нагляду, мiсцевий штаб цивiльної оборони, мiсцевi органи Мiнiстерства внутрiшнiх справ, вантажовiдправника, а також вищестоящi транспортнi iнстанцiї;

     в) огородити потенцiйно небезпечну зону пiдручними матерiалами радiусом 10 м вiд мiсця аварiї i не допускати до неї стороннiх осiб.

 

Додаток 1
до Положення про перевезення радiоактивних речовин медичного призначення на цивiльних повiтряних суднах України (тимчасове)

Таблиця А.1 Визначення максимальної суми транспортних iндексiв радiацiйних упаковок II i III транспортних категорiй, дозволених до перевезення лiтаками (без бронювання тоннажу за рахунок пасажирських мiсць)

Загальна
сума
транспортних
 iндексiв
Мiнiмальна
вiдстань
                 Типи лiтакiв
Л-410     Як-40 Ан-24 Iл-62М, Iл-62,
Iл-86, Ту-134А,
Ту-154, Як-42
 36
мiсць
 32
мiсця
 0,1 - 1,0
 1,1 - 2,0
  0,30
  0,50



 На даних
 типах лiтакiв
 дозволяється
 перевезення
 радiоактивних
 речовин, якi
 дозволенi до
 перевезень
 на пасажирських
 повiтряних
 суднах
 2,1 - 3,0
 3,1 - 4,0
  0,70
  0,85
 4,1 - 5,0   1,00
 5,1 - 6,0
 6,1 - 7,0
 7,1 - 8,0
 8,1 - 9,0
 9,1 - 10,0
10,1 - 11,0
11,1 - 12,0
12,1 - 13,0
13,1 - 14,0
14,1 - 15,0
15,1 - 16,0
16,1 - 17,0
17,1 - 18,0
18,1 - 20,0
  1,15
  1,30
  1,45
  1,55
  1,65
  1,75
  1,85
  1,95
  2,05
  2,15
  2,25
  2,35
  2,45
  2,60
20,1 - 25,0
25,1 - 30,0
30,1 - 35,0
35,1 - 40,0
40,1 - 45,0
45,1 - 50,0
  2,90
  3,20
  3,50
  3,75
  4,00
  4,25
Примiтка. Таблиця складена згiдно з "Техническими инструкциями* по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху", IКАО DOC 9284-AN/905 1993-1994 рр.

 

Таблиця А.2 Визначення максимальної суми транспортних iндексiв радiацiйних упаковок II i III транспортних категорiй, дозволених до перевезення лiтаками (з бронюванням тоннажу за рахунок пасажирських мiсць)

Загальна
сума
транспортних
 iндексiв
Мiнiмальна
вiдстань
                 Типи лiтакiв
Л-410 Як-40 Ан-24 Iл-62М, Iл-62,
Iл-86, Ту-134А,
Ту-154, Як-42
 36
мiсць
 32
мiсця
 0,1 - 1,0
 1,1 - 2,0
 2,1 - 3,0
 3,1 - 4,0
 4,1 - 5,0
 5,1 - 6,0
  0,30
  0,50
  0,70
  0,85
  1,00
  1,15 4 мiсця
      На даних
типах лiтакiв
 дозволяється
 перевезення
 радiоактивних
 речовин, якi
 дозволенi до
 перевезень
 на пасажирських
 повiтряних
 суднах
 6,1 - 7,0
 7,1 - 8,0
  1,30
  1,45 5 мiсць
 8,1 - 9,0
 9,1 - 10,0
10,1 - 11,0
11,1 - 12,0
12,1 - 13,0
13,1 - 14,0
14,1 - 15,0
15,1 - 16,0
16,1 - 17,0
17,1 - 18,0
  1,55
  1,65
  1,75
  1,85
  1,95
  2,05
  2,15
  2,25
  2,35
  2,45 9 мiсць
17,1 - 18,0 2,45 4 мiсця

18,1 - 20,0
20,1 - 25,0
25,1 - 30,0
30,1 - 35,0
35,1 - 40,0
40,1 - 45,0
45,1 - 50,0

  2,60
  2,90
  3,20
  3,50
  3,75
  4,00
  4,25 4 мiсця
Примiтка. Таблиця складена згiдно з "Техническими инструкциями по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху", IКАО DOC 9284-AN/905 1993-1994 рр.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Мiнiстерства транспорту України
вiд 31 травня 1994 р. N 269
Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
31 серпня 1994 р. за N 208/418

Iнструкцiя по перевезенню радiоактивних речовин медичного призначення залiзницями України у багажних вагонах (тимчасова)

1. Загальна частина

     1.1. Iнструкцiя розроблена згiдно з вимогами "Правил безопасности при транспортировании радиоактивных веществ (ПБТРВ-73)", затверджених: Головним державним санiтарним лiкарем СРСР 27 грудня 1973 р. N 1139-73, заст. Мiнiстра внутрiшнiх справ СРСР 18 грудня 1973 р., Головою Державного комiтету по використанню атомної енергiї СРСР 14 грудня 1973 р.

     1.2. Iнструкцiя встановлює порядок безпечного перевезення радiоактивних речовин у багажних вагонах пасажирських поїздiв в Українi та збереження цих речовин у складських примiщеннях залiзничних станцiй.

     1.3. Дiя Iнструкцiї поширюється на перевезення радiацiйних упаковок, зворотної тари та упаковочних комплектiв з-пiд радiоактивних речовин.

2. Термiни та визначення

      2.1. Транспортнi упаковочнi комплекти - сукупнiсть рiзних пристроїв, якi забезпечують безпечну доставку, збереження радiоактивних речовин та запобiгають їх попаданню в навколишнє природне середовище.

     2.2. Радiацiйнi упаковки - транспортнi упаковочнi комплекти, в яких вмiщуються радiоактивнi речовини.

     2.3. Залежно вiд величини потужностi еквiвалентної дози випромiнювання на поверхнi або на вiдстанi 1 м вiд поверхнi радiацiйнi упаковки подiляються на чотири транспортнi категорiї:

Транспортна
категорiя
радiацiйних
упаковок
Етикетка
транспортної категорiї
Гранично допустима потужнiсть еквiва  лентної дози випромiнювання, мбер/г
В будь-якiй точцi
зовнiшньої поверхнi
радiацiйної
упаковки
На вiдстанi 1 м вiд
поверхнi упаковки
(транспортний iндекс)
      I Бiла 0,5 не враховується
     II Жовта 50,0 1
     III Жовта 200,0 10
     IV Жовта 1000,0 50

     2.4. Транспортний iндекс - максимальне значення потужностi еквiвалентної дози випромiнювання на вiдстанi 1 м вiд будь-якої точки поверхнi радiацiйної упаковки, виражене у мiлiберах на годину (мiлiрентген на годину для гама- та рентгенiвського випромiнювання).

     2.5. Сумарний транспортний iндекс партiї радiацiйних упаковок - арифметична сума транспортних iндексiв упаковок II, III та IV транспортних категорiй.

3. Загальнi положення

     3.1. Радiацiйнi упаковки в поводженнi безпечнi за умови виконання вимог цiєї Iнструкцiї.

     3.2. Радiацiйнi упаковки забороняється зберiгати в одному складському примiщеннi та перевозити в одному вагонi з iншими небезпечними вантажами, якi у аварiйнiй ситуацiї можуть порушити цiлiснiсть радiацiйних упаковок.

     3.3. Приймання та вiдправка радiацiйних упаковок з короткоживучими iзотопами виконуються в першу чергу.

     3.4. Дозволяється тимчасове зберiгання радiацiйних упаковок в опалюваних та неопалюваних складах загального призначення при виконаннi таких вимог радiацiйної безпеки:

     - радiацiйнi упаковки можуть зберiгатися одночасно в такiй кiлькостi, при якiй сумарний транспортний iндекс не перевищує 50;

     - мiсця для зберiгання радiацiйних упаковок повиннi обиратися з урахуванням максимально можливого їх вiддалення вiд мiсць постiйного перебування людей та вантажiв з непроявленими кiно-, фото- та рентгенiвськими плiвками та платiвками.

     3.5. Станцiя призначення по прибуттi радiацiйних упаковок зобов'язана повiдомити вантажоодержувача по телефону. У разi прибуття вантажу у неробочий час вантажобагаж з багажного вагону вивантажується у багажну кладову. Вантажоодержувач зобов'язаний одержати його з початком робочого часу та вивезти зi станцiї.

4. Перевезення радiацiйних упаковок у багажних вагонах пасажирських поїздiв (вантажобагажем)

     4.1. Дрiбнi партiї радiацiйних упаковок I, II, III транспортних категорiй приймаються до перевезення в багажних вагонах пасажирських поїздiв (вантажобагажем) на загальних пiдставах. Максимальна маса бруто однiєї упаковки при завантаженнi за допомогою механiзмiв не повинна перевищувати 165 кг, а при ручному завантаженнi - 80 кг.

     4.2. Кiлькiсть вiдправок упаковок I транспортної категорiї, що одночасно перевозяться у багажному вагонi, не обмежується.

     У багажних вагонах дозволяється перевозити упаковки II та III транспортної категорiй, якщо транспортний iндекс їх не перевищує 10. Потужнiсть дози випромiнювання у мiсцях постiйного перебування людей у багажному вагонi (купе) не повинна перевищувати 1 мбер/г (1 мР/г для рентгенiвського та гамавипромiнювання).

     4.3. Упаковочнi комплекти з-пiд радiоактивних речовин (зворотна тара), якi не мають нефiксованого радiоактивного забруднення зовнiшнiх поверхонь, зберiгаються у складах та перевозяться у багажних вагонах без обмежень як безпечнi вантажi.

     4.4. Для запобiгання необгрунтованому опромiненню осiб та зниження доз до можливо низького рiвня (у десятки разiв нижче граничного) необхiдно:

     - радiацiйнi упаковки у багажному вагонi розмiщувати з боку, протилежному до купе супровiдних осiб - захист вiдстанню;

     - звичайний вантажобагаж розмiщувати мiж купе та радiацiйними упаковками - захист екрануванням;

     - скорочувати до мiнiмуму час контакту з радiацiйними упаковками та знаходження без потреби в безпосереднiй близькостi вiд них - захист часом.

     4.5. Вiдвантажувач у етикетках транспортних категорiй вказує фактичний транспортний iндекс (максимальну вимiряну потужнiсть дози у мР/г на вiдстанi 1 м вiд поверхнi упаковки).

     4.6. Станцiя вiдправлення має право зробити контрольну вiдомчу дозиметричну перевiрку упаковок. Якщо виявлено невiдповiдностi отриманих нею результатiв з наведеними у супровiдних документах (наприклад: бiльш високої транспортної категорiї в порiвняннi з вказаною на етикетцi та iнше), то такi упаковки до перевезення не приймаються та складаються акти у встановленому порядку.

5. Заходи з технiки безпеки

     5.1. Особи, тимчасово (епiзодично) залученi до робiт, пов'язаних з прийманням, розвантаженням, зберiганням, видачею, завантаженням та транспортуванням радiацiйних упаковок, повиннi бути проiнструктованi перед початком робiт з питань радiацiйної, пожежної та загальної технiки безпеки.

     5.2. Завантаження упаковок масою 80 кг при ручному навантаженнi провадити двома вантажниками.

     5.3. Мiсця зберiгання радiацiйних упаковок повиннi знаходитися пiд постiйною охороною та мати пожежну сигналiзацiю або телефонний зв'язок.

     5.4. У разi виникнення пожежi у багажному вагонi або у складi з радiацiйними упаковками застосовуються загальнi протипожежнi заходи.

     5.5. У аварiйних ситуацiях (зiткнення, падiння, вибух, загорання упаковок або вагону), внаслiдок чого виникло повне або часткове зруйнування радiацiйної упаковки, необхiдно:

     - вилучити iз потенцiйно небезпечної зони людей на вiдстань не менше 50 м;

     - негайно сповiстити про аварiю керiвництво найближчої станцiї, яке зобов'язане термiново повiдомити мiсцевi та вiдомчi органи санiтарного нагляду та органи Мiнiстерства внутрiшнiх справ, вантажовiдправника, а також вищестоящi транспортнi iнстанцiї;

     - огородити можливо небезпечну зону радiусом 10 м вiд мiсця аварiї пiдручними засобами, не допускати до неї стороннiх осiб.

     У випадках, не передбачених в цiй Iнструкцiї, працiвники залiзничного транспорту, вiдправники та вантажоодержувачi керуються "Правилами безопасности при транспортировании радиоактивных веществ (ПБТРВ-73)".

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.