Документ скасований: Постанова КМУ № 260 від 06.03.2019

КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
Київ

вiд 18 грудня 1998 р. N 1998


Про удосконалення порядку формування цiн

     Вiдзначити, що останнiм часом у галузях народного господарства набула значного поширення практика встановлення цiн i тарифiв у доларовому еквiвалентi.

     Стрiмке падiння курсу гривнi до долара США, яке вiдбулося у серпнi - вереснi 1998 року, супроводжувалось значним зростанням оптових цiн, насамперед, у галузях з великою питомою вагою iмпортних сировини i матерiалiв у собiвартостi продукцiї.

     Iндекс оптових цiн у промисловостi в цiлому за 11 мiсяцiв 1998 р. становив 131,5 вiдсотка, у тому числi в електроенергетицi - 166,1, газовiй промисловостi - 209,5, нафтопереробнiй промисловостi - 156,5, чорнiй та кольоровiй металургiї - вiдповiдно 144,1 та 156 вiдсоткiв. У рядi галузей зростання оптових цiн у жовтнi перевищило вересневi показники. Почав спрацьовувати ланцюговий ефект, у результатi чого iндекс оптових цiн у жовтнi в машинобудуваннi становив вже 106,8 вiдсотка проти 103,9 у вереснi, у легкiй промисловостi - 110,1 проти 102,3 вiдсотка у вереснi. У листопадi темпи зростання оптових цiн дещо знизились. Проте негативний вплив застосування доларового еквiвалента на цiнову ситуацiю залишається значним.

     Ситуацiю погiршує те, що в умовах переважно вiльного цiноутворення пiд час формування цiн доларовий еквiвалент застосовується i на продукцiю, в структурi собiвартостi якої частка iмпорту незначна. Це призводить до необгрунтованого дискримiнацiйного пiдвищення цiн, збiльшує запаси нелiквiдної продукцiї i, вiдповiдно, зменшує оборотнi кошти пiдприємств, провокує розкручування цiн у сумiжних галузях i, як наслiдок, до iнфляцiї.

     Перевiрками, проведеними Державною iнспекцiєю з контролю за цiнами Мiнiстерства економiки, виявлено непоодинокi факти, коли на пiдприємствах гiрничорудної, металургiйної та коксохiмiчної промисловостi зростання оптових цiн значно випереджало темпи падiння курсу гривнi, хоча частка iмпортної складової у собiвартостi їхньої продукцiї здебiльшого не перевищувала 50 вiдсоткiв. Не зважаючи на те, що оптовi цiни на вугiлля у поточному роцi зросли лише на 5 вiдсоткiв, а падiння курсу гривнi у вереснi - жовтнi становило близько 51 вiдсотка, вартiсть коксу для споживачiв за цей перiод збiльшилась на 75 вiдсоткiв.

     Однiєю з причин такої ситуацiї є несформованiсть прозорих ринкових вiдносин, недостатнiй розвиток конкуренцiї на ринках продукцiї базових галузей промисловостi, безвiдповiдальнi дiї окремих комерцiйних структур, якi здiйснюють збут продукцiї та посередницькi операцiї з нею, недостатня упереджувальна робота щодо боротьби з проявами монополiзму. Незначна частка регульованих державних цiн в умовах монополiзованого ринку не може достатньо ефективно протидiяти зростанню вiльних оптових та споживчих цiн.

     З метою стабiлiзацiї цiн на внутрiшньому ринку, посилення боротьби з монопольними проявами та захисту iнтересiв вiтчизняного виробника i населення Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:

     1. Встановити, що формування, встановлення та застосування суб'єктами пiдприємництва вiльних цiн на територiї України здiйснюється виключно у нацiональнiй грошовiй одиницi. Вважати пiд час формування цiн обгрунтованим врахування витрат у доларовому еквiвалентi лише в частинi iмпортної складової структури цiни.

     2. Мiнiстерству економiки, Мiнiстерству транспорту, Державному комiтету нафтової, газової та нафтопереробної промисловостi, Нацiональнiй комiсiї з питань регулювання електроенергетики привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть з вимогами пункту 1 цiєї постанови, встановивши до 20 грудня 1998 р. регульованi цiни i тарифи на продукцiю та послуги в гривнях. Перерахунок ранiше встановлених у доларах США цiн i тарифiв здiйснити з урахуванням питомої ваги iмпортної складової у порядку згiдно з додатком.

     3. Надати Мiнiстерству економiки право запроваджувати до 1 травня 1999 р. декларування змiни оптових цiн на основнi види продукцiї та послуг пiдприємств - монополiстiв гiрничорудної, металургiйної, хiмiчної i нафтохiмiчної промисловостi та сiльськогосподарського машинобудування у разi, коли зростання вiльних оптових цiн за 10 мiсяцiв 1998 року перевищило 30 вiдсоткiв, у порядку, визначеному постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 22 лютого 1995 р. N 135.

     4. Рекомендувати Нацiональному банку посилити контроль за проходженням платiжних документiв з урахуванням того, що всi розрахунки мiж суб'єктами пiдприємництва на внутрiшньому ринку України мають здiйснюватись лише у гривнях.

     5. Антимонопольному комiтету здiйснити конкретнi заходи щодо послаблення тиску проявiв монополiзму з боку суб'єктiв пiдприємництва на споживачiв пiд час формування оптових цiн i тарифiв, встановлення контролю за дiяльнiстю комерцiйних структур, якi здiйснюють збут продукцiї та посередницькi операцiї з продукцiєю пiдприємств - монополiстiв у металургiйнiй, хiмiчнiй, нафтохiмiчнiй, вугiльнiй, гiрничоруднiй галузях промисловостi, електроенергетицi, та у мiсячний термiн поiнформувати Кабiнет Мiнiстрiв України.

     6. Мiнiстерству економiки, Антимонопольному комiтету, Державному комiтету у справах захисту прав споживачiв, Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласним, Київськiй та Севастопольськiй мiським державним адмiнiстрацiям провести перевiрки економiчного обгрунтування встановлених цiн (тарифiв). У разi виявлення фактiв порушення вимог цiєї постанови оперативно застосовувати заходи впливу, передбаченi нормативно-правовими актами щодо порушення державної дисциплiни цiн та антимонопольного законодавства. Про результати перевiрок iнформувати Кабiнет Мiнiстрiв України до 1 лютого 1999 року.

     7. Мiнiстерству економiки, Антимонопольному комiтету, Державному комiтету у справах захисту прав споживачiв, Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласним, Київськiй та Севастопольськiй мiським державним адмiнiстрацiям через засоби масової iнформацiї посилити роз'яснювальну роботу щодо дотримання суб'єктами пiдприємництва порядку формування, встановлення i застосування оптових цiн, визначеного цiєю постановою.

     8. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на Вiце-прем'єр-мiнiстра України Тiгiпка С. Л.

Прем'єр-мiнiстр України В. ПУСТОВОЙТЕНКО

Iнд. 67

 

Додаток
до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 18 грудня 1998 р. N 1998

Порядок
перерахунку регульованих цiн (тарифiв) на товари i послуги, встановленi не у нацiональнiй грошовiй одиницi

     1. Цей порядок поширюється на продукцiю i послуги, цiни (тарифи) на якi застосовуються на внутрiшньому ринку України.

     2. У встановлених регульованих цiнах (тарифах) визначається питома вага складової, за яку розрахунки провадяться у iноземнiй валютi.

     Питома вага визначається тим уповноваженим органом, яким i встановлюється цiна (тариф).

     3. Визначена iмпортна складова цiни (тарифу) перераховується у нацiональну грошову одиницю за курсом Нацiонального банку станом на 1 грудня 1998 р. (3,4270 гривнi за 1 долар США).

     4. Решта складової частини цiни (тарифу) перераховується у нацiональну грошову одиницю за курсом Нацiонального банку, який дiяв на 1 вересня 1998 р. (2,25 гривнi за 1 долар США), за винятком перерахунку залiзничних вантажних тарифiв, де решта матерiальної складової, що не залежить вiд iмпортної, розраховується вiдповiдно до iндексiв оптових цiн з 1 вересня 1998 р. на матерiальнi та енергетичнi ресурси, якi використовуються залiзничним транспортом.

Мiнiстр Кабiнету Мiнiстрiв України А. ТОЛСТОУХОВ
Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.