ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ ПО СТАНДАРТИЗАЦIЇ, МЕТРОЛОГIЇ ТА СЕРТИФIКАЦIЇ

Н А К А З
м.Київ

вiд 17.01.97 N 24


Про затвердження Правил обов'язкової сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва

Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 6 лютого 1997 р. за N 24/1828


     На виконання Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10 травня 1993 р. N 46-93 "Про стандартизацiю i сертифiкацiю" Н А К А З У Ю:

     1. Затвердити Правила обов'язкової сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва (додаються).

     2. Наказ Держстандарту України вiд 28 листопада 1996 р. N 503 "Про затвердження Правил обов'язкової сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва" скасувати.

     3. Керiвникам органiв iз сертифiкацiї сiльськогосподарської технiки довести затвердженi Правила до зацiкавлених пiдприємств, органiзацiй та установ, а також iнших суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi незалежно вiд форм власностi.

     4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Голови Держстандарту України Рубана Ю.Г.

Голова Держстандарту України Т.Кисiльова

 

Затверджено
наказом Держстандарту України вiд
17 сiчня 1997 р. N 24

Правила
обов'язкової сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва

1. Галузь використання

     1.1. Цi Правила встановлюють загальнi вимоги щодо порядку проведення сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва (далi - продукцiя) в Українськiй державнiй системi сертифiкацiї продукцiї - Системi сертифiкацiї УкрСЕПРО (далi - Система).

     1.2. Цi Правила призначенi для пiдготовки i проведення обов'язкової та добровiльної сертифiкацiї продукцiї.

     1.3. Вимоги цих Правил є обов'язковими для органiв iз сертифiкацiї сiльськогосподарської технiки, випробувальних лабораторiй, акредитованих у Системi, а також пiдприємств, установ, органiзацiй i громадян-суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, незалежно вiд форм власностi, якi одержали доступ до неї, в тому числi iноземних.

2. Нормативнi посилання

     2.1. В цих Правилах є посилання на такi документи:

     ДСТУ 2462-94 "Сертифiкацiя. Основнi поняття. Термiни та визначення";

     ДСТУ 2296-93 "Нацiональний знак вiдповiдностi. Форма, розмiри, технiчнi вимоги та правила застосування";

     ДСТУ 3498-96 "Система сертифiкацiї УкрСЕПРО. Бланки документiв. Форма та опис".

3. Визначення

     3.1. Використанi в документi поняття, термiни та їх визначення вiдповiдають ДСТУ 2462-94.

4. Загальнi положення

     4.1. Сертифiкацiю продукцiї в Системi проводять виключно акредитованi в установленому порядку органи iз сертифiкацiї сiльськогосподарської технiки (далi - ОС).

     4.2. Об'єктом сертифiкацiї в Системi є продукцiя, вироблена в Українi та за її межами.

     4.3. Обов'язкова сертифiкацiя проводиться на вiдповiднiсть продукцiї вимогам чинних законодавчих актiв України та обов'язковим вимогам нормативних документiв.

     4.4. Добровiльна сертифiкацiя проводиться на вiдповiднiсть продукцiї вимогам, що не вiднесенi нормативними документами до обов'язкових, з iнiцiативи виготовлювача, продавця, споживача, органiв державної виконавчої влади, громадських органiзацiй та окремих громадян (далi - заявника). При цьому теж виконується сертифiкацiя на вiдповiднiсть усiм обов'язковим вимогам, якщо вони встановленi для цiєї продукцiї.

     4.5. Сертифiкацiї пiдлягають типовi моделi продукцiї та їх модифiкацiї. При цьому випробування з метою сертифiкацiї типової моделi проводяться за повною програмою, а її модифiкацiй - за скороченою. Обсяг випробувань модифiкацiй залежить вiд характеру змiн в їх конструкцiї в порiвняннi з типовою моделлю.

     4.6. Усi роботи iз сертифiкацiї продукцiї в Системi оплачуються заявником на договiрних умовах.

     4.7. Порядок проведення сертифiкацiї продукцiї передбачає:

  • подання заявки на сертифiкацiю;

  • розгляд та прийняття рiшення за заявкою iз зазначенням схеми сертифiкацiї;

  • обстеження виробництва;

  • атестацiю виробництва продукцiї, що сертифiкується;

  • сертифiкацiю системи якостi виробництва продукцiї, що сертифiкується;

  • вiдбiр, iдентифiкацiю зразкiв продукцiї, їх перевiрку та випробування;

  • аналiз одержаних результатiв випробувань i прийняття рiшення про можливiсть видачi сертифiката вiдповiдностi;

  • видачу сертифiката вiдповiдностi та занесення сертифiкованої продукцiї до реєстру Системи;

  • технiчний нагляд за сертифiкованою продукцiєю пiд час її виробництва;

  • визнання iноземного сертифiката, що пiдтверджує вiдповiднiсть iмпортного зразка продукцiї вимогам чинних в Українi нормативних документiв;

  • iнформацiю про результати робiт iз сертифiкацiї продукцiї.

     4.8. Роботи iз сертифiкацiї продукцiї iноземних виробництв проводяться згiдно з Порядком проведення робiт з сертифiкацiї продукцiї iноземних виробництв за схемами з обстеженням, атестацiєю та сертифiкацiєю систем якостi, затвердженим наказом Держстандарту України вiд 02.08.96 N 329 (державний реєстр N 458/1483 вiд 16.08.96).

5. Правила сертифiкацiї продукцiї

     5.1. Подання заявки на сертифiкацiю

     Для проведення сертифiкацiї продукцiї в Системi заявник подає до ОС заявку (додаток N 1). Разом iз заявкою подаються до ОС такi дiючi на час подання заявки документи:

  • технiчнi умови на виготовлення i постачання продукцiї (врахований примiрник);

  • технiчнi умови на закупленi комплектуючi вузли i агрегати;

  • вiдомiсть специфiкацiй;

  • комплект складальних креслень (врахований примiрник);

  • експлуатацiйна документацiя;

  • копiя платiжного доручення про внесення на розрахунковий рахунок ОС встановленого розмiру оплати за розгляд заявки i прийняття рiшення за заявкою.

     У разi необхiдностi може бути надана iнша документацiя чи iнформацiя.

     5.2. Розгляд та прийняття рiшення за заявкою

     ОС розглядає заявку i не пiзнiше одного тижня пiсля її одержання вручає заявнику рiшення, в якому зазначає основнi умови сертифiкацiї (додаток N 2).

     Копiї рiшення надсилають:

  • до органiзацiї, що буде проводити випробування (випробувальної органiзацiї);

  • до територiального центру стандартизацiї, метрологiї та сертифiкацiї за мiсцем розташування заявника;

  • до органу iз сертифiкацiї систем якостi (в разi необхiдностi).

     Один примiрник рiшення залишається в ОС.

     5.3. Правила вибору схеми сертифiкацiї продукцiї

     5.3.1. Схема сертифiкацiї заявленої продукцiї визначається ОС за узгодженням iз заявником до початку робiт iз сертифiкацiї.

     5.3.2. Вибiр схеми залежить вiд виду продукцiї, її кiлькостi, стану виробництва та iнших вихiдних даних. Схеми сертифiкацiї продукцiї та рекомендацiї щодо їх вибору наведенi у додатку N 3.

     ОС може застосовувати iншi правила щодо вибору схеми сертифiкацiї залежно вiд специфiки продукцiї та особливостей її виробництва.

     5.4. Правила вiдбору зразкiв для випробувань, iдентифiкацiї продукцiї та приймання зразкiв випробувальною органiзацiєю

     5.4.1. Вiдбiр зразкiв продукцiї для випробувань здiйснює ОС або, за його дорученням, - iнша, незалежна вiд виробника, органiзацiя.

     5.4.2. Кiлькiсть зразкiв продукцiї для випробувань встановлюється ОС згiдно з вимогами мiжнародних, мiждержавних, державних стандартiв та iнших нормативних документiв.

     5.4.3. Заявник зобов'язаний створити необхiднi умови для вiдбору зразкiв продукцiї з метою випробувань, а саме:

     - видати наказ про призначення вiдповiдальних осiб з правом пiдпису актiв вiдбору зразкiв продукцiї;

     - забезпечити видрукування необхiдних документiв.

     5.4.4. Вiдiбранi зразки iзолюються вiд решти продукцiї i (до вiдправки у випробувальну органiзацiю) передаються на вiдповiдальне зберiгання посадовiй особi заявника, про що робиться вiдповiдний запис в актi вiдбору зразка.

     5.4.5. Пiд час вiдбору зразкiв встановлюються походження продукцiї та належнiсть зразкiв до даної партiї. Вiдбiр зразкiв проводиться виключно на складi готової продукцiї, прийнятої службою технiчного контролю або iншими посадовими особами, на яких покладено приймання продукцiї за якiстю, в присутностi посадових осiб заявника i оформляється актом вiдбору зразка (додаток N 4).

     Акт оформляється у трьох примiрниках i пiдписується представником органiзацiї, що проводить вiдбiр, та представником заявника. Один примiрник залишається у заявника, другий направляється в ОС для зберiгання, третiй - у випробувальну органiзацiю, яка зазначена в рiшеннi за заявкою.

     5.4.6. Доставку вiдiбраних для випробувань зразкiв продукцiї у випробувальну органiзацiю i повернення їх пiсля випробувань заявник здiйснює за свiй кошт. Машини, якi потребують монтажу, приймаються на випробування у змонтованому виглядi.

     У випадку, якщо для випробування машини мають бути спецiальний енергетичний засiб (або до енергетичного засобу передбачений комплект сiльськогосподарських машин i спецiальних робочих органiв), матерiали (спецiальнi види палива, мастила, пестициди, агрохiмiкати, фiльтри для палива i мастила i т. iн.), то все це разом з машиною повинно надходити в кiлькостi, необхiднiй для виконання всiєї програми випробувань.

     5.4.7. Iдентифiкацiя продукцiї проводиться випробувальною органiзацiєю, пiд час якої встановлюється:

  • вiдповiднiсть реєстрацiйних даних зразка, зазначених в актi вiдбору, даним, зазначеним на фiрмовiй табличцi i в експлуатацiйнiй документацiї;

  • комплектнiсть постачання;

  • наявнiсть вiдповiдних написiв i позначень;

  • вiдповiднiсть показникiв призначення.

     5.4.8. Зразки продукцiї, що не пройшли iдентифiкацiї, на випробування з метою сертифiкацiї не приймаються.

     5.4.9. Випробувальна органiзацiя забезпечує умови зберiгання зразкiв продукцiї згiдно з вимогами експлуатацiйної документацiї протягом усього термiну випробувань, до повернення їх заявнику.

     5.5. Обстеження виробництва

     5.5.1. Обстеження виробництва продукцiї, що сертифiкується, передбачає:

  • аналiз статистичних даних про якiсть продукцiї, що сертифiкується, в умовах експлуатацiї;

  • аналiз протоколiв випробувань, рекламацiй i зауважень вiд споживачiв i постачальникiв, а також матерiалiв перевiрок, проведених органами Держстандарту України, Держнаглядохоронпрацi України та iншими компетентними органами;

  • перевiрку своєчасностi поiнформування ОС про всi змiни, що вносяться виготовлювачем у нормативнi документи на продукцiю, що сертифiкується;

  • аналiз окремих елементiв технологiчних процесiв з метою перевiрки можливостi стабiльно забезпечувати виготовлення продукцiї згiдно з рiвнем вимог i характеристик, на вiдповiднiсть яким вона буде сертифiкована;

  • оцiнку ефективностi системи якостi або окремих її елементiв;

  • перевiрку iнших елементiв технологiї i органiзацiї виробництва, якi визначаються за результатами випробувань з метою сертифiкацiї.

     5.6. Атестацiя виробництва

     5.6.1. Атестацiя виробництва проводиться з метою оцiнки потенцiйних можливостей пiдприємства-виготовлювача забезпечувати стабiльний випуск продукцiї, що вiдповiдає вимогам нормативних документiв, та видачi рекомендацiй щодо перiодичностi випробувань, кiлькостi зразкiв продукцiї, що випробовуються з метою сертифiкацiї, i щодо правил їх вiдбору.

     5.6.2. Атестацiю виробництва проводить ОС за iнiцiативою заявника або за рiшенням ОС. Перед атестацiєю виробництва за рiшенням ОС проводиться обстеження виробництва.

     5.6.3. Результати атестацiї оформляються атестатом виробництва, який пiсля реєстрацiї в реєстрi Системи вручається заявнику.

     5.7. Сертифiкацiя системи якостi

     5.7.1. Сертифiкацiя системи якостi щодо виробництва продукцiї, яка сертифiкується, проводиться з метою забезпечення впевненостi ОС в тому, що:

  • вся серiйна сертифiкована продукцiя, яка випускається пiдприємством, вiдповiдає обов'язковим вимогам нормативних документiв;

  • всi технiчнi, адмiнiстративнi та людськi чинники, якi впливають на якiсть продукцiї, знаходяться пiд контролем;

  • продукцiя незадовiльної якостi своєчасно виявляється i пiдприємство вживає заходiв для запобiгання виготовленню такої продукцiї на постiйнiй основi.

     5.7.2. Сертифiкацiя системи якостi проводиться органами, що акредитованi в Системi на право проведення цих робiт, та виконується за iнiцiативою заявника або за рiшенням ОС.

     5.8. Проведення випробувань з метою сертифiкацiї

     5.8.1. Випробування продукцiї з метою сертифiкацiї проводить випробувальна органiзацiя, що акредитована в Системi i визначена ОС в рiшеннi за заявкою.

     5.8.2. Випробування продукцiї з метою сертифiкацiї проводяться за таких умов i таких режимiв, якi визначенi нормативною документацiєю. Враховуючи сезонний характер використання сiльськогосподарських машин, а також вплив на результати їх випробувань агроклiматичних умов, бiологiчного розвитку тварин i рослин та iнших обставин, випробування проводяться, як правило, протягом основного сезону використання машин за повною програмою, незалежно вiд кiлькостi виявлених пiд час випробувань невiдповiдностей обов'язковим вимогам нормативних документiв.

     5.8.3. Для сiльськогосподарської технiки сезонного використання (сiвалок, грунтообробних машин, машин для збирання врожаю та iнших) у випадках, коли вiдсутня можливiсть проведення її випробувань в умовах згiдно з пунктом 5.8.2 цих Правил або термiн дiї сертифiката закiнчився в мiжсезонний перiод, ОС може прийняти рiшення про проведення випробувань у два етапи.

     Перший етап - проводяться випробування в мiжсезонний перiод використання технiки. Визначається вiдповiднiсть конструкцiї машин вимогам нормативних документiв у реальних умовах експлуатацiї тiльки за тими показниками, на оцiнку яких метеорологiчнi умови та iншi зовнiшнi фактори не впливають (безпечне агрегатування машин, навантаження на колеса, що управляються, поперечна стiйкiсть, гальмiвнi характеристики, наявнiсть та надiйнiсть засобiв захисту персоналу вiд травмування, маса, габаритнi розмiри, розмiщення органiв керування, наявнiсть вiдповiдних написiв, пристосованiсть до технiчного обслуговування i таке iнше). За результатами випробувань випробувальна органiзацiя складає протокол за формою, що встановлена в цiй органiзацiї.

     Другий етап - проводяться випробування пiд час технiчного нагляду в перiод основного сезону використання сiльськогосподарської машини. Визначаються показники, якi не були з'ясованi на першому етапi. За результатами випробувань випробувальна органiзацiя складає додаток до протоколу випробувань.

     5.8.4. За результатами випробувань випробувальнi органiзацiї подають до ОС два примiрники протоколу (додатка до протоколу) випробувань продукцiї, один з яких ОС вручає заявнику.

     Протоколи (додатки до протоколiв) повиннi бути пiдписанi виконавцями робiт i затвердженi керiвником акредитованої випробувальної органiзацiї. Якщо випробування проводилися у випробувальнiй органiзацiї, що акредитована в Системi тiльки на технiчну компетентнiсть, протокол (додаток до протоколу) випробувань повинен бути пiдписаний також представником ОС, який брав участь у випробуваннях.

     5.9. Прийняття рiшення за результатами випробувань i видача сертифiката вiдповiдностi

     5.9.1. Сертифiкат вiдповiдностi видається виключно акредитованим ОС. Сертифiкат видається на одиничний вирiб, на партiю продукцiї або на продукцiю, що випускається пiдприємством серiйно. Форма бланку сертифiката вiдповiдностi затверджена ДСТУ 3498-96

     5.9.2. На пiдставi протоколiв за позитивними результатами випробувань, сертифiката на систему якостi або атестата виробництва, залежно вiд прийнятої схеми сертифiкацiї, ОС оформляє сертифiкат вiдповiдностi, реєструє його в Реєстрi Системи та видає заявнику.

     5.9.3. Якщо випробування продукцiї за окремими показниками проводилися декiлькома випробувальними органiзацiями, то сертифiкат вiдповiдностi видається за наявностi всiх протоколiв за позитивними результатами випробувань. У цьому випадку в сертифiкатi вiдповiдностi перелiчують усi протоколи випробувань iз зазначенням випробувальних органiзацiй, що проводили випробування.

     5.9.4. Термiн дiї сертифiката на продукцiю, що випускається пiдприємством серiйно, визначається ОС з урахуванням термiну дiї нормативних документiв на продукцiю, термiну, на який сертифiкована система якостi або атестоване виробництво, однак не бiльше нiж на три роки.

     5.9.5. Порядок видачi сертифiката вiдповiдностi на новий термiн визначається ОС у кожному конкретному випадку з урахуванням результатiв технiчного нагляду.

     5.9.6. У випадку постановки на виробництво нової технiки, випуску дослiдної партiї та органiзацiї серiйного виробництва ОС може прийняти рiшення про видачу сертифiката вiдповiдностi з термiном дiї не бiльше нiж на один рiк - за наявностi позитивних результатiв приймальних випробувань цiєї продукцiї.

     5.9.7. В разi необхiдностi внесення змiн до конструкцiї, складу продукцiї або технологiї її виготовлення, що можуть вплинути на показники, якi пiдтвердженi пiд час сертифiкацiї, заявник зобов'язаний попередити про це ОС, який приймає рiшення про необхiднiсть додаткового проведення випробувань або оцiнки стану виробництва продукцiї.

     5.9.8. У випадку, якщо норми, встановленi стандартом на показник, який пiдтверджений пiд час сертифiкацiї, змiненi на бiльш жорсткi, то питання про припинення дiї сертифiката вiдповiдностi вирiшує ОС.

     5.9.9. У разi негативних результатiв випробувань заявник протягом 20 днiв пiсля отримання протоколу випробувань повинен повiдомити ОС про свої намiри щодо доробки конструкцiї i продовження її випробувань з метою сертифiкацiї.

     Якщо заявник має намiр усунути виявленi невiдповiдностi, ОС встановлює термiн доробки (як правило, не бiльше трьох мiсяцiв). Роботи iз сертифiкацiї продовжуються за додатковою угодою пiсля подання до ОС аргументованих доказiв про усунення причин невiдповiдностей (змiни в технiчних умовах, технологiчнiй документацiї, кресленнях та iнше) i зразка доробленої продукцiї. Випробування з метою сертифiкацiї можуть проводитися за повною програмою або спрощеною, коли перевiряються лише тi показники, стосовно яких були зробленi зауваження. Результати випробувань оформляються додатком до протоколу.

     У разi вiдмови заявника вiд продовження робiт iз сертифiкацiї, недотримання ним встановлених термiнiв, закiнчення термiну сезонних робiт, необхiдного для перевiрки ефективностi внесених змiн, або безрезультатностi проведених коригувальних заходiв ОС вiдмовляє заявнику у видачi сертифiката вiдповiдностi i скасовує заявку. Сертифiкацiя продукцiї проводиться повторно в обсязi усiх робiт, встановлених цими Правилами.

     5.9.10. Прийняття рiшення iз сертифiкацiї одиничних зразкiв продукцiї

     5.9.10.1. У випадку, коли пiдприємство самостiйно направляє на випробування зразок продукцiї без акта вiдбору або коли мiж ОС i заявником досягнуто згоди про проведення випробувань зразкiв продукцiї (переважно iмпортної), яка вже використовується споживачем, то при позитивних результатах випробувань сертифiкат вiдповiдностi видається тiльки на тi зразки, якi проходили випробування, а в сертифiкатi вiдповiдностi зазначаються їх заводськi номери.

     В подальшому, на пiдставi нової заявки, ОС може розглянути питання про видачу сертифiката вiдповiдностi на партiю такої ж продукцiї за умови позитивних результатiв iдентифiкацiї зразкiв цiєї партiї щодо вiдповiдностi їх зразку, який пройшов випробування.

     5.9.10.2. Порядок сертифiкацiї одиничних зразкiв або малих партiй продукцiї, що iмпортується, наведено в додатку N 5.

     5.10. Визнання сертифiкатiв чи iнших документiв, якi пiдтверджують вiдповiднiсть продукцiї, що iмпортується, вимогам чинних в Українi нормативних документiв i якi виданi на цю продукцiю за кордоном.

     5.10.1. Сертифiкати та протоколи випробувань продукцiї, виданi уповноваженими органами iнших країн (далi - iноземний сертифiкат), пiдлягають визнанню в Системi за умови дотримання сукупностi правил:

  • якщо Держстандартом України укладено двосторонню угоду про взаємне визнання результатiв робiт iз сертифiкацiї з нацiональним органом iз сертифiкацiї тiєї країни, з якої походить продукцiя, що ввозиться в Україну;

  • iноземний сертифiкат видано в державнiй системi сертифiкацiї тiєї країни, з якої походить продукцiя, що ввозиться в Україну;

  • продукцiя, що ввозиться в Україну, може бути iдентифiкована за супровiдною документацiєю (маркування, етикетка) як така, що виготовлена за мiждержавними або iншими нормативними документами, що є чинними в Українi;

  • зазначенi в iноземному сертифiкатi номенклатура усiх обов'язкових вимог до продукцiї i норми цих вимог повнiстю вiдповiдають номенклатурi обов'язкових вимог i нормам, чинним в Українi.

     5.10.2. За умови виконання сукупностi правил, наведених у пунктi 5.10.1 цих Правил, на iноземний сертифiкат ОС видає свiдоцтво про визнання згiдно з ДСТУ 3498-96. Свiдоцтво про визнання реєструється в Реєстрi Системи.

     5.10.3. У разi невиконання принаймнi однiєї умови пункту 5.10.1 ОС проводить сертифiкацiю продукцiї згiдно з вимогами цих Правил.

     5.11. Технiчний нагляд за сертифiкованою продукцiєю пiд час її виробництва

     5.11.1. У разi, коли сертифiкат вiдповiдностi видано заявнику на певний термiн i йому надано право маркувати продукцiю знаком вiдповiдностi, технiчний нагляд за сертифiкованою продукцiєю пiд час її виробництва здiйснює ОС чи, за його дорученням, - iнша органiзацiя.

     5.11.2. Залежно вiд схеми сертифiкацiї застосовують такi види технiчного нагляду:

  • проведення перiодичних контрольних випробувань зразкiв продукцiї, що вiдбираються у заявника, у збутових та торговельних органiзацiях;

  • проведення перiодичних контрольних випробувань зразкiв продукцiї, що вiдбираються у заявника, у збутових та торговельних органiзацiях, а також перiодичний технiчний нагляд за атестованим виробництвом сертифiкованої продукцiї;

  • проведення перiодичних контрольних випробувань зразкiв продукцiї, що вiдбираються у заявника, у збутових та торговельних органiзацiях, а також перiодична оцiнка ефективностi функцiонування сертифiкованої системи якостi у заявника;

  • проведення перiодичного контролю за технологiчним процесом виробництва сертифiкованої продукцiї.

     5.11.3. Перiодичнiсть контрольних випробувань, їх обсяг та порядок проведення, перiодичнiсть оцiнки стану виробництва та ефективностi функцiонування сертифiкованої системи якостi встановлює ОС в кожному конкретному випадку i регламентує їх в програмi технiчного нагляду, яка розробляється ОС i затверджується його керiвником.

     5.11.4. За результатами технiчного нагляду виконавець складає i подає до ОС звiт, в якому зазначаються можливi причини невiдповiдностей встановленим вимогам (за наявностi) та пропонуються коригувальнi заходи.

     Один примiрник звiту передається заявниковi.

     5.11.5. ОС може прийняти рiшення про проведення додаткових випробувань i (або) перевiрок залежно вiд iнформацiї про стан сертифiкованої продукцiї, яка надходить вiд споживачiв i органiв контролю.

     5.11.6. ОС може прийняти рiшення про зупинення або припинення дiї сертифiката вiдповiдностi у випадках:

  • виявлення невiдповiдностей продукцiї вимогам, встановленим пiд час сертифiкацiї;

  • виявлення невiдповiдностей на другому етапi при двоетапних випробуваннях;

  • виявлення випадку травмування групового або iз смертельним наслiдком, причиною (однiєю з причин) якого стали недолiки у конструкцiї (за офiцiйним висновком органу Держнаглядохоронпрацi України);

  • порушення вимог технологiї виготовлення, правил приймання, методiв контролю та випробувань, маркування продукцiї тощо;

  • внесення заявником змiн до нормативних документiв, методiв випробувань, складу продукцiї тощо, якi можуть вплинути на вiдповiднiсть сертифiкованої продукцiї встановленим вимогам, без попереднього узгодження з ОС;

  • порушення умов договору заявником.

     5.11.7. ОС в триденний термiн надсилає письмову iнформацiю про прийняте рiшення щодо зупинення або припинення дiї виданих сертифiкатiв вiдповiдностi до Держстандарту України, його територiального органу та заявнику.

     5.11.8. Рiшення ОС про зупинення дiї сертифiката вiдповiдностi може бути скасовано у випадку, якщо проведенням коригувальних заходiв заявник може усунути невiдповiдностi та причини їх виникнення у мiсячний термiн i пiдтвердити вiдповiднiсть продукцiї встановленим вимогам.

     5.11.9. Коригувальнi заходи проводяться заявником продукцiї зразу ж пiсля одержання рiшення ОС про зупинення дiї сертифiката вiдповiдностi. Контроль за виконанням коригувальних заходiв здiйснює ОС, що видав сертифiкат.

     Усi витрати на проведення коригувальних заходiв та контроль за їх виконанням несе заявник сертифiкованої продукцiї.

     5.11.10. Коригувальнi заходи вважаються успiшно виконаними, якщо пiсля їх виконання продукцiя вiдповiдає вимогам нормативних документiв.

     5.11.11. Продукцiя, на яку була зупинена дiя сертифiката вiдповiдностi, може заявлятися заявником на повторну сертифiкацiю пiсля виконання ним коригувальних заходiв, спрямованих на усунення порушень, виявлених пiд час технiчного нагляду. В такому разi роботи iз сертифiкацiї проводяться без урахування результатiв попередньої сертифiкацiї даної продукцiї.

6. Конфiденцiйнiсть

     6.1. ОС та органiзацiї, якi дiють за їх дорученням, повиннi забезпечувати конфiденцiйнiсть iнформацiї, що становить комерцiйну або професiйну таємницю.

7. Розгляд спiрних питань

     7.1. Якщо заявник має бажання оскаржити рiшення щодо вiдмови видачi йому сертифiката вiдповiдностi чи припинення (зупинення) дiї сертифiката, вiн повинен подати (письмово) заяву до ОС не пiзнiше одного мiсяця пiсля одержання повiдомлення про прийняте рiшення. Подання заяви не припиняє дiї прийнятого рiшення.

     7.2. Заява розглядається ОС в мiсячний термiн з дня її надходження.

     7.3. До заяви додаються такi документи:

  • листування щодо спiрного питання мiж виробником, випробувальною лабораторiєю, територiальним органом Держстандарту України, ОС;

  • вiдповiднi матерiали випробувань, перевiрки, нагляду;

  • зразок-свiдок продукцiї (за наявностi);

  • технiчна документацiя на продукцiю (за необхiднiстю).

     7.4. Кожна iз сторiн має право запросити експерта з випробувальної лабораторiї для надання пояснень.

     7.5. Рiшення стосовно поданої заяви може вмiщувати одну iз таких рекомендацiй:

  • видати чи визнати сертифiкат вiдповiдностi;

  • вiдмовити у видачi чи визнаннi сертифiката вiдповiдностi;

  • пiдтвердити призупинення дiї сертифiката вiдповiдностi;

  • вiдновити дiю сертифiката вiдповiдностi.

     7.6. Рiшення надсилається заявнику протягом п'яти днiв пiсля проведення засiдання. Якщо, на думку ОС, що розглядав спiрне питання, необхiдно вживати заходiв щодо стандартiв та iнших нормативних документiв на продукцiю, що використовувалися пiд час сертифiкацiї, то вiдповiднi пропозицiї вiн надсилає до Держстандарту України.

     7.7. У разi незгоди з рiшенням ОС заявник має право звернутися до Держстандарту України протягом десяти днiв з дня одержання рiшення; до суду, арбiтражного суду згiдно з чинним законодавством.

8. Розрахунки мiж органом iз сертифiкацiї i заявником

     8.1. Основнi засади системи розрахункiв такi:

  • оплата робiт iз сертифiкацiї проводиться незалежно вiд її результатiв;

  • вартiсть робiт iндексується залежно вiд рiвня iнфляцiї;

  • витрати пiдприємств-виробникiв на проведення робiт iз сертифiкацiї продукцiї вiдносяться на її собiвартiсть.

     8.2. Порядок розрахункiв пiд час сертифiкацiї продукцiї

     8.2.1. Пiд час сертифiкацiї продукцiї фiнансовi взаємовiдносини встановлюються мiж:

  • органом iз сертифiкацiї;

  • випробувальними лабораторiями (центрами);

  • заявником.

     8.2.2. Оплатi пiдлягають роботи, пов'язанi з обов'язковою сертифiкацiєю продукцiї:

  • пiдготовчi;

  • експертнi;

  • щодо атестацiї, випробування, контролю та реєстрацiї.

     8.2.3. Оплата робiт iз сертифiкацiї продукцiї здiйснюється на пiдставi договорiв, що укладаються за рiшенням ОС вiдповiдно до одного з нижчевикладених варiантiв:

  • заявник укладає договiр з ОС на проведення усiх робiт. Iз одержаних за договором коштiв ОС оплачує проведення вiдповiдних робiт випробувальними лабораторiями (центрами);

  • заявник згiдно з рiшенням ОС за заявкою на проведення сертифiкацiї продукцiї укладає окремi договори на виконання видiв робiт з ОС, випробувальними лабораторiями (центрами) або iншими органiзацiями, що зазначенi у рiшеннi за заявкою.

 

Додаток N 1
до Правил обов'язкової сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва
Керiвнику органу iз сертифiкацiї
__________________________________
(найменування, прiзвище, iнiцiали,
__________________________________
адреса)

Заявка
на проведення сертифiкацiї продукцiї у Системi сертифiкацiї УкрСЕПРО

1. _________________________________________________________
(найменування пiдприємства-виготовлювача, постачальника (далi - заявник)
____________________________________________________________
(адреса, код ЄДРПОУ*)
в особi _____________________________________________________
(прiзвище, iм'я, по батьковi та посада)
заявляє, що _________________________________________________
(назва продукцiї, код ОКП, код ТН ЗЕД для iмпортної продукцiї)
яка(ий) виготовляється _______________________________________
(масово, серiйно, партiями
____________________________________________________________
(шт., тис.шт., вiд N до N виробу), одноразово)
за __________________________________________________________
(назва та позначення нормативного документа)
вiдповiдає вимогам ___________________________________________
(назва та позначення нормативного документа)

i просить провести сертифiкацiю цiєї продукцiї у Системi сертифiкацiї УкрСЕПРО на вiдповiднiсть вимогам наведених нормативних документiв.

2. Випробування з метою сертифiкацiї просимо провести __________
____________________________________________________________
(найменування акредитованої випробувальної лабораторiї (центру),
____________________________________________________________
адреса. В разi вiдсутностi вiдомостей цей пункт не наводиться)

3. Заявник зобов'язується:

- виконувати всi умови сертифiкацiї;
- забезпечувати стабiльнiсть показникiв (характеристик) продукцiї, якi пiдтвердженi сертифiкатом вiдповiдностi;
- сплатити всi витрати за проведення сертифiкацiї.

4. Додатковi вiдомостi __________________________________________
_____________________________________________________________

Керiвник пiдприємства ______________ _______________________
(пiдпис) (iнiцiали та прiзвище)
Головний бухгалтер ______________ _______________________
(пiдпис) (iнiцiали та прiзвище)

     "___"___________ 199_ р.

     М.П.

______________
* Єдиний державний реєстр пiдприємств та органiзацiй України

 

Додаток N 2
до Правил обов'язкової сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва
Назва та адреса органу
iз сертифiкацiї продукцiї

Рiшення N
вiд "___"___________ 199_ р.
за заявкою на проведення сертифiкацiї продукцiї

      Розглянувши заявку ______________________________________
(найменування пiдприємства-виготовлювача
________________________________ вiд _______________________
або постачальника продукцiї) (дата)
на сертифiкацiю _____________________________________________
(назва продукцiї, код ОКПО,
___________________________________________________________
код ТН ЗЕД для iмпортної продукцiї)

повiдомляємо:

1. Сертифiкацiя буде проведена на вiдповiднiсть продукцiї вимогам
___________________________________________________________
(позначення та назва нормативних документiв)

2. Схема сертифiкацiї мiститиме: (непотрiбне викреслити)

- попереднє обстеження виробництва;
- атестацiю виробництва продукцiї, що сертифiкується;
- сертифiкацiю системи якостi виробництва продукцiї;
- аналiз ефективностi функцiонування сертифiкованої системи якостi продукцiї;
- вiдбiр зразкiв продукцiї для випробувань;
- випробування зразкiв продукцiї;
- технiчний нагляд за виробництвом сертифiкованої продукцiї.


3. Обстеження виробництва* буде проведено в перiод з _____ до _____
___________________________________________________________
(назва та адреса органiзацiї, що проводитиме обстеження)

4. Атестацiя виробництва продукцiї*, що сертифiкується, буде проведена в перiод з _____ до _____
___________________________________________________________
(назва та адреса органiзацiї, що проводитиме атестацiю)

5. Сертифiкацiя системи якостi виробництва продукцiї*, що сертифiкується, буде проведена в перiод з _____ до _____
___________________________________________________________
(назва та адреса органiзацiї, що проводитиме сертифiкацiю
___________________________________________________________
системи якостi)

6. Аналiз ефективностi функцiонування сертифiкованої системи якостi продукцiї* буде проведено в перiод з _____ до _____
___________________________________________________________
(назва та адреса органiзацiї, що проводитиме аналiз)

7. Вiдбiр зразкiв продукцiї для випробувань* буде проведено в перiод з _____ до _____
___________________________________________________________
(назва та адреса органiзацiї, що вiдбиратиме зразки
___________________________________________________________
для випробувань)

8. Випробування продукцiї з метою сертифiкацiї будуть проведенi в перiод з _____ до _____
___________________________________________________________
(назва та адреса акредитованої випробувальної
___________________________________________________________
лабораторiї (центру)

9. Технiчний нагляд* за виробництвом сертифiкованої продукцiї здiйснюватиме ___________________________________________________________
(назва органiзацiї та її адреса)

     Перiодичнiсть проведення та форми технiчного нагляду будуть повiдомленi додатково.

     10. Для проведення робiт iз сертифiкацiї до органу iз сертифiкацiї продукцiї необхiдно подати такi нормативнi документи та технiчну документацiю*:
___________________________________________________________
(позначення та назва нормативного або технiчного документа)

     11. Роботи проводяться на пiдставi господарського договору.

Керiвник органу iз сертифiкацiї продукцiї ______________ _______________________
М.П. (пiдпис) (iнiцiали та прiзвище)

______________
* Пункт включається при необхiдностi

 

Додаток N 3
до Правил обов'язкової сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва

Схеми сертифiкацiї продукцiї та рекомендацiї щодо їх вибору

     Схема N 1. За цiєю схемою проводиться сертифiкацiя одиничних зразкiв продукцiї.

     Результати випробувань поширюються тiльки на ту модель (чи фактичний зразок), яка пройшла сертифiкацiйнi випробування.

     На зразок продукцiї, за позитивними результатами випробувань, видається сертифiкат вiдповiдностi на строк до одного року. В сертифiкатi вiдповiдностi зазначається заводський номер зразка.

     Схема N 2. За цiєю схемою проводиться сертифiкацiя партiї продукцiї.

     Сертифiкат вiдповiдностi видається за позитивними результатами випробувань зразкiв, вiдiбраних вiд даної партiї в кiлькостi, визначенiй ОС, з урахуванням обсягу партiї. Сертифiкат вiдповiдностi видається на строк, визначений ОС.

     Схема N 3. За цiєю схемою проводиться сертифiкацiя серiйної продукцiї.

     Схема передбачає обстеження виробництва, сертифiкацiйнi випробування зразкiв, взятих на пiдприємствi - виготовлювачi даної продукцiї, та технiчний нагляд. Кiлькiсть зразкiв i програма випробувань визначається ОС.

     Термiн дiї сертифiката вiдповiдностi визначається ОС з урахуванням особливостей виробництва, обсягiв випуску продукцiї та сезонностi виконання сiльськогосподарських робiт, але не бiльше двох рокiв.

     Схема N 4. За цiєю схемою проводиться сертифiкацiя сiльськогосподарської технiки масового i серiйного виробництва.

     Передбачає сертифiкацiйнi випробування, атестацiю виробництва, а також технiчний нагляд на основi проведення перiодичних випробувань.

     Перед сертифiкацiйними випробуваннями проводиться попередня перевiрка (обстеження) виробництва. На пiдставi рекомендацiй попередньої перевiрки вiдбираються зразки продукцiї для сертифiкацiйних випробувань.

     На пiдставi звiтiв про результати попередньої перевiрки, сертифiкацiйних випробувань i атестацiї виробництва ОС приймає рiшення про видачу сертифiката вiдповiдностi.

     Сертифiкат вiдповiдностi видається на строк до трьох рокiв.

     Схема N 5. За цiєю схемою передбачається оцiнка системи якостi на пiдприємствi-виготовлювачi. Сертифiкат вiдповiдностi видається на пiдставi результатiв випробувань i оцiнки системи якостi на строк до трьох рокiв.

 

Додаток N 4
до Правил обов'язкової сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва
Назва та адреса органу
iз сертифiкацiї продукцiї

Акт
вiдбору зразкiв

вiд _______________ 199__ р.

      На ________________________________________________________
(назва пiдприємства, органiзацiї, адреса, код ОКПО)
мною, ________________________________________________________
(посада, прiзвище, iнiцiали представника органу)
______________________________________________________________,
у присутностi _________________________________________________
(посада, прiзвище, iнiцiали представника пiдприємства)
______________________________________________________________
вiдiбранi зразки продукцiї ________________________________________
(назва, тип, модель, кiлькiсть, зав. N)

вiдповiдно до рiшення N ______ вiд _______________________________

за заявкою ____________________________________________________

iз кiлькостi пред'явлених ________________________________________
(кiлькiсть, зав. N)
______________________________________________________________
Назва зразкiв Одиниця вимiрювання Розмiр партiї в одиницях вимiрювання Дата виготовлення Кiлькiсть вiдiбраних зразкiв
1 2 3 4 5
         

 

Представник органу iз сертифiкацiї ______________ _______________________
(пiдпис) (iнiцiали та прiзвище)
Представник заявника ______________ _______________________
(пiдпис) (iнiцiали та прiзвище)

 

Додаток N 5
до Правил обов'язкової сертифiкацiї машин сiльськогосподарських для рослинництва, тваринництва, птахiвництва i кормовиробництва

Порядок сертифiкацiї одиничних зразкiв або малих партiй iмпортної продукцiї

     1. Для одержання сертифiката вiдповiдностi заявником подаються в ОС такi документи:

  • лист-звернення;

  • заявка встановленої форми на проведення сертифiкацiї (зазначити коди ЄДРПОУ* заявника, ТН ЗЕД продукцiї, заводськi номери зразкiв продукцiї);

  • копiя контракту на поставку;

  • копiя товарно-транспортної накладної, специфiкацiї;

  • копiя сертифiката походження продукцiї (на вимогу);

  • копiя митної декларацiї (за наявностi);

  • експлуатацiйна документацiя (iнструкцiя по експлуатацiї, креслення, схеми, проспекти або iнша документацiя з описом конструкцiї, показниками якостi функцiонування, технiчними даними);

  • сертифiкати вiдповiдностi закордонних органiв iз сертифiкацiї (за наявностi).

     2. ОС призначає експерта, який на пiдставi поданих матерiалiв, а також експертизи конкретних зразкiв продукцiї готує експертний висновок (за встановленою ОС формою) щодо безпеки продукцiї i можливостi її експлуатацiї в умовах України. При необхiдностi ОС ознайомлює заявника з експертним висновком i особливостями безпечної експлуатацiї продукцiї.

     На пiдставi експертного висновку ОС приймає рiшення щодо видачi сертифiката вiдповiдностi.

     3. ОС веде облiк одиничних зразкiв та малих партiй iмпортної продукцiї i направляє пiдприємствам - виготовлювачам цiєї продукцiї iнформативнi матерiали з пропозицiєю провести сертифiкацiю своєї продукцiї у Системi сертифiкацiї УкрСЕПРО.

_________________
* Єдиний державний реєстр пiдприємств та органiзацiй України

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.