МIНIСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ

НАКАЗ

вiд 3 листопада 2000 року N 611

Про затвердження Правил сертифiкацiї типу авiацiйної технiки (роздiли A, B, C, D, E частини 21 Авiацiйних правил України "Процедури сертифiкацiї авiацiйної технiки")

Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
28 грудня 2000 р. за N 959/5180


     У вiдповiдностi iз статтею 7 Повiтряного кодексу України та постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.10.97 N 1095 "Про сертифiкацiю авiацiйної технiки i її компонентiв", з метою удосконалення нацiональної системи сертифiкацiї авiацiйної технiки НАКАЗУЮ:

     1. Затвердити Правила сертифiкацiї типу авiацiйної технiки (роздiли A, B, C, D, E частини 21 Авiацiйних правил України "Процедури сертифiкацiї авiацiйної технiки") - додаються.

     2. Державному департаменту авiацiйного транспорту (Шкатюк А. Г.):

     2.1. Забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України в установленому порядку.

     2.2. Довести зазначенi Авiацiйнi правила до вiдома структурних пiдроздiлiв Державного департаменту авiацiйного транспорту, пiдприємств, органiзацiй, установ, що виконують розробку, виробництво, експлуатацiю, технiчне обслуговування, ремонт та модифiкацiю зразкiв авiацiйної технiки.

     3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра Демиденка А. Ф.

Мiнiстр Л. М. Костюченко
ПОГОДЖЕНО:
Заступник Голови Державного комiтету промислової полiтики України В. П. Казаков

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Мiнiстерства транспорту України
вiд 3 листопада 2000 р. N 611
Зареєстровано
в Мiнiстерствi юстицiї України
28 грудня 2000 р. за N 959/5180

ПРАВИЛА СЕРТИФIКАЦIЇ ТИПУ АВIАЦIЙНОЇ ТЕХНIКИ

АВIАЦIЙНI ПРАВИЛА УКРАЇНИ

ЧАСТИНА 21
ПРОЦЕДУРИ СЕРТИФIКАЦIЇ АВIАЦIЙНОЇ ТЕХНIКИ РОЗДIЛИ A, B, C, D, E

РОЗДIЛ A. ВИЗНАЧЕННЯ I ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ

ГЛАВА 1. ВИЗНАЧЕННЯ

     1.1. Мiждержавний Авiацiйний Комiтет (МАК) - постiйно дiючий виконавчий орган, утворений незалежними державами (державами-учасницями), уповноважений ними здiйснювати, у межах своєї компетенцiї, реалiзацiю Угоди про цивiльну авiацiю i про використання повiтряного простору, а також роботу Ради з авiацiї та використання повiтряного простору, що спрямована на забезпечення безпеки польотiв повiтряних суден.

     МАК взаємодiє з Державним департаментом авiацiйного транспорту Мiнiстерства транспорту України в галузi нормування льотної придатностi i процедур сертифiкацiї авiацiйної технiки вiдповiдно до делегованих МАК функцiй та угод мiж ними.

     1.2. Авiацiйний регiстр МАК (Авiарегiстр) - компетентний орган МАК, що здiйснює дiяльнiсть у галузi льотної придатностi i процедур сертифiкацiї повiтряних суден, їхнiх компонентiв, виробництва авiацiйної технiки, придатностi мiжнародних i категорiйних аеродромiв i їхнього устаткування до експлуатацiї, охорони навколишнього середовища вiд впливу авiацiї з видачею вiдповiдних сертифiкатiв, свiдоцтв i еквiвалентних їм документiв, а також здiйснює сертифiкацiю органiзацiй, що розробляють авiацiйну технiку, акредитацiю органiзацiй (центрiв), що виконують сертифiкацiйнi роботи, та уповноважених Авiарегiстром представникiв i експертiв (експертiв-аудиторiв).

     1.3. Державний департамент авiацiйного транспорту (Укравiатранс) - урядовий орган державного управлiння, який дiє у складi Мiнiстерства транспорту України. Щодо цих Правил основними завданнями Укравiатрансу є: участь у межах його компетенцiї в реалiзацiї державної полiтики з питань розвитку цивiльної авiацiї; здiйснення централiзованого державного регулювання у галузi цивiльної авiацiї; проведення реєстрацiї та сертифiкацiї об'єктiв i суб'єктiв цивiльної авiацiї.

     1.4. Авiацiйнi правила - звiд процедур, правил, норм i стандартiв, виконання яких є обов'язковою умовою забезпечення безпеки польотiв i охорони навколишнього середовища вiд впливу авiацiї. Авiацiйнi правила вводяться в дiю у встановленому порядку.

     1.5. Норми льотної придатностi (НЛП) - частина Авiацiйних правил, що мiстить вимоги до конструкцiї, параметрiв i льотних якостей повiтряних суден i їхнiх компонентiв, спрямованi на забезпечення безпеки польотiв.

     1.6. Авiацiйна технiка - щодо цих Правил пiд авiацiйною технiкою розумiють повiтряне судно (ПС) i його компоненти.

     1.7. Зразок авiацiйної технiки - за цими Правилами зразком авiацiйної технiки є тип повiтряного судна, тип авiацiйного маршового двигуна, тип повiтряного гвинта i тип допомiжного двигуна.

     1.8. Розробник - органiзацiя, пiдприємство або iнша юридична особа, що здiйснює розробку авiацiйної технiки.

     1.9. Сертифiкат Розробника - документ, що видається Укравiатрансом органiзацiї, яка визнана Укравiатрансом Розробником зразкiв авiацiйної технiки.

     1.10. Виробник - пiдприємство або iнша юридична особа, що здiйснює виробництво авiацiйної технiки.

     1.11. Незалежна iнспекцiя - iнспекцiя, що здiйснює контрольнi функцiї у Розробника та Виробника, уповноважена Укравiатрансом i в межах своєї компетенцiї приймає рiшення, не залежнi вiд рiшень та поглядiв органiзацiй та пiдприємств, якi вона контролює.

     1.12. Експлуатант - пiдприємство або iнша юридична особа, що здiйснює експлуатацiю повiтряних суден i має сертифiкат, виданий Укравiатрансом.

     1.13. Сертифiкацiйний центр - органiзацiя, що виконує сертифiкацiйнi роботи i має на те вiдповiднi повноваження Укравiатрансу.

     1.14. Сертифiкацiя - установлення вiдповiдностi авiацiйної технiки вимогам до льотної придатностi й охорони навколишнього середовища.

     1.15. Сертифiкат типу - документ, що видається Укравiатрансом i засвiдчує вiдповiднiсть зразка авiацiйної технiки вимогам Сертифiкацiйного базису.

     1.16. Нова редакцiя Сертифiката типу - документ, що видається Укравiатрансом Утримувачу Сертифiката типу i засвiдчує вiдповiднiсть сертифiкованого зразка авiацiйної технiки з головною, акустичною або емiсiйною змiною, яка внесена до цiєї типової конструкцiї, до розповсюджених на нього вимог до льотної придатностi та охорони навколишнього середовища.

     1.17. Заявка на видачу Сертифiката типу - заявка будь-якої юридичної особи (Заявника), подана ним до Укравiатрансу для одержання Сертифiката типу на зразок авiацiйної технiки.

     1.18. Заявник - Розробник, що подав в Укравiатранс заявку на одержання Сертифiката типу на авiацiйну технiку, яку вiн створює або створив.

     1.19. Утримувач Сертифiката типу - Заявник, що одержав вiд Укравiатрансу Сертифiкат типу на зразок авiацiйної технiки.

     1.20. Сертифiкацiйний базис - комплекс вимог до льотної придатностi й охорони навколишнього середовища, що поширенi на даний зразок авiацiйної технiки.

     1.21. Квалiфiкацiйний базис - комплекс вимог до льотної придатностi, що поширенi на даний тип комплектувального виробу.

     1.22. Типова конструкцiя - конструкцiя зразка авiацiйної технiки (включаючи його льотнi характеристики й експлуатацiйнi обмеження), вiдповiднiсть якої вимогам Сертифiкацiйного базису встановлюється за результатами сертифiкацiї зразка.

     1.23. Доказова документацiя (ДД) - документацiя, що мiстить результати перевiрок, випробувань й оцiнок льотної придатностi зразка авiацiйної технiки й установлює його вiдповiднiсть вимогам Сертифiкацiйного базису.

     1.24. Експлуатацiйна документацiя (ЕД) - документацiя, що регламентує льотну й технiчну експлуатацiю зразка, включаючи його технiчне обслуговування, i мiстить експлуатацiйнi обмеження, процедури i рекомендацiї.

     1.25. Технiчнi умови на приймання i постачання зразка (ТУ) - документ, що мiстить iнформацiю про типову конструкцiю, параметри i характеристики екземпляра авiацiйної технiки, що виготовляється серiйно, якi пiдлягають контролю й оцiнцi при прийманнi екземпляра як готової продукцiї i встановленнi його вiдповiдностi типовiй конструкцiї, зазначенiй у Сертифiкатi типу зразка.

     1.26. Сертифiкат льотної придатностi - документ, що засвiдчує вiдповiднiсть екземпляра повiтряного судна до типової конструкцiї, зазначенiй у Сертифiкатi типу зразка, i є необхiдною умовою допуску до льотної експлуатацiї цього екземпляра ПС з установленими для нього обмеженнями.

     1.27. Свiдоцтво про придатнiсть виробу - документ, що засвiдчує вiдповiднiсть типу комплектувального виробу вимогам квалiфiкацiйного базису.

     1.28. Модифiкацiя - будь-яка головна, другорядна, акустична або емiсiйна змiна типової конструкцiї зразка авiацiйної технiки, що стосується його льотної придатностi або зачiпає його характеристики, якi впливають на навколишнє середовище.

     1.29. Головна змiна - така змiна типової конструкцiї зразка, що iстотно впливає на його льотну придатнiсть.

     1.30. Другорядна змiна - така змiна типової конструкцiї зразка, що несуттєво впливає на його льотну придатнiсть i не є головною змiною.

     1.31. Акустична або емiсiйна змiна - така змiна типової конструкцiї зразка, що впливає на рiвень шуму на мiсцевостi або емiсiю i вимагає додаткової сертифiкацiї на вiдповiднiсть вимогам до охорони навколишнього середовища.

     1.32. Спецiальнi вимоги держави-iмпортера - документ, що встановлює додатковi технiчнi умови, адмiнiстративнi й iншi положення, виконання яких вважається державою-iмпортером достатнiм для визнання Експортного сертифiката льотної придатностi або Експортного схвалення.

     1.33. Квалiфiкацiя комплектувальних виробiв - сертифiкацiя цих виробiв окремо вiд ПС i його компонентiв з метою одержання Свiдоцтва про вiдповiднiсть або Схвального листа Укравiатрансу.

ГЛАВА 2. ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ

     2.1. Змiст Правил сертифiкацiї

     2.1.1. У цих Правилах викладаються:

     а) процедури, виконання яких необхiдне для видачi документiв, що засвiдчують льотну придатнiсть авiацiйної технiки;

     б) процедури, що встановлюють взаємовiдносини органiзацiй, що беруть участь у сертифiкацiї авiацiйної технiки.

     2.1.2. Правила iдентичнi правилам сертифiкацiї, що чиннi в державах - учасницях Мiнської угоди про цивiльну авiацiю i про використання повiтряного простору, у частинi технiчного змiсту. Перелiк вiдмiн у процедурах сертифiкацiї наведений у додатку 1.

     2.2. Дiя Правил сертифiкацiї

     2.2.1. Цi Правила є обов'язковими для юридичних i фiзичних осiб, що створюють i експлуатують цивiльнi повiтрянi судна та їхнi компоненти.

     2.2.2. Цi Правила не скасовують дiю виданих у встановленому порядку документiв, що засвiдчують льотну придатнiсть повiтряних суден та їхнiх компонентiв, якi були допущенi до експлуатацiї в цивiльнiй авiацiї України до дати введення в дiю цих Правил.

     2.3. Застосування i тлумачення Авiацiйних правил

     2.3.1. Однаковiсть застосування та однозначне тлумачення вимог до зразка авiацiйної технiки, включених до його Сертифiкацiйного базису, є необхiдною умовою забезпечення його сертифiкацiї.

     2.3.2. Остаточне рiшення щодо розбiжностей у тлумаченнi цих Правил сертифiкацiї, iнших Авiацiйних правил, уведених у дiю у встановленому порядку в Українi, i сертифiкацiйних базисiв приймає Укравiатранс.

     2.4. Вiдступи вiд вимог до льотної придатностi

     2.4.1. Вiдступи вiд вимог до льотної придатностi зразка, включених у його Сертифiкацiйний базис, можуть визнаватися Укравiатрансом прийнятними, якщо цi вiдступи компенсуються заходами, що забезпечують рiвень льотної придатностi, еквiвалентний рiвню, установленому дiючими Авiацiйними правилами (нормами льотної придатностi).

     2.5. Сертифiкацiйнi роботи

     2.5.1. Вiдповiднiсть зразка авiацiйної технiки i його компонентiв вимогам Сертифiкацiйного базису встановлюється на пiдставi результатiв сертифiкацiйних робiт: розрахункiв, моделювання, аналiзу досвiду експлуатацiї зразка або його прототипiв i сертифiкацiйних (лабораторних, стендових, наземних i льотних) випробувань зразка.

     2.5.2. Сертифiкацiйнi роботи проводяться вiдповiдно до дiючих методiв визначення вiдповiдностi або методами, що розробленi органiзацiями i пiдприємствами, якi проводять сертифiкацiйнi роботи. Зазначенi методи пiдлягають схваленню Укравiатрансом i включаються до програм сертифiкацiйних робiт.

     2.5.3. Сертифiкацiйнi роботи проводяться пiд керiвництвом i контролем Укравiатрансу. Укравiатранс має право припиняти перехiд до наступного етапу сертифiкацiї, якщо не досягнуто мети попереднього етапу.

     2.5.4. Остаточне рiшення про вiдповiднiсть зразка авiацiйної технiки вимогам до льотної придатностi й охорони навколишнього середовища приймає Укравiатранс. Укравiатранс може зажадати вiд учасникiв сертифiкацiйних робiт надання йому будь-яких матерiалiв, що пiдтверджують вiдповiднiсть авiацiйної технiки вимогам Сертифiкацiйного (квалiфiкацiйного) базису i необхiднi для прийняття зазначеного рiшення.

     2.5.5. Якщо тип авiацiйної технiки створюється за державним замовленням (фiнансування з коштiв державного бюджету), то порядок взаємодiї Укравiатрансу з Державним комiтетом промислової полiтики України на етапi макета й в процесi сертифiкацiйних робiт визначається спiльним рiшенням Держпромполiтики та Укравiатрансу.

     2.5.6. Заявник є юридичною особою, вiдповiдальною за проведення сертифiкацiйних робiт на типi авiацiйної технiки, у порядку, що встановлений цими Правилами, а також - за вiдповiднiсть типу вимогам Сертифiкацiйного базису до закiнчення експлуатацiї типу.

     2.6. Етапи сертифiкацiї зразка авiацiйної технiки

     2.6.1. Щодо новостворюваних зразкiв авiацiйної технiки призначається така послiдовнiсть основних етапiв сертифiкацiї:

     (а) подача заявки до Укравiатрансу на одержання Сертифiката типу;

     (б) розробка Сертифiкацiйного базису зразка i затвердження його Укравiатрансом;

     (в) проведення етапу макета зразка разом iз його компонентами;

     (г) сертифiкацiйнi заводськi випробування зразка (СЗВ) - етап Заявника;

     (ґ) сертифiкацiйнi контрольнi випробування зразка (СКВ) - етап Укравiатрансу;

     (д) аналiз результатiв сертифiкацiї, прийняття рiшення i видача Укравiатрансом Сертифiката типу на зразок.

     2.6.2. В окремих випадках (для категорiї дуже легких ПС, аеростатiв або для тих зразкiв авiацiйної технiки, якi до моменту подачi заявки на одержання Сертифiката типу перебувають у серiйному виробництвi або експлуатацiї, а також в iнших випадках) Укравiатранс своїм рiшенням може корегувати етапи i процедури сертифiкацiї, зберiгаючи основнi положення цих Правил, обсяги перевiрок i випробувань цих зразкiв, що необхiднi для встановлення їхньої вiдповiдностi вимогам до льотної придатностi.

     2.6.3. Визначенi Укравiатрансом форми сертифiкатiв, свiдоцтв про придатнiсть комплектувальних виробiв, таблиць вiдповiдностi, доказових i iнших документiв уведенi в дiю у вiдповiдностi з чинним законодавством України.

     2.7. Органiзацiї й експерти, що забезпечують сертифiкацiю типу авiацiйної технiки

     2.7.1. З метою експертної оцiнки виконання процедур сертифiкацiї, результатiв робiт на етапах розробки Сертифiкацiйного базису зразка, квалiфiкацiйних вимог до комплектувального виробу, етапах макета i сертифiкацiйних робiт, а також для оцiнки доказової та експлуатацiйної документацiї Укравiатранс може формувати робочi групи, макетнi комiсiї, групи експертiв i iншi робочi органи.

     До складу зазначених робочих органiв Укравiатрансу включаються фахiвцi Укравiатрансу i можуть включатися фахiвцi Сертифiкацiйних центрiв, науково-дослiдних, випробувальних i iнших органiзацiй за поданням керiвникiв цих органiзацiй. Склад робочих органiв може, у разi потреби, корегуватися Укравiатрансом для кожного етапу сертифiкацiї.

     2.7.2. Сертифiкацiйнi центри й органiзацiї, що беруть участь у сертифiкацiйних роботах, починаючи з проведення етапу макета типу авiацiйної технiки, з оформленням вiдповiдних матерiалiв, доказової документацiї i висновкiв за результатами зазначених випробувань i перевiрок, визначаються Укравiатрансом з урахуванням пропозицiй Заявника.

     2.8. Незалежна iнспекцiя

     2.8.1. Незалежна iнспекцiя в органiзацiях Розробника i на пiдприємствах Виробника здiйснює контроль за дотриманням процедур сертифiкацiї, визначених цими Правилами, узгодження результатiв сертифiкацiйних робiт, контроль якостi виробництва авiацiйної технiки i вiдповiдностi робочої конструкторської документацiї стандартам, приймання екземплярiв цiєї технiки як готової продукцiї i видачу на них сертифiкатiв льотної придатностi або iнших рiвнозначних їм документiв.

     2.8.2. Спiвробiтники незалежної iнспекцiї мають статус представникiв Укравiатрансу.

     2.8.3. Стосовно цих Правил незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Розробника i на пiдприємствi Виробника є в переважнiй бiльшостi випадкiв вiйськове представництво, компетенцiя якого встановлена вiдповiдним органом державного регулювання. В окремих випадках, беручи до уваги рiвень складностi конструкцiї й особливостi створюваної авiацiйної технiки, Укравiатранс може дозволити мати в органiзацiї Розробника або на пiдприємствi Виробника незалежну iнспекцiю, до складу якої не входять вiйськовi представники.

     2.9. Органи з льотної придатностi в органiзацiї Розробника

     2.9.1. Розробник зобов'язаний мати у своїй органiзацiї службу сертифiкацiї (структурний пiдроздiл), яка має Положення, затверджене Розробником, пiдпорядковується безпосередньо керiвнику органiзацiї, координує дiяльнiсть iнших служб, що реалiзують вимоги до льотної придатностi й охорони навколишнього середовища в конструкцiї i характеристиках зразка, а також контролює результати сертифiкацiйних робiт i вiзує доказову й iншу документацiю, що направляється до Укравiатрансу.

     2.9.2. З метою пiдвищення ефективностi i скорочення термiнiв сертифiкацiї зразка Розробника рекомендується мати в своїй органiзацiї спiвробiтникiв, уповноважених Укравiатрансом.

     2.9.3. В органiзацiї Розробника повинна дiяти незалежна iнспекцiя.

     2.9.4. Наявнiсть в органiзацiї Розробника зразка авiацiйної технiки служби сертифiкацiї i незалежної iнспекцiї є необхiдною умовою одержання цiєю органiзацiєю вiд Укравiатрансу Сертифiката Розробника зразка авiацiйної технiки.

     2.10. Експлуатацiйна документацiя зразка

     2.10.1. Кожен зразок сертифiкується разом з його експлуатацiйною документацiєю.

     2.10.2. Експлуатацiйна документацiя повiтряного судна затверджується Заявником i вводиться в дiю Укравiатрансом. Укравiатранс схвалює ЕД у частинi, що передбачена Авiацiйними правилами (нормами льотної придатностi).

     2.11. Умова допуску авiацiйної технiки до сертифiкацiйних випробувань

     2.11.1. До початку проведення сертифiкацiйних (наземних, льотних, стендових, квалiфiкацiйних) випробувань авiацiйної технiки Розробник авiацiйної технiки i незалежна iнспекцiя в органiзацiї Розробника для кожного екземпляра авiацiйної технiки, призначеного для проведення конкретного виду випробувань, оформляють розробленi в установленому порядку документи (формуляр, паспорт або еквiвалентний їм документ), що засвiдчують вiдповiднiсть даного екземпляра робочої конструкторської документацiї (РКД).

     Сертифiкацiйнi випробування авiацiйної технiки можуть бути розпочатi тiльки за наявностi зазначених документiв.

     2.11.2. Змiни конструкцiї екземплярiв авiацiйної технiки, що проходять сертифiкацiйнi випробування, повиннi супроводжуватися вiдповiдними змiнами документiв, що передбаченi пунктом 2.11.1.

     2.12. Спiльне проведення сертифiкацiйних робiт Укравiатрансом i Авiарегiстром (АР) МАК

     2.12.1. Спiльнi роботи Укравiатрансу та Авiарегiстру МАК, пов'язанi iз сертифiкацiєю типу ПС i їхнiх компонентiв та сертифiкацiєю виробництв авiацiйної технiки у випадках, зазначених у постановi Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.10.97 N 1095 "Про сертифiкацiю авiацiйної технiки та її компонентiв", проводяться вiдповiдно до "Процедур взаимодействия Авиационного регистра Межгосударственного авиационного комитета и Государственной авиационной администрации Украины при совместной сертификации гражданской авиационной техники и ее производства", затверджених Мiнiстром транспорту України та Головою МАК i погоджених з Мiнiстром промислової полiтики України 29.05.99.

     Порядок взаємодiї АР МАК та Укравiатрансу при виконаннi робiт iз сертифiкацiї типу, не врегульованих названими Процедурами (квалiфiкацiя комплектувальних виробiв категорiй А i Б, акредитацiя установ, якi беруть участь у сертифiкацiї, та iнше), установлюються спецiальними угодами мiж АР МАК та Укравiатрансом.

РОЗДIЛ B. СЕРТИФIКАТИ ТИПУ

ЗАСТОСОВНIСТЬ

     У цьому роздiлi викладаються:

     (а) процедурнi вимоги для видачi Сертифiкатiв типу повiтряного судна, авiацiйного маршового та допомiжного двигуна i повiтряного гвинта;

     (б) процедури поширення на зразок авiацiйної технiки вимог до льотної придатностi й охорони навколишнього середовища;

     (в) правила, якими керуються Заявники для одержання Сертифiкатiв типу i Утримувачi Сертифiкатiв типу.

ГЛАВА 3. ЗАЯВКА НА ОДЕРЖАННЯ СЕРТИФIКАТА ТИПУ. ВИМОГИ ДО ЛЬОТНОЇ ПРИДАТНОСТI Й ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. СЕРТИФIКАЦIЙНИЙ БАЗИС

     3.1. Подача заявки на одержання Сертифiката типу

     3.1.1. Заявка на одержання Сертифiката типу подається до Укравiатрансу Розробником зразка авiацiйної технiки (далi - Заявник).

     3.2. Заявка на одержання Сертифiката типу

     3.2.1. Укравiатранс повiдомляє Заявника i незалежну iнспекцiю в його органiзацiї про прийняття заявки i призначеного керiвника групи експертiв Укравiатрансу.

     3.2.2. Заявки на одержання Сертифiкатiв типу повiтряного судна, авiацiйного маршового i допомiжного двигуна та повiтряного гвинта складаються за формою, що визначена Укравiатрансом.

     3.2.3. Заявка на одержання Сертифiката типу повинна бути споряджена:

     (а) специфiкацiєю зразка, що повинна мiстити короткий технiчний опис, принциповi схеми систем, основнi характеристики, а також очiкуванi умови експлуатацiї й обмеження, у дiапазонi яких буде сертифiковано зразок;

     (б) планом-проспектом Сертифiкацiйного базису зразка, що має мiстити перелiк глав, роздiлiв i пунктiв Авiацiйних правил (норм льотної придатностi), що поширюються на цей зразок, спецiальних технiчних умов, що стосуються його льотної придатностi, i вимог до захисту навколишнього середовища.

     Заявка на одержання Сертифiката типу повiтряного судна повинна бути також споряджена зображенням повiтряного судна в трьох проекцiях.

     3.2.4. Заявка на одержання Сертифiката типу повiтряного судна транспортної категорiї дiйсна на термiн не бiльше 5 рокiв, а на одержання Сертифiката типу будь-якого iншого повiтряного судна, авiацiйного маршового i допомiжного двигунiв та повiтряного гвинта - на термiн не бiльш 3 рокiв, якщо одночасно з подачею заявки Заявник не обґрунтував, що потрiбний бiльший термiн на проектування, доведення й випробування створюваного ним зразка, i цей термiн був затверджений Укравiатрансом, про що повiдомляється Заявник.

     Якщо Сертифiкат типу не був виданий або якщо Заявник переконується в тому, що Сертифiкат типу не буде ним отриманий протягом термiну дiї заявки, то Заявник повинен подати до Укравiатрансу нову заявку на одержання Сертифiката типу з урахуванням пунктiв 3.3.1 i 3.3.2.

     3.3. Поширення Авiацiйних правил (норм льотної придатностi) i поправок до них. Критерiї льотної придатностi

     3.3.1. На зразок авiацiйної технiки, що заявляється на одержання Сертифiката типу, поширюються дiючi Авiацiйнi правила (норми льотної придатностi) iз поправками, що набрали сили на дату подачi до Укравiатрансу заявки на одержання Сертифiката типу.

     3.3.2. Поправки до Авiацiйних правил (норм льотної придатностi), що набрали сили пiсля дати подачi заявки на видачу Сертифiката типу, можуть бути поширенi на даний зразок авiацiйної технiки Заявником, а також поширюються в обов'язковому порядку, якщо при прийняттi зазначеної поправки передбачено, що вона має зворотну силу.

     Якщо Заявник згодний з поправками, поширеними на заявлений їм зразок авiацiйної технiки, що набрали сили пiсля подачi ним заявки на Сертифiкат типу, то вiн повинен також погодитися з iншими поправками, якi Укравiатранс вважає безпосередньо пов'язаними з поширеними ранiше поправками до Авiацiйних правил (норм льотної придатностi).

     3.3.3. На зразок авiацiйної технiки, для якого не виданi Авiацiйнi правила (норми льотної придатностi), створюються критерiї льотної придатностi (КЛП). Рiшення про потребу створення КЛП приймає Укравiатранс. Проект КЛП розробляється Заявником.

     При створеннi КЛП повиннi максимально використовуватися вимоги дiючих Авiацiйних правил (норм льотної придатностi), що можуть бути застосованi до даного зразка авiацiйної технiки.

     Рiвень льотної придатностi, що передбачається КЛП, мусить бути еквiвалентний рiвню льотної придатностi, установленому вiдповiдними дiючими Авiацiйними правилами (нормами льотної придатностi).

     КЛП розглядаються i затверджуються Укравiатрансом.

     3.4. Спецiальнi технiчнi умови

     3.4.1. Якщо Укравiатранс вважає, що дiючi на момент подачi заявки на Сертифiкат типу Авiацiйнi правила (норми льотної придатностi) не мiстять адекватних вимог до льотної придатностi зразка авiацiйної технiки, що заявляється на сертифiкацiю, внаслiдок наявностi нових або незвичайних особливостей у його конструкцiї, характеристиках, галузi застосування або умовах експлуатацiї, то для даного зразка розробляються спецiальнi технiчнi умови.

     Спецiальнi технiчнi умови мiстять як додатковi, щодо Авiацiйних правил (норм льотної придатностi), вимоги до льотної придатностi зразка, так i перелiк вимог дiючих Авiацiйних правил, якi не мають стосунку до зразка, що має бути сертифiкований.

     3.4.2. Спецiальнi технiчнi умови з обґрунтуванням цих умов розробляються Заявником.

     Спецiальнi технiчнi умови включаються в Сертифiкацiйний базис зразка окремим роздiлом.

     3.5. Вимоги до охорони навколишнього середовища

     3.5.1. На повiтряне судно й авiацiйний маршовий двигун поширюються вимоги до охорони навколишнього середовища, установленi додатком 16 до Конвенцiї про мiжнародну цивiльну авiацiю (Чикаго, 1944 р.), або вимоги Авiацiйних правил, розробленi на основi зазначеного додатка.

     3.5.2. Вимоги до охорони навколишнього середовища включаються в сертифiкацiйнi базиси повiтряного судна й авiацiйного маршового двигуна як самостiйнi роздiли.

     3.5.3. Вiдповiднiсть зразка авiацiйної технiки вимогам до охорони навколишнього середовища засвiдчується Сертифiкатом типу повiтряного судна за шумом на мiсцевостi або записом у перелiку даних Сертифiката типу.

     3.6. Вимоги до льотної придатностi й охорони навколишнього середовища, що поширюються на зразок авiацiйної технiки. Сертифiкацiйний базис

     3.6.1. Зразок авiацiйної технiки, заявлений на одержання Сертифiката типу, повинний вiдповiдати вимогам до льотної придатностi й охорони навколишнього середовища, що поширений на нього (3.3; 3.4; 3.5).

     Зазначенi вимоги оформляються Заявником як Сертифiкацiйний базис зразка.

     3.6.2. Заявник подає Сертифiкацiйний базис зразка авiацiйної технiки до Укравiатрансу для затвердження.

     3.6.3. Сертифiкацiйний базис остаточно затверджується Укравiатрансом за результатами сертифiкацiї зразка i мiстить також зазначення вимог, щодо яких забезпечена еквiвалентна вiдповiднiсть (2.4).

     3.7. Змiни конструкцiї зразка авiацiйної технiки, що вимагають нової сертифiкацiї типу

     3.7.1. Якщо Утримувач Сертифiката типу передбачає внесення до типової конструкцiї сертифiкованого зразка авiацiйної технiки такої змiни, яка вимагає проведення по сутi нової сертифiкацiї зразка, то така сертифiкацiя проводиться згiдно з порядком, який встановлений цими Правилами, i завершується видачею Укравiатрансом нового Сертифiката типу на зразок.

     3.7.2. Змiни конструкцiї зразка авiацiйної технiки, що вимагають по сутi нової сертифiкацiї:

     (а) для ПС - змiна кiлькостi двигунiв або несучих гвинтiв, використання двигунiв з iншим принципом створення тяги або несучих гвинтiв з iншим принципом роботи, значнi змiни конфiгурацiї ПС, потужностi силової установки, ваги ПС або обмежень за швидкiстю;

     (б) для авiацiйного двигуна - значнi змiни кiлькостi основних деталей, принципiв їхньої роботи або значне збiльшення частоти обертання роторiв двигуна;

     (в) для повiтряного гвинта - змiна кiлькостi лопатiв або принципiв роботи системи змiни кроку гвинта.

     3.7.3. У процесi нової сертифiкацiї зразка авiацiйної технiки, що проводиться в зв'язку з унесенням у його конструкцiю значних змiн, до обсягу цiєї сертифiкацiї можуть зараховуватися результати сертифiкацiйних робiт, проведених ранiше на прототипi зразка.

ГЛАВА 4. СЕРТИФIКАТИ ТИПУ

     4.1. Видача Сертифiкатiв типу

     4.1.1. Укравiатранс видає Заявнику Сертифiкат типу на зразок авiацiйної технiки за наявностi i на пiдставi заявки (3.2), подання Заявника на одержання Сертифiката типу (5.3 i 8.4.8) i актiв сертифiкацiйних заводських i контрольних випробувань, схвалених Укравiатрансом, що встановлюють вiдповiднiсть типової конструкцiї зразка вимогам Сертифiкацiйного базису (3.6).

     4.2. Типова конструкцiя зразка авiацiйної технiки

     4.2.1. Типова конструкцiя зразка складається з такого комплекту документацiї, уточненої за результатами сертифiкацiйних робiт i затвердженої згiдно з установленим порядком:

     (а) робочої конструкторської документацiї (РКД), що складається з креслень i специфiкацiй (включаючи перелiки цих креслень i специфiкацiй) i технiчних умов на приймання i постачання зразка;

     (б) експлуатацiйної документацiї зразка.

     4.2.2. Контрольний комплект затверджених РКД i ЕД, що визначає типову конструкцiю зразка, який одержав Сертифiкат типу, зберiгається у Заявника (Утримувача Сертифiката типу) або передається на збереження Виробнику.

     До контрольного комплекту РКД i ЕД зразка змiни не вносяться. До моменту видачi Укравiатрансом Сертифiката типу Заявник i Виробник повиннi мати копiї контрольного комплекту РКД i ЕД (поточнi комплекти), що корегуються в мiру внесення змiн до типової конструкцiї зразка.

     Контроль за збереженням контрольного i поточних комплектiв РКД i ЕД здiйснюється незалежною iнспекцiєю в органiзацiях Заявника (Утримувача Сертифiката типу) i Виробника.

     4.2.3. Унесення змiн до типової конструкцiї зразка здiйснюється вiдповiдно до процедур, встановлених роздiлами Д i Е цих Правил, i вiдбивається в поточних комплектах РКД i ЕД.

     Змiни до поточних компонентiв РКД i ЕД заносяться Утримувачем Сертифiката типу або за узгодженням iз ним Виробником.

     Контроль за внесенням змiн до поточного комплекту РКД i ЕД здiйснюють незалежнi iнспекцiї в органiзацiях Утримувача Сертифiката типу i Виробника.

     4.3. Сертифiкат типу повiтряного судна транспортної, нормальної, багатоцiльової, акробатичної i комп'ютерної категорiй, вiльного пiлотованого аеростата, авiацiйного маршового i допомiжного двигуна, повiтряного гвинта

     4.3.1. Заявник має право на одержання Сертифiката типу повiтряного судна транспортної, нормальної, багатоцiльової, акробатичної i комп'ютерної категорiй, вiльного пiлотованого аеростата, авiацiйного маршового i допомiжного двигуна, повiтряного гвинта, якщо Заявник:

     (а) виконав процедури, установленi цими Правилами;

     (б) продемонстрував типову конструкцiю зразка авiацiйної технiки i її вiдповiднiсть вимогам до льотної придатностi й охорони навколишнього середовища, якi поширенi на даний зразок його Сертифiкацiйним базисом;

     (в) довiв, що допущенi ним вiдступи вiд вимог до льотної придатностi зразка авiацiйної технiки компенсуються заходами, що забезпечують рiвень льотної придатностi, еквiвалентний рiвню, який встановлено дiючими Авiацiйними правилами (нормами льотної придатностi), покладеними в основу Сертифiкацiйного базису зразка.

     4.4. Сертифiкат типу щодо шуму на мiсцевостi повiтряного судна

     4.4.1. Заявник має право на одержання Сертифiката щодо шуму на мiсцевостi повiтряного судна, якщо вiн продемонстрував вiдповiднiсть повiтряного судна вимогам Сертифiкацiйного базису, обумовленим у пунктi 3.5 цих Правил.

     4.4.2. Сертифiкацiйнi перевiрки ПС щодо шуму на мiсцевостi проводяться на повiтряному суднi типової конструкцiї в частинi її впливу на рiвень шуму на мiсцевостi.

     4.4.3. Наявнiсть Сертифiката типу щодо шуму на мiсцевостi є умовою видачi Сертифiката типу повiтряного судна.

     4.5. Сертифiкат типу ПС обмеженої категорiї

     4.5.1. Заявник має право на одержання Сертифiката типу ПС обмеженої категорiї, якщо це судно призначене для експлуатацiї за спецiальною метою.

     4.5.2. Сертифiкат типу ПС обмеженої категорiї може бути виданий, якщо Заявник продемонструє вiдповiднiсть повiтряного судна вимогам до льотної придатностi, що поширенi на даний тип повiтряного судна i враховують особливостi його конструкцiї, характеристик, пов'язанi iз специфiкою його застосування й особливостями умов експлуатацiї.

     Якщо повiтряне судно було спроектовано й побудовано вiдповiдно до вимог, що допускають його використання в Збройних Силах, i пiзнiше було модифiковано для експлуатацiї за спецiальною метою, то повиннi бути виконанi процедури, передбаченi пунктом 4.6.2(а).

     Повiтрянi судна обмеженої категорiї повиннi задовольняти вимоги щодо шуму на мiсцевостi й одержати вiдповiдний Сертифiкат (4.4).

     4.5.3. Щодо цих Правил повiтрянi судна обмеженої категорiї використовуються з такою спецiальною метою експлуатацiї:

     (а) сiльське господарство (обприскування, обпилення, засiв, контроль за домашнiми тваринами);

     (б) охорона лiсiв i диких тварин;

     (в) спостереження з повiтря (аерофотознiмання мiсцевостi, геологiчна розвiдка, льодова i рибна розвiдка);

     (г) патрулювання (трубопроводи, лiнiї електропередач, канали);

     (ґ) боротьба з пожежами (скидання вогнегасних речовин, десантiв);

     (д) керування погодою (розсiювання хмар);

     (е) повiтряна реклама (димовi написи, буксирування прапорiв, скидання листiвок);

     (ж) з будь-якою iншою спецiальною метою експлуатацiї, визначеною Укравiатрансом.

     4.6. Сертифiкат типу повiтряного судна Збройних Сил, що використовується в цивiльнiй авiацiї

     4.6.1. Заявник має право на одержання Сертифiката типу повiтряного судна транспортної, нормальної, багатоцiльової, акробатичної i комп'ютерної категорiї, що ранiше перебувало в експлуатацiї у Збройних силах.

     4.6.2. Сертифiкат типу може бути виданий, якщо:

     (а) повiтряне судно було спроектовано, побудовано i прийнято для експлуатацiї у Збройних Силах i Заявник продемонстрував вiдповiднiсть повiтряного судна застосованим до нього вимогам Авiацiйних правил (норм льотної придатностi), що дiяли на дату початку експлуатацiї ПС у Збройних Силах. Заявник може бути звiльнений вiд прямого виконання вимог Авiацiйних правил (норм льотної придатностi), якщо Укравiатрансу буде продемонстровано рiвень льотної придатностi, адекватний встановленому Авiацiйними правилами (нормами льотної придатностi);

     (б) ПС є практично iдентичним за конструкцiєю цивiльному повiтряному судну, що має Сертифiкат типу або еквiвалентний йому документ, i Заявник продемонстрував вiдповiднiсть повiтряного судна вимогам до льотної придатностi, прийнятим при початковiй сертифiкацiї типу цивiльного ПС.

     4.6.3. Авiацiйний маршовий i допомiжний двигуни, повiтряний гвинт i їхнє устаткування схвалюються до встановлення на повiтряне судно Збройних Сил, що призначене для використання в цивiльнiй авiацiї, якщо Заявник продемонструє на пiдставi перевiрок i випробувань, проведених в iнтересах Збройних Сил або цивiльної авiацiї, а також досвiду експлуатацiї, що зазначенi зразки забезпечують рiвень льотної придатностi, адекватний встановленому Авiацiйними правилами (нормами льотної придатностi).

     4.6.4. Укравiатранс може зажадати вiд Заявника забезпечити вiдповiднiсть зразка авiацiйної технiки, зазначеної у цьому роздiлi, спецiальним технiчним умовам i бiльш пiзнiм вимогам до льотної придатностi, анiж тi, що зазначенi в пунктах 4.6.2, 4.6.3, якщо без виконання цих вимог не досягається адекватний рiвень льотної придатностi.

     4.7. Сертифiкат типу зразка авiацiйної технiки, що iмпортується

     4.7.1. На зразки авiацiйної технiки, що iмпортується в Україну, повною мiрою поширюються вимоги дiючих Авiацiйних правил (норм льотної придатностi) i вимог щодо охорони навколишнього середовища, а також поправок до них, уведених у дiю до моменту прийняття Укравiатрансом вiд Розробника (Заявника) зразка, що iмпортується, заявки на видачу Сертифiката типу.

     4.7.2. Необхiдною умовою допуску до експлуатацiї в Українi зразка авiацiйної технiки, що iмпортується, є наявнiсть на нього Сертифiката типу, який видано Укравiатрансом i засвiдчує вiдповiднiсть зразка вимогам, передбаченим пунктом 4.7.1.

     4.7.3. З метою забезпечення сертифiкацiйних робiт i видачi Сертифiката типу на зразок, що iмпортується, до початку його експлуатацiї iмпортер (покупець) зобов'язаний вчасно (з урахуванням термiнiв типової сертифiкацiї ПС) повiдомити Укравiатранс про намiр придбати у власнiсть зразок авiацiйної технiки, виготовлений за межами України, а також включити в договiр (контракт) про iмпорт зразка умову обов'язкової його сертифiкацiї Укравiатрансом.

     Примiтка. Щодо iмпорту ПС в повiдомлення для Укравiатрансу та в договiр (контракт) про iмпорт ПС iмпортер мусить включити маршовий i допомiжний двигуни i повiтряний гвинт, що також пiдлягають сертифiкацiї Укравiатрансом як окремi зразки авiацiйної технiки.

     4.7.4. Заявка на видачу Сертифiката типу для зразка авiацiйної технiки, що iмпортується, подається в Укравiатранс Розробником зразка i супроводжується листом компетентного органу держави Розробника.

     4.7.5. Одночасно з подачею до Укравiатрансу заявки на одержання Сертифiката типу Заявник направляє до Укравiатрансу на розгляд копiю Сертифiката типу, виданого компетентним органом держави Розробника, i перелiк даних, специфiкацiю зразка, його Сертифiкацiйний базис, експлуатацiйну й iншу документацiю на вимогу Укравiатрансу. Зазначена документацiя повинна бути схвалена компетентним органом держави Розробника.

     Заявка на видачу Сертифiката типу й iншi матерiали i документи подаються до Укравiатрансу росiйською або англiйською мовою.

     4.7.6. Укравiатранс i компетентний орган держави Розробника визначають робочi процедури сертифiкацiї авiацiйної технiки.

     4.7.7. Укравiатранс за результатами розгляду документацiї, передбаченої пунктом 4.7.5, подає Заявнику i компетентному органу держави Розробника додатковi технiчнi умови, що стосуються льотної придатностi зразка.

     4.7.8. Заявник забезпечує доведення зразка до вiдповiдностi додатковим технiчним умовам Укравiатрансу, установлення такої вiдповiдностi, оформлення i твердження необхiдної доказової документацiї за результатами сертифiкацiйних робiт.

     Документацiя Заявника, що пiдтверджує виконання додаткових технiчних умов Укравiатрансу, повинна бути схвалена компетентним органом держави Розробника.

     4.7.9. Укравiатранс призначає групу експертiв з сертифiкацiї зразка, що iмпортується.

     4.7.10. За результатами розгляду доказової конструкторської й експлуатацiйної документацiї, пред'явленої Заявником, матерiалiв наземних i льотних випробувань типової конструкцiї зразка Укравiатранс приймає рiшення про видачу Сертифiката типу на зразок, що iмпортується.

     4.7.11. Кожний екземпляр зразка авiацiйної технiки, що iмпортується в Україну, повинен мати Експортний сертифiкат льотної придатностi або еквiвалентний йому документ, виданий компетентним органом держави Розробника.

     4.7.12. За наявностi мiжнародної угоди (договору) в галузi льотної придатностi авiацiйної технiки, що iмпортується, процедури сертифiкацiї цiєї технiки можуть бути спрощенi вiдповiдно до зазначеної угоди (договору) i Укравiатранс може видати Сертифiкат схвалення типу на зразок авiацiйної технiки, виготовлений iноземною державою. Сертифiкат схвалення типу є документом, еквiвалентним Сертифiкату типу.

     4.8. Сертифiкацiя авiацiйної технiки, що експортується

     4.8.1. Експортер екземпляра авiацiйної технiки повинен подати до Укравiатрансу заявку на одержання Експортного сертифiката льотної придатностi або Експортного схвалення.

     Експортнi сертифiкати льотної придатностi видаються на повiтрянi судна, авiацiйнi двигуни i повiтрянi гвинти. Експортнi схвалення видаються на компоненти II i III класiв (7.1.1).

     4.8.2. Експортер забезпечує проведення переговорiв з експорту за участю Розробника (Утримувача Сертифiката типу), Укравiатрансу i компетентного органу держави-iмпортера.

     Документи за результатами зазначених переговорiв повиннi мiстити умови визнання органом держави-iмпортера. Зазначенi умови повиннi бути представленi в Укравiатранс компетентним органом держави-iмпортера у виглядi спецiальних вимог.

     4.8.3. Укравiатранс i компетентний орган держави-iмпортера визначають робочi процедури сертифiкацiї авiацiйної технiки, що експортується.

     4.8.4. Якщо компетентний орган держави-iмпортера надасть додатковi технiчнi умови щодо льотної придатностi авiацiйної технiки, що експортується, то Розробник (Утримувач Сертифiката типу) зразка цiєї технiки забезпечує виконання зазначених умов, проведення сертифiкацiйних робiт, а також оформлення необхiдної доказової, конструкторської й експлуатацiйної документацiї.

     Участь Укравiатрансу в додатковiй сертифiкацiї авiацiйної технiки, що експортується, визначається робочими процедурами, зазначеними в пунктi 4.8.3.

     4.8.5. На кожний екземпляр повiтряного судна, що експортується, авiацiйного двигуна i повiтряного гвинта Укравiатранс видає Експортний сертифiкат льотної придатностi.

     Експортне схвалення видається Укравiатрансом або уповноваженим ним органом, якщо це передбачено робочими процедурами, зазначеними в пунктi 4.8.3.

     4.8.6. Експортний сертифiкат льотної придатностi засвiдчує, що екземпляр, що експортується, належить до сертифiкованого типу авiацiйної технiки i вiдповiдає спецiальним вимогам держави-iмпортера.

     4.8.7. Експортний сертифiкат льотної придатностi, виданий на екземпляр ПС, не дає права на льотну експлуатацiю ПС, що експортується, на територiї держави-iмпортера.

     4.9. Змiст Сертифiката типу

     4.9.1. Сертифiкат типу засвiдчує вiдповiднiсть зразка авiацiйної технiки вимогам Сертифiкацiйного базису.

     4.9.2. Сертифiкат типу на зразок авiацiйної технiки мiстить iнформацiю про типову конструкцiю зразка i його Сертифiкацiйний базис, експлуатацiйнi обмеження i iншi умови, що стосуються льотної придатностi зразка.

     Зазначена iнформацiя мiститься в Перелiку даних Сертифiката типу, що є невiд'ємною частиною Сертифiката типу.

     4.10. Дiя Сертифiката типу

     4.10.1. Термiн дiї Сертифiката типу на зразок авiацiйної технiки не обмежується, за винятком випадкiв, що спецiально обумовлюються Укравiатрансом.

     4.10.2. Рiшенням Укравiатрансу дiя Сертифiката типу може бути припинена у разi виявлення властивих для даного типу недолiкiв, якi пов'язанi з його льотною придатнiстю i загрожують безпецi польотiв.

     4.10.3. Сертифiкат типу втрачає силу, якщо в сертифiковану Укравiатрансом типову конструкцiю зразка або в схвалену Укравiатрансом експлуатацiйну документацiю внесено змiну або доповнення з порушенням процедур, передбачених роздiлами Д i Е цих Правил.

     4.10.4. У разi повсюдного зняття з експлуатацiї зразка авiацiйної технiки рiшенням Укравiатрансу Сертифiкат типу на даний зразок анулюється.

     У разi анулювання Сертифiката типу зразка контрольний i поточнi комплекти РКД i ЕД (4.2.2) зберiгаються в Утримувача Сертифiката типу i Виробника i повиннi бути доступнi для контролю незалежною iнспекцiєю в цих органiзацiях. Термiн зберiгання зазначених комплектiв визначається Виробником за узгодженням з органом державного регулювання авiацiйної промисловостi i Утримувачем Сертифiката типу з урахуванням можливого поновлення серiйного виробництва або експлуатацiї зразка.

ГЛАВА 5. ЕТАП МАКЕТА I СЕРТИФIКАЦIЙНI ВИПРОБУВАННЯ ПОВIТРЯНОГО СУДНА

     5.1. Етап макета повiтряного судна

     5.1.1. Проведення робiт на етапi макета повiтряного судна разом з його маршовим i допомiжним двигунами, повiтряним гвинтом i iншими компонентами органiзовує Заявник.

     5.1.2. До початку етапу макета ПС Заявник завчасно в письмовiй формi повiдомляє Укравiатранс, Сертифiкацiйнi центри та iншi органiзацiї, що братимуть участь у роботах на етапi макета ПС, про готовнiсть проведення етапу макета ПС. Повiдомлення повинно бути узгоджене з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника.

     До повiдомлення Заявник додає:

     (а) Сертифiкацiйний базис ПС, затверджений у встановленому цими Правилами порядку;

     (б) проект таблицi вiдповiдностi ПС до вимог Сертифiкацiйного базису, узгоджений з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника.

     Примiтка. Проект таблицi вiдповiдностi повинен мiстити додаткову графу, у якiй за кожним пунктом Сертифiкацiйного базису Заявник повинен зазначити органiзацiї, що беруть участь у сертифiкацiйних роботах щодо даного пункту базису;

     (в) проект плану сертифiкацiйних робiт щодо ПС, його компонентiв, систем i комплектувальних виробiв, що повинен мiстити строки їх надходження на випробування, види перевiрок i випробувань, строки завершення робiт i сертифiкацiї;

     (г) проекти планiв випробувань, перевiрок i сертифiкацiї основних функцiональних систем ПС;

     (ґ) перелiк комплектувальних виробiв, призначених для установки на ПС i його компоненти з класифiкацiєю цих виробiв за категорiями А i Б вiдповiдно до глави 9 цих Правил.

     5.1.3. Роботи на етапi макета проводяться макетною комiсiєю, склад якої затверджується Укравiатрансом з урахуванням пунктiв 2.5.5, 2.7.1 i 2.7.2 цих Правил.

     5.1.4. Макетна комiсiя проводить роботи на етапi макета ПС вiдповiдно до Положення про етап макета ПС, що розробляється Заявником i визначає обсяги макетування ПС i його компонентiв у натурному або макетному виконаннi, перелiк документацiї, яка надається на етапi макета ПС, порядок i методи робiт на етапi макета ПС, структуру протоколу макетної комiсiї.

     Положення про етап макета затверджується Укравiатрансом.

     5.1.5. За результатами робiт макетна комiсiя оформляє Протокол макетної комiсiї, висновок якого повинен мiстити оцiнку:

     (а) повноти врахування вимог до льотної придатностi, поширених на тип ПС, що створюється, i необхiдностi розробки спецiальних технiчних умов для даного типу ПС (3.4);

     (б) рiвня реалiзацiї вимог Сертифiкацiйного базису в конструкцiї i характеристиках ПС, що проектується;

     (в) проекту таблицi вiдповiдностi ПС вимогам Сертифiкацiйного базису в частинi достатностi видiв перевiрок i випробувань, що пропонуються;

     (г) перелiку комплектувальних виробiв, що пiдлягають квалiфiкацiї (категорiя А);

     (ґ) планiв сертифiкацiйних випробувань ПС i його систем.

     Протокол макетної комiсiї повинен мiстити заходи щодо усунення недолiкiв, пов'язаних iз льотною придатнiстю ПС i його компонентiв, якщо такi недолiки виявленi на етапi макета.

     5.1.6. Протокол макетної комiсiї затверджується Укравiатрансом, узгоджується Заявником i незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника.

     Висновок Протоколу макетної комiсiї пiдписується членами макетної комiсiї.

     5.2. Сертифiкацiйнi заводськi випробування повiтряного судна

     5.2.1. Сертифiкацiйнi заводськi випробування (СЗВ) можуть бути розпочатi, коли екземпляри ПС, їх компоненти i системи, призначенi для проведення випробувань, доведенi до стану, що дає змогу визначити їх вiдповiднiсть вимогам Сертифiкацiйного базису.

     Заявник i незалежна iнспекцiя в органiзацiї Заявника направляють в Укравiатранс повiдомлення про готовнiсть повiтряних суден, їх компонентiв i систем для проведення конкретних видiв сертифiкацiйних заводських випробувань i наявнiсть документiв, передбачених пунктом 2.11.1.

     5.2.2. До початку сертифiкацiйних заводських випробувань Заявник повинен надати до Укравiатрансу звiти про метрологiчне забезпечення сертифiкацiйних випробувань ПС, його компонентiв i систем, узгодженi з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника.

     5.2.3. Заявник повинний показати, що на всiх екземплярах ПС, призначених для проведення сертифiкацiйних льотних випробувань, екiпажу забезпечується можливiсть використання аварiйно-рятувальних засобiв i залишення повiтряного судна з парашутами.

     5.2.4. Сертифiкацiйнi заводськi випробування ПС проводяться Заявником. Укравiатранс, уповноважений ним Сертифiкацiйний центр i незалежна iнспекцiя на пiдприємствi Заявника здiйснюють на етапi СЗВ контроль за вiдповiднiстю ПС вимогам Сертифiкацiйного базису i дотриманням процедур сертифiкацiї, установлених цими Правилами.

     Участь у СЗВ iнших органiзацiй визначається в кожному конкретному випадку Укравiатрансом (2.7.2).

     5.2.5. До початку сертифiкацiйних заводських випробувань Заявник i Укравiатранс затверджують план сертифiкацiйних випробувань ПС i його компонентiв пiсля узгодження даного плану з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника, Сертифiкацiйними центрами i органiзацiями, що беруть участь у сертифiкацiйних випробуваннях.

     5.2.6. Метою сертифiкацiйних заводських випробувань є:

     (а) доведення конструкцiї ПС, його характеристик i експлуатацiйної документацiї до вiдповiдностi вимогам Сертифiкацiйного базису i встановлення такої вiдповiдностi в повному обсязi вказаних вимог в очiкуваних умовах експлуатацiї ПС, обумовлених Заявником у специфiкацiї ПС;

     (б) установлення типової конструкцiї особливо вiдповiдальних функцiональних систем ПС (планер, шасi, система керування i їхнi характеристики мiцностi, аеродинамiчнi характеристики, система гальмування i гiдравлiчна система та iншi системи i характеристики, що безпосередньо впливають на льотну придатнiсть ПС);

     (в) визначення умов пред'явлення ПС на сертифiкацiйнi контрольнi випробування.

     5.2.7. Програма СЗВ, включно з лабораторними, стендовими, наземними, льотними i спецiальними випробуваннями, розробляється i затверджується Заявником за узгодженням iз його незалежною iнспекцiєю, Сертифiкацiйними центрами i органiзацiями, що беруть участь у випробуваннях. Програма СЗВ i програми спецiальних СЗВ пiдлягають схваленню Укравiатрансом.

     5.2.8. З метою скорочення обсягу сертифiкацiйних контрольних наземних i льотних випробувань ПС Заявник проводить разом iз Сертифiкацiйним центром спецiальнi СЗВ, якi недоцiльно виконувати двiчi, а також будь-якi iншi види наземних i льотних випробувань.

     5.2.9. Результати сертифiкацiйних заводських випробувань ПС, що проведенi Заявником разом iз Сертифiкацiйним центром, ураховуються в залiк сертифiкацiйних контрольних випробувань при дотриманнi таких умов:

     (а) акти за зазначеними спiльними СЗВ повиннi бути затвердженi Сертифiкацiйним центром i схваленi Укравiатрансом;

     (б) у типову конструкцiю ПС або ту її частину, що пiддавалася випробуванням i зафiксована в актi спецiальних спiльних СЗВ, до завершення сертифiкацiї ПС не вносяться змiни, що впливають на результати випробувань i оцiнку типової конструкцiї ПС або її частини.

     5.2.10. У процесi СЗВ Заявник подає на розгляд групи експертiв Укравiатрансу i Сертифiкацiйному центру результати випробувань за їх готовнiстю.

     5.2.11. Вiдповiднiсть повiтряного судна поширеним на нього вимогам до льотної придатностi (вимогам Сертифiкацiйного базису) у частинi мiцностi конструкцiї Заявник встановлює за участю визначеного Укравiатрансом Сертифiкацiйного центру, що оформляє вiдповiдний висновок.

     5.2.12. За результатами СЗВ Заявник разом iз Сертифiкацiйними центрами оформляє Акт сертифiкацiйних заводських випробувань, висновок якого повинен вiдповiдати метi, передбаченiй пунктом 5.2.6, та iншу доказову документацiю, що встановлює вiдповiднiсть ПС вимогам Сертифiкацiйного базису.

     5.2.13. По закiнченнi СЗВ Заявник оформляє Пред'явлення ПС Укравiатрансу на сертифiкацiйнi контрольнi випробування. До Пред'явлення додаються:

     (а) Акт сертифiкацiйних заводських випробувань i iншi доказовi документи, що встановлюють вiдповiднiсть ПС вимогам Сертифiкацiйного базису;

     (б) висновок Сертифiкацiйного центру про вiдповiднiсть ПС поширеним на нього вимогам до льотної придатностi(Сертифiкацiйного базису) у частинi мiцностi конструкцiї;

     (в) таблиця вiдповiдностi ПС вимогам Сертифiкацiйного базису з перелiком доказової документацiї, що затверджена Заявником i узгоджена з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника;

     (г) оцiнка Сертифiкацiйного центру щодо виконання програми сертифiкацiйних заводських випробувань i пропозицiї щодо складу й обсягу перевiрок ПС для включення в програму сертифiкацiйних контрольних випробувань;

     (ґ) експлуатацiйна документацiя, що затверджена Заявником i узгоджена iз Сертифiкацiйним центром (копiя, що перебуває на облiку);

     (д) повiдомлення Заявника, узгоджене з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника, про те, що комплект робочої конструкторської документацiї (зазначається номер комплекту) ПС, що пройшло СЗВ, вiдкорегований за результатами СЗВ i вiдображає типову конструкцiю ПС.

     Пред'явлення Заявника повинно бути узгоджене з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника.

     5.2.14. Пред'явлення Заявника направляється до Укравiатрансу за наявностi Сертифiкатiв типу на маршовий i допомiжний двигуни, повiтряний гвинт, а також Свiдоцтв про вiдповiднiсть або Схвальних листiв для комплектувальних виробiв категорiї А i схвалень виробiв для комплектувальних виробiв категорiї Б, призначених для установки на цей тип ПС, якщо Укравiатранс не призначає iнших процедур, як це передбачено пунктом 2.6.2 цих Правил.

     5.2.15. За результатами сертифiкацiйних заводських випробувань ПС група експертiв Укравiатрансу оформляє висновок, який повинен мiстити оцiнку:

     (а) виконання процедур, установлених цими Правилами, що стосуються етапу СЗВ;

     (б) повноти i якостi наданих Заявником матерiалiв перевiрок, випробувань i доказових документiв;

     (в) обсягу i номенклатури перевiрок, якi необхiднi для пiдтвердження вiдповiдностi ПС вимогам Сертифiкацiйного базису та пiдлягають включенню в програму сертифiкацiйних контрольних випробувань;

     (г) можливостi й умов прийняття Укравiатрансом ПС на сертифiкацiйнi контрольнi випробування.

     Висновок групи експертiв затверджується Укравiатрансом i направляється Заявнику.

     5.2.16. Акт сертифiкацiйних заводських випробувань затверджується Заявником за узгодженням iз його незалежною iнспекцiєю i Сертифiкацiйними центрами. Акт сертифiкацiйних заводських випробувань ПС пiдлягає схваленню Укравiатрансом.

     5.3. Сертифiкацiйнi контрольнi випробування ПС

     5.3.1. Сертифiкацiйнi контрольнi випробування (СКВ) ПС є етапом випробувань Укравiатрансу, проводяться пiд його керiвництвом Сертифiкацiйним центром, визначеним Укравiатрансом, i забезпечуються Заявником.

     5.3.2. До початку сертифiкацiйних контрольних випробувань ПС Заявником повиннi бути виконанi вимоги, передбаченi пунктами 5.2.2 i 5.2.3.

     5.3.3. Сертифiкацiйнi контрольнi випробування ПС проводяться з метою:

     а) контрольної перевiрки i пiдтвердження вiдповiдностi ПС, його характеристик i експлуатацiйної документацiї вимогам Сертифiкацiйного базису;

     б) остаточного уточнення (при потребi) i затвердження типової конструкцiї ПС;

     в) оцiнки надiйної роботи ПС, його двигунiв, повiтряних гвинтiв, iнших компонентiв i функцiональних систем.

     5.3.4. Частина сертифiкацiйних контрольних випробувань ПС, що проводиться з метою демонстрацiї надiйної роботи ПС, його двигунiв i iнших функцiональних систем (5.3.3(в)), виконується на ПС, що вiдповiдають типовiй конструкцiї за всiма функцiональними системами i з повним комплектом двигунiв i повiтряних гвинтiв, що вiдповiдають Сертифiкату типу, виданому Укравiатрансом.

     Обсяг зазначеної частини льотних випробувань повинен становити не менше 300 льотних годин для ПС iз газотурбiнними маршовими двигунами, що ранiше не встановлювалися на сертифiкованi Укравiатрансом ПС, або не менше 150 льотних годин в iнших випадках.

     5.3.5. Програма СКВ розробляється i затверджується Сертифiкацiйним центром, узгоджується Заявником i схвалюється Укравiатрансом.

     5.3.6. Якщо група експертiв Укравiатрансу констатує у своєму висновку (5.2.15):

     (а) позитивну оцiнку з виконання процедур сертифiкацiї, що стосуються етапу СЗВ, i вiдсутнiсть потреби в додаткових контрольних перевiрках для пiдтвердження вiдповiдностi типу ПС вимогам Сертифiкацiйного базису;

     (б) установлення типової конструкцiї ПС загалом на етапi СЗВ;

     (в) участь Сертифiкацiйного центру в проведеннi СЗВ в необхiдному обсязi, узгодження ним Акта сертифiкацiйних заводських випробувань i експлуатацiйної документацiї ПС; група експертiв Укравiатрансу у своєму висновку може рекомендувати проведення сертифiкацiйних контрольних випробувань ПС в обмеженому обсязi, необхiдному для демонстрацiї вiдповiдностi ПС метi, передбаченої пунктом 5.3.3(в).

     Рiшення про обсяг сертифiкацiйних контрольних випробувань приймає Укравiатранс.

     5.3.7. Заявник навчає i вводить у стрiй льотчикiв-випробувачiв i обслуговувальний персонал Сертифiкацiйного центру, забезпечує проведення СКВ запасними частинами, паливом, паливно-мастильними i видатковими матерiалами.

     5.3.8. У разi виявлення в процесi СКВ окремих невiдповiдностей ПС вимогам Сертифiкацiйного базису Укравiатранс зобов'язує Заявника усунути цi невiдповiдностi до завершення сертифiкацiйних контрольних випробувань ПС i продемонструвати ефективнiсть ужитих ним заходiв.

     Якщо встановлено, що при виявлених невiдповiдностях i недолiках ПС подальше проведення СКВ пов'язане з невиправданим ризиком, то Укравiатранс приймає рiшення про припинення випробувань i зобов'язує Заявника вжити вiдповiдних корегуючих дiй. СКВ можуть бути вiдновленi пiсля здiйснення Заявником корегуючих дiй, доказу їхньої ефективностi i прийняття Укравiатрансом рiшення про поновлення СКВ.

     5.3.9. По закiнченнi СКВ Сертифiкацiйний центр оформляє, узгоджує iз Заявником i затверджує Акт сертифiкацiйних контрольних випробувань, висновок якого повинен вiдповiдати метi, передбаченiй пунктом 5.3.3. Акт сертифiкацiйних контрольних випробувань пiдлягає схваленню Укравiатрансом.

     5.3.10. За результатами комплексу сертифiкацiйних робiт, передбачених для сертифiкацiї ПС, Сертифiкацiйнi центри, що брали участь у сертифiкацiї, оформляють Комплексний висновок про вiдповiднiсть типу ПС вимогам Сертифiкацiйного базису. Комплексний висновок Сертифiкацiйних центрiв пiдлягає схваленню Укравiатрансом.

     5.3.11. Пiсля схвалення Укравiатрансом Акта сертифiкацiйних контрольних випробувань i Акта експлуатацiйних випробувань (якщо вони проводяться) Заявник направляє до Укравiатрансу Пред'явлення на одержання Сертифiката типу ПС. Пред'явлення Заявника повинно бути узгоджене з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника. До Пред'явлення додаються:

     (а) таблиця вiдповiдностi ПС вимогам Сертифiкацiйного базису, уточнена за результатами СКВ, затверджена Заявником i узгоджена з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника;

     (б) комплект експлуатацiйної документацiї (що перебуває на облiку), уточнений за результатами СКВ, погоджений iз Сертифiкацiйним центром, затверджений Заявником i введений у дiю Укравiатрансом.

     Експлуатацiйна документацiя схвалюється Укравiатрансом у частинi, передбаченiй Авiацiйними правилами (нормами льотної придатностi);

     (в) повiдомлення Заявника i Виробника, узгоджене з незалежними iнспекцiями в цих органiзацiях, про те, що контрольний i поточнi комплекти робочої конструкторської документацiї ПС (указуються номери комплектiв) вiдкорегованi за результатами сертифiкацiйних робiт, вiдображають типову конструкцiю ПС, придатнi для серiйного виробництва ПС даного типу, затвердженi в установленому порядку i зберiгаються у Заявника i Виробника (4.2.2).

     Примiтка. Технiчнi умови на приймання i постачання зразка, що є невiд'ємною частиною РКД, представляються Заявником в Укравiатранс для схвалення.

     5.4. Експлуатацiйнi випробування ПС

     5.4.1. Рiшення про потребу проведення експлуатацiйних випробувань (ЕВ) ПС даного типу приймається Укравiатрансом та Державним комiтетом промислової полiтики України разом iз Заявником, якщо фiнансування створення даного типу ПС здiйснюється цiлком або частково з Державного бюджету (державне замовлення). Якщо фiнансування створення типу ПС здiйснюється Заявником без залучення коштiв iз державного бюджету, то рiшення про потребу проведення ЕВ може прийняти Заявник.

     5.4.2. Порядок проведення i забезпечення ЕВ, план i програма цих випробувань розробляються i затверджуються Заявником спiльно iз Сертифiкацiйним центром i узгоджуються з iншими органiзацiями та пiдприємствами, що залучаються до проведення експлуатацiйних випробувань ПС.

     Зазначенi документи схвалюються органами, що прийняли рiшення про проведення ЕВ (для ПС, що створюються за державним замовленням), i Укравiатрансом.

     5.4.3. У разi виявлення в процесi ЕВ недолiкiв ПС, зв'язаних iз його льотною придатнiстю, Заявник зобов'язаний виконати процедури, аналогiчнi до передбачених пунктом 5.3.8 цих Правил.

     5.4.4. Акт експлуатацiйних випробувань розробляється i затверджується Сертифiкацiйним центром i узгоджується iз Заявником, експлуатацiйним пiдприємством, на базi якого проведенi цi випробування, та органiзацiями, що брали участь у проведеннi ЕВ.

     Акт експлуатацiйних випробувань схвалюється органами, що прийняли рiшення про проведення ЕВ (для ПС, що створюються за державним замовленням), i Укравiатрансом.

     5.4.5. Укравiатранс приймає рiшення про видачу Сертифiката типу пiсля завершення ЕВ.

     5.5. Сертифiкацiйнi випробування дуже легких лiтакiв

     5.5.1. На категорiю дуже легких лiтакiв (ДЛЛ) поширюються всi процедури, викладенi в цих Правилах, з урахуванням особливих процедур, що належать до порядку проведення сертифiкацiйних випробувань i викладенi в цьому параграфi.

     Примiтка. До категорiї ДЛЛ належать лiтаки з одним поршневим двигуном, з кiлькiстю людей на борту не бiльше двох, злiтною вагою не бiльше 750 кг та швидкiстю звалювання не бiльше 85 км/год.

     5.5.2. Сертифiкацiйнi випробування ДЛЛ проводяться в один етап.

     У процесi сертифiкацiйних випробувань ДЛЛ двигун i повiтряний гвинт можуть проходити випробування i сертифiкацiю в складi даного типу ДЛЛ на вiдповiднiсть вимогам, включеним у Сертифiкацiйний базис ДЛЛ.

     5.5.3. Метою сертифiкацiйних випробувань ДЛЛ є:

     (а) установлення вiдповiдностi ДЛЛ, його двигуна, повiтряного гвинта, їх характеристик i експлуатацiйної документацiї вимогам Сертифiкацiйного базису;

     (б) затвердження типової конструкцiї ДЛЛ;

     (в) оцiнка надiйної роботи ДЛЛ, його функцiональних систем, двигуна, повiтряного гвинта й iнших компонентiв.

     5.5.4. Сертифiкацiйнi випробування ДЛЛ проводяться комiсiєю, що формується Укравiатрансом. До складу комiсiї входять фахiвцi Укравiатрансу, Заявника, незалежної iнспекцiї на пiдприємствi Заявника, Сертифiкацiйного центру й iнших органiзацiй.

     Склад комiсiї з проведення сертифiкацiйних випробувань ДЛЛ i її голова затверджуються Укравiатрансом.

     5.5.5. Програма сертифiкацiйних випробувань розробляється Заявником, затверджується головою комiсiї з проведення сертифiкацiйних випробувань, узгоджується з Заявником i незалежною iнспекцiєю на пiдприємствi Заявника i схвалюється Укравiатрансом.

     5.5.6. Програма сертифiкацiйних випробувань ДЛЛ повинна передбачати на завершальному етапi випробувань демонстрацiю надiйної роботи ДЛЛ, його систем, двигуна i повiтряного гвинта.

     Обсяг льотних випробувань ДЛЛ на зазначеному етапi повинен становити не менше 50 льотних годин.

     5.5.7. За результатами сертифiкацiйних випробувань комiсiя з їх проведення оформляє Акт сертифiкацiйних випробувань ДЛЛ, висновок якого повинен вiдповiдати метi, передбаченiй пунктом 5.5.3, та iншу доказову документацiю.

     Акт сертифiкацiйних випробувань ДЛЛ затверджується головою комiсiї з випробувань, узгоджується Заявником i його незалежною iнспекцiєю.

     Акт сертифiкацiйних випробувань ДЛЛ пiдлягає схваленню Укравiатрансом.

     5.5.8. Процедури пред'явлення ДЛЛ до Укравiатрансу на одержання Сертифiката типу викладенi в пунктi 5.3.11.

     5.6. Льотчики-випробувачi

     5.6.1. Заявник i Сертифiкацiйний центр повиннi подати до Укравiатрансу кандидатури провiдних льотчикiв-випробувачiв, що призначаються для проведення СЗВ i СКВ. У поданнях повиннi бути зазначенi стаж роботи, наданий клас i номер свiдоцтва пiлота, дата видачi й органiзацiя, що видала свiдоцтво пiлота, а також надано висновок Заявника i керiвника Сертифiкацiйного центру з обґрунтуванням достатностi квалiфiкацiї i готовностi льотчика-випробувача, що рекомендується для проведення льотних випробувань ПС даного типу. Подання льотчикiв-випробувачiв узгоджуються керiвниками льотної служби Заявника i Сертифiкацiйного центру вiдповiдно.

     5.6.2. Укравiатранс приймає рiшення про схвалення наданих кандидатур льотчикiв-випробувачiв Заявника i Сертифiкацiйного центру як представникiв Укравiатрансу.

     5.6.3. Замiна провiдного льотчика-випробувача Заявника до закiнчення СЗВ i провiдного льотчика-випробувача Сертифiкацiйного центру до закiнчення СКВ не проводиться. У виняткових випадках така замiна можлива при дотриманнi процедур, установлених пунктами 5.6.1 i 5.6.2.

ГЛАВА 6. ПРАВА Й ОБОВ'ЯЗКИ УТРИМУВАЧА СЕРТИФIКАТА ТИПУ ТА ЕКСПЛУАТАНТА

     6.1. Передача Сертифiката типу

     6.1.1. Утримувач Сертифiката типу може передати Сертифiкат типу iншiй юридичнiй особi (правонаступнику).

     6.1.2. Укравiатранс приймає рiшення про можливiсть передачi Сертифiката типу при дотриманнi таких умов:

     (а) правонаступник визнаний Укравiатрансом як Розробник авiацiйної технiки, вид якої зазначений у Сертифiкатi типу, який передається, що засвiдчується Сертифiкатом на розробку авiацiйної технiки, виданим Укравiатрансом;

     (б) до Укравiатранс надана спiльна заява Утримувача Сертифiката типу i правонаступника про те, що:

     Утримувач Сертифiката типу передає, а правонаступник приймає права i обов'язки Утримувача Сертифiката типу, що згаданi у цих Правилах;

     документи i матерiали, необхiднi для реалiзацiї прав i обов'язкiв Утримувача Сертифiката типу, перебувають у розпорядженнi правонаступника.

     6.1.3. Тимчасовий сертифiкат типу (роздiл С) не пiдлягає передачi.

     6.2. Перевiрка Сертифiката типу. Обов'язки Утримувача Сертифiката типу

     6.2.1. Утримувач Сертифiката типу зобов'язаний забезпечити можливiсть перевiрки Сертифiката типу на вимогу Укравiатрансу.

     6.2.2. Утримувач Сертифiката типу повинний забезпечити пiдтримку льотної придатностi зразка i безперервнiсть дiї Сертифiката типу, керуючись процедурами, викладеними в пунктах 6.2.3 i 6.2.4.

     6.2.3. У процесi серiйного виробництва зразка Утримувач Сертифiката типу зобов'язаний:

     (а) починаючи з дати одержання Сертифiката типу, органiзувати збереження комплектiв РКД i ЕД зразка, що вiдображають його типову конструкцiю, не вносячи в них змiн i доповнень;

     (б) вести копiї комплектiв РКД i ЕД, передбачених пунктом (а), з унесенням у них модифiкацiй конструкцiї, змiн i доповнень ЕД зразка;

     (в) забезпечити авторський контроль серiйного виробництва, зберiгання стабiльностi властивостей матерiалiв, технологiчних процесiв, сталостi характеристик деталей i вузлiв для екземплярiв сертифiкованого зразка, що серiйно виготовляються.

     6.2.4. У процесi експлуатацiї зразка Утримувач Сертифiката типу зобов'язаний забезпечити технiчний супровiд виробництва i експлуатацiї зразка, спрямований на пiдтримку рiвня льотної придатностi зразка, установленого Сертифiкатом типу. Вiдповiдно до цього вiн повинен:

     (а) негайно iнформувати Укравiатранс про iнциденти, авiацiйнi подiї i вiдхилення у виробництвi зразка, що впливають на його льотну придатнiсть, i про свої корегувальнi дiї в цих випадках;

     (б) вчасно реагувати на директиви льотної придатностi Укравiатрансу i на iншi дiї Укравiатрансу, спрямованi на забезпечення льотної придатностi зразкiв у процесi їх виробництва й експлуатацiї;

     (в) регулярно узагальнювати досвiд експлуатацiї i виробництва зразкiв i подавати до Укравiатрансу пiврiчнi звiти з питань i проблем льотної придатностi зразкiв.

     6.3. Обов'язки Експлуатанта

     6.3.1. Експлуатант, який здiйснює експлуатацiю зразка авiацiйної технiки, що має Сертифiкат типу, виданий Укравiатрансом, зобов'язаний:

     (а) продемонструвати на вимогу Укравiатрансу реалiзацiю заходiв, спрямованих на пiдтримку льотної придатностi повiтряних суден, що експлуатуються цим пiдприємством, i вимог Перелiку даних Сертифiката типу, виданого Укравiатрансом;

     (б) дотримуватися правил i процедур льотної i технiчної експлуатацiї ПС, що диктуються експлуатацiйною документацiєю;

     (в) виконувати бюлетенi i рекомендацiї, виданi Утримувачем Сертифiката типу, а також рiшення та iншi нормативнi акти Укравiатрансу;

     (г) виконувати вимоги розпоряджень, циркулярних листiв i директив льотної придатностi, виданих Укравiатрансом, iз наступним повiдомленням його про строки виконання вимог;

     (ґ) негайно надавати до Укравiатрансу та Утримувачу Сертифiкатiв типу повну i об'єктивну iнформацiю в галузi льотної придатностi ПС, що перебувають у нього в експлуатацiї, включаючи опис iнцидентiв, що вiдбулися пiд час експлуатацiї внаслiдок вiдмов i несправностей ПС i їх компонентiв;

     (д) регулярно узагальнювати досвiд експлуатацiї i надавати Утримувачам Сертифiкатiв типу пiврiчнi звiти з питань експлуатацiйної надiйностi ПС, що перебувають у нього в експлуатацiї.

     6.3.2. Експлуатант не має права вводити будь-якi змiни в конструкцiю i експлуатацiйну документацiю без узгодження цих змiн з Утримувачем Сертифiката типу.

ГЛАВА 7. КОМПОНЕНТИ ПОВIТРЯНОГО СУДНА

     7.1. Класифiкацiя компонентiв ПС

     7.1.1. Компоненти ПС щодо цих Правил мають таку класифiкацiю:

     (а) компоненти I класу - авiацiйний маршовий двигун (АМД), повiтряний гвинт (ПГ) i допомiжний двигун (ДД);

     (б) компоненти II класу - фюзеляж, крило, поверхнi керування, секцiї механiзацiї крила, шасi, механiчна система керування та iншi частини конструкцiї планера ПС, АМД, ПГ i ДД, працездатнiсть яких безпосередньо впливає на їхню льотну придатнiсть;

     (в) компоненти III класу - комплектувальнi вироби (КВ), до яких належать будь-якi встановленi на ПС, АМД, ПГ i ДД механiзми, прилади, устаткування (включаючи з'єднувальне), стандартнi деталi й iншi комплектувальнi (готовi) вироби, що використовуються для здiйснення польоту ПС.

     7.2. Сертифiкацiя компонентiв ПС

     7.2.1. Компоненти ПС проходять сертифiкацiйнi (квалiфiкацiйнi) випробування i перевiрки, при цьому:

     (а) компоненти I класу проходять сертифiкацiю вiдповiдно до процедур, установлених главою 8 цих Правил, iз видачею Укравiатрансом Сертифiкатiв типу;

     (б) компоненти II класу проходять сертифiкацiю в складi ПС вiдповiдно до процедур, установлених цими Правилами для сертифiкацiї повiтряного судна в цiлому;

     (в) компоненти III класу пiдлягають схваленню вiдповiдно до процедур, установлених главою 9 цих Правил.

ГЛАВА 8. СЕРТИФIКАЦIЙНI ВИПРОБУВАННЯ АВIАЦIЙНИХ МАРШОВИХ I ДОПОМIЖНИХ ДВИГУНIВ I ПОВIТРЯНИХ ГВИНТIВ

     8.1. Застосовнiсть

     8.1.1. У цiй главi викладаються процедури випробувань i сертифiкацiї компонентiв I класу ПС - АМД, ПГ i ДД.

     8.1.2. Процедура подачi заявок на одержання Сертифiката типу для АМД, ПГ i ДД i повiдомлення Заявника про прийняття такої заявки викладена в пунктi 3.2 цих Правил.

     8.1.3. Порядок поширення вимог льотної придатностi на компоненти I класу, процедури оформлення сертифiкацiйних базисiв для цих зразкiв i видачi Сертифiкатiв типу викладенi в главах 3 i 4 цих Правил.

     8.2. Етап макета

     8.2.1. Заявник компонента I класу готує i проводить етап макета даного компонента, що мiстить оформлення Положення про етап макета, розгляд проекту таблицi вiдповiдностi компонента вимогам його Сертифiкацiйного базису, проекту плану випробувань, визначення органiзацiй, що вiзьмуть участь в етапi макета i подальших сертифiкацiйних роботах, як це передбачено пунктом 5.1 цих Правил.

     Примiтка. Етап макета компонента I класу рекомендується проводити ранiше етапу макета повiтряного судна, на який передбачається встановлення даного компонента.

     8.3. Сертифiкацiйнi заводськi випробування

     8.3.1. До початку сертифiкацiйних заводських випробувань АМД, ПГ i ДД Заявник i Укравiатранс затверджують план сертифiкацiйних випробувань кожного компонента I класу, що включає квалiфiкацiю їх комплектувальних виробiв (компонентiв III класу).

     Зазначений план погоджується iз Сертифiкацiйним центром, який визначається Укравiатрансом i органiзацiями, що беруть участь у проведеннi сертифiкацiйних випробувань i перевiрок компонентiв I класу.

     8.3.2. Метою сертифiкацiйних заводських випробувань АМД, ДД i ПГ є:

     (а) доведення конструкцiї АМД, ДД i ПГ, їх характеристик i експлуатацiйної документацiї до вiдповiдностi вимогам сертифiкацiйних базисiв i встановлення такої вiдповiдностi;

     (б) установлення типової конструкцiї АМД, ДД i ПГ;

     (в) визначення умов пред'явлення АМД, ДД i ПГ на сертифiкацiйнi контрольнi випробування.

     8.3.3. Програми сертифiкацiйних заводських випробувань АМД, ДД i ПГ розробляються Заявниками i включають сертифiкацiйнi роботи, передбаченi в проектi таблицi вiдповiдностi i в планi випробувань.

     Програми СЗВ затверджуються Заявниками, узгоджуються з їх незалежними iнспекцiями, Сертифiкацiйним центром i органiзацiями, що беруть участь у випробуваннях. Програми СЗВ пiдлягають схваленню Укравiатрансом.

     8.3.4. Сертифiкацiйнi заводськi випробування компонентiв I класу проводяться Заявником.

     8.3.5. Укравiатранс, Сертифiкацiйний центр i незалежнi iнспекцiї в органiзацiях Заявникiв здiйснюють на етапi СЗВ контроль за вiдповiднiстю АМД, ДД i ПГ вимогам їх сертифiкацiйних базисiв i дотриманням процедур сертифiкацiї, установлених цими Правилами.

     8.3.6. З метою скорочення обсягу наступних сертифiкацiйних контрольних випробувань (СКВ) компонентiв I класу Заявники проводять спецiальнi i ресурснi випробування цих компонентiв разом iз Сертифiкацiйним центром.

     8.3.7. Вiдповiднiсть маршового i допомiжного двигунiв вимогам їх сертифiкацiйних базисiв у частинi мiцностi конструкцiї Заявник установлює за участю Сертифiкацiйного центру, який визначається Укравiатрансом, та оформляє вiдповiднi висновки.

     8.3.8. Вiдповiднiсть повiтряного гвинта вимогам його Сертифiкацiйного базису в частинi мiцностi конструкцiї Заявник встановлює за участю Сертифiкацiйного центру, який визначається Укравiатрансом, та оформляє вiдповiдний висновок.

     8.3.9. Результати сертифiкацiйних заводських спецiальних i ресурсних випробувань АМД, ДД i ПГ, проведених Заявником разом iз Сертифiкацiйним центром, зараховуються в залiк СКВ при дотриманнi таких умов:

     а) акти про зазначенi спiльнi випробування повиннi бути узгодженi iз Сертифiкацiйним центром i схваленi Укравiатрансом;

     (б) у типову конструкцiю АМД, ДД, ПГ або ту її частину, що пiддавалася спiльним СЗВ i зафiксована в актi спiльних випробувань, до завершення сертифiкацiї компонента не вносяться змiни, що впливають на результати проведених випробувань i оцiнку типової конструкцiї компонента або її частини.

     8.3.10. У процесi СЗВ компонента I класу Заявник подає на розгляд групи експертiв Укравiатрансу i Сертифiкацiйного центру результати сертифiкацiйних робiт за їх готовнiстю.

     8.3.11. За результатами робiт, проведених на заводському етапi сертифiкацiї компонента I класу, Заявник разом iз Сертифiкацiйним центром оформляє Акт сертифiкацiйних заводських випробувань компонента, що узагальнює результати всiх сертифiкацiйних робiт i спецiальних випробувань, проведених на заводському етапi його сертифiкацiї. Висновок Акта повинен вiдповiдати метi, передбаченiй пунктом 8.3.2.

     Акт СЗВ компонента I класу затверджується Заявником за узгодженням iз його незалежною iнспекцiєю i Сертифiкацiйним центром за наявностi Свiдоцтва про вiдповiднiсть комплектувальних виробiв (9.2.11) або Схвального листа Укравiатрансу на даний компонент (9.4.1). Акт СЗВ пiдлягає схваленню Укравiатрансом.

     До вiдповiдних Актiв сертифiкацiйних заводських випробувань АМД, ДД i ПГ додаються:

     (а) акти про ресурснi, 150-годиннi i спецiальнi випробування;

     (б) висновки Сертифiкацiйного центру з мiцностi АМД i ДД;

     (в) висновок Сертифiкацiйного центру з мiцностi ПГ;

     (г) оцiнка Сертифiкацiйним центром виконання програми сертифiкацiйних заводських випробувань АМД, ДД i ПГ i пропозицiї щодо складу i обсягу перевiрок для включення в програму сертифiкацiйних контрольних випробувань цих компонентiв;

     (ґ) експлуатацiйна документацiя, затверджена Заявником;

     (д) таблицi вiдповiдностi АМД, ПГ i ДД вимогам їх сертифiкацiйних базисiв, затвердженi Заявниками;

     (е) повiдомлення Заявникiв АМД, ПГ i ДД, узгодженi з незалежними iнспекцiями в органiзацiях Заявникiв, про те, що комплекти робочої конструкторської документацiї (указуються номери комплектiв) АМД, ПГ i ДД, якi пройшли СЗВ, вiдкорегованi за результатами сертифiкацiйних заводських випробувань i вiдображають типову конструкцiю (4.2.1).

     8.3.12. За результатами СЗВ компонента I класу група експертiв Укравiатрансу оформляє висновок, що мiстить оцiнку:

     (а) виконання процедур, що встановленi цими Правилами та стосуються етапу СЗВ;

     (б) повноти i якостi поданих Заявником матерiалiв перевiрок, випробувань i доказових документiв;

     (в) обсягу i номенклатури перевiрок, необхiдних для пiдтвердження вiдповiдностi АМД, ПГ i ДД вимогам Сертифiкацiйного базису, що пiдлягають включенню в програму сертифiкацiйних випробувань цих компонентiв;

     (г) можливостi й умов прийняття Укравiатрансом АМД, ДД i ПГ на сертифiкацiйнi контрольнi випробування.

     8.4. Сертифiкацiйнi контрольнi випробування АМД, ДД i ПГ

     8.4.1. Сертифiкацiйнi контрольнi випробування компонентiв I класу є етапом випробувань Укравiатрансу i проводяться пiд її керiвництвом комiсiєю. До комiсiї з проведення СКВ включаються представники Заявника, Сертифiкацiйного центру, незалежних iнспекцiй в органiзацiї Заявника i на пiдприємствi Виробника, i iнших органiзацiй, що визначаються Укравiатрансом. Голову i склад комiсiї затверджує Укравiатранс.

     Сертифiкацiйнi контрольнi випробування компонентiв I класу забезпечуються Заявниками i проводяться на їх базах.

     8.4.2. Сертифiкацiйнi контрольнi випробування АМД, ДД i ПГ проводяться з метою:

     (а) контрольної перевiрки i пiдтвердження вiдповiдностi АМД, ДД i ПГ вимогам їх сертифiкацiйних базисiв;

     (б) остаточного уточнення (при потребi) i затвердження типової конструкцiї АМД, ДД i ПГ.

     8.4.3. Передача АМД, ПГ або ДД на СКВ здiйснюється письмовими пред'явленнями Заявникiв, що направляються до Укравiатрансу. Кожне пред'явлення узгоджується з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника. До пред'явлення додаються документи, передбаченi пунктом 8.3.11.

     8.4.4. Програми сертифiкацiйних контрольних випробувань АМД, ПГ i ДД розробляються Сертифiкацiйним центром, затверджуються головами комiсiй, узгоджуються з Заявниками i пiдлягають схваленню Укравiатрансом.

     8.4.5. Сертифiкацiйнi контрольнi випробування АМД, ПГ або ДД проводяться на екземплярах, що поставляються Виробником i вiдповiдають типовiй конструкцiї, установленiй за результатами СЗВ.

     8.4.6. У разi виявлення в процесi СКВ окремих невiдповiдностей АМД, ДД або ПГ вимогам Сертифiкацiйного базису Заявник зобов'язаний усунути цi невiдповiдностi до завершення сертифiкацiйних контрольних випробувань компонента.

     8.4.7. За результатами сертифiкацiйних контрольних випробувань компонента I класу комiсiя оформляє Акт сертифiкацiйних контрольних випробувань даного компонента. Висновок Акта СКВ пiдписується головою i членами комiсiї з проведення цих випробувань i повинен вiдповiдати метi, передбаченiй пунктом 8.4.2.

     Акт сертифiкацiйних контрольних випробувань типу АМД, ПГ або ДД затверджується Укравiатрансом за узгодженням iз Заявником.

     8.4.8. Пiсля твердження Актiв сертифiкацiйних контрольних випробувань Заявники направляють до Укравiатрансу Пред'явлення на одержання Сертифiкатiв типу АМД, ПГ або ДД.

     Пред'явлення Заявника повинно бути узгоджене з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника. До Пред'явлення додаються:

     (а) таблиця вiдповiдностi зразка вимогам Сертифiкацiйного базису, уточнена за результатами СКВ i затверджена Заявником;

     (б) урахований комплект експлуатацiйної документацiї зразка, уточненої за результатами СКВ, узгодженої iз Сертифiкацiйним центром i затвердженої Заявником;

     (в) повiдомлення Заявника i Виробника, узгоджене з незалежними iнспекцiями в органiзацiях Заявника i Виробника, про те, що контрольний i поточнi комплекти робочої конструкторської документацiї компонента I класу (указуються номери комплектiв) вiдкорегованi за результатами сертифiкацiйних робiт, вiдображають типову конструкцiю компонента, придатнi для серiйного виробництва компонента даного типу, затвердженi в установленому порядку i зберiгаються в Заявника i Виробника (4.2.2).

ГЛАВА 9. СХВАЛЕННЯ КОМПЛЕКТУВАЛЬНИХ ВИРОБIВ

     9.1. Загальнi положення

     9.1.1. Компоненти III класу зразка авiацiйної технiки (комплектувальнi вироби - КВ) за ступенем впливу їхньої працездатностi на льотну придатнiсть зразка подiляються на двi категорiї:

     (а) КВ категорiї А - вироби, порушення працездатностi яких справляє iстотний вплив на льотну придатнiсть зразка.

     Мiнiмальний перелiк КВ категорiї А встановлюється циркуляром Укравiатрансу;

     (б) КВ категорiї Б - вироби, що не належать до категорiї А, включаючи стандартнi деталi.

     9.1.2. За результатами схвалення оформляються:

     (а) на тип комплектувального виробу категорiї А - Свiдоцтво про придатнiсть виробу або Схвальний лист Укравiатрансу;

     (б) на тип комплектувального виробу категорiї Б - Схвалення на встановлення виробу.

     9.1.3. Схвалення комплектувальних виробiв, що iмпортованi з держав, якi не є державами - учасницями Мiнської угоди, проводиться за окремими процедурами.

     9.2. Квалiфiкацiя комплектувальних виробiв категорiї А

     9.2.1. Органiзацiя, що розробляє комплектувальний вирiб категорiї А, може подати до Укравiатрансу заявку на одержання Свiдоцтва про придатнiсть комплектувального виробу або Схвального листа Укравiатрансу.

     Схвальний лист Укравiатрансу видається на тип КВ, який встановлюється на конкретний зразок авiацiйної технiки, i на тип КВ, що випускається серiйно.

     До заявки повиннi бути доданi специфiкацiя виробу i план-проспект його квалiфiкацiйного базису.

     Укравiатранс направляє Заявнику повiдомлення про прийняття заявки i про Сертифiкацiйнi центри, що братимуть участь у квалiфiкацiї КВ.

     9.2.2. Заявки на одержання Свiдоцтв про вiдповiднiсть виробiв (Схвального листа) подаються за формою, запропонованою Укравiатрансом, i дiйснi не бiльше трьох рокiв, якщо одночасно з подачею заявки Заявник не обґрунтував, що потрiбно бiльший термiн на проектування, доведення й випробування створюваного ним КВ, i цей термiн був затверджений Укравiатрансом, про що повiдомляють Заявнику.

     Якщо Свiдоцтво про вiдповiднiсть комплектувального виробу (Схвальний лист) не був виданий або Заявник переконається в тому, що воно не буде видано в термiн дiї заявки, то Заявник повинний подати до Укравiатрансу нову заявку на одержання Свiдоцтва про вiдповiднiсть комплектувального виробу (Схвального листа). При цьому квалiфiкацiйний базис для даного виробу може бути переглянутий за рiшенням Укравiатрансу.

     9.2.3. Основою квалiфiкацiйного базису КВ категорiї А є дiючi Авiацiйнi правила (норми льотної придатностi) iз поправками на дату подачi заявки, додатки до Авiацiйних правил i квалiфiкацiйнi вимоги; квалiфiкацiйний базис може включати спецiальнi технiчнi умови, що мiстять, у тому числi, окремi вимоги технiчного завдання на розробку цього виробу, державних i галузевих стандартiв.

     Квалiфiкацiйний базис виробу розробляється Заявником за участю, при потребi, представникiв Укравiатрансу i затверджується Укравiатрансом.

     Примiтка. Якщо КВ створюється за технiчним завданням Розробника зразка авiацiйної технiки, то в розробцi квалiфiкацiйного базису i на наступних етапах квалiфiкацiї КВ беруть участь фахiвцi Розробника зразка.

     9.2.4. Заявник комплектувального виробу категорiї А готує i проводить за участю Сертифiкацiйного центру етап макета даного КВ, що включає розгляд проекту таблицi вiдповiдностi КВ вимогам його квалiфiкацiйного базису, визначення органiзацiй, що вiзьмуть участь у подальших роботах щодо квалiфiкацiї КВ, i планiв цих робiт, як це передбачено пунктом 5.1.

     9.2.5. КВ категорiї А проходить квалiфiкацiйнi випробування. Пiд квалiфiкацiйними випробуваннями розумiють випробування, метою яких є:

     установлення типової конструкцiї виробу i її вiдповiдностей вимогам квалiфiкацiйного базису;

     визначення експлуатацiйних обмежень, у дiапазонi яких установлена вiдповiднiсть;

     визначення можливостi й умов застосування виробу на зразку авiацiйної технiки.

     9.2.6. До початку квалiфiкацiйних випробувань комплектувального виробу Заявник i Укравiатранс затверджують план квалiфiкацiйних робiт пiсля узгодження цього плану з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника, Сертифiкацiйним центром i органiзацiями, що беруть участь у проведеннi квалiфiкацiйних робiт.

     9.2.7. Квалiфiкацiйнi випробування комплектувального виробу проводяться Заявником, Сертифiкацiйним центром та iншими органiзацiями вiдповiдно до затвердженого плану.

     Укравiатранс i незалежна iнспекцiя в органiзацiї Заявника здiйснюють контроль за вiдповiднiстю КВ вимогам квалiфiкацiйного базису i дотриманням процедур сертифiкацiї, установлених цими Правилами.

     Програма квалiфiкацiйних випробувань комплектувального виробу розробляється i затверджується Заявником, узгоджується iз Сертифiкацiйним центром i пiдлягає схваленню Укравiатрансом.

     9.2.8. За результатами квалiфiкацiйних випробувань комплектувального виробу категорiї А Заявник оформляє i затверджує:

     акт випробувань КВ;

     таблицю вiдповiдностi КВ вимогам квалiфiкацiйного базису;

     Декларацiю про конструкцiю i характеристики КВ, у якiй доводиться iнформацiя про квалiфiкацiйний базис виробу, дiапазон зовнiшнiх впливiв i експлуатацiйнi обмеження, у межах яких забезпечуються характеристики КВ;

     експлуатацiйну документацiю комплектувального виробу;

     спiльне повiдомлення Заявника i Виробника про те, що контрольний i поточнi комплекти робочої конструкторської документацiї (зазначаються номери комплектiв) комплектувального виробу вiдкорегованi за результатами квалiфiкацiйних випробувань, вiдображають типову конструкцiю виробу, придатнi для серiйного виробництва виробу даного типу, затвердженi в установленому порядку i зберiгаються в Заявника i Виробника (4.2.2).

     9.2.9. Акт квалiфiкацiйних випробувань КВ затверджується Заявником, узгоджується з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника, Сертифiкацiйним центром i органiзацiями, що брали участь у випробуваннях.

     Декларацiя про конструкцiю i характеристики КВ узгоджується з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника.

     Акт квалiфiкацiйних випробувань i Декларацiя про конструкцiю i характеристики пiдлягають схваленню Укравiатрансом.

     9.2.10. Пiсля завершення квалiфiкацiйних випробувань виробу Заявник направляє до Укравiатрансу подання на одержання Свiдоцтва про вiдповiднiсть виробу (Схвального листа) iз додатком документiв, передбачених пунктом 9.2.8. Подання повинно бути узгоджене з незалежною iнспекцiєю на пiдприємствi Заявника.

     9.2.11. На пiдставi результатiв розгляду подання Заявника i доданих до нього документiв Укравiатранс приймає рiшення про видачу Свiдоцтва про вiдповiднiсть на даний тип комплектувального виробу або Схвального листа.

     9.2.12. Якщо Розробник зразка авiацiйної технiки включив у перелiк КВ, призначених для застосування на створюваному ним зразку, КВ категорiї А, що випускається серiйно, то необхiдною умовою видачi Укравiатрансом Схвального листа на такий КВ є наявнiсть ранiше оформленого на нього Свiдоцтва про вiдповiднiсть КВ або належним чином оформленої Декларацiї про конструкцiю i характеристики.

     У необхiдних випадках для ухвалення рiшення про видачу Схвального листа Укравiатранс може зажадати оформлення висновку вiдповiдного Сертифiкацiйного центру.

     9.2.13. Органiзацiя, що розробляє комплектувальний вирiб, може подавати заявку на одержання Свiдоцтва про вiдповiднiсть КВ незалежно вiд того, чи передбачається встановлення цього КВ на зразок, що сертифiкується. У цьому випадку КВ проходить квалiфiкацiю за процедурами, що передбаченi для КВ категорiї А.

     9.3. Модифiкацiя типової конструкцiї комплектувального виробу категорiї А

     9.3.1. Модифiкацiя типової конструкцiї i видача нової редакцiї Свiдоцтва про придатнiсть комплектувальних виробiв категорiї А (Схвального листа) здiйснюється у порядку, установленому роздiлами Д i Е цих Правил.

     9.4. Схвалення комплектувальних виробiв категорiї Б

     9.4.1. Розробник зразка авiацiйної технiки i незалежна iнспекцiя в органiзацiї Розробника оформляють i затверджують Схвалення на встановлення комплектувальних виробiв категорiї Б при дотриманнi таких умов:

     комплектувальнi вироби пройшли необхiдний обсяг перевiрок i випробувань, що засвiдчено незалежною iнспекцiєю на пiдприємствi, яке виготовляє цi вироби;

     комплектувальнi вироби застосовуються й експлуатуються на зразку авiацiйної технiки вiдповiдно до обмежень, установлених конструкторською й експлуатацiйною документацiєю Розробника цього виробу.

     Схвалення на установку КВ категорiї Б представляється Розробником зразка до Укравiатрансу.

РОЗДIЛ C. ТИМЧАСОВИЙ СЕРТИФIКАТ ТИПУ

ЗАСТОСОВНIСТЬ

     У цьому роздiлi викладаються:

     (а) процедури видачi Тимчасового сертифiката, умови виконання польотiв тимчасово сертифiкованих повiтряних суден;

     (б) обов'язки Утримувача Тимчасового сертифiката типу.

ГЛАВА 10. ПОДАЧА ЗАЯВКИ НА ОДЕРЖАННЯ ТИМЧАСОВОГО СЕРТИФIКАТА ТИПУ

     10.1. Право на одержання Тимчасового сертифiката типу

     10.1.1. Розробник повiтряного судна, який подав заявку на одержання Тимчасового сертифiката типу, стає Заявником i має право на одержання зазначеного сертифiката, якщо Укравiатранс прийняв заявку.

     10.2. Заявка на одержання Тимчасового сертифiката типу

     10.2.1. Заявка на одержання Тимчасового сертифiката типу приймається Укравiатрансом на тип повiтряного судна, що перебуває в процесi випробувань для одержання Сертифiката типу або експлуатацiйних випробувань (5.4). У цих випадках Заявник представляє до Укравiатрансу:

     (а) акт за результатами сертифiкацiйних робiт, проведених у рамках сертифiкацiйних заводських випробувань, що мiстить льотну оцiнку i висновок про те, що ПС в основному вiдповiдає вимогам Сертифiкацiйного базису i не має особливостей i характеристик, що роблять його небезпечним для польотiв, передбачених пунктом 11.2.1, при дотриманнi обмежень, установлених його експлуатацiйною документацiєю.

     Акт повинен мiстити перелiк заходiв, виконаних у процесi проведення СЗВ i спрямованих на усунення недолiкiв, пов'язаних з льотною придатнiстю ПС.

     Зазначений акт затверджується Заявником, узгоджується з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника, Сертифiкацiйними центрами, що брали участь у СЗВ, i пiдлягає схваленню Укравiатрансом;

     (б) висновок з мiцностi ПС Сертифiкацiйного центру, що призначений Укравiатрансом;

     (в) експлуатацiйну документацiю, затверджену Заявником i погоджену Сертифiкацiйним центром;

     (г) повiдомлення Заявника, узгоджене з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Заявника, про те, що екземпляри ПС, що призначенi для тимчасової сертифiкацiї та виконання польотiв, що передбаченi пунктом 11.2.1, доробленi у вiдповiдно з комплектом РКД та ЕД, який вiдкорегований за результатами сертифiкацiйних робiт, вказаних у пiдпунктах (а) та (б) цього пункту.

     10.2.2. Авiацiйнi двигуни i повiтрянi гвинти, установленi на ПС, що заявлено на одержання Тимчасового сертифiката типу, повиннi мати Сертифiкати типу, а комплектувальнi вироби категорiї А - Свiдоцтва про придатнiсть виробу (Схвальнi листи), виданi Укравiатрансом.

     10.2.3. Повiтряне судно, що заявлене на одержання Тимчасового сертифiката типу, повинно вiдповiдати вимогам до охорони навколишнього середовища i мати Сертифiкат типу щодо шуму на мiсцевостi.

ГЛАВА 11. ВИДАЧА ТИМЧАСОВОГО СЕРТИФIКАТА ТИПУ. УМОВИ ВИКОНАННЯ ПОЛЬОТIВ. ОБОВ'ЯЗКИ УТРИМУВАЧА ТИМЧАСОВОГО СЕРТИФIКАТА ТИПУ

     11.1. Видача Тимчасових сертифiкатiв

     11.1.1. Заявник може одержати Тимчасовий сертифiкат типу ПС на пiдставi заявки, результатiв розгляду документiв, передбачених пунктом 10.2.1, при дотриманнi умов, зазначених у пунктах 10.2.2 i 10.2.3.

     11.1.2. Тимчасовий сертифiкат типу видається Укравiатрансом на термiн не бiльше 12 мiсяцiв iз дати видачi. Укравiатранс може скоротити термiн дiї Тимчасового сертифiката типу, призупинити його дiю або анулювати.

     11.1.3. Тимчасовий сертифiкат типу має перелiк даних, що є невiд'ємною частиною цього сертифiката, i мiстить iнформацiю про типову конструкцiю, експлуатацiйнi обмеження, мету та умови польотiв тимчасово сертифiкованих повiтряних суден.

     11.2. Умови виконання польотiв тимчасово сертифiкованих повiтряних суден

     11.2.1. Тимчасово сертифiкованi повiтрянi судна можуть виконувати польоти з метою i при дотриманнi умов:

     (а) наявностi спецiального сертифiката льотної придатностi тимчасової категорiї, що мiститься на борту повiтряного судна;

     (б) польоти з метою одержання нової редакцiї Сертифiката типу;

     (в) демонстрацiйнi польоти для потенцiйних замовникiв i для вивчення ринкових можливостей;

     (г) польоти для вивчення експлуатацiйних можливостей ПС, системи його обслуговування i для тренування екiпажiв, включаючи польоти за передбачуваними маршрутами транспортних перевезень.

     При виконаннi зазначених польотiв з дозволу Укравiатрансу можуть здiйснюватися вантажнi транспортнi перевезення.

     11.2.2. Польоти на тимчасово сертифiкованих повiтряних суднах виконуються екiпажами, до складу яких входить льотчик-випробувач Заявника або Сертифiкацiйного центру, або екiпажами експлуатанта, що пройшли тренування i атестацiю у Заявника в порядку, узгодженому з Укравiатрансом.

     11.3. Обов'язки Утримувача Тимчасового сертифiката типу

     11.3.1. З метою пiдтримки необхiдного рiвня безпеки польотiв тимчасово сертифiкованих повiтряних суден Утримувач Тимчасового сертифiката типу зобов'язаний:

     (а) повiдомити авiацiйнi адмiнiстрацiї держав, де передбаченi польоти тимчасово сертифiкованих повiтряних суден, про те, що цi повiтрянi судна експлуатуються на основi тимчасових сертифiкатiв типу;

     (б) розробити i ввести до Керiвництва з льотної експлуатацiї тимчасово сертифiкованого повiтряного судна особливi процедури його експлуатацiї в зонах зльоту i заходу на посадку над густонаселеними районами, якщо такi процедури вимагає авiацiйна адмiнiстрацiя держави, де передбаченi польоти тимчасово сертифiкованих повiтряних судiв;

     (в) при виконаннi польотiв забезпечити перебування на бортi ПС тiльки тих осiб, дiяльнiсть яких безпосередньо пов'язана з метою польоту, сповiстити цих осiб про те, що ПС експлуатується за Тимчасовим сертифiкатом типу, i забезпечити їх крiслами й аварiйно-рятувальними засобами, що вiдповiдають вимогам Сертифiкацiйного базису.

     11.3.2. Тимчасово сертифiкованi повiтрянi судна не пiдлягають постачанню за експортом або передачi в оренду.

РОЗДIЛ D. МОДИФIКАЦIЯ ТИПОВОЇ КОНСТРУКЦIЇ ЗРАЗКА АВIАЦIЙНОЇ ТЕХНIКИ

ЗАСТОСОВНIСТЬ

     У цьому роздiлi викладаються:

     (а) процедури класифiкацiї модифiкацiй типової конструкцiї зразка авiацiйної технiки, унесених у типову конструкцiю Утримувачем Сертифiката типу;

     (б) порядок додаткових сертифiкацiйних робiт при внесеннi модифiкацiй у типову конструкцiю.

ГЛАВА 12. ПРОЦЕДУРИ КЛАСИФIКАЦIЇ МОДИФIКАЦIЙ ТИПОВОЇ КОНСТРУКЦIЇ ЗРАЗКА АВIАЦIЙНОЇ ТЕХНIКИ

     12.1. Класифiкацiя модифiкацiй типової конструкцiї

     12.1.1. У всiх випадках, починаючи з дати видачi Сертифiката типу, унесення модифiкацiй у типову конструкцiю (включаючи експлуатацiйну документацiю) зразка вимагає їхньої класифiкацiї на головнi, другоряднi, акустичнi або емiсiйнi змiни.

     12.1.2. Оцiнка впливу кожної модифiкацiї типової конструкцiї зразка на його льотну придатнiсть i навколишнє середовище i класифiкацiя модифiкацiй за ступенем такого впливу здiйснюється Утримувачем Сертифiката типу.

     Порядок оцiнки модифiкацiй i їхньої класифiкацiї оформляється у виглядi iнструкцiї, що затверджується Утримувачем Сертифiката типу за узгодженням iз незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Утримувача Сертифiката типу. Iнструкцiя з оцiнки i класифiкацiї модифiкацiй типової конструкцiї пiдлягає схваленню Укравiатрансом.

     12.1.3. Короткий опис кожної модифiкацiї типової конструкцiї зразка, класифiкованої Утримувачем Сертифiката типу як головна, акустична або емiсiйна змiна, негайно направляється до Укравiатрансу.

     12.1.4. Перелiк модифiкацiй типової конструкцiї, класифiкованих Утримувачем Сертифiката типу як другоряднi змiни, направляється щокварталу в Укравiатранс.

     12.2. Схвалення класифiкацiї модифiкацiй типової конструкцiї

     12.2.1. Кожен опис головної, акустичної або емiсiйної змiни типової конструкцiї зразка i перелiк другорядних змiн затверджуються Утримувачем Сертифiката типу i погоджуються з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Утримувача Сертифiката типу.

     Укравiатранс схвалює класифiкацiю модифiкацiй типової конструкцiї зразка, проведену Утримувачем Сертифiката типу i його незалежною iнспекцiєю; при цьому Укравiатранс може перевести другорядну змiну в ранг головної змiни, а головну змiну - у таку змiну, що вимагає видачi нового Сертифiката типу на зразок (3.7) з повiдомленням про це Утримувача Сертифiката типу.

РОЗДIЛ E. УНЕСЕННЯ ЗМIН У СЕРТИФIКАТ ТИПУ

ЗАСТОСОВНIСТЬ

     У цьому роздiлi викладаються:

     (а) процедура подачi заявки на одержання нової редакцiї Сертифiката типу;

     (б) порядок проведення додаткових сертифiкацiйних випробувань;

     (в) процедура видачi нової редакцiї Сертифiката типу.

ГЛАВА 13. ЗАЯВКА НА ОДЕРЖАННЯ НОВОЇ РЕДАКЦIЇ СЕРТИФIКАТА ТИПУ ЗРАЗКА АВIАЦIЙНОЇ ТЕХНIКИ

     13.1. Подача заявки на одержання нової редакцiї Сертифiката типу. Поширення Авiацiйних правил (норм льотної придатностi) i поправок до них

     13.1.1. Утримувач Сертифiката типу, що вносить головну, акустичну або емiсiйну змiну в типову конструкцiю зразка авiацiйної технiки, зобов'язаний подати заявку до Укравiатрансу на одержання нової редакцiї Сертифiката типу або Сертифiката типу щодо шуму на мiсцевостi (у разi акустичної змiни), або поправки до перелiку даних Сертифiката типу на авiацiйний двигун (у разi емiсiйної змiни).

     13.1.2. Укравiатранс повiдомляє Утримувача Сертифiката типу i незалежну iнспекцiю в його органiзацiї про прийняття заявки на одержання нової редакцiї Сертифiката типу i iнформує про Сертифiкацiйнi центри (iз зазначенням їх тематичної спрямованостi), що братимуть участь у додатковiй сертифiкацiї зразка.

     13.1.3. До заявки на одержання нової редакцiї Сертифiката типу повиннi бути доданi:

     (а) технiчний опис змiни типової конструкцiї, що повинен мiстити мету впровадження змiни, основнi вiдмiнностi вiд сертифiкованої типової конструкцiї зразка, включаючи змiни дiапазону експлуатацiйних обмежень, i перелiк пунктiв Сертифiкацiйного базису зразка, вiдповiднiсть яким повинна бути встановлена за результатами додаткових сертифiкацiйних робiт;

     (б) план додаткових сертифiкацiйних робiт, розроблений Утримувачем Сертифiката типу i узгоджений iз незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Утримувача Сертифiката типу.

     13.1.4. На зразок авiацiйної технiки, заявлений на одержання нової редакцiї Сертифiката типу, поширюються вимоги до льотної придатностi й охорони навколишнього середовища, що мiстяться в Сертифiкацiйному базисi зразка, а також поправки до Авiацiйних правил, що введенi в дiю на дату подачi заявки на одержання нової редакцiї Сертифiката типу i вiдносяться до даної головної, акустичної або емiсiйної змiни. При потребi можуть бути розробленi i поширенi на зразок спецiальнi технiчнi умови (3.4).

ГЛАВА 14. ДОДАТКОВI СЕРТИФIКАЦIЙНI РОБОТИ. ВИДАЧА НОВОЇ РЕДАКЦIЇ СЕРТИФIКАТА ТИПУ

     14.1. Додатковi сертифiкацiйнi роботи

     14.1.1. Додатковi сертифiкацiйнi роботи i перевiрки, передбаченi планом (13.1.3(б)), проводяться за програмами, розробленими i затвердженими Утримувачем Сертифiката типу, Сертифiкацiйним центром i схваленими Укравiатрансом.

     14.1.2. Додатковi сертифiкацiйнi роботи проводяться з метою встановлення вiдповiдностi зразка з унесеною у його типову конструкцiю головною, акустичною або емiсiйною змiною вимогам Сертифiкацiйного базису зразка.

     14.1.3. Додатковi сертифiкацiйнi роботи, включаючи додатковi сертифiкацiйнi наземнi, лабораторнi i стендовi випробування та iншi перевiрки, проводяться в один етап Утримувачем Сертифiката типу i Сертифiкацiйним центром.

     Укравiатранс i незалежна iнспекцiя в органiзацiї Утримувача Сертифiката типу контролюють проведення додаткових сертифiкацiйних робiт i виконання процедур, передбачених роздiлами Д i Е цих Правил.

     14.1.4. За результатами додаткових сертифiкацiйних робiт Утримувач Сертифiката типу i Сертифiкацiйний центр оформляють i затверджують Акт додаткових сертифiкацiйних випробувань (перевiрок) за узгодженням iз незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Утримувача Сертифiката типу.

     До зазначеного Акта додаються доповнення i змiни експлуатацiйної документацiї зразка, затвердженi Утримувачем Сертифiката типу i узгодженi iз Сертифiкацiйним центром, а також змiни i доповнення до таблицi вiдповiдностi зразка, затвердженi Утримувачем Сертифiката типу.

     Акт додаткових сертифiкацiйних випробувань (перевiрок), а також змiни i доповнення до експлуатацiйної документацiї пiдлягають схваленню Укравiатрансом.

     14.1.5. Пiдставою для видачi Укравiатрансом нової редакцiї Сертифiката типу зразка авiацiйної технiки є подання Утримувача Сертифiката типу про одержання такої нової редакцiї, узгоджене з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Утримувача Сертифiката типу.

     До подання про одержання нової редакцiї Сертифiката типу додаються:

     (а) документи, передбаченi пунктом 14.1.4;

     (б) повiдомлення Утримувача Сертифiката типу, узгоджене з незалежною iнспекцiєю в органiзацiї Утримувача Сертифiката типу, про те, що змiна поточного комплекту робочої конструкторської документацiї (4.2.2) придатна для впровадження цiєї змiни в серiйне виробництво зразка, затверджена в установленому порядку i зберiгається в Утримувача Сертифiката типу i Виробника.

     14.1.6. На пiдставi розгляду подання про одержання нової редакцiї Сертифiката типу i документiв, що додаються до нього, Укравiатранс приймає рiшення про видачу Утримувачу Сертифiката типу нової редакцiї Сертифiката типу на зразок авiацiйної технiки.

     14.1.7. Нова редакцiя Сертифiката типу засвiдчує вiдповiднiсть зразка авiацiйної технiки вимогам, передбаченим пунктом 13.1.4.

     14.1.8. Нова редакцiя Сертифiката типу на зразок авiацiйної технiки мiстить iнформацiю про типову конструкцiю зразка, основнi експлуатацiйнi обмеження i iншi умови, що стосуються льотної придатностi зразка з унесеною у його типову конструкцiю головною, акустичною або емiсiйною змiною. Зазначена iнформацiя мiститься в новiй редакцiї Перелiку даних, що є невiд'ємною частиною цього Сертифiката типу.

Начальник Департаменту безпеки транспорту та технiчної полiтики Мiнiстерства транспорту України О. Л. Петрашевський
ПОГОДЖЕНО:
Заступник Голови Державного комiтету промислової полiтики України В. П. Казаков

 

Додаток 1
до пункту 2.1.2 роздiлу A Правил сертифiкацiї типу авiацiйної технiки

ПЕРЕЛIК ВIДМIН У ПРОЦЕДУРАХ СЕРТИФIКАЦIЇ

1. До тексту внесено твердження про iдентичнiсть тексту АП-21, який чинний в Українi, до тексту АП-21, який чинний в державах - учасницях Мiнської угоди про цивiльну авiацiю та про використання повiтряного простору, у частинi технiчного змiсту. Перелiк вiдмiн процедурного характеру наведений в цьому додатку. Пункт 2.1.2
2. Виключенi посилання на Мiнську угоду. Замiненi термiни: "держава-засновник" на "Україна"; "авiацiйна адмiнiстрацiя державизасновника" та "Авiарегiстр" на "Укравiатранс". Весь текст
3. Уведено спецiальний роздiл про спiльне проведення сертифiкацiйних робiт Укравiатрансом та Авiарегiстром МАК. Пункт 2.12
4. Термiн "Доповнення до Сертифiката типу" змiнений на "Нова редакцiя Сертифiката типу". Роздiл E,
пункт 1.16
5. Вилучений текст щодо сертифiкатiв льотної придатностi тимчасової категорiї. Глава 11
6. З тексту вилученi примiтки, якi уведенi до пiдроздiлу "Визначення" Пункти:
1.32;
1.33;
4.8.2;
5.1.5.
Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.