Документ скасований: Постанова КМУ № 1155 від 17.08.2002

КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
Київ

вiд 22 грудня 1997 р. N 1446


Про затвердження Правил користування послугами поштового зв'язку

     Кабiнет Мiнiстрiв України ПОСТАНОВЛЯЄ:

     Затвердити Правила користування послугами поштового зв'язку, що додаються.

Прем'єр-мiнiстр України В. ПУСТОВОЙТЕНКО
Iнд. 34

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 22 грудня 1997 р. N 1446

ПРАВИЛА
користування послугами поштового зв'язку

     Цi Правила, розробленi вiдповiдно до Законiв України "Про зв'язок" та "Про захист прав споживачiв", визначають права та обов'язки пiдприємств поштового зв'язку i споживачiв та регулюють вiдносини мiж ними.

     Дiя цих Правил поширюється на пiдприємства поштового зв'язку України, що згiдно iз законодавством надають вiдповiднi послуги споживачам.

Основнi поняття

     У цих Правилах використовуються такi основнi поняття:

     абонементна скринька - скринька у спецiальнiй шафi, встановленiй у пiдприємствi поштового зв'язку, яка орендується на визначений адресатом термiн для одержання на його iм'я поштових вiдправлень;

     абонентська поштова шафа - спецiальна шафа iз скриньками, яка встановлюється в пiд'їздах, вестибюлях житлових будинкiв, а також на доставних дiльницях у сiльськiй мiсцевостi для одержання адресатами поштових вiдправлень;

     адресат (одержувач) - фiзична або юридична особа, якiй адресується поштове вiдправлення;

     вiдправник - фiзична або юридична особа, яка здає для пересилання поштове вiдправлення;

     дрiбний пакет - мiжнародне рекомендоване поштове вiдправлення;

     мiжнародний купон для вiдповiдi - спецiальний знак Мiжнародного бюро Всесвiтнього поштового союзу, вiддрукований на паперi з водяними знаками, яким можна замiнити поштовi марки з розрахунку оплати одного простого мiжнародного листа вагою до 20 грамiв, що пересилається авiапоштою;

     повiдомлення про вручення - повiдомлення, яким пiдприємство поштового зв'язку доводить до вiдома вiдправника про час та прiзвище особи, якiй вручено поштове вiдправлення;

     пiдприємство поштового зв'язку - пiдприємство, яке провадить господарську дiяльнiсть з метою надання послуг поштового зв'язку;

     послуга поштового зв'язку - послуга, що надається пiдприємством поштового зв'язку з приймання, пересилання та вручення адресатам поштових вiдправлень;

     поштова скринька - скринька встановленої форми i розмiру, призначена для збирання вiд фiзичних та юридичних осiб листiв i поштових карток;

     поштовi вiдправлення - упакованi та оформленi вiдповiдно до вимог цих Правил предмети, якi вiдправник доручає пiдприємствам поштового зв'язку переслати за призначенням та вручити адресату (поштова картка, лист (простий, рекомендований, з оголошеною цiннiстю), бандероль (проста, рекомендована, з оголошеною цiннiстю), посилка (звичайна, з оголошеною цiннiстю), грошовий переказ (поштовий, телеграфний), прямий поштовий контейнер пiд пломбою вiдправника (звичайний, з оголошеною цiннiстю), вiдправлення прискореної пошти з позначкою "Експрес"). У мiжнародному поштовому обмiнi поштовi вiдправлення подiляються на поштовi картки (простi, рекомендованi), листи (простi, рекомендованi), вiдправлення з оголошеною цiннiстю, бандеролi та спецiальнi мiшки з позначкою "М" (простi, рекомендованi), дрiбнi пакети, поштовi посилки (звичайнi, з оголошеною цiннiстю), вiдправлення прискореної пошти з позначкою "EMS";

     прямий поштовий контейнер пiд пломбою (печаткою) вiдправника (прямий контейнер) - контейнер, у якому допускається вiдправка продукцiї пiдприємств, органiзацiй та установ у спрощенiй упаковцi. Такi контейнери пересилаються шляхом прямого транспортного перевезення i розкриваються тiльки одержувачем;

     реєстрованi поштовi вiдправлення - поштовi вiдправлення, з прийманням яких вiдправнику видається квитанцiя;

     спецiальне право запозичення (СПЗ) - умовна розрахункова одиниця, яка застосовується країнами - членами Всесвiтнього поштового союзу для визначення тарифу на поштовi вiдправлення;

     спецiальнi мiшки з позначкою "М" - мiжнароднi поштовi вiдправлення, в яких пересилаються книжки, газети, iншi перiодичнi друкованi видання вiд одного вiдправника на адресу одного одержувача i в одне мiсце призначення;

     цiннi поштовi вiдправлення (вiдправлення з оголошеною цiннiстю) - листи, бандеролi, посилки, прямi поштовi контейнери, вкладення яких оцiнюються вiдправником. Оголошена цiннiсть не може перевищувати фактичної вартостi вкладення.

Загальнi положення

     1. При входi до пiдприємства поштового зв'язку повинна розмiщуватися вивiска iз зазначенням його найменування i графiку роботи, поштового iндексу, а також встановлюватися поштова скринька. У мiських вiддiленнях поштового зв'язку, якi працюють за змiнним графiком (з обiдньою перервою або вихiдним днем), крiм режиму роботи, повинна повiдомлятися iнформацiя про мiсце знаходження найближчого пiдприємства поштового зв'язку, яке надає послуги за iншим графiком роботи.

     Iнформацiя повiдомляється з дотриманням вимог законодавства.

     В операцiйному залi пiдприємства поштового зв'язку також встановлюється поштова скринька, в доступному для споживача мiсцi знаходиться книга заяв i пропозицiй, а також повiдомляється iнформацiя iз зазначенням перелiку видiв послуг, поштових iндексiв, порядку адресування поштових вiдправлень, їх розмiрiв та граничної ваги, тарифiв на послуги поштового зв'язку, предметiв, заборонених до пересилання, часу проходження i доставки поштових вiдправлень, вiдомостей про матерiальну вiдповiдальнiсть пiдприємства поштового зв'язку перед споживачами послуг за невиконання чи неналежне виконання послуг та споживачiв перед пiдприємством поштового зв'язку за порушення цих Правил, перелiку адрес i номерiв телефонiв вищестоящої органiзацiї пiдприємства поштового зв'язку та вiдповiдних органiв, уповноважених здiйснювати захист прав споживачiв.

     2. Режим роботи пiдприємства поштового зв'язку встановлюється за погодженням з вiдповiдними мiсцевими державними адмiнiстрацiями або органами мiсцевого самоврядування.

     3. Для одержання споживачами поштових вiдправлень в операцiйних залах пiдприємств поштового зв'язку можуть встановлюватися абонементнi скриньки.

     Для одержання абонементних скриньок у користування за встановлену абонементну плату фiзичнi особи подають вiдповiдну заяву на iм'я керiвника пiдприємства поштового зв'язку iз зазначенням термiну абонування та своєї адреси i пред'являють паспорт з вiдмiткою про реєстрацiю (прописку) постiйного мiсця проживання за вiдповiдною адресою або документ, який його замiнює.

     Юридичнi особи, подаючи заяву на абонування скриньки, повиннi пред'явити свiдоцтво про реєстрацiю юридичної особи та доручення на iм'я уповноваженої особи з поданням документа, що посвiдчує особу.

     Користування однiєю абонементною скринькою кiлькома адресатами, як i передача її в користування iншiй особi, не допускається.

     Встановлення в абонементних скриньках нового замка або замiна ключа, а також ремонт замка або самої скриньки у разi їх пошкодження з вини абонента провадяться за його рахунок пiдприємствами поштового зв'язку.

     4. По закiнченнi термiну абонування або у разi вiдмови абонента вiд подальшого користування абонементною скринькою вона може бути запропонована iншому абоненту не ранiше нiж через мiсяць, а кореспонденцiя, що йому надходить, повертається на адресу вiдправника.

     5. Для вiдправки простих листiв i поштових карток на залiзничних станцiях, в аеропортах, морських i рiчкових портах, на пристанях, в автовокзалах, на автостанцiях, на стоянках пересувних вiддiлень зв'язку встановлюються поштовi скриньки.

     6. На поштових скриньках повиннi зазначатися номер та перiодичнiсть виймання кореспонденцiї, а в сiльськiй мiсцевостi, крiм номера, - також поштовий iндекс, днi та години виймання кореспонденцiї.

     7. Поштовi вiдправлення подiляються на внутрiшнi та мiжнароднi.

     До внутрiшнiх поштових вiдправлень належать:

     листи (простi, рекомендованi, з оголошеною цiннiстю);

     поштовi картки (простi, рекомендованi);

     бандеролi (простi, рекомендованi, з оголошеною цiннiстю);

     посилки (звичайнi, з оголошеною цiннiстю);

     грошовi перекази (поштовi, телеграфнi);

     прямi контейнери (звичайнi, з оголошеною цiннiстю);

     прискоренi поштовi вiдправлення з позначкою "Експрес".

     8. Внутрiшнi поштовi вiдправлення подiляються на мiсцевi та вiдправлення, що пересилаються за межi населеного пункту, а в сiльськiй мiсцевостi - за межi територiї, яка обслуговується одним вiддiленням зв'язку.

     9. Рекомендованi, з оголошеною цiннiстю поштовi вiдправлення (крiм прямих контейнерiв), грошовi перекази (поштовi, телеграфнi) можуть прийматися з повiдомленням про вручення (простим, рекомендованим, телеграфним). Рекомендованi поштовi картки i листи з вiдмiткою "Вручити особисто" приймаються з рекомендованим i телеграфним повiдомленням про вручення.

     Поштовi вiдправлення на адресу вiйськовослужбовцiв строкової служби приймаються тiльки з простим або рекомендованим повiдомленням про вручення.

     10. На прийнятi рекомендованi та поштовi вiдправлення з оголошеною цiннiстю (листи, бандеролi, посилки, прямi контейнери), вкладення яких оцiнюється вiдправником, а також звичайнi (без оголошеної цiнностi) посилки i прямi контейнери, грошовi перекази (поштовi, телеграфнi) вiдправникам видається квитанцiя. Поштовi вiдправлення з оголошеною цiннiстю можуть прийматися з пiсляплатою.

     11. Телеграфнi грошовi перекази залежно вiд способу пересилання подiляються на звичайнi i термiновi.

     12. Для внутрiшнiх поштових вiдправлень встановленi такi розмiри i гранична вага:

Вид вiдправлення Гранична
вага, у
кiлограмах
Розмiр в упаковцi, у
мiлiметрах
Листи       2 114 х 162
162 х 229
229 х 324
Поштовi картки Простi i рекомендованi бандеролi 2 105 х 148
мiнiмальний:
100 - в одному вимiрi i не  менше 50 - в другому вимiрi  (будь-якої мiнiмальної   товщини), а згорнутих  трубкою - 100 - завдовжки  i 50 - у дiаметрi
    максимальний:
450 - в одному з трьох  вимiрiв (довжина, ширина,  висота), а згорнутих трубкою  - 700 - завдовжки i 150  у дiаметрi. В окремих  випадках бандеролi можуть  прийматися завдовжки до  1500 мм, якщо вкладення не  можна перегинати (карти, схеми тощо)
за винятком бандеролей:       
а) з вкладенням однiєї книжки 3  
б) з паперами i книжками, що мають випуклi знаки для слiпих 5  
Цiннi за винятком бандеролей: 1  
а) з вкладенням книжок, що мають випуклi знаки для слiпих 5  
б) з вкладенням звукового запису "Розмовна книжка для слiпих", творiв художньої лiтератури та образотворчого мистецтва 2  
Посилки*    
а) з подiльним вкладенням       8 максимальний:
500 х 500 х 400
    пiдлягають прийманню окремi  посилки з предметами  завдовжки до 2000 мм, якщо  їх периметр (довжина кола)  найбiльшого поперечного  перерiзу не перевищує  1000 мм. Такi посилки  вважаються великогабаритними
    мiнiмальний:
100 - в одному з вимiрiв i  не менше 50 - у кожному з  iнших вимiрiв
б) з живими бджолами   одна iз сторiн посилки, яка  пересилається авiапоштою, не  може бути меншою 300 мм
 в) з неподiльним вкладенням 20  
г) з одягом громадян, призваних на строкову вiйськову службу 15  
д) з кiноплiвками 15  
е) вiд баз посилкової торгiвлi:   максимальний:
не бiльше 700 - у кожному  з трьох вимiрiв (довжина,  ширина, висота)
є) з подiльним вкладенням 10  
ж) з неподiльним вкладенням 20 до 2000 - якщо сума розмiрiв  довжини посилки та довжини  її кола в будь-якому вимiрi  (крiм довжини) не перевищує  3000 мм
Прямi контейнери нетто
320
 

     * Посилки, вага яких перевищує 8 кг, вважаються великоваговими, а посилки вагою до 3 кг, в яких найбiльша сторона не перевищує 300 мм, а сума трьох вимiрiв - 500 мм, вважаються дрiбними.

     13. До мiжнародних поштових вiдправлень належать:

     листи (простi i рекомендованi);

     вiдправлення з оголошеною цiннiстю;

     поштовi картки (простi, рекомендованi);

     бандеролi i спецiальнi мiшки з позначкою "М" (простi, рекомендованi);

     дрiбнi пакети;

     поштовi посилки (звичайнi, з оголошеною цiннiстю);

     вiдправлення мiжнародної прискореної пошти з позначкою "EMS".

     14. Мiжнароднi поштовi вiдправлення приймаються до пересилання наземним шляхом i авiапоштою.

     15. Поштовi вiдправлення вiд дипломатичних, консульських представництв зарубiжних країн, мiжнародних, мiжурядових органiзацiй для пересилання в межах України, а також вiд усiх iнших вiдправникiв на адреси зазначених установ оформляються i оплачуються як внутрiшнi.

     Простi листи вагою до 20 грамiв i поштовi картки, якi вiдправляються на адресу працiвникiв українських установ за кордоном (посольств, консульств, торгiвельних представництв, представництв при мiжнародних органiзацiях тощо) приймаються, оформляються i оплачуються як внутрiшнi.

     16. Вiдправлення з оголошеною цiннiстю, поштовi посилки i дрiбнi пакети приймаються тiльки до країн, зазначених у Керiвництвi по прийманню мiжнародних поштових вiдправлень.

     17. Для мiжнародних поштових вiдправлень встановлено такi розмiри i максимальну вагу:

Вид вiдправлення Вага, у кiлограмах Розмiр в упаковцi, у мiлiметрах
Листи 2 114 х 162
162 х 229
229 х 324
максимальна товщина до  20 грамiв - 5
Вiдправлення з оголошеною цiннiстю - у скриньцi з дерева (стiнки повиннi мати товщину не менш як 8 мм), металу або пластмаси.    
Поштовi картки Бандеролi 5 90 х 140, 105 х 148
максимальний:
з вкладенням видань для слiпих (секограм) 7 сума вимiрiв довжини, ширини  i товщини не повинна  перевищувати 900, а  найбiльший вимiр - 600
    сума довжини i подвiйного  дiаметру рулонiв не повинна  перевищувати 1040, а  найбiльший вимiр - 900
    мiнiмальний:
    90 х 140, сума довжини i  подвiйного дiаметру рулонiв  170 (найбiльший вимiр не  повинен перевищувати 100)
Дрiбнi пакети 2  
Спецiальнi мiшки з позначкою "М" з друкованими виданнями, якi вiдправляються юридичними особами на адресу одного одержувача i в одне мiсце призначення 15  
Поштовi посилки 10 будь-який вимiр посилки не  повинен перевищувати 1050.
Сума розмiрiв довжини i  найбiльшого кола у будь-якому  напрямi (крiм довжини) не  повинна перевищувати 2000
Вiдправлення мiжнародної прискореної пошти з позначкою "EMS" 20 будь-який вимiр вiдправлення  не повинен перевищувати  1050. Сума розмiрiв довжини i  найбiльшого кола у будь-якому
 напрямi (крiм довжини) не  повинна перевищувати 3000

Оплата послуг поштового зв'язку

     18. Послуги, що надаються пiдприємствами поштового зв'язку, оплачуються за встановленими уповноваженим центральним органом виконавчої влади тарифами. Плата за пересилку поштових вiдправлень справляється пiд час їх приймання.

     19. Оплата послуг поштового зв'язку, доручень, заяв вiдправникiв та адресатiв здiйснюється знаками поштової оплати, готiвкою у нацiональнiй валютi України або шляхом безготiвкового розрахунку.

     Вирiзанi з конвертiв i поштових карток непогашенi поштовi марки дiйснi для оплати пересилання листiв, поштових карток i бандеролей у межах України.

     Поштовi марки наклеюються вгорi праворуч на поштовому конвертi, поштовiй картцi, бандеролi, повiдомленнi про вручення поштового вiдправлення окремо одна вiд одної.

     Для оплати мiжнародної кореспонденцiї можуть прийматися мiжнароднi купони для вiдповiдi, випущенi Мiжнародним бюро Всесвiтнього поштового союзу. На лицьовому боцi вони повиннi мати вiдбиток календарного штемпеля зарубiжної поштової установи, яка продала купон.

     Мiжнароднi купони для вiдповiдi обмiнюються на поштовi марки України у такому спiввiдношеннi: один купон дорiвнює вартостi марки України, необхiдної для оплати одного простого мiжнародного листа вагою 20 грамiв, що пересилається авiапоштою.

     20. Поштовi марки, вилученi з обiгу, забрудненi, пошкодженi, погашенi у будь-який спосiб, а також зарубiжнi i непоштовi марки для оплати внутрiшнiх i мiжнародних поштових вiдправлень не приймаються.

     Зважування, тарифiкування i наклеювання поштових марок на листах та бандеролях, що вiдправляються юридичними особами, є обов'язком вiдправника.

     21. Для вiдправки письмової кореспонденцiї юридичнi особи можуть використовувати маркувальнi машини, якi встановлюються за мiсцем їх реєстрацiї на пiдставi заяви, поданої пiдприємству поштового зв'язку, та реєструються за мiсцем їх обслуговування.

     Для одержання послуг поштового зв'язку iз застосуванням маркувальних машин юридичнi особи вносять на розрахунковий рахунок пiдприємства поштового зв'язку аванс у розмiрi середньомiсячної вартостi послуг.

     22. Письмова кореспонденцiя з вiдбитками маркувальних машин здається тiльки пiдприємству поштового зв'язку. В разi виявлення невiдповiдностi дати вiдбитка маркувальної машини датi здавання письмової кореспонденцiї вона повертається для переоформлення.

     Один-два рази на мiсяць працiвник пiдприємства поштового зв'язку знiмає показники клiше маркувальних машин, про що складає разом з юридичною особою спiльний акт, на пiдставi якого проводяться розрахунки.

     Пiсля закiнчення термiну експлуатацiї маркувальної машини або пiсля її передачi (продажу) iншiй юридичнiй особi клiше машини передається згiдно з актом пiдприємству поштового зв'язку за мiсцем обслуговування.

     23. Проданi пiдприємствами поштового зв'язку знаки поштової оплати поверненню та обмiну не пiдлягають.

     24. У межах України безоплатно пересилаються:

     простi листи вагою до 20 грамiв i поштовi картки, що вiдправляються вiйськовослужбовцям строкової служби;

     простi листи вагою до 20 грамiв i поштовi картки, що вiдправляються вiйськовослужбовцями строкової служби за наявностi на конвертi або картцi вiдбитка спецiального штампа. Без вiдбитка такого штампа листи i поштовi картки вручаються пiсля оплати одержувачем послуги як за доплатне вiдправлення;

     посилки з одягом громадян, призваних на строкову вiйськову службу, що вiдправляються вiйськовими частинами;

     листи, написанi секографiчним способом, клiше iз знаками секографiї, бандеролi iз звуковими записами i спецiальним папером, призначеним тiльки для слiпих, за умови, що вони вiдправляються офiцiйними установами або на їх адресу.

     У мiжнародному поштовому обмiнi безоплатно пересилаються наземним шляхом бандеролi iз вкладенням видань з випуклим шрифтом для слiпих та листи, написанi секографiчним способом, що приймаються у розкритому виглядi.

     25. Неоплаченi або неповнiстю оплаченi листи, поштовi картки, що вiдправляються юридичними особами, за призначенням не вiдправляються, а пiдлягають поверненню вiдправникам для повної оплати їх за тарифом.

     Якщо на таких поштових вiдправленнях немає адреси вiдправника, вони передаються до складу нерозданих.

     26. Вартiсть доставки листiв та бандеролей з оголошеною цiннiстю, грошових переказiв, посилок (за наявностi можливостi доставки у пiдприємств поштового зв'язку) оплачує адресат.

Предмети, дозволенi до пересилання в поштових вiдправленнях

     27. У простих i рекомендованих листах пересилаються письмовi повiдомлення, дiловi папери, фотографiї, художнi картки, схеми та iнша аналогiчна паперова продукцiя.

     28. У рекомендованих бандеролях пересилаються друкованi видання (бланки, брошури, плакати), плiвки з мiкрофiльмами на вогнетривкiй основi, фотокартки, альбоми, зошити, звуковi записи для слiпих, блокноти, папiр, дiловi папери, рукописи, контрольнi роботи студентiв-заочникiв.

     29. У листах з оголошеною цiннiстю пересилаються цiннi папери, документи (дипломи, паспорти, свiдоцтва про народження та одруження), грамоти, фотографiї, художнi картки, поштовi марки, пенсiйнi справи, дiловi папери, документи, якi мають цiннiсть для вiдправника або одержувача. На адресу юридичних осiб у цiнних листах, крiм того, можуть пересилатися рукописи, заяви, скарги.

     30. У бандеролях з оголошеною цiннiстю пересилаються предмети культурно-побутового та виробничого призначення, кондитерськi вироби.

     31. У посилках пересилаються предмети культурно-побутового та виробничого призначення, продукти харчування, пiдданi термiчнiй обробцi, овочi, фрукти, рослини, бджоли, медичнi препарати.

     32. У простих i рекомендованих мiжнародних листах пересилаються письмовi повiдомлення, квитанцiї, фактури, рахунки, фотографiї.

     33. У мiжнародних бандеролях (простих i рекомендованих) пересилаються рукописи, друкованi видання, в тому числi гравюри, малюнки, географiчнi карти, викройки, каталоги, проспекти, оголошення, видання з випуклим шрифтом для слiпих, у тому числi клiше iз знаками секографiї, звуковi записи, а також спецiальний папiр, призначений тiльки для слiпих, якщо вони вiдправляються офiцiйними установами або на їх адресу.

     Проектна i технiчна документацiя приймається до пересилання тiльки вiд юридичних осiб.

     34. У спецiальних мiшках з позначкою "М" пересилаються книжки, газети, журнали та iншi друкованi перiодичнi видання, що вiдправляються на адресу одного одержувача i в одне мiсце призначення.

     35. У мiжнародних вiдправленнях з оголошеною цiннiстю пересилаються цiннi папери та документи (крiм заборонених до пересилання).

     Сума оголошеної цiнностi не повинна перевищувати фактичної вартостi вкладення та обмеженої суми цiнностi, зазначеної у Керiвництвi по прийманню мiжнародних поштових вiдправлень.

     При цьому сума оголошеної цiнностi документiв не може перевищувати можливих витрат на вiдновлення цих документiв у разi їх втрати.

     36. У дрiбних пакетах пересилаються предмети культурно-побутового призначення, якi не пошкоджуються пiд час транспортування i вартiсть яких не перевищує 30 СПЗ.

     37. У мiжнародних посилках пересилаються промисловi товари, товари культурно-побутового призначення, дозволенi згiдно iз законодавством для вiдправки за кордон та не забороненi для ввезення до країни призначення.

     38. У мiжнародному поштовому обмiнi здiйснюється пересилання звичайних посилок та посилок з оголошеною цiннiстю. Посилки з оголошеною цiннiстю приймаються для вiдправлення до країн, зазначених у Керiвництвi по прийманню мiжнародних поштових вiдправлень.

     39. Фiзичним особам дозволяється пересилати за митний кордон України без сплати мита i митних зборiв предмети, кiлькiсть яких не перевищує товарної партiї.

     У разi пересилання фiзичними особами за митний кордон України предметiв, кiлькiсть яких становить товарну партiю, їх митне оформлення здiйснюється в порядку, встановленому для суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi.

     40. Вiд фiзичних осiб дозволяється приймати для пересилання за кордон:

     лiки - не бiльше 5 упаковок одного найменування або не бiльше потрiбних для одного хворого на один курс лiкування (за призначенням лiкаря);

     погашенi i непогашенi марки - у порядку органiзованого фiлателiстичного обмiну.

     41. Вiд юридичних осiб дозволяється приймати для пересилання за кордон:

     лiкарськi засоби, якi використовуються пiд час проведення наукових дослiджень, для експонування на виставках, ярмарках, конференцiях, - за обов'язкової наявностi спецiального дозволу фармакологiчного комiтету МОЗ;

     бiологiчнi матерiали, живi культури найпростiших мiкроорганiзмiв, токсини, отруйнi речовини тваринного i рослинного походження, вакцини, сироватки, дiагностикуми, хiмiко-терапевтичнi засоби ветеринарного призначення, патологiчнi матерiали вiд тварин, птахiв, риб, бджiл тощо - за наявностi дозволу Головного управлiння ветеринарної медицини та держветiнспекцiї Мiнагропрому;

     насiннєвий i посадковий матерiал - за наявностi фiтосанiтарного сертифiката на експорт мiжнародного зразка, що видається органами державної служби з карантину рослин Мiнагропрому;

     зразки сортiв та гiбридiв сiльськогосподарських культур, дозволених до вивезення Державною комiсiєю iз сортовипробування та охорони сортiв рослин Мiнагропрому.

Предмети, забороненi до пересилання в поштових вiдправленнях

     42. Забороняється пересилати в поштових вiдправленнях предмети, якi за своїм характером або упаковка яких може становити небезпеку для працiвникiв пiдприємств поштового зв'язку, привести до забруднення чи зiпсуття iнших поштових вiдправлень.

     43. У бандеролях, листах забороняється пересилати iноземну валюту, а також нацiональну валюту України.

     44. У посилках забороняється пересилати вогнепальну зброю всiх видiв та боєприпаси до неї (крiм несправних частин рушниць, якi вiдправляються магазинами мисливських i рибальських знарядь, правлiннями товариств мисливцiв та рибалок на адресу заводiв-виготовлювачiв або майстерень з ремонту рушниць, а також останнiми на адресу вiдповiдних магазинiв i правлiнь товариств мисливцiв та рибалок), холодну зброю всiх видiв, вибуховi та легкозаймистi речовини, наркотичнi засоби, психотропнi речовини, їх аналоги та прекурсори, токсичнi та радiоактивнi речовини, ртуть, кислоти, мiнеральнi добрива та iншi отруйнi, їдкi речовини, iноземну валюту, нацiональну валюту України (крiм нумiзматичних монет та їх колекцiй незалежно вiд адреси), отруйнi рослини та тварини, продукти, що швидко псуються (сирi м'ясо, риба, птиця, яйця, молоко, субпродукти, вироби з м'яса, риби, птицi, молока, яєць з термiном реалiзацiї до 72 годин, продукти з термiном реалiзацiї до 10 дiб).

     45. У мiсцевостях, де держiнспекцiями iз карантину рослин оголошено особливий карантинний режим, не приймаються до зняття карантину посилки з овочами, фруктами, насiнням, розсадою та рослинами. Iнформацiя про це розмiщується в операцiйному залi пiдприємства поштового зв'язку.

     46. У мiжнародних поштових вiдправленнях забороняється пересилати:

     вогнепальну зброю i боєприпаси до неї, холодну зброю та iншi предмети, спецiально призначенi для нападу та оборони (кастети, стилети, балончики з рiдиною паралiтичної дiї тощо), вибуховi, легкозаймистi або iншi небезпечнi речовини, вiйськове спорядження, якщо iнше не передбачено законодавством;

     наркотичнi засоби, психотропнi речовини, їх аналоги i прекурсори та радiоактивнi речовини;

     нацiональну та iноземну валюту (готiвку), акцiї, платiжнi документи в iноземнiй валютi та iншi цiнностi, якщо iнше не передбачено законодавством;

     носiї iнформацiї, що мiстять заклики до насильницького повалення або змiни державного i суспiльного ладу, порушення територiальної цiлiсностi, державного суверенiтету i безпеки України, пропагують вiйну, насильство та жорстокiсть, расову, нацiональну, релiгiйну винятковiсть або нетерпимiсть, пiдбурюють до вчинення кримiнально карних дiй;

     предмети непристойного та аморального змiсту;

     трудовi книжки, вiйськовi квитки, дозволи на право носiння зброї, посвiдчення особи, паспорти;

     друкованi твори, що становлять iсторичну, наукову, художню або культурну цiннiсть;

     вiтчизнянi друкованi видання, у тому числi образотворчi, картографiчнi i нотнi, випущенi з друку до 1925 року включно;

     зарубiжнi друкованi видання, у тому числi образотворчi, картографiчнi i нотнi, створенi кирилицею чи глаголицею пам'ятки письменства, випущенi до 1800 року включно;

     перiодичнi видання, що вийшли до 1945 року включно, та тi, видання яких на час пересилання триває (твори, записки, вiдомостi, вiсники, збiрники наукових праць тощо);

     друкованi твори, якi є рiдкiсними зразками художнього оформлення;

     твори, розмноженi незвичайним способом (гравiрованi, з витканим текстом);

     пам'ятки iсторiї та культури, що мають облiкову позначку музеїв;

     твори, вiддрукованi, намальованi або вишитi на незвичайних видах матерiалiв (шовк, пергамент, пробка тощо);

     твори у художнiх палiтурках iндивiдуального виготовлення, в тому числi з використанням дорогоцiнного камiння, металiв, перламутру, цiнних порiд дерева, сортiв хутра, шкiри;

     твори друку з автографами, рукописними помiтками, екслiбрисами бiблiотек та з книжкових колекцiй видатних громадських i державних дiячiв, письменникiв, учених, дiячiв культури i мистецтва;

     видання з печатками дiючих бiблiотек i установ;

     марки (в тому числi художнi оригiнали, проекти марок i блокiв, проби та зразки, а також усi марки, офiцiйно не випущенi в поштовий обiг, марки з перевернутими i подвiйними наддруками, з пропуском перфорацiї, варiанти марок без зубцiв, не зазначенi у Каталозi українських поштових марок), крiм погашених i непогашених марок у порядку органiзованого фiлателiстичного обмiну;

     вiтчизнянi та зарубiжнi ордени i нагруднi знаки, нагороднi та пам'ятнi медалi;

     вiтчизнянi та зарубiжнi монети i колекцiї монет з дорогоцiнних та недорогоцiнних металiв;

     дорогоцiннi метали, дорогоцiнне камiння та вироби з них;

     насiння i посадковий матерiал (крiм названих у пунктi 41 цих Правил);

     харчовi продукти тваринного походження, не пiдданi термiчнiй обробцi;

     живих тварин, крiм бджiл, п'явок, гусениць тутового шовкопряда, паразитiв та винищувачiв шкiдливих комах, призначених для дослiдження цих комах, якими обмiнюються офiцiйно визначенi установи;

     предмети промислового призначення, що забороняються до пересилання згiдно iз законодавством;

     предмети, ввезення яких заборонено до країн призначення згiдно з Керiвництвом по прийманню мiжнародних поштових вiдправлень.

     47. Забороняється пересилати без дозволу Мiнкультури:

     видання творiв образотворчого мистецтва, випущенi з 1926 по 1946 рiк включно;

     зарубiжнi друкованi видання, у тому числi образотворчi, картографiчнi та нотнi, випущенi з 1801 по 1945 рiк включно;

     енциклопедiї, довiдники, словники, за винятком довiдникiв для вступникiв до вищих учбових закладiв та росiйських словникiв;

     предмети давнини i мистецтва: малюнки, твори живопису, виконанi вiд руки, портрети, скульптури, акварелi, мiнiатюри, килими, гобелени, рiзноманiтнi гравюри, iкони, предмети церковного i домашнього побуту, тканини, прикраси, одяг, знаряддя ремесла, вироби з фарфору, кришталю, керамiки, дерева, шкiри, кiсток, дорогоцiнного та недорогоцiнного камiння, якi мають iсторичне i художнє значення;

     старовиннi вiтчизнянi та зарубiжнi музичнi iнструменти, смичковi iнструменти видатних українських i зарубiжних майстрiв, унiкальнi народнi музичнi iнструменти вiдомих українських майстрiв.

     48. Пiдприємствам поштового зв'язку забороняється пересилати або доставляти адресатам поштовi вiдправлення, вiдправники яких проживають за межами України, здають або доручають здавати вiдправлення в Українi з метою скористатися бiльш сприятливими тарифними умовами.

Упаковка поштових вiдправлень

     49. Упаковка поштових вiдправлень обирається самим вiдправником з урахуванням вiдповiдностi їх призначенню, часу перебування в дорозi, умовам пересилання, виключення можливостi пошкодження, псування iнших поштових вiдправлень i заподiяння шкоди працiвникам пiдприємств поштового зв'язку.

     50. Для упаковування бандеролей використовується цупкий папiр, однорiдна тканина, футляри, картоннi коробки. Цiннi бандеролi пiсля пакування можуть вкладатися у торбинки з полiетиленової плiвки.

     51. Якщо в бандеролi пересилається кiлька предметiв, перед пакуванням вони перев'язуються шпагатом. Бандероль вагою понад 500 грамiв також перев'язується шпагатом.

     52. Посилки звичайнi (без оголошеної цiнностi) та з оголошеною цiннiстю (до десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян) пересилаються у скриньках (дерев'яних, диктових, картонних) або у м'якiй оболонцi (тканинi). Посилки з вкладеннями, цiннiсть яких перевищує десять неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, пересилаються у скриньках, якi обшиваються тканиною. Неподiльнi предмети у фабрично-заводськiй упаковцi (дерев'яних, диктових скриньках та коробках з мiцного картону), яка вiдповiдає встановленим розмiрам i забезпечує збереження вкладення, дозволяється приймати без додаткового пакування, але тiльки для пересилання їх наземним шляхом.

     53. Вкладення залежно вiд призначення приймаються до пересилання упакованими:

     крихкi предмети - у тверду тару i пересипаними тирсою або обкладеними стружкою, ватою тощо. За пошкодження крихких предметiв, вкладених вiдправником у посилки, упаковка яких не забезпечує їх збереження, пiдприємства поштового зв'язку вiдповiдальностi не несуть;

     кiно- i магнiтнi плiвки - у стандартну упаковку;

     сипучi продукти харчування та речовини - у торбинки з полiетиленової плiвки, клейонки, щiльний проолiєний папiр, вкладеними у диктовi або картоннi коробки;

     рiдкi речовини, а також речовини, якi легко переходять у рiдкий стан (сiк, сироп, масло, жир, варення, мед тощо) - у закритi ємностi, якi повнiстю попереджують їх витiкання, вкладеними у дерев'янi, диктовi скриньки та перекладеними тирсою, стружкою, ватою тощо. Пересилання таких речовин у торбинках iз полiетиленової плiвки не дозволяється;

     розсада з карантинним сертифiкатом органiв державної служби з карантину рослин Мiнагропрому - у кошики, обшитi тканиною. На дно кошика вкладається полiетиленова плiвка (клейонка);

     бджоли - у спецiальнi скриньки або коробки, конструкцiя яких запобiгає їх пошкодженню або втратi. До кожної посилки з бджолами вiдправник повинен додати ветеринарне свiдоцтво, видане ветiнспекцiєю;

     хутро, шкурки гризунiв, не пiдданi спецiальнiй обробцi, а також вовна, щетина, волос, пiр'я i пух - спочатку у тканину (мiшковину) чи торбинку iз полiетиленової плiвки i вкладеними в скриньки (картоннi коробки) з поданням вiдправником на кожну посилку ветеринарного свiдоцтва, виданого за мiсцем заготiвлi сировини. Якщо на одну адресу вiдправляється кiлька таких посилок, на кожну з них подається ветеринарне свiдоцтво iз зазначенням кiлькостi хутра (шкурок гризунiв або ваги вовни);

     точнi вимiрювальнi прилади - у тверду тару з прокладками, що запобiгають пошкодженню вкладення пiд час пересилання. Якщо такi прилади мають склянi частини, вони упаковуються в скриньки iз спецiальним крiпленням, яке запобiгає пошкодженню вкладення. Такi посилки приймаються з позначкою "Обережно";

     твердi предмети, а також рослини (виноградна лоза, саджанцi тощо), якi через свої розмiри не можуть бути упакованими у тару для посилок встановлених розмiрiв i вага яких не перевищує передбаченої пунктом 12 цих Правил, - у тканину (мiшковину). Предмети, якi не подiляються (креслярськi дошки, дитячi санчата, валiзи, бiдони тощо), за винятком гострорiжучих предметiв, розмiри i вага яких не перевищує передбачених пунктом 12 цих Правил, можуть пересилатися без упаковування їх у скриньки або тканину. Пересилаючи предмети, якi були у вжитку або мають пошкодження, вiдправник зобов'язаний зробити про це вiдмiтку на бланку супровiдної адреси до посилки;

     придатнi для транспортування свiжi овочi i фрукти - у дерев'янi (диктовi) скриньки, бiчнi стiнки яких мають вентиляцiйнi отвори або вертикальнi розрiзи:

     автопокришки - лише у чистому виглядi з прикрiпленими до них дерев'яними бiрками та оголошеною цiннiстю в розмiрi їх фактичної вартостi. На супровiдному бланку до посилки зазначається заводський номер автопокришки;

     годинники, ювелiрнi вироби i коштовностi, монети i нумiзматичнi колекцiї - у тверду тару, обшиту тканиною, незалежно вiд оголошеної цiнностi.

     54. М'яка оболонка (тканина) використовується для упаковування предметiв одягу, килимових та iнших м'яких виробiв. Посилки у такiй оболонцi доцiльно упаковувати в полiетиленову плiвку або iнший вологонепроникний матерiал.

     М'яка оболонка (тканина) повинна бути суцiльною або з кiлькох окремих однорiдних шматкiв.

     Предмети, якi приймаються для пересилання авiапоштою, повиннi бути упакованi у тверду тару, обшиту тканиною, або в м'яку оболонку.

     Зовнiшнiй (конвертоподiбний) шов виконується однорiдними нитками (густим стiбком) тiльки з одного (лiворуч вiд адреси) боку посилки.

     55. Посилки з вкладенням друкованої продукцiї (бланки, проекти, кошторисна документацiя тощо), звичайнi i з оголошеною цiннiстю (до п'яти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян), вагою до 5 кiлограмiв можуть мати подвiйну оболонку з крафтпаперу або iншого цупкого паперу. Якщо вага таких посилок перевищує 5 кiлограмiв, вони повиннi мати з боку, на якому розмiщується адреса, i протилежного до нього боку прокладки з дикту або цупкого картону.

     56. Посилки в скриньках, скрiплених металевими смужками або дротом, iз не зовсiм забитими або не зовсiм загнутими цвяхами, а також у непридатних до пересилання скриньках не приймаються.

Адресування поштових вiдправлень

     57. На внутрiшнiх поштових вiдправленнях вiдправник зазначає в такiй послiдовностi: iм'я, по батьковi та прiзвище адресата (найменування пiдприємства, органiзацiї, установи), вулицю, номер будинку, квартири, населений пункт, район i область.

     На мiжнародних поштових вiдправленнях зазначаються iм'я та прiзвище адресата (найменування пiдприємства, органiзацiї, установи), вулиця, номер будинку, квартири, населений пункт i країна призначення.

     Адреса розмiщується внизу праворуч у поздовжньому напрямку густо, без пропускiв рядкiв, без пробiлiв мiж лiтерами у словах.

     Найменування вiдправника та його адреса розмiщується вгорi лiворуч з лицьового боку поштового вiдправлення з дотриманням тих же вимог.

     Не дозволяється вживати скороченi найменування пiдприємств, органiзацiй та установ. Адреса повинна бути вичерпною i повнiстю виключати необхiднiсть наведення додаткових довiдок для оброблення, пересилання та доставки поштового вiдправлення.

     58. Поштовi вiдправлення можуть бути адресованi "До запитання" або на абонементну скриньку. При цьому обов'язково зазначається найменування пiдприємства (поштамту, вузла зв'язку) або номер вiддiлення зв'язку, де поштове вiдправлення видаватиметься, i робиться вiдмiтка "До запитання" або "Абонементна скринька N...".

     59. На простих та рекомендованих листах i бандеролях, крiм адресованих "До запитання", дозволяється зазначати тiльки iнiцiали та прiзвище адресата. Якщо вiдправлення адресується за мiсцем роботи адресата, зазначається його посада, iм'я та прiзвище.

     На реєстрованих поштових вiдправленнях та грошових переказах, адресованих "До запитання" i на абонементну скриньку, iм'я, по батьковi та прiзвище адресата, найменування юридичної особи зазначаються повнiстю. Iм'я, по батьковi та прiзвище адресата зазначаються повнiстю i на поштових вiдправленнях, адресованих у населенi пункти, якi не мають назв вулиць i нумерацiї будинкiв.

     60. Реєстрованi поштовi вiдправлення без зворотної адреси вiдправника не приймаються, крiм вiдправлень з вiдмiткою "На конкурс", адресованих конкурсним комiсiям.

     61. Адресу на поштових вiдправленнях i супровiдних документах слiд писати чiтко i розбiрливо чорнилом, кульковою ручкою або друкувати.

     Поштовий iндекс на листах i поштових картках слiд писати стилiзованими цифрами чорнилом або кульковою ручкою (крiм червоного, жовтого та зеленого кольорiв).

     На бандеролi i посилки, упакованi в картоннi коробки, можна наклеювати паперовi адреснi ярлики. Для ярликiв використовується папiр свiтлих тонiв.

     До предметiв, якi не пiдлягають упаковуванню, дозволяється прикрiпляти бiрки з дикту або картону iз зазначеною на них адресою.

     62. На мiжнародних поштових вiдправленнях адресу слiд писати лiтерами латинського алфавiту й арабськими цифрами з дотриманням вимог пункту 57 цих Правил. Якщо в країнi призначення вживаються iншi лiтери i цифри, рекомендується зазначати адресу цими лiтерами

     i цифрами. На поштових вiдправленнях до країн СНД адреса одержувача i вiдправника може бути зазначена росiйською мовою.

     63. Вiдправник може адресувати поштове вiдправлення (за винятком "До запитання" i на абонементну скриньку) двом адресатам, якi проживають за однiєю адресою.

     64. Для пересилання грошей вiдправник заповнює вiдповiдний бланк грошового переказу.

     Юридичним особам, якi вiдправляють перекази в межах областi, району, мiста або iншого населеного пункту, дозволяється заповнювати бланки з використанням технiчних засобiв.

     Категорично забороняється приймати грошовi перекази на бланках невстановленої форми.

     На бланках грошових переказiв, адресованих юридичним особам, крiм найменування одержувачiв, зазначаються номери їх розрахункових рахункiв i найменування установ банкiв.

     На бланках грошових переказiв, якi вiдправляються на адресу банкiв для зарахування грошей на особистi рахунки громадян, у рядку "Куди" зазначається мiсце призначення переказу, адреса i найменування банку, а в рядку "Кому" - iм'я, по батьковi та прiзвище одержувача переказу i номер особистого рахунку.

     65. Виправлення, пiдчищення та повторне обведення лiтер i цифр на бланку грошового переказу не допускається.

Порядок приймання поштових вiдправлень

     66. Поштовi вiдправлення приймаються в упаковцi, що вiдповiдає вимогам пунктiв 53 - 56 цих Правил, з чiтко зазначеною i повною адресою одержувача та вiдправника.

     67. Листи, поштовi картки, вийнятi з поштових скриньок з пошкодженими, забрудненими оболонками (у тому числi iз слiдами клею) або з написами, наклейками i знаками, що не передбачаються вимогами до оформлення поштових вiдправлень, повертаються вiдправникам для переупаковування.

     68. Реєстрованi поштовi вiдправлення i вiдправлення, оформленi iз застосуванням маркувальних машин, подаються до операцiйних кас пiдприємств поштового зв'язку.

     За прийняття реєстрованого поштового вiдправлення вiдправнику видається квитанцiя.

     69. Якщо одночасно вiдправляється п'ять i бiльше реєстрованих поштових вiдправлень, вiдправником складається список iз зазначенням їх порядкових номерiв та адреси одержувача.

     70. Листи i бандеролi з оголошеною цiннiстю приймаються вiд фiзичних осiб розкритими з описом та перевiркою вкладення, а посилки - тiльки розкритими. За бажанням вiдправника посилки можуть прийматися з описом вкладення.

     71. Посилки з вкладенням дорогоцiнних металiв i ювелiрних виробiв, монет i нумiзматичних колекцiй приймаються тiльки з описом вкладення.

     Опис складається вiдправником у двох примiрниках, iз зазначенням адреси одержувача, кiлькостi предметiв та їх вартостi i скрiплюється особистим пiдписом.

     За бажанням вiдправника на першому примiрнику опису, що вкладається в поштове вiдправлення, цiна предметiв може не зазначатися.

     72. Листи, бандеролi з оголошеною цiннiстю i посилки вiд юридичних осiб, як правило, приймаються закритими, запечатаними їх власними печатками або опломбованими у встановленому порядку. В разi потреби посилки юридичних осiб дозволяється опечатувати печатками пiдприємств поштового зв'язку. Посилки, що пересилаються авiапоштою, приймаються вiдкритими. Працiвник пiдприємства поштового зв'язку може вибiрково перевiряти вкладення та упаковку реєстрованих поштових вiдправлень, запечатаних власними печатками юридичних осiб.

     73. На мiжнароднi вiдправлення з оголошеною цiннiстю, дрiбнi пакети i поштовi посилки вiдправник заповнює зазначену в Керiвництвi по прийому мiжнародних поштових вiдправлень кiлькiсть вiдповiдних бланкiв.

     Предмети, кiлькiсть яких становить товарну партiю, приймаються до пересилання лише пiсля здiйснення митного оформлення згiдно з установленим порядком.

     74. Реєстрованi поштовi вiдправлення, крiм прямих контейнерiв, можуть прийматися до пересилання з повiдомленням про вручення (простим, рекомендованим, телеграфним).

     За бажанням вiдправника заповнюється бланк повiдомлення на його адресу або на адресу особи, якiй належить надiслати повiдомлення пiсля вручення поштового вiдправлення одержувачу.

     На поштовi вiдправлення з телеграфним повiдомленням бланк повiдомлення не заповнюється.

     Якщо вiдправник бажає одержати телеграфне повiдомлення не на ту адресу, що зазначена на поштовому вiдправленнi, вiн повинен додати вiдповiдний бланк з адресою, на яку необхiдно надiслати телеграфне повiдомлення.

     Вiдправник має отримати повiдомлення про вручення реєстрованого вiдправлення протягом шести мiсяцiв пiсля його подання пiдприємству поштового зв'язку.

     Мiжнароднi реєстрованi поштовi вiдправлення можуть прийматися тiльки з простими повiдомленнями про вручення, якi пересилаються наземним шляхом або авiапоштою.

     75. Мiжнароднi поштовi вiдправлення можуть прийматися з доставкою в країнi призначення з вiдмiткою "З посильним", а рекомендованi листи, поштовi картки i бандеролi з вiдмiткою "Вручити у власнi руки" - тiльки з повiдомленням про вручення. Такi вiдправлення приймаються до країн, зазначених у Керiвництвi по прийманню мiжнародних поштових вiдправлень.

     76. Поштовi вiдправлення з оголошеною цiннiстю можуть прийматися з пiсляплатою.

     Суму пiсляплати визначає вiдправник, але вона не повинна перевищувати оголошеної цiнностi поштового вiдправлення.

     На кожне поштове вiдправлення з оголошеною цiннiстю, яке пересилається з пiсляплатою, вiдправник заповнює бланк поштового переказу.

     77. Для пересилання грошових переказiв приймається готiвка в нацiональнiй валютi України, гарантованi платiжнi доручення та чеки. Сума одного переказу обмежується технiчними можливостями контрольно-касового апарата.

     Вiд юридичних осiб, якi вiдправляють грошовi перекази, приймаються тiльки платiжнi доручення встановленої форми, гарантованi (завiренi) установами банкiв.

Доставка та вручення поштових вiдправлень

     78. Поштовi вiдправлення доставляються адресату додому або видаються йому в пiдприємствах поштового зв'язку.

     79. Простi поштовi вiдправлення i повiдомлення про вручення реєстрованих поштових вiдправлень, адресованi фiзичним особам на домашню адресу (крiм повiдомлень на телеграфнi перекази), доставляються їм через скриньки абонентських шаф.

     80. Простi поштовi вiдправлення i повiдомлення про вручення реєстрованих поштових вiдправлень, адресованих юридичним особам, вручаються їх уповноваженим представникам або через скриньки абонентських шаф, встановлених на перших поверхах будинкiв.

     Так само доставляються простi поштовi вiдправлення i повiдомлення про вручення реєстрованих вiдправлень, адресованих фiзичним особам за мiсцем їх роботи (навчання), а також фiзичним особам, якi проживають у гуртожитках, iнтернатах, дитячих будинках, готелях або перебувають в оздоровчих та лiкувальних установах. Вручення адресатам поштових вiдправлень та повiдомлень здiйснюється представниками цих установ.

     81. Рекомендованi вiдправлення, в тому числi повiдомлення про вручення реєстрованих поштових вiдправлень, повiдомлення про телеграфнi перекази, а також усi повторнi повiдомлення фiзичним особам та уповноваженим представникам юридичних осiб вручаються пiд розписку.

     82. У разi вiдсутностi адресата або дорослих членiв його сiм'ї повiдомлення i повторнi повiдомлення для одержання поштових вiдправлень вкладаються в абонентську скриньку, за винятком поштових вiдправлень з вiдмiткою "Вручити особисто".

     83. Усi реєстрованi поштовi вiдправлення вручаються адресатам пiд розписку з поданням документа, який посвiдчує особу.

     84. Безпосередньо в пiдприємствах поштового зв'язку видаються:

     поштовi вiдправлення з пiсляплатою;

     прямi контейнери;

     поштовi вiдправлення на адресу вiйськових частин та виправно-трудових установ;

     спецiальнi мiшки з позначкою "М";

     вiдправлення з оголошеною цiннiстю;

     мiжнароднi посилки;

     дрiбнi пакети, на якi нараховується мито (за винятком з вiдмiткою "Вручити у власнi руки", "З посильним"), а також усi iншi поштовi вiдправлення, якi немає можливостi доставити додому.

     За наявностi можливостi у пiдприємств поштового зв'язку та за згодою адресата оплачувати доставку поштових вiдправлень пiдприємства поштового зв'язку можуть доставляти їх додому з оплатою доставки (крiм поштових вiдправлень з пошкодженням оболонки, печаток, перев'язу).

     85. Якщо адресат не з'явився за одержанням посилки протягом трьох дiб пiсля доставки повiдомлення, йому вручається пiд розписку повторне повiдомлення. За кожну добу зберiгання посилки понад 5 робочих днiв (з дня надходження її до пiдприємства поштового зв'язку) з одержувача справляється плата за встановленими тарифами. Загальна сума плати за зберiгання кожної посилки не обмежується.

     Так само справляється плата за зберiгання цiнних бандеролей та прямих контейнерiв, адресованих юридичним особам.

     86. Якщо поштове вiдправлення з будь-яких причин не було вручено адресату, його дозволяється видавати без доручення членам сiм'ї адресата пiсля подання ними документа, що посвiдчує особу i пiдтверджує родиннi зв'язки (паспорт, свiдоцтво про народження, свiдоцтво про шлюб тощо), за умови, що сума оголошеної цiнностi поштового вiдправлення не перевищує двох неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, крiм грошових переказiв на пенсiю, допомогу та алiменти. Перед пiдписом про одержання поштового вiдправлення одержувач зазначає родиннi зв'язки з адресатом (мати, батько, дружина, чоловiк тощо).

     87. Поштовi вiдправлення, адресованi неповнолiтнiм або громадянам, визнаним судом недiєздатними, видаються їх законним представникам без доручення, але за документами, що посвiдчують їх особу i родиннi зв'язки з неповнолiтнiми або недiєздатними (паспорт, свiдоцтво про народження, рiшення органу опiки i пiклування або копiя рiшення цього органу про призначення особи опiкуном чи пiклувальником).

     88. Поштовi вiдправлення, адресованi неповнолiтнiм, якi мешкають у школах-iнтернатах, дитячих будинках або перебувають в оздоровчих та лiкувальних установах, видаються уповноваженим цих установ за дорученнями.

     89. Якщо адресат з будь-яких причин не може розписатися про одержання реєстрованого поштового вiдправлення, дозволяється видавати його пiд розписку стороннiй особi, з поданням нею документа, що посвiдчує особу. Працiвник пiдприємства поштового зв'язку зобов'язаний зазначити на бланку поштового вiдправлення данi поданих документiв адресата i сторонньої особи (назва документа, його номер, дата видачi, назва органу, що його видав, та мiсце проживання).

     90. Поштовi вiдправлення з пiсляплатою видаються адресатам пiсля внесення суми пiсляплати.

     На вимогу адресатiв поштовi вiдправлення з пiсляплатою розкриваються тiльки пiсля внесення ними суми пiсляплати. У разi виявлення зiпсованого вкладення поштове вiдправлення з актом, який складається вiдповiдальними працiвниками пiдприємств поштового зв'язку, вiдсилається вiдправнику, а адресату повертається внесена ним сума пiсляплати. Якщо вкладення не пошкоджене i вiдповiдає опису (фактурi), внесена сума пiсляплати адресату не повертається i претензiї пiдприємствами поштового зв'язку не приймаються.

     91. Вхiднi мiжнароднi дрiбнi пакети та посилки пред'являються пiдприємствами поштового зв'язку для контролю митним органам.

     Мiжнароднi поштовi вiдправлення, якi пiдлягають обкладенню митом, акцизним збором, податком на додану вартiсть, видаються одержувачу тiльки пiсля внесення ним суми збору.

     Видача мiжнародних поштових вiдправлень юридичним особам здiйснюється тiльки з дозволу митницi згiдно з установленим порядком.

     92. За повернену з-за кордону або дослану посилку з вiдправника справляється додаткова плата за її пересилання.

     93. Заяви про скасування або зменшення сум нарахованого мита та митних зборiв, а також про правильнiсть їх нарахування приймаються вiд адресата до одержання ним поштового вiдправлення.

     В заявi, яка подається до митницi, що провадила огляд, зазначається найменування митницi, номер i валовий номер (через дрiб) посилки, за яким вона була вiдправлена. До заяви додається довiдка про склад сiм'ї адресата та загальну суму її доходiв. До вирiшення питання посилка зберiгається в пiдприємствi поштового зв'язку мiсця призначення, але не бiльше нiж два мiсяцi з дня її надходження.

Документи, на пiдставi яких вручаються поштовi вiдправлення

     94. Поштовi вiдправлення i грошовi суми за переказами вручаються за поданням документiв, що посвiдчують особу:

     а) паспорта;

     б) вiйськового квитка, виданого вiйськовим комiсарiатом вiйськовослужбовцям строкової служби;

     в) документа, що замiнює паспорт.

     95. Адресат може уповноважити iншу особу на одержання поштових вiдправлень за вiдповiдним дорученням.

Термiни зберiгання поштових вiдправлень, їх досилання i повернення

     96. Не врученi адресатам внутрiшнi i мiжнароднi поштовi вiдправлення зберiгаються в пiдприємствах поштового зв'язку мiсця призначення протягом одного мiсяця з дня їх надходження. За заявою адресата або вiдправника термiн зберiгання може бути продовжено до двох мiсяцiв.

     По закiнченнi термiнiв зберiгання неврученi поштовi вiдправлення передаються до складу нерозданих.

     Нерозданi поштовi вiдправлення зберiгаються у поштамтах (вузлах зв'язку) протягом шести мiсяцiв з дня їх приймання.

     97. Якщо пiдприємству поштового зв'язку вiдоме нове мiсця проживання адресата або якщо вiн подав письмову заяву про доставку поштового вiдправлення на нову адресу, воно негайно досилається (доставляється) на цю адресу.

     98. Неврученi поштовi вiдправлення повертаються пiдприємством поштового зв'язку з мiсця призначення на зворотнi адреси у таких випадках:

     пiсля закiнчення термiну зберiгання;

     за письмовими заявами адресатiв;

     у разi вiдмови адресатiв вiд одержання поштових вiдправлень;

     у разi незазначення або неправильного зазначення адреси.

     99. За повернення або досилання посилок на нову адресу з вiдправникiв (адресатiв) справляється плата згiдно з дiючими тарифами. За повернення грошових переказiв або досилання їх на нову адресу телеграфом справляється плата за пересилання телеграфом.

     100. Досилання мiжнародних поштових вiдправлень здiйснюється тiльки за заявами вiдправникiв або адресатiв.

     101. За вiдправником (адресатом) зберiгається право на повернення йому грошей i цiнних паперiв, виявлених у нерозданому поштовому вiдправленнi, а також на одержання коштiв, що надiйшли вiд реалiзацiї вкладення, протягом шести мiсяцiв з дня приймання реєстрованого поштового вiдправлення.

     По закiнченнi термiну для пред'явлення претензiї кошти, одержанi вiд реалiзацiї вкладення поштового вiдправлення, перераховуються до мiсцевого бюджету.

Права та обов'язки споживачiв, вiдповiдальнiсть пiдприємств поштового зв'язку i споживачiв

     102. Споживач (вiдправник, адресат) має право на користування послугами поштового зв'язку згiдно iз Законами України "Про зв'язок" та "Про захист прав споживачiв".

     103. До видачi поштового вiдправлення адресату вiдправник на пiдставi письмової заяви за додаткову плату має право зробити розпорядження про:

     видачу поштового вiдправлення iншiй особi i на iншу адресу або доставлення його адресату на iншу адресу;

     повернення зданого ним поштового вiдправлення;

     видачу адресату поштового вiдправлення з пiсляплатою без внесення ним суми пiсляплати або видачу адресату поштового вiдправлення з оголошеною цiннiстю, вiдправленого без внесення суми пiсляплати, з внесенням ним суми пiсляплати;

     зменшення визначеної суми пiсляплати або збiльшення її, але не бiльше суми оголошеної цiнностi поштового вiдправлення;

     продовження часу зберiгання поштового вiдправлення в мiсцi призначення до двох мiсяцiв з дня його надходження;

     подальшi дiї у разi неодержання адресатом посилки з внесенням про це вiдмiтки до бланку супровiдної адреси.

     104. Вiдправник поштового вiдправлення має право:

     забрати реєстроване поштове вiдправлення, якщо його не вiдправлено за призначенням, з поверненням пiдприємству поштового зв'язку оригiналу квитанцiї або скрiпленої пiдписом керiвника пiдприємства поштового зв'язку копiї списку поштових вiдправлень. У цьому разi вiдправнику повертається внесена ним плата, крiм вартостi поштових марок i плати за додатковi послуги.

     105. Адресату на пiдставi письмової заяви надається право зробити розпорядження про:

     зберiгання в пiдприємствi поштового зв'язку поштового вiдправлення протягом двох мiсяцiв з дня його надходження;

     пересилання поштових вiдправлень, адресованих на його iм'я, на iншу адресу;

     перерахування грошей, адресованих на його iм'я за поштовими i телеграфними грошовими переказами, на особистий рахунок у банку;

     доставку адресованих на його iм'я поштових вiдправлень "До запитання" додому, крiм поштових вiдправлень, зазначених у пунктi 84 цих Правил;

     видачу адресованих на його iм'я поштових вiдправлень iншим особам за дорученням;

     вiдмову вiд одержання поштового вiдправлення без його розкриття, з внесенням вiдповiдної вiдмiтки до поштового вiдправлення або повiдомлення.

     106. Споживач послуг поштового зв'язку має право:

     подати заяву будь-якому пiдприємству поштового зв'язку про розшук поштового вiдправлення або про неякiсне надання послуг;

     звернутися з метою захисту своїх прав до органу, який здiйснює захист прав споживачiв.

     107. Юридичнi особи мають право звернутися з вiдповiдними претензiями тiльки до пiдприємств поштового зв'язку мiсця приймання або видачi поштового вiдправлення. Якщо таким пiдприємством є вiддiлення зв'язку, претензiя пред'являється поштамту (вузлу зв'язку) за пiдпорядкованiстю.

     108. Пiдприємства поштового зв'язку несуть матерiальну вiдповiдальнiсть за внутрiшнi поштовi вiдправлення шляхом:

     за повну втрату реєстрованих поштових вiдправлень (рекомендованого листа, бандеролi, поштової картки, повiдомлення про вручення поштового вiдправлення), посилок та прямих контейнерiв без оголошеної цiнностi - вiдшкодування вартостi послуг та виплати штрафу в розмiрi 25 вiдсоткiв вартостi послуг;

     за часткову втрату (крадiжку, пошкодження) вкладення в посилцi без оголошеної цiнностi - вiдшкодування його вартостi пропорцiйно вазi втраченої або пошкодженої частини вкладення шляхом дiлення розмiру тарифу за пересилку на чисту вагу вкладення (без ваги оболонки) та виплати штрафу в розмiрi 25 вiдсоткiв вартостi послуг;

     за повну втрату (повну крадiжку, повне пошкодження) вкладення в посилцi з оголошеною цiннiстю, цiнної бандеролi або листа з оголошеною цiннiстю - повернення вiдправнику або адресату плати в розмiрi оголошеної цiнностi поштового вiдправлення та вiдшкодування вартостi послуги за пересилку;

     за часткову втрату (крадiжку, пошкодження) вкладення в посилцi з оголошеною цiннiстю цiнної бандеролi або листа з оголошеною цiннiстю з описом вкладення - повернення (вiдшкодування) вiдправнику або адресату вартостi вкладення або його пошкодженої частини згiдно з описом i вартiстю послуг. Якщо пошкоджене вкладення може бути використане, сума вiдшкодування зменшується за домовленiстю з вiдправником або адресатом. У разi вiдмови вiдправника або адресата вiд одержання частково пошкодженого вкладення воно реалiзується пiдприємством зв'язку. У разi незазначення в описi вартостi вкладених предметiв або пересилання без опису розмiр вiдшкодування визначається пропорцiйно вазi втраченої або пошкодженої частини вкладення, незалежно вiд її фактичної вартостi, але не вище суми оголошеної цiнностi посилки, цiнної бандеролi або листа. В цьому разi вартiсть одиницi ваги визначається шляхом дiлення суми оголошеної цiнностi на чисту вагу вкладення (без ваги оболонки);

     за невиплату грошей за поштовими i телеграфними грошовими переказами - виплати суми переказу, вартостi послуг i штрафу в розмiрi 25 вiдсоткiв вартостi послуг. Вартiсть послуг вiдшкодовується вiдправнику або адресату за поданням квитанцiї. Крiм цього, у разi затримки доставлення грошового переказу понад встановленi контрольнi термiни в межах України споживачевi сплачується пеня за кожну добу затримки у розмiрi облiкової ставки Нацiонального банку України, встановленої на день нарахування пенi, а в разi зниження ставки - на день надходження переказу;

     за недоставку газет, журналiв та iнших друкованих перiодичних видань - вiдшкодування передплатнику їх вартостi або доставки перiодичних видань;

     за втрату (крадiжку, пошкодження) мiжнародних поштових вiдправлень i посилок - вiдповiдно до вимог Всесвiтнього поштового союзу;

     за невиплату мiжнародних грошових переказiв - вiдповiдно до мiжнародних угод.

     109. Пiдприємства поштового зв'язку не несуть матерiальної вiдповiдальностi за поштовi вiдправлення, якщо:

     поштове вiдправлення у встановленому законодавством порядку пiдлягає вилученню, конфiскацiї або знищенню;

     втрата або пошкодження вкладення поштового вiдправлення сталися внаслiдок дiї непереборної сили (землетрус, ураган, повiнь тощо);

     нестача або пошкодження вкладення поштового вiдправлення сталися внаслiдок порушення вiдправником вимог пунктiв 53 - 55 цих Правил;

     поштове вiдправлення видано адресату з розпискою про його одержання;

     заяву про розшук поштового вiдправлення подано пiдприємству зв'язку пiсля закiнчення термiну для її подання (шести мiсяцiв - в межах України та дванадцяти мiсяцiв - за межi України);

     поштове вiдправлення з оголошеною цiннiстю, прямий поштовий контейнер, прийнятi вiд вiдправника закритими, оболонка поштового вiдправлення або сам контейнер, печатка чи пломба вiдправника не пошкодженi, а вага поштового вiдправлення або прямого контейнера вiдповiдає вазi, визначенiй пiд час його приймання до пересилання.

     110. Пiдприємства поштового зв'язку не несуть матерiальної вiдповiдальностi за рiшення, прийнятi митними службами пiд час перевiрки поштових вiдправлень чи здiйснення митного контролю.

     111. Споживачi послуг поштового зв'язку несуть матерiальну вiдповiдальнiсть перед пiдприємствами поштового зв'язку за вкладення предметiв, заборонених до пересилання, i предметiв, якi призвели до зiпсуття iнших поштових вiдправлень та майна пiдприємств поштового зв'язку, шляхом вiдшкодування заподiяних пiдприємству поштового зв'язку матерiальних збиткiв.

Розгляд заяв i претензiй споживачiв

     112. Заяви i претензiї про розшук поштових вiдправлень, вiдшкодування збиткiв, невиплату або неповну виплату грошей за поштовими i телеграфними грошовими переказами можуть бути поданi вiдправником або адресатом протягом шести мiсяцiв, а мiжнародних - одного року з дня прийняття поштового вiдправлення пiдприємством поштового зв'язку до пересилання.

     Заяви, претензiї можуть бути поданi iншими особами, за дорученнями вiдправникiв або адресатiв.

     113. Заяви подаються споживачами за довiльною формою iз зазначенням виду поштового вiдправлення, його номера, дати i мiсця прийняття, найменування та адреси вiдправника та адресата. У вiдповiдних випадках у заявах зазначаються суми поштового або телеграфного переказу, оголошеної цiнностi, пiсляплати. У заявах про неотримання посилки, прямого контейнера або листа, бандеролi з оголошеною цiннiстю додатково зазначається вид упаковки, докладний перелiк та вартiсть вкладення.

     114. Заяви, прийнятi у вiддiленнях зв'язку, розглядаються керiвником пiдприємства поштового зв'язку за пiдпорядкованiстю i пiдлягають обов'язковiй реєстрацiї.

     Термiн розгляду заяв - один мiсяць. У разi виникнення необхiдностi в додатковiй перевiрцi термiн розгляду може продовжуватися на один мiсяць.

     115. У разi виявлення поштового вiдправлення пiсля виплати адресату, вiдправнику належної суми вiдшкодування поштове вiдправлення вручається адресату або вiдправнику. При цьому з адресата або вiдправника справляється сума виплаченого йому ранiше вiдшкодування з вирахуванням суми за затримку пересилання i доставку поштового вiдправлення. Якщо адресат або вiдправник вiдмовляється одержати поштове вiдправлення, воно передається до складу нерозданих.

     116. Претензiї юридичних осiб повертаються без розгляду, якщо:

     не минули контрольнi термiни пересилання поштового вiдправлення;

     заявник не є нi вiдправником, нi адресатом;

     минув шестимiсячний термiн з дня прийняття пiдприємством поштового зв'язку внутрiшнього поштового вiдправлення або дванадцятимiсячний термiн з дня прийняття мiжнародного поштового вiдправлення;

     пiдприємство поштового зв'язку розглядає претензiю мiж тими ж сторонами, про той же предмет i на тiй же пiдставi;

     претензiю пред'явлено пiдприємству поштового зв'язку (поштамту, вузлу зв'язку, вiддiленню зв'язку), яке не приймало i не видавало поштового вiдправлення.

     117. У разi вiдмови в задоволеннi претензiй заявнику дається мотивована вiдповiдь з обгрунтуванням причин вiдмови.

     Споживачi послуг поштового зв'язку мають право оскаржити неправомiрнi дiї працiвникiв пiдприємств поштового зв'язку у порядку, визначеному законодавством.

Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.