Що потрібно знати операторам ринку та майбутнім експортерам харчових продуктів українського виробництва щодо відповідності їх діяльності вимогам законодавства України та/або вимогам країн-призначення
Експорт української продукції має велике значення як для світового ринку, так і розвитку економічного благополуччя нашої країни. Обов’язок кожного товаровиробника, в тому числі, що експортує продукцію або має намір її експортувати, забезпечити безпеку виробленої продукції, пропонованої споживачеві на кінцевий ринок.
Вимоги до операторів ринку, які виробляють харчові продукти на території України та мають намір експортувати її, регламентується вимогами Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», відповідно до якого, оператору ринку слід зробити наступні кроки із:
- впровадження системи НАССР (ISO 22000) – завдяки системі аналізу ризиків, небезпечних факторів, проведених випробувань і контролю критичних точок товаровиробник засвідчує безпеку пропонованої продукції;
- реєстрації потужності у випадках, передбачених Законом, в разі необхідності отримання експлуатаційного дозволу;
Більш детальніша інформація міститься за посиланням https://www.sk.dpss.gov.ua/erzhavna-reyestracziya-potuzhnostej-operatori...
- забезпечення простежуваності;
Дана вимога міститься у статті 22 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та відповідно до статті 33 вищезазначеного Закону погодженні «Методичні настанови щодо забезпечення простежуваності окремих видів харчових продуктів», з якими можна ознайомитись за посиланням https://www.sk.dpss.gov.ua/wp-content/uploads/2024/10/prostezhuvanist.pdf .
Додаткова інформація щодо «Маркування харчових продуктів – це важливо! за посилання https://www.sk.dpss.gov.ua/markuvannya-harchovyh-produktiv-cze-vazhlyvo/
- отримання результатів лабораторних досліджень (випробувань) перед відправленням зазначеного вантажу, якщо в країні призначення вантажу вимагають проведення лабораторних досліджень (випробувань), щодо окремої партії підготовленої для експорту;
У разі відсутності інформації щодо вимог країни призначення стосовно лабораторних досліджень (випробувань), міжнародний сертифікат або інші документи видаються з урахуванням результатів лабораторних досліджень (випробувань) проведених в рамках державного контролю та / або в рамках верифікації оператором ринку процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР).
Лабораторні дослідження (випробування) для цілей державного контролю проводяться акредитованими лабораторіями, уповноваженими компетентним органом. Перелік даних лабораторій знаходиться на сайті Держпродспоживслужби в розділі Безпечність харчових продуктів та ветеринарна медицина – Перелік лабораторій:
- Перелік уповноважених акредитованих лабораторій, референс-лабораторій;
- Перелік акредитованих лабораторій, референс-лабораторій, які позбавлені уповноваження
- виконання додаткових вимог відповідно до вимог країни призначення;
З вимогами окремих країн-призначення можна ознайомитись на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужи за посиланням: https://dpss.gov.ua/mizhnarodne-spivrobitnictv/veterinariya-ta-bezpechni...
При цьому зазначаємо, що оператор ринку, який має намір експортувати свою продукцію повинен самостійно та заздалегідь оволодіти спеціальними вимогами, які можуть бути встановлені компетентним органом країни, в яку буде направлений вантаж та надати їх (за наявності) до компетентного органу із заявою при звернені для отримання міжнародного сертифіката.
- отримання міжнародного сертифіката.
З погодженими формами міжнародних сертифікатів між Україною та країнами можна ознайомитись на сайті Держпродспоживслужби в розділі Безпечність харчових продуктів та ветеринарна медицина – Сертифікати на експорт з України за посиланням: https://dpss.gov.ua/mizhnarodne-spivrobitnictv/veterinariya-ta-bezpechni...
В разі відсутності погодженої форми міжнародного сертифіката, видається міжнародний сертифікат, форма якого затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 01.08.2014 № 288 «Про затвердження Правил заповнення, зберігання, списання ветеринарних документів та вимог до їх обліку» (до набрання чинності наказу Мінагрополітики від 26.07.2024 N 2252 «Про затвердження Порядку видачі міжнародних сертифікатів та інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, для вантажів з харчовими продуктами, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 13 вересня 2024 р. за N 1378/42723).
Сертифікація харчових продуктів на території України є необов’язкова, але зазначене не стосується процедури видачі міжнародного сертифіката, передбаченого Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Харчові продукти, які вивозяться з митної території України, повинні відповідати вимогам законодавства України про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, крім випадків, якщо:
- такі вимоги до харчових продуктів встановлені державою, до якої вивозяться харчові продукти з митної території України; або
- такі вимоги до харчових продуктів встановлені у двосторонніх угодах України з державою, до якої вивозяться харчові продукти з митної території України.
Інформуємо, що Порядок видачі ветеринарних документів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 857 та наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 01.08.2014 № 288 затверджені Правила заповнення, зберігання, списання ветеринарних документів та вимог до їх обліку.
Окремо повідомляємо, що наказом Мінагрополітики від 26.07.2024 N 2252 затверджено «Порядок видачі міжнародних сертифікатів та інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, для вантажів з харчовими продуктами», який зареєстровано в Міністерстві юстиції 13 вересня 2024 р. за N 1378/42723 та який набирає чинності через 3 місяці з дня його офіційного опублікування.
Статтею 60 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» передбачені умови, які застосовуються до вантажів з харчовими продуктами, що вивозяться (пересилаються) за межі митної території України.
Міжнародні сертифікати або інші документи видаються на основі зазначених у цій частині фактів та даних, які:
- є результатом позапланового заходу державного контролю, який здійснюється за зверненням оператора ринку з метою встановлення відповідності вантажів з харчовими продуктами вимогам країни призначення, якщо такі вимоги доведені до компетентного органу та/або містяться у передекспортних міжнародних сертифікатах, виданих компетентним органом;
- документально підтверджені іншими особами, які уповноважені компетентними органами та діють під їхнім наглядом, за умови що такі факти та дані можна перевірити;
- є результатом застосування операторами ринку власних систем і процедур, зокрема, що базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках і використовуються у сукупності з результатами планового заходу державного контролю.
Заходи державного контролю відповідно до статті 64 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» фінансуються за рахунок оператора ринку та розмір плати за видачу міжнародного сертифікату стягується з оператора ринку відповідно до вимог п.7 статті 60 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
ЗВЕРТАЄМО УВАГУ ЕКСПОРТЕРІВ!
Відповідно до вимог проведення процедур оформлення та видачі міжнародних сертифікатів на вантажі, призначених для експорту, необхідною умовою є забезпечення виконання операторами ринку законодавства щодо безпечності харчових продуктів з урахуванням виконання вимог, що продукт, стосовно якого оформлюється сертифікат, походить з потужності, у тому числі з потужності, звідки планується його відправлення, яка знаходяться під державним контролем, навіть з урахуванням дії заборон на здійснення планових заходів державного контролю на період воєнного стану. Для цього оператор ринку може звернутись до територіальних органів Держпродспоживслужби за місцем розташування потужності-експортера із письмовою заявою щодо проведення позапланового заходу державного контролю з метою здійснення чергового періодичного інспектування.
Міжнародні сертифікати та інші документи, які вимагаються країною призначення видають в межах компетенції державні інспектори, державні ветеринарні інспектори або уповноважені особи Міжрегіональних головних управлінь Держпродспоживслужби на кордоні та/або Головних управлінь Держпродспоживслужби у відповідній області.
Перелік територіальних органів Держпродспоживслужби та їх контактні дані можна переглянути на офіційному сайті Держпродспоживслужби за посиланням https://dpss.gov.ua/sluzhba/teritorialniorgani