ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
11.04.2003 | N 174 |
---|
Про затвердження Змiн та доповнень до Iнструкцiї
про порядок застосування штрафних (фiнансових)
санкцiй органами державної податкової служби
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 25 квiтня 2003 р. за N 334/7655 |
Вiдповiдно до Закону
України вiд 20 лютого 2003 року N 550-IV "Про
внесення змiн до Закону України "Про порядок
погашення зобов'язань платникiв податкiв перед
бюджетами та державними цiльовими фондами" та
з метою визначення єдиного порядку нарахування
штрафних санкцiй, передбачених законодавством,
керуючись статтею 8 Закону України "Про
державну податкову службу в Українi" , наказую:
1. Затвердити Змiни та доповнення до Iнструкцiї про порядок застосування штрафних (фiнансових) санкцiй органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 17.03.2001 N 110 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 23.03.2001 за N 268/5459 (iз змiнами та доповненнями), що додаються.
2. Департаменту податкового аудиту та валютного контролю (Янушевич Я.В.) в установленому порядку подати цi Змiни та доповнення до Мiнiстерства юстицiї України для державної реєстрацiї.
3. Управлiння справами (Нiку В.О.) у п'ятиденний термiн пiсля державної реєстрацiї Змiн та доповнень забезпечити їх тиражування та надсилання державним податковим органам усiх рiвнiв.
4. Департаменту громадських зв'язкiв та масово-роз'яснювальної роботи (Косарчук В.П.) в десятиденний термiн пiсля державної реєстрацiї Змiн та доповнень забезпечити їх офiцiйне оприлюднення.
5. Цей наказ набирає чинностi через 10 днiв пiсля державної реєстрацiї.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Копилова В.А.
Голова | Ю.Ф.Кравченко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної податкової адмiнiстрацiї України 11.04.2003 N 174 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 25 квiтня 2003 р. за N 334/7655 |
ЗМIНИ ТА ДОПОВНЕННЯ
до Iнструкцiї про порядок застосування штрафних
(фiнансових) санкцiй органами державної
податкової служби
Внести до Iнструкцiї про порядок застосування штрафних (фiнансових) санкцiй органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України вiд 17 березня 2001 року N 110 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 23 березня 2001 року за N 268/5459, iз змiнами та доповненнями, внесеними наказом ДПА України вiд 11 березня 2002 року N 98, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї 2 квiтня 2002 року за N 327/6615, такi змiни та доповнення:
1. У пунктi 2:
1) пiдпункт 2.2 пiсля слiв "суму коштiв" доповнити таким текстом "(податкiв, зборiв, обов'язкових платежiв, неподаткових доходiв*, штрафних (фiнансових) санкцiй, у т.ч. пенi за порушення термiнiв розрахункiв у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi)";
доповнити текст в кiнцi вiдповiдної сторiнки виноскою:
"______________
* Вiдповiдно до законiв
України";
2) пiдпункт 2.4:
слова "та за формою, встановленими" замiнити на слова "встановленi законодавством";
3) пiдпункт 2.5 викласти в такiй редакцiї:
"податкове повiдомлення-рiшення - це рiшення керiвника податкового органу (його заступника) щодо виявленого завищення бюджетного вiдшкодування, а також обов'язку платника податкiв:
сплатити нараховану або донараховану суму податкового зобов'язання;
сплатити суми застосованих штрафних (фiнансових) санкцiй (у тому числi пеню за порушення у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi) за порушення податкового законодавства та iнших нормативно-правових актiв; таке рiшення приймається за результатами перевiрок платника податкiв (у т.ч. камеральних);
сплатити суми штрафних санкцiй за порушення граничних термiнiв сплати узгодженого податкового зобов'язання;
сплатити штраф за самостiйне вiдчуження активiв, якi перебувають у податковiй заставi та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке вiдчуження (далi - податкове повiдомлення)";
4) пункт 2 доповнити пiдпунктом 2.7 такого змiсту:
"2.7) недоплата - заниження суми податкового зобов'язання".
2. У пунктi 3 слова "та стягнення" виключити.
3. У пунктi 5 слова "зборiв, обов'язкових платежiв" виключити.
4. Пiдпункт 6.1 пункту 6 викласти в такiй редакцiї:
"6.1. Застосовувати до пiдприємств, установ, органiзацiй i громадян штрафнi та фiнансовi санкцiї у порядку та розмiрах, установлених законодавством.
Вiдповiдно до пункту 17.1 статтi 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" штрафнi санкцiї за порушення податкового законодавства, крiм штрафних санкцiй за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством, накладаються на платника податкiв у таких розмiрах:
6.1.1. У разi неподання податкової декларацiї у строки, визначенi законодавством, платник податкiв сплачує штраф у розмiрi десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян за кожне таке неподання або його затримку.
Для фiзичних осiб, якi займають посади, що пiдпадають пiд визначення суб'єктiв корупцiйних дiянь вiдповiдно до законодавства, за неподання або несвоєчасне подання декларацiї про доходи таких фiзичних осiб, отриманi протягом зайняття такої посади, штраф застосовується у розмiрi тридцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян за кожне таке неподання або її затримку.
6.1.2. Якщо платник податкiв не подає у встановленi термiни податкову декларацiю i контролюючий орган самостiйно визначає суму податкового зобов'язання платника податкiв, у тому числi за даними документальних перевiрок, то додатково за кожний звiтний податковий перiод, в якому виникає податкове зобов'язання, до штрафу, установленого пiдпунктом 6.1.1 цього пункту, платник податкiв сплачує штраф у розмiрi десяти вiдсоткiв суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний мiсяць затримки податкової декларацiї, але не бiльше п'ятдесяти вiдсоткiв суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.
6.1.3. У разi коли за даними документальних перевiрок результати дiяльностi платника податкiв свiдчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових декларацiях, i контролюючий орган самостiйно донараховує суму податкового зобов'язання платника податкiв, такий платник податкiв зобов'язаний сплатити штраф у розмiрi десяти вiдсоткiв вiд суми недоплати за кожний з податкових перiодiв, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового перiоду, на який припадає така недоплата, та закiнчуючи податковим перiодом, на який припадає отримання таким платником податкiв податкового повiдомлення вiд контролюючого органу, але не бiльше п'ятдесяти вiдсоткiв такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно вiд кiлькостi податкових перiодiв, що минули.
Якщо за результатами перевiрки виявлено в окремих податкових перiодах суми недоплат, то за кожний з таких податкових перiодiв нараховуються штрафнi (фiнансовi) санкцiї у порядку та в розмiрах, визначених цим пунктом.
Для дотримання вимог щодо максимального (п'ятдесяти вiдсоткiв) та мiнiмального (десять неоподаткованих мiнiмумiв доходiв громадян) розмiру штрафних (фiнансових) санкцiй:
1) визначається сукупно сума недоплат за кожною з декларацiй за всiма податковими перiодами, в яких вони виявленi;
2) визначається сукупно сума штрафних (фiнансових) санкцiй за всiма податковими перiодами, у яких були виявленi суми недоплат та за якими нарахованi такi штрафнi (фiнансовi) санкцiї;
3) здiйснюється обрахування максимального та мiнiмального розмiру штрафних (фiнансових) санкцiй вiд сукупної суми недоплат та порiвнюється iз фактично нарахованою сумою штрафних (фiнансових) санкцiй, визначеною сукупно за всi податковi перiоди, в яких були виявленi суми недоплат.
До сплати визначаються суми штрафних (фiнансових) санкцiй, що не перевищують максимальний розмiр та не є нижчими вiд мiнiмального розмiру, визначених цих пунктом.
З метою практичного застосування цього пiдпункту перiодом, на який припадає недоплата, слiд уважати перiод, на який припадає граничний термiн подання податкової декларацiї.
З метою обрахування штрафiв вiдповiдно до цього пункту Iнструкцiї пiд базовим податковим (звiтним) перiодом для земельного податку, фiксованого сiльськогосподарського податку та податку з власникiв транспортних засобiв береться календарний мiсяць.
6.1.4. У разi коли контролюючий орган внаслiдок проведення камеральної перевiрки виявляє арифметичнi або методологiчнi помилки в поданiй платником податкiв податковiй декларацiї, якi призвели до заниження суми податкового зобов'язання, i самостiйно донараховує суму податкового зобов'язання платника податкiв, такий платник податкiв зобов'язаний (крiм випадкiв, коли податкова декларацiя не приймається всупереч нормам Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами") сплатити штраф у розмiрi п'яти вiдсоткiв суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мiнiмуму доходiв громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно вiд кiлькостi податкових перiодiв, що минули.
Камеральною вважається перевiрка, яка проводиться контролюючим органом виключно на пiдставi даних, зазначених у податкових декларацiях, без проведення будь-яких iнших видiв перевiрок платника податкiв.
6.1.5. У разi коли контролюючий орган самостiйно визначає суму податкового зобов'язання платника податкiв за умови, коли згiдно iз законодавством з питань оподаткування особою, вiдповiдальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган, штрафнi санкцiї не застосовуються за винятком випадкiв, якi пiдпадають пiд дiю пiдпункту 6.1.7 цього пункту.
6.1.6. У разi, якщо платник податкiв декларує переоцiненi (завищенi) або недооцiненi (заниженi) об'єкти оподаткування, що призводить до заниження податкового зобов'язання (з конкретного податку, збору, обов'язкового платежу) у великих розмiрах, до такого платника додатково до штрафiв, визначених цим пунктом, за наявностi пiдстав для їх накладання, застосовуються штрафнi санкцiї у розмiрi 50 вiдсоткiв вiд суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно вiд кiлькостi податкових перiодiв, що минули.
Цей штраф застосовується у разi, якщо загальна сума у такий спосiб донарахованого податкового зобов'язання (з конкретного податку, збору, обов'язкового платежу) за актом перевiрки (сукупно iз врахуванням недоплат в одних перiодах та завищення сум податкових зобов'язань в iнших перiодах) дорiвнює або перевищує законодавчо визначенi великi розмiри.
Заниженням податкового зобов'язання у великих розмiрах уважається сума недоплати, яка встановлюється на рiвнi, визначеному Кримiнальним кодексом України.
У тому разi, коли платника податкiв (посадову особу платника податкiв) засуджено за скоєння злочину щодо ухилення вiд сплати податкiв, такий платник податкiв додатково до штрафiв, визначених цим пунктом, за наявностi пiдстав для їх накладання, сплачує суми штрафних санкцiй у розмiрi 50 вiдсоткiв вiд суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян, сукупно за весь строк недоплати, незалежно вiд кiлькостi податкових перiодiв, що минули.
При цьому, в обох (наведених) випадках податкове повiдомлення вручається платнику згiдно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повiдомлень платникам податкiв, затвердженим наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 06.07.2001 за N 567/5758 (зi змiнами та доповненнями).
6.1.7. У разi, коли платник податкiв не сплачує (не погашає) узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строкiв, визначених законодавством, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмiрах:
при затримцi до 30 календарних днiв, наступних за останнiм днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмiрi десяти вiдсоткiв погашеної суми податкового боргу;
при затримцi вiд 31 до 90 календарних днiв включно, наступних за останнiм днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмiрi двадцяти вiдсоткiв погашеної суми податкового боргу;
при затримцi, що є бiльшою 90 календарних днiв, наступних за останнiм днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмiрi п'ятдесяти вiдсоткiв погашеної суми податкового боргу.
Платник податкiв сплачує один iз зазначених у цьому пiдпунктi штрафiв вiдповiдно до загального строку затримки незалежно вiд того, чи були застосованi штрафи, визначенi у пiдпунктах 6.1.1 - 6.1.6 цього пункту, чи нi.
При цьому, складається податкове повiдомлення за формою та згiдно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повiдомлень платникам податкiв, затвердженим наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 06.07.2001 за N 567/5758 (зi змiнами та доповненнями).
Повiдомлення про застосування штрафiв, зазначених у цьому пiдпунктi, складається в залежностi вiд термiну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання:
1) при затримцi до 30 календарних днiв включно, наступних за останнiм днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день пiсля закiнчення зазначених 30 календарних днiв повiдомлення про застосування штрафу приймається у розмiрi десяти вiдсоткiв вiд суми фактично сплаченого (погашеного) за цей перiод податкового боргу.
Тобто, повiдомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за перiод з 1 до 30 календарного дня незалежно вiд кiлькостi випадкiв сплати за вказаний перiод;
2) при затримцi вiд 31 до 90 календарних днiв включно, наступних за останнiм днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день пiсля закiнчення зазначених 90 календарних днiв повiдомлення про застосування штрафу приймається у розмiрi двадцяти вiдсоткiв вiд суми фактично сплаченого (погашеного) за цей перiод податкового боргу.
Аналогiчно до попереднього повiдомлення приймається одне повiдомлення за весь перiод;
3) при затримцi, що є бiльшою 90 календарних днiв, наступних за останнiм днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, повiдомлення приймається у розмiрi п'ятдесяти вiдсоткiв вiд суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу.
Податкове повiдомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за перiод вiд 91 календарного дня до дня фактичного погашення всiєї суми податкового зобов'язання, незалежно вiд кiлькостi випадкiв сплати за цей перiод.
У разi несплати узгодженої суми штрафу в установлений термiн така сума визнається сумою податкового боргу i до неї застосовуються процедури стягнення на загальних пiдставах.
У разi прийняття рiшення про розстрочення (вiдстрочення) податкового зобов'язання платника та, якщо договiр про розстрочення (вiдстрочення) укладається пiзнiше дня прийняття вiдповiдного рiшення, то таке рiшення на вiдповiдну суму є пiдставою для скасування штрафу, визначеного цим пiдпунктом, за перiод з початку дiї розстрочки (вiдстрочки) до дати пiдписання договору.
Зазначенi в пiдпунктi 6.1.7 цiєї Iнструкцiї штрафнi (фiнансовi) санкцiї не поширюються на суми штрафних (фiнансових) санкцiй та пенi.
6.1.8. У разi коли платник податкiв, активи якого перебувають у податковiй заставi, вiдчужив такi активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згiдно з вимогами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами", платник податкiв додатково сплачує штраф у розмiрi суми такого вiдчуження, визначеної за звичайними цiнами.
За кожним фактом вiдчуження окремо нараховується вiдповiдна сума штрафу.
При цьому складається податкове повiдомлення за формою та згiдно з вимогами, встановленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повiдомлень платникам податкiв, затвердженим наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 06.07.2001 за N 567/5758 (iз змiнами та доповненнями).
6.1.9. У разi коли платник податкiв здiйснює продаж (вiдчуження) товарiв (продукцiї) або здiйснює грошовi виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо вiдповiдно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (вiдчуження) або виплати, такий платник податкiв сплачує штраф у подвiйному розмiрi вiд суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу). При цьому, сплата зазначеного штрафу не звiльняє платника податкiв вiд адмiнiстративної або кримiнальної вiдповiдальностi та/або конфiскацiї таких товарiв (продукцiї) або коштiв вiдповiдно до закону.
6.1.10. Штрафнi санкцiї, визначенi пiдпунктами 6.1.1 - 6.1.6 та 6.1.9 цього пункту, застосовуються незалежно вiд стану розрахунку платника податкiв з бюджетами, iснування податкового боргу чи переплати платника податкiв за податками (зборами, обов'язковими платежами)".
5. Пiдпункт 6.2 викласти в такiй редакцiї:
"6.2. Застосовувати до юридичних осiб, фiзичних осiб - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi у встановлений законом строк не повiдомили про вiдкриття або закриття рахункiв у банках, а також до установ банкiв, що не подали вiдповiдним органам державної податкової служби в установлений законом строк повiдомлень про закриття рахункiв платникiв податкiв або розпочали здiйснення видаткових операцiй за рахунком платника податкiв до отримання документально пiдтвердженого повiдомлення вiдповiдного органу державної податкової служби про взяття рахунку на облiк в органах державної податкової служби, штрафнi санкцiї у розмiрi двадцяти неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян".
6. Пiсля пункту 6.3 доповнити пункт 6 пунктом 6.4 такого змiсту:
"6.4. За порушення термiнiв перерахування податкiв, зборiв (обов'язкових платежiв) до бюджетiв або державних цiльових фондiв, установлених Законом України "Про платiжнi системи та переказ грошей в Українi", банк сплачує суми штрафних санкцiй, встановленi пiдпунктом 6.1.7 цiєї Iнструкцiї".
7. Пункт 7 викласти в такiй редакцiї:
"7. Платник податкiв має право виправити допущенi та самостiйно виявленi помилки, що мiстяться в ранiше поданiй ним податковiй декларацiї до початку перевiрки, у такому порядку.
Якщо платник податкiв до початку його перевiрки контролюючим органом самостiйно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових перiодiв, то такий платник зобов'язаний:
а) або надiслати уточнений розрахунок i сплатити суму такої недоплати та штраф у розмiрi п'яти вiдсоткiв вiд такої суми не пiзнiше дня подання такого уточненого розрахунку;
б) або вiдобразити суму такої недоплати у складi декларацiї з цього податку, що подається за наступний податковий перiод, збiльшену на суму штрафу в розмiрi п'яти вiдсоткiв вiд такої суми, з вiдповiдним збiльшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
Якщо пiсля подачi декларацiї за звiтний перiод платник податкiв подає нову декларацiю з виправленими показниками до закiнчення граничного строку подання декларацiї за такий самий звiтний перiод, то штрафи, визначенi в цьому пунктi, не застосовуються.
При самостiйному донарахуваннi суми податкових зобов'язань адмiнiстративнi штрафи не накладаються.
Ця норма не застосовується, якщо:
а) платник податкiв не подає податкову декларацiю за перiод, протягом якого вiдбулася недоплата податкового зобов'язання;
б) судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податкiв або фiзичною особою - платником податкiв щодо умисного ухилення вiд сплати зазначеного податкового зобов'язання.
Штрафнi санкцiї, визначенi пiдпунктом 6.1.1 цiєї Iнструкцiї, не застосовуються протягом строкiв продовження граничних строкiв подання податкової декларацiї згiдно з нормами пункту 15.4 статтi 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами"."
8. У пунктi 10:
слова "платником податкiв" замiнити на слова "суб'єктом пiдприємницької дiяльностi";
пункт 10 доповнити абзацом такого змiсту:
"У разi несплати суб'єктом пiдприємницької дiяльностi суми штрафiв, якi застосовуються вiдповiдно до статтi 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв", вони стягуються на пiдставi рiшення суду".
9. Доповнити Iнструкцiю пунктом 11 такого змiсту:
"11. У разi визначення податкового зобов'язання iз застосування непрямих методiв до 1 сiчня 2005 року дiє правило, за яким, якщо платник податкiв вiдмовляється узгодити податкове зобов'язання, нараховане органом державної податкової служби з використанням непрямого методу, орган держаної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду з позовом про визнання такої суми податкового зобов'язання.
При цьому, обов'язок доведення того, що таке нарахування було зроблено належним чином, покладається на податковий орган.
На суму податкового зобов'язання, визначеного iз застосуванням непрямих методiв, та на суму застосованих штрафних санкцiй виписується окреме податкове повiдомлення-рiшення".
У зв'язку з цим пункти 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 вважати вiдповiдно пунктами 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18.
10. У пунктi 12 пiдпункти 6.1.1.- 6.1.7 замiнити на 6.1.1- 6.1.6.
11. Пункт 13 викласти в такiй редакцiї:
"13. Факти порушень податкового та iншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевiрки, в якому чiтко викладається змiст порушення з обгрунтуванням порушених норм законодавчих актiв та вказуються конкретнi їх пункти i статтi. Такий акт пiдписується посадовими особами контролюючого органу та пiдприємства".
12. У пунктi 16:
слова "Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" замiнити на слова "вiдповiдними законами України".
13. В пунктi 17 пiсля слiв "цiльовими фондами" доповнити словами "(iз змiнами та доповненнями").
14. Пункт 18 вилучити.
Директор Департаменту податкового аудиту та валютного контролю | Я.В.Янушевич |