ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ З ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ
НАКАЗ
вiд 9 березня 1999 року | N 15 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про порядок передачi
документацiї та здiйснення державної експертизи
з енергозбереження на виконання п. 4 постанови
Кабiнету Мiнiстрiв вiд 15 липня 1998 р. N 1094
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 6 травня 1999 р. за N 292/3585 |
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказом Державного комiтету України з
енергозбереження
вiд 27 серпня 2000 року N 76,
наказом Нацiонального агентства України з питань
забезпечення ефективного використання
енергетичних ресурсiв
вiд 15 червня 2007 року N 92
Вiдповiдно до постанови
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.07.98 N 1094 "Про
державну експертизу з енергозбереження"
наказую:
1. Затвердити Iнструкцiю про порядок передачi документацiї та здiйснення державної експертизи з енергозбереження, що додається.
2. Контроль за виконанням вказаної Iнструкцiї покласти на заступника Голови Комiтету Лихошву Ю. В.
Голова Комiтету | В. Т. Меркушов |
ПОГОДЖЕНО: | |
Перший заступник Мiнiстра економiки | А. Г. Врублевський |
Заступник Мiнiстра фiнансiв | В. Г. Котко |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 9 березня 1999 р. N 15 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 6 травня 1999 р. за N 292/3585 |
IНСТРУКЦIЯ
про порядок передачi документацiї та здiйснення
державної експертизи з енергозбереження
Iнструкцiя про порядок передачi документацiї та здiйснення державної експертизи з енергозбереження (далi - Iнструкцiя) розроблена на виконання п. "є" статтi 3 та статей 21, 22, 23, 24, 27 Закону України "Про енергозбереження" та вiдповiдно до п. 4 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.07.98 N 1094 "Про державну експертизу з енергозбереження".
При здiйсненнi державної експертизи з енергозбереження слiд керуватися цiєю Iнструкцiєю, Законами України: "Про iнвестицiйну дiяльнiсть", "Про наукову та науково-технiчну експертизу", "Про аудиторську дiяльнiсть", "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть" (роздiл V, стаття 29), Положенням про Державну iнспекцiю з енергозбереження, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29 червня 2000 року N 1039, постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.07.97 N 786 "Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсiв у суспiльному виробництвi" (п. 13, 14), постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10.07.97 N 731 "Про комплекснi заходи щодо реалiзацiї Нацiональної енергетичної програми України до 2010 року", постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17.03.98 N 326 "Про внесення змiн до Положення про порядок прийняття в експлуатацiю закiнчених будiвництвом об'єктiв державного замовлення" та вiд 17.07.98 N 1308 "Про порядок затвердження iнвестицiйних програм i проектiв будiвництва та проведення їх комплексної державної експертизи", а також Комплексною державною програмою енергозбереження України, прийнятою постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.02.97 N 148, а також наказом Держкоменергозбереження вiд 14.10.97 N 93 "Про затвердження Основних методичних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсiв у суспiльному виробництвi".
(абзац другий преамбули iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
1. Загальнi положення
Мета експертизи - запобiгання впровадженню енерговитратних технологiй, виготовленню та впровадженню енерговитратної технiки, обладнання, приладiв, побутової технiки, пов'язаних iз видобуванням, переробкою, виробництвом, транспортуванням, зберiганням та використанням усiх видiв паливно-енергетичних ресурсiв.
Експертиза - це комплексна система заходiв щодо встановлення вiдповiдностi дiючому законодавству з питань енергозбереження, стандартам, нормам i нормативам енергозбереження виробничої дiяльностi пiдприємств, установ i органiзацiй територiальних схем енергозабезпечення, iнструктивно-методичних i нормативно-технiчних актiв, будiвельних норм i правил, документацiї на створення та придбання нової енергоємної технiки, технологiй та матерiалiв, енерготехнологiчної частини технiко-економiчних обґрунтувань i проектiв будiвництва нових та розширення дiючих об'єктiв i пiдприємств, iншої передпланової та передпроектної документацiї, документiв i матерiалiв, що регламентують всi види дiяльностi у сферi енергозбереження, з метою досягнення якомога бiльшої ефективностi використання паливно-енергетичних ресурсiв, рацiонального та ефективного використання усiх видiв енергiї за рахунок упровадження сучасних досягнень технiки i технологiй у галузях суспiльного виробництва.
У процесi експертної оцiнки визначається вiдповiднiсть iнвестицiйної та iншої дiяльностi, пов'язаної з видобуванням, переробкою, транспортуванням, зберiганням, виробництвом та споживанням паливно-енергетичних ресурсiв, дiючому законодавству з енергозбереження, вiдповiднiсть передпроектних та iнших рiшень вимогам нормативно-правової та нормативно-технiчної документацiї, вiдповiднiсть об'єктiв експертизи сучасному рiвню наукових i технiчних досягнень у галузi енергозбереження, вимогам економiчної доцiльностi розробок, рiвню економiї, досягнутому завдяки енергоощадним заходам, вiдтвореним у документацiї, досягнутому рiвню рацiонального i ефективного використання паливно-енергетичних, матерiальних, трудових та iнших ресурсiв. Експертиза визначає оцiнку результативностi при здiйсненнi технiчних рiшень, покладених в основу розробки, ступiнь досягнення необхiдного рiвня конкурентоспроможностi продукцiї, послуг тощо за результатами впровадження, ефективнiсть iнвестицiй, патентоспроможнiсть та патентну чистоту технiчних рiшень та обладнання, ступiнь рацiонального використання природних ресурсiв, можливого скорочення термiну окупностi продукцiї, послуг тощо.
Проведення експертизи є обов'язковим для пiдприємств, установ та органiзацiй усiх форм власностi, зареєстрованих на територiї України.
1.2. Ця Iнструкцiя регламентує порядок передачi документацiї i встановлює єдиний в Українi порядок здiйснення державної експертизи з енергозбереження Державною iнспекцiєю з енергозбереження Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв (далi - Державна iнспекцiя) та її пiдроздiлами на мiсцях. Iнструкцiя призначена для використання при проведеннi експертизи з енергозбереження Державною iнспекцiєю з енергозбереження та її територiальними управлiннями i є обов'язковою для всiх замовникiв державної експертизи з енергозбереження на територiї України.
(пункт 1.2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000р. N 76, наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007р. N 92) |
1.3. Пiдставами для проведення експертизи з енергозбереження є:
рiшення органiв виконавчої влади та мiсцевого самоврядування, прийнятi в межах їх повноважень, рiшення НАЕР, планова експертиза питомих норм та нормативiв споживання паливно-енергетичних ресурсiв (далi - ПЕР), завдання на проведення експертизи нормативної документацiї державної системи стандартизацiї та нормування, договори на проведення експертизи, укладенi пiдприємствами, установами та органiзацiями, фiзичними особами.
(абзац другий пункту 1.3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007 р. N 92) |
2. Порядок здiйснення державної експертизи з енергозбереження
2.1. Порядок передачi документацiї на державну експертизу з енергозбереження
2.1.1. Заявки на проведення експертизи з енергозбереження документацiї, що пiдлягає затвердженню Верховною Радою України або Кабiнетом Мiнiстрiв України, подаються на розгляд до НАЕР. В iнших випадках заявки на проведення державної експертизи з енергозбереження документацiї подаються до Державної iнспекцiї з енергозбереження та її територiальних управлiнь за формою згiдно з додатком 1 до цiєї Iнструкцiї.
(пункт 2.1.1 iз змiнами, внесеними згiдно з
наказом Державного комiтету України з
енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76, наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007 р. N 92) |
2.1.2. Перелiк документацiї на об'єкти, якi пiдлягають державнiй експертизi з енергозбереження вiдповiдно до статтi 22 Закону України "Про енергозбереження" та Положення "Про державну експертизу з енергозбереження", затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.07.98 N 1094, а також вимоги до її складу, змiсту i обсягу наведенi у додатках 2, 3 до цiєї Iнструкцiї.
2.1.3. Порядок передачi документацiї у випадку, передбаченому п. 5 постанови Кабiнету Мiнiстрiв вiд 15.07.98 N 1094 "Про державну експертизу з енергозбереження", та порядок здiйснення експертизи з енергозбереження придбаних за iмпортом нової енергоємної технiки, енергоємних технологiй та енергоємних матерiалiв наведенi у додатку 14.
2.1.4. Заявки на проведення експертизи з енергозбереження проектiв iнструктивно-методичних i нормативно-технiчних актiв, якi регламентують, визначають та обумовлюють питомi витрати, нормативи та енергетичнi характеристики споруд, будинкiв, обладнання, машин i механiзмiв, а також експертизи нормативних актiв щодо використання паливно-енергетичних ресурсiв усiх видiв або щодо впливу технiчних показникiв на рiвень загального споживання паливно-енергетичних ресурсiв у залежностi вiд конструктивних особливостей (товщина стiн, теплопередача через окремi конструктивнi деталi, особливостi конструкцiї котлiв тощо), у тому числi експертизи будiвельних норм i правил, подаються на розгляд до Державної iнспекцiї з енергозбереження.
(пункт 2.1.4 iз змiнами, внесеними згiдно з
наказом Державного комiтету України з
енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76, наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007 р. N 92) |
2.1.5. Заявки на проведення експертизи з енергозбереження документацiї на створення в Українi нової енергоємної технiки i технологiй, а також на створення нових енергоємних матерiалiв, що потребують дозволу iнших органiв України (Держгiрпромнагляд, Держенергонагляду та iншi), подаються на розгляд до Державної iнспекцiї з енергозбереження.
(пункт 2.1.5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
2.1.6. Заявки на проведення експертизи з енергозбереження документацiї на впровадження нової технiки i технологiй, а також нових матерiалiв подаються на розгляд у регiональнi та обласнi iнспекцiї з енергозбереження, на пiдвiдомчiй територiї яких передбачено впровадження цiєї технiки i технологiй, так само як на проведення обов'язкової експертизи енергетичних паспортiв обладнання, режимних карт, технологiчних iнструкцiй та iнструкцiй з експлуатацiї, виробничих об'єктiв пiдприємств, установ, органiзацiй, житлових будинкiв та об'єктiв сiльськогосподарського виробництва всiх форм власностi, а також обладнання, побутової технiки, нагрiвальних та освiтлювальних приладiв, iнших приладiв та устаткування, якi пiдлягають державнiй експертизi з енергозбереження з iнiцiативи власника або оптових покупцiв.
2.1.7. Документацiя на прилади, системи комплексного вимiрювання, контролю i облiку паливно-енергетичних ресурсiв та лiчильники електричної, теплової енергiї, газу тощо, якi передаються на державну експертизу, в тому числi у випадку, передбаченому п. 5 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.05.98 N 1094 "Про державну експертизу з енергозбереження", подаються на розгляд до Державної iнспекцiї з енергозбереження або до територiальних управлiнь Державної iнспекцiї з енергозбереження, на пiдвiдомчих територiях яких власники цих об'єктiв перебувають.
(пункт 2.1.7 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
2.1.8. Заявки на експертизу мiжгалузевих, галузевих та регiональних методик нормування подаються до Державної iнспекцiї з енергозбереження, а на експертизу норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсiв заявки подаються до територiальних управлiнь Державної iнспекцiї з енергозбереження.
(пункт 2.1.8 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000р. N 76) |
2.1.9. Експертиза з енергозбереження енерготехнологiчних частин передпроектної (технiко-економiчнi обґрунтування) та проектно-кошторисної (проекти, робоча документацiя, робочi проекти) документацiї, яка є складовою частиною комплексної державної експертизи iнвестицiйних програм i проектiв будiвництва, проводиться вiдповiдно до чинного законодавства та iнших нормативних документiв, визначених Мiнiстерством регiонального розвитку та будiвництва за погодженням iз НАЕР.
(пiдпункт 2.1.9 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007р. N 92) |
2.2. Органiзацiя експертизи з енергозбереження
2.2.1. Державна експертиза з енергозбереження проводиться безпосередньо експертними пiдроздiлами Державної iнспекцiї з енергозбереження i її пiдроздiлами на мiсцях iз залученням представникiв органiв виконавчої влади, спецiалiстiв науково-дослiдних, проектно-конструкторських, iнших установ та органiзацiй, вищих навчальних закладiв, громадськостi, експертiв мiжнародних органiзацiй вiдповiдно до частини другої статтi 23 Закону України "Про енергозбереження". (Перелiк пiдроздiлiв Державної iнспекцiї з енергозбереження, якi здiйснюють експертизу з енергозбереження, - додаток 10).
2.2.2. Вибiр конкретного шляху проведення державної експертизи з енергозбереження у кожному окремому випадку здiйснюється керiвництвом експертних пiдроздiлiв Державної iнспекцiї з енергозбереження та її пiдроздiлiв на мiсцях.
2.2.3. Незалежно вiд шляху проведення державної експертизи з енергозбереження експертнi пiдроздiли повиннi враховувати висновки обов'язкових державних експертиз, якi складаються вiдповiдно до чинного законодавства України, здiйснювати погодження пiдходiв до оцiнки тiєї чи iншої документацiї, спiвпрацювати з виконавцями державних експертиз у будь-якiй взаємоприйнятнiй формi з метою забезпечення узгодженостi позицiй НАЕР з iншими органами виконавчої влади.
(пiдпункт 2.2.3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007р. N 92) |
2.2.4. Пiсля одержання заявки Державна державна iнспекцiя з енергозбереження або її пiдроздiли на мiсцях повiдомляють замовнику про пiдроздiл iнспекцiї (управлiння, вiддiл експертизи в структурi iнспекцiї), до якого повинна бути подана документацiя на розгляд. Згiдно з цим повiдомленням замовник передає документацiю на державну експертизу з енергозбереження iз супровiдним листом, у якому зазначаються: мiсцезнаходження замовника, його прiзвище та службовий телефон, повний перелiк документацiї, що передається на експертизу, разом з оформленим договором на проведення державної експертизи з енергозбереження за пiдписом вiдповiдного керiвника.
(абзац перший пункту 2.2.4 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
Перелiк документацiї на об'єкти, якi пiдлягають експертизi з енергозбереження, а також вимоги до її складу, змiсту i обсягу, наведений у додатку 3.
2.2.5. Основним документом, що регламентує вiдносини мiж замовником i органiзатором експертизи, є договiр на її проведення (додаток 4).
У договорi на проведення експертизи з енергозбереження визначаються:
сторони договору;
предмет i об'єкти експертизи;
умови виконання договору;
права та обов'язки сторiн;
термiн проведення експертизи згiдно з календарним планом, доданим до договору в залежностi вiд трудомiсткостi експертизи та її складностi (але не бiльше 30 робочих днiв);
порядок розрахункiв, умови, що впливають на змiну або припинення договiрних вiдносин;
вiдповiдальнiсть за якiсть та достовiрнiсть висновку експертизи, термiн дiї такої вiдповiдальностi та конкретнi особи, на яких вона покладається стосовно окремих роздiлiв або за експертизу в цiлому;
перелiк документiв, якi замовник отримує за результатами експертизи;
iншi суттєвi умови, якi випливають iз специфiки об'єкта експертизи, а саме термiн, протягом якого висновки експертизи зберiгають чиннiсть у залежностi вiд характеру об'єкта експертизи, вiдповiдальнiсть за несвоєчасне виконання умов договору та iншi.
До договору замовник додає загальну iнформацiю про об'єкт експертизи i передбачуванi проектнi рiшення (як правило, загальна пояснювальна записка) та стислий виклад сутi проекту (паспорт проекту).
2.2.6. Експертним пiдроздiлом iнспекцiї перевiряється вiдповiднiсть формальних ознак об'єкта експертизи встановленим нормам i правилам з енергозбереження, вимогам стандартiв тощо, а також склад переданої на державну експертизу з енергозбереження документацiї. У разi виявлення неповноти вiдомостей, що мiстяться в наданих на експертизу матерiалах, документацiя не вважається прийнятою.
Датою прийняття документацiї на державну експертизу з енергозбереження вважається дата передачi її експертному пiдроздiлу iнспекцiї в повному обсязi, згiдно з додатком 2 до цiєї Iнструкцiї.
2.2.7. Експертнi пiдроздiли iнспекцiї, залежно вiд специфiки конкретних об'єктiв державної експертизи з енергозбереження, можуть вимагати подання експертних висновкiв обов'язкових державних експертиз, якщо згiдно з положеннями про цi експертизи такi експертнi висновки передують експертизi з енергозбереження. При потребi експерт може запросити в тимчасове користування, на перiод проведення експертизи, також матерiали погодження документацiї з вiдповiдними органами виконавчої влади та органами мiсцевого самоврядування, додатковi матерiали стосовно розрахункiв обладнання, технiчне завдання на розробку, пiдрахунки об'ємiв будiвельно-монтажних робiт, матерiальних, трудових i енергетичних ресурсiв.
За наявностi технiчних можливостей замовник може представляти, за погодженням iз виконавцем експертизи, окремi документи на магнiтних носiях.
2.2.8. Пiд час проведення державної експертизи з енергозбереження експертнi пiдроздiли можуть приймати рiшення про надання їм для службових потреб у постiйне користування копiї загальної пояснювальної записки, паспорта (конспекту) проекту, роздiлу оцiнки ефективностi використання паливно-енергетичних ресурсiв, енерготехнологiчної частини проекту, iнше, а також iнструктивно-методичних, нормативно-технiчних актiв, програм чи схем енергозабезпечення пiдприємства, окремих креслень, технiко-економiчних розрахункiв, планiв, таблиць тощо.
2.2.9. Передана на державну експертизу з енергозбереження документацiя зберiгається у встановленому законодавством порядку в експертних пiдроздiлах Державної iнспекцiї з енергозбереження чи її територiальних управлiнь для подальшої аналiтичної роботи та ведення банкiв даних (додатки 6, 7).
(пункт 2.2.9 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
2.2.10 Пiсля завершення робiт, пов'язаних з державною експертизою з енергозбереження, замовник отримує експертний висновок. Передана документацiя повертається замовнику, який надiслав її на розгляд, iз супроводжувальним листом i позначками експерта при потребi доопрацювання документацiї. При повторнiй експертизi такий примiрник залишається на зберiганнi в експертному пiдроздiлi.
У вiдповiдностi до зауважень експертизи замовник повинен внести змiни, пов'язанi з порушенням нормативних вимог, а також вiдповiдно до зауважень, на якi замовник i розробник не надали експерту обґрунтованих заперечень.
2.3. Порядок подання документiв та виконання експертизи
2.3.1. Замовник надсилає офiцiйний лист на iм'я Головного (старшого) державного iнспектора з енергозбереження, який надходить для реєстрацiї вхiдної документацiї в канцелярiю.
2.3.2. Головний (старший) державний iнспектор вiзує лист у термiн не бiльше одного робочого дня. Пiсля цього канцелярiя реєструє лист та передає його для виконання у вiдповiдний пiдроздiл iнспекцiї.
2.3.3. Фахiвець, який здiйснює експертизу, оформлює договiрнi документи, визначає вартiсть (складає кошторис), обсяги робiт, потребу в отриманнi додаткової iнформацiї вiд замовника, у тому числi нормативно-правового характеру, термiни виконання робiт з експертизи.
2.3.4. Попередня оцiнка робочого матерiалу включає:
перегляд та перевiрку документацiї, консультацiї iз замовником, погодження обсягу експертизи, перевiрку повноти наданої замовником iнформацiї;
перегляд документацiї спецiалiстами iнспекцiї (визначення трудовитрат, квалiфiкацiйний вибiр, визначення складностi документацiї, кодування та реєстрацiя в банку даних);
пiдготовку документацiї для передачi фахiвцям, визначення її обсягу (за спецiалiзацiєю), термiнiв, вартостi окремих роздiлiв, ведення банку даних фахiвцiв за спецiалiзацiєю;
метрологiчне забезпечення виконання експертизи, метрологiчне супроводження робочої документацiї (норми, правила, розпорядження, ГОСТ, ДСТУ, ТУ, ВБН, РБН i таке iнше), консультацiї фахiвцiв та технiчна допомога, нормативно-правове забезпечення.
2.3.5. Пiдготовка робочих матерiалiв попередньої оцiнки, якi виконуються фахiвцями на договiрних засадах вiдповiдно до завдання експертного пiдроздiлу, складається з:
пошуку вiтчизняної та зарубiжної науково-технiчної iнформацiї щодо предмета експертизи;
аналiзу науково-технiчної iнформацiї;
патентного пошуку;
аналiзу результатiв патентного пошуку;
аналiзу проектно-конструкторських документiв;
аналiзу технiчної документацiї;
вивчення та аналiзу передового досвiду;
аналiзу метрологiчного забезпечення;
аналiзу результатiв держiспитiв, сертифiкацiї, атестацiї та iнше;
аналiзу вимог (показники, значення, норми, правила, характеристики, термiни та визначення, позначення, методи, одиницi вимiру, класи точностi, iншi показники).
2.3.6. Приймання виконаної фахiвцями експертизи включає:
уточнення;
доповнення;
звiд вiдгукiв;
складання звiту;
складання акта виконаних робiт;
перелiк помилок, зауважень;
консультацiї з уточнення розбiжностей;
аналiз та видачу рекомендацiй.
2.3.7. Пiсля закiнчення експертизи оформлюється експертний висновок, який вiдправляється замовнику.
2.3.8. Органiзацiя зберiгання результатiв експертизи, реєстрацiя та кодування складаються з:
ведення баз даних експертних висновкiв;
ведення баз даних помилок;
ведення баз даних рекомендацiй;
оцiнки можливої економiї за результатами експертизи;
аналiзу експертної роботи для використання в подальшiй роботi.
2.4. Особливостi проведення експертизи з енергозбереження проектної документацiї
2.4.1. Пiд проектною документацiєю, яка пiдлягає експертизi з енергозбереження, слiд розумiти державнi iнвестицiйнi програми та проекти будiвництва, технiко-економiчнi обґрунтування i розрахунки, проекти i робочi проекти на будiвництво нових та розширення, реконструкцiю, технiчне переозброєння дiючих пiдприємств, проекти iнструктивно-методичних i нормативно-технiчних актiв, будiвельних норм i правил, iнших нормативно-правових актiв, що регулюють вiдносини в галузi енергозбереження, та iншу документацiю, що визначена в додатку до Положення про державну експертизу з енергозбереження, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.07.98 N 1094.
2.4.2. Iнвестори, якi виконують розробку документацiї, що пiдлягає державнiй експертизi, за власнi кошти, самостiйно визначають порядок проходження обов'язкових державних експертиз вiдповiдних iнвестицiйних проектiв.
2.4.3. Представлення проектної документацiї на експертизу є обов'язком замовника i виконується за його рахунок.
2.4.4. Рекомендацiї експерту при розглядi проектiв щодо чинникiв, якi впливають на прийняття рiшень з надання iнвестицiй та критерiїв їх оцiнки, наданi в додатку 9.
2.5. Органiзацiя виконання експертизи з енергозбереження окремими експертами (фахiвцями)
2.5.1. Залучення окремих експертiв (фахiвцiв) для виконання робiт з пiдготовки робочих матерiалiв попередньої оцiнки проектiв, яким, за їх згодою, надаються офiцiйнi доручення Державної iнспекцiї з енергозбереження, входить до компетенцiї безпосереднього виконавця експертизи за погодженням iз керiвником експертного пiдроздiлу iнспекцiї.
2.5.2. Завдання експертних пiдроздiлiв Державної iнспекцiї з енергозбереження та її пiдроздiлiв на мiсцях на пiдготовку робочих матерiалiв попередньої оцiнки проектної документацiї або на пiдготовку проектiв висновкiв державної експертизи з енергозбереження оформляються в письмовiй формi у виглядi офiцiйних листiв, якi пiдписуються керiвниками Державної iнспекцiї з енергозбереження та її територiальних управлiнь i визначають конкретнi умови виконання вiдповiдної роботи.
(пункт 2.5.2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
2.5.3. Пiдготовка робочих матерiалiв попередньої оцiнки проектної документацiї чи проектiв висновкiв державної експертизи з енергозбереження за завданнями Державної iнспекцiї з енергозбереження або її пiдроздiлiв на мiсцях здiйснюється на договiрних засадах мiж замовниками документацiї i Державною iнспекцiєю з енергозбереження та її територiальними управлiннями, якi готують вказанi робочi матерiали чи проекти висновкiв державної експертизи з енергозбереження.
(пункт 2.5.3 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
2.6. Термiни виконання робiт з експертизи
2.6.1. Визначення конкретного виконавця роботи з пiдготовки робочих матерiалiв попередньої оцiнки проектiв (компетенцiя Державної iнспекцiї з енергозбереження та її територiальних управлiнь) - 1 - 2 робочi днi.
(пункт 2.6.1 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
2.6.2. Завдання експертних пiдроздiлiв Державної iнспекцiї з енергозбереження та її територiальних управлiнь на пiдготовку робочих матерiалiв попередньої оцiнки проектної документацiї (офiцiйнi листи з конкретними умовами виконання вiдповiдної роботи) - 3 - 4 робочi днi.
(пункт 2.6.2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
2.6.3. Пiдготовка робочих матерiалiв попередньої оцiнки документацiї за завданням експертного пiдроздiлу. На договiрних засадах за домовленiстю, але не бiльше 5 робочих днiв.
2.6.4. Визначення джерела фiнансування (фонд, замовник, державнi кошти, мiнiстерства та iншi) - 2 робочi днi.
2.6.5. Пiдготовка робочих матерiалiв фахiвцями, залученими до проведення робiт з експертизи, звернення (ведення) до банку даних iнститутiв, окремих фахiвцiв, спецiалiстiв, експертiв мiжнародних органiзацiй, експертиза нормативної документацiї, ускладненої розрахунками, формулами тощо, - в термiни за домовленiстю, але не бiльше 15 робочих днiв.
2.6.6. Пiдготовка експертних висновкiв, вiзування, затвердження, вiдправлення, оформлення актiв за договорами - 5 робочих днiв.
2.6.7. Аналiз помилок, ведення банкiв даних експертних висновкiв, пiдготовка звiтiв з експертної дiяльностi територiальними управлiннями Державної iнспекцiї з енергозбереження проводяться постiйно, з наданням звiтiв до Державної iнспекцiї з енергозбереження щоквартально до 10 числа першого мiсяця, наступного за звiтним кварталом.
(абзац перший пункту 2.6.7 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереженнявiд 27.08.2000 р. N 76) |
Максимальний термiн виконання експертизи з енергозбереження, крiм комплексної експертизи iнвестицiйних програм i проектiв будiвництва, а також експертизи на виконання п. 5 постанови КМУ вiд 15.07.98 N 1094 "Про державну експертизу з енергозбереження", не повинен перевищувати 45 днiв.
2.7. Критерiї оцiнки заходiв з енергозбереження при здiйсненнi державної експертизи з енергозбереження
2.7.1. Основними критерiями економiчної ефективностi заходiв з енергозбереження є прибуток, який утворюється внаслiдок їх впровадження, термiн окупностi того чи iншого заходу, а також розмiр шкоди або збиткiв, яких можна запобiгти при впровадженнi заходiв з енергозбереження.
2.7.2. Як правило, документацiя може вважатися такою, що вiдповiдає сучасним вимогам з енергозбереження, якщо вона передбачає:
1) вдале, з точки зору енергозбереження, розмiщення промислового чи iншого господарського об'єкта, енергоспоживання якого не порушує iснуючого регiонального (зведеного) енергетичного балансу i водночас враховує наявнiсть вiльних або резервних потужностей;
2) компактне, рацiональне розташування виробничих, адмiнiстративних, енергетичних й iнших об'єктiв на обранiй територiї, що дає змогу повною мiрою використовувати наявнi мережi (електричнi, тепловi, водо- та газопровiднi, iншi) i економно використовувати земельнi ресурси;
3) застосування досконалих енергоощадних, мало- i безвiдходних, неенерго- та нересурсоємних технологiй, матерiалiв при виробництвi, що забезпечують комплексне, максимально повне використання паливно-енергетичних ресурсiв i спрямованi на пряму, побiчну, балансову або структурну економiю паливно-енергетичних ресурсiв;
4) застосування високоефективних, досконалих технологiй та обладнання, здатних забезпечити неперевищення (або зменшення) встановлених показникiв граничнодопустимих норм питомих витрат при споживаннi паливно-енергетичних ресурсiв у промисловостi, житлово-комунальнiй сферi, побутi та iнших сферах суспiльного виробництва;
5) забезпечення максимально можливої утилiзацiї всiх видiв вiдходiв, що утворюються на пiдприємствi в процесi його виробничої дiяльностi (у тому числi шляхом передачi їх для наступної переробки i використання на iнших пiдприємствах i об'єктах), чи екологiчно безпечного їх захоронення;
6) максимально можливе збереження всiх видiв енергiї та енергоносiїв, надiйний захист паливно-енергетичних ресурсiв при їх транспортуваннi, зберiганнi та споживаннi вiд марнотратного їх витрачання;
7) технологiчне енергозбереження, нацiлене на пряму економiю енергоресурсiв та лiквiдацiю втрат енергiї при її виробництвi та передачi;
8) застосування бiльш досконалих процесiв виробництва енергiї та палива;
9) замiна енергоємних процесiв менш енергоємними та застосування маловiдходних та безвiдходних виробництв i енергоощадних технологiй;
10) замiна застарiлого неекономiчного енергостворювального та енергоспоживального обладнання новим, бiльш досконалим обладнанням;
11) удосконалення структури енергоспоживання за рахунок вибору найбiльш ефективних енергоносiїв, пiдвищення якостi енергоносiїв при їх використаннi, рацiоналiзацiя енергетичних потокiв, оптимiзацiя теплових схем пiдприємств та окремих технологiчних процесiв;
12) пiдвищення енергетичного коефiцiєнта корисної дiї (ККД) технологiчних агрегатiв за рахунок полiпшення органiзацiї технологiчних процесiв i режимiв роботи агрегатiв, скорочення їх простоїв, скорочення невиробничих втрат енергоресурсiв, удосконалення процесiв спалювання палива, застосування рекуперацiї, регенерацiї тепла, рециркуляцiї енергоносiїв, промiжного пiдiгрiву, полiпшення теплоiзоляцiї i таке iнше;
13) застосування енерготехнологiчного комбiнування процесiв, коли енергетичний потенцiал продуктiв одного технологiчного процесу використовується безпосередньо, без перетворення, в iншому процесi;
14) використання вторинних енергоресурсiв (ВЕР), якi утворюються в одних технологiчних установках, процесах i направляються для енергозабезпечення iнших агрегатiв, процесiв тощо;
15) можливе пiдвищення продуктивностi технологiчних установок та обладнання при впровадженнi заходiв щодо технологiчного енергозбереження, зменшення енерговитрат на одиницю продукцiї, що випускається, полiпшення якостi продукцiї i таке iнше, що позитивно впливає на економiчну ефективнiсть;
16) економiя енергоресурсiв (а також можлива економiя iнших матерiальних ресурсiв), яка веде до зниження матерiальних витрат i собiвартостi продукцiї;
17) скорочення платежiв за забруднення навколишнього середовища в зв'язку iз зменшенням кiлькостi витрачених паливно-енергетичних ресурсiв (у першу чергу палива);
18) запобiгання можливому зростанню матерiальних, експлуатацiйних витрат на утримання енергоощадного обладнання, а також збiльшенню чисельностi обслуговуючого персоналу при впровадженнi запропонованого в проектi енергоощадного заходу;
19) виконання вимог вiдповiдних стандартiв i норм з енергозбереження;
20) аналiз результатiв держiспитiв, сертифiкацiї, атестацiї та iнше.
Перелiк основних показникiв з енергоефективностi наведений у додатку 8.
Перелiк основних заходiв щодо енергозбереження в галузях народного господарства наведений у додатку 11.
2.8. Пiдготовка i затвердження висновкiв експертизи з енергозбереження та вимоги до них
2.8.1. За результатами експертизи з енергозбереження документацiї, визначеної цiєю Iнструкцiєю, оформляється Експертний висновок, який є чинним протягом термiну, зазначеного в ньому, i залежить вiд оцiнки експертизи. Висновки експертизи з енергозбереження, якi не були реалiзованi протягом установленого термiну, втрачають чиннiсть, а вiдповiднi об'єкти пiдлягають повторнiй експертизi.
2.8.2. У разi незгоди з експертним висновком замовник експертизи або уповноважена ним особа може оскаржити його в НАЕР в мiсячний термiн.
(пiдпункт 2.8.2 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007р. N 92) |
2.8.3. У разi отримання негативного висновку замовник повинен пiсля доопрацювання документацiї подати її на повторну експертизу. Повторна експертиза проводиться в тому ж порядку, що й первинна. Доцiльнiсть проведення повторної експертизи щодо об'єктiв, якi не пiдлягають обов'язковiй експертизi з енергозбереження, визначається замовником.
Висновки експертизи з енергозбереження складаються з вступної, констатуючої та заключної частин i оформляються згiдно з додатком 5.
Система нумерацiї експертних висновкiв наведена в додатку 6.
2.8.4. Пiдготовленi висновки державної експертизи з енергозбереження повиннi зводитися до трьох можливих варiантiв:
1) Документацiя, розроблена в цiлому вiдповiдно до вимог законодавства з енергозбереження, дiючих нормативних документiв, оцiнюється позитивно (погоджується). При потребi погодження може обумовлюватись певними вимогами щодо додаткового опрацювання деяких питань, внесення коректив i таке iнше, виконання яких не потребує суттєвих доробок, витрат коштiв, часу, i може бути перевiрене експертними пiдроздiлами в робочому порядку.
2) Документацiя, що не в повнiй мiрi вiдповiдає вимогам законодавства з енергозбереження i дiючих нормативних документiв (вказуються конкретнi причини), повертається (направляється) на доопрацювання. При цьому повиннi точно формулюватися позицiї, стосовно яких потрiбнi доробка, суттєве коригування, здiйснення додаткових проектних проробок, що, по змозi, має обґрунтовуватися посиланням на вiдповiднi статтi законодавчих актiв, пункти i положення державних будiвельних норм, iнших нормативних i iнструктивно-методичних документiв. Термiн доопрацювання встановлюється за домовленiстю сторiн.
3) Документацiя, реалiзацiя проектних рiшень якої суперечить вимогам законодавства з енергозбереження i неприйнятна з точки зору ефективного i рацiонального використання паливно-енергетичних ресурсiв, оцiнюється негативно i вiдхиляється вiд погодження.
(Принципово негативна оцiнка повинна бути максимально обґрунтована, в тому числi з посиланням на положення вiдповiдних законодавчих i нормативних документiв).
Термiн дiї позитивного висновку державної експертизи з енергозбереження - 3 роки вiд дня його видачi (крiм експертизи iмпорту).
Принципово негативний висновок (коли реалiзацiя проекту експертизи визнана неприпустимою) - безстроковий.
Висновок, згiдно з яким документацiя направлена на доопрацювання, дiє до того часу, доки вимоги експертного висновку не будуть виконанi.
Вимоги експертного висновку щодо доопрацювання документацiї обов'язковi до виконання. Негативний висновок державної експертизи з енергозбереження є пiдставою для переробки програм i проектiв згiдно з висновком експертизи.
Чiтка i ясна оцiнка документацiї у висновках державної експертизи з енергозбереження (за одним з указаних варiантiв) є обов'язковою. Висновок, що не має такої оцiнки, не може бути пiдписаний чи затверджений уповноваженими на те посадовими особами.
2.8.5. Пiдготовленi робочi матерiали оцiнки проектної документацiї або проекти висновкiв пiдписуються безпосереднiми виконавцями експертизи. Виконанi з урахуванням результатiв експертизи та на їх основi експертнi висновки державної експертизи з енергозбереження вiзуються вiдповiдальними за них спецiалiстами та керiвниками експертних пiдроздiлiв. Висновки державної експертизи з енергозбереження стають обов'язковими для виконання пiсля пiдписання їх керiвниками вiдповiдно Державної iнспекцiї з енергозбереження та її територiальних управлiнь.
(пункт 2.8.5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
2.8.6. Затвердження висновкiв i набуття ними статусу висновкiв державної експертизи з енергозбереження можуть здiйснюватися також i шляхом розмiщення вiдповiдного грифа про це на титульних аркушах Експертних висновкiв. При цьому затвердження здiйснюється вищими (порiвняно з тими, хто безпосередньо пiдписав висновок) керiвниками.
2.8.7. У разi потреби проекти висновкiв (щодо особливо важливих, складних об'єктiв), до їх пiдписання i затвердження, можуть попередньо обговорюватися на засiданнях експертних чи консультативних рад з експертизи, якi можуть утворюватися при експертних пiдроздiлах державної iнспекцiї з енергозбереження.
2.8.8. У разi обґрунтованої незгоди експертних пiдроздiлiв iнспекцiї з пiдготовленими за їх завданнями робочими матерiалами попередньої оцiнки проектної документацiї чи проектами висновкiв державної експертизи з енергозбереження, якi були виконанi залученими до виконання експертизи фахiвцями, цi матерiали повертаються їх авторам для доопрацювання i внесення потрiбних коректив.
2.8.9. Висновки державної експертизи з енергозбереження повиннi друкуватися на офiцiйних бланках Державної iнспекцiї з енергозбереження та скрiплюватись гербовою печаткою на пiдписi уповноваженого на те керiвника або на грифi затвердження (якщо висновок друкується не на бланках) i мати вiдповiднi реквiзити - реєстрацiйнi (вихiднi) номери i дати. Висновки державної експертизи з енергозбереження пiдлягають облiку i зберiганню у встановленому чинним законодавством порядку. Книга-реєстр облiку експертних висновкiв щодо вiдповiдностi проектної документацiї, об'єктiв, обладнання та технологiй нормативним актам з енергозбереження ведеться за формою згiдно з додатком 7.
2.9. Порядок розрахункiв за виконанi роботи з експертизи
2.9.1. Оплата робiт за договорами мiж пiдприємствами, установами й органiзацiями - замовниками експертизи з енергозбереження та Державною iнспекцiєю з енергозбереження або її пiдроздiлами на мiсцях повинна здiйснюватися за вiдповiдними Прейскурантами або Збiрниками цiн на проектнi роботи, затвердженими в установленому порядку. Оплата робiт з експертизи здiйснюється за рахунок коштiв, передбачених у бюджетах усiх рiвнiв на утримання бюджетних установ та органiзацiй, а для госпрозрахункових пiдприємств iз зарахуванням зазначених витрат до результатiв госпрозрахункової дiяльностi згiдно з Законом України "Про оподаткування прибутку пiдприємств".
2.9.2. Вартiсть робiт з експертизи окремих частин проектiв (робочих проектiв) визначається диференцiйовано на основi розрахункiв за трудовитратами i вартостi розробки вiдповiдних частин та роздiлiв проектно-кошторисної документацiї згiдно iз "Сборниками цен на проектные работы для строительства" та вiдповiдно до вiдсоткової частки обсягiв окремих частин проектiв вiд загального обсягу проектних робiт (таблиця "Относительная стоимость разработки проектно-сметной документации в процентах от цены").
3. Вiдповiдальнiсть виконавцiв за якiсть проведення експертизи з енергозбереження
3.1. Виконавець державної експертизи з енергозбереження несе вiдповiдальнiсть за:
необґрунтовану (неякiсну), несвоєчасну чи неправомiрну видачу експертного висновку, вiдповiднiсть документацiї нормам законодавства, нормативно-правовим та нормативно-технiчним актам з енергозбереження;
порушення умов договору на проведення експертизи;
розголошення вiдомостей про предмет експертизи, якщо iнше не передбачено договором або дорученням на проведення експертизи, так само за розголошення комерцiйної таємницi i за використання їх у своїх особистих iнтересах.
3.2. Замовник, власник об'єктiв, документацiї на об'єкти, що пiдлягають обов'язковiй експертизi з енергозбереження, несе вiдповiдальнiсть за порушення правил обов'язкової державної експертизи з енергозбереження згiдно з чинним законодавством України.
Власник об'єктiв, документацiї на об'єкти, що пiдлягають обов'язковiй експертизi з енергозбереження, який розпочав будiвництво (реконструкцiю) чи виробництво продукцiї або завiз в Україну продукцiю, яка пiдлягає митному оформленню за умови отримання позитивного висновку експертизи з енергозбереження без позитивного висновку Державної iнспекцiї з енергозбереження, несе вiдповiдальнiсть згiдно з чинним законодавством. Будiвництво на перiод виконання експертизи таких об'єктiв припиняється.
3.3. За фiнансування, будiвництво та впровадження у виробництво нових технологiй та обладнання, якi не вiдповiдають вимогам енергетичних стандартiв i не мають позитивного висновку державної енергетичної експертизи, а також за порушення встановлених вимог енергозбереження пiд час проектування, будiвництва, реконструкцiї, введення в дiю, експлуатацiї пiдприємств, споруд, транспортних засобiв та iнших об'єктiв виннi несуть дисциплiнарну, адмiнiстративну або цивiльну вiдповiдальнiсть, передбачену чинним законодавством України.
4. Звiтнiсть з питань органiзацiї i проведення державної експертизи з енергозбереження
4.1. Державна iнспекцiя з енергозбереження та її пiдроздiли на мiсцях звiтують перед НАЕР один раз на рiк за пiдсумками експертної дiяльностi поточного року. Звiти повиннi надходити до НАЕР не пiзнiше 20 сiчня наступного за звiтним року.
(пункт 4.1 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007р. N 92) |
4.2. Звiти складаються у формi пояснювальної записки, в якiй вказуються данi щодо проектiв, реалiзацiя яких визнана неприпустимою (крiм тих, що поверненi на доопрацювання). У пояснювальнiй записцi також наводяться данi щодо типових недолiкiв проектної документацiї, яка розглядалась; претензiї до конкретних проектних органiзацiй; пояснення щодо позицiї експертiв стосовно тих чи iнших об'єктiв; пропозицiї з питань органiзацiї, проведення i полiпшення експертної роботи, крiм того подаються вiдомостi про об'єкти експертизи за назвою (повною), за напрямом дiяльностi або спецiалiзацiї у вiдповiдностi до перелiку згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.07.98 N 1094, про номер договору, договiрну цiну, найбiльш типовi недолiки, розбитi на групи, перелiк зауважень та пропозицiй, зроблених на основi експертизи, вiдомостi про проведення повторної експертизи, очiкуваний економiчний ефект вiд пропозицiй експертiв, рекомендацiї та пропозицiї щодо роботи експертiв i таке iнше.
4.3. Наводиться аналiз експертної роботи, висновок та пропозицiї щодо полiпшення експертної роботи.
5. Документи, що використовуються при проведеннi державної експертизи з енергозбереження
Державна iнспекцiя з енергозбереження та її пiдроздiли на мiсцях при проведеннi експертизи з енергозбереження використовують закони i постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови та розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв України, дiючi будiвельнi норми i правила, державнi будiвельнi норми України, iншi нормативно-технiчнi та iнструктивно-методичнi документи, що регламентують питання проектування i експертизи з енергозбереження.
При цьому слiд керуватися витягом з "Перелiку нормативних документiв у галузi будiвництва, що дiють на територiї України", затвердженого Мiнбудархiтектури України, а також аналогiчними перелiками, що видаватиме Мiнрегiонбуд.
(абзац другий роздiлу 5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007р. N 92) |
(До Iнструкцiї додаються також довiдковi матерiали для використання в експертнiй роботi. Це "Перелiк органiзацiйних заходiв та коефiцiєнти можливої економiї паливно-енергетичних ресурсiв" (додаток 12) та "Експертнi оцiнки енергоефективностi заходiв з економiї палива при виробництвi тепла в котельнях" (додаток 13)).
Заступник начальника управлiння експертизи Центральної державної iнспекцiї з енергозбереження | I. П. Iгнатьєва |
Додаток 1 до пункту 2.1.1 Iнструкцiї |
Заявка
на державну експертизу з енергозбереження
1. Найменування замовника, органу, що
здiйснює функцiї управлiння майном
замовника, мiсцезнаходження, телефон
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2. Найменування об'єкта, який пiдлягає
державнiй експертизi з енергозбереження
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
3. Найменування органу, що
затверджуватиме документацiю
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
4. Iнформацiя про розробника
документацiї, що буде передана на державну
експертизу з енергозбереження (найменування
органiзацiї, адреса, телефон або прiзвище автора,
його адреса, телефон)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
5. Перелiк документацiї, що буде
передана на державну експертизу з
енергозбереження
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
6. Iнформацiя про розробника роздiлу i
технiко-економiчної оцiнки з питань
енергозбереження (найменування органiзацiї, її
пiдпорядкування, адреса, телефон)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
7. Перелiк органiзацiй, з якими погоджено
документацiю або умови впровадження нової
енергоємної технiки, технологiї та матерiалiв
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
8. Проектно-кошторисна вартiсть об'єкта
(споруди, механiзму, технологiї тощо), документацiя
до якого подається на експертизу
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________(тис.грн.)
9. Найменування i обсяги продукцiї, що
виготовляється чи виготовлятиметься або
пiдлягає придбанню за кордоном
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
10. Орiєнтовнi строки передачi
документацiї на розгляд
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
11. Гарантiя оплати робiт з експертизи у
погодженi строки
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
12. Розрахунковий рахунок замовника __________________________________________
N _______________ в _________________ банку МФО N _________________________
(код ЗКПО) _________________________
_________________________________ |
"____"__________199__ р. М. П. |
Додаток 2 (рекомендований) до пункту 2.1.2 |
Iнструкцiї
Склад документацiї, що передається на державну
експертизу з енергозбереження
Перелiк документiв, що передаються замовником до Державної iнспекцiї з енергозбереження для проведення експертизи в цiлому та кожного з об'єктiв, визначених Положенням про державну експертизу з енергозбереження:
iнвестицiйнi програми i проекти будiвництва та iншi, пов'язанi з видобуванням, переробкою, виробництвом, транспортуванням, зберiганням та споживанням паливно-енергетичних ресурсiв:
а) iнвестицiйнi намiри замовника, передпроектна документацiя;
б) технiко-економiчнi обґрунтування, технiко-економiчнi розрахунки (ТЕО, ТЕР) iнвестицiй або ескiзний проект; технiчнi розрахунки можливостi та доцiльностi нового будiвництва або реконструкцiї, порiвняльнi таблицi прийнятих у проектах енергоощадних технологiй;
в) вихiднi данi i технiчне завдання на проектування, основнi технологiчнi рiшення, технiко-економiчнi показники;
г) технiчнi умови на пiдключення до iнженерних мереж, схеми енергопостачання (електро-, тепло-, водо-, газопостачання), технiчнi умови з питань енергозбереження, отриманi в Державнiй iнспекцiї з енергозбереження (на схемах енергопостачання наводити розрахунковi таблицi втрат напруги, електричної та теплової енергiї, напору теплоносiя в мережах у порiвняннi з нормативними, вiдомостi про потребу в паливi, водi, електроенергiї, заходи з енергозбереження);
ґ) особливi умови заiнтересованих пiдприємств;
д) данi про види будiвельних матерiалiв, конструкцiй, виробiв, iмпортного обладнання (матерiали стiн, перекриттiв, покрiвлi, теплоефективнiсть огороджувальних конструкцiй, питомi витрати тепла, палива, опiр теплопередачi огороджувальних конструкцiй, iнше);
е) данi про види палива, яке передбачено для використання, та дозвiл на його використання, якiснi показники вiдповiдно до договорiв на постачання та до граничних якiсних показникiв, обумовлених стандартами;
є) данi технiчних проектiв на машини та обладнання з тривалим термiном розробки, конструювання та виготовлення, щодо походження сировини i заводських їх випробувань;
ж) номенклатура продукцiї, виробничих та розрахункових програм, потужнiсть, характеристика об'єкта з питань енергозбереження;
з) технiчнi характеристики продукцiї пiдприємства;
и) вiдомостi про iмпортне обладнання;
i) належнi вiдомостi про науково-технiчнi роботи, пов'язанi iз створенням нових технологiчних процесiв та обладнання, основнi рiшення та показники з енергозбереження, потенцiал енергозбереження, облiк вторинних та поновлюваних ресурсiв, розрахунки запобiгання шкод при розробцi заходiв з енергозбереження, термiни окупностi капiтальних вкладень тощо.
Вимоги пунктiв а)........i) слiд враховувати як обов'язковi при проведеннi експертизи з енергозбереження, а додатковi вимоги визначаються стосовно конкретного об'єкта при пiдписаннi договорiв на проведення експертизи з енергозбереження.
Проекти схем енергозабезпечення пiдприємств:
а) проект у повному обсязi згiдно з ДБН А.2.2.3-97;
б) вихiднi данi та технiчне завдання на проектування.
Передпроектна документацiя на види дiяльностi та проекти, реалiзацiя яких пов'язана з видобуванням, переробкою, транспортуванням, зберiганням та споживанням паливно-енергетичних ресурсiв:
а) iнвестицiйнi намiри, передпроектнi опрацювання;
б) вихiднi данi i завдання на розробку ТЕО iнвестицiй або ескiзний проект;
в) оцiнка ефективностi прийнятих рiшень з енергозбереження.
Енерготехнологiчна частина технiко-економiчних обґрунтувань будiвництва нових об'єктiв та пiдприємств:
а) технiко-економiчне обґрунтування iнвестицiй;
б) вихiднi данi та технiчне завдання на розробку ТЕО iнвестицiй;
в) вiдомостi про рiчне споживання паливно-енергетичних ресурсiв новим об'єктом або пiдприємством;
г) оцiнка ефективностi прийнятих рiшень з енергозбереження та вiдповiдностi їх сучасним досягненням науки, технiки та прогресивним питомим показникам.
Енерготехнологiчна частина технiко-економiчних обґрунтувань розширення (реконструкцiї, технiчного переобладнання, модернiзацiї) дiючих об'єктiв та пiдприємств:
а) технiко-економiчне обґрунтування iнвестицiй;
б) вихiднi данi та завдання на розробку ТЕО iнвестицiй;
в) вiдомостi про рiчне споживання паливно-енергетичних ресурсiв новим об'єктом або пiдприємством до розширення (реконструкцiї, технiчного переобладнання, модернiзацiї) та пiсля нього;
г) оцiнка ефективностi прийнятих рiшень з енергозбереження та вiдповiдностi їх сучасним досягненням науки, технiки та прогресивним питомим показникам.
Енерготехнологiчна частина проектiв будiвництва нових об'єктiв та пiдприємств:
а) пояснювальна записка;
б) технологiчна частина проекту;
в) рiшення з теплопостачання, електропостачання, енергообладнання;
г) вихiднi данi та технiчне завдання на проектування;
ґ) вiдомостi про рiчне споживання паливно-енергетичних ресурсiв новим об'єктом або пiдприємством;
д) оцiнка ефективностi прийнятих рiшень з енергозбереження та вiдповiдностi їх сучасним досягненням науки, технiки та прогресивним питомим показникам.
Будiвельнi норми i правила:
а) будiвельнi норми i правила;
б) перелiк законодавчої та нормативної документацiї, згiдно з якою розробленi будiвельнi норми i правила.
Документацiя на створення нової енергоємної технiки i технологiї:
а) технiчне завдання на проектування;
б) технiчнi умови на нову технiку або технологiчний процес на нову технологiю;
в) iнструкцiя з експлуатацiї або технiчний паспорт на нову технiку, або технiчнi паспорти на технологiчне обладнання, яке застосовується на новiй технологiї;
г) протоколи випробувань;
ґ) оцiнка ефективностi прийнятих рiшень з енергозбереження та вiдповiдностi їх сучасним досягненням науки i технiки та прогресивним питомим показникам.
Документацiя на створення нових енергоємних матерiалiв:
а) технiчнi умови на виготовлення енергоємного матерiалу;
б) вихiднi данi та завдання на створення нових матерiалiв;
в) протоколи випробувань;
г) оцiнка ефективностi прийнятих рiшень з енергозбереження та вiдповiдностi їх сучасним досягненням науки, технiки та прогресивним питомим показникам.
Документацiя на придбання за iмпортом нової енергоємної технiки, технологiї, енергоємних матерiалiв:
а) технiчна документацiя на iмпортну технiку, технологiю, енергоємнi матерiали;
б) сертифiкати вiдповiдностi iноземної енергоємної технiки, технологiї, енергоємних матерiалiв вимогам чинних в Українi нормативних документiв;
в) технiко-економiчне обґрунтування застосування iмпортної нової енергоємної технiки, технологiй, енергоємних матерiалiв з точки зору енергозбереження.
Виробничi об'єкти пiдприємств, установ, органiзацiй, житловi будинки та об'єкти сiльськогосподарського виробництва всiх форм власностi:
а) проектна документацiя, згiдно з якою збудовано пiдприємство;
б) вихiднi данi та технiчне завдання на проектування;
в) характеристика пiдприємств, у якiй коротко викладена iнформацiя щодо основних пiдроздiлiв та технологiчних процесiв з точки зору споживання паливно-енергетичних ресурсiв, технiко-економiчнi показники основного енергоспоживального обладнання, рiвень завантаження обладнання, режим його роботи;
г) документи виробничої дiяльностi пiдприємства за розглянутий перiод, кiлькiсть виробленої продукцiї, її загальна вартiсть, витрати енергоресурсiв, загальна вартiсть енергоресурсiв та iншi матерiали на вимоги експертизи;
ґ) проектна документацiя, на пiдставi якої будувався житловий будинок, данi про стан енергетично-технiчного обладнання будинку.
Обладнання, побутова технiка, нагрiвальнi та освiтлювальнi прилади, що створюються в Українi:
а) технiчна документацiя (технiчнi умови, технiчнi паспорти, iнструкцiї по експлуатацiї, протоколи випробувань) на обладнання, побутову технiку, нагрiвальнi та освiтлювальнi прилади;
б) оцiнка прийнятих рiшень з енергозбереження та вiдповiдностi їх сучасним досягненням науки, технiки та нормативним питомим показникам.
Енергетичнi паспорти обладнання, режимнi карти, технологiчнi iнструкцiї та iнструкцiї з експлуатацiї:
а) технiчна документацiя на обладнання (технiчнi умови, технiчнi паспорти, енергетичнi паспорти, режимнi карти, технологiчнi iнструкцiї та iнструкцiї з експлуатацiї, протоколи випробувань).
Документацiя на прилади, системи комплексного вимiрювання i облiку паливно-енергетичних ресурсiв та лiчильники електричної, теплової енергiї, газу, води тощо:
а) технiчна документацiя (технiчнi умови, технiчнi паспорти, iнструкцiї з експлуатацiї, протоколи випробувань).
Мiжгалузевi, галузевi та регiональнi методики нормування та норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсiв у суспiльному виробництвi:
а) мiжгалузевi, галузевi та регiональнi методики нормування та норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсiв;
б) данi про асортимент та обсяги виробництва продукцiї;
в) данi про плановi та фактичнi витрати ПЕР за минулi перiоди;
г) план органiзацiйно-технiчних заходiв з економiї ПЕР;
ґ) паспортнi данi технологiчного та енергетичного обладнання.
Обладнання, побутова технiка, нагрiвальнi та освiтлювальнi прилади, iншi прилади та устаткування, якi пiдлягають державнiй експертизi з енергозбереження з iнiцiативи власника або оптових покупцiв:
а) технiчна документацiя (технiчнi умови, технiчнi паспорти, iнструкцiї з експлуатацiї, протоколи випробувань) на обладнання, побутову технiку, нагрiвальнi та освiтлювальнi прилади, iншi прилади та устаткування.
Експертиза питомих витрат при обстеженнi дiючих пiдприємств:
а) заява пiдприємства, органiзацiї на проведення експертизи;
б) довiдка про рiчний обсяг споживання паливно-енергетичних ресурсiв за останнi 5 рокiв з основних видiв продукцiї та в динамiцi;
в) форма статистичної звiтностi;
г) методика для визначення норм питомих витрат ПЕР, призначена для конкретного пiдприємства з урахуванням галузевої специфiки;
ґ) наявнi (розробленi) питомi норми споживання ПЕР, затвердженi на пiдприємствi i доведенi до вищої органiзацiї;
д) довiдка про облiк споживання ПЕР (типи приладiв, клас їх точностi, похибка, термiн повiрки, iнше);
е) аналiз енергоємностi одиницi продукцiї, що випускається, динамiка енергоємностi на протязi 5 рокiв та порiвняння її з показниками галузi;
є) паспорти на енерговикористовувальне обладнання, режимнi карти, технологiчнi регламенти, технологiчнi карти, iнструкцiї з експлуатацiї;
ж) очiкуваний потенцiал енергозбереження (за рiк, як вiдсоток вiд енергоспоживання на час перевiрки), пiдрахунки економiчного ефекту вiд енергоощадних заходiв, уже впроваджених, чи таких, що розробленi i рекомендованi до впровадження;
з) плани, органiзацiйно-технiчнi заходи, спрямованi на ефективне i рацiональне використання ПЕР.
Додаток 3 (рекомендований) до пункту 2.1.2 Iнструкцiї |
Перелiк документацiї на об'єкти, якi пiдлягають експертизi з енергозбереження, а також вимоги до її складу, змiсту i обсягу
Iнвестицiйнi проекти в будiвництвi та iншi, пов'язанi з видобуванням, переробкою, транспортуванням, збереженням, виробництвом та споживанням паливно-енергетичних ресурсiв | Головна мета iнвестицiйної програми, обсяг коштiв, умови та термiни їх використання, запропонованi енергоощаднi заходи, оцiнка їх ефективностi, очiкуваний загальний економiчний ефект, обсяги i структурний склад використання й економiї ПЕР, таблицi порiвнянь показникiв з енергозбереження iз закордонними зразками, а також копiї документiв, якi пiдтверджують цi показники |
Проекти схем енергозабезпечення пiдприємств | Оцiнка споживання ПЕР за видами, джерелами постачання в розрiзi часу для кожного етапу розвитку, енергоємнiсть проекту, рацiональнiсть використання ПЕР, можливiсть економiї ПЕР, структура економiї ПЕР, можливiсть використання нетрадицiйних енергетичних ресурсiв, показники альтернативних проектiв, економiчний ефект, який буде досягнуто з енергозбереження |
Передпроектна документацiя на види дiяльностi та проекти******, реалiзацiя яких пов'язана з видобуванням, переробкою, виробництвом, транспортуванням, зберiганням та споживанням паливно-енергетичних ресурсiв | Матерiали оцiнки енергоємностi об'єкта, розрахунки порiвняння енергетичних характеристик з альтернативними варiантами, вiдповiднiсть до державних стандартiв, норм та нормативiв витрат ПЕР, використання енергоощадних технологiй, можлива економiя ПЕР, використання нетрадицiйних енергетичних ресурсiв, економiчний та екологiчний ефект енергозбереження, технiко-економiчне обґрунтування доцiльностi розробки з обґрунтуванням економiчних та соцiальних результатiв вiд впровадження, патентна чистота, маркетинговi дослiдження (стосовно обладнання та технологiчних процесiв), альтернативнi рiшення, джерела фiнансування, очiкувана потужнiсть виробництва, дослiдження про споживання ПЕР |
Енерготехнологiчна частина
технiко-економiчних обґрунтувань будiвництва
нових об'єктiв та пiдприємств* Енерготехнологiчна частина технiко-економiчних обґрунтувань розширення (реконструкцiї, технiчного переобладнання, модернiзацiї) дiючих об'єктiв та пiдприємств* Енерготехнологiчна частина проектiв будiвництва нових об'єктiв та пiдприємств* Енерготехнологiчна частина проектiв розширення (реконструкцiї, технiчного переобладнання, модернiзацiї) дiючих об'єктiв та пiдприємств* |
Матерiали оцiнки енергоємностi об'єкта, розрахунки порiвняння енергетичних характеристик з альтернативними варiантами, вiдповiднiсть до державних стандартiв, норм та нормативiв витрат ПЕР, використання енергоощадних технологiй, можлива економiя ПЕР, використання нетрадицiйних енергетичних ресурсiв, економiчний та екологiчний ефект енергозбереження |
Проекти iнструктивно-методичних актiв** |
Вiдомостi про врахування вимог законодавства, стандартiв, норм i нормативiв з питань енергозбереження, перелiк енергоощадних заходiв, рацiональнiсть використання i очiкувана економiя ПЕР, можливiсть використання нетрадицiйних енергетичних ресурсiв, очiкуваний економiчний ефект енергозбереження, новизна розробки, посилання на стандарти, якi будуть анульованi, решта вимог згiдно з ДБН А.1.1.-3-93 |
Проекти нормативно-технiчних актiв** |
Вiдомостi про врахування вимог стандартiв, норм i нормативiв з питань енергозбереження, перелiк енергозберiгаючих заходiв, рацiональнiсть використання i очiкувана економiя ПЕР, можливiсть використання нетрадицiйних енергетичних ресурсiв, очiкуваний економiчний ефект енергозбереження, новизна розробки, посилання на стандарти, якi будуть анульованi, решта вимог згiдно з ДБН А.1.1.-3-93 |
Будiвельнi норми i правила** | Вiдомостi про врахування вимог стандартiв, норм i нормативiв з питань енергозбереження, про врахування й оцiнку енергетичних характеристик споруд i матерiалiв, енергоємнiсть, перелiк енергоощадних заходiв, рацiональнiсть використання i очiкувана економiя ПЕР вiд упровадження норм i правил, вiдповiднiсть норм до свiтових стандартiв, порiвняння характеристик впроваджуваних норм з вiдповiдними нормами держав, якi мають однаковi з Україною клiматичнi умови, можливiсть використання нетрадицiйних енергетичних ресурсiв, очiкуваний економiчний ефект енергозбереження, новизна розробки, посилання на стандарти, якi будуть анульованi, решта вимог згiдно з ДБН А.1.1.-3-93 |
Документацiя на придбання за iмпортом нової енергоємної технiки***, технологiй, енергоємних матерiалiв**** | Оцiнка, порядок передачi документацiї на експертизу з енергозбереження та її здiйснення згiдно з додатком 14 |
Виробничi об'єкти пiдприємств, органiзацiй, установ, житловi будинки та об'єкти сiльськогосподарського виробництва усiх форм власностi | Загальна оцiнка споживання ПЕР, наявнiсть використання енергоощадних технологiй, їх реальна та очiкувана ефективнiсть, наявнiсть розроблених методик, вiдповiднiсть до стандартiв, дотримання норм i нормативiв витрат ПЕР, наявнiсть методик з нормування питомих витрат, технiчнi умови та схеми енергопостачання (електро-, тепло-, водо-, газопостачання), заповненого "Енергетичного паспорта", планiв енергоощадних заходiв та iншi вiдомостi на вимогу iнспектора або експерта стосовно рацiонального та ефективного використання ПЕР |
Обладнання, побутова технiка, нагрiвальнi та освiтлювальнi прилади, що створюються або закуповуються в Українi***** | Вiдомостi про вiдповiднiсть до стандартiв, дотримання питомих витрат ПЕР, порiвняння з аналогiчними iснуючими зразками обладнання, очiкуваний обсяг сумарного енергоспоживання i можливої економiї ПЕР вiд упровадження одиницi й у цiлому |
Енергетичнi паспорти, обладнання. режимнi карти, технологiчнi iнструкцiї та iнструкцiї з експлуатацiї, нормативи питомих витрат ПЕР на дiючих пiдприємствах | Висновки надає Державна iнспекцiя з енергозбереження пiсля аналiзу заповненого паспорта згiдно з методичними вказiвками щодо його заповнення |
Документацiя на прилади, системи комплексного вимiрювання i облiку паливно-енергетичних ресурсiв та лiчильники електричної, теплової енергiї, газу, води тощо | Матерiали за результатами випробувань зразкiв вимiрювальних пристроїв i систем, висновки щодо вiдповiдностi вимiрювань вимогам класу точностi, похибки, iншi показники, визначенi експертом |
Мiжгалузевi, галузевi та регiональнi методики нормування та норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсiв у суспiльному виробництвi | Мiжгалузевi, галузевi та регiональнi
методики нормування та норми питомих витрат
паливно-енергетичних ресурсiв; данi про асортимент та обсяги виробництва продукцiї; данi про плановi та фактичнi витрати ПЕР за минулi перiоди; план органiзацiйно-технiчних заходiв з економiї ПЕР; паспортнi данi технологiчного та енергетичного обладнання. |
____________
* Об'єкти та пiдприємства з рiчним споживанням паливно-енергетичних ресурсiв 1 тис. тонн i бiльше в перерахунку на умовне паливо.
** Документи, що регламентують, визначають та обумовлюють питомi витрати, нормативи та енергетичнi характеристики споруд, будинкiв, обладнання, машин i механiзмiв, якi використовують у процесi роботи паливно-енергетичнi ресурси всiх типiв або впливають на рiвень їх загального споживання своїми конструктивними особливостями (товщина стiн, теплопередача через окремi конструктивнi деталi тощо).
*** До енергоємної технiки належить технiка потужнiстю 75 кВт (100 кiнських сил) i вище, а до енергоємних технологiй - такi, для яких у процесi їх упровадження рiчне споживання паливно-енергетичних ресурсiв становить понад 100 тонн.
**** До енергоємних матерiалiв належать металопрокат, будiвельнi матерiали тощо.
***** До цього типу обладнання належить обладнання та побутова технiка, якi потребують дозволу державних iнспекцiй України (Держнаглядохоронпрацi, Енергонагляду, Державної газової iнспекцiї) на їх установку i використання i для яких споживання природного газу становить вiд 1 куб. м/год.; котельнi, потужнiсть яких становить вiд 0,5 Гкал/год. (1 тонна пари/год.), а також електричне обладнання потужнiстю понад 5 кВт.
****** Експертиза типових проектiв виконується один раз до їх затвердження.
Додаток 4 (обов'язковий) до пункту 2.2.5 Iнструкцiї |
ДОГОВIР N
на проведення державної експертизи з
енергозбереження
мiсто ________________ | 199___ р. |
___________________________________________________________________________
(назва виконавця експертизи)
який iменується надалi Виконавцем, в особi _____________________________________,
___________________________________________________________________________,
(посада, прiзвище, iм'я, по батьковi)
який дiє на основi Положення про
Державну iнспекцiю з енергозбереження,
затвердженого
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29 червня
2000 року N 1039, з одного боку, та
___________________________________________________________________________,
(найменування об'єднання, органiзацiї, пiдприємства)
який iменується надалi Замовником, в особi _____________________________________
___________________________________________________________________________,
(посада, прiзвище, iм'я, по батьковi)
який дiє на основi ____________________________________________________________
з iншого боку, уклали цей договiр про таке:
1. Предмет договору
1.1. Замовник доручає (приймає), а Виконавець бере на себе (передає)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(найменування предмета проведення державної експертизи з енергозбереження)
1.2. Вимоги до державної експертизи, яка є предметом договору
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(змiст вимог або найменування, дата, номер документа, в якому вони вiдображенi)
1.3. Термiн проведення експертизи за договором _________________________________
_________________________________________________________199 __ р.
2. Вартiсть робiт та порядок розрахункiв
2.1. За виконану експертизу з енергозбереження згiдно з цим договором Замовник перераховує Виконавцю, вiдповiдно до протоколу про договiрну цiну ___________________________ грн.
2.2. Оплата здiйснюється ______________________________________________________
(вказати суму авансу, передплати i т. iн.)
3. Порядок передачi результатiв експертизи з енергозбереження
3.1. Перелiк документацiї, яка пiдлягає передачi Замовнику експертизи пiсля її закiнчення
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(найменування документiв)
3.2. Передача оформленої у встановленому порядку документацiї здiйснюється супровiдними документами Виконавця.
4. Вiдповiдальнiсть сторiн
4.1. За невиконання або неналежне виконання договiрних зобов'язань Виконавець i Замовник несуть матерiальну вiдповiдальнiсть згiдно з чинним законодавством.
4.2. Додатковi, не встановленi
законодавством, санкцiї за порушення
(невиконання) умов договору
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
4.3. Вирiшення спiрних питань здiйснюється в порядку, визначеному законодавством України
5. Iншi умови
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
6. Строк дiї договору та юридичнi адреси сторiн
6.1. Строк дiї договору: початок
__________________ закiнчення __________________ |
6.2. Юридичнi та банкiвськi реквiзити:
Замовника:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Виконавця:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
6.3. До договору додаються:
1. Протокол домовленостi про договiрну цiну на проведення експертизи з енергозбереження.
2. __________________________________
3. __________________________________
Виконавець ________________________________ М. П. |
Замовник ________________________________ М. П. |
до договору N ___________ вiд "____"______________ 199__ р. |
Протокол
домовленостi про договiрну цiну на проведення
експертизи з енергозбереження
________________________________________
________________________________________
Ми, що нижче пiдписались, вiд iменi Замовника
____________________________________________________ (далi - Замовник), в особi
__________________________________________________________________________,
(посада, прiзвище, iм'я та по батьковi)
та ______________________ державна iнспекцiя з енергозбереження (далi - Виконавець), в особi ________________________________________ державного iнспектора з енергозбереження засвiдчуємо, що мiж Замовником i Виконавцем досягнута домовленiсть про розмiр договiрної цiни на проведення державної експертизи з енергозбереження на
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(предмет експертизи, тип лiчильникiв тощо)
у сумi _____________________________________________________________________
Цей протокол є пiдставою для проведення взаємних розрахункiв та платежiв мiж Замовником i Виконавцем.
Виконавець __________________ державний |
Замовник __________________________ |
М. П. | М. П. |
(додаток 4 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
Додаток 5 (обов'язковий) до пункту 2.8.3 Iнструкцiї |
_______________________________________________________________________
(найменування регiонального органу)
Експертний висновок N
про вiдповiднiсть об'єкта нормативним актам з
питань енергозбереження
м. ________________ | "_____"______________199 __ р. |
___________________________________________________________________________
(назва об'єкта, адреса мiсця будiвництва та реконструкцiї виробничих об'єктiв i
___________________________________________________________________________
виготовлення засобiв виробництва)
___________________________________________________________________________,
який опрацьовано ___________________________________________________________
(назва проектної органiзацiї, її адреса)
___________________________________________________________________________
Проект подано ______________________________________________________________
(власник, який подав на експертизу)
___________________________________________________________________________
Експертний висновок зроблено згiдно з договором вiд
_______________________199__ р. N _________________
з таких документiв: __________________________________________________________
1. Загальна характеристика виробничого об'єкта
___________________________________________________________________________
(зазначається призначення об'єкта, його потужнiсть, основнi технiчнi рiшення,
___________________________________________________________________________
методи (стадiї) одержання продукту, вiдходи виробництва, їх очистка, утилiзацiя)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2. Оцiнка проектних рiшень з питань енергозбереження
Пiд час перевiрки поданих матерiалiв фахiвцями _________________________________
___________________________________________________________________________
(найменування органу Державної iнспекцiї, а також залучених органiзацiй, прiзвища та iнiцiали
___________________________________________________________________________
фахiвцiв)
Виявлено такi порушення нормативних актiв з питань енергозбереження
___________________________________________________________________________
(частина проекту, номер креслення, назва нормативного акта i номери пунктiв, якi порушенi)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
3. Загальний висновок з проекту
На пiдставi вивчення поданих матерiалiв ________________________________________
___________________________________________________________________________
(назва органу Державної iнспекцiї)
вважає, що проектна документацiя _____________________________________________
___________________________________________________________________________
(назва проекту)
___________________________ вимогам нормативних актiв з питань енергозбереження
(вiдповiдає, не вiдповiдає)
Будiвництво та реконструкцiя
виробничих об'єктiв i виготовлення засобiв
виробництва
___________________________________________________________________________
(дозволяється, забороняється або може бути розпочато за умови виконання таких заходiв
___________________________________________________________________________
зазначити потрiбне)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
4. Термiн дiї експертного висновку до __________________________________________
Примiтка. Змiни, пов'язанi з уведенням у дiю пiсля проведення експертизи нових нормативних актiв з енергозбереження, нового обладнання i технологiї, повиннi вноситися в документацiю. Експертиза документацiї, до якої внесенi зазначенi змiни, проводиться згiдно з Положенням про порядок проведення державної експертизи з енергозбереження.
Посада керiвника органу Державної iнспекцiї з енергозбереження |
|
|
М. П.
продовження додатка 5 |
Нацiональне агентство
України з питань забезпечення ефективного
використання енергетичних ресурсiв |
УКРАЇНА |
Национальное агентство
Украины по вопросам обеспечения эффективного
использования энергетических ресурсов |
_______________________________________________________________________
(найменування регiонального органу)
Експертний висновок N
про вiдповiднiсть об'єкта нормативним актам з
питань енергозбереження
м. ________________ | "_____"______________199__ р. |
___________________________________________________________________________
(назва, умовнi позначення, код за ДК017-98 об'єкта згiдно з Перелiком окремих видiв товарiв)
___________________________________________________________________________
Iмпортер_(виробник) ________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(назва країни походження товару, виробника товару, назва органiзацiї, що здiйснює iмпорт)
___________________________________________________________________________
Заявка на експертизу подана __________________________________________________
(власник, який подав заявку на експертизу)
___________________________________________________________________________
Кiнцевий споживач товару
___________________________________________________________________________
(юридична особа, яка використовує iмпортованi товари на власнi потреби)
___________________________________________________________________________
Заявлена мета - напрям використання, наявнiсть вiдповiдного сертифiката
___________________________________________________________________________
1. Загальна характеристика об'єкта _____________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(зазначається призначення та кiлькiсть об'єктiв, їх енергоємнiсть, основнi технiчнi характеристики)
2. Вiдповiднiсть об'єкта вимогам з енергозбереження.
Пiд час перевiрки поданих матерiалiв фахiвцями _________________________________
___________________________________________________________________________
(найменування органу Державної iнспекцiї, а також прiзвища та iнiцiали фахiвцiв)
Виявлено (не виявлено) порушення
нормативних актiв з питань енергозбереження
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(назва нормативного акта i номери пунктiв, якi порушенi)
3. Загальний висновок експертизи.
На пiдставi вивчення поданих матерiалiв ________________________________________
___________________________________________________________________________
(перелiк документiв, назва органу Державної iнспекцiї з енергозбереження)
вважає, що технiчнi та iншi характеристики об'єкта ______________________________
___________________________________________________________________________
(назва об'єкта, умовне позначення, його характеристики)
___________________________ вимогам нормативних актiв з питань енергозбереження
(вiдповiдає, не вiдповiдає)
Увезення на митну територiю України __________________________________________
(дозволяється, забороняється (зазначити потрiбне))
___________________________________________________________________________
4. Термiн дiї експертного висновку до __________________________________________
Експертний висновок зроблено згiдно з договором вiд
_______________________199__ р. N _________________
на пiдставi письмового звернення ______________________________________________
пiсля розгляду наданої документацiї ____________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Примiтка. Змiни, пов'язанi з уведенням у дiю нових нормативних актiв з енергозбереження пiсля проведення експертизи до закiнчення дiї експертного висновку, повиннi вноситися в документацiю. Повторна експертиза документацiї, до якої внесенi зазначенi змiни, проводиться в тому ж порядку, що й первинна.
Посада керiвника органу Державної iнспекцiї з енергозбереження |
|
|
М. П.
(додаток 5 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007 р. N 92) |
Додаток 6 (обов'язковий) до пункту 2.8.3 Iнструкцiї |
Система
нумерацiї експертних висновкiв
00 |
0 |
00 |
0000 |
0000 |
000 |
|
| |
| |
| |
| |
| |
| |
|
| |
| |
| |
| |
| |
| |
порядковий номер експертного висновку за реєстром Державної iнспекцiї з енергозбереження |
| |
| |
| |
| |
| |
||
| |
| |
| |
| |
| |
------- |
код видiв дiяльностi (Державна класифiкацiя видiв економiчної дiяльностi) |
| |
| |
| |
| |
|||
| |
| |
| |
- |
------- |
------- |
код органiв державного та господарського управлiння |
| |
| |
| |
||||
| |
| |
- |
------- |
------- |
------- |
шифр Державної iнспекцiї (порядковий N згiдно з додатком) |
| |
| |
|||||
| |
| |
|
|
|
|
В - вiдповiдає
вимогам шифр Н - не вiдповiдає вимогам енергозбереження |
| |
||||||
| |
|
|
|
|
|
рiк видачi висновку - двi останнi значущi цифри року 96 - 1996 рiк (00 - 2000 рiк) |
Додаток 7 (обов'язковий) до пункту 2.7.5 Iнструкцiї |
Титульний аркуш
Нацiональне агентство України з
питань забезпечення ефективного використання
енергетичних ресурсiв
____________________ державна iнспекцiя з енергозбереження
Книга - реєстр
облiку експертних висновкiв щодо вiдповiдностi
проектної документацiї, об'єктiв, обладнання та
технологiй нормативним актам з енергозбереження
Форма книги-реєстру:
N |
Найменування |
Коротка |
Розробник |
Власник |
Номер i |
Примiтки |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
(додаток 7 iз змiнами, внесеними згiдно з наказом Нацiонального агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсiв вiд 15.06.2007р. N 92) |
Додаток 8 (рекомендований) до пункту 2.7 Iнструкцiї |
Перелiк основних показникiв з енергоефективностi
Назва показника, одиниця вимiру |
Нормативний документ |
Коефiцiєнт корисної дiї, % | |
Коефiцiєнт корисного використання енергiї, % | ДСТУ-2420 |
Питомi витрати енергетичного ресурсу, Дж/одиницю продукцiї, послуг | ДСТУ-2804 |
Питомi витрати палива (в умовному обчисленнi), т. у. п./одиницю продукцiї, послуг | |
Питомi витрати електроенергiї (в натуральному обчисленнi), кВт. год./одиницю продукцiї, послуг | |
Питомi витрати теплоенергiї (в натуральному обчисленнi), Гкал/одиницю продукцiї, послуг | |
Енергоємнiсть продукцiї, Дж/одиницю продукцiї, послуг (в натуральному, умовному або вартiсному обчисленнi) | ДСТУ-2420 |
Електроємнiсть продукцiї (в натуральному, умовному або вартiсному обчисленнi) кВт. год./одиницю продукцiї, послуг | |
Теплоємнiсть продукцiї (в натуральному, умовному або вартiсному обчисленнi) Дж (Гкал/)/одиницю продукцiї | |
Питома енергоємнiсть (в перерахунку на первинну енергiю) Дж (кВт. год.)/одиницю основного параметру | ДСТУ-3052 |
Електроємнiсть основних виробничих фондiв, кВт. год./грн. | |
Коефiцiєнт корисного використання палива (в умовному обчисленнi), % | |
Коефiцiєнт перетворення енергетичних ресурсiв, % | ДСТУ-2804 |
Коефiцiєнт використання обладнання (завантаження за потужнiстю), % | |
Коефiцiєнт енерговикористання обладнання, % | |
Енергопаливний коефiцiєнт, кВт. год./т. у. п. | |
Коефiцiєнт електрифiкацiї у вiдношеннi до корисної енергiї, % | ДСТУ-2804 |
Коефiцiєнт електрифiкацiї у вiдношеннi до первинної енергiї, % | |
Теплоелектричний коефiцiєнт, Дж/Вт (Гкал/кВт. год.) | |
Коефiцiєнт попиту, % | |
Енергоозброєнiсть працi, Дж/год. (т. у. п./год.) | ДСТУ-2804 |
Електроозброєнiсть працi за потужнiстю, кВт./людину | ДСТУ-2804 |
Електроозброєнiсть працi за енергiєю, кВт. год./людину | |
Втрати енергоносiїв на виготовлення та експлуатацiю (використання) речовини, матерiалiв, продукцiї, виробiв (у натуральних одиницях) | |
Номiнальна теплопродуктивнiсть, МВт (Гкал/год.) | ДСТУ-20995 |
Номiнальна паропродуктивнiсть, т/год. | ДСТУ-20995 |
Втрати палива та енергiї пiд час видобутку, виробництва, перетворення, споживання, переробки, транспортування, зберiгання та розподiлу (у натуральному обчисленнi) | ДСТУ-2420 |
Коефiцiєнт утилiзацiї вторинних енергетичних ресурсiв, % | |
Коефiцiєнт виробiтку за рахунок вторинних енергетичних ресурсiв, % | |
Коефiцiєнт використання виробiтку за рахунок вторинних енергетичних ресурсiв, % | |
Вища теплота згоряння, Дж/кг, Дж/м куб., Дж/моль | ГОСТ-147-74 |
Нижня теплота згоряння, Дж/кг, Дж/м куб., Дж/моль | ГОСТ-147-74 |
Втрати холостого ходу та короткого замикання (кВт) (для трансформатора) | ДСТУ-3270 |
Ефективнiсть теплообмiну, % | |
Номiнальна потужнiсть, що споживається (виробу), Вт | ГОСТ-18311 |
Номiнальна напруга, B | ГОСТ-18311 |
Номiнальний струм, A | ГОСТ-18311 |
Частота, Гц | ГОСТ-19880 |
Коефiцiєнт потужностi (cos), % | ДСТУ-2847 |
Тиск повiтря для спалювання (палива) перед пальником, Па | ГОСТ-17356 |
Енергоємнiсть основних виробничих фондiв, Дж/грн. | |
Коефiцiєнти енергозбереження як складова тарифiв на електро- та теплоенергiю як вiдношення нормативiв до фактичних показникiв, % |
Показники енергоефективностi повиннi вiдповiдати: |
ДСТУ-2339 |
ДСТУ-3051 |
|
ДСТУ-3052 (ГОСТ-30167) |
Додаток 9 (рекомендований) до пункту 2.4.4 Iнструкцiї |
Рекомендацiї експерту при розглядi проектiв щодо чинникiв, якi впливають на прийняття рiшень з надання iнвестицiй та критерiї їх оцiнки
Умови проектування |
Основнi критерiї оцiнки |
Мета проекту, оточення проекту | Методологiя проекту, iнновацiйний потенцiал |
Очiкуванi результати | Рентабельнiсть, термiн окупностi, потенцiал енергозбереження |
Мiсцевi умови та потенцiйнi енергоносiї або можливостi до їх постачання | Гарантiя енергопоставок, вигiднiсть контрактiв на енергопоставки, якiснi показники енергоносiїв, прийнятнiсть цiни на енергоносiї з врахуванням якiсних показникiв енергоносiїв у складi договорiв (контрактiв) на поставки |
Технiчнi умови | Наявнiсть вiдповiдної технiчної iнфраструктури |
Опис плану та технологiї впровадження проекту | Вiдсутнiсть технологiчного ризику, перевiренiсть технологiї на практицi |
Партнери, спонсори, пiдрядники та завдання, покладенi на них | Iноземнi, вiтчизнянi, мiсцевi, державне замовлення |
Юридичнi умови впровадження та функцiонування проекту (форма власностi, лiцензiї, дозволи) | Наявнiсть стабiльної та чiткої законодавчої бази, додержання контрактної дисциплiни, наявнiсть лiцензiй, належних дозволiв |
Об'єктивнiсть рiшення про вибiр варiанту проекту (технологiї), критерiї вибору з точки зору розробника | Пiдтверджений попит на результати проекту, наявнiсть ринку, технiчна та фiнансова доцiльнiсть |
Концепцiя проекту, методологiя його розробки (порядок виконання робiт, наявнiсть системи якостi при проведеннi робiт) | Наявнiсть чiткого графiка проведення проекту, тiснi контакти з виробниками обладнання, iнше |
Оформлення проекту (установки, обладнання) | Вiдповiднiсть дiючiй нормативно-правовiй базi з енергозбереження |
Власнiсть проекту (у вiдсотках), завдання та вiдповiдальнiсть замовника | Чiтка структура власностi та вiдповiдальностi за результати |
Режим функцiонування об'єкта за проектом з урахуванням енергозбереження | Реальнi пропозицiї щодо подовження перiоду експлуатацiї (при реконструкцiї) |
Енергобаланс за проектом | Потенцiал енергозбереження |
Економiчний аналiз (витрати, статтi доходiв, повернення коштiв, кредитiв, iнше) | Достовiрнiсть аналiзу |
Рекомендацiї розробника та виконавця проекту з енергоефективностi | Пiдтвердження дослiдною експлуатацiєю результатiв впровадження проекту з питань енергозбереження |
Додаток 10 (обов'язковий) до пункту 2.2.1 Iнструкцiї (в редакцiї наказу Державного комiтету України з енергозбереження вiд 27.08.2000 р. N 76) |
ПЕРЕЛIК
пiдроздiлiв Державної iнспекцiї з
енергозбереження, якi здiйснюють експертизу з
енергозбереження
N | Найменування iнспекцiї | Начальник служби (П.I.Б.) | Адреса | Телефон |
---|---|---|---|---|
1 | Державна iнспекцiя з енергозбереження | Гаманюк Леонiд Юхимович | 02094, м. Київ, вул. Кракiвська, 17 | 8-044- 552-32-05 |
2 | Територiальне управлiння по Київськiй областi i м. Києву | Лукашенко Юрiй Савич | 02094, м. Київ, вул. Кракiвська, 17 | 8-044- 559-73-60 |
3 | Територiальне управлiння по Автономнiй Республiцi Крим i м. Севастополю | Кiмаковський Констянтин Миколайович | 95050, м. Сiмферополь, вул. Молодих пiдпiльникiв, 7 | 8-0652- 51-58-03 |
4 | Територiальне управлiння по Вiнницькiй областi | Кубик Микола Анатолiйович | 21029, м. Вiнниця, Хмельницьке шосе, 145, ВАТ "Маяк" | 8-0432- 46-51-32 |
5 | Територiальне управлiння по Волинськiй областi | Горбатов Олексiй Олексiйович | 43005, м. Луцьк, вул. Привокзальна, 12 | 8-03322- 3-23-66 |
6 | Територiальне управлiння по Днiпропетровськiй областi | Тарасенко Степан Семенович | 49070, м. Днiпропетровськ | 8-056- 778-53-82 |
7 | Територiальне управлiння по Донецькiй областi | Киричок Олександр Семенович | 83105, м. Донецьк, вул. Пушкiна, 34, кiм. 201 | 8-062- 337-51-59 |
8 | Територiальне управлiння по Житомирськiй областi | алашок Микола Анатолiйович | 10001, м. Житомир, вул. Київська, 79 | 8-0412- 36-14-36 |
9 | Територiальне управлiння по Закарпатськiй областi | Паш Михайло Михайлович | 88017, м. Ужгород, вул. Загорська, 2 | 8-03122- 1-31-55 |
10 | Територiальне управлiння по Запорiзькiй областi | Ушенко Сергiй Григорович | 69600, м. Запорiжжя, пр. Ленiна 75, кiм. 111 | 8-0612- 63-35-98 |
11 | Територiальне управлiння по IваноФранкiвськiй областi | Янкевич Олексiй Миколайович | 76019, м. IваноФранкiвськ, вул. Галицька, 57-а/144 |
8-03422- 4-32-17 |
12 | Територiальне управлiння по Кiровоградськiй областi |
Лаврiнов Валерiй Афанасiйович | 25006, м. Кiровоград, вул. К. Маркса, 29/35 | 8-0522- 24-07-14 |
13 | Територiальне управлiння по Луганськiй областi | Шевченко Олександр Олексiйович | 91022, м. Луганськ, вул. Радянська, 40 | 8-0642- 53-43-36 |
14 | Територiальне управлiння по Львiвськiй областi | Когут Роман Йосипович | 79011, м. Львiв-11, а/с 9021 | 8-0322- 96-62-21 |
15 | Територiальне управлiння по Миколаївськiй областi | Шевченко Тарас Iванович | 54001, м. Миколаїв, вул. Велика Морська, 49, 5-й поверх | 8-0512- 35-40-96 |
16 | Територiальне управлiння по Одеськiй областi | Герасименко Олександр Анатолiйович | 65063, м. Одеса, вул. Педагогiчна, 25 | 8-0482- 37-08-63 |
17 | Територiальне управлiння по Полтавськiй областi | Чухлебов Констянтин Юрiйович | 36024, м. Полтава, вул. Шевченка, 52, кiм. 53 | 8-05322- 7-40-16 |
18 | Територiальне управлiння по Рiвненськiй областi | Пронiн Микола Сергiйович | 33028, м. Рiвне, вул. С. Петлюри, 14-а | 8-0362- 62-08-70 |
19 | Територiальне управлiння по Тернопiльськiй областi | Баранов Олександр Павлович | 46016, м. Тернопiль, вул. Київська, 3-а, кiм. 103 | 8-0352- 28-30-25 |
20 | Територiальне управлiння по Сумськiй областi | Ружицький Всеволод Денисович | 40003, м. Суми, пл. Привокзальна, 9, кiм. 53 | 8-0542- 25-43-78 |
21 | Територiальне управлiння по Харкiвськiй областi | Котляр Олександр Васильович | 61022, м. Харкiв, Держпром, 6 пiд'їзд, 7 пов., кiм 646 | 8-0572- 45-00-85 |
22 | Територiальне управлiння по Херсонськiй областi | Алiков Ростислав Володимирович | 73026, м. Херсон-26, а/с-40, пер. Пугачова, 5 | 8-0552- 32-14-41 |
23 | Територiальне управлiння по Хмельницькiй областi | Петричко Сергiй Олексiйович | 29005, м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87 | 8-0382- 72-02-09 |
24 | Територiальне управлiння по Черкаськiй областi | Ковальчук Руслан Михайлович | 18002, м. Черкаси, бул. Шевченка, 205, кiм. 501 | 8-0472- 45-14-98 |
25 | Територiальне управлiння по Чернiвецькiй областi | Захарчук Володимир Володимирович | 58000, м. Чернiвцi, вул. 28 червня, 44 | 8-0372- 58-57-69 |
26 | Територiальне управлiння по Чернiгiвськiй областi | Грищенко Василь Павлович | 14000, м. Чернiгiв, вул. Белiнського, 11 | 8-04622- 4-31-76 |
Додаток 11 (рекомендований) до пункту 2.7 Iнструкцiї |
Перелiк основних заходiв щодо енергозбереження в галузях народного господарства
1. Основнi заходи щодо економiї паливно-енергетичних ресурсiв у галузях паливно-енергетичного комплексу
1.1. У нафтовiй та нафтопереробнiй промисловостi:
1) упровадження розробок iз пiдвищенням нафтовiддачi пластiв та iнтенсифiкацiєю вiддачi вiд малодебiтних родовищ;
2) упровадження методiв поглиблення переробки нафти з упровадженням великомасштабних комбiнованих систем;
3) максимальна утилiзацiя попутного нафтового газу та газового конденсату;
4) упровадження експрес-методiв контролю якостi нафтопродуктiв та продуктiв нафтопереробки, пiдвищення калорiйностi рiдкого палива, запровадження систем облiку при його видобуваннi, транспортуваннi, збагаченнi та споживаннi.
1.2. У вугiльнiй промисловостi:
1) виробництво сортового вугiлля i полiпшення якiсних характеристик вугiлля, вугiльних брикетiв для комунально-побутових потреб та населення;
2) упровадження високопродуктивного технологiчного обладнання для видобування вугiлля на тонких пластах та автоматично дiючих вуглезбагачувальних фабрик, освоєння i використання технологiй газифiкацiї вугiлля та переробки низькосортного твердого палива;
3) створення дослiдних установок для одержання з вугiлля i сланцiв принципово нових видiв екологiчно чистого палива;
4) використання шахтного метану з енергетичною метою;
5) упровадження експрес-методiв контролю якостi вугiлля, пiдвищення калорiйностi твердого палива, запровадження систем облiку при його видобуваннi, транспортуваннi, збагаченнi та споживаннi.
1.3. У газовiй промисловостi:
1) упровадження розробок з довидобування запасiв газу з малодебiтних i вiдпрацьованих газових родовищ, розробка та впровадження екологiчно досконалих технологiй i технiчних засобiв переробки природного газу, виробництва сiрки, гелiю, етану та iнших видiв вуглеводневої сировини;
2) упровадження стисненого природного й зрiдженого нафтового газу та моторного палива;
3) упровадження процесiв, якi передбачають виробництво пiд час переробки природного газу нового енергоносiя-водню;
4) упровадження експрес-методiв контролю якостi природного газу, пiдвищення вимог до його якiсних характеристик, запровадження систем облiку при його видобуваннi, транспортуваннi та споживаннi;
5) упровадження турбодетандерних установок.
1.4. В енергетичнiй галузi:
1) упровадження газотурбiнних установок та парогазових циклiв комбiнованого виробництва електричної та теплової енергiї;
2) розробка й освоєння прогресивних технологiй та обладнання для теплових електростанцiй на кам'яному та бурому вугiллi, якi забезпечують iстотне скорочення шкiдливих викидiв у навколишнє середовище та комплексне використання вiдходiв виробництва, в тому числi золошлакових вiдходiв iз скороченням площ, вiдведених пiд золовiдвали;
3) реконструкцiя дiючого обладнання теплових електричних станцiй з метою збiльшення їх потужностi, скорочення питомих витрат палива, зниження шкiдливих викидiв в атмосферу i пiдвищення їх експлуатацiйної надiйностi;
4) збiльшення виробництва електроенергiї на гiдроелектростанцiях з розвитком мiнi- та мiкро-ГЕС;
5) упровадження технологiй, якi сприяють зниженню технологiчних витрат та попереджують невиправданi втрати енергiї пiд час її виробництва, транспортування до споживача та скорочення складової витрат на власнi потреби;
6) упровадження експрес-методiв контролю якостi вугiлля, мазуту та природного газу, пiдвищення вимог до їх якiсних характеристик, особливо пiдвищення калорiйностi рiдкого та твердого палива, зменшення вологовмiсту та зниження зольностi твердого палива, запровадження систем облiку палива в усьому технологiчному циклi виробництва, передачi та споживання енергiї, що виробляється;
7) упровадження нетрадицiйних поновлюваних джерел енергiї для електро-, теплопостачання, в першу чергу автономних споживачiв та споживачiв агропромислового сектора народного господарства.
2. Основнi заходи щодо енергозбереження у промисловостi
2.1. Основнi заходи щодо енергозбереження у чорнiй металургiї:
1) розширення застосування процесiв безперервного розливу сталi;
2) упровадження технологiй сухої грануляцiї доменних шлакiв;
3) будiвництво великотоннажних дугових печей;
4) полiпшення якостi залiзорудної шихти;
5) розширення застосування установок сухого гасiння коксу;
6) замiна мартенiвських печей на киснево-конверторнi;
7) замiна природного газу на вугiльний пил пiд час подавання в доменнi печi та пiдвищення рiвня пiдiгрiву повiтряного дуття;
8) збiльшення висоти шару шихти i використання теплоти агломерату для пiдiгрiву повiтря в агломерацiйному виробництвi;
9) використання ефективнiших пальникових пристроїв для сушiння i пiдiгрiву сталерозливних ковшiв та iншого розливного обладнання;
10) застосування пальникових пристроїв з низьким виходом оксидiв азоту в продуктах згорання та пiдвищення рiвня пiдiгрiву повiтря в прокатному виробництвi;
11) розширення застосування технологiї безперервного коксування вугiлля;
12) упровадження низькотемпературного пiдiгрiву металу пiд звичайну та контрольовану прокатку;
13) використання вторинних енергетичних ресурсiв для вироблення електроенергiї;
14) застосування регульованого електроприводу;
15) використання коксового та доменного газу як палива.
2.2. Основнi заходи щодо енергозбереження у кольоровiй металургiї:
1) залучення до виробництва вторинних кольорових металiв;
2) модернiзацiя та реконструкцiя iснуючого обладнання та вдосконалення технологiчних схем, зокрема установка електролiзерiв з опаленими анодами;
3) проведення процесiв електролiзу алюмiнiю за допомогою ЕОМ;
4) використання магнiтогiдродинамiчної (МГД) технiки для виробництва алюмiнiю;
5) упровадження економiчних методiв утилiзацiї тепла вiдхiдних газiв та тепла шлакiв печей киплячого шару, вiдбивних, шахтних, шлако-сублiмувальних, електричних печей та конверторiв для виплавки мiдi, нiкелю та свинцю;
6) упровадження установок регенерацiї водню, нових п'ятикорпусних випарних батарей та iнше.
2.3. Основнi заходи щодо енергозбереження в хiмiчнiй промисловостi:
1) широкомасштабне впровадження енерготехнологiчних агрегатiв та установок у виробництвi амiаку (АМ-85, АМ-90 потужнiстю 500 тис. т/рiк), карбамiду, азотної кислоти, каустичної соди, метанолу та iнших продуктiв;
2) упровадження плазмохiмiчного методу слабкої азотної кислоти та iнших азотовмiсних речовин, уведення високопродуктивних агрегатiв АК-72, АК-72Н;
3) теплова переробка токсичних горючих та рiдких виробничих вiдходiв;
4) установка високоефективного в енергетичному вiдношеннi устаткування потужнiстю 600 - 800 тис, т/рiк у виробництвi сiрчаної кислоти;
5) збiльшення випуску синтетичного амiаку на агрегатах М-400, Н-450;
6) удосконалення технологiчних процесiв виробництва калiйних добрив, апатитового концентрату, жовтого фосфору, карбамiду зi зниженням питомих витрат природного газу;
7) використання теплових вторинних енергоресурсiв для виробництва холоду.
2.4. Основнi заходи щодо енергозбереження у машинобудуваннi:
1) удосконалення конструкцiй та модернiзацiя паливоспоживального обладнання, включаючи автоматизацiю нагрiвальних та термiчних печей;
2) зниження металоємностi продукцiї, що випускається;
3) обов'язкова установка рекуператорiв з пiдвищеним пiдiгрiвом повiтря (500 - 600 град. C) та установка газопальникових пристроїв з низьким виходом оксидiв азоту;
4) широке впровадження нових теплоiзоляцiйних та вогнетривких, у тому числi волокнистих, матерiалiв для футерування печей;
5) повне використання тепла вiдхiдних газiв, тепла охолодження агрегатiв, тепла вiдпрацьованої пари вiд пресiв i молотiв та iнше.
2.5. Основнi заходи щодо енергозбереження у промисловостi будiвельних матерiалiв:
1) збiльшення обсягiв виробництва цементного клiнкеру сухим способом;
2) iнтенсифiкацiя процесiв випалу клiнкеру шляхом упровадження ефективних теплообмiнних та пальникових пристроїв;
3) розширення використання мiнералiзаторiв, замiна глинистого компонента в сировиннiй сумiшi на технологiчнi матерiали, використання термостiйких вогнетривiв, зниження вологостi шламу у виробництвi клiнкеру за рахунок використання розрiджувачiв та переведення потужностей з мокрого способу на напiвсухий;
4) удосконалення систем скловарiння та впровадження електричного й газоелектричного варiння скла;
5) збiльшення випуску порожнистої цегли та пiдвищення частки паливовмiстських домiшок (попелу ТЕС, продуктiв вуглезбагачення та iн.) у виробництвi керамiчної цегли;
6) упровадження нових випалювальних агрегатiв та модернiзацiї обладнання для виробництва цегли, черепицi, фаянсу, керамзиту та iнших пористих заповнювачiв;
7) модернiзацiя дiючих та впровадження нових обертових i шахтних печей, розширення використання фракцiйної сировини, впровадження систем КВП у виробництво вапна;
8) удосконалення технологiї та обладнання у виробництвi будiвельної керамiки, мiнеральної вати та сантехнiчних виробiв.
2.6. Основнi заходи щодо енергозбереження у лiсопаперовiй промисловостi:
1) упровадження установок контролю технологiчного процесу на лiнiях виробництва плит ДСП та ДВП;
2) застосування автоматичних пристроїв керування вентиляторними установками, рекуперацiї та утилiзацiї тепла;
3) використання теплонасосних установок у виробництвi паперу та картону;
4) товарне використання деревних вiдходiв як сировини в процесах гiдролiзу, виробництва целюлози, будiвельних матерiалiв, добрив тощо;
5) використання вiдходiв деревини в деревообробнiй промисловостi.
2.7. Основнi заходи щодо енергозбереження у харчовiй промисловостi:
1) удосконалення теплових систем та оптимiзацiя режимiв теплоспоживання;
2) упровадження нових енергоощадних технологiй та обладнання;
3) скорочення кiлькостi дрiбних та неекономiчних котелень;
4) якiсне виробництво, переробка та зберiгання харчової продукцiї при скороченнi втрат сировинних та паливно-енергетичних ресурсiв;
5) скорочення втрат теплових ВЕР з гарячим конденсатом, вторинними парами через незадовiльну теплоiзоляцiю продуктопроводiв та паропроводiв;
6) використання вiдходiв харчової промисловостi для виробництва альтернативного рiдкого та газоподiбного палива.
3. Основнi заходи щодо енергозбереження на транспортi
3.1. Ефективне використання палива в автомобiльному, авiацiйному, трубопровiдному, залiзничному, морському та рiчковому транспортi з метою вдосконалення рухомого транспорту, шляхового господарства.
3.2. Рацiональна органiзацiя використання транспортних засобiв.
3.3. Пiдвищення якостi паливно-мастильних матерiалiв.
3.4. Запровадження на всiй територiї нормативiв граничної витрати палива та енергiї за групами транспортних засобiв.
3.5. Рацiональний розподiл потокiв вантажiв та пасажирiв мiж рiзноманiтними видами транспорту.
3.6. Економiчне стимулювання енергозбереження на транспортi, включаючи використання досягнень науково-технiчного прогресу, пiд час освоювання виробництва менш енергоємних видiв рухомого складу.
3.7. Упровадження альтернативних видiв моторного палива.
4. Основнi заходи енергозбереження у сiльському господарствi
4.1. Дотримання науково обґрунтованих норм витрат палива та енергiї за видами виробництв та споживачами, клiматичними зонами, рiвнями електрифiкацiї та механiзацiї сiльського господарства.
4.2. Органiзацiя системи облiку та звiтностi щодо витрат енергоресурсiв, включаючи моторне паливо.
4.3. Проведення заходiв, пов'язаних з пiдвищенням надiйностi енергозбереження та зниженням втрат палива та енергiї.
4.4. Застосування iндустрiальних та безвiдходних технологiй виробництва, переробки та зберiгання сiльськогосподарської продукцiї.
4.5. Використання в зонах децентралiзованого енергозбереження технiчних засобiв нетрадицiйної енергетики.
4.6. Замiна агрегатiв, якi використовують моторне паливо i свiтлi нафтопродукти, на обладнання з автоматичними, газовими та газорiдинними пристроями.
4.7. Розширення мережi станцiй ремонту, технiчного обслуговування та пунктiв прокату сiльськогосподарської технiки для фермерiв.
4.8. Обладнання дiючих та нововведених в експлуатацiю тваринницьких та птахiвницьких комплексiв бiоенергетичними установками для виробництва органiчних добрив та бiогазу.
4.9. Удосконалення системи опалення теплиць, тваринницьких ферм i птахофабрик, процесiв сушки сiльськогосподарської продукцiї i вiдходiв виробництва, утилiзацiя низькопотенцiйних ВЕР.
5. Основнi заходи щодо
енергозбереження у соцiальнiй
сферi та житлово-комунальному господарствi
5.1. Здiйснення енергоощадних заходiв, що забезпечують виконання вимог вiдповiдних державних стандартiв, будiвельних норм та правил для досягнення встановлених питомих показникiв витрат енергоресурсiв.
5.2. Органiзацiя облiку витрат енергоресурсiв та автоматизоване управлiння енергоспоживанням у будiвлях та системах iнженерного обладнання.
5.3. Диспетчеризацiя управлiння системами iнженерного обладнання на рiвнi мiкрорайону, району, мiста, включаючи створення автоматизованих систем управлiння технологiчними процесами електро-, тепло-, водо-, газопостачання.
5.4. Застосування пiд час будiвництва, реконструкцiї або капiтального ремонту житлових та громадських споруд проектних рiшень, конструкцiй та iзоляцiйних матерiалiв з пiдвищеним тепловим захистом та з урахуванням клiматичних зон i технологiчних вимог.
5.5. Використання теплоутилiзацiйного обладнання у складi проектiв будiвель та споруд.
5.6. Залучення до паливно-енергетичного балансу нетрадицiйних вiдновлювальних джерел енергiї, мiсцевих видiв палива, твердих побутових вiдходiв та тепла мiських стокiв.
5.7. Застосування автономних iнженерних систем у малоповерховiй забудовi мiст i селищ, у житлових будинках сiльської мiсцевостi.
Додаток 12 (рекомендований) до пункту 5 Iнструкцiї |
Перелiк органiзацiйно-технiчних заходiв та коефiцiєнти можливої економiї паливно-енергетичних ресурсiв
Котельно-пiчне паливо | |
1. Котельнi установки | |
Замiна застарiлих котлiв | 0,11...0,12 |
Налагодження оптимальних режимiв роботи котлiв: | |
на твердому паливi | 0,073 |
на рiдкому паливi | 0,074 |
на газоподiбному паливi | 0,071 |
Упровадження автоматизацiї та регулювання процесiв горiння в котлах | 0,15...0,2 |
Упровадження автоматики АМКО на опалювальних котельнях | 0,06...0,07 |
Переведення роботи котлiв: | |
з твердого палива на мазут | 0,116 |
з твердого палива на газ | 0,153 |
з мазуту на газ | 0,021 |
Рацiональне завантаження iснуючого котельного обладнання | 0,02...0,03 |
Використання промислових вiдходiв (деревини) як палива | 0,8...1 |
Переведення опалення i опалювальних котелень з пари на воду | 0,2 |
Проведення пусконалагоджувальних робiт на котельних установках | 0,035...0,04 |
Налагоджування хiмводоочистки котлової води для отримання безнакипного режиму роботи котлiв | до 0,03 |
Застосування котлiв-утилiзаторiв: | |
на твердому паливi | 0,075 |
на рiдкому паливi | 0,057 |
використання теплоутилiзаторiв-повiтря-пiдiгрiвачiв для подачi пiдiгрiтого повiтря | |
в топку котла ДКВР | 0,055...0,066 |
2. Використання вторинних енергоресурсiв | |
Використання теплоутилiзаторiв для пiдiгрiву котлової води | 0,033 |
Обладнання котлiв поверхневими економайзерами або повiтропiдiгрiвачами | 0,05...0,08 |
Обладнання котлiв контактними водяними
економайзерами: при наявностi за котлом поверхневого економайзера |
|
при вiдсутностi за котлом поверхневого економайзера | 0,12...0,18 |
3. Виробництво збiрного залiзобетону | |
Упровадження термообробки збiрних залiзобетонних виробiв (ЗЗБВ) продуктами згоряння природного газу | 0,35 |
Зниження температури термообробки ЗЗБВ у вихiднi та святковi днi за рахунок зменшення подачi пари iз збiльшенням термiну пропарювання | 0,05 |
4. Виробництво пористих заповнювачiв | |
Упровадження нових менш енергоємних випалювальних агрегатiв | 0,4...0,45 |
Замiна старих випалювальних печей розмiром 2,5 х 4 м за типовим проектом 409-24-4 на агрегат CMC-197 | 0,24 |
Упровадження менш енергоємних технологiй та видiв сировини з додатками з промислових вiдходiв | 0,106...0,159 |
Опудрювання гранул у зонi випалювання шляхом уведення стимуляторiв спучення, якi знижують насипну щiльнiсть керамзитового гравiю: | |
з марки 500 до марки 400 | 0,148 |
з марки 400 до марки 300 | 0,09 |
Упровадження виробництва пористих заповнювачiв | |
Виробництво нових видiв пористих заповнювачiв (гранульоване пiноскло) | 0,36 |
Автоматизацiя i телемеханiзацiя виробництва пористих заповнювачiв | 0,13 |
5. Виробництво столярно-будiвельних виробiв | |
Використання сухої деревинної стружки для виготовлення плит (ДСП) | 0,216...0,31 |
6. Органiзацiйнi заходи | |
Органiзацiя облiку та контролю за використанням мiнерального палива | 0,005...0,02 |
Скорочення втрат при транспортуваннi палива, удосконалення облiку, нормування, впровадження матерiального стимулювання за економiю палива | 0,02...0,04 |
Економiя теплової енергiї | |
1. Виробництво збiрних залiзобетонних виробiв (ЗЗБВ) | |
Упровадження нових технологiчних процесiв термообробки: ЗЗБВ: | |
в ямних малонапорних камерах | 0,156...0,236 |
те саме iз ступiнчастим пiдвищенням температури | 0,06...0,08 |
те саме з використанням сонячної енергiї | 0,41…0,96 |
те саме з використанням електропрогрiву | 0,61...0,9 |
те саме з iндукцiйним засобом | 0,35...0,9 |
Термообробка ЗЗБВ у продуктах згоряння природного газу в комплексi з паровологою обробкою | 0,194 |
Упровадження електронагрiву при виробництвi ЗЗБВ | 0,218 |
Пiдвищення коефiцiєнта завантаження пропарочних камер на 1 % | 0,1 |
Зменшення тепловитрат через зовнiшнi стiнки пропарочних камер на 1 % | 0,01 |
Упровадження ефективної теплоiзоляцiї огороджувальних конструкцiй пропарочних камер: | |
застосування керамзитобетону товщиною, мм: | |
200 |
0,163 |
250 |
0,179 |
300 |
0,185 |
400 |
0,196 |
500 |
0,203 |
застосування теплоiзоляцiї з внутрiшнього боку огороджувальних конструкцiй | 0,146...0,17 |
застосування пiноскла | 0,51 |
застосування утеплювача з керамзиту | |
товщиною 300 мм та металiчного листа з внутрiшнього боку | 0,58 |
застосування конструкцiй шторного типу (теплоiзоляцiя камер складається з чотирьох повiтряних прошаркiв, роздiлених листами склопластика) | 0,72 |
застосування утеплювача з мiнераловатних плит | 0,47 |
Застосування домiшок, що прискорюють
затвердiння бетону: хiмiчнi домiшки типу ННХК |
|
те саме, включаючи в комплекс суперпластифiкатори | 0,036...0,048 |
Скорочення циклу паровологої обробки ЗЗБВ, удосконалення системи подачi енергоносiя: | |
застосування ежектора-терморегулятора | 0,2 |
установка дросельних шайб | 0,1...0,3 |
Диспетчеризацiя та автоматизацiя процесiв термообробки ЗЗБВ: | |
автоматизацiя процесiв термообробки ЗЗБВ | 0,15...0,2 |
те саме за допомогою комплексу апаратури СКР-Ж | 0,06...0,l |
те саме за допомогою апаратури СКРЖ-1м | 0,3 |
те саме за допомогою апаратури ПУСК-ЗП | 0,25...0,3 |
те саме за допомогою програмних регуляторiв температури ПРСП | 0,39 |
те саме за допомогою блока ТВО | 0,53 |
те саме на термопiддонах | 0,2 |
упровадження диспетчеризацiї та телемеханiзацiї для управлiння i регулювання процесами, в яких споживається електрична та теплова енергiя | 0,02...0,03 |
дистанцiйне управлiння процесами термообробки ЗЗБВ (з диспетчерського пульта) | 0,1 |
Полiпшення теплоiзоляцiї та усунення негерметичностi в паропроводах | 0,005...0,03 |
2. Використання вторинних енергоресурсiв | |
Використання конденсату пропарочних камер, вентиляцiйних викидiв | 0,097 |
Упровадження конденсатовiдводчикiв до установок, що використовують пару | 0,06 |
Використання конденсату пiсля технологiчного процесу для потреб низькопотенцiйного споживання в опаленнi, вентиляцiї, гарячому водопостачаннi | 0,06...0,08 |
3. Виробництво лiсоматерiалiв та столярно-будiвельних виробiв | |
Упровадження трьохступiнчастих режимiв сушки пиломатерiалiв у лiсосушильних камерах | 0,069...0,097 |
Автоматизацiя процесiв сушки деревини за допомогою системи ПУСК-ЗД | 0,13...0,162 |
Переведення лiсосушильних камер з пари
на перегрiту воду t = 120...150 град. C |
0,08...0,1 |
Використання сухої стружки з деревини пiсля верстатiв | |
для виготовлення деревинно-стружкових плит | 0,115...0,158 |
Використання тепла вiдхiдних газiв вiд котла в контактних економайзерах для пiдiгрiву води в басейнах лiсопильнях цехiв | 0,015...0,02 |
Замiна пари на мiнеральну олiю в пресах для виготовлення деревинно-стружкових плит | 0,11...0,13 |
4. Органiзацiйнi заходи | |
Переведення систем опалення та вентиляцiї з пари на перегрiту воду | 0,2 |
Органiзацiя облiку та контролю за використанням теплової енергiї | 0,007...0,03 |
Упровадження систем контролю та облiку за використанням теплової енергiї | до 0,03 |
Скорочення використання теплової енергiї у вихiднi днi: | |
зниження температури в примiщеннi в неробочий час | до 0,2 |
зниження температури термообробки ЗЗБВ за рахунок збiльшення термiну пропарки у вихiднi та святковi днi | 0,05 |
1. Заходи з економiї електроенергiї в електромережах | |
Компенсацiя реактивної складової
потужностi в електромережах: упровадження компенсуючих пристроїв реактивної складової потужностi |
|
автоматичне компенсування реактивної потужностi | 0,1 |
2. Заходи з економiї електроенергiї в електроосвiтлювальних установках | |
Замiна ламп розжарювання на: | |
люмiнесцентнi | 0,4...0,66 |
ртутнi | 0,23...0,57 |
металогеннi | 0,55...0,75 |
натрiєвi | 0,57...0,76 |
Замiна люмiнесцентних ламп на металогеннi | до 0,43 |
Замiна ртутних ламп на: | |
металлогеннi | 0,22...0,56 |
натрiєвi | 0,26...0,59 |
Замiна ламп розжарювання на: | |
ртутнi лампи | 0,004 |
газорозряднi (для освiтлення в будiвництвi) | 0,07...0,12 |
Автоматичне управлiння зовнiшнiм та внутрiшнiм освiтленням | 0,15 |
3. Скорочення втрат у мережах та обладнаннi | |
Упровадження низьковольтних перетинок мiж пiдстанцiями, якi обмежують струм холостого ходу трансформаторiв | 0,15 |
Упровадження обмежувачiв холостого ходу зварювальних трансформаторiв | 0,052 |
Упровадження тиристорних збудникiв синхронних електродвигунiв компресорiв | 0,1 |
4. Скорочення втрат енергоносiїв | |
Скорочення втрат стислого повiтря: | |
упровадження прямоточних клапанiв у поршневих компресорах | 0,13...0,15 |
пiдiгрiв стислого повiтря перед пневмоприймачами | 0,028 |
замiна компресорiв старих конструкцiй на новi з бiльшим к к д | 0,25 |
усунення нещiльностей у сальниках трубопроводiв, з'єднувальнiй та запiрнiй арматурi | 0,037 |
замiна пневмоiнструмента на електроiнструмент | 0,07...0,1 |
Скорочення тепловтрат води в тепломережах за рахунок додержання установленого графiком перепаду температур мiж прямою та зворотною водою | 0,394 |
5. Виробництво збiрного залiзобетону | |
Упровадження термообробки ЗЗБВ у продуктах згоряння природного газу | 0,108 |
Упровадження ударно-вiбрацiйної технологiї ущiльнення бетонної сумiшi | 0,108 |
Упровадження касетно-конвеєрних лiнiй | 0,18...0,36 |
Упровадження пластифiкованих домiшок | 0,108 |
Упровадження автоматизацiї на бетонорозчинних вузлах | 0,05 |
6. Упровадження прогресивних технологiй зварювання на пiдприємствах будiндустрiї, замiна зварювального обладнання | |
Модернiзацiя та вдосконалення арматурно-зварювального обладнання | 0,07...0,1 |
Замiна електродугового зварювання на контактне при зварюваннi деталей внапуск | 0,3 |
Упровадження зварювання закладних деталей пiд шаром флюсу | 0,25 |
7. Автоматизацiя i телемеханiзацiя технологiчних процесiв, що використовують електроенергiю | 0,02...0,03 |
8. Автоматизацiя виробничих процесiв на пiдприємствах будiндустрiї | |
Автоматизацiя компресорних станцiй стислого повiтря | 0,1 |
Автоматичне регулювання та управлiння вентустановками в залежностi вiд температури зовнiшнього повiтря | 0,1...0,15 |
9. Удосконалення облiку витрат електроенергiї | |
Оснащення виробництва ЗЗБВ контрольно-вимiрювальними приладами | 0,072 |
Установка приладiв облiку споживання електроенергiї | 0,15 |
Упровадження системи контролю та облiку споживання електроенергiї | до 0,05 |
Полiпшення органiзацiї облiку та контролю за споживанням електроенергiї | 0,01...0,205 |
10. Вентиляцiйнi установки | |
Вiдключення вентустановок на час обiдньої перерви та перезмiнок | до 0,2 |
Застосування багатошвидкiсних електродвигунiв замiсть регулювання шиберами в напiрнiй лiнiї | 0,2...0,3 |
Регулювання подачi повiтродувок шиберами на всмоктувальнiй лiнiї замiсть регулювання на нагнiтаннi | 0,15 |
Регулювання витяжної вентиляцiї шиберами на робочих мiсцях замiсть регулювання на нагнiтаннi | до 0,1 |
Регулювання подачi димососу за допомогою цилiндричних направляючих апаратiв замiсть дросельного | до 0,25 |
Блокування вентиляторiв теплових завiс з пристроями вiдкривання та закривання ворiт | до 0,7 |
11. Виробництво пиломатерiалiв | |
Використання сухої деревинної стружки для виготовлення плит | 0,216...0,394 |
Упровадження трьохступiнчастого режиму сушiння пиломатерiалiв у сушильних камерах | 0,035...0,108 |
Застосування багатошвидкiсних електродвигунiв для вентиляторiв сушильних камер | до 0,03 |
Блокування роботи витяжних вентиляторiв з роботою механiзмiв цехiв для пиляння деревини | до 0,02 |
Блокування роботи теплових завiс на воротах лiсопильних цехiв | до 0,1 |
12. Органiзацiйнi заходи | |
Своєчасне (у вiдповiдностi до мiсцевих умов та заводських iнструкцiй) та якiсне змащування механiчних частин машин i механiзмiв | до 0,1 |
Примiтка. Наведенi значення коефiцiєнтiв економiї енергоресурсiв є орiєнтовними i використовуються як довiдковi для будiвельної галузi.
У кожному конкретному випадку ефективнiсть того чи iншого заходу повинна бути визначена, зважаючи на мiсцевi умови виробництва.
Додаток 13 (рекомендований) до пункту 5 Iнструкцiї |
I. Експертнi оцiнки енергоефективностi заходiв з економiї палива при виробництвi тепла в котельних
N з/п |
Назва заходiв |
Економiя (перевитрати) палива, % |
1 |
Збiльшення коефiцiєнта надлишку повiтря в топцi на 0,1 вiд оптимальної величини призводить до втрат палива | - 0,7 |
2 |
Зменшення присосiв повiтря в газовому трактi котла на 0,1 вiд номiналу веде до економiї палива | 0,5 |
3 |
Упровадження водяного поверхневого економайзера за котлом веде до економiї палива | 5,0 |
4 |
Зниження температури вихiдних газiв (як результат заходiв) веде до економiї палива (на кожнi 10 град. C) | 0,6 |
5 |
Пiдiгрiв води у водяному економайзерi на кожнi 6 град. C вiд 0 град. C веде до економiї палива | 1,0 |
6 |
Переведення парового котла на нагрiвання води веде до економiї палива | 2,0 |
7 |
Вiдхилення нагрiвання води вiд проектного значення на 10 % призводить до втрат: | |
при зменшеннi | - 0,2 |
|
при збiльшеннi | - 0,5 |
|
8 |
Наявнiсть накипу на внутрiшнiй поверхнi котла товщиною 1 мм призводить до втрат | -2,0 |
9 |
Експлуатацiя котла в режимi зниженого тиску призводить до втрат | - 6,0 |
10 |
Зниження температури газiв, якi виходять з котлiв, на 10 град. C | 1,6 |
11 |
Зниження присосiв повiтря в топку i газоходи котлiв на 0,1 % | 0,5 |
12 |
Упровадження обдувних апаратiв для очищення поверхнi нагрiвання котлоагрегату вiд золи та сажi | 1,5 |
13 |
Перехiд котла з твердого на рiдке паливо або газ | 7 - 12 |
14 |
Вилучення (своєчасне) накипу з внутрiшнього боку поверхнi нагрiву котла | 1,5 |
15 |
Упровадження контактних економайзерiв за котлом | 12 - 15 |
II. Заходи пiдвищення
енергоефективностi роботи виробництв
(заводи будiвельної iндустрiї)
N з/п |
Назва заходiв |
Економiя електричної енергiї, % |
I. Заводи залiзобетонних виробiв |
||
1 |
Упровадження високоефективних пластифiкаторiв зменшує енергозатрати на ремонт металоформ, на укладання та ущiльнення бетону | 10,0 |
2 |
Замiна паропрогрiву залiзобетонних виробiв на прогрiв за допомогою електроенергiї зменшує витрати енергетичних ресурсiв | 50,0 |
3 |
Посилення контролю за режимами термообробки збiрних бетонних та залiзобетонних виробiв може зменшити витрати пару i електроенергiї | 50,0 |
4 |
Зменшення холостого ходу зварювального трансформатора дає змогу знизити витрати електроенергiї | 20,0 |
5 |
Упровадження оптимального способу електрозварювання дає змогу знизити витрати електроенергiї | 20,0 |
6 |
Упровадження осьових вентиляторiв (продуктивнiсть яких може регулюватися шляхом змiни кута атаки лопаток за допомогою пневматичних або електричних механiзмiв) у системах вентиляцiї дає змогу скоротити витрати електроенергiї | 30,0 |
7 |
Упровадження диспетчеризацiї роботи систем вентиляцiї дає змогу скоротити витрати електроенергiї | 15,0 |
II. Будiвельний майданчик |
||
1 |
Упровадження рацiональних розрахункових схем електропостачання, зменшення електричних перехiдних опорiв в елементах цих схем дає змогу скоротити витрати електроенергiї | 1,0 |
2 |
Упровадження прогресивних конструкцiй опалубки зменшує витрати електроенергiї | 21,0 |
3 |
Упровадження систем автоматичного регулювання температури в побутових примiщеннях на будiвельних майданчиках зменшують витрати електроенергiї | 10,0 |
4 |
Упровадження заходiв щодо зниження споживання реактивної потужностi (за рахунок обмеження холостого ходу асинхронних двигунiв, зварювальних трансформаторiв та iнших електроспоживачiв) шляхом упровадження обмежувачiв холостого ходу, бiльш повного завантаження технологiчного обладнання, вiдключення трансформаторiв та iнше дає змогу знизити витрати електроенергiї | 20,0 |
5 |
Рацiональна органiзацiя експлуатацiї будiвельних машин та механiзмiв дає змогу знизити витрати електроенергiї | 20,0 |
6 |
Оптимальна органiзацiя виробництва та споживання стислого повiтря на пiдприємствi дає змогу знизити витрати електроенергiї | 35,0 |
7 |
Рацiональна органiзацiя використання освiтлювальних приладiв знижує витрати електроенергiї | 15,0 |
III. Заходи пiдвищення енергоефективностi за рахунок економiї електричної енергiї
N з/п |
Назва заходiв |
Економiя електричної енергiї, % |
1 |
Зниження втрат електроенергiї в електромережах за рахунок пiдвищення коефiцiєнта потужностi (cos ф) | 3,5 |
2 |
Проведення заходiв щодо переведення внутрiшнiх заводських та зовнiшнiх електромереж на пiдвищену напругу | 3,0 |
3 |
Проведення заходiв щодо вiдключення силових трансформаторiв пiд час неробочих дiб та змiн | до 5,0 |
4 |
Проведення заходiв з оптимiзацiї режимiв роботи трансформаторiв | до 5,0 |
5 |
Упровадження заходiв щодо замiни незавантажених асинхронних двигунiв | до 10,0 |
6 |
Упровадження заходiв щодо замiни машинних перетворювачiв на напiвпровiдниковi | до 15,0 |
7 |
Упровадження автоматичних вимикачiв холостого ходу верстатiв | до 21,0 |
8 |
Упровадження схем обмеження холостого ходу зварювальних трансформаторiв | до 17,5 |
9 |
Упровадження оптимального пiдбору способу ведення зварювальних робiт | до 12,0 |
10 |
Проведення заходiв щодо оптимiзацiї пiдбору джерел живлення зварювального електрообладнання | до 21,0 |
11 |
Замiна ручного управлiння на автоматичнi регулятори температури печей | до 20,0 |
12 |
Упровадження заходiв оптимiзацiї завантаження печей | до 40,0 |
13 |
Проведення заходiв щодо оптимiзацiї експлуатацiї потужностi електропечей | до 18,0 |
14 |
Упровадження рацiонального iзоляцiйного покриття в гальванiчних ваннах (з розрахунку на 1 ванну за добу) | 3500 кВт/годину |
15 |
Упровадження заходiв щодо оптимiзацiї пiдбору освiтлювальної апаратури | до 30,0 |
16 |
Проведення заходiв щодо оптимiзацiї режимiв роботи систем внутрiшнього i зовнiшнього освiтлення | до 20,0 |
17 |
Упровадження заходiв щодо оптимiзацiї режимiв роботи компресорної установки | до 10,0 |
18 |
Проведення заходiв щодо оптимiзацiї режимiв експлуатацiї обладнання, яке працює на стислому повiтрi | до 35,0 |
19 |
Проведення заходiв щодо оптимiзацiї подачi та використання води | до 12,5 |
Економiя теплової енергiї
N з/п |
Назва заходiв |
Економiя теплової енергiї, % |
III. Промисловi пiдприємства |
||
1 |
Проведення теплоiзоляцiйних робiт на трубопроводах, теплообмiнних апаратах та арматурi | 20,0 |
2 |
Економiя тепла в теплообмiнних апаратах при встановленнi конденсатовiдвiдникiв | 40,0 |
3 |
Органiзацiя контролю за роботою конденсатовiдвiдникiв | 25,0 |
4 |
Проведення заходiв для забезпечення органiзованого дренажу в непрохiдних каналах з паропроводами | 20,0 |
5 |
Проведення заходiв з лiквiдацiї неорганiзованого припливу холодного повiтря в опалювальнi примiщення через поламанi вiкна, дверi, фрамуги та iнше | 25,0 |
6 |
Проведення заходiв з органiзацiї автоматичного контролю та регулювання подачi теплоносiя в опалювальнi системи споруд (явище "перетоку") | 30,0 |
7 |
Проведення заходiв щодо лiквiдацiї витiкання теплоносiя через неущiльнення в трубопроводах, арматурi, обладнаннi тощо | 17,0 |
8 |
Органiзацiя збору та повернення конденсату | 10,0 |
9 |
Оптимiзацiя схем мiжцехових та внутрiшньоцехових теплопроводiв | 3,5 |
10 |
Рацiоналiзацiя експлуатацiї сушильного устаткування | 9,5 |
11 |
Проведення заходiв щодо ревiзiї та ремонту запiрної апаратури | 3,5 |
Додаток 14 (рекомендований) до пункту 2.1.3 Iнструкцiї |
Особливостi здiйснення державної експертизи з енергозбереження окремих видiв товарiв, якi митнi органи оформляють за умови наявностi позитивного висновку державної експертизи з енергозбереження
1. Згiдно з п. 5 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.07.98 N 1094 Держкоменергозбереження розроблений та затверджений "Перелiк окремих видiв товарiв, по яким митним органам потрiбно здiйснювати митне оформлення за умови наявностi позитивного висновку державної експертизи з енергозбереження" (далi - Перелiк).
2. Метою експертизи з енергозбереження енергоємних iмпортних товарiв, нових технологiй, матерiалiв тощо при перетинi кордону є захист iнтересiв споживачiв енергоємної продукцiї та послуг i держави вiд увезення на митну територiю України товарiв, технiки, матерiалiв та послуг, якi не вiдповiдають законодавству i нормативно-правовим актам України з питань енергозбереження та енергоефективностi.
3. Експертиза спрямована на:
пiдвищення показникiв з економiї всiх видiв ресурсiв, полiпшення технiко-економiчних показникiв суспiльного виробництва;
реалiзацiю єдиної технiчної полiтики в сферi енергозбереження та енергоефективностi;
забезпечення сумiсностi продукцiї щодо якiсних показникiв енергоносiїв при їх споживаннi (експлуатацiї), наявностi та вiдповiдностi товару сертифiкату системи стандартизацiї та сертифiкацiї України, термiну дiї сертифiката, а також внесення його до Єдиного реєстру державної системи сертифiкацiї;
забезпечення якостi продукцiї вiдповiдно до нормативно-правових актiв з енергозбереження та енергоефективностi (державних стандартiв України; дiючих мiждержавних стандартiв; мiжнародних, регiональних, а також нацiональних стандартiв iнших країн; сертифiкатiв, виданих або визнаних у встановленому порядку; характеристик та властивостей матерiалiв i речовин). Вiдповiднiсть продукцiї (товару), яка ввозиться i реалiзується на територiї України, обов'язковим вимогам норм i стандартiв, що дiють в Українi, має пiдтверджуватися сертифiкатом або свiдоцтвом про визнання iноземного сертифiката, виданим або визнаним Державним комiтетом України по стандартизацiї, метрологiї та сертифiкацiї або уповноваженим (акредитованим) ним органом. На територiю України дозволяється iмпорт лише тих товарiв, якi за своїми технiчними характеристиками не порушують мiнiмальних умов вiдповiдних стандартiв та вимог з енергозбереження i енергоефективностi, що дiють на територiї України.
У разi вiдсутностi нацiональних стандартiв та вимог з енергозбереження та енергоефективностi на певний товар застосовуються вiдповiднi мiжнароднi стандарти та вимоги або iноземнi стандарти та вимоги, що дiють у провiдних країнах - експортерах зазначених товарiв;
забезпечення збалансованостi економiки та рiвноваги внутрiшнього ринку України, потреби дотримання певних пропорцiй мiж iмпортною та вiтчизняною сировиною у виробництвi товарiв;
урахування економiчної доцiльностi ввезення товарiв за iмпортом i ступеня пiдвищення ефективностi виробництва при їх застосуваннi, користi та безпеки для споживачiв i держави в цiлому; досягнення гармонiзацiї з мiжнародними, регiональними, а в разi потреби - з нацiональними стандартами iнших країн;
забезпечення вiдповiдностi поданих на експертизу документiв вимогам актiв законодавства, достовiрностi i єдностi вимiрювань, технiчної єдностi та сумiсностi продукцiї пiд час її експлуатацiї (застосування), а також вiдповiдностi вимогам на поставку продукцiї;
перевiрку вiдповiдностi заявленого до митного оформлення товару найменуванню та опису вiдповiдного товару за Перелiком;
потребу дотримання норм герметичностi, класу точностi, похибок при вимiрюваннi, номiнального тиску, номiнальної температури, iнших показникiв, що впливають на ефективнiсть виробництва вiдповiдно до конкретного обладнання, технологiї, матерiалiв тощо.
4. Замовник експертизи з енергозбереження подає такi вiдомостi на кожний вид товару:
найменування та код товару (товарiв) за класифiкатором ДК 017-98 (УКТЗЕД), вiдомостi про виготовлювача товару, вiдомостi про кiнцевого споживача товару, шифр та назву країни (країн), з якої (яких) вiн iмпортується, строк дiї лiцензiї, кiлькiсть або вартiсть товару (в разi квотування iмпорту i видачi вiдкритої iндивiдуальної лiцензiї), територiальне мiсцезнаходження митницi, повне найменування та адреса продавця i покупця, вид угоди (контракту), одиниця вимiру товару, цiна товару, погодження, iм'я керiвника подавця, орган, який видав лiцензiю, особливi умови лiцензiї, можливiсть реалiзацiї товару в Українi.
5. На експертизу з енергозбереження подаються:
технiчний паспорт (оригiнал);
технiчнi характеристики та вимоги до умов експлуатацiї;
вiдповiдний сертифiкат (копiя);
умови сервiсного обслуговування, наявнiсть можливостi комплектування; iнша документацiя, визначена виконавцем експертизи з енергозбереження в залежностi вiд технiчних вимог до товару.
6. Пiдставою для митного оформлення товарiв, якi зазначенi в Перелiку, є Експертний висновок про вiдповiднiсть об'єкта нормативним актам з питань енергозбереження (додаток 5).
7. Порядок передачi документацiї та здiйснення експертизи з енергозбереження визначенi цiєю Iнструкцiєю на загальних засадах, викладених у п. 2.1.1, а також роздiлi 2.2.
8. Термiни виконання експертизи визначаються договором за попереднiм погодженням iз замовником з урахуванням обставин мiжнародних та iнших контрактiв, ранiше складених договорiв, за умовами перетину кордону та максимального сприяння суб'єктам зовнiшньоекономiчної дiяльностi.
Для довiдки наводяться деякi термiни, тлумачення яких дається в Законi України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть" i якi зустрiчаються в текстi.
Iмпорт (iмпорт товарiв) - закупка в iноземних суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi товарiв та їх увезення на територiю України, включаючи закупку товарiв, призначених для власного споживання установами та органiзацiями України, розташованими за її межами.
Лiцензiя вiдкрита (iндивiдуальна) - дозвiл на iмпорт товару протягом певного перiоду часу (але не менше одного мiсяця) з визначенням його загального обсягу,
Лiцензiя генеральна - вiдкритий дозвiл на iмпортнi операцiї певного товару (товарiв) та/або з певною країною (групою країн) протягом перiоду дiї режиму лiцензування цього товару (товарiв);
Лiцензiя iмпортна - належним чином оформлене право на iмпорт протягом установленого строку певних товарiв або з метою iнвестицiй;
Лiцензiя разова (iндивiдуальна) - разовий дозвiл, що має iменний характер i видається для здiйснення кожної окремої операцiї конкретним суб'єктом зовнiшньоекономiчної дiяльностi на перiод, не менший, нiж той, що є необхiдним для здiйснення експортної (iмпортної) операцiї.
Постiйне мiсцезнаходження - мiсцезнаходження офiцiйно зареєстрованого головного органу управлiння (контори) суб'єкта господарської (зовнiшньоекономiчної) дiяльностi;
Товар - будь-яка продукцiя, послуги, роботи, права iнтелектуальної власностi та iншi немайновi права., призначенi для продажу (оплатної передачi);
Товарна група - група однорiдних товарiв за гармонiзованою системою опису та кодування товарiв;
Країна призначення - країна, вiдома на момент отримання висновку експертизи як країна кiнцевого споживання товару.
Кiнцевий споживач товару - юридична особа, яка використовує iмпортованi товари для власних потреб.
Заявлена мета - напрям використання iмпортованих товарiв, який офiцiйно декларується iмпортером товару в зовнiшньоекономiчному договорi (контрактi) та/або кiнцевим споживачем у сертифiкатi кiнцевого споживача.