У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про заходи щодо недопущення вiдпливу з України валютних та iнших майнових цiнностей
З метою комплексного розв'язання проблем недопущення вiдпливу з України валютних та iнших майнових цiнностей, удосконалення контролю у сферi зовнiшньоекономiчних вiдносин та вiдповiдно до пункту 4 роздiлу XV "Перехiднi положення" Конституцiї України ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Установити, що кошти вiд здiйснення резидентами операцiй з експорту товарiв, робiт, послуг (далi - товари) пiдлягають зарахуванню на їх поточнi рахунки у банках України не пiзнiше 90 календарних днiв з дати оформлення вивiзної вантажної митної декларацiї на товари, що експортуються, а у разi коли її оформлення не передбачено законодавством, - з дати оформлення первинних документiв на товари (товаросупровiднi документи, акти, що засвiдчують виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi, тощо).
За наявностi кiлькох передбачених частиною першою цiєї статтi документiв для цiлей визначення строкiв зарахування на поточнi рахунки резидентiв у банках України коштiв вiд здiйснення ними операцiй з експорту товарiв використовується той з документiв, який оформлений ранiше.
У разi транспортування за межi митної територiї України товарiв, що експортуються, водними шляхами 90-денний строк, передбачений частиною першою цiєї статтi, обчислюється, починаючи з дати оформлення коносаменту на товари, за наявностi вивiзної вантажної митної декларацiї.
Сума коштiв, що надходять на користь резидента вiд здiйснення ним експорту товарiв, має вiдповiдати зазначенiй у вивiзнiй вантажнiй митнiй декларацiї фактурнiй вартостi товарiв, перерахованiй у валюту платежу за офiцiйним обмiнним курсом Нацiонального банку України на день оформлення цiєї декларацiї, а у разi коли її оформлення не передбачено законодавством, - вартостi товарiв, яка визначається на пiдставi первинних документiв на цi товари (товаросупровiднi документи, акти, що засвiдчують виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi, тощо), перерахованiй у валюту платежу за офiцiйним обмiнним курсом Нацiонального банку України на день оформлення цих документiв.
Не вважається порушенням вимог цiєї статтi зменшення суми коштiв, що надходять на користь резидента вiд здiйснення ним операцiй з експорту товарiв, на розмiр комiсiйних винагород банкiв за проходження платежiв через їх рахунки за умови пiдтвердження розмiру комiсiйних винагород у встановленому Нацiональним банком України порядку.
Зменшення суми коштiв, що надходять на користь резидента вiд здiйснення ним експорту товарiв, з мотивiв невiдповiдностi кiлькiсних та/або якiсних характеристик експортованих товарiв можливе лише за наявностi експертного висновку, оформленого у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Вiдповiдальнiсть за надходження коштiв вiд здiйснення операцiй з експорту товарiв резидентом-посередником на пiдставi договору комiсiї або доручення, укладеного з iншим резидентом, несе резидент, зазначений у вивiзнiй вантажнiй митнiй декларацiї як вiдповiдальний за фiнансове врегулювання, а у разi експорту робiт, послуг, прав iнтелектуальної власностi - юридична особа (фiзична особа - суб'єкт пiдприємницької дiяльностi), вiд iменi якої (якою) пiдписано акт або iнший документ, що засвiдчує виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi.
У разi коли оформлення вивiзної вантажної митної декларацiї не передбачено законодавством, вiдповiдальнiсть за надходження коштiв вiд здiйснення операцiй з експорту товарiв резидентом-посередником на пiдставi договору комiсiї або доручення несе резидент, який здiйснив вiдвантаження товарiв нерезиденту або його постiйному представництву.
Пiд час оформлення вивiзної вантажної митної декларацiї резидент - експортер товарiв зобов'язаний зазначити у нiй реквiзити свого рахунка, на який згiдно з договором (контрактом) мають бути зарахованi кошти вiд здiйснення експорту товарiв.
За порушення визначеного цiєю статтею строку проведення розрахункiв до резидентiв застосовуються штрафнi санкцiї у порядку та розмiрах, передбачених статтею 4 Закону України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi".
2. Установити, що поставка товарiв за iмпортними договорами (контрактами) повинна бути здiйснена в Україну не пiзнiше 90 календарних днiв з дати здiйснення платежу або виставлення простого векселя на користь нерезидента, що поставляє товари за цими договорами (контрактами), за винятком закупiвлi товарiв, призначених для власного використання установами та органiзацiями України, розташованими за її межами.
Вартiсть товарiв, поставка яких здiйснена (має бути здiйснена) в Україну за iмпортними договорами (контрактами), повинна вiдповiдати сумi платежу на користь нерезидента, який поставляє товари за зазначеними договорами (контрактами). У разi ненадходження товарiв (повнiстю або частково) база для нарахування та стягнення пенi за порушення строку проведення розрахункiв, установленого частиною першою цiєї статтi, визначається як рiзниця мiж сумою платежу на користь нерезидента, який поставляє товари за iмпортними договорами (контрактами), та вартiстю товарiв, що надiйшли на виконання цих договорiв (контрактiв). Ця вартiсть визначається на пiдставi ввiзної вантажної митної декларацiї, а у разi коли її оформлення не передбачено законодавством, - на пiдставi первинних документiв (товаросупровiднi документи, акти, що засвiдчують виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi, тощо). При цьому перерахування вартостi товарiв у валюту платежу здiйснюється за офiцiйним обмiнним курсом Нацiонального банку України на день оформлення зазначених документiв.
Вiдповiдальнiсть за поставку товарiв за iмпортними операцiями, що здiйснюються резидентом-посередником на пiдставi договору комiсiї або доручення, укладеного з iншим резидентом, несе резидент, який згiдно з договором зазначений у ввiзнiй вантажнiй митнiй декларацiї як вiдповiдальний за фiнансове врегулювання, а у разi iмпорту робiт, послуг, прав iнтелектуальної власностi - юридична особа (фiзична особа - суб'єкт пiдприємницької дiяльностi), вiд iменi якої (якою) згiдно з договором передбачено пiдписання акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання послуг, iмпорт прав iнтелектуальної власностi.
У разi коли договiр не мiстить вiдомостей, зазначених у частинi третiй цiєї статтi, вiдповiдальнiсть за поставку товарiв за iмпортними операцiями несе резидент, з рахунка якого списано кошти для проведення попередньої оплати.
Датою здiйснення платежу вважається дата перерахування коштiв на користь нерезидента з рахунка резидента у банку України або з рахунка резидента, вiдкритого ним за кордоном вiдповiдно до законодавства України, а у разi застосування акредитивної форми розрахункiв - з рахунка банку України.
Датою поставки товарiв в Україну за iмпортними договорами (контрактами) вважається дата оформлення ввiзної вантажної митної декларацiї на товари, а у разi коли її оформлення не передбачено законодавством, - дата оформлення первинних документiв на товари (товаросупровiднi документи, акти, що засвiдчують виконання робiт, надання послуг, iмпорт прав iнтелектуальної власностi, тощо). Датою виконання робiт, надання послуг, набуття прав iнтелектуальної власностi, що iмпортуються, вважається дата пiдписання акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання послуг, набуття прав iнтелектуальної власностi.
За наявностi кiлькох передбачених частиною шостою цiєї статтi документiв для цiлей визначення дати поставки товарiв в Україну за iмпортними договорами (контрактами) або дати виконання робiт, надання послуг, набуття прав iнтелектуальної власностi, що iмпортуються, використовується той з документiв, який оформлений ранiше.
Пiд час оформлення ввiзної вантажної митної декларацiї резидент - iмпортер товарiв зобов'язаний зазначити у нiй реквiзити свого рахунка, з якого згiдно з договором (контрактом) перераховуються кошти для здiйснення iмпорту товарiв.
Положення цiєї статтi не застосовуються до валютних операцiй, пов'язаних з переказуванням за кордон валютних коштiв як попередньої оплати за послуги, якi надаються банкам мiжнародними телекомунiкацiйними системами типу SWIFT, RETERS, за передплату рiчних перiодичних видань, каталогiв, довiдникiв та iнших передплатних видань, не призначених для подальшого перепродажу.
За порушення визначеного цiєю статтею строку проведення розрахункiв до резидентiв застосовуються штрафнi санкцiї у порядку та розмiрах, передбачених статтею 4 Закону України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi".
3. Iнвестицiйна дiяльнiсть резидентiв у будь-якiй формi за межами України здiйснюється на пiдставi iндивiдуальних лiцензiй. Порядок видачi цих лiцензiй та їх анулювання встановлюється Нацiональним банком України (у разi iнвестування валютних цiнностей) та Кабiнетом Мiнiстрiв України (у разi iнвестування iнших майнових цiнностей).
Для цiлей цiєї статтi термiн "валютнi цiнностi" вживається у значеннi, передбаченому статтею 1 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 лютого 1993 року N 15 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" ( 15-93 ).
4. Установити, що нерезиденти, якi провадять на територiї України господарську дiяльнiсть з продажу, обмiну або передачi iншим особам товарiв, що були отриманi ними у власнiсть на територiї України i не вивозяться за межi її митної територiї, здiйснюють зазначену дiяльнiсть через свої постiйнi представництва або дочiрнi пiдприємства. При цьому обов'язковою умовою для провадження нерезидентом зазначеної дiяльностi є пiдписання договорiв (контрактiв) посадовими особами постiйних представництв або дочiрнiх пiдприємств цього нерезидента, проведення розрахункiв тiльки через рахунки постiйних представництв або дочiрнiх пiдприємств у банках України.
Для цiлей цiєї статтi термiн "постiйне представництво нерезидента" вживається у значеннi, передбаченому пунктом 1.17 статтi 1 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" ( 334/94-ВР ).
За порушення визначеного цiєю статтею порядку розрахункiв на суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, що здiйснив платiж або вiдвантажив товар безпосередньо нерезиденту, а не його постiйному представництву або дочiрньому пiдприємству в Українi, накладається штраф у розмiрi, еквiвалентному сумi коштiв або вартостi товарiв, що використовувалися у розрахунках, перерахованiй у валюту України за офiцiйним обмiнним курсом Нацiонального банку України на день проведення таких розрахункiв.
5. Органи державної податкової служби здiйснюють контроль за дотриманням порядку проведення розрахункiв за операцiями у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi резидентами на територiї України та за її межами, нерезидентами на територiї України i застосовують до резидентiв та нерезидентiв штрафнi санкцiї, передбаченi законодавчими актами, якi регулюють порядок здiйснення операцiй у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi, валютного регулювання i валютного контролю, за винятком штрафних санкцiй, що застосовуються Нацiональним банком України до банкiв та iнших фiнансово-кредитних установ за порушення вимог Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 лютого 1993 року N 15 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю".
У разi несплати застосованих органами державної податкової служби сум санкцiй у визначенi законодавством строки вони списуються з рахункiв резидентiв i нерезидентiв, якi порушили порядок здiйснення операцiй у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi, валютного регулювання i валютного контролю, вiдповiдно до законодавства.
6. Установити, що в разi застосування до резидентiв i нерезидентiв штрафних санкцiй, передбачених законодавчими актами, якi регулюють порядок здiйснення операцiй у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi, враховуються положення статтi 4 Закону України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" в частинi розгляду спорiв у судах, а також форс-мажорнi обставини (за умови їх пiдтвердження у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України).
Пiсля закiнчення дiї форс-мажорних обставин строки, передбаченi статтями 1 та 2 цього Указу, поновлюються i пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, за винятком перiоду, на який цi строки було зупинено.
7. Установити, що за видачу передбачених Законом України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" iндивiдуальних лiцензiй справляється плата у порядку та розмiрах, що встановлюються Нацiональним банком України, яка зараховується до Державного бюджету України.
8. Кабiнету Мiнiстрiв України у мiсячний строк пiсля набрання чинностi цим Указом:
1) затвердити:
порядок зменшення валютної виручки, що повинна надiйти на користь резидента вiд здiйснення експортних операцiй, з мотивiв невiдповiдностi кiлькiсних та/або якiсних характеристик експортованих товарiв;
порядок пiдтвердження форс-мажорних обставин;
порядок видачi та анулювання iндивiдуальних лiцензiй на здiйснення резидентами майнових iнвестицiй за межами України;
2) привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Указом.
9. Рекомендувати Нацiональному банку України у мiсячний строк пiсля набрання чинностi цим Указом:
1) затвердити:
порядок пiдтвердження розмiру комiсiйних винагород, якi вiдраховуються банками за проходження платежiв через їх рахунки;
порядок справляння плати за видачу iндивiдуальних лiцензiй на продовження строку проведення розрахункiв за експортними або iмпортними операцiями, що передбачають розрахунки в грошовiй формi, та розмiр такої плати;
порядок видачi та анулювання iндивiдуальних лiцензiй на здiйснення резидентами iнвестицiй валютних цiнностей за межi України;
2) привести свої нормативнi акти у вiдповiднiсть iз цим Указом.
10. Державнiй податковiй адмiнiстрацiї України затвердити у мiсячний строк пiсля набрання чинностi цим Указом порядок застосування штрафних санкцiй, зазначених у статтi 5 цього Указу.
11. Покласти на Кабiнет Мiнiстрiв України надання офiцiйних роз'яснень щодо цього Указу та здiйснення контролю за його виконанням.
12. Цей Указ набирає чинностi в порядку, передбаченому пунктом 4 роздiлу XV "Перехiднi положення" Конституцiї України.
Президент України | Л.КУЧМА |
м. Київ
27 червня 1999 року
N 724/99