МIНIСТЕРСТВО ФIНАНСIВ УКРАЇНИ
Н А К А З
м.Київ
вiд 10.08.2000 | N 193 |
---|
Про затвердження Положення (стандарту)
бухгалтерського облiку 21 "Вплив змiн валютних
курсiв"
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 17 серпня 2000 р. за N 515/4736 |
Iз змiнами, внесеними згiдно з
Наказами Мiнфiну
N 304 вiд 30.11.2000
N 989 вiд 10.12.2002
На виконання Програми
реформування системи бухгалтерського облiку iз
застосуванням мiжнародних стандартiв,
затвердженої постановою Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 28 жовтня 1998 року N 1706, i вiдповiдно до
статей 1 та 6 Закону України "Про
бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в
Українi" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення (стандарт) бухгалтерського облiку 21 "Вплив змiн валютних курсiв" (далi - Положення (стандарт) 21), схвалене Методологiчною радою з бухгалтерського облiку при Мiнiстерствi фiнансiв України, що додається.
2. Положення (стандарт) 21 набирає чинностi з 1 сiчня 2001 року.
3. Визнати такими, що з 1 сiчня 2001 року втрачають чиннiсть:
наказ Мiнiстерства фiнансiв України вiд 14 лютого 1996 року N 29 "Про затвердження Положення з бухгалтерського облiку операцiй в iноземнiй валютi", зареєстрований у Мiнiстерствi юстицiї України 20 лютого 1996 року за N 82/1107;
пункт 2 наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 5 грудня 1997 року N 268 "Про внесення змiн i доповнень до нормативних документiв з бухгалтерського облiку", зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 18 грудня 1997 року за N 601/2405.
Заступник Мiнiстра | В.В.Регурецький |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 10.08.2000 N 193 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 17 серпня 2000 р. за N 515/4736 |
ПОЛОЖЕННЯ (СТАНДАРТ)
бухгалтерського облiку 21 "Вплив змiн валютних
курсiв"
Загальнi положення
1. Положення (стандарт) бухгалтерського облiку 21 "Вплив змiн валютних курсiв" (далi - Положення (стандарт) 21) визначає методологiчнi засади формування в бухгалтерському облiку iнформацiї про операцiї в iноземних валютах та вiдображення показникiв статей фiнансової звiтностi господарських одиниць за межами України в грошовiй одиницi України.
2. Норми Положення (стандарту) 21 застосовуються пiдприємствами, органiзацiями та iншими юридичними особами (далi - пiдприємства) незалежно вiд форм власностi (крiм бюджетних установ).
3. Положення (стандарт) 21 не поширюється на:
операцiї хеджування статей з iноземної валюти;
вiдображення (перерахунок) показникiв статей фiнансової звiтностi, наведених у валютi звiтностi, в iноземнiй валютi.
4. Термiни, що наведенi в положеннях (стандартах) бухгалтерського облiку, мають таке значення:
Валюта звiтностi - грошова одиниця України.
Валютний курс - установлений Нацiональним банком України курс грошової одиницi України до грошової одиницi iншої країни.
Господарська одиниця за межами України - дочiрнє, асоцiйоване, спiльне пiдприємство, фiлiя, представництво або iнший пiдроздiл пiдприємства, якi перебувають або ведуть господарську дiяльнiсть за межами України.
Iноземна валюта - валюта iнша, нiж валюта звiтностi.
Курсова рiзниця - рiзниця мiж оцiнками однакової кiлькостi одиниць iноземної валюти при рiзних валютних курсах.
Монетарнi статтi - статтi балансу про грошовi кошти, а також про такi активи й зобов'язання, якi будуть отриманi або сплаченi у фiксованiй (або визначенiй) сумi грошей або їх еквiвалентiв.
Немонетарнi статтi - статтi iншi, нiж монетарнi статтi балансу.
Операцiя в iноземнiй валютi - господарська операцiя, вартiсть якої визначена в iноземнiй валютi або яка потребує розрахункiв в iноземнiй валютi.
Операцiї в iноземнiй валютi
5. Операцiї в iноземнiй валютi пiд час первiсного визнання вiдображаються у валютi звiтностi шляхом перерахунку суми в iноземнiй валютi iз застосуванням валютного курсу на дату здiйснення операцiї (дата визнання активiв, зобов'язань, власного капiталу, доходiв i витрат).
6. Сума авансу (попередньої оплати) в iноземнiй валютi, надана iншим особам у рахунок платежiв для придбання немонетарних активiв (запасiв, основних засобiв, нематерiальних активiв тощо) i отримання робiт i послуг, при включеннi до вартостi цих активiв (робiт, послуг) перераховується у валюту звiтностi iз застосуванням валютного курсу на дату сплати авансу. У разi здiйснення авансових платежiв в iноземнiй валютi постачальниковi частинами та одержання частинами вiд постачальника немонетарних активiв (робiт, послуг) вартiсть одержаних активiв (робiт, послуг) визнається за сумою авансових платежiв iз застосуванням валютних курсiв, виходячи з послiдовностi здiйснення авансових платежiв.
(Абзац перший пункту 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнфiну N 989 вiд 10.12.2002) |
Сума авансу (попередньої оплати) в iноземнiй валютi, одержана вiд iнших осiб у рахунок платежiв для поставлення готової продукцiї, iнших активiв, виконання робiт i послуг, при включеннi до складу доходу звiтного перiоду перераховується у валюту звiтностi iз застосуванням валютного курсу на дату одержання авансу. У разi одержання вiд покупця авансових платежiв в iноземнiй валютi частинами та вiдвантаження частинами покупцевi немонетарних активiв (робiт, послуг) дохiд вiд реалiзацiї активiв (робiт, послуг) визнається за сумою авансових платежiв iз застосуванням валютних курсiв, виходячи з послiдовностi одержання авансових платежiв.
(Абзац другий пункту 6 iз змiнами, внесеними згiдно з Наказом Мiнфiну N 989 вiд 10.12.2002) |
Балансова вартiсть зазначених статей балансу надалi визначається (оцiнюється) згiдно з вiдповiдними положеннями (стандартами) бухгалтерського облiку.
7. На кожну дату балансу:
а) монетарнi статтi в iноземнiй валютi вiдображаються з використанням валютного курсу на дату балансу;
б) немонетарнi статтi, якi вiдображенi за iсторичною собiвартiстю i зарахування яких до балансу пов'язано з операцiєю в iноземнiй валютi, вiдображаються за валютним курсом на дату здiйснення операцiї;
в) немонетарнi статтi за справедливою вартiстю в iноземнiй валютi вiдображаються за валютним курсом на дату визначення цiєї справедливої вартостi.
8. Визначення курсових рiзниць за монетарними статтями в iноземнiй валютi проводиться на дату здiйснення розрахункiв та на дату балансу.
Курсовi рiзницi вiд перерахунку грошових коштiв в iноземнiй валютi та iнших монетарних статей про операцiйну дiяльнiсть вiдображаються у складi iнших операцiйних доходiв (витрат).
Курсовi рiзницi вiд перерахунку монетарних статей про iнвестицiйну i фiнансову дiяльнiсть вiдображаються у складi iнших доходiв (витрат), за винятком курсових рiзниць, якi вiдображаються згiдно з пунктом 9 Положення (стандарту) 21.
(Абзац четвертий пункту 8 вилучено на пiдставi Наказу Мiнфiну N 304 вiд 30.11.2000) |
9. Курсовi рiзницi, якi виникають щодо фiнансових iнвестицiй в господарськi одиницi за межами України, вiдображаються у складi iншого додаткового капiталу. Вiд'ємна сума курсової рiзницi вираховується iз суми iншого додаткового капiталу, залишок наводиться зi знаком "мiнус".
Фiнансова звiтнiсть в iноземних валютах
10. Показники статей фiнансової звiтностi господарської одиницi за межами України включаються у валютi звiтностi до фiнансової звiтностi пiдприємства в такому порядку:
10.1. Монетарнi i немонетарнi статтi (крiм статей власного капiталу) господарської одиницi за межами України пiдлягають перерахунку за валютним курсом на дату балансу.
10.2. Статтi доходiв, витрат та руху грошових коштiв пiдлягають перерахунку за валютним курсом на дату здiйснення операцiй, за винятком випадкiв, коли фiнансова звiтнiсть господарської одиницi складена у валютi країни з гiперiнфляцiйною економiкою.
Для перерахунку доходiв, витрат i руху грошових коштiв за кожний мiсяць може застосовуватися середньозважений валютний курс за вiдповiдний мiсяць.
Середньозважений валютний курс є результатом дiлення суми добуткiв величин курсiв Нацiонального банку України та кiлькостi днiв їх дiї у звiтному мiсяцi на кiлькiсть календарних днiв у цьому мiсяцi.
10.3. Показники статей власного капiталу (крiм нерозподiленого прибутку або непокритого збитку) вiдображаються за валютним курсом на дату визнання показника вiдповiдної статтi.
10.4. Нерозподiлений прибуток (непокритий збиток) на дату балансу визначається виходячи з нерозподiленого прибутку (непокритого збитку) на початок року, чистого прибутку (збитку) за даними перерахованого звiту про фiнансовi результати за звiтний перiод та суми розподiленого у звiтному перiодi прибутку (списаного збитку), перерахованої за валютним курсом на дату розподiлу прибутку (списання збитку).
Зазначений порядок застосовується лише до перерахунку фiнансової звiтностi тих господарських одиниць за межами України, якi вiдповiдають усiм наведеним нижче ознакам класифiкацiї, кiлькiснi характеристики яких визначаються власником (власниками) або уповноваженим органом (посадовою особою) пiдприємства вiдповiдно до законодавства та установчих документiв:
1) операцiї з пiдприємством становлять незначну частку в обсязi дiяльностi господарської одиницi;
2) основним джерелом фiнансування дiяльностi господарської одиницi є доходи вiд власних операцiй або мiсцевi позики;
3) витрати на заробiтну плату, матерiали та iншi елементи операцiйних витрат господарської одиницi сплачуються або вiдшкодовуються переважно в iноземнiй валютi;
4) оплата реалiзованої господарською одиницею продукцiї (робiт, послуг) здiйснюється переважно в iноземнiй валютi;
5) рух грошових коштiв пiдприємства вiдокремлено вiд поточної дiяльностi господарської одиницi за межами України i не зазнає прямого впливу її господарської дiяльностi.
11. Фiнансова звiтнiсть господарської одиницi за межами України, складена в грошовiй одиницi країни з гiперiнфляцiйною економiкою, до застосування порядку, наведеного в пунктi 10 Положення (стандарту) 21, попередньо коригується за вимогами Положення (стандарту) бухгалтерського облiку 22 "Вплив змiн цiн та iнфляцiї".
Якщо економiка країни дiяльностi господарської одиницi за межами України втрачає ознаки гiперiнфляцiйної, а показники фiнансової звiтностi господарської одиницi бiльше не коригуються за Положенням (стандартом) бухгалтерського облiку 22 "Вплив змiн цiн та iнфляцiї", то оцiнка статей фiнансової звiтностi на дату її останнього подання визнається iсторичною собiвартiстю для перерахунку у валюту звiтностi.
12. Включення статей фiнансової звiтностi господарської одиницi за межами України, перерахованих у валюту звiтностi, до консолiдованої фiнансової звiтностi здiйснюється згiдно з Положенням (стандартом) бухгалтерського облiку 20 "Консолiдована фiнансова звiтнiсть". При цьому рiзниця мiж пiдсумком перерахованих у валюту звiтностi показникiв статей активу та пасиву балансу господарської одиницi вiдображається у вписуваному рядку 375 "Накопичена курсова рiзниця" консолiдованого балансу.
Курсовi рiзницi за внутрiшньогруповими монетарними статтями в консолiдованiй фiнансовiй звiтностi вiдображаються згiдно з пунктами 8-9 Положення (стандарту) 21.
13. Показники статей фiнансової звiтностi господарської одиницi за межами України, яка не вiдповiдає ознакам класифiкацiї, наведеним у пунктi 10 Положення (стандарту) 21, вiдображаються у валютi звiтностi вiдповiдно до пунктiв 6-9 Положення (стандарту) 21.
При змiнах ознак класифiкацiї дiяльностi господарської одиницi за межами України, наведених у пунктi 10 Положення (стандарту) 21, застосування порядку перерахунку показникiв статей фiнансової звiтностi господарської одиницi у валюту звiтностi починається з дати вказаних змiн.
14. У разi продажу або лiквiдацiї господарської одиницi за межами України накопичена сума курсових рiзниць, що вiдображена в складi iншого додаткового капiталу, включається до складу iнших доходiв (витрат) того звiтного перiоду, в якому визнається прибуток або збиток вiд продажу (лiквiдацiї) фiнансової iнвестицiї в господарську одиницю за межами України.
Розкриття iнформацiї про вплив змiн валютних курсiв у примiтках до фiнансової звiтностi
15. У примiтках до фiнансової звiтностi наводиться така iнформацiя:
15.1. Сума курсових рiзниць, що включена до складу доходiв i витрат протягом звiтного перiоду.
15.2. Сума курсових рiзниць, що включена протягом звiтного перiоду до складу iншого додаткового капiталу, а також iнформацiя, що пояснює взаємозв'язок мiж сумою таких курсових рiзниць на початок i на кiнець звiтного перiоду.
16. У разi змiни ознак класифiкацiї дiяльностi господарської одиницi за межами України також наводиться така iнформацiя:
16.1. Характер та причини змiни.
16.2. Вплив змiни на власний капiтал.
16.3. Вплив змiни на чистий прибуток (збиток) за попереднiй рiк, якщо така змiна вiдбулася на початку попереднього року.
Начальник управлiння методологiї бухгалтерського облiку у виробничiй сферi | В.М.Пархоменко |