ПОВIТРЯНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
Iз змiнами, внесеними згiдно iз
Законами
вiд 21.10.97 N 590/97-ВР,
вiд 15.12.99 N 1297-XIV ,
вiд 19 сiчня 2006 року N 3370-IV,
вiд 23 лютого 2006 року N 3509-IV
Роздiл I
ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Суверенiтет над повiтряним простором України
Українi належить повний i виключний суверенiтет над повiтряним простором України, що є частиною територiї України.
Повiтряним простором України є частина повiтряної сфери, розташована над суходолом i водною територiєю України, в тому числi над її територiальними водами (територiальним морем).
Стаття 2. Сфера дiї Повiтряного кодексу України
Повiтряний кодекс України регулює дiяльнiсть користувачiв повiтряного простору України з метою задоволення iнтересiв України та її громадян i забезпечення безпеки авiацiї.
Авiацiя як галузь - це усi види пiдприємств, органiзацiй та установ, дiяльнiсть яких спрямована на створення умов та використання повiтряного простору людиною за допомогою повiтряних суден.
Дiя Повiтряного кодексу України поширюється на всiх користувачiв повiтряного простору України в частинi, що їх стосується, як на територiї України, так i за її межами, якщо закони країни перебування користувача не передбачають iншого.
Стаття 3. Державне регулювання дiяльностi цивiльної авiацiї України
Держава здiйснює регулювання дiяльностi цивiльної авiацiї через Мiнiстерство транспорту України, вiдповiднi органи авiацiйного транспорту України за такими напрямами:
забезпечення розвитку цивiльної авiацiї;
нагляд за безпекою польотiв повiтряних суден;
сертифiкацiя, реєстрацiя та лiцензування;
регулювання використання повiтряного простору i обслуговування повiтряного руху;
забезпечення пошуку та рятування повiтряних суден, що зазнають чи зазнали лиха;
захист авiацiї України вiд актiв незаконного втручання в її дiяльнiсть;
науковий супровiд дiяльностi авiацiї та забезпечення її безпеки, який здiйснюється як галузевими, так i мiжгалузевими науково-дослiдними органiзацiями i авiацiйними пiдприємствами;
сприяння зовнiшньоекономiчнiй i мiжнародно-правовiй дiяльностi цивiльної авiацiї.
За рiшенням Мiнiстерства транспорту України можливе об'єднання зусиль i проведення робiт у зазначених напрямах з органами iнших держав з метою вирiшення питань бiльш якiсно та з меншими витратами.
(Частину третю статтi 3 виключено на пiдставi Закону N 1297-XIV вiд 15.12.99) | |
(Стаття 3 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом N 1297-XIV вiд 15.12.99) |
Стаття 31. Державний нагляд за забезпеченням безпеки авiацiї
Державний нагляд за забезпеченням безпеки авiацiї здiйснює спецiально уповноважений центральний орган виконавчої влади.
Взаємодiя органiв виконавчої влади України щодо нагляду за безпекою польотiв повiтряних суден здiйснюється в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(Кодекс доповнено статтею 31 згiдно iз Законом N 1297-XIV вiд 15.12.99) |
Стаття 4. Господарська i комерцiйна дiяльнiсть авiацiї України
Правом на здiйснення господарської i комерцiйної дiяльностi в галузi авiацiї може володiти будь-яка юридична чи фiзична особа, яка займається експлуатацiєю, технiчним обслуговуванням, ремонтом, виробництвом, розробкою та iншою дiяльнiстю в галузi авiацiйної технiки та одержала лiцензiю, якщо це передбачено законодавством України.
Стаття 5. Сертифiкацiя розробника, виробника i експлуатанта цивiльної авiацiйної технiки
Будь-яка юридична чи фiзична особа, яка займається дiяльнiстю, пов'язаною з розробкою, виробництвом, ремонтом i експлуатацiєю цивiльної авiацiйної технiки, повинна одержати вiд державного органу з питань сертифiкацiї i реєстрацiї сертифiкат, що пiдтверджує вiдповiднiсть рiвня технiчної пiдготовки вказаної особи вимогам вiдповiдних авiацiйних правил України.
Експлуатант - особа, органiзацiя або пiдприємство, що експлуатує повiтрянi судна чи пропонує свої послуги в цiй галузi.
Стаття 6. Витрати, пов'язанi з сертифiкацiєю, реєстрацiєю i перереєстрацiєю
Витрати на:
сертифiкацiю, реєстрацiю i перереєстрацiю повiтряних суден, аеродромiв, повiтряних трас i мiсцевих повiтряних лiнiй;
сертифiкацiю авiацiйного персоналу i експлуатантiв авiацiйної технiки;
сертифiкацiю юридичних i фiзичних осiб, якi виконують розробку, виготовлення, ремонт i технiчне обслуговування авiацiйної технiки тощо, несе особа, яка подала вiдповiдну заяву до державного органу з питань сертифiкацiї i реєстрацiї.
Розмiр державних зборiв встановлюється положенням, яке затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Роздiл II
АВIАЦIЙНI ПРАВИЛА УКРАЇНИ
Стаття 7. Авiацiйнi правила
Авiацiйнi правила визначають i регулюють порядок дiяльностi авiацiї України з метою забезпечення безпеки польотiв i екологiчної безпеки.
До авiацiйних правил належать:
1) норми льотної придатностi цивiльних повiтряних суден;
2) норми будiвництва i придатностi до експлуатацiї аеродромiв i аеропортiв, систем регулювання використання повiтряного простору України i обслуговування повiтряного руху на територiї України;
3) правила сертифiкацiї цивiльних повiтряних суден, аеродромiв, виробництва авiацiйної технiки, дiяльностi експлуатантiв, авiацiйного персоналу, використання повiтряних трас i мiсцевих повiтряних лiнiй;
4) правила реєстрацiї повiтряних суден, аеродромiв, повiтряних трас i мiсцевих повiтряних лiнiй;
5) стандарти i нормативи у галузi охорони навколишнього природного середовища.
До авiацiйних правил також належать нормативнi акти, що регулюють:
1) порядок будiвництва, утримання i ремонту аеродромiв i аеропортiв;
2) порядок пiдготовки, перепiдготовки, пiдвищення квалiфiкацiї авiацiйного персоналу;
3) порядок створення, сертифiкацiї i реєстрацiї авiапiдприємств, авiакомпанiй, приватних фiрм та iнших органiзацiй з метою використання повiтряного простору України;
4) порядок органiзацiї, виконання i забезпечення польотiв;
5) порядок органiзацiї, виконання, забезпечення i лiцензування авiацiйних робiт;
6) порядок використання повiтряного простору України, забезпечення аеронавiгацiйною iнформацiєю;
7) порядок проведення пошукових i аварiйно-рятувальних робiт;
8) порядок здiйснення охорони навколишнього природного середовища;
9) порядок здiйснення нагляду i контролю за безпекою польотiв;
10) порядок проведення службового розслiдування авiацiйних подiй;
11) порядок реалiзацiї заходiв щодо захисту авiацiї вiд актiв незаконного втручання в її дiяльнiсть;
12) порядок здiйснення забезпечення безпеки авiацiї та її профiлактики;
13) порядок органiзацiї та виконання випробувальних i позатрасових польотiв;
14) взаємовiдносини цивiльної та державної авiацiї.
До авiацiйних правил належать також iншi нормативнi акти, що регламентують дiяльнiсть авiацiї та її безпеку.
Авiацiйнi правила мають єдину структуру, мiстяться у Зводi авiацiйних правил України i не повиннi суперечити положенням Конвенцiї про мiжнародну цивiльну авiацiю та Додаткам до неї.
Авiацiйнi правила вводяться в дiю вiдповiдними державними органами України i пiдлягають обов'язковому виконанню всiма користувачами повiтряного простору України та iншими юридичними чи фiзичними особами в частинi, що їх стосується, як на територiї України, так i за її межами, якщо закони країни перебування не передбачають iншого.
Стаття 8. Сфера дiї авiацiйних правил
Якщо мiжнародною угодою в галузi мiжнародного повiтряного права, учасницею якої є Україна, встановлюються iншi авiацiйнi правила, нiж тi, що передбаченi її законодавством, то застосовуються норми мiжнародної угоди.
Роздiл III
ВИКОРИСТАННЯ ПОВIТРЯНОГО ПРОСТОРУ УКРАЇНИ
Стаття 9. Структура повiтряного простору України
Структура повiтряного простору, порядок її формування i змiни, правила використання повiтряного простору визначаються державним органом по використанню повiтряного простору України.
Використання повiтряного простору України або окремих його районiв може бути частково або повнiстю обмежено.
До елементiв структури повiтряного простору України належать повiтрянi траси i мiсцевi повiтрянi лiнiї України, повiтрянi коридори для перетинання державного кордону України, встановленi та невстановленi маршрути польотiв, райони виконання авiацiйних робiт, забороненi зони, зони обмеження польотiв i небезпечнi зони.
Повiтряна траса - це диспетчерський район або його частина, що являє собою коридор у повiтряному просторi, обмежений за висотою та шириною, призначений для безпечного виконання польотiв повiтряними суднами i забезпечений аеродромами, засобами навiгацiї, контролю та управлiння повiтряним рухом.
Мiсцева повiтряна лiнiя - це диспетчерський район або його частина, що являє собою коридор у повiтряному просторi, обмежений за висотою та шириною, призначений для безпечного виконання польотiв повiтряними суднами i забезпечений аеродромами, засобами контролю та управлiння повiтряним рухом.
Усi обмеження щодо використання повiтряного простору України доводяться до вiдома заiнтересованих юридичних i фiзичних осiб України, iнших держав i мiжнародних авiацiйних органiзацiй через канали систем аеронавiгацiйної iнформацiї.
Постiйно дiючi забороненi зони i зони обмеження польотiв обов'язково включаються до збiрникiв аеронавiгацiйної iнформацiї i наносяться на аеронавiгацiйнi карти.
Стаття 10. Порядок використання повiтряного простору України
Порядок використання повiтряного простору України визначається Положенням про використання повiтряного простору України i його додержання забезпечується державною системою використання повiтряного простору України.
Положення про використання повiтряного простору України та Положення про державну систему використання повiтряного простору України затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(Стаття 10 в редакцiї Закону N 1297-XIV вiд 15.12.99) |
Стаття 11. Плата за аеронавiгацiйне обслуговування повiтряних суден
Аеронавiгацiйне обслуговування повiтряних суден (органiзацiя повiтряного руху на маршрутi, органiзацiя повiтряного руху на пiдходi та в районi аеродрому) здiйснюється на платнiй основi. Аеронавiгацiйне обслуговування повiтряних суден здiйснюється суб'єктами господарювання, якi надають вiдповiднi послуги, - провайдерами аеронавiгацiйного обслуговування вiдповiдно до вимог Мiжнародної органiзацiї цивiльної авiацiї (IКАО) та Європейської органiзацiї з безпеки аеронавiгацiї (Євроконтроль).
Розмiр ставок плати за послуги з аеронавiгацiйного обслуговування повiтряних суден (плата за послуги з органiзацiї повiтряного руху на маршрутi i плата за послуги з органiзацiї повiтряного руху на пiдходi та в районi аеродрому) визначається вiдповiдно до законодавства, вимог IКАО та Євроконтролю.
Плата за послуги з органiзацiї повiтряного руху на маршрутi справляється Євроконтролем вiдповiдно до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборiв, вчиненої в м. Брюсселi 12 лютого 1981 року. Порядок розрахунку розмiру зазначеної плати, порядок її внесення та звiльнення вiд неї визначаються вiдповiдно до законодавства, Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборiв та вимог Євроконтролю.
За рахунок плати за послуги з органiзацiї повiтряного руху на маршрутi компенсуються витрати Євроконтролю на експлуатацiю системи справляння цiєї плати. Плата за послуги з органiзацiї повiтряного руху на маршрутi використовується провайдерами аеронавiгацiйного обслуговування для покриття їх витрат на забезпечення цього обслуговування у порядку, визначеному законодавством, документами IКАО та Євроконтролю, а також для сплати щорiчних членських внескiв України до бюджету Євроконтролю.
Плата за послуги з органiзацiї повiтряного руху на пiдходi та в районi аеродрому визначається за єдиною для всiх користувачiв повiтряного простору України ставкою та справляється провайдерами аеронавiгацiйного обслуговування у порядку, що визначається спецiально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сферi використання повiтряного простору України вiдповiдно до законодавства, вимог IКАО та Євроконтролю.
Якщо мiжнародним договором України, укладеним в установленому законом порядку, встановлено iншi правила, нiж тi, що передбаченi цiєю статтею, застосовуються правила мiжнародного договору.
(У редакцiї Закону України вiд 23.02.2006 р. N 3509-IV) |
Стаття 12. Використання мiжнародного повiтряного простору
При виконаннi повiтряним судном польоту в мiжнародному просторi юрисдикцiю щодо нього протягом всього його польоту здiйснює та держава, де зареєстровано повiтряне судно. Перебуваючи у мiжнародному повiтряному просторi, повiтряне судно є недоторканним i незалежним вiд будь-якої держави, за винятком тiєї, де це повiтряне судно зареєстровано, та пiдкоряється i дiє на пiдставi лише її законiв.
Використання мiжнародного простору регулюється мiжнародними правилами.
Стаття 13. Мова ведення радiообмiну при обслуговуваннi повiтряного руху
Ведення радiообмiну мiж органами обслуговування повiтряного руху на територiї України та екiпажами повiтряних суден України здiйснюється українською або росiйською мовою, а з екiпажами повiтряних суден зарубiжних держав - англiйською або росiйською мовою.
Стаття 14. Аеронавiгацiйне та iнформацiйне забезпечення використання повiтряного простору України
Аеронавiгацiйна iнформацiя щодо використання повiтряного простору України є доступною для всiх користувачiв повiтряного простору України.
Роздiл IV
ПОВIТРЯНI СУДНА
Стаття 15. Класифiкацiя повiтряних суден
Повiтрянi судна подiляються на державнi, цивiльнi i експериментальнi.
Повiтряне судно - це лiтальний апарат, що тримається в атмосферi за рахунок його взаємодiї з повiтрям, вiдмiнної вiд взаємодiї з повiтрям, вiдбитим вiд земної поверхнi, i здатний маневрувати в тривимiрному просторi.
Повiтряне судно є державним, якщо воно використовується на вiйськовiй, митнiй, прикордоннiй та мiлiцейськiй службах i зареєстровано у реєстрi державних повiтряних суден.
Повiтряне судно є цивiльним, якщо воно зареєстровано у державному реєстрi цивiльних повiтряних суден.
Повiтряне судно є експериментальним, якщо воно призначене для проведення випробувань, дослiдно-конструкторських i науково-дослiдних робiт. Експериментальне повiтряне судно до реєстрiв не заноситься.
Стаття 16. Сертифiкацiя типу цивiльного повiтряного судна
Цивiльне повiтряне судно нової конструкцiї (нового типу) повинно бути сертифiковано на вiдповiднiсть його дiючим в Українi нормам льотної придатностi i мати сертифiкат типу.
Сертифiкат типу видає державний орган з питань сертифiкацiї та реєстрацiї.
Власником сертифiката типу є розробник повiтряного судна.
У разi змiни затвердженої конструкцiї типу (типової конструкцiї) повiтряного судна або змiни його експлуатацiйно-технiчної документацiї, якi впливають на льотну придатнiсть, цей тип повiтряного судна повинен пройти додаткову сертифiкацiю i одержати доповнення до сертифiката типу.
Сертифiкацiя цивiльних повiтряних суден, а також контроль за їх вiдповiднiстю нормам льотної придатностi здiйснюється за правилами сертифiкацiї цивiльних повiтряних суден України.
Сертифiкат типу може бути анульовано або його дiю може бути тимчасово припинено державним органом, що його видав, у разi виявлення недолiкiв, якi загрожують безпецi польотiв.
Стаття 17. Сертифiкацiя екземпляра цивiльного повiтряного судна
Кожний виготовлений в Українi екземпляр цивiльного повiтряного судна повинен бути сертифiкований на вiдповiднiсть його конструкцiї, характеристик та експлуатацiйно-технiчної документацiї вимогам, передбаченим правилами сертифiкацiї цивiльних повiтряних суден України.
Пiсля реєстрацiї повiтряного судна в державному реєстрi цивiльних повiтряних суден України власник такого судна повинен отримати в державному органi з питань сертифiкацiї i реєстрацiї вiдповiдне посвiдчення (сертифiкат) про придатнiсть його до виконання польотiв як бортовий документ.
Державний орган з питань сертифiкацiї та реєстрацiї може делегувати право на видачу та продовження строку дiї посвiдчення про придатнiсть екземпляра повiтряного судна до польотiв iншим державним та вiдомчим органам у порядку, передбаченому правилами сертифiкацiї.
Стаття 18. Сертифiкацiя цивiльних повiтряних суден, що iмпортуються в Україну
Цивiльне повiтряне судно, що iмпортується в Україну, може бути допущено до експлуатацiї, якщо буде встановлено, що воно вiдповiдає нацiональним вимогам держави-виготовлювача та додатковим технiчним умовам України в частинi льотної придатностi i тим самим забезпечує вiдповiднiсть типу повiтряного судна, що iмпортується в Україну, дiючим в Українi нормам льотної придатностi.
Порядок розробки, схвалення i перевiрки виконання додаткових технiчних умов для сертифiкацiї повiтряного судна, що iмпортується в Україну, порядок видачi сертифiката типу i посвiдчення про придатнiсть до польотiв на повiтряне судно, що iмпортується в Україну, встановлюється правилами сертифiкацiї цивiльних повiтряних суден України.
Стаття 19. Сертифiкацiя планерiв, дельтапланiв, надлегких лiтальних апаратiв, iнших повiтряних суден спортивного призначення, повiтряних суден аматорської конструкцiї, аеростатичних апаратiв та допомiжних пристроїв, що впливають на безпеку польотiв
Сертифiкацiя планерiв, дельтапланiв, надлегких лiтальних апаратiв, iнших повiтряних суден спортивного призначення, повiтряних суден аматорської конструкцiї, аеростатичних апаратiв та допомiжних пристроїв, що впливають на безпеку польотiв, здiйснюється органом чи установою, яким це право делеговано державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї, за участю розробника зазначених повiтряних суден i вiдповiдних федерацiй та асоцiацiй.
Видача посвiдчень (сертифiкатiв) з метою засвiдчення льотної придатностi, а також контроль за пiдтриманням льотної придатностi в процесi експлуатацiї здiйснюються у порядку, передбаченому правилами сертифiкацiї зазначених у цiй статтi повiтряних суден, що вводяться в дiю державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї повiтряних суден.
Стаття 20. Сертифiкацiя цивiльних повiтряних суден, що експортуються з України
Порядок проведення випробувань i сертифiкацiї цивiльного повiтряного судна, що експортується з України, а також видачi експортного посвiдчення про придатнiсть до польотiв та iнших сертифiкацiйних документiв встановлюється правилами сертифiкацiї цивiльних повiтряних суден України.
Стаття 21. Визнання посвiдчення (сертифiката) льотної придатностi до польотiв iноземного повiтряного судна
Посвiдчення (сертифiкат) про придатнiсть до польотiв iноземного повiтряного судна визнається в Українi дiйсним за умови, коли вимоги, вiдповiдно до яких такий сертифiкат видано або вiдповiдно до яких йому надано юридичну силу державою його реєстрацiї, вiдповiдають встановленим Україною вимогам.
Стаття 22. Забезпечення льотної придатностi повiтряних суден вiйськової авiацiї
Повiтряне судно вiйськової авiацiї повинно бути перевiрено на вiдповiднiсть його вимогам безпеки польотiв.
Рiвень льотної придатностi повiтряного судна вiйськової авiацiї повинен бути не нижчим за рiвень льотної придатностi, встановлений державою для цього класу повiтряних суден.
Стаття 23. Авторський нагляд за дотриманням i збереженням льотної придатностi при виробництвi, експлуатацiї та ремонтi повiтряного судна
Серiйне виробництво, експлуатацiя та ремонт повiтряних суден виконуються пiд авторським наглядом розробника повiтряного судна з метою дотримання i збереження льотної придатностi.
Стаття 24. Передача прав розробника авiацiйної технiки iншiй юридичнiй особi
Права розробника авiацiйної технiки разом з сертифiкатом типу чи рiвнозначним документом, а також обов'язки з авторського нагляду за дотриманням i збереженням льотної придатностi при виробництвi, ремонтi та експлуатацiї авiацiйної технiки можуть бути переданi iншiй юридичнiй особi тiльки за погодженням з розробником та пiсля затвердження державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї. При цьому державний орган з питань сертифiкацiї i реєстрацiї повинен переконатися, що всю необхiдну iнформацiю, включаючи данi про проект типу, передано правонаступнику i вiн може належним чином використати цi данi для дотримання i збереження льотної придатностi авiацiйної технiки.
Стаття 25. Реєстрацiя повiтряних суден
Цивiльнi повiтрянi судна пiдлягають обов'язковiй реєстрацiї i можуть бути зареєстрованi тiльки в однiй державi.
Цивiльному повiтряному судну, занесеному до державного реєстру повiтряних суден України, видається реєстрацiйне посвiдчення, що є фактом визнання його нацiональної належностi.
З моменту занесення повiтряного судна до державного реєстру повiтряних суден України всi записи, зробленi ранiше стосовно цього повiтряного судна у реєстрах повiтряних суден iнших держав, не визнаються Україною.
Таким же чином не визнається Україною занесення повiтряного судна України до реєстру повiтряних суден iншої держави, якщо це повiтряне судно не виключено з державного реєстру повiтряних суден України.
Цивiльнi повiтрянi судна пiдлягають перереєстрацiї у державному реєстрi цивiльних повiтряних суден України у разi змiни власника повiтряного судна, а також в iнших випадках, передбачених правилами реєстрацiї цивiльних повiтряних суден України.
Правила реєстрацiї цивiльних повiтряних суден України розробляються та вводяться в дiю державним органом з питань сертифiкацiї та реєстрацiї.
Реєстрацiю планерiв, дельтапланiв, надлегких лiтальних апаратiв, iнших повiтряних суден спортивного призначення, повiтряних суден аматорської конструкцiї, аеростатичних апаратiв, а також видачу посвiдчень про їх реєстрацiю здiйснює державний орган чи установа, яким це право делеговано державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї.
Державнi повiтрянi судна пiдлягають реєстрацiї у реєстрi державних повiтряних суден України. Правила реєстрацiї державних повiтряних суден України встановлює Мiнiстерство оборони України.
Стаття 26. Виключення повiтряного судна з реєстру
Повiтряне судно виключається з вiдповiдного державного реєстру повiтряних суден у разi:
зняття повiтряного судна з експлуатацiї;
передачi повiтряного судна належним чином iншiй державi, iноземнiй юридичнiй чи фiзичнiй особi.
При виключеннi повiтряного судна з вiдповiдного державного реєстру повiтряних суден України реєстрацiйне посвiдчення втрачає силу.
Стаття 27. Допуск повiтряних суден до експлуатацiї
Цивiльне повiтряне судно, яке має сертифiкат типу, допускається до експлуатацiї, якщо воно зареєстровано у державному реєстрi цивiльних повiтряних суден України i має посвiдчення про придатнiсть до польотiв, видане державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї повiтряних суден України або iншої держави, якщо вимоги, на пiдставi яких було видано це посвiдчення, вiдповiдають вимогам, встановленим в Українi.
Цивiльне повiтряне судно, яке не має сертифiката типу, але було в експлуатацiї до введення в дiю Повiтряного кодексу України, заноситься до державного реєстру України i допускається до експлуатацiї на пiдставi дiючого посвiдчення про придатнiсть до польотiв або посвiдчення, виданого державним органом України з питань сертифiкацiї i реєстрацiї.
Державне транспортне повiтряне судно, що було розроблене згiдно з технiчними вимогами Мiнiстерства оборони України до введення в дiю Повiтряного кодексу України, може бути допущено до експлуатацiї в цивiльнiй авiацiї України для перевезення вантажiв i виконання авiацiйних робiт i занесено до державного реєстру цивiльних повiтряних суден України, якщо воно:
вiдповiдає технiчним вимогам безпеки польотiв Вiйськово-Повiтряних Сил, якi дiяли на час їх розробки;
має висновки розробника та експертiв, призначених державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї, про можливiсть безпечної експлуатацiї у цивiльнiй авiацiї;
має посвiдчення про придатнiсть до польотiв, видане державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї.
Державне транспортне повiтряне судно, тип якого було допущено до експлуатацiї в цивiльнiй авiацiї до введення в дiю Повiтряного кодексу України, заноситься до державного реєстру цивiльних повiтряних суден України i може бути допущено до експлуатацiї на пiдставi дiючого посвiдчення про придатнiсть до польотiв або посвiдчення, виданого державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї.
Експериментальне повiтряне судно може бути допущено до експлуатацiї для задоволення потреб народного господарства України за наявностi:
висновкiв розробника судна i експертiв, призначених державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї, про можливiсть безпечної експлуатацiї його при виконаннi польотiв;
рiшення Уряду України про використання експериментального судна у цивiльнiй авiацiї України;
посвiдчення про придатнiсть до польотiв, виданого державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї.
Пiдтримання кожного повiтряного судна в процесi експлуатацiї у станi, що вiдповiдає вимогам норм льотної придатностi або iншим, що поширюються на це повiтряне судно, вимогам безпеки польотiв, покладається на експлуатанта повiтряного судна.
Державний орган з питань сертифiкацiї i реєстрацiї може заборонити експлуатацiю повiтряного судна у випадках:
вiдсутностi посвiдчення (сертифiката) про придатнiсть до польотiв;
прострочення посвiдчення (сертифiката) про придатнiсть до польотiв;
експлуатацiї повiтряного судна за межами обмежень, встановлених порадником з льотної експлуатацiї повiтряного судна.
Стаття 28. Позначення, що наносяться на цивiльнi повiтрянi судна
На зовнiшню поверхню цивiльних повiтряних суден повиннi бути нанесенi державний i реєстрацiйний розпiзнавальнi знаки.
Допускається також нанесення на повiтряне судно додаткових знакiв (символiв, написiв, емблем та iн.) за погодженням з державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї.
Правила нанесення знакiв на повiтряне судно встановлюються державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї.
Польоти повiтряного судна, яке не має державного i реєстрацiйного знакiв, забороняються, крiм польотiв експериментальних i випробувальних повiтряних суден, що виконуються згiдно з правилами проведення випробувальних польотiв.
Стаття 29. Позивний номер i позивний радiосигнал цивiльного повiтряного судна
Цивiльному повiтряному судну України, обладнаному засобами радiозв'язку, надається позивний номер i позивний радiосигнал.
Цивiльним повiтряним суднам, зазначеним у статтi 20, що обладнанi засобами радiозв'язку, надається позивний номер.
Стаття 30. Бортова документацiя повiтряного судна
На цивiльному повiтряному суднi при виконаннi польотiв повиннi бути:
1) реєстрацiйне посвiдчення;
2) посвiдчення (сертифiкат) про придатнiсть до польотiв;
3) свiдоцтва про страхування:
членiв екiпажу i авiацiйного персоналу, який перебуває на борту;
повiтряного судна;
вiдповiдальностi щодо вiдшкодування збиткiв, в тому числi перед третiми особами;
4) бортовий журнал повiтряного судна;
5) порадник з льотної експлуатацiї повiтряного судна;
6) дозвiл на бортовi радiостанцiї;
7) посвiдчення (сертифiкати) на всiх членiв екiпажу;
8) при виконаннi мiжнародних польотiв - iншi документи, передбаченi мiжнародними правилами.
Стаття 31. Передача повiтряного судна в оренду iноземному експлуатанту
Порядок i правила здачi повiтряного судна в оренду iноземному експлуатанту регулюються внутрiшнiм законодавством України, якщо iнше не передбачено мiжнародними угодами та договорами, учасником яких є Україна.
Роздiл V
АВIАЦIЙНИЙ ПЕРСОНАЛ
Стаття 32. Склад авiацiйного персоналу
Авiацiйний персонал - це особовий склад авiацiйного пiдприємства, органiзацiї, пiдроздiлу, навчального закладу, що складається з авiацiйних спецiалiстiв за професiйною ознакою.
До складу авiацiйного персоналу входять:
1) члени екiпажу повiтряного судна;
2) особи командно-керiвного, командно-льотного, iнспекторського та iнструкторського складу;
3) спецiалiсти, якi здiйснюють регулювання використання повiтряного простору України i обслуговування повiтряного руху на територiї України;
4) спецiалiсти, якi здiйснюють органiзацiю i технiчне обслуговування повiтряних суден, а також всi види забезпечення польотiв;
5) спецiалiсти, якi обслуговують повiтрянi перевезення;
6) спецiалiсти, якi здiйснюють органiзацiю i проведення дослiдно-конструкторських, експериментальних, науково-дослiдних робiт при льотних випробуваннях авiацiйної технiки;
7) спецiалiсти, якi здiйснюють нагляд i контроль за безпекою польотiв, а також тi, якi проводять службове розслiдування авiацiйних подiй (державнi iнспектори з безпеки польотiв);
8) спецiалiсти, якi здiйснюють аналiз та контроль льотної придатностi повiтряних суден при розробцi, випробуваннi, сертифiкацiї i серiйному виробництвi;
9) спецiалiсти, якi здiйснюють забезпечення авiацiйної безпеки i безпеки авiацiї в цiлому;
10) авiацiйнi експерти.
Згiдно з рiшенням державних органiв з питань регулювання дiяльностi авiацiї до складу авiацiйного персоналу можуть бути включенi й iншi спецiалiсти.
Стаття 33. Сертифiкацiя i допуск авiацiйного персоналу до авiацiйної дiяльностi
Особа, яка належить до авiацiйного персоналу, повинна бути сертифiкована на вiдповiднiсть її дiючим в Українi квалiфiкацiйним вимогам за професiйною ознакою.
Особа, яка належить до авiацiйного персоналу, допускається до самостiйної професiйної дiяльностi лише за умови, що у неї є свiдоцтво (сертифiкат) на право здiйснювати професiйну дiяльнiсть, яке пiдтверджує наявнiсть у неї необхiдних знань i навикiв, а також вiдповiднiсть стану її здоров'я встановленим вимогам.
Правила i порядок сертифiкацiї авiацiйного персоналу встановлюються вiдповiдним органом державного регулювання дiяльностi авiацiї.
Особа авiацiйного персоналу цивiльної авiацiї при здiйсненнi професiйної дiяльностi повинна мати при собi свiдоцтво (сертифiкат).
Свiдоцтво (сертифiкат), видане iноземною державою, може бути визнано дiйсним для авiацiйного персоналу України органом державного регулювання дiяльностi авiацiї України.
Особи, якi не належать до авiацiйного персоналу, допускаються до авiацiйної дiяльностi у порядку, встановленому вiдповiдним органом державного регулювання дiяльностi авiацiї України.
Стаття 34. Пiдготовка, перепiдготовка i пiдвищення квалiфiкацiї авiацiйного персоналу
Пiдготовка, перепiдготовка i пiдвищення квалiфiкацiї авiацiйного персоналу України з видачею вiдповiдних свiдоцтв може здiйснюватися в навчальних авiацiйних закладах, центрах перепiдготовки i пiдвищення квалiфiкацiї авiацiйних спецiалiстiв та в iнших органiзацiях, у тому числi й iноземних, що мають вiдповiдний сертифiкат, який визнається в Українi.
Роздiл VI
ЕКIПАЖ ПОВIТРЯНОГО СУДНА
Стаття 35. Склад екiпажу повiтряного судна
Екiпаж повiтряного судна складається з командира, iнших осiб льотного екiпажу та обслуговуючого персоналу.
Екiпаж повiтряного судна - це особи авiацiйного персоналу, яким у встановленому порядку доручено виконання певних обов'язкiв з керування i обслуговування повiтряного судна при виконаннi польотiв.
Всi члени екiпажу належать до льотного складу.
Мiнiмальний склад льотного екiпажу встановлюється порадником з льотної експлуатацiї цього типу повiтряного судна.
Польоти цивiльних повiтряних суден при неповному мiнiмальному складi екiпажу забороняються, за винятком випадкiв, спецiально передбачених у завданнi на випробувальний полiт.
Стаття 36. Права членiв екiпажу цивiльного повiтряного судна та обов'язки експлуатанта щодо їх забезпечення
При виконаннi завдання на полiт кожний член екiпажу має право вiдмовитися вiд його виконання, якщо, на його думку, є аргументоване побоювання за благополучне завершення польоту.
Експлуатант повiтряного судна зобов'язаний вiдшкодувати шкоду, заподiяну членовi екiпажу в разi калiцтва або iншого ушкодження його здоров'я, що настало у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язкiв при польотi повiтряного судна, в частинi, що перевищує суму одержуваної ним допомоги або пенсiї, призначеної йому пiсля ушкодження його здоров'я, i фактично одержуваної ним заробiтної плати.
Експлуатант повiтряного судна зобов'язаний вiдшкодувати збитки у разi смертi члена екiпажу, що настала у зв'язку з виконанням службових обов'язкiв з початку перельотної пiдготовки до закiнчення пiсляпольотного розбору, з виплатою належної суми непрацездатним особам, якi перебували на його утриманнi, а також його дитинi, що народилася пiсля його смертi.
Стаття 37. Командир повiтряного судна
Командиром повiтряного судна може бути особа, яка має спецiальнiсть пiлота (льотчика), а також пiдготовку i досвiд, необхiднi для самостiйного керування повiтряним судном цього типу i керiвництва екiпажем.
Стаття 38. Права командира цивiльного повiтряного судна
У процесi своєї професiйної дiяльностi командир цивiльного повiтряного судна має право:
1) приймати остаточне рiшення про вилiт, полiт i посадку повiтряного судна, зливання в польотi пального, скидання багажу, вантажу i пошти, змiну плану i режиму польоту, про припинення польоту i посадку повiтряного судна на запасному аеродромi чи вимушену посадку поза аеродромом, забезпечення безпеки, збереження повiтряного судна i врятування життя людей;
2) вiддавати в межах своєї компетенцiї будь-якiй особi, яка перебуває на борту повiтряного судна, розпорядження i команди, якi пiдлягають беззаперечному виконанню;
3) вживати всiх необхiдних заходiв, у тому числi i примусових, до осiб, якi своїми дiями створюють загрозу безпецi польоту i не пiдкоряються його розпорядженням;
4) здiйснювати особистий контроль за безпекою пасажирiв у польотi в разi загрози безпецi повiтряного судна, а також людям, якi на ньому перебувають;
5) змiнювати маршрут польоту, здiйснювати перелiт державного кордону i (або) виконувати посадку повiтряного судна на аеродромi, не передбаченому завданням на полiт, у випадках виникнення загрози для життя i здоров'я пасажирiв та членiв екiпажу, пов'язаних з актами незаконного втручання в дiяльнiсть авiацiї;
6) бути довiреною особою експлуатанта повiтряного судна, укладати вiд його iменi договори i угоди в iнтересах виконання завдання на полiт, забезпечення безпеки польоту, збереження повiтряного судна, здоров'я i життя пасажирiв;
7) усувати вiд виконання завдання на полiт будь-якого члена екiпажу повiтряного судна, рiвень пiдготовки якого не вiдповiдає завданню на полiт, а дiї загрожують безпецi польоту, i вимагати його замiни;
8) в екстремальнiй ситуацiї, що загрожує загибеллю людей, для врятування їх життя вiдступати вiд правил i вимог нормативних документiв, що регламентують безпеку польоту;
9) контролювати рiвень професiйних знань, вмiння i навикiв льотного екiпажу, а також якiсть роботи обслуговуючого персоналу;
10) перевiряти свiдоцтва (сертифiкати) членiв екiпажу, а також наявнiсть в них необхiдних записiв i позначок.
Роздiл VII
АЕРОДРОМИ I АЕРОПОРТИ
Стаття 39. Будiвництво, реконструкцiя та експлуатацiя аеродромiв i аеропортiв
Вiдведення територiї для будiвництва та реконструкцiї аеродромiв i аеропортiв, будiвництво, реконструкцiя та експлуатацiя аеродромiв i аеропортiв допускаються в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Участь громадян у погодженнi питань будiвництва, реконструкцiї та експлуатацiї аеродромiв i аеропортiв визначається законодавством України.
Стаття 40. Вiдшкодування шкоди
Майнова шкода, завдана власнику або володiльцю прав внаслiдок будiвництва, реконструкцiї аеродрому чи аеропорту, безпосередньо пов'язана з фактом будiвництва чи реконструкцiї, пiдлягає вiдшкодуванню у грошовiй або майновiй формi вiдповiдно до законодавства України.
Стаття 41. Будiвництво на приаеродромнiй територiї
Приаеродромна територiя (прилегла до аеродрому зона контролю i облiку об'єктiв та перешкод) - обмежена встановленими розмiрами мiсцевiсть навколо аеродрому, над якою здiйснюється маневрування повiтряних суден.
Розмiри приаеродромної територiї повиннi бути доведенi власником аеродрому (аеропорту) чи уповноваженою на те особою до вiдповiдних Рад народних депутатiв, пiдвiдомча територiя яких повнiстю чи частково пiдпадає пiд приаеродромну територiю.
На приаеродромнiй територiї запроваджується особливий режим одержання дозволу на будiвництво (реконструкцiю) та iншу дiяльнiсть тiльки за узгодженням з органом державного регулювання дiяльностi авiацiї та вiдповiдною Радою народних депутатiв.
Пiдприємства, установи i органiзацiї, а також громадяни, якi допустили порушення правил будiвництва та iншi дiї на приаеродромнiй територiї, зобов'язанi на вимогу власника аеродрому (аеропорту) чи уповноваженої ним особи припинити будiвництво чи iншу дiяльнiсть на приаеродромнiй територiї та провести у встановлений термiн за свої кошти i своїми силами усунення допущених порушень.
Стаття 42. Сертифiкацiя i допуск цивiльного аеродрому до експлуатацiї
Аеродром повинен бути сертифiкований на вiдповiднiсть його нормам придатностi до експлуатацiї з видачею вiдповiдного сертифiката.
Правила сертифiкацiї i порядок допуску аеродромiв до експлуатацiї встановлюються державним органом з питань сертифiкацiї i реєстрацiї.
Сертифiкат придатностi аеродрому до експлуатацiї може бути анульовано або його дiю тимчасово припинено державним органом, що видав сертифiкат, якщо буде виявлено невiдповiднiсть аеродрому нормам придатностi до експлуатацiї.
Стаття 43. Реєстрацiя цивiльних аеродромiв
Всi цивiльнi аеродроми пiдлягають реєстрацiї у державному органi з питань сертифiкацiї i реєстрацiї та занесенню їх до державного реєстру аеродромiв України.
Пiсля занесення аеродрому до державного реєстру аеродромiв України його власниковi чи експлуатанту видається свiдоцтво про реєстрацiю.
Експлуатацiя аеродрому без свiдоцтва про реєстрацiю його у державному реєстрi аеродромiв України забороняється.
Аеродроми пiдлягають перереєстрацiї у державному реєстрi аеродромiв України у разi змiни власника аеродрому, а також в iнших випадках, передбачених правилами реєстрацiї аеродромiв України.
Стаття 44. Виключення цивiльного аеродрому з реєстру
Цивiльний аеродром виключається з реєстру в разi його лiквiдацiї або зняття з експлуатацiї.
При виключеннi аеродрому з реєстру свiдоцтво про його реєстрацiю втрачає силу, а власник аеродрому втрачає право на його експлуатацiю.
Стаття 45. Маркiрування аеродромiв
Аеродром i його елементи повиннi мати маркiрування, що вiдповiдає нормам придатностi аеродромiв до експлуатацiї.
Розташування у районi аеродрому будь-яких знакiв, пристроїв i позначень, подiбних до маркiрувальних знакiв, пристроїв i позначень, що вживаються для розпiзнання аеродромiв, забороняється.
Стаття 46. Маркiрування нерухомих об'єктiв i споруд
Усi нерухомi об'єкти i споруди, розташованi на приаеродромнiй територiї, повиннi бути маркiрованi денними i нiчними маркiрувальними знаками та пристроями згiдно з нормами придатностi аеродромiв до експлуатацiї.
Маркiрування нерухомих об'єктiв i споруд денними та нiчними маркiрувальними знаками провадиться власниками цих нерухомих об'єктiв i споруд за їх рахунок.
Стаття 47. Охорона навколишнього природного середовища
При розвiдуваннi, будiвництвi, реконструкцiї, ремонтi та експлуатацiї аеродрому пiдрядчик та експлуатант зобов'язанi виконувати дiючi в Українi норми, правила i процедури щодо охорони навколишнього природного середовища.
Стаття 48. Аеропорти
За своїм призначенням аеропорти подiляються на внутрiшнi та мiжнароднi.
Мiжнародний аеропорт повинен забезпечувати митний, прикордонний, санiтарний контроль, контроль на безпеку та iншi види контролю, передбаченi чинним законодавством.
Аеропорт, в тому числi як спiльне з iноземною державою пiдприємство чи пiдприємство, яке повнiстю належить iноземному iнвестору, повинен пройти сертифiкацiю i реєстрацiю вiдповiдно до дiючих в Українi правил.
Аеропорт повинен мати поштовий, телеграфний, телефонний та iншi види зв'язку, а також регулярне сполучення з найближчими населеними пунктами.
Органи державної виконавчої влади забезпечують будiвництво, реконструкцiю, благоустрiй та експлуатацiю пiд'їзних дорiг до аеропортiв, регулярний рух пасажирського транспорту на цих дорогах, а також телефонний зв'язок мiж населеними пунктами i аеропортами.
Роздiл VIII
ПОВIТРЯНI ТРАСИ I МIСЦЕВI ПОВIТРЯНI ЛIНIЇ
Стаття 49. Сертифiкацiя та допуск повiтряних трас i мiсцевих повiтряних лiнiй до експлуатацiї
Повiтрянi траси i мiсцевi повiтрянi лiнiї повиннi бути сертифiкованi на вiдповiднiсть їх дiючим в Українi нормам придатностi повiтряних трас i мiсцевих повiтряних лiнiй до експлуатацiї з видачею вiдповiдного сертифiката.
Правила сертифiкацiї та порядок допуску до експлуатацiї повiтряних трас i мiсцевих повiтряних лiнiй встановлюються державним органом по використанню повiтряного простору України.
Сертифiкат придатностi повiтряної траси чи мiсцевої повiтряної лiнiї до експлуатацiї може бути анульовано або його дiю може бути тимчасово припинено державним органом, який видав сертифiкат, якщо буде виявлено невiдповiднiсть повiтряної траси чи мiсцевої повiтряної лiнiї нормам придатностi їх до експлуатацiї.
Стаття 50. Реєстрацiя повiтряних трас i мiсцевих повiтряних лiнiй України
Повiтрянi траси i мiсцевi повiтрянi лiнiї України реєструються державним органом по використанню повiтряного простору України i заносяться до Перелiку повiтряних трас i мiсцевих повiтряних лiнiй України.
Роздiл IX
ПОЛЬОТИ ПОВIТРЯНИХ СУДЕН
Стаття 51. Правила польотiв
Виконання польотiв повiтряних суден у повiтряному просторi України регламентується Правилами польотiв у повiтряному просторi України, якi поширюються на всiх користувачiв повiтряного простору України.
Пiд польотом повiтряного судна слiд розумiти його перемiщення у повiтряному просторi, а також зависання.
Порядок органiзацiї польотiв цивiльних i державних повiтряних суден встановлюється вiдповiдними органами державної виконавчої влади.
В разi виникнення в польотi екстремальної ситуацiї, що створює загрозу для життя людей, командир повiтряного судна може вiдступити вiд встановлених правил польоту з негайним повiдомленням про прийняте рiшення органу обслуговування повiтряного руху, з яким вiн здiйснює радiозв'язок.
Стаття 52. Допуск повiтряного судна до польоту
До польоту допускається повiтряне судно, яке споряджене i перебуває у справному станi згiдно з експлуатацiйно-технiчною документацiєю.
Стаття 53. Заборона або обмеження польотiв
У повiтряному просторi України або в окремих його районах польоти повiтряних суден можуть бути повнiстю забороненi або обмеженi за висотою, у часi та напрямках у порядку, встановленому положенням про використання повiтряного простору України.
Стаття 54. Захист вiд шкiдливого впливу польотiв цивiльних повiтряних суден
Цивiльне повiтряне судно, призначене для експлуатацiї в Українi, повинно бути сертифiковано на вiдповiднiсть вимогам, якi дiють в Українi, щодо шуму на мiсцевостi та емiсiї шкiдливих речовин авiацiйних двигунiв.
Сертифiкацiя повiтряних суден щодо шуму на мiсцевостi та емiсiї шкiдливих речовин виконується у порядку, передбаченому Правилами сертифiкацiї повiтряних суден України щодо шуму на мiсцевостi та емiсiї шкiдливих речовин.
Власники аеродромiв, експлуатанти, командири i члени екiпажiв повiтряних суден зобов'язанi при експлуатацiї повiтряних суден на землi та в повiтрi запобiгати шумам або зводити їх до мiнiмуму.
Скидання з повiтряних суден шкiдливих для здоров'я людей, навколишнього природного середовища речовин або iнших вiдходiв i матерiалiв забороняється, а винний у таких дiях несе вiдповiдальнiсть згiдно з чинним законодавством України.
З метою запобiгання шкiдливому впливу повiтряних суден на людей, тварин, навколишнє природне середовище Уряд України може встановити в конкретних районах мiнiмальну висоту польоту, єдину для всiх повiтряних суден чи окремо за типами повiтряних суден.
Польоти повiтряних суден у повiтряному просторi України з надзвуковою швидкiстю повиннi виконуватися на висотах, якi виключають шкiдливий вплив звукового удару на навколишнє середовище, за загальними правилами або у вiддалених вiд населених пунктiв районах, що вiдводяться спецiально для надзвукових польотiв.
Стаття 55. Зв'язок при виконаннi польоту
Екiпаж (пiлот) повiтряного судна, обладнаного засобами радiозв'язку, повинен здiйснювати безперервне прослуховування вiдповiдних частот каналiв зв'язку органу обслуговування повiтряного руху.
Для здiйснення такого двостороннього зв'язку Мiжнародним регламентом радiозв'язку для авiацiйної навiгацiї видiляються необхiднi частоти, що закрiплюються за користувачами державним органом регулювання дiяльностi авiацiї України.
Польоти повiтряних суден, обладнаних засобами радiозв'язку, без двостороннього зв'язку їх з органом обслуговування повiтряного руху забороняються.
Стаття 56. Повiтряне судно-порушник
Повiтряне судно, що перетнуло кордон України без вiдповiдного дозволу компетентних органiв, або таке, що припустилося iншого порушення порядку використання повiтряного простору України, визнається судном-порушником i до нього застосовуються заходи у порядку, встановленому законодавством України, дiючими мiжнародними угодами.
Роздiл X
МIЖНАРОДНI ПОЛЬОТИ
Стаття 57. Норми i правила здiйснення мiжнародних польотiв
Регулярнi мiжнароднi польоти повiтряних суден, пiд час яких повiтрянi судна перетинають державний кордон України та iншої держави, здiйснюються на пiдставi мiждержавних домовленостей i мiжнародних угод.
Нерегулярнi мiжнароднi польоти можуть виконуватися за спецiальними дозволами, порядок видачi яких визначається органом державного регулювання дiяльностi авiацiї i погоджується з митними органами України.
Мiжнароднi польоти у повiтряному просторi України виконуються на пiдставi нормативних актiв i правил, що встановлюються органом державного регулювання дiяльностi авiацiї України i включаються до збiрникiв аеронавiгацiйної iнформацiї.
Стаття 58. Перелiт державного кордону
Перелiт державного кордону України повiтряними суднами здiйснюється по спецiально видiлених коридорах.
Перелiт державного кордону України поза спецiально видiленими повiтряними коридорами, якщо це не передбачено мiжнародною угодою або iншими нормативними актами України, заборонено.
Роздiл XI
ПОВIТРЯНI ПЕРЕВЕЗЕННЯ
Стаття 59. Повiтряний перевiзник
Повiтряним перевiзником визнається будь-яка юридична чи фiзична особа, яка виконує повiтрянi перевезення, має права експлуатанта авiацiйної технiки.
Стосовно iноземних повiтряних перевiзникiв визнаються права експлуатанта за документами, якi виданi компетентним органом вiдповiдної зарубiжної держави i якi вiдповiдають вимогам мiжнародних договорiв та угод, учасницею яких є Україна.
Норми цього роздiлу не поширюються на перевезення, що здiйснюються державними повiтряними суднами.
Стаття 60. Виконання повiтряних перевезень
Повiтрянi перевезення виконуються на пiдставi договору.
Кожний договiр повiтряного перевезення та його умови посвiдчуються документом на перевезення, який видається авiацiйним пiдприємством або уповноваженими ним органiзацiями чи особами (агентами).
Документами на перевезення є:
квиток - при перевезеннi пасажира;
багажна квитанцiя - при перевезеннi речей пасажира як багажу;
вiдповiднi документи - при перевезеннi вантажу, пошти та iнших предметiв.
Форми документiв на перевезення та правила їх застосування встановлюються органом державного регулювання дiяльностi авiацiї України.
Стаття 61. Чартерне повiтряне перевезення
Чартерне повiтряне перевезення виконується на пiдставi договору чартера (фрахтування повiтряного судна), за яким одна сторона (фрахтiвник) зобов'язується надати iншiй сторонi (фрахтувальнику) за плату всю мiсткiсть одного чи кiлькох повiтряних суден на один або кiлька рейсiв для повiтряного перевезення пасажирiв, багажу, вантажу i пошти або для iншої мети, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Стаття 62. Виконання правил повiтряних перевезень i нормативiв їх якостi
При виконаннi повiтряних перевезень перевiзник та аеропорт зобов'язанi дотримувати загальних правил повiтряних перевезень пасажирiв, багажу, вантажу i пошти, а також нормативiв якостi обслуговування пасажирiв i клiєнтури, встановлених вiдповiдним органом державної виконавчої влади.
Повiтряний перевiзник на пiдставi загальних правил має право встановити свої правила повiтряних перевезень, якi спрямованi на пiдвищення ефективностi та якостi перевезень i не мiстять умов та норм обслуговування пасажирiв i клiєнтури нижчих за рiвень вимог, встановлених вiдповiдним органом державної виконавчої влади.
Умови i правила перевезення пошти погоджуються з Мiнiстерством зв'язку України.
Стаття 63. Перевезення особливо небезпечних вантажiв
Перевезення зброї, боєприпасiв, вибухових i отруйних речовин, ядерного палива, радiоактивних речовин та iнших вантажiв, якi належать до особливо небезпечних, здiйснюються за дозволом компетентних органiв згiдно з спецiальними правилами, що встановлюються органами державного регулювання дiяльностi авiацiї України.
Стаття 64. Припинення угоди на повiтряне перевезення за iнiцiативою перевiзника
Повiтряний перевiзник може вiдмовити пасажиру в перевезеннi у випадках, передбачених правилами перевезення на повiтряних лiнiях, якi встановлюються вiдповiдними органами державної виконавчої влади.
Стаття 65. Припинення угоди на повiтряне перевезення за iнiцiативою пасажира
Пасажир має право вiдмовитися вiд повiтряного перевезення i одержати назад суму грошей у порядку, встановленому законодавством України.
Стаття 66. Дiяльнiсть iноземних перевiзникiв на територiї України
Iноземнi перевiзники здiйснюють свою дiяльнiсть на територiї України згiдно з законодавством України, мiжнародними угодами та договорами.
Стаття 67. Iнформацiйно-рекламне забезпечення повiтряних перевезень
Повiтряний перевiзник при виконаннi регулярних перевезень зобов'язаний доводити до вiдома населення (клiєнтури) через iнформацiйно-рекламнi засоби маршрути i розклад польотiв повiтряних суден, пасажирськi, вантажнi та поштовi тарифи, а також умови обслуговування пасажирiв i клiєнтури як на землi перед польотом i пiсля нього, так i на борту повiтряного судна в польотi.
Роздiл XII
АВIАЦIЙНI РОБОТИ
Стаття 68. Авiацiйнi роботи i порядок їх виконання
Перелiк авiацiйних робiт встановлюється органом державного регулювання дiяльностi авiацiї України.
Авiацiйнi роботи можуть виконуватися будь-яким експлуатантом авiацiйної технiки на пiдставi вiдповiдного сертифiката, а також договору, укладеного з замовником на виконання авiацiйної роботи, або разової заявки юридичної чи фiзичної особи, погодженої з органом державного регулювання дiяльностi авiацiї України.
Експлуатант авiацiйної технiки i замовник авiацiйних робiт мають рiвнi права у виборi партнера.
Стаття 69. Виконання авiацiйних робiт iноземними експлуатантами
Авiацiйнi роботи на територiї України можуть виконуватись iноземними експлуатантами, а також спiльними пiдприємствами i пiдприємствами, якi повнiстю належать iноземним iнвесторам, на пiдставi дозволу та/або лiцензiї на виконання авiацiйних робiт, що видається органом державного регулювання дiяльностi авiацiї України.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.01.2006 р. N 3370-IV) |
Стаття 70. Виконання авiацiйних робiт експлуатантами України на територiї зарубiжної держави
Авiацiйнi роботи на територiї зарубiжної держави можуть здiйснюватись експлуатантами України за законами цих держав за наявностi вiдповiдного договору.
Роздiл XIII
ЗАХИСТ АВIАЦIЇ ВIД АКТIВ НЕЗАКОННОГО ВТРУЧАННЯ
Стаття 71. Органiзацiя авiацiйної безпеки
Органiзацiя робiт, пов'язаних iз забезпеченням авiацiйної безпеки, здiйснюється вiдповiдно до законодавства України, норм, правил i процедур Української державної програми безпеки цивiльної авiацiї, затверджуваної Верховною Радою України.
Пiд забезпеченням авiацiйної безпеки мається на увазi комплекс заходiв, а також людськi та матерiальнi ресурси, призначенi для захисту авiацiї вiд актiв незаконного втручання у її дiяльнiсть.
Стаття 72. Заходи щодо захисту вiд актiв незаконного втручання
Українськi та iноземнi експлуатанти авiацiйної технiки, якi здiйснюють прийом, випуск i (або) обслуговування повiтряних суден на територiї України, а також експлуатанти аеродромiв та аеропортiв повиннi вживати заходiв щодо захисту авiацiї вiд актiв незаконного втручання в її дiяльнiсть.
Актом незаконного втручання в дiяльнiсть авiацiї є протиправнi дiї, пов'язанi з посяганнями на нормальну i безпечну дiяльнiсть авiацiї i авiацiйних об'єктiв, внаслiдок яких сталися нещаснi випадки з людьми, майновi збитки, захоплення чи викрадення повiтряного судна, або такi, що створюють ситуацiю для таких наслiдкiв.
Заходи щодо захисту авiацiї вiд актiв незаконного втручання на територiї України регламентуються нормами, правилами i процедурами, передбаченими Українською державною програмою безпеки цивiльної авiацiї.
Стаття 73. Контроль на безпеку
Контроль на безпеку ручної поклажi, багажу, вантажу, пошти та бортового припасу, а також особистий контроль на безпеку пасажирiв i членiв екiпажу повiтряного судна як на внутрiшнiх, так i на мiжнародних лiнiях здiйснюють служби авiацiйної безпеки, органи внутрiшнiх справ i прикордонного контролю.
В разi вiдмови пасажира або члена екiпажу повiтряного судна вiд проходження контролю на безпеку, а також вiдмови осiб пред'явити ручну поклажу, багаж, вантаж, пошту або бортовi припаси для контролю на безпеку вони до польоту чи перевезення на повiтряному суднi не допускаються.
На повiтряному суднi, що перебуває в польотi, контроль на безпеку в разi необхiдностi може бути проведено за рiшенням командира повiтряного судна незалежно вiд згоди пасажира. Для зазначеної мети повiтряне судно вважається таким, що перебуває у польотi, з часу зачинення всiх його зовнiшнiх дверей пiсля завантаження i до часу вiдкриття будь-яких з цих дверей для розвантаження.
Правила проведення контролю на безпеку, перелiк осiб, що мають право проводити контроль на безпеку, перелiк осiб, звiльнених вiд проходження контролю на безпеку, передбачаються Українською державною програмою цивiльної авiацiї.
Стаття 74. Забезпечення виконання вимог авiацiйної безпеки щодо охорони повiтряних суден, пожежної безпеки, пiдтримання пропускного i внутрiшнього об'єктового режиму на аеродромах, в аеропортах та на iнших авiацiйних об'єктах
Порядок забезпечення виконання вимог авiацiйної безпеки щодо охорони повiтряних суден, важливих об'єктiв, пожежної безпеки, пiдтримання пропускного i внутрiшнього об'єктового режиму на аеродромах, в аеропортах та на iнших авiацiйних об'єктах регламентується нормами, правилами i процедурами, передбаченими Українською державною програмою безпеки цивiльної авiацiї.
Аеродроми, аеропорти та їх важливi об'єкти, а також обладнання повiтряного транспорту, контрольно-пропускнi пункти, огорожа, пункти контролю на безпеку пасажирiв i членiв екiпажу, ручної поклажi та багажу, iнженерно-технiчнi засоби охорони i пожежної безпеки, засоби зв'язку та спецiальнi технiчнi засоби контролю на безпеку повиннi вiдповiдати нормам, правилам i процедурам, передбаченим Українською державною програмою безпеки цивiльної авiацiї.
Стаття 75. Предмети, що не пiдлягають транспортуванню на повiтряних суднах
Перелiк небезпечних предметiв i речовин, заборонених до здачi, прийому, зберiгання i перевезення на цивiльних повiтряних суднах, визначається нормами, правилами i процедурами Української державної програми безпеки цивiльної авiацiї.
Роздiл XIV
ПОШУКОВI ТА АВАРIЙНО-РЯТУВАЛЬНI РОБОТИ
Стаття 76. Повiтряне судно, що зазнало лиха
Повiтряне судно, що зазнає чи зазнало лиха, повiтряне судно, з яким втрачено зв'язок i його мiсцеперебування невiдоме, пiдлягає негайному пошуку.
Пiд пошуковими роботами слiд розумiти систему заходiв, спрямованих на своєчасне виявлення повiтряного судна, що зазнає чи зазнало лиха.
Стаття 77. Сигнали лиха повiтряного судна та їх подача для допомоги
Для своєчасного виявлення повiтряних суден, що зазнають чи зазнали лиха, та подання допомоги екiпажам i пасажирам встановлюються єдинi для всiєї авiацiї в Українi аварiйнi сигнали лиха та сигнали термiновостi i попередження про небезпеку.
Екiпаж повiтряного судна, що зазнає чи зазнало лиха, повинен подавати при можливостi вiдповiднi сигнали лиха по каналах зв'язку органiв обслуговування повiтряного руху на аварiйних частотах, встановлених регламентом радiозв'язку.
Пiд час мiжнародних польотiв сигнали лиха дублюються на мiжнароднiй частотi, видiленiй для подачi цих сигналiв.
Стаття 78. Повiдомлення про повiтрянi судна, якi зазнають чи зазнали лиха
Всi пiдприємства, органiзацiї та установи, що мають засоби зв'язку, незалежно вiд їх вiдомчої чи iншої належностi зобов'язанi забезпечити негайне проходження сигналiв i повiдомлень про повiтрянi судна, що зазнають чи зазнали лиха, вiд кого б вони не надходили, до пунктiв керування пошуково-рятувальними силами i засобами.
Громадяни зобов'язанi негайно повiдомити про вiдомi їм випадки лиха повiтряних суден мiсцевим органам державної виконавчої влади України, мiлiцiї чи найближчим пiдприємствам, установам i органiзацiям, якi в свою чергу зобов'язанi негайно передати цю iнформацiю авiацiйнiй пошуково-рятувальнiй службi України.
Стаття 79. Виконання пошукових i рятувальних робiт
Аварiйно-рятувальнi роботи - це система заходiв, спрямованих на своєчасне подання допомоги потерпiлим.
Мiсцевi органи державної виконавчої влади України, пiдприємства, органiзацiї та установи, на територiї яких повiтряне судно зазнало лиха, зобов'язанi до прибуття пошуково-рятувальних команд вжити невiдкладних заходiв щодо рятування людей, подання їм медичної та iншої допомоги, а також до охорони повiтряного судна, документацiї, обладнання i майна, що знаходяться на його борту, та збереження стану мiсця подiї.
Евакуацiя повiтряних суден або їх частин з мiсця подiї здiйснюється силами i засобами експлуатанта авiацiйної технiки або iншими пiдприємствами та установами за рахунок коштiв експлуатанта.
Iноземним повiтряним суднам, що зазнають чи зазнали лиха, подається допомога на рiвних з повiтряними суднами України пiдставах.
Проведення пошукових i аварiйно-рятувальних робiт здiйснюється вiдповiдно до встановлених вимог.
Стаття 80. Пошук i рятування поза територiєю України
Пошук i рятування пасажирiв та екiпажiв повiтряних суден, що зазнають чи зазнали лиха у районах i зонах обслуговування повiтряного руху України та за межами України, органiзовуються i здiйснюються на пiдставi мiжнародних угод, учасником яких є Україна.
Координацiю дiй iз службами пошуку i рятування iнших країн здiйснює орган державного регулювання дiяльностi авiацiї України.
Стаття 81. Оснащення повiтряних суден i пiдготовка екiпажу на випадок лиха
Повiтрянi судна повиннi бути оснащенi бортовими аварiйно-рятувальними засобами, перелiк яких залежно вiд типу повiтряного судна i району польоту визначається органом державного регулювання дiяльностi авiацiї України для цивiльних повiтряних суден i Мiнiстерством оборони України - для державних повiтряних суден згiдно з нормами льотної придатностi.
Усi члени екiпажу повiтряного судна зобов'язанi пройти спецiальне навчання за програмою аварiйно-рятувальної пiдготовки i подання допомоги пасажирам при виникненнi на борту повiтряного судна аварiйної ситуацiї в рiзних фiзико-географiчних i клiматичних умовах, а пасажири обов'язково повиннi бути проiнструктованi екiпажем про дiї в такiй ситуацiї i про правила користування iндивiдуальними i бортовими аварiйно-рятувальними засобами.
Роздiл XV
РОЗСЛIДУВАННЯ АВIАЦIЙНИХ ПОДIЙ
Стаття 82. Забезпечення безпеки польотiв повiтряних суден
Безпосереднє забезпечення безпеки польотiв повiтряних суден покладається на експлуатанта авiацiйної технiки аеропортiв, аеродромiв та на органи, якi обслуговують повiтряний рух.
Стаття 83. Повiдомлення про авiацiйну подiю
Службовi особи авiацiї, яким першим стало вiдомо про авiацiйну подiю, зобов'язанi негайно повiдомити про це державний орган нагляду за безпекою польотiв, орган державного регулювання дiяльностi авiацiї i власника повiтряного судна.
Стаття 84. Розслiдування авiацiйної подiї
Усi авiацiйнi подiї пiдлягають розслiдуванню з метою встановлення їх причин i вжиття заходiв щодо запобiгання таким подiям у майбутньому.
Розслiдування авiацiйної подiї - процес, що проводиться при наявностi факту авiацiйної подiї, який включає збiр i аналiз iнформацiї про авiацiйну подiю, встановлює причину (причини) її виникнення, пiдготовку висновкiв iз зазначенням цiєї причини (причин) i вироблення рекомендацiй щодо запобiгання їм у майбутньому.
Розслiдування авiацiйних подiй проводиться згiдно з положеннями i правилами, затверджуваними вiдповiдними державними органами України.
Стаття 85. Робота на мiсцi авiацiйної подiї
Розслiдування, що проводиться на мiсцi авiацiйної подiї, належить до категорiї робiт в особливих умовах, якi прирiвнюються до робiт по лiквiдацiї наслiдкiв стихiйного лиха. Спецiалiсти, якi працюють на мiсцi авiацiйної подiї, повиннi забезпечуватися спецiальним одягом, взуттям, спецiальним спорядженням i захисними засобами виходячи з конкретних умов роботи.
Мiсцевi органи влади, пiдприємства, органiзацiї та установи зобов'язанi всебiчно сприяти комiсiї з питань розслiдування авiацiйної подiї в охоронi мiсця подiї, в пошуку елементiв конструкцiї повiтряного судна, забезпеченнi транспортом, засобами зв'язку, примiщеннями для роботи i вiдпочинку, продуктами харчування, спецiальним спорядженням i одягом, засобами для виконання такелажних i вантажних робiт, транспортування уламкiв, санiтарної обробки мiсцевостi, забезпечення безпечних умов роботи на мiсцi подiї.
Стаття 86. Фiнансування робiт, пов'язаних з розслiдуванням авiацiйної подiї, i вiдшкодування витрат
Всi витрати, пов'язанi з розслiдуванням, що проводиться на мiсцi авiацiйної подiї, фiнансуються експлуатантом авiацiйної технiки.
Дослiдження i випробування, пов'язанi з розслiдуванням авiацiйної подiї, якi проводяться науково-дослiдними i конструкторськими установами, ремонтними пiдприємствами i пiдприємствами авiацiйної промисловостi, фiнансуються за рахунок коштiв цих установ i пiдприємств з наступним вiдшкодуванням витрат експлуатантом авiацiйної технiки.
Збитки експлуатанта авiацiйної технiки, пов'язанi з розслiдуванням авiацiйної подiї, можуть бути частково або цiлком вiдшкодованi за рахунок страхового фонду безпеки цивiльної авiацiї або iншого страхового фонду.
Стаття 87. Запобiгання авiацiйним подiям
Комiсiя з питань розслiдування авiацiйної подiї на пiдставi своїх висновкiв зобов'язана сформулювати пропозицiї щодо усунення причин подiї, виявлених у процесi розслiдування, i недопущення їх у майбутньому.
На пiдставi пропозицiй комiсiї з питань розслiдування авiацiйної подiї державний орган нагляду за безпекою польотiв повiтряних суден зобов'язаний розробити вiдповiднi рекомендацiї i надiслати їх користувачам повiтряного простору, експлуатантам повiтряної технiки та iншим юридичним особам для розробки профiлактичних заходiв щодо запобiгання авiацiйним подiям.
Користувачi повiтряного простору, експлуатанти авiацiйної технiки та iншi юридичнi особи, яким надiслано рекомендацiї, зобов'язанi розробити профiлактичнi заходи щодо запобiгання авiацiйним подiям, погодити їх з державним органом нагляду за безпекою польотiв повiтряних суден i реалiзувати у встановлений строк.
Стаття 88. Облiк авiацiйних подiй i вiдомостi з безпеки польотiв
Облiк авiацiйних подiй, а також актiв незаконного втручання у дiяльнiсть цивiльної авiацiї України, включаючи й тi, що сталися з iноземними повiтряними суднами на територiї України i українськими повiтряними суднами за межами України, здiйснює державний орган по нагляду за безпекою польотiв повiтряних суден України.
Вiдомостi про стан безпеки цивiльної авiацiї України державний орган по нагляду за безпекою польотiв повiтряних суден України зобов'язаний надавати органам державного регулювання дiяльностi авiацiї України та Мiжнароднiй органiзацiї цивiльної авiацiї (IКАО).
Роздiл XVI
ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА, ЩО
РЕГУЛЮЄ ВИКОРИСТАННЯ ПОВIТРЯНОГО ПРОСТОРУ
УКРАЇНИ
Стаття 89. Поширення вiдповiдальностi
За протиправнi дiї всi юридичнi i фiзичнi особи, дiяльнiсть яких пов'язана з використанням повiтряного простору України, розробкою, виготовленням, ремонтом та експлуатацiєю авiацiйної технiки, здiйсненням господарської i комерцiйної дiяльностi, обслуговуванням повiтряного руху, забезпеченням безпеки авiацiї України, а також її управлiнням i наглядом, несуть вiдповiдальнiсть, передбачену чинним законодавством України.
Стаття 90. Вiдповiдальнiсть пасажира, замовника i працiвника авiацiї при виконаннi повiтряного перевезення або авiацiйної роботи
Пасажир, замовник або працiвник авiацiї за порушення, невиконання або неналежне виконання правил, вимог i норм, що регламентують повiтрянi перевезення i авiацiйнi роботи, а також порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, несуть вiдповiдальнiсть, передбачену чинним законодавством України.
Стаття 91. Вiдповiдальнiсть перевiзника за збереження багажу
Перевiзник несе вiдповiдальнiсть за втрату, нестачу або пошкодження багажу з часу прийняття його для перевезення i до видачi одержувачу або передачi його вiдповiдно до правил iншiй особi, якщо не доведе, що ним було вжито всiх необхiдних заходiв для запобiгання заподiянню шкоди або що таких заходiв неможливо було вжити.
Перевiзник несе вiдповiдальнiсть за збереження речей, що є у пасажира, якщо буде доведено, що втрата або пошкодження цих речей сталися з вини перевiзника.
Стаття 92. Вiдповiдальнiсть перевiзника за збереження вантажу
Перевiзник несе вiдповiдальнiсть за втрату, нестачу або пошкодження вантажу з часу прийняття його для перевезення i до видачi одержувачу або передачi його вiдповiдно до правил iншiй установi (особi), якщо не доведе, що ним було вжито всiх необхiдних заходiв для запобiгання заподiянню шкоди або що таких заходiв неможливо було вжити.
До того часу, поки перевiзник не доведе iнше, вважається, що втрата, нестача чи пошкодження вантажу сталися пiд час перевезення.
Стаття 93. Розмiр вiдповiдальностi перевiзника за втрату, нестачу або пошкодження вантажу i багажу, а також речей, якi є у пасажира
За втрату, нестачу або пошкодження вантажу, багажу або речей, якi є у пасажира, перевiзник несе вiдповiдальнiсть у такому розмiрi:
1) за втрату чи нестачу вантажу або багажу, прийнятого для перевезення з оголошеною цiннiстю, - в розмiрi оголошеної цiнностi, а у випадках, коли перевiзник доведе, що оголошена цiннiсть перевищує дiйсну вартiсть, - в розмiрi дiйсної вартостi;
2) за втрату, пошкодження або нестачу вантажу або багажу, прийнятого для перевезення без оголошеної цiнностi, а також речей, якi є у пасажира, - в розмiрi вартостi, що не перевищує межi, встановленої вiдповiдним органом державної виконавчої влади за погодженням з Мiнiстерством фiнансiв України вiдповiдно до меж, встановлених мiжнародними угодами про вiдповiдальнiсть при повiтряних перевезеннях, учасником яких є Україна.
Стаття 94. Вiдповiдальнiсть перевiзника за прострочення у доставцi пасажира, багажу або вантажу
Перевiзник несе вiдповiдальнiсть за прострочення у доставцi пасажира, багажу або вантажу, якщо не доведе, що ним було вжито всiх необхiдних заходiв для запобiгання простроченню або що таких заходiв неможливо було вжити. Перевiзник звiльняється вiд вiдповiдальностi, якщо прострочення сталося внаслiдок несприятливих метеорологiчних умов.
Стаття 95. Вiдповiдальнiсть перевiзника за втрату, пошкодження i прострочення у доставцi пошти
Перевiзник несе матерiальну вiдповiдальнiсть перед органами зв'язку за втрату, пошкодження або прострочення у доставцi пошти з вини перевiзника у розмiрi вiдповiдальностi органiв зв'язку перед вiдправниками або адресатами, за мiжнародну пошту - вiдповiдно до актiв Всесвiтнього поштового союзу, а за внутрiшню - згiдно з правилами щодо розмiру матерiальної вiдповiдальностi пiдприємств зв'язку за нестачу чи пошкодження вкладень поштових вiдправлень.
Стаття 96. Вiдповiдальнiсть за шкоду, заподiяну третiм особам
За шкоду, заподiяну третiм особам та їх майну при виконаннi перевезень i авiацiйних робiт, експлуатант авiацiйної технiки несе вiдповiдальнiсть у порядку i на умовах, передбачених чинним законодавством України.
Стаття 97. Вiдповiдальнiсть за захват чи викрадення повiтряного судна або захват авiацiйного об'єкта
Захват або викрадення повiтряного судна, як i захват авiацiйного об'єкта, тягне за собою вiдповiдальнiсть, передбачену законодавством України.
Стаття 98. Вiдповiдальнiсть за блокування повiтряного судна, авiацiйного об'єкта, транспортних, iнженерно-технiчних чи iнших комунiкацiй до них
Блокування повiтряних суден, авiацiйних об'єктiв, транспортних, iнженерно-технiчних, iнших комунiкацiй до них, яке перешкоджає нормальнiй i безпечнiй дiяльностi авiацiї України, тягне за собою вiдповiдальнiсть, передбачену чинним законодавством України.
Стаття 99. Вiдповiдальнiсть за неправдиве повiдомлення про пiдготовку акту незаконного втручання у дiяльнiсть авiацiї
Неправдиве повiдомлення незалежно вiд форми його виконання про пiдготовку акту незаконного втручання у дiяльнiсть авiацiї на борту повiтряного судна або авiацiйного об'єкта тягне за собою вiдповiдальнiсть, передбачену чинним законодавством України.
Стаття 100. Вiдповiдальнiсть за невиконання вимог контролю на безпеку
Порушення, як i невиконання або неналежне виконання вимог державних правил, норм i процедур з реєстрацiї та огляду на безпеку пасажирiв, щодо здачi, прийому, зберiгання i перевезення на повiтряному суднi ручної поклажi, багажу, вантажу, пошти i бортового харчування тягне за собою вiдповiдальнiсть, передбачену чинним законодавством України.
Стаття 1001. Вiдповiдальнiсть за невнесення плати за аеронавiгацiйне обслуговування повiтряних суден у повiтряному просторi України
За невнесення в установленому порядку та розмiрi плати за аеронавiгацiйне обслуговування повiтряних суден експлуатант, а якщо його особа невiдома, - власник повiтряного судна несуть вiдповiдальнiсть, передбачену законодавством.
У разi несплати належної суми до боржника вживаються заходи щодо її примусового стягнення.
(Доповнено статтею 1001 згiдно iз Законом України вiд 23.02.2006 р. N 3509-IV) |
Стаття 101. Вiдповiдальнiсть за порушення норм i правил, що регламентують дiяльнiсть авiацiї
Особи, виннi у порушеннi норм i правил, що регламентують дiяльнiсть авiацiї, несуть вiдповiдальнiсть за законодавством України.
Стаття 102. Право оскарження рiшення
Будь-яка юридична i фiзична особа має право оскаржити рiшення або дiї будь-якої посадової чи iншої особи в межах дiяльностi авiацiйної системи України в порядку, передбаченому законодавством України.
Роздiл XVII
АВIАЦIЙНЕ СТРАХУВАННЯ
Стаття 103. Обов'язкове страхування
Повiтряний перевiзник i виконавець повiтряних робiт зобов'язанi страхувати членiв екiпажу i авiацiйного персоналу, якi перебувають на борту повiтряного судна, власнi, орендованi та переданi їм в експлуатацiю повiтрянi судна, а також свою вiдповiдальнiсть щодо вiдшкодування збиткiв, заподiяних пасажирам, багажу, поштi, вантажу, прийнятим для перевезення; iншим користувачам повiтряного транспорту а усi експлуатанти - третiм особам не нижче за рiвень, встановлений Урядом України.
Обов'язкове страхування, передбачене частиною першою цiєї статтi, здiйснюється страховиками, якi визнанi такими вiдповiдно до законодавства України, одержали в установленому порядку лiцензiї на здiйснення цього виду страхування i є членами Авiацiйного страхового бюро.
Авiацiйне страхове бюро здiйснює координацiю дiяльностi страховикiв у галузi страхування авiацiйних ризикiв та представляє їх iнтереси у мiжнародних об'єднаннях страховикiв. Утворення Авiацiйного страхового бюро та його державна реєстрацiя здiйснюються в порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(Стаття 103 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами N 590/97-ВР вiд 21.10.97, N 1297-XIV вiд 15.12.99) |
Стаття 104. Добровiльне страхування
За бажанням пасажира чи iншого користувача повiтряного транспорту можливе добровiльне страхування шляхом укладання вiдповiдного договору.
Стаття 105. Страхування при авiацiйних роботах
Замовник зобов'язаний страхувати своїх працiвникiв, осiб, пов'язаних iз забезпеченням технологiчного процесу при виконаннi авiацiйних робiт, та пасажирiв, якi перевозяться за його заявкою без придбання квиткiв.
Експлуатант зобов'язаний страхувати свою вiдповiдальнiсть щодо вiдшкодування збиткiв, якi можуть бути завданi ним при виконаннi авiацiйних робiт.
Стаття 106. Страховий фонд безпеки авiацiї України
З метою вiдшкодування шкоди потерпiлим вiд авiацiйної подiї, стихiйного лиха i стимулювання профiлактичної дiяльностi щодо пiдвищення безпеки авiацiї України, проведення пошукових i аварiйно-рятувальних робiт у встановленому порядку створюється страховий фонд безпеки авiацiї, кошти якого спрямовуються на здiйснення дiяльностi авiацiї України. Цей фонд створюється за рахунок надходження вiдрахувань вiд платежiв з обов'язкових видiв страхування в розмiрi, що визначається Урядом України.
Роздiл XVIII
АТРИБУТИКА, ПРАПОР, ЕМБЛЕМА, ВИМПЕЛ
Стаття 107. Атрибутика, прапор, емблема, вимпел
Будь-яка авiацiйна органiзацiя, установа та пiдприємство України, зареєстрованi у встановленому порядку, повиннi мати свою печатку i атрибутику.
Державнi авiацiйнi органи повиннi мати свою печатку i атрибутику з державним гербом України.
Кожна авiацiйна органiзацiя, установа та пiдприємство України може мати свiй прапор, емблему i вимпел та iншу атрибутику.
Президент України | Л.КРАВЧУК |
м. Київ
4 травня 1993 року
N 3167-XII