ДОГОВIР
про дружбу i спiвробiтництво мiж Україною i Республiкою Хорватiя
Україна i Республiка Хорватiя (далi - Договiрнi Сторони),
зважаючи на традицiйно дружнi вiдносини мiж їхнiми народами,
прагнучи далi розвивати дружнi вiдносини i змiцнювати iснуюче спiвробiтництво у всiх сферах, що становлять взаємний iнтерес, з великими перспективами в економiцi, торгiвлi, правосуддi й внутрiшнiх справах,
прагнучи спiвпрацювати для встановлення тривалого миру, стабiльностi й економiчного розвитку в Європi,
усвiдомлюючи важливiсть спiвробiтництва мiж регiонами, до яких вони географiчно й iсторично належать,
керуючись цiлями й принципами Статуту Об'єднаних Нацiй i загальноприйнятими нормами мiжнародного права,
дотримуючись зобов'язань, якi вони на себе взяли в рамках Органiзацiї з безпеки й спiвробiтництва в Європi,
переконанi, що проблеми, пов'язанi з наявнiстю джерел напруженостi в мiжнародних вiдносинах, регiональнi кризи i вiдкритi питання у вiдносинах мiж окремими державами чи групами держав можуть i повиннi вирiшуватися шляхом переговорiв при дотриманнi демократичних стандартiв i мiжнародних норм,
бажаючи зробити внесок у створення й розвиток такої Європи, в якiй поважатимуться права i основнi свободи людини, включаючи права меншин, i основнi принципи демократiї та верховенства права,
бажаючи удосконалити регулярний полiтичний дiалог з двостороннiх та багатостороннiх питань, що становлять спiльний iнтерес,
беручи до уваги всi двостороннi угоди, укладенi мiж Договiрними Сторонами, i встановленi форми консультацiй, дiалогу й спiвробiтництва,
бажаючи розширити двостороннi вiдносини в усiх сферах i маючи намiр створити для цього вiдповiдну договiрно-правову базу,
домовилися розвивати взаємнi вiдносини на основi таких принципiв:
Стаття 1
Як дружнi держави Договiрнi Сторони розвиватимуть всебiчнi взаємнi вiдносини, активно використовуючи новi можливостi, створенi значними змiнами в Європi.
У своїх взаємних вiдносинах вони будуть послiдовно керуватися принципами суверенної рiвностi, незастосування сили чи загрози силою, непорушностi кордонiв, територiальної цiлiсностi, мирного розв'язання суперечок, невтручання у внутрiшнi справи, поваги до прав i основних свобод людини та взаємовигiдного спiвробiтництва.
Стаття 2
Договiрнi Сторони вирiшуватимуть спори у разi їх виникнення виключно мирними засобами, згiдно зi Статутом Об'єднаних Нацiй i принципами Органiзацiї з безпеки й спiвробiтництва в Європi.
Стаття 3
Договiрнi Сторони сприятимуть змiцненню безпеки i спiвробiтництва в Європi.
З цiєю метою Договiрнi Сторони пiдтримуватимуть дiяльнiсть i подальший розвиток iнституцiй та органiв загальної європейської системи колективної безпеки.
Договiрнi Сторони спiвробiтничатимуть у боротьбi з мiжнародним тероризмом.
Стаття 4
Договiрнi Сторони особливого значення надаватимуть процесовi створення в Європi єдиного правового простору, що грунтується на повазi до прав людини, на принципах демократiї й панування права, й будуть спiвробiтничати для досягнення цiєї мети.
Стаття 5
Договiрнi Сторони активно пiдтримуватимуть процес роззброєння, зменшення звичайного озброєння, поступової лiквiдацiї всiх видiв зброї масового знищення i заборони її розповсюдження, подальшого скорочення збройних сил, змiцнення довiри й безпеки на двостороннiй та багатостороннiй основi в Європi.
Договiрнi Сторони розвиватимуть спiвробiтництво у сферi оборони.
Стаття 6
Договiрнi Сторони зобов'язуються подавати одна однiй допомогу в тих мiжнародних органiзацiях, в яких одна з Договiрних Сторiн не є членом, але прагне здобути в них членство.
Стаття 7
Договiрнi Сторони змiцнюватимуть спiвробiтництво в процесi наближення до Європейського Союзу та НАТО шляхом взаємних консультацiй та обмiну iнформацiєю.
Стаття 8
Договiрнi Сторони вестимуть регулярний полiтичний дiалог з мiжнародних питань, що становлять спiльний iнтерес, i з питань двостороннього спiвробiтництва.
У рамках полiтичного дiалогу розглядатиметься таке:
- питання, що становлять двостороннiй iнтерес;
- питання, що становлять взаємний регiональний iнтерес;
- питання, що становлять взаємний iнтерес у зв'язку з розширенням Європейського Союзу й НАТО;
- питання, пов'язанi iз збереженням миру i стабiльностi в регiонi;
- iншi питання, що становлять взаємний iнтерес.
На вимогу Договiрних Сторiн полiтичний дiалог може вiдбуватися шляхом зустрiчей представникiв мiнiстерств закордонних справ на рiзних рiвнях.
Мiнiстри закордонних справ проводитимуть зустрiчi щонайменше раз на рiк.
Зустрiчi на найвищому рiвнi проводитимуться у разi потреби.
Стаття 9
Договiрнi Сторони заохочуватимуть зв'язки мiж їхнiми урядовими iнституцiями на всiх рiвнях.
Договiрнi Сторони сприятимуть розвитковi мiжпарламентських зв'язкiв, заохочуватимуть спiвробiтництво мiж органами мiсцевого й регiонального самоврядування в питаннях, що належать до їхньої компетенцiї, як це визначено нацiональним законодавством.
З метою зближення своїх народiв на основi дружби i взаємної довiри Договiрнi Сторони сприятимуть контактам мiж своїми громадянами та їхнiми об'єднаннями, полiтичними партiями, релiгiйними й iншими органiзацiями згiдно з нацiональним законодавством.
Стаття 10
Договiрнi Сторони домовились змiцнювати спiвробiтництво у всiх сферах, зокрема у сферах економiки та торгiвлi, перемiщення робочої сили та капiталу, використання права на започаткування дiлової дiяльностi, надання послуг, узгодження нацiонального законодавства з acquis communautaire, правосуддя i внутрiшнiх справ.
Стаття 11
Договiрнi Сторони у розвитку спiвробiтництва особливу увагу придiлятимуть економiчному розвитку та сприянню дiловому спiвробiтництву, iнновацiям та обмiну технологiями; модернiзацiї прикордонного управлiння, розвитку транспортної iнфраструктури; захисту навколишнього середовища; культурному та науковому обмiновi; спiвробiтництву мiсцевої та регiональної влади та неурядових органiзацiй.
Стаття 12
Виходячи з документiв Органiзацiї з питань безпеки i спiвробiтництва в Європi та Декларацiї про принципи спiвробiтництва мiж Українською Радянською Соцiалiстичною Республiкою та Угорською Республiкою по забезпеченню прав нацiональних меншостей, до якої приєдналась Республiка Хорватiя, Договiрнi Сторони зобов'язуються поважати права та основнi свободи людини, включаючи права меншин.
Стаття 13
Договiрнi Сторони готовi до змiцнення спiвробiтництва у сферi правосуддя та внутрiшнiх справ.
Договiрнi Сторони спiвпрацюватимуть у питаннях взаємної правової допомоги в цивiльних, сiмейних та кримiнальних справах.
Договiрнi Сторони спiвпрацюватимуть та здiйснюватимуть обмiн досвiдом й iнформацiєю у сферi боротьби з органiзованою злочиннiстю, контрабандою та зловживанням наркотичними речовинами, незаконним вивезенням культурних цiнностей та нелегальним перетинанням кордону.
Стаття 14
Цей Договiр укладається на необмежений час.
Кожна Договiрна Сторона може денонсувати цей Договiр шляхом письмового повiдомлення дипломатичними каналами щонайменше за 6 мiсяцiв.
Стаття 15
Цей Договiр набуває чинностi в день отримання останнього письмового повiдомлення, яким Договiрнi Сторони повiдомляють одна одну дипломатичними каналами про виконання необхiдних внутрiшньодержавних процедур.
Вчинено в м. Загреб, 24 жовтня 2002 року у двох примiрниках українською, хорватською та англiйською мовами, причому всi тексти автентичнi.
У разi розбiжностей при тлумаченнi перевага надається тексту англiйською мовою.
За Україну | За Республiку Хорватiя |