ДОГОВIР
мiж Україною i Республiкою Молдова про державний кордон
Україна i Республiка Молдова, якi iменуються далi "Договiрнi Сторони",
пiдтверджуючи свою прихильнiсть до цiлей i принципiв Статуту Органiзацiї Об'єднаних Нацiй, положень Гельсiнського Заключного акта та iнших документiв Органiзацiї з безпеки i спiвробiтництва в Європi,
виходячи iз принципiв суверенної рiвностi, територiальної цiлiсностi держав, непорушностi державних кордонiв й iнших загальновизнаних принципiв i норм мiжнародного права,
поважаючи прагнення народiв України i Республiки Молдова до подальшого розвитку дружнiх, добросусiдських вiдносин,
керуючись положеннями Договору про добросусiдство, дружбу i спiвробiтництво мiж Україною i Республiкою Молдова вiд 23 жовтня 1992 року;
виходячи iз необхiдностi встановлення державного кордону мiж Україною i Республiкою Молдова,
домовились про таке:
Стаття 1
Державний кордон мiж Україною i Республiкою Молдова встановлюється вiдповiдно до документiв делiмiтацiї, якi є невiд'ємною частиною цього Договору:
a) Протоколу-опису проходження лiнiї державного кордону мiж Україною i Республiкою Молдова;
b) Альбому топографiчних карт державного кордону мiж Україною i Республiкою Молдова, складених в результатi делiмiтацiї українсько-молдовського кордону, проведеної у 1995-1999 роках.
Стаття 2
Державний кордон є лiнiя i вертикальна поверхня, що проходить по цiй лiнiї, якi визначають межi територiй Договiрних Сторiн - сушi, вод, надр, повiтряного простору.
Стаття 3
1. Державний кордон на сухопутних дiлянках, а також у мiсцях, де вiн перетинає стоячi або проточнi води, проходить, як правило, по прямiй або по характерних лiнiях рельєфу, природних i штучних контурах мiсцевостi вiд однiєї точки повороту до наступної вiдповiдно до документiв, згаданих у статтi 1.
2. Державний кордон на водних дiлянках проходить:
a) на судноплавних рiчках - по серединi головного фарватеру або тальвегу рiчки;
b) на несудноплавних рiчках - по їх серединi або по серединi головного рукава рiчки;
c) на озерах та iнших водоймищах - як правило, по прямiй лiнiї, що з'єднує виходи державного кордону до берегiв озера або iншого водоймища, чи вiдповiдно до документiв, згаданих у статтi 1;
d) на мелiоративних каналах - по серединi каналу або по одному з берегiв, залежно вiд належностi каналiв або мелiоративної системи.
3. Державний кордон, що проходить по рiчцi (струмку), озеру чи iншому водоймищу, не перемiщається нi при змiнi обрису берегiв або рiвня води, нi при вiдхиленнi русла рiчки (струмка) в той чи iнший бiк, якщо Договiрнi Сторони не домовляться про iнше.
4. На мостах та iнших гiдротехнiчних спорудах, що проходять через прикордоннi дiлянки рiчок (струмкiв), державний кордон проходить по серединi цих споруд або по їхнiй технологiчнiй осi, незалежно вiд проходження державного кордону по водi.
5. Острови на прикордонних рiчках, озерах та iнших водоймищах територiально належать тiй або iншiй Договiрнiй Сторонi, залежно вiд їх розташування вiдносно державного кордону, i нумеруються в документах делiмiтацiї i демаркацiї Договiрних Сторiн порядковими номерами по кожнiй рiчцi, озеру та iншому водоймищу окремо.
Стаття 4
Стики державних кордонiв України, Республiки Молдова та Румунiї визначаються окремою тристоронньою угодою.
Стаття 5
1. Державний кордон на мiсцевостi позначається ясно видимими прикордонними знаками:
a) на стиках державних кордонiв України, Республiки Молдова i Румунiї - стиковими прикордонними знаками;
b) у характерних точках лiнiї державного кордону (точках повороту, мiсцях перетинання iз залiзницями, автомобiльними дорогами, в ярах та iнших точках рельєфу) - двома прикордонними стовпами, встановленими, як правило, на вiдстанi 2,5 м кожний вiд лiнiї кордону, i геодезичним (центровим) пунктом, встановленим мiж цими прикордонними стовпами на самiй лiнiї державного кордону;
c) у мiсцях переходу державного кордону з сухопутної дiлянки на водну або навпаки - трьома прикордонними стовпами та геодезичним (центровим) пунктом, встановленим на лiнiї державного кордону на одному з берегiв мiж двома згаданими прикордонними стовпами; третiй прикордонний стовп установлюється на протилежному березi рiчки у створi лiнiї державного кордону;
d) на прикордонних рiчках, озерах та iнших водоймищах - двома прикордонними стовпами, встановленими один проти одного на протилежних берегах.
2. Характеристика кожного прикордонного знака та його розташування щодо лiнiї державного кордону, а також його форма, розмiри, матерiал, нумерацiя та порядок встановлення визначаються документами демаркацiї.
Стаття 6
Для встановлення прикордонних знакiв вздовж державного кордону вiдводиться смуга мiсцевостi завширшки 10 м (по 5 м по обидвi сторони вiд лiнiї державного кордону).
Стаття 7
1. Для позначення лiнiї державного кордону на мiсцевостi Договiрнi Сторони створять Спiльну демаркацiйну комiсiю (далi "Комiсiя"), до складу якої ввiйдуть по п'ять представникiв вiд кожної Договiрної Сторони.
2. Комiсiя здiйснює свою дiяльнiсть на пiдставi Положення, яке затверджується урядами Договiрних Сторiн.
3. При визначеннi проходження лiнiї державного кордону на мiсцевостi Комiсiя керується цим Договором, протоколом-описом проходження лiнiї державного кордону, альбомом топографiчних карт масштабу 1:50000, робочими топографiчними картами масштабу 1:10000, матерiалами землеустрою.
4. Витрати, пов'язанi з делiмiтацiєю i демаркацiєю державного кордону, Договiрнi Сторони покривають порiвну.
Стаття 8
Договiрнi Сторони зобов'язуються утримувати державний кордон на всiй його протяжностi таким чином, щоб лiнiя проходження державного кордону була ясною i видимою. Таким же чином вони зобов'язуються утримувати прикордоннi знаки i прикордоннi просiки.
Стаття 9
Режим державного кордону, а також порядок догляду за прикордонними знаками та прикордонними просiками визначаються Договором мiж Україною i Республiкою Молдова про режим державного кордону.
Стаття 10
Договiрнi Сторони пiдпишуть додатковий протокол до цього Договору, який є невiд'ємною його частиною та регулює питання передачi у власнiсть Українi дiлянки автомобiльної дороги Одеса - Ренi в районi населеного пункту Паланка Республiки Молдова, а також земельної дiлянки, по якiй вона проходить, i режиму їх експлуатацiї.
Стаття 11
Договiрнi Сторони обмiнюються топографо-геодезичними даними, картографiчними та аерофотознiмальними матерiалами з грифом "Таємно", необхiдними для пiдготовки документiв делiмiтацiї, демаркацiї, перевiрки проходження державного кордону, та забезпечують захист цих даних i матерiалiв вiдповiдно до чинних мiж Договiрними Сторонами угод.
Стаття 12
Цей Договiр є безстроковим.
Цей Договiр пiдлягає ратифiкацiї та набуває чинностi на 30-ий день з дати обмiну ратифiкацiйними грамотами.
Вчинено в м. Києвi 18 серпня 1999 року у двох примiрниках, кожний українською i молдовською мовами, причому обидва тексти є автентичними.
За Україну | За Республiку Молдова |