КОМIТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ФIНАНСIВ I БАНКIВСЬКОЇ ДIЯЛЬНОСТI
ЛИСТ
вiд 22.07.99 р. | N 06-10/548 |
---|
У Комiтетi з питань фiнансiв i
банкiвської дiяльностi розглянуто лист щодо
сплати збору у розмiрi 2 вiдсоткiв митної вартостi
товару за ввезення на територiю України iноземної
валюти i банкiвських (монетарних) металiв.
Для вирiшення зазначеного питання слiд керуватися законодавством України з питань оподаткування (Законом України "Про оподаткування прибутку пiдприємств"), законодавством з питань зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Законом України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть", Декретом Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю") та законодавством з питань дiяльностi банкiв (Законом України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть"), а також Законом України "Про державне регулювання видобутку, виробництва i використання дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння та контроль за операцiями з ними".
Вiдповiдно до статтi 1 Закону України "Про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть" категорiя "товар" визначається як будь-яка продукцiя, послуги, роботи, права iнтелектуальної власностi та iншi немайновi права, призначенi для продажу (оплатної передачi).
Крiм того, вiдповiдно до пiдпункту 1.1 статтi 1 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" товар - це матерiальнi та нематерiальнi активи. До матерiальних активiв вiдносяться основнi фонди та оборотнi активи у будь-якому виглядi, що вiдрiзняється вiд коштiв, цiнних паперiв, деривативiв та нематерiальних активiв. При цьому пiд коштами розумiється гривня або iноземна валюта.
Декретом Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю" встановлено, що до валютних цiнностей вiдносяться: валюта України; iноземна валюта; платiжнi документи та iншi цiннi папери, вираженi в iноземнiй валютi або монетарних металах; монетарнi (банкiвськi) метали (золото, метали iридiєво-платинової групи).
Закон України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" (стаття 3) установлює перелiк видiв операцiй, якi має право здiйснювати банк у своїй дiяльностi. Одним з видiв цих операцiй є купiвля i продаж в Українi i за кордоном монетарних (банкiвських) металiв. Зазначений перелiк виключає з дiяльностi банку здiйснення банком товарних операцiй.
Ураховуючи наведене, сфера грошового обiгу, до якого вiдносяться i банкiвськi операцiї, пов'язанi iз ввезенням на територiю України iноземної валюти i монетарних (банкiвських) металiв, не може вiдноситися до категорiї товару як продукцiї.
Виходячи iз цього, установлений постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.05.99 р. N 840 "Про внесення доповнення до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.01.97 р. N 65" додатковий збiр у розмiрi 2 вiдсоткiв митної вартостi товарiв не може застосовуватися до сфери грошового обiгу, у тому числi i на ввезення на територiю України iноземної валюти i монетарних (банкiвських) металiв.
Голова Комiтету | В. Альошин |
"Баланс", N 33,16 серпня 1999 р.