ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
12.02.2004р. | N 25/2-15-38/1609-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Про надання роз'яснень
Державною митною службою розглянуто запити митних органiв щодо застосування окремих положень Митного кодексу України (далi - МКУ), якими регулюється порядок розпорядження товарами i транспортними засобами, конфiскованими за рiшенням суду, товарами, за якими власник або уповноважена ним особа не звернулись до кiнця строку зберiгання, а також коштами, одержаними вiд реалiзацiї таких товарiв, транспортних засобiв, i повiдомляється.
I. Щодо порядку розпорядження товарами i транспортними засобами
Вiдповiдно до пункту 2 роздiлу II "Прикiнцевi положення" Закону України вiд 07.12.2000 N 2134-III "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо регулювання ринку автомобiлiв в Українi" (зi змiнами i доповненнями, внесеними Законом України вiд 15.11.01 N 2779-III), продаж автомобiлiв, ввезених в Україну i конфiскованих (примусово вилучених), здiйснюється з нарахуванням податкiв та зборiв, що справляються при iмпортi автомобiлiв вiдповiдно до закону, у разi якщо такi податки та збори не були попередньо сплаченi. Автомобiль, що був попередньо ввезений в Україну без сплати (повної або часткової) передбачених законодавством податкiв та зборiв, на пiдставi пiльг, наданих законодавством, може бути вiдчужений або переданий у володiння, або (та) у користування, або (та) у розпорядження тiльки пiсля сплати у повному обсязi всiх податкiв та зборiв, передбачених законодавством України на день ввезення автомобiля на митну територiю України.
У той же час, вiдповiдно до частини шостої статтi 172 МКУ реалiзацiя товарiв, за якими власник або уповноважена ним особа не звернулися до закiнчення строкiв зберiгання, товарiв - предметiв порушення митних правил, а також товарiв iз спецiально виготовленими сховищами (тайниками) та транспортних засобiв, якi використовувалися для перемiщення цих товарiв через митний кордон України з приховуванням вiд митного контролю, конфiскованих за рiшенням суду, а також товарiв, вiд яких власник вiдмовився на користь держави, здiйснюється з нарахуванням усiх податкiв i зборiв, що пiдлягають сплатi при перемiщеннi зазначених товарiв, транспортних засобiв через митний кордон України, за ставками, чинними на день реалiзацiї, якщо такi податки i збори не були попередньо сплаченi.
У зв'язку з цим слiд зазначити, що вiдповiдно до пункту 2 роздiлу ХХI "Прикiнцевi положення" МКУ до приведення нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Кодексом чиннi нормативно-правовi акти застосовуються в частинi, що не суперечить цьому Кодексу.
Виходячи з викладеного, починаючи з 01.01.04:
1. Реалiзацiя вищезазначених товарiв i транспортних засобiв, у тому числi переданих в реалiзацiю, але не реалiзованих до 31.12.03 включно, повинна здiйснюватися вiдповiдно до вимог частини шостої статтi 172 МКУ, тобто з нарахуванням усiх належних податкiв i зборiв за ставками, чинними на день реалiзацiї, якщо такi податки i збори не були попередньо сплаченi.
У разi уцiнки товару суми податкiв та зборiв (обов'язкових платежiв), нарахованi у процентах вiд його вартостi, пiдлягають вiдповiдному зменшенню.
Суми податкiв та зборiв (обов'язкових платежiв), нарахованi за твердими ставками з одиницi товару, не змiнюються.
Одночасно звертаємо увагу на те, що визначення сум податкiв та зборiв (обов'язкових платежiв) здiйснюється з урахуванням встановленого Нацiональним банком України на день реалiзацiї товару офiцiйного курсу iноземної валюти, в якiй здiйснюється нарахування цих податкiв та зборiв (обов'язкових платежiв).
2. Кошти вiд реалiзацiї товарiв, за якими власник або уповноважена ним особа не звернулися до закiнчення строкiв зберiгання i якi були переданi в реалiзацiю, але не реалiзованi до 31.12.03 включно, вiдповiдно до частин першої та шостої статтi 174 МКУ пiсля вирахування вiдповiдних сум повиннi зберiгатись на депозитному рахунку митного органу.
II. Щодо строкiв зберiгання пiд митним контролем на складi митного органу предметiв, прийнятих до 01.01.04
Вiдповiдно до частини першої статтi 58 Конституцiї України закони та iншi нормативно-правовi акти не мають зворотної дiї в часi, крiм випадкiв, коли вони пом'якшують або скасовують вiдповiдальнiсть особи.
Це означає, що норми МКУ не можуть застосовуватись до правовiдносин, що виникли до набрання ним чинностi.
Таким чином, предмети, переданi митним органам для зберiгання пiд митним контролем до 01.01.04, мають зберiгатися на складах митних органiв протягом строкiв, передбачених законодавством, яке дiяло на момент їх прийняття.
Разом з тим, з метою уникнення конфлiктних ситуацiй, необхiдно забезпечити неухильне виконання митним органом вимог частини першої статтi 172 МКУ в частинi завчасного (не пiзнiш як за два тижнi) повiдомлення власника або уповноваженої ним особи про закiнчення строку зберiгання зазначених предметiв та про подальше розпорядження ними.
Перший заступник Голови Служби | М.М.Iванюк |