ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 01.10.2004 р. | N 35/35-4354-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Про перевiрку та заповнення граф сертифiката
походження товарiв загальної форми
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
листом Управлiння митно-тарифного регулювання
Департаменту податкiв та тарифного регулювання
Державної митної служби України
вiд 14 жовтня 2004 року N 35/35-4551-ЕП,
листом Управлiння митно-тарифного регулювання
Державної митної служби України
вiд 13 травня 2008 р. N 14/637-ЕП
Для використання у роботi надсилаємо Методичнi рекомендацiї щодо перевiрки правильностi оформлення сертифiкатiв про походження товарiв загальної форми (додаються).
Нагадуємо, що iнформацiю про компетентнi органи зарубiжних країн, а також зразки вiдбиткiв їх печаток та зразки пiдписiв осiб, уповноважених засвiдчувати сертифiкати загальної форми, доведено до митних органiв листами Держмитслужби України вiд 28.05.2003 N 11/2-14-8224-ЕП, вiд 29.07.2003 N 11/2-14-11371-ЕП, вiд 31.10.2003 N 14/1-834, вiд 18.06.2004 N 35/577 (iз доповненнями окремими листами Держмитслужби).
Додаток: на 7 арк.
Начальник Управлiння митно-тарифного регулювання | В. I. Демченко |
Додаток |
Методичнi рекомендацiї
щодо перевiрки правильностi оформлення
сертифiкатiв про походження товарiв загальної
форми
1. Загальнi положення
1.1. Методичнi рекомендацiї щодо перевiрки правильностi заповнення сертифiкатiв про походження товару використовуються при визначеннi країни походження товарiв, що ввозяться на митну територiю України в режимi найбiльшого сприяння, передбаченому статтею 8 Закону України вiд 05.02.92 N 2097-XII "Про Єдиний митний тариф".
2. Сертифiкат про походження товару загальної форми
2.1. Сертифiкат про походження товару загальної форми (далi - сертифiкат) є спецiальним бланком з описом товарiв, який подається митним органам для пiдтвердження країни походження таких товарiв.
Подання сертифiката є обов'язковим у випадках, передбачених Митним кодексом України.
2.2. Сертифiкат повинен однозначно свiдчити про те, що зазначений товар походить з вiдповiдної країни, i має мiстити:
письмову заяву експортера про країну походження товару; письмове посвiдчення компетентного органу країни вивезення, який видав сертифiкат, про те, що наведенi у сертифiкатi вiдомостi вiдповiдають дiйсностi.
Компетентний орган - орган, який вповноважений вiдповiдно до нацiонального законодавства країни експорта видавати й засвiдчувати сертифiкати.
Перелiк компетентних органiв, а також зразки вiдбиткiв їх печаток та зразки пiдписiв осiб, уповноважених засвiдчувати сертифiкати, доводяться до митних органiв Держмитслужбою України.
2.3. Сертифiкат, як правило, оформлюється на спецiально захищеному вiд пiдробок бланку формату А4 (210 х 297 мм), виготовленому типографським способом (верхнє поле бланка сертифiката 10 мм та лiве поле 20 мм, яке залишається для пiдшивки).
Незначнi вiдхилення вiд стандартного розмiру граф припускаються, якщо вони викликанi специфiчними умовами в країнi, яка оформлює бланк, наприклад, iснуванням систем мiр, вiдмiнних вiд метричної системи, особливостями, дiючими в країнi унiфiкованих систем оформлення документiв, тощо.
Додатки: Спецiальний Додаток K Мiжнародної конвенцiї про спрощення i гармонiзацiю митних процедур та зразок бланка сертифiката на 17 арк.
(пiдпункт 2.3 пункту 2 доповнено новою частиною згiдно з листом Управлiння митно-тарифного регулювання Державної митної служби України вiд 13.05.2008р. N 14/637-ЕП) |
2.4. Загальнi правила оформлення сертифiката можуть бути надрукованi на зворотi бланка сертифiката.
2.5. Сертифiкат заповнюється мовою (мовами) країни вивезення, а у випадках, коли нi англiйська, нi французька мова не є мовою цiєї країни, також англiйською або французькою мовою.
(пункт 2.5 iз змiнами, внесеними згiдно з листом Державної митної служби України вiд 14.10.2004 р. N 35/35-4551-ЕП) |
2.6. Оригiнал сертифiката подається разом з митною декларацiєю, декларацiєю митної вартостi та iншими документами, що подаються при митному оформленнi товару.
Сертифiкат повинен надаватися при митному оформленнi тiльки в оригiнальному примiрнику, в якому поруч iз заголовком сертифiката походження зазначається слово "Оригiнал".
Замiсть втраченого оригiналу сертифiката видається його дублiкат, про що має свiдчити слово "Дублiкат" поруч iз заголовком документа.
2.7. Графи сертифiката можуть заповнюватися будь-яким способом (друкарським або вiд руки), при цьому записи повиннi бути розбiрливими та такими, що не стираються.
У разi заповнення граф сертифiката вiд руки колiр пасти або чорнил i почерк заповнення тексту повиннi бути однаковими вiд початку й до кiнця граф сертифiката. У незаповнених графах сертифiката для уникнення внесення до них подальших додаткових записiв проставляється прочерк.
Наявнiсть пiдчищень у сертифiкатi неприпустима. Виправлення в сертифiкат уносяться шляхом закреслення помилкової iнформацiї i надрукування уточнених вiдомостей, що засвiдчуються печаткою i пiдписом уповноваженої особи.
На додаток до оригiналу сертифiката можуть бути оформленi один чи кiлька примiрникiв, якщо це зумовлено вимогами зовнiшньоторговельних операцiй.
2.10. Компетентним органом може бути також виданий сертифiкат, що пiдтверджує походження товару з iншої країни, на пiдставi сертифiката, виданого у країнi походження такого товару.
3. Вимоги до заповнення граф сертифiката
3.1. Графа 1 "Вiдправник товару (найменування, поштова адреса, країна)"
Термiн "експортер" може бути замiнений такими термiнами - "вiдправник товару", "виробник", "постачальник" тощо.
Графа 2 "Номер сертифiката"
У верхньому правому кутi сертифiката проставляється реєстрацiйний номер сертифiката, також там може розмiщуватися логотип, емблема тощо компетентного органу, який видав сертифiкат.
Графа 3 "Одержувач товару"
У графi може може бути зазначено запис "за дорученням" (to order) i, можливо iнформацiю про країну призначення.
Графа 4 "Iнформацiя про транспорт"
Зазначається iнформацiя про транспортний засiб, маршрут перемiщення товару тощо. Графа заповнюється у разi необхiдностi на розсуд компетентного органу, яким було видано сертифiкат.
Графа 5 "Найменування товару. Кiлькiсть та вид упакувань. Вiдмiтки та нумерацiя."
Зазначається найменування товару й iншi вiдомостi про товар.
Iнформацiя про нумерацiю товару, як правило, може бути вiдокремлена вертикальною лiнiєю вiд iнформацiї про кiлькiсть та вид упаковки, найменування товару або роздiленi вiдповiдними iнтервалами.
В цiй графi також можуть бути зазначенi данi про критерiй достатньої переробки товару.
Графа 6 "Вага брутто"
Наводяться ваговi або кiлькiснi характеристики товару, необхiднi для iдентифiкацiї товару.
Графа 7 "Примiтки"
Графа може мiстити додатковi вiдомостi про товар, необхiднi для iдентифiкацiї товару або посилання на iншi документи (наприклад, комерцiйнi рахунки).
Графа 8 "Посвiдчення та заява експортера (постачальника чи виробника)"
Заповнюється компетентним органом i може мiстити його найменування, адресу, печатку (штамп), дату та мiсце засвiдчення вiдомостей, зазначених у сертифiкатi, а також пiдпис, прiзвище й iнiцiали особи, уповноваженої засвiдчувати сертифiкат.
Формулювання тексту у графi залишається на розсуд компетентного органу, який оформлює сертифiкат.
Ця графа також використовується для письмового пiдтвердження експортером (постачальником чи виробником) країни, у якiй товар був цiлком вироблений або пiддався достатнiй переробцi, для зазначення дати декларування вiдомостей про країну походження товару, а також для проставлення печатки (штампа) й пiдпису, прiзвища та iнiцiалiв експортера (постачальника чи виробника).
3.2. Назва граф сертифiката та їх кiлькiсть визначаються компетентним органом вiдповiдно до нацiонального законодавства країни вивезення товару та можуть вiдрiзнятися вiд зразку бланка сертифiката, наведеному у додатку.
(пункт 3 у редакцiї листа Управлiння митно-тарифного регулювання Державної митної служби України вiд 13.05.2008р. N 14/637-ЕП) |
4. Перевiрка сертифiката
Перевiрка вiдомостей, наведених у сертифiкатi, являє собою здiйснення посадовими особами митного органу, вiдповiдальними за правильнiсть визначення країни походження товарiв (далi - посадова особа), таких дiй.
4.1. Формальна перевiрка - зовнiшнiй огляд сертифiката (перевiряється наявнiсть у сертифiкатi реквiзитiв компетентного органу (печатка (штамп), пiдпис, прiзвище й iнiцiали особи, уповноваженої засвiдчувати сертифiкат).
При формальнiй перевiрцi посадова особа перевiряє достовiрнiсть бланка сертифiката, здiйснює його зовнiшнiй огляд: чи виготовлений вiн на стандартному бланку, чи вiдповiдають реквiзити компетентного органу країни експорта на представленому бланку сертифiката реквiзитам, доведеним до митних органiв Держмитслужбою.
Перевiрка бланка сертифiката
4.1.1. При перевiрцi достовiрностi бланка сертифiката посадовiй особi митного органу необхiдно звернути увагу на таке:
текстову вiдповiднiсть у сертифiкатi, що перевiряється з текстом у зразку оригiнального сертифiката;
рiвномiрнiсть iнтервалiв мiж словами;
однаковi абзацнi вiдступи;
симетричне розмiщення тексту;
однаковий колiр пасти або чорнил i почерк заповнення тексту (у разi заповнення граф сертифiката вiд руки).
При цьому, не допускаються збитi лiтери, а також лiтери iнших гарнiтур i шрифтiв, забруднення вiд пробiлених матерiалiв.
Пiдробленi бланки сертифiкатiв характеризуються нестандартним шрифтом, нерiвнiстю лiнiй рядка, нерiвномiрнiстю iнтервалiв мiж рядками, словами i лiтерами: наявнiстю в словах лiтер рiзних по розмiру i графiчному накресленню; замiною одних лiтер iншими, наявнiстю перевернутих знакiв, вiдхиленням лiтер вiд вертикалi або нерiвномiрним їхнiм нахилом.
Для бланкiв сертифiкатiв, пiдроблених за допомогою множних апаратiв, характернi наступнi ознаки:
зерниста структура штрихiв;
наявнiсть дефектiв (переривчастiсть тонких штрихiв, нерiвнiсть країв штрихiв, забруднення мiж штрихами i полями документа тощо).
Зазначенi ознаки можуть бути встановленi в ходi вiзуального огляду iз застосуванням 4 - 7-кратної лупи.
Перевiрка у сертифiкатi печатки (штампа) компетентного органу
4.1.4. Представленi до митного оформлення сертифiкати засвiдчуються печаткою (штампом), що вказує його приналежнiсть до компетентного органу країни експорта товару.
Вiдбитки достовiрних печаток (штампiв) характеризуються наступними ознаками:
рiвномiрнiстю iнтервалiв мiж лiтерами i словами;
симетричнiстю розташування фрагментiв печатки вiдносно її основи;
наявнiстю геометрично правильних кiл, що утворюють лiнiї рамок, центр яких знаходиться в однiй точцi;
розташуванням подовжнiх осей лiтер по направленню радiусiв зовнiшньої окружностi й т. iн.
Невiдповiднiсть зазначених ознак у вiдбитку печатки (штампа) свiдчить про те, що останнiй виконаний саморобним клiше.
4.1.5. У випадках, коли вiдбиток було здiйснено пiдробленою печаткою (штампом), у залежностi вiд способу його виготовлення можна знайти ряд ознак, що вказують на спосiб пiдробки.
Так, для пiдроблених вiдбиткiв печаток (штампiв), клiше характернi: незграбнiсть лiтер, нерiвнiсть штрихiв, нерiвномiрнi iнтервали мiж лiтерами i словами, розходження в конфiгурацiї й розмiрах однойменних лiтер, наявнiсть дзеркальних елементiв, вiдсутнiсть радiальностi у розмiщеннi лiтер, скривлення лiнiї рядка, несиметричне розмiщення тексту.
Перевiрка пiдпису особи, уповноваженої засвiдчувати сертифiкати
4.1.6. Для пiдтвердження країни походження товарiв у графi 8 бланка сертифiката проставляється пiдпис посадової особи, уповноваженої засвiдчувати сертифiкат про походження експортованого товару.
При перевiрцi пiдписiв у сертифiкатах необхiдно в першу чергу встановити, чи немає в них ознак, що вказують на технiчну пiдробку (утiснених штрихiв на зворотному боцi сертифiката, залишкiв копiювального паперу, слiдiв попередньої пiдготовки олiвцем).
4.1.7. Часткова пiдробка сертифiката можлива шляхом здiйснення дописки, пiдчищення або травлення.
Виявлення ознак дописки пов'язано з вивченням змiсту записiв, розмiщення їх вiдносно паралельних лiнiй та країв документа i т. iн.
Пiдчищення - це механiчне видалення штрихiв з метою змiни змiсту тексту. Пiдчищення можливо встановити на пiдставi сукупностi ознак механiчного впливу на матерiальний носiй i наявностi слiдiв первiсного тексту. Ознаки механiчного впливу на матерiал бланка сертифiката встановлюються вiзуальним спостереженням у косо падаючому освiтленнi.
До таких ознак вiдносять:
зменшення товщини папера на дiлянцi пiдчищення;
ушкодження лiнiй графлення, захисної сiтки;
залишки штрихiв первiсного тексту;
частки фарби, якi не вiдносяться до тексту, i т. д.
Травлення - це знебарвлення записiв шляхом впливу на них рiзними хiмiчними реактивами. Крiм травлення (знебарвлення), текст може бути вилучений шляхом змивання водою, спиртом i iншими хiмiчними рiдинами.
Ознаки, що дозволяють установити факт травлення при вiзуальному оглядi iз застосуванням ультрафiолетового освiтлювача: порушення проклейки паперу; змiна кольору паперу в тих мiсцях, де подiяв реактив; ушкодження паперу; знебарвлення захисної сiтки; залишки штрихiв первiсної сiтки; розплив фарби; наявнiсть плям i т. iн.
4.2. Нормативна перевiрка (документальний контроль) - установлення вiдповiдностi iнформацiї про країну походження товару, зазначеної у сертифiкатi, аналогiчнiй iнформацiї у декларацiї про походження товару (комерцiйний рахунок або iнший товаросупровiдний документ) та iнших матерiалах, що можуть бути використанi для пiдтвердження вiдомостей про країну походження товару.
4.3. У разi виникнення сумнiвiв з приводу достовiрностi сертифiката чи вiдомостей, що в ньому мiстяться, та/або вiдомостей про країну походження товару у декларацiї про походження товару посадовою особою митного органу для визначення країни походження товару здiйснюється фактичний контроль шляхом проведення митного огляду такого товару.
При здiйсненнi фактичного контролю посадовою особою проводиться перевiрка на предмет вiдповiдностi iнформацiї про країну походження товару, зазначеної на товарi/упаковцi, iнформацiї, зазначенiй у сертифiкатi та у декларацiї про походження товару.
Додаток |
|
(рiшення доповнено додатком згiдно з листом Управлiння митно-тарифного регулювання Державної митної служби України вiд 13.05.2008р. N 14/637-ЕП) |