ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ТЕХНIЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛIТИКИ
НАКАЗ
вiд 28 жовтня 2004 року | N 234 |
---|
Про затвердження Технiчного регламенту з
пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв гарячої
води
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 11 листопада 2004 р. за N 1435/10034 |
Вiдповiдно до Закону
України "Про пiдтвердження вiдповiдностi",
постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26 грудня
2003 року N 2022 "Про делегування Державному
комiтету з питань технiчного регулювання та
споживчої полiтики повноважень на затвердження
нормативно-правових актiв", а також для
забезпечення збереження теплових ресурсiв при
водопостачаннi наказую:
1. Затвердити Технiчний регламент з пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв гарячої води (додається).
2. Доручити Нацiональному науковому центру "Iнститут метрологiї" (Сидоренко Г. С.) здiйснювати розробку i перегляд нацiональних стандартiв, що можуть сприйматись як доказ вiдповiдностi вимогам Технiчного регламенту з пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв гарячої води.
3. Управлiнню стандартизацiї (Нелепов А. А.) забезпечити щорiчне внесення до Плану державної стандартизацiї робiт з розробки та перегляду нацiональних стандартiв, що можуть сприйматись як доказ вiдповiдностi вимогам Технiчного регламенту з пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв гарячої води.
4. Державному пiдприємству "Український науково-дослiдний i навчальний центр проблем стандартизацiї, сертифiкацiї та якостi" (Жарков Ю. В.) забезпечити публiкацiю в "Бюлетенi iнформацiйних матерiалiв зi стандартизацiї, метрологiї та сертифiкацiї" перелiку уповноважених органiв з пiдтвердження вiдповiдностi та нацiональних стандартiв, що можуть сприйматись як доказ вiдповiдностi вимогам Технiчного регламенту з пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв гарячої води.
5. Департаменту технiчного регулювання (Онопрiєнко В. В.):
5.1. У п'ятиденний термiн з дня пiдписання цього наказу забезпечити його подання на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
5.2. У тримiсячний термiн з дня реєстрацiї цього наказу в Мiнiстерствi юстицiї України забезпечити розроблення проекту плану поетапного впровадження Технiчного регламенту з пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв гарячої води.
6. Вiдповiдальнiсть за виконання цього наказу покласти на директора Департаменту технiчного регулювання Онопрiєнка В. В.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Черепкова С. Т.
Голова | Л. Школьник |
ПОГОДЖЕНО: | |
Перший заступник Мiнiстра промислової полiтики України | В. П. Казак |
Заступник Голови Державного комiтету України з питань житлово-комунального господарства | О. М. Бiлянський |
Голова Державного комiтету України з питань регуляторної полiтики та пiдприємництва | Ю. А. Авксентьєв |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Державного комiтету України з питань технiчного регулювання та споживчої полiтики вiд 28 жовтня 2004 р. N 234 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 11 листопада 2004 р. за N 1435/10034 |
ТЕХНIЧНИЙ РЕГЛАМЕНТ
З ПIДТВЕРДЖЕННЯ ВIДПОВIДНОСТI ЛIЧИЛЬНИКIВ ГАРЯЧОЇ
ВОДИ
1. ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
Цей Технiчний регламент, розроблений вiдповiдно до Директиви Ради Європейського Союзу вiд 11 вересня 1979 року щодо зближення законодавства держав - членiв ЄЕС стосовно лiчильникiв гарячої води (79/830/ЄЕС), установлює вимоги до лiчильникiв гарячої води (далi - лiчильники) та процедури з пiдтвердження їх вiдповiдностi метрологiчним та технiчним вимогам, а також правила маркування та введення лiчильникiв у обiг.
1.1. Дiя цього Технiчного регламенту поширюється на:
виробникiв лiчильникiв;
уповноважених виробниками осiб - резидентiв України або уповноважених осiб, якi вiдповiдають за введення лiчильникiв у обiг;
центральний орган виконавчої влади у сферi метрологiї;
уповноваженi в державнiй метрологiчнiй системi органи, якi проводять державнi випробування i повiрку лiчильникiв.
У цьому Технiчному регламентi лiчильники є самостiйними iнтегруючими вимiрювальними приладами для безперервного вимiрювання об'єму води, що протiкає через них.
Робота лiчильникiв ґрунтується на механiчному принципi, що передбачає застосування об'ємних камер з рухомими стiнками або дiю води, що протiкає, на швидкiсть обертання рухомого елемента (турбiни, iмпелера тощо).
1.2. Лiчильники повиннi нормально функцiонувати за температури води вiд 30 до 90° C включно.
1.3. Лiчильники можуть бути допущенi в обiг, якщо на них є маркування згiдно з роздiлом 5 цього Технiчного регламенту.
1.4. Центральний орган виконавчої влади у сферi метрологiї повинен забезпечувати, щоб уведення в обiг та експлуатацiю лiчильникiв було можливе тiльки за умови, якщо вони задовольняють вимогам цього Технiчного регламенту, враховуючи процедури пiдтвердження вiдповiдностi, регламентованi роздiлом 6 цього Технiчного регламенту, i якi мають маркування вiдповiдно до роздiлу 5 цього Технiчного регламенту.
2. ТЕРМIНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ
2.1. У цьому Технiчному регламентi використовуються термiни в таких значеннях:
2.1.1. Об'ємна витрата (далi - витрата) - фiзична величина, що дорiвнює значенню границi вiдношення об'єму води, яка протiкає через лiчильники, до промiжку часу, який потрiбний для протiкання цього об'єму води, при необмеженому зменшеннi промiжку часу, виражена в м3/год.
2.1.2. Максимальна витрата (qmax) - найбiльша витрата води, за якої лiчильник повинен нормально функцiонувати не бiльше 1 години на добу без пошкодження i перевищення максимально допустимої втрати тиску, при цьому похибка лiчильника не повинна виходити за границi допустимих значень.
2.1.3. Номiнальна витрата (qn) - витрата води, за якої лiчильник повинен нормально функцiонувати в безперервному або циклiчному робочих режимах, при цьому похибка лiчильника не повинна виходити за границi допустимих значень. Номiнальна витрата (qn) дорiвнює половинi максимальної витрати (qmax). Числове значення qn використовується для iдентифiкацiї лiчильника.
2.1.4. Мiнiмальна витрата (qmin) - витрата води, вище якої похибка лiчильника не виходить за границi допустимих значень i яка встановлена як функцiя вiд qn.
2.1.5. Дiапазон витрат - дiапазон витрат лiчильника, обмежений мiнiмальною (qmin) та максимальною (qmax) витратами. Вiн подiляється на двi областi, що визначаються як верхня i нижня, з рiзними нормованими границями допустимої похибки, роздiленi перехiдною витратою.
2.1.6. Перехiдна витрата (qt) - витрата, що роздiляє верхню i нижню областi дiапазону витрати i при якiй границi допустимої похибки змiнюють своє значення.
2.1.7. Границi допустимої похибки - найбiльшi значення вiдносної похибки (позитивної або вiд'ємної), що допускаються цим Технiчним регламентом при затвердженнi типу i проведеннi первинної та перiодичної повiрки (калiбрування).
2.1.8. Втрата тиску - необоротне зниження тиску, спричинене наявнiстю лiчильника на трубопроводi.
2.1.9. Показувальний пристрiй - сукупнiсть елементiв лiчильника, що дозволяють чiтко, легко та безпомилково зчитувати покази об'єму води, який пройшов через лiчильник.
2.2. Термiни "державнi випробування", "державнi контрольнi випробування", "повiрка", "первинна повiрка", "калiбрування" та "державна метрологiчна атестацiя" вживаються в цьому Технiчному регламентi у значеннях, визначених Законом України "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть".
3. МЕТРОЛОГIЧНI ХАРАКТЕРИСТИКИ
3.1. Границi допустимої похибки в нижнiй областi вiд qmin (включно) до qt (не включаючи) становлять ±5 %.
3.2. Границi допустимої похибки у верхнiй областi вiд qt (включно) до qmax (включно) становлять ±3 %.
3.3. Порiг чутливостi лiчильникiв повинен бути не бiльше 0,5 qmin.
3.4. Лiчильники подiляють на чотири класи залежно вiд значень qmin i qt, як зазначено в таблицi 1.
Таблиця 1
Класи | qn | |
< 15 м3/год. | і 15 м3/год. | |
Клас A qmin qt |
0,04 qn 0,10 qn |
0,08 qn 0,20 qn |
Клас B qmin qt |
0,02 qn 0,08 qn |
0,04 qn 0,15 qn |
Клас C qmin qt |
0,01 qn 0,06 qn |
0,02 qn 0,10 qn |
Клас D qmin qt |
0,01 qn 0,015 qn |
- - |
4. ТЕХНIЧНI ХАРАКТЕРИСТИКИ
4.1. Конструкцiя
4.1.1. Конструкцiя лiчильникiв повинна забезпечувати:
середнє напрацювання до вiдмови - не менше 10000 годин;
середнiй повний термiн служби - не менше 12 рокiв.
4.1.2. Конструкцiя лiчильникiв повинна забезпечувати вiдповiднiсть лiчильникiв вимогам цього Технiчного регламенту в нормальних умовах застосування.
4.1.3. Якщо лiчильники призначенi для застосування в конструкцiях, що передбачають випадкову змiну напрямку потокiв, вони повиннi функцiонувати без пошкоджень i зберiгати свої метрологiчнi характеристики в нормальних умовах застосування та враховувати такi змiни.
4.1.4. Конструкцiя лiчильникiв повинна забезпечувати захист вiд несанкцiонованого доступу, який може вплинути на функцiонування лiчильника або його метрологiчнi характеристики.
4.2. Матерiали
4.2.1. Усi матерiали лiчильникiв, якi контактують з водою, що проходить через них, повиннi бути неруйнiвними i не шкiдливими для здоров'я.
4.2.2. Змiни температури води в границях робочого дiапазону не повиннi несприятливо впливати на матерiали, що використовуються для виготовлення лiчильникiв.
4.2.3. Матерiали повиннi вiдповiдати вимогам чинних нацiональних стандартiв.
4.2.4. Лiчильники повиннi виготовлятися з корозiєстiйких матерiалiв або бути захищенi антикорозiйним покриттям.
4.2.5. Лiчильники повиннi виготовлятися з матерiалiв, що вiдповiдають умовам їхньої роботи.
4.2.6. Лiчильники повиннi витримувати максимально допустимий робочий тиск (далi - МРТ) - максимальний внутрiшнiй тиск, який може витримувати лiчильник протягом тривалого промiжку часу за даної температури.
Для потокiв води при постiйнiй температурi 90° C використовуються лiчильники з незмiнним МРТ i номiнальний тиск дорiвнює МРТ. Мiнiмальне значення МРТ становить 106 Па (10 бар).
4.3. Показувальний пристрiй
4.3.1. Показувальний пристрiй повинен мiстити засоби вiзуального контролю i градуювання.
4.3.2. Показувальний пристрiй може мати додатковi елементи контролю i градуювання за допомогою iнших методiв, наприклад, автоматичних.
4.3.3. Вимiрюваний об'єм повинен вiдображатися в кубiчних метрах. Позначення одиницi вимiрювання об'єму (м3 або m3) повинно вказуватися на шкалi або безпосередньо на цифровому показувальному пристрої.
4.3.4. Показувальний пристрiй повинен реєструвати об'єм без обнулiння показiв протягом щонайменше 1999 годин роботи лiчильника за номiнальної витрати, зазначеної в таблицi 2.
Таблиця 2
Номiнальна витрата, qn, м3/год. |
Дiапазон показувального
пристрою, м3 (мiнiмальний) |
qn Ј 5 | 9 999 |
5 < qn Ј 50 | 99 999 |
50 < qn Ј 500 | 999 999 |
500 < qn Ј 4000 | 9 999 999 |
4.3.5. Декади показувального пристрою, що показують об'єм води в кубiчних метрах, повиннi бути чорного кольору, а декади, що вiдлiчують об'єм води в частках кубiчного метра, - червоного.
4.3.6. Обертове перемiщення у стрiлочних або кругових шкалах повинно здiйснюватися за годинниковою стрiлкою. Лiнiйне перемiщення в стрiлочних шкальних показувальних пристроях повинно здiйснюватися злiва направо. Перемiщення оцифрованого ролика показувальних пристроїв повинно здiйснюватися вгору. Зростаюча змiна в електронних цифрових показувальних пристроях повинна бути миттєвою.
4.3.7. Типи показувальних пристроїв:
а) тип 1 - аналоговий пристрiй. Покази об'єму води позначаються постiйним перемiщенням:
однiєї або кiлькох стрiлок, що рухаються вiдносно вiдградуйованої шкали;
однiєї або декiлькох кругових шкал чи роликiв для кожного проходження стрiлки.
Кожна подiлка шкали, виражена в кубiчних метрах, повинна бути кратною 10n, де n - додатнє або вiд'ємне цiле число або нуль, унаслiдок встановлення системи послiдовних десяткових розрядiв.
Кожну шкалу потрiбно або вiдградуювати у значеннях, виражених у кубiчних метрах, або вказати множник (х 0,001; х 0,01; х 0,1; х 1; х 10; х 100; х 1000 i т. iн.);
б) тип 2 - цифровий пристрiй. Покази об'єму води визначаються рядом послiдовних цифр, що з'являються в одному або декiлькох вiконцях.
Поява цифрових даних повинна зупинятися, поки змiнюються значення наступного нижнього розряду вiд 9 до 0. Вiконце повинне бути достатньо великим, щоб уможливити однозначне зчитування значення найменшого десяткового розряду. Висота цифр повинна бути не менше 4 мм;
в) тип 3 - поєднання аналогових i цифрових пристроїв. Покази об'єму води подаються комбiнацiєю типiв 1 i 2 показувальних пристроїв i вiдповiднi вимоги будуть стосуватися кожного типу.
Найменший десятковий розряд цифрового показувального пристрою може безперервно перемiщуватися.
4.3.8. Показувальний пристрiй повинен бути захищений прозорим вiкном (склом чи iншим матерiалом).
4.3.9. Повинен бути передбачений спосiб видалення конденсату, що з'являється на внутрiшнiй поверхнi прозорого вiкна, яке закриває показувальний пристрiй, без демонтажу лiчильника.
4.4. Контрольнi пристрої
4.4.1. Показувальний пристрiй, що має найменший десятковий розряд, називається контрольним елементом. Найменше значення подiлки шкали називається подiлкою контрольної шкали.
Видима контрольна позначка може мати безперервний або дискретний рух.
Кожний показувальний пристрiй повинен бути забезпечений засобами для вiзуальної однозначної перевiрки i градуювання за допомогою контрольного елемента.
Для способу контролю з вiзуальним показувальним пристроєм допускається використовувати додатковi елементи для швидкого контролю (диски, зiрки тощо), зчитування за допомогою зовнiшнiх електронних засобiв, якi перетворюють сигнали, що реєструються, в числовi данi.
Цi пристрої не повиннi мати жодного впливу на метрологiчнi характеристики лiчильникiв.
4.4.2. Цiна подiлки контрольної шкали, виражена в кубiчних метрах, повинна зазначатися так: 1 х 10n; 2 х 10n або 5 х 10n, де n - додатнє або вiд'ємне цiле число або нуль.
Для аналогових i цифрових показувальних пристроїв з безперервним рухом контрольного елемента подiлку контрольної шкали можна одержати шляхом подiлу на 2, 5 чи 10 рiвних частин iнтервалу мiж двома послiдовними показами контрольного елемента. Указанi дробовi подiлки не нумеруються.
Для цифрових показувальних пристроїв з дискретним рухом контрольного елемента цiна подiлки контрольної шкали є iнтервалом мiж двома послiдовними показами або рiзницею перемiщення контрольного елемента.
4.4.3. На показувальних пристроях з безперервним рухом контрольного елемента довжина подiлки контрольної шкали повинна бути не менше 1 мм i не бiльше 5 мм.
Шкала повинна складатися з лiнiй рiвної товщини, яка не перевищує чвертi вiдстанi мiж осями двох послiдовних лiнiй, що вiдрiзняються тiльки довжиною; або з контрастних смужок, постiйна ширина яких дорiвнює довжинi подiлки шкали.
Ширина кiнчика стрiлки не повинна перевищувати чвертi вiдстанi мiж двома подiлками шкали i в будь-якому випадку повинна бути не бiльшою 0,5 мм.
4.4.4. Дробовi подiлки контрольної шкали повиннi бути невеликими, щоб максимальне значення неточностi вимiрювання, спричинене зчитуванням пiд час перевiрки, не перевищувало 0,5 % i щоб при мiнiмальнiй витратi на проведення випробування витрачалося не бiльше 1 год. 30 хв.
Коли покази контрольного елемента є безперервними, то можлива неточнiсть, спричинена зчитуванням, повинна бути не бiльше однiєї цифри (подiлки шкали).
4.4.5. Додатковi контрольнi елементи можуть бути використанi за умови, якщо цiна подiлки їх контрольної шкали є достатньо малою i неточнiсть вимiрювання, спричинена зчитуванням показiв лiчильника, не перевищує 0,5 % об'ємної витрати.
4.4.6. Лiчильники можуть бути приєднаними до регулюючого пристрою, що дозволяє вносити змiни у вiдношення мiж показаним об'ємом i об'ємом, що реально пройшов через лiчильник. Цей пристрiй є обов'язковим для лiчильникiв, в яких застосовується вплив швидкостi води на обертання рухомої частини.
4.4.7. Застосування пристрою для збiльшення швидкостi обертання рухомого елемента лiчильникiв при витратi нижче qmin забороняється.
5. МАРКУВАННЯ
5.1. Усi лiчильники повиннi мати чiтке незмивне маркування, яке мiстить iнформацiю, що зазначена на корпусi приладу, шкалi показувального пристрою, маркувальнiй табличцi або незнiмнiй кришцi:
назву або торговий знак виробника;
клас, позначення лiчильника i втрати тиску в паскалях або, якщо числове значення позначення лiчильника не вiдповiдає числовому значенню номiнальної витрати qn, то значення qn вказують додатково пiсля позначення лiчильника;
рiк випуску i серiйний номер;
одну або двi стрiлки, якi вказують напрям потоку; напрям потоку не можна вказувати на кришцi, а тiльки на корпусi лiчильника;
позначення типу лiчильника;
номiнальний тиск у паскалях (барах), якщо вiн може перевищувати 106 Па (10 бар);
букву "V", якщо лiчильник може працювати належним чином лише у вертикальнiй позицiї, або букву "Н", якщо лiчильник може працювати належним чином лише у горизонтальнiй позицiї;
позначення лiчильника або номiнальний розмiр у разi розбiжностi зi значеннями у вiдповiдних стандартах;
знак затвердження типу згiдно з ДСТУ 3400-2000. Метрологiя. Державнi випробування засобiв вимiрювальної технiки. Основнi положення, органiзацiя, порядок проведення i розгляду результатiв (далi - ДСТУ 3400);
нацiональний знак вiдповiдностi, нанесений вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.11.2001 N 1599 "Про затвердження опису та правил застосування нацiонального знака вiдповiдностi".
5.2. Маркування повиннi бути такими, щоб їх можна було бачити без демонтажу лiчильника.
5.3. Лiчильники повиннi мати запобiжний пристрiй (пломбу або кришку), який би пiсля правильного встановлення лiчильника забезпечував неможливiсть демонтажу або переналагоджування лiчильника та регулювального пристрою без його пошкодження.
5.4. Для кольорового оформлення складових частин лiчильникiв (кришки, пломбувального кiльця тощо) та маркування треба використовувати червоний колiр.
6. ПРОЦЕДУРИ ПIДТВЕРДЖЕННЯ ВIДПОВIДНОСТI
Для пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв вимогам цього Технiчного регламенту застосовуються модулi процедур оцiнки вiдповiдностi або їх комбiнацiї вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.10.2003 N 1585 "Про затвердження Технiчного регламенту модулiв оцiнки вiдповiдностi та вимог щодо маркування нацiональним знаком вiдповiдностi, якi застосовуються в технiчних регламентах з пiдтвердження вiдповiдностi".
6.1. Модуль B
6.1.1. Модуль B для лiчильникiв реалiзується через державнi випробування.
6.1.2. При позитивних результатах державних випробувань повинен бути виданий сертифiкат затвердження (перевiрки) типу.
6.2. Модуль C
6.2.1. Модуль C для лiчильникiв реалiзується за допомогою державних контрольних випробувань.
6.3. Виробник або уповноважена ним особа - резидент України складає декларацiю про вiдповiднiсть (додаток), копiю якої вiн має зберiгати протягом 10 рокiв пiсля виготовлення останнього зразка лiчильника.
6.4. Затвердження типу лiчильникiв (модуль B) та пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв затвердженому типу (модуль C) проводяться за процедурами, передбаченими ДСТУ 3400.
При затвердженнi типу та встановленнi вiдповiдностi затвердженому типу лiчильники пiдлягають таким випробуванням:
на тиск (герметичнiсть);
визначення кривих похибки вимiрювань у функцiї витрати у залежностi вiд температури та тиску;
на втрату тиску;
на прискорене зношення.
6.4.1. Випробування проводяться при температурi води (85 ± 5)° C за умови, що протягом одного випробування змiна температури не повинна перевищувати 5° C i температура в жоднiй секцiї повiрочної установки не повинна падати нижче 30° C.
6.4.2. Випробування проводяться вiдповiдно до вимог та за методиками ДСТУ 3709.3-98 (ISO 4064-3:-1978). Вимiрювання витрати води в закритих каналах. Лiчильники холодної питної води. Частина 3. Методи i засоби випробувань (далi - ДСТУ 3709.3).
6.4.3. При випробуваннях на тиск (герметичнiсть) кожний лiчильник повинен витримувати без витiкання, просочування крiзь стiнки i пошкодження тиск, що дорiвнює:
16·105 Па (16 бар) або в 1,6 рази бiльше номiнального тиску, якщо вiн перевищує 106 Па (10 бар) за перiод 15 хв.;
20·105 Па (20 бар) або в 2 рази бiльше номiнального тиску, якщо вiн перевищує 106 Па (10 бар) за перiод 1 хв.
6.4.4. При визначеннi кривої похибки вимiрювання як функцiї витрати похибку показiв лiчильника (пiд час вимiрювання об'єму) випробування, звичайно, проводять на гарячiй водi, що має температуру (50 ± 5)° C, щонайменше на трьох витратах:
вiд 0,9 qmax до qmax;
вiд qt до 1,1qt;
вiд qmin до 1,1qmin.
Визначення кривої похибки може бути проведене на холоднiй водi, якщо це описано в методицi випробувань при затвердженнi типу лiчильника.
Позначка про це має бути внесена в сертифiкат вiдповiдностi затвердження типу.
6.4.5. Випробування на втрату тиску проводять при максимальнiй витратi. За результатами випробувань лiчильники дiляться на чотири групи залежно вiд втрати тиску при максимальнiй витратi, виходячи з таких максимальних значень: 105 Па (1 бар); 6·104 Па (0,6 бар); 3·104 Па (0,3 бар) i 104 Па (0,1 бар). Вiдповiдна величина втрати тиску повинна бути вказана в сертифiкатi затвердження типу.
6.4.6. Випробування на прискорене зношення проводять за умов, що наведенi в таблицi 3.
Таблиця 3
Номiнальна витрата qn, м3/год. | Випробувальна витрата | Вид випробувань | Число зупинок | Тривалiсть зупинок | Тривалiсть роботи при випробувальнiй витратi | Тривалiсть запуску та зупинки, с |
Ј 10 | qn | перервний | 100000 | 15 с | 15 с | 0,15 qn, але не менше 1 |
2 qn | безперервний | - | - | 100 год. | - | |
>10 | qn | безперервний | - | - | 500 год. | - |
2 qn | безперервний | - | - | 200 год. | - |
6.4.7. Перед першим випробуванням та пiсля кожного випробування криву похибки вимiрювання слiд визначати, як зазначено в пунктi 6.4.4.
6.4.8. Пiсля кожного випробування змiщення кривої похибки не повинно перевищувати 3 % в межах вiд qmin до qt або 1,5 % вiд qt до qmax. Максимальна похибка лiчильника в межах вiд qmin до qt складає ±6 %, а вiд qt до qmax - ±2,5 %.
6.4.9. При проведеннi випробувань лiчильникiв при затвердженнi їх типу, пiдтвердженнi вiдповiдностi затвердженому типу, метрологiчнiй атестацiї та повiрцi (калiбруваннi) уповноважений орган, що проводить цi випробування, повинен переконатися в тому, що засоби вимiрювальної технiки (далi - ЗВТ), якi використовуються пiд час проведення випробувань, вiдповiдають таким вимогам:
границi допустимої похибки при вимiрюваннi об'єму не перевищують ±0,2 %;
границi допустимої похибки при вимiрюваннi тиску не перевищують ±5 %;
границi допустимої похибки при вимiрюваннi втрати тиску не перевищують ±2,5 %;
границi допустимої похибки при вимiрюваннi температури не перевищують ±1° C.
Протягом 6 рокiв пiсля введення цього Технiчного регламенту пiд час проведення випробувань при затвердженнi типу лiчильникiв, пiдтвердженнi вiдповiдностi затвердженому типу, метрологiчнiй атестацiї та повiрцi (калiбруваннi) допускається застосовувати ЗВТ, що забезпечують границi допустимої похибки при вимiрюваннi об'єму залежно вiд дiаметра умовного проходу при мiнiмальному об'ємi води за пропуск в дiапазонi витрат вiд qmin до qt - ±1,25 %, а в дiапазонi вiд qt до qmax - ±0,5 %.
Випробування на стiйкiсть до змiн температури складається з 25 випробувальних циклiв, що проходять за умов, зазначених у таблицi 4.
Таблиця 4
Температура води | Витрата | Тривалiсть |
(85 ± 5)° C | Qmax | 8 хв. |
- | 0 | 1 або 2 хв. |
Холодна вода | Qmax | 8 хв. |
- | 0 | 1 або 2 хв. |
6.4.10. Пiд час проведення випробувань слiд пiдтримувати постiйну витрату.
Вiдносна змiна витрати пiд час кожного випробування (за винятком вимикання та вмикання) не повинна перевищувати:
±2,5 % в дiапазонi вiд qmin (включно) до qt (виключаючи qt);
±5,0 % в дiапазонi вiд qt (включно) до qmax (включно).
Значення витрати при побудовi кривої похибки вимiрювання дорiвнює об'єму води, що пройшла протягом випробування, подiленому на час. Ця змiна витрати буде прийнятною, якщо вiдносна змiна тиску (в потоку на вiдкритому повiтрi) або вiдносна змiна втрати тиску (в закритих каналах) не перевищує:
±5 % в дiапазонi вiд qmin (включно) до qt (виключаючи qt);
±10 % в дiапазонi вiд qt (включно) до qmax (включно).
6.4.11. ЗВТ, що застосовуються пiд час проведення випробувань, повиннi мати вiдмiтку (тавро або свiдоцтво) про повiрку, калiбрування або метрологiчну атестацiю.
6.4.12. Тип лiчильникiв буде затверджено, якщо результати державних випробувань мають позитивнi висновки.
6.5. Модуль F
Модуль F для лiчильникiв реалiзується у комбiнацiї з модулем B за допомогою повiрки або калiбрування.
6.5.1. При випуску лiчильникiв з виробництва вони повиннi пiдлягати первиннiй повiрцi. При цьому повинно бути встановлено, що всi поданi лiчильники вiдповiдають затвердженому типу i вимогам чинних нормативних документiв.
6.5.2. Повiрка (калiбрування) проводиться за ДСТУ 3709.3 та ГОСТ 8.156-83. ГСИ. Счетчики холодной воды. Методы и средства поверки.
6.5.3. Тиск на виходi всiх лiчильникiв повинен бути достатньо високим, щоб виключити виникнення кавiтацiї.
6.5.4. Установка для проведення повiрки (калiбрування) повинна забезпечувати наявнiсть строго визначеного випробувального контуру мiж лiчильниками, що повiряються (калiбруються), i контрольної ємностi, а також можливiсть перевiрки герметичностi в будь-який час.
6.5.5. Якщо паралельно працюють декiлька випробувальних контурiв, необхiдно виключити їхнiй взаємний вплив, щоб уникнути порушень пункту 6.4.10 цього Технiчного регламенту.
6.5.6. Якщо всi похибки знаходяться в однiй областi, лiчильник повинен бути вiдрегульований таким чином, щоб похибки не перевищували половину максимально допустимих значень.
6.5.7. Якщо результати повiрки (калiбрування) позитивнi, на пломбу лiчильника або незнiмну кришку повинно бути нанесене повiрочне тавро (чи iнше позначення, передбачене вiдповiдними стандартами) та зроблена позначка в експлуатацiйнiй документацiї.
Лiчильники без вiдбитка тавра (iншого позначення, передбаченого вiдповiдними стандартами) до експлуатацiї не допускаються.
6.5.8. Примiщення та обладнання, що використовуються пiд час проведення випробувань, повиннi забезпечити умови, що передбаченi пунктами 6.4.9, 6.4.10, i дозволити надiйне проведення випробувань без зайвої втрати часу для осiб, що проводять цi випробування.
6.6. Модуль G
6.6.1. Модуль G для лiчильникiв реалiзується за допомогою державної метрологiчної атестацiї.
6.6.2. Державна метрологiчна атестацiя лiчильникiв проводиться у вiдповiдностi до вимог, що викладенi в пунктi 6.4 цього Технiчного регламенту, та з урахуванням вимог ДСТУ 3215-95. Метрологiя. Метрологiчна атестацiя засобiв вимiрювальної технiки. Органiзацiя та порядок проведення.
6.6.3. При позитивних результатах державної метрологiчної атестацiї повинно бути видане свiдоцтво про державну метрологiчну атестацiю. Лiчильники без свiдоцтва про державну метрологiчну атестацiю до експлуатацiї не допускаються.
6.6.4. Умови проведення державної метрологiчної атестацiї повиннi також вiдповiдати пунктам 6.5.3 - 6.5.6, 6.5.8 цього Технiчного регламенту.
Начальник управлiння пiдтвердження вiдповiдностi | О. Я. Сердюков |
Додаток до пункту 6.3 Технiчного регламенту з пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв гарячої води |
ДЕКЛАРАЦIЯ ПРО ВIДПОВIДНIСТЬ
(повна назва виробника або його уповноваженої особи, якi є |
резидентами України, або постачальника; |
їх мiсцезнаходження, код ЄДРПОУ (за наявностi)) |
в особi | |
(посада, прiзвище, iм'я та по батьковi уповноваженої особи) |
пiдтверджує, що лiчильники | , | |
(повна назва, тип, марка, модель) |
якi випускаються за | , | |
(назва та позначення документацiї) |
вiдповiдають Технiчному регламенту з пiдтвердження вiдповiдностi лiчильникiв гарячої води згiдно з |
(назва та позначення |
нормативних документiв (за наявностi)) |
та пiдлягають оцiнцi вiдповiдностi згiдно з модулями зазначеного Технiчного регламенту. |
Сертифiкат затвердження типу* |
(номер сертифiката затвердження типу, дата його реєстрацiї, термiн |
. | |
дiї, назва та мiсцезнаходження уповноваженого органу) |
Декларацiю складено пiд цiлковиту вiдповiдальнiсть виробника/уповноваженої особи/постачальника. |
(посада) | (пiдпис) | (iнiцiали та прiзвище) |
МП | ____________________ (дата) |
______________
* Наведений абзац застосовується
за умови пiдтвердження вiдповiдностi за пунктами
6.1, 6.2 i 6.5 цього Технiчного регламенту.
Начальник управлiння пiдтвердження вiдповiдностi | О.Я.Сердюков |