АДМIНIСТРАЦIЯ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.02.2005 | N 111 |
---|
Про затвердження Iнструкцiї про порядок
проведення службового розслiдування у Державнiй
прикордоннiй службi України
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 23 лютого 2005 р. за N 261/10541 |
Згiдно зi статтями 84-88
Дисциплiнарного статуту Збройних Сил України та
з метою належної органiзацiї проведення
службових розслiдувань в органах Державної
прикордонної служби України та прийняття
законних рiшень за їх висновками наказую:
1. Затвердити Iнструкцiю про порядок проведення службового розслiдування у Державнiй прикордоннiй службi України (додається).
2. Наказ Державного комiтету у справах охорони державного кордону України вiд 19.12.2002 N 738 "Про затвердження та введення в дiю Iнструкцiї про порядок проведення службових розслiдувань у Прикордонних вiйськах України" скасувати.
3. Заступникам Голови Державної прикордонної служби України, начальникам регiональних управлiнь, начальникам органiв Державної прикордонної служби України у своїй дiяльностi суворо керуватися зазначеною Iнструкцiєю.
4. Управлiнню правового забезпечення Мiжнародно-правового департаменту Адмiнiстрацiї Держприкордонслужби України забезпечити подання цього наказу до Мiнiстерства юстицiї України на державну реєстрацiю.
5. Наказ довести до вiдома офiцерського складу Державної прикордонної служби України.
Голова Державної прикордонної служби України генерал-полковник | М.М.Литвин |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Адмiнiстрацiї Держприкордонслужби України 14.02.2005 N 111 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 23 лютого 2005 р. за N 261/10541 |
IНСТРУКЦIЯ
про порядок проведення службового розслiдування
у Державнiй прикордоннiй службi України
Загальнi положення
1. Ця Iнструкцiя визначає пiдстави, порядок призначення i проведення службового розслiдування за фактами невиконання (неналежного виконання) вiйськовослужбовцями своїх службових обов'язкiв, порушення вiйськової дисциплiни, порядку несення служби або громадського порядку.
Пiд час проведення розслiдувань за фактами заподiяння державi матерiальних збиткiв ця Iнструкцiя застосовується в межах, якi не суперечать Положенню про матерiальну вiдповiдальнiсть вiйськовослужбовцiв за шкоду, заподiяну державi, затвердженому постановою Верховної Ради України вiд 23.06.95 N 243/95-ВР.
2. Службове розслiдування в обов'язковому порядку проводиться у разi:
невиконання або неналежного виконання вiйськовослужбовцем службових обов'язкiв, що загрожувало життю i здоров'ю особового складу, цивiльних осiб або заподiяло їм матерiальну чи моральну шкоду;
невиконання або недбалого ставлення до виконання вимог наказiв та iнших керiвних документiв, що негативно вплинуло на стан виконання покладених на орган Державної прикордонної служби завдань;
у разi поранення або смертi, що сталися внаслiдок застосування вiйськовослужбовцем фiзичного впливу i спецiальних засобiв, а також у разi застосування зброї до iнших вiйськовослужбовцiв чи цивiльного населення;
порушення порядку та правил несення служби в прикордонному нарядi;
недозволеного розголошення змiсту або втрати службових документiв;
у разi вчинення правопорушення, що мiстить ознаки злочину або корупцiйного дiяння.
3. Якщо пiд час службового розслiдування буде з'ясовано, що правопорушення вiйськовослужбовця мiстить ознаки злочину, начальник органу Державної прикордонної служби України зобов'язаний вжити заходiв у встановленому Кримiнально-процесуальним кодексом України порядку.
4. Службовi розслiдування за фактами розголошення таємної iнформацiї, втрати її матерiальних носiїв проводяться з дотриманням вимог щодо забезпечення режиму секретностi.
Порядок призначення службового розслiдування
5. Рiшення про проведення службового розслiдування приймається начальником (командиром), який має право видавати письмовi накази та притягати пiдлеглого вiйськовослужбовця до дисциплiнарної вiдповiдальностi.
Службове розслiдування призначається письмовим наказом. У наказi зазначаються пiдстави для призначення розслiдування, особа (якщо вона встановлена), стосовно якої воно має бути проведено, мета та термiн проведення, а також посадова особа (особи), якiй (яким) доручено його проведення.
6. Пiдставою для призначення службового розслiдування можуть бути рапорти посадових та службових осiб добового (прикордонного) наряду, командирiв пiдроздiлiв, начальникiв служб, iнших посадових осiб, окремих вiйськовослужбовцiв, заяви (скарги) громадян, а також iншi повiдомлення про правопорушення, подiї, що потребують з'ясування обставин, за яких вони сталися.
7. Командири пiдроздiлiв та iншi посадовi особи про наявнi факти вчинення правопорушення, подiї тощо зобов'язанi негайно письмово доповiсти в установленому порядку начальниковi (командиру) органу Держприкордонслужби України.
Начальник (командир) зобов'язаний призначити службове розслiдування не пiзнiше триденного термiну з моменту, коли йому стало вiдомо про факт учинення правопорушення, подiю, що потребують з'ясуванню обставин, за яких вони сталися.
8. Службове розслiдування може бути проведено особисто начальником (командиром) чи доручено iншiй посадовiй особi, компетентнiй в питаннях, якi повиннi розслiдуватися.
У разi потреби залучення фахiвцiв до проведення службового розслiдування начальник (командир) призначає групу фахiвцiв на чолi зi старшим групи, про що оголошується в наказi.
9. Службовi розслiдування також можуть призначатися наказом Адмiнiстрацiї Держприкордонслужби України. У цьому разi Голова Державної прикордонної служби України чи його заступники можуть доручити проведення службового розслiдування як групi Адмiнiстрацiї Держприкордонслужби України, так i посадовим особам пiдпорядкованих органiв Державної прикордонної служби України, у яких скоєно правопорушення, сталася подiя, що потребують розслiдування.
10. У разi скоєння вiйськовослужбовцями правопорушення, зазначеного в п. 2 цiєї Iнструкцiї, та непризначення вiдповiдним начальником (командиром) з будь-яких причин службового розслiдування або проведення його неповно чи необ'єктивно службове розслiдування за таким фактом проводиться за письмовим наказом начальника регiонального управлiння чи Адмiнiстрацiї Держприкордонслужби України, якi виявили цей факт. Таке розслiдування має бути проведено в термiни, визначенi ст. 85 Дисциплiнарного статуту Збройних Сил України. При цьому в обов'язковому порядку вирiшується питання про притягнення до вiдповiдальностi осiб, винних у неповному проведеннi (не проведеннi) службового розслiдування.
11. Заборонено проводити службове розслiдування особам, якi є пiдлеглими вiйськовослужбовця, чиє правопорушення пiдлягає розслiдуванню, а також особам - спiвучасникам правопорушення або зацiкавленим у наслiдках розслiдування.
Термiни проведення службового розслiдування
12. Службове розслiдування має бути завершено протягом одного мiсяця з дня його призначення начальником (командиром).
У необхiдних випадках цей термiн може бути продовжено посадовою особою, якою призначено розслiдування, або старшим начальником, але не бiльше як на один мiсяць. Рiшення про продовження термiну розслiдування оформляється письмовим наказом.
Порядок проведення службового розслiдування
13. Особам, якi проводять службове розслiдування, надається право:
отримувати вiд вiйськовослужбовцiв та працiвникiв уснi чи письмовi пояснення, необхiднi документи, довiдки, консультативнi та експертнi висновки;
ознайомлюватися i вивчати, у тому числi з виїздом на мiсце подiї, вiдповiднi документи, у разi потреби знiмати з них копiї та долучати до матерiалiв службового розслiдування;
отримувати iнформацiю, пов'язану iз службовим розслiдуванням, вiд юридичних i фiзичних осiб з дотриманням вимог чинного законодавства на пiдставi запиту посадової особи, яка призначила службове розслiдування.
14. Посадовi особи органiв Державної прикордонної служби України зобов'язанi надавати правдивi письмовi пояснення щодо сутi предмета розслiдування та поставлених їм питань, пред'являти вiдповiднi документи чи матерiали.
Особа, стосовно якої проводиться службове розслiдування, має право давати уснi та письмовi пояснення, робити заяви, подавати документи i порушувати клопотання про витребування та залучення нових документiв, опитування вiдповiдних осiб.
15. У разi вiдмови вiйськовослужбовця, стосовно якого проводиться службове розслiдування, надати пояснення, посадова особа, що його проводить, складає вiдповiдну довiдку. Змiст такої довiдки засвiдчується пiдписами двох свiдкiв цього факту.
16. Розслiдування та його результати оформляються письмово. За погодженням з особами, якi опитуються, їх пояснення можуть фiксуватися технiчними засобами. Такi пояснення оформляються надалi в письмовому виглядi i пiдписуються опитуваним.
Предмет службового розслiдування
17. Розслiдування має встановити:
наявнiсть чи вiдсутнiсть подiї, з приводу якої було призначено розслiдування, та її обставини (час, мiсце) i наслiдки;
осiб, з вини яких трапилася подiя, та осiб, дiї чи бездiяльнiсть яких сприяли шкiдливим наслiдкам або створювали загрозу для їх спричинення;
наявнiсть причинного зв'язку мiж подiєю, з приводу якої було призначено службове розслiдування, та неправомiрними дiями вiйськовослужбовця;
конкретнi неправомiрнi дiї або бездiяльнiсть вiйськовослужбовця, який вчинив правопорушення;
вимоги законiв чи iнших нормативно-правових актiв та керiвних документiв або посадових iнструкцiй, якi було порушено;
ступiнь провини кожної з осiб, причетних до правопорушення;
форму провини (навмисно чи з необережностi) та мотиви протиправної поведiнки вiйськовослужбовця i його ставлення до скоєного;
причини правопорушення та умови, що сприяли правопорушенню;
чи вчинено правопорушення пiд час виконання вiйськовослужбовцем службових обов'язкiв.
Оформлення результатiв розслiдування
18. За результатами службового розслiдування складається висновок, у якому, крiм положень, визначених пунктом 17 цiєї Iнструкцiї, обов'язково зазначаються:
посада, вiйськове звання, прiзвище, iм'я та по батьковi, рiк народження, освiта, термiн вiйськової служби та термiн перебування на останнiй посадi особи, стосовно якої проведено службове розслiдування;
пiдстави службового розслiдування;
час, мiсце, суть порушення;
якi вимоги законiв чи iнших нормативно-правових актiв та керiвних документiв або посадових iнструкцiй, якi було порушено кожним iз вiйськовослужбовцiв;
обставини, що пом'якшують або обтяжують вiдповiдальнiсть чи знiмають вину;
заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслiдування, мотиви їх вiдхилення чи пiдстави для задоволення;
висновок щодо наявностi чи вiдсутностi в дiяннi вiйськовослужбовця складу дисциплiнарного правопорушення та в чому воно (за наявностi такого) полягало;
пропозицiї щодо притягнення винних осiб до вiдповiдальностi правами вiдповiдного начальника (командира) без зазначення конкретного виду стягнення;
iншi заходи, якi пропонується здiйснити для усунення причин правопорушення та умов, що йому сприяли;
дата складання висновку.
Висновки щодо допущених вiйськовослужбовцем порушень в обов'язковому порядку повиннi пiдтверджуватися посиланнями на наявнi докази.
19. Висновок службового розслiдування пiдписується особою (особами), якою (якими) воно проводилося.
Кожен учасник розслiдування має право письмово викласти свою окрему думку, яка додається до висновку.
20. Перед поданням висновку службового розслiдування для затвердження посадовiй особi, яка призначила розслiдування, в обов'язковому порядку здiйснюється його правова оцiнка старшим юрисконсультом (посадовою особою юридичної служби, управлiння правового забезпечення) органу Державної прикордонної служби України.
Якщо юрист погоджується з висновком службового розслiдування, вiн вiзує його, поставивши свiй пiдпис нижче пiдписiв осiб, якi проводили розслiдування. Якщо юрист не погоджується з висновком службового розслiдування, вiн надає свої письмовi заперечення, якi долучаються до матерiалiв розслiдування.
21. Пiсля здiйснення правової оцiнки висновок службового розслiдування посадовою особою, яка проводила розслiдування, подається на розгляд начальниковi (командиру), який призначив це розслiдування. До висновку додаються усi матерiали розслiдування (у тому числi, за наявностi, i заперечення юриста).
22. Особи, якi проводять службове розслiдування, несуть персональну вiдповiдальнiсть за всебiчне, повне, своєчасне й об'єктивне його проведення та додержання чинного законодавства України.
Прийняття рiшення за результатами розслiдування
23. Накладати на вiйськовослужбовцiв дисциплiнарнi стягнення мають право лише їхнi прямi начальники.
24. Посадова особа, яка призначала службове розслiдування, у 10-денний термiн розглядає висновок та всi iншi матерiали службового розслiдування i проводить бесiду з вiйськовослужбовцем, який вчинив правопорушення.
У виняткових випадках Голова Державної прикордонної служби України або його заступники, начальники регiональних управлiнь можуть доручати проведення бесiди з вiйськовослужбовцем пiдпорядкованим їм начальникам органiв Держприкордонслужби України, якi є прямими начальниками цього вiйськовослужбовця.
У ходi бесiди до вiйськовослужбовця доводяться суть учиненого ним порушення, якi вимоги законiв чи iнших нормативно-правових актiв та керiвних документiв або посадових iнструкцiй вiн порушив.
За результатами бесiди оформляється аркуш бесiди iз зазначенням дати її проведення, а також заперечень, заяв та клопотань особи, стосовно якої проведено службове розслiдування. Вiн пiдписується особою, яка проводила бесiду, присутнiми посадовими особами та вiйськовослужбовцем, з яким проводилась бесiда.
Аркуш бесiди долучається до матерiалiв розслiдування.
25. Якщо розслiдування проведено повно, всебiчно й об'єктивно, а пропозицiї щодо усунення причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, вiдповiдають вимогам чинного законодавства, начальник (командир) затверджує його.
Якщо розслiдування проведено неповно, а пропозицiї щодо усунення причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, не вiдповiдають вимогам чинного законодавства, начальник (командир) продовжує термiн розслiдування, але при цьому загальний термiн його проведення не може перевищувати двох мiсяцiв, починаючи з дня його призначення.
26. Днем закiнчення службового розслiдування вважається день затвердження начальником (командиром) висновку службового розслiдування.
27. Якщо провину вiйськовослужбовця повнiстю доведено, начальник (командир) приймає рiшення про притягнення вiйськовослужбовця до дисциплiнарної вiдповiдальностi та визначає вид дисциплiнарного стягнення, а також особу, якiй доручає пiдготувати проект вiдповiдного наказу.
Вид стягнення зазначається начальником (командиром) особисто на висновку службового розслiдування.
Якщо за результатами розслiдування встановлено вiдсутнiсть провини вiйськовослужбовця, стосовно дiй якого воно проводилось, начальник (командир) доручає пiдлеглiй посадовiй особi довести до вiйськовослужбовця результати розслiдування.
28. На вiйськовослужбовця, який порушує вiйськову дисциплiну або громадський порядок, можуть бути накладенi лише тi дисциплiнарнi стягнення, якi визначенi Дисциплiнарним статутом Збройних Сил України i вiдповiдають вiйськовому званню вiйськовослужбовця та дисциплiнарнiй владi начальника (командира), що вирiшив накласти на особу дисциплiнарне стягнення.
29. Накладення на вiйськовослужбовцiв дисциплiнарних стягнень: "попередження про неповну службову вiдповiднiсть", "пониження в посадi", "пониження у вiйськовому званнi на один ступiнь", "пониження у вiйськовому званнi на один ступiнь з переведенням на нижчу посаду", "позбавлення сержантського (старшинського) звання", "позбавлення вiйськового звання", "звiльнення з вiйськової служби за службовою невiдповiднiстю" без проведення службового розслiдування забороняється.
30. Пiд час накладення дисциплiнарного стягнення та обрання його виду враховуються:
характер та обставини вчинення правопорушення;
його наслiдки;
попередня поведiнка вiйськовослужбовця;
тривалiсть вiйськової служби та рiвень знань про порядок служби.
31. Дисциплiнарне стягнення має бути накладене на вiйськовослужбовця протягом мiсяця вiд дня закiнчення службового розслiдування. У цей перiод видається вiдповiдний наказ начальника (командира) органу Державної прикордонної служби України про прийняте ним рiшення.
32. Наказ (витяг з наказу в частинi, що його стосується) про притягнення до вiдповiдальностi посадовою особою, визначеною в наказi, доводиться до вiдома особи (осiб) пiд розписку.
У разi вiдмови вiйськовослужбовця поставити свiй пiдпис про ознайомлення з наказом (витягом з наказу в частинi, що його стосується) про притягнення до вiдповiдальностi складається вiдповiдна довiдка. Змiст такої довiдки засвiдчується пiдписами двох свiдкiв цього факту.
Про дату i номер вiдповiдного наказу начальника (командира), виданого за результатами розслiдування, робиться запис на висновку службового розслiдування.
33. Вiйськовослужбовець, який вважає, що не вчинив правопорушення, має право протягом мiсяця з часу накладення дисциплiнарного стягнення подати скаргу старшому начальнику або звернутися до суду у визначений законом строк.
34. Висновки службових розслiдувань з усiма додатками до них реєструються в окремих книгах реєстрацiї. Матерiали службових розслiдувань зберiгаються в окремих справах.
Твп начальника управлiння правового забезпечення Мiжнародно-правового департаменту Адмiнiстрацiї Держприкордонслужби полковник юстицiї | М.М.Михеєнко |