ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
29.04.05 | N 11/3-15/4884-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Про посилення контролю за прийняттям у сплату
ПДВ податковими векселями
Законом України "Про внесення змiн до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рiк" та деяких iнших законодавчих актiв" вiд 25.03.05 N 2505-IV внесено змiни до Закону України "Про податок на додану вартiсть" вiд 03.04.97 N 168/97-ВР, згiдно з якими податковий вексель, що надається платниками у сплату ПДВ при iмпортуваннi товарiв, пiдлягає обов'язковому пiдтвердженню комерцiйними банками шляхом авалю.
Згiдно Порядку випуску, обiгу та погашення векселiв, якi видаються на суму податку на додану вартiсть при ввезеннi (пересиланнi) товарiв на митну територiю України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 01.10.97 N 1104, аваль - це вексельне поручительство, згiдно з яким комерцiйний банк бере на себе вiдповiдальнiсть за оплату податкового векселя перед векселедержателем i яке оформляється гарантiйним написом банку на векселi чи на спецiальному додатковому аркушi (алонж) окремо для кожного окремого примiрника кожного векселя. Забороняється оформлення авалю одним документом бiльше нiж на один вексель.
Роздiлом 2 Положення про порядок здiйснення банками операцiй з векселями в нацiональнiй валютi на територiї України, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 16.12.02 N 508, зареєстрованою в Мiнiстерствi юстицiї України 28.02.03 за N 174/7495, визначено порядок складання векселiв та заповнення їх реквiзитiв.
Згiдно з цим Положенням банки здiйснюють операцiї з простими векселями за умови складання векселiв у документарнiй формi на бланках з вiдповiдним ступенем захисту та заповнення їх реквiзитiв вiдповiдно до таких вимог:
- назва "простий вексель" має бути включена до тексту документа i написана тiєю мовою, якою цей документ складено;
- безумовного зобов'язання сплатити визначену суму грошей;
- строку платежу;
- мiсця, у якому має бути здiйснений платiж;
- найменування особи, якiй або за наказом якої має здiйснюватися платiж;
- дати i мiсця видачi простого векселя;
- пiдпису особи, яка видає документ (векселедавець).
Банки не здiйснюють операцiї з простими векселями, якщо немає будь-якого з вищезазначених реквiзитiв, крiм таких випадкiв:
- простий вексель, строк платежу в якому не зазначено, уважається таким, що пiдлягає оплатi за пред'явленням;
- якщо немає особливого зазначення, мiсце, у якому видано документ, уважається мiсцем платежу i разом з тим мiсцем проживання векселедавця;
- простий вексель, у якому не зазначено мiсце його видачi, уважається виданим у мiсцi, зазначеному поруч з найменуванням векселедавця.
Пiдпис на векселi вiд iменi юридичної особи здiйснюють власноручно керiвник та головний бухгалтер або уповноваженi ними особи. Пiдписи скрiплюються вiдбитком печатки.
У разi пiдписання векселя на пiдставi довiреностi у векселi обов'язково зазначається, що вiн пiдписаний на пiдставi довiреностi (також можуть зазначатися дата її складання i номер) вiд iменi визначеного банку - юридичної особи.
Бути суб'єктами вексельного права, тобто брати на себе всi права й обов'язки, що випливають iз змiсту векселя, мають право банки зi статусом юридичної особи.
Банки, якi не мають статусу юридичної особи, можуть отримати вiд головного банку - юридичної особи повноваження на здiйснення всiх або окремих операцiй з векселями в порядку, установленому Положенням про порядок створення i державної реєстрацiї банкiв, вiдкриття їх фiлiй, представництв, вiддiлень, затвердженим постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 31.08.01 N 375, та Положенням про порядок видачi банкам банкiвських лiцензiй, письмових дозволiв та лiцензiй на виконання окремих операцiй, затвердженим постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 17.07.01 N 275.
Фiлiї банку мають право здiйснювати банкiвськi та iншi операцiї, передбаченi положенням про фiлiю, та на пiдставi дозволу, наданого банком, у межах отриманих банком банкiвської лiцензiї та письмового дозволу.
Керiвник фiлiї банку дiє на пiдставi довiреностi, виданої банком. Аваль на векселi може здiйснюватися шляхом його пiдпису керiвником та головним бухгалтером фiлiї на пiдставi вищезазначених документiв, отриманих вiд банку юридичної особи. При цьому, обов'язково зазначається, що вiн пiдписаний на пiдставi довiреностi вiд iменi банку - юридичної особи, i цi пiдписи мають бути завiренi печаткою фiлiї.
Враховуючи вищевикладене, при здiйсненнi митного оформлення товарiв з наданням суб'єктами господарювання у сплату ПДВ податкових векселiв, авальованих комерцiйними банками, митнi органи, в разi виникнення сумнiвiв щодо достовiрностi операцiй, пов'язаних з авалюванням векселiв, зобов'язанi здiйснювати належний контроль за додержанням законодавства шляхом проведення окремих або комплексних заходiв (за рiшенням посадових осiб митних органiв):
- перевiрки правильностi складання векселiв та заповнення їх реквiзитiв,
- отримання нотарiально засвiдчених копiй банкiвських лiцензiй та довiреностей керiвникiв банкiвських установ, якi авалювали податковi векселi,
- звiряння на векселях пiдписiв керiвникiв та головних бухгалтерiв банкiв або уповноважених ними осiб, вiдбиткiв печаток iз зразками та перевiрку справжностi вiдомостей, вказаних у векселях,
- офiцiйного пiдтвердження уповноважених на це банкiвських установ факту здiйснення авалювання векселiв,
- iнших передбачених законодавством документiв, що пiдтверджують наявнiсть пiдстав для авалювання податкових векселiв.
Заступник Голови Служби | П.В.Пашко |