ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 27 травня 2005 року | N 96 |
---|
Про внесення змiн до Порядку вiдображення в облiку
операцiй в iноземнiй валютi
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 13 червня 2005 р. за N 651/10931 |
Вiдповiдно до Бюджетного кодексу
України, Закону України "Про бухгалтерський
облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi", Указу
Президента України вiд 27.04.95 N 335 "Про
Державне казначейство України" (iз змiнами) та
Положення про Державне казначейство,
затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 31.07.95 N 590 (iз змiнами), з метою
забезпечення єдностi вiдображення в облiку
операцiй в iноземнiй валютi, згiдно з вимогами
Плану рахункiв бухгалтерського облiку бюджетних
установ, затвердженого наказом Головного
управлiння Державного казначейства України вiд
10.12.99 N 114 та зареєстрованого в Мiнiстерствi
юстицiї України 20.12.99 за N 890/4183 (iз змiнами),
наказую:
1. Унести змiни до Порядку вiдображення в облiку операцiй в iноземнiй валютi, затвердженого наказом Державного казначейства України вiд 24.07.2001 N 126 та зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 06.08.2001 за N 670/5861, виклавши його в новiй редакцiї (додається).
2. Органам Державного казначейства України та мiсцевим фiнансовим органам Порядок вiдображення в облiку операцiй в iноземнiй валютi довести до вiдома пiдвiдомчих установ та органiзацiй.
3. Мiнiстерствам, iншим центральним органам виконавчої влади, бюджетним установам, що отримують кошти державного або мiсцевих бюджетiв, дотримуватись вимог Порядку вiдображення в облiку операцiй в iноземнiй валютi.
В. о. Голови | О. С. Даневич |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Державного казначейства України вiд 24 липня 2001 р. N 126 (у редакцiї наказу Державного казначейства України вiд 27 травня 2005 р. N 96) |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 13 червня 2005 р. за N 651/10931 |
ПОРЯДОК
вiдображення в облiку операцiй в iноземнiй валютi
1. Загальнi положення
1.1. Центральнi органи виконавчої влади, iншi головнi розпорядники бюджетних коштiв, установи, органiзацiї, основна дiяльнiсть яких здiйснюється за рахунок коштiв державного або мiсцевих бюджетiв (далi - бюджетнi установи), операцiї в iноземнiй валютi вiдображають у бухгалтерському облiку згiдно з вимогами цього Порядку.
1.2. Термiни, якi використовуються у цьому Порядку, мають таке визначення.
Валютний курс - спiввiдношення грошової одиницi України до грошової одиницi iншої країни, встановлене Нацiональним банком України.
Середньозважений валютний курс - результат дiлення суми добуткiв величин валютних курсiв Нацiонального банку України та кiлькостi днiв їх дiї у звiтному мiсяцi (кварталi, роцi) на кiлькiсть календарних днiв у цьому мiсяцi (кварталi, роцi).
Iноземна валюта - валюта iнша, нiж валюта звiтностi.
Валюта звiтностi - грошова одиниця України.
Курсова рiзниця - рiзниця, яка є наслiдком перерахунку однакової кiлькостi одиниць iноземної валюти в нацiональну валюту України при рiзних валютних курсах.
Монетарнi статтi - статтi балансу, що вiдображають грошовi кошти в касi, на рахунках в установах банкiв, а також такi активи i зобов'язання, що будуть отриманi чи сплаченi у фiксованiй чи визначенiй сумi грошей або їх еквiвалентiв.
Немонетарнi статтi - статтi балансу, що вiдображають основнi засоби, матерiали та iншi статтi, якi не вiдносяться до монетарних.
Операцiї в iноземнiй валютi - операцiї, за якими вiдображаються надходження та розрахунки в iноземнiй валютi.
Мiжнародна технiчна допомога - ресурси та послуги, що вiдповiдно до мiжнародних договорiв України надаються донорами на безоплатнiй та безповоротнiй основi з метою пiдтримки України.
Бенефiцiар - юридична особа, яка отримує кошти мiжнародних фiнансових органiзацiй в рамках iнвестицiйного проекту.
Донор - iноземна держава, уряд та уповноваженi урядом iноземної держави органи, iноземний мунiципальний орган або мiжнародна органiзацiя, що надають мiжнародну технiчну допомогу вiдповiдно до мiжнародних договорiв України.
Реципiєнт - бюджетна установа, яка безпосередньо одержує мiжнародну технiчну допомогу згiдно з проектом (програмою).
Резиденти - юридичнi особи та суб'єкти господарської дiяльностi України, що не мають статусу юридичної особи (фiлiї, представництва тощо), якi створенi та здiйснюють свою дiяльнiсть вiдповiдно до законодавства України з мiсцезнаходженням на її територiї.
1.3. Бухгалтерський облiк операцiй в iноземнiй валютi бюджетними установами ведеться за субрахунками, встановленими Планом рахункiв бухгалтерського облiку бюджетних установ, затвердженим наказом Головного управлiння Державного казначейства України вiд 10.12.99 N 114 та зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 20.12.99 за N 890/4183 (iз змiнами).
Планом рахункiв бухгалтерського облiку бюджетних установ установленi субрахунки, якi безпосередньо призначенi для вiдображення операцiй в iноземнiй валютi:
субрахунок 302 "Каса в iноземнiй валютi" призначений для вiдображення готiвки в iноземнiй валютi;
субрахунок 318 "Поточнi рахунки в iноземнiй валютi" передбачений для облiку iноземної валюти бюджетних установ, що знаходиться на рахунках в установах банкiв;
субрахунок 442 "Iнша переоцiнка" призначений для вiдображення курсової рiзницi. При застосуваннi операцiй в iноземнiй валютi щодо коштiв загального i спецiального фондiв бюджету субрахунок розподiляється на додатковi субрахунки 442-1 - курсовi рiзницi за загальним фондом, 442-2 - курсовi рiзницi за спецiальним фондом.
На кожне найменування валюти в облiку вiдкриваються окремi рахунки третього порядку в залежностi вiд виду валюти або рахункiв, вiдкритих в установах банкiв (302-1, 302-2, 302-3, 318-1, 318-2, 318-3, 442-1-1, 442-1-2, 442-2-1, 442-2-2 та iн.).
1.4. Бухгалтерський облiк операцiй в iноземнiй валютi вiдображається в регiстрах бухгалтерського облiку (меморiальних ордерах, вiдомостях, картках тощо) у нацiональнiй валютi України шляхом перерахунку суми iноземної валюти за валютним курсом з одночасним вiдображенням операцiй в iноземнiй валютi.
Меморiальнi ордери складаються вiдповiдно до Iнструкцiї про форми меморiальних ордерiв бюджетних установ та порядок їх складання, затвердженої наказом Державного казначейства України вiд 27.07.2000 N 68 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 31.08.2000 за N 570/4791 (iз змiнами), окремо для кожного виду валюти та нумеруються вiдповiдно N 1-1, 1-2, 1-3, 2-1, 2-2 та iн.
1.5. Бухгалтерськi проведення щодо операцiй з отримання, купiвлi-продажу та використання iноземної валюти вiдображенi в Iнструкцiї про кореспонденцiю субрахункiв бухгалтерського облiку для вiдображення основних господарських операцiй бюджетних установ, затвердженiй наказом Державного казначейства України вiд 10.07.2000 N 61 та зареєстрованiй в Мiнiстерствi юстицiї України 14.08.2000 за N 497/4718 (у редакцiї наказу Державного казначейства України вiд 14.02.2005 N 28, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 04.03.2005 за N 288/10568).
1.6. Курсова рiзниця за монетарними статтями в iноземнiй валютi визначається на дату здiйснення операцiї та на звiтну дату.
Курсова рiзниця вiдображається у складi власного капiталу як результат переоцiнок.
1.7. У фiнансовому звiтi, який складається в нацiональнiй валютi України:
монетарнi статтi в iноземнiй валютi вiдображаються в нацiональнiй валютi України з використанням валютного курсу на звiтну дату;
немонетарнi статтi, що пов'язанi з операцiями в iноземнiй валютi i якi вiдображаються за первiсною або вiдновлювальною вартiстю (iсторичною собiвартiстю), у нацiональну валюту України перераховуються за валютним курсом на дату здiйснення операцiї;
немонетарнi статтi, що пов'язанi з операцiями в iноземнiй валютi i якi вiдображаються за справедливою вартiстю (одержанi безоплатно), у нацiональну валюту України перераховуються за валютним курсом на дату визначення цiєї справедливої вартостi.
1.8. Головнi розпорядники бюджетних коштiв (розпорядники коштiв другого рiвня), що мають пiдвiдомчi бюджетнi установи, розташованi за межами України, складають фiнансову звiтнiсть з урахуванням таких вимог до перерахунку статей фiнансової звiтностi з iноземної валюти у нацiональну:
усi статтi звiтностi (крiм статей доходiв та витрат) бюджетної установи, розташованої за межами України, перераховуються в нацiональну валюту України за валютним курсом на звiтну дату;
статтi доходiв та витрат бюджетної установи, розташованої за межами України, перераховуються в нацiональну валюту України за середньозваженим валютним курсом.
1.9. Розпорядники бюджетних коштiв (реципiєнти), якi отримують вiд донорiв мiжнародну технiчну допомогу в iноземнiй валютi, операцiї з отримання, купiвлi-продажу та використання iноземної валюти у бухгалтерському облiку вiдображають вiдповiдно до вимог цього Порядку.
1.10. При проведеннi операцiй в iноземнiй валютi розпорядниками бюджетних коштiв складається "Довiдка про операцiї в iноземнiй валютi" (додаток), яка подається до органу Державного казначейства України до закiнчення звiтного перiоду.
2. Операцiї в iноземнiй валютi
2.1. Операцiями в iноземнiй валютi вважаються господарськi операцiї, вартiсть яких виражена в iноземнiй валютi, або господарськi операцiї, що потребують розрахункiв в iноземнiй валютi. Зокрема, до них належать операцiї з:
купiвлi устаткування, товарiв, сировини, робiт, послуг;
продажу готової продукцiї, товарiв, робiт, послуг;
фiнансових iнвестицiй в iноземнiй валютi;
вiдшкодування витрат працiвникiв на закордоннi вiдрядження;
тощо.
Первiсне визнання операцiй, проведених в iноземнiй валютi, у бухгалтерському облiку перераховується в нацiональну валюту України iз застосуванням валютного курсу на дату здiйснення операцiї (дата визнання активу, зобов'язання, доходу тощо).
Аванси, попередня оплата, наданi бюджетною установою (одержанi вiд iнших осiб) в iноземнiй валютi, перераховуються у нацiональну валюту України iз застосуванням валютного курсу на дату сплати (одержання) авансу, попередньої оплати.
Фактичнi витрати вiдрядженого працiвника в iноземнiй валютi, якi визначаються згiдно iз затвердженим звiтом про використання коштiв, але не бiльше суми авансу, перераховуються у нацiональну валюту України за валютним курсом на дату отримання авансу.
У разi, якщо фактичнi витрати працiвника в iноземнiй валютi у затвердженому звiтi про використання коштiв бiльшi отриманого авансу, то таке перевищення пiдлягає перерахунку у нацiональну валюту України за валютним курсом на дату затвердження звiту про використання коштiв.
2.2. Купiвля iноземної валюти розпорядниками бюджетних коштiв здiйснюється через уповноваженi банки. При купiвлi iноземної валюти розпорядники бюджетних коштiв перераховують кошти в нацiональнiй валютi України установi уповноваженого банку, при цьому дебетують субрахунок 364 "Розрахунки з iншими дебiторами" та кредитують субрахунок облiку коштiв класу 3 "Кошти, розрахунки та iншi активи".
Придбана iноземна валюта зараховується на поточний валютний рахунок, вiдкритий в установi уповноваженого банку на iм'я бюджетної установи. Розпорядники бюджетних коштiв при цьому дебетують субрахунок 318 "Поточнi рахунки в iноземнiй валютi" та кредитують субрахунок 364 "Розрахунки з iншими дебiторами". Одночасно при проведеннi таких операцiй сплачуються збiр на обов'язкове пенсiйне страхування та вартiсть послуг установи банку за купiвлю iноземної валюти, якi вiдносяться на фактичнi видатки.
Невикористаний залишок коштiв у нацiональнiй валютi України зараховується на рахунок облiку коштiв, з якого проводилося перерахування для придбання iноземної валюти, при цьому розпорядники бюджетних коштiв дебетують субрахунок облiку коштiв класу 3 "Кошти, розрахунки та iншi активи" та кредитують субрахунок 364 "Розрахунки з iншими дебiторами".
У разi змiни валютного курсу на кошти на валютному рахунку нараховується курсова рiзниця. При збiльшеннi валютного курсу розпорядники бюджетних коштiв дебетують субрахунок 318 "Поточнi рахунки в iноземнiй валютi" та кредитують субрахунок 442 "Iнша переоцiнка", а при зменшеннi курсу дебетують субрахунок 442 "Iнша переоцiнка" та кредитують субрахунок 318 "Поточнi рахунки в iноземнiй валютi".
2.3. При надходженнi коштiв в iноземнiй валютi розпорядники бюджетних коштiв дебетують субрахунок облiку коштiв 318 "Поточнi рахунки в iноземнiй валютi" та кредитують субрахунок класу 7 "Доходи".
У разi змiни валютного курсу на звiтну дату нараховується курсова рiзниця на кошти на валютному рахунку.
При проведеннi операцiй з конвертацiї iноземної валюти на нацiональну валюту України розпорядники бюджетних коштiв дебетують субрахунок 364 "Розрахунки з iншими дебiторами" та кредитують субрахунок 318 "Поточнi рахунки в iноземнiй валютi". Кошти, конвертованi в нацiональну валюту України, зараховуються на поточний рахунок, вiдкритий на iм'я бюджетної установи в установi банку, при цьому розпорядники бюджетних коштiв дебетують субрахунок облiку коштiв класу 3 "Кошти, розрахунки та iншi активи" та кредитують субрахунок 364 "Розрахунки з iншими дебiторами". Одночасно при проведеннi таких операцiй сплачується вартiсть послуг установи банку, яка вiдноситься на фактичнi видатки.
При перерахуваннi коштiв у нацiональнiй валютi України на рахунок, вiдкритий на iм'я бюджетної установи в органi Державного казначейства України, розпорядники бюджетних коштiв дебетують субрахунок класу 7 "Доходи" та кредитують субрахунок облiку коштiв класу 3 "Кошти, розрахунки та iншi активи". Такi суми коштiв при проведеннi зазначених операцiй вiдображаються у Довiдцi про операцiї в iноземнiй валютi зi знаком мiнус.
При надходженнi коштiв на рахунок, вiдкритий на iм'я бюджетної установи в органi Державного казначейства України, розпорядники бюджетних коштiв дебетують субрахунок облiку коштiв класу 3 "Кошти, розрахунки та iншi активи" i кредитують субрахунок класу 7 "Доходи".
2.4. Загальнi принципи валютного регулювання, повноваження бюджетних установ i функцiї банкiв та iнших фiнансових установ України в регулюваннi валютних операцiй, права й обов'язки суб'єктiв валютних вiдносин, порядок здiйснення валютного контролю, вiдповiдальнiсть за порушення валютного законодавства визначає Декрет Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю".
Порядок розрахункiв в iноземнiй валютi при здiйсненнi експортно-iмпортних операцiй та вiдповiдальнiсть за недотримання термiнiв розрахункiв встановлено Законом України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi".
Порядок пiдготовки та реалiзацiї проектiв економiчного i соцiального розвитку України, якi пiдтримуються мiжнародними фiнансовими органiзацiями, затверджений постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10.10.2001 N 1317.
Порядок залучення, використання та монiторингу мiжнародної технiчної допомоги, затверджений постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.02.2002 N 153 "Про створення єдиної системи залучення, використання та монiторингу мiжнародної технiчної допомоги".
Начальник Управлiння методологiї по виконанню бюджетiв, бухгалтерського облiку та звiтностi | Н. I. Сушко |
Додаток до Порядку вiдображення в облiку операцiй в iноземнiй валютi |
ДОВIДКА
ПРО ОПЕРАЦIЇ В IНОЗЕМНIЙ ВАЛЮТI
станом на 1 ____________ 200_
Установа |
Територiя |
Код та назва вiдомчої класифiкацiї видаткiв та кредитування державного бюджету |
Код та назва програмної класифiкацiї видаткiв та кредитування державного бюджету |
Код та назва вiдомчої класифiкацiї видаткiв мiсцевих бюджетiв |
Показники | КЕКВ | Код рядка | Загальний фонд | Спецiальний фонд* | Курсова рiзниця | Залишок на кiнець звiтного перiоду | |||||||
надходження | касовi видатки | надходження | касовi видатки | ||||||||||
iн. валюта | грн. | iн. валюта | грн. | iн. валюта | грн. | iн. валюта | грн. | грн. | iн. валюта | грн. | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Надходження - усього | |||||||||||||
Видатки - усього | |||||||||||||
___________
* Складається в розрiзi складових
спецiального фонду.
Керiвник | |||
(пiдпис) | (iнiцiали i прiзвище) | ||
Головний бухгалтер | |||
(пiдпис) | (iнiцiали i прiзвище) |
"___" ___________ 200_ р.
Начальник Управлiння методологiї по виконанню бюджетiв, бухгалтерського облiку та звiтностi | Н. I. Сушко |