ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
31.07.06 | N 29/5-11.3/5290-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Про доведення iнформацiї
На виконання протоколу N 8 засiдання колегiї Держмитслужби вiд 21.07.06., доведеного листом Держмитслужби вiд 28.07.06 N 8/444-ЕП надаємо iнформацiю, пiдготовлену Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи до засiдання колегiї.
Додаток: на 4 арк.
Заступник начальника Управлiння | В.Г. Вечер |
Додаток |
ДОВIДКА
Про стан дотримання митними органами вимог наказiв Держмитслужби щодо органiзацiї та проведення класифiкацiйної роботи
Основнi показники класифiкацiйної роботи є такими.
За 2005 рiк вiддiлами номенклатури й класифiкацiї товарiв регiональних митниць, митниць та вiддiлами контролю митної вартостi i номенклатури митниць прийнято 21856 класифiкацiйних рiшень, що складає 82% вiд показника за аналогiчний перiод 2004 року, коли кiлькiсть класифiкацiйних рiшень становила 26497.
За I пiврiччя 2006 року вiддiлами номенклатури i класифiкацiї товарiв регiональних митниць, митниць та вiддiлами контролю митної вартостi i номенклатури митниць прийнято 12697 класифiкацiйних рiшень, що складає 121% вiд показника за аналогiчний перiод 2005 року, коли кiлькiсть класифiкацiйних рiшень становила 10512.
Найбiльшу кiлькiсть класифiкацiйних рiшень прийнято митницями: Пiвнiчною регiональною (2392 рiшення або 19%), Виноградiвською (1341 рiшення або 11%), Київською регiональною (1286 рiшень або 10%), Днiпропетровською (826 рiшень або 7%), Житомирською (777 рiшень або 6%).
У 2005 роцi за результатами класифiкацiйних рiшень класифiковано 73547 одиниць товарiв (з них по iмпорту - 87% вiд загальної кiлькостi, по експорту - 13%), що становить 114% вiдповiдного показника за 2004 рiк, коли кiлькiсть класифiкованих одиниць товарiв складала 64533.
За шiсть мiсяцiв поточного року - класифiковано 36992 одиниць товару (по iмпорту - 86% вiд загальної кiлькостi, по експорту - 14%), з них кiлькiсть класифiкованих товарiв, що призвели до збiльшення митних платежiв, становить 2142 одиницi.
За 2005 рiк кiлькiсть класифiкованих товарiв, що призвели до збiльшення митних платежiв, становить 5355 одиниць, що у 1,3 рази перевищує аналогiчний показник 2004 року, коли кiлькiсть класифiкованих товарiв зi збiльшенням митних платежiв складала 4082.
Основна номенклатура товарiв, стосовно яких приймались класифiкацiйнi рiшення у 2005 роцi є такою:
по iмпорту - механiчне обладнання (21% вiд загальної кiлькостi класифiкованих iмпортних товарiв), полiмернi матерiали (12%), електричнi машини та устаткування (9%), транспортнi засоби (9%), вироби з текстилю (6%), фармацевтична та косметична продукцiя (5%);
по експорту - механiчне обладнання (21% вiд загальної кiлькостi класифiкованих експортних товарiв), чорнi метали (18%), електричнi машини та устаткування (11%), мiнеральнi продукти, продукцiя хiмiчної промисловостi (6%), продукти тваринного та рослинного походження (6%).
Протягом шести мiсяцiв 2006 року :
по iмпорту - транспортнi засоби (18% вiд загальної кiлькостi класифiкованих iмпортних товарiв), механiчне обладнання (14%), полiмернi матерiали, каучук, шкiра (11%), чорнi метали та вироби з них (8%), вироби з текстилю (5%);
по експорту - механiчне обладнання (66% вiд загальної кiлькостi класифiкованих експортних товарiв), чорнi метали (10%), електричнi машини та устаткування (5%), полiмернi матерiали, каучук, шкiра (4%), мiнеральнi продукти, продукцiя хiмiчної промисловостi (3%).
За 2005 рiк додатковi надходження до бюджету за рахунок посилення контролю за роботою з прийняття класифiкацiйних рiшень склали 87,6 млн. грн., що у 1,4 рази бiльше аналогiчного показника у 2004 роцi.
За шiсть мiсяцiв поточного року додатковi надходження складають 41,0 млн. грн.
Найбiльшi суми додаткових надходжень у поточному роцi забезпечено Черкаською (8,6 млн. грн.), Одеською (7,0 млн. грн.), Харкiвською (4,6 млн. грн.), Київською регiональною (3,5 млн. грн.), Чернiгiвською (1,9 млн. грн.) митницями.
В 2006 роцi спостерiгається тенденцiя до зменшення кiлькостi запитiв до вiддiлiв номенклатури й класифiкацiї товарiв регiональних митниць, митниць та вiддiлiв контролю митної вартостi i номенклатури митниць. Це обумовлено впливом наступних факторiв:
- змiни прiоритетiв в дiяльностi Держмитслужби України у звiтному перiодi, що призвели до скорочення перелiкiв товарiв "групи ризику";
- набуття чинностi Законами України вiд 23.06.05 N 2715-IV "Про внесення змiн до Митного тарифу України" та вiд 07.07.05 N 2775-IV "Про внесення змiн до деяких законiв України", що передбачають змiну, а в переважнiй бiльшостi випадкiв i зниження ставок ввiзного мита на ряд товарiв. Цей фактор є основною причиною зниження показникiв роботи по наповненню Держбюджету у першому пiврiччi поточного року;
- бiльшiсть товарiв, як правило, є традицiйними на митницях, що призводить до прийняття рiшень iдентичних до попереднiх. Цей фактор теж об'єктивно обумовлює зменшення кiлькостi запитiв у порiвняннi з аналогiчним перiодом минулого року.
З червня 2005 року вiдповiдно до наказу Держмитслужби України вiд 04.04.05 N 238 впроваджено Порядок, який дає можливiсть суб'єктам зовнiшньоекономiчної дiяльностi отримувати попереднє рiшення про класифiкацiю товарiв, що є загальноприйнятою нормою в ЄС.
Як показала практика, рiшення про передачу нової функцiї (надання попереднiх рiшень про класифiкацiю товарiв згiдно з УКТЗЕД) Центральному митному управлiнню лабораторних дослiджень та експертної роботи було прийнято без урахування належного кадрового забезпечення. У рамках граничної чисельностi працiвникiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи при створеннi в службi класифiкацiї нового пiдроздiлу по роботi з класифiкацiйними пiдроздiлами митних органiв, чисельнiсть вiддiлу довелось ще зменшити.
З червня 2005 року по липень 2006 року Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи опрацьовано 1405 звернень юридичних осiб та винесено 3500 попереднiх рiшень про класифiкацiю товарiв, при штатнiй чисельностi вiддiлу 7 чоловiк. Що в розрахунку на посадову особу складає 500 попереднiх рiшень.
Основну номенклатуру товарiв, щодо яких виносились попереднi рiшення про класифiкацiю товарiв складали товари хiмiчної промисловостi та харчовi продукти (69 %) i промисловi товари (31%).
З метою вдосконалення процесу прийняття попереднiх рiшень про класифiкацiю товарiв проведено роботу по розробцi проекту наказу Держмитслужби України "Про внесення змiн до наказу Держмитслужби України вiд 04.04.05 N 238 "Про затвердження Порядку прийняття попереднiх рiшень щодо класифiкацiї та кодування товарiв в УКТЗЕД", який на сьогоднiшнiй день пройшов вiдповiднi процедури погодження i найближчим часом буде подано на розгляд керiвництву Держмитслужби України.
З метою реалiзацiї плану заходiв з виконання Загальнодержавної програми адаптацiї законодавства Європейського Союзу пiдготовлено УКТЗЕД, побудовану на Гармонiзованiй Системi та Комбiнованiй номенклатурi версiї 2002 року. Законопроект щодо затвердження Митного тарифу, побудованого на УКТЗЕД версiї 2002 року, внесено до Верховної Ради України.
Також з огляду на те, що з 2007 року у мiжнароднiй практицi буде запроваджена Гармонiзована Система версiї 2007 р., започатковано роботу над УКТЗЕД, в основу якої покладено Гармонiзовану Систему та Комбiновану номенклатуру версiї 2007 року.
Разом з тим, потребує удосконалення робота з систематизацiї виявлених проблем класифiкацiї товарiв, пiдготовки вiдповiдних пропозицiй щодо їх врегулювання та оперативного iнформування митних органiв про прийнятi рiшення.
Має бути посилено роботу щодо змiцнення кадрового складу спецiалiзованих пiдроздiлiв з питань класифiкацiї товарiв регiональних митниць та митниць. Потребує покращення робота з перевiрки професiйної придатностi працiвникiв вказаних пiдроздiлiв, пiдвищення їх професiйного рiвня.
Залишається недостатнiм оснащення пiдроздiлiв митниць сучасною комп'ютерною та оргтехнiкою, нормативно-методичною, технiчною та спецiальною довiдковою лiтературою, забезпечення доступу до мережi Iнтернет.
За шiсть мiсяцiв поточного року збiльшено кiлькiсть класифiкацiйних рiшень порiвняно з аналогiчним перiодом минулого року. Проте, зменшилася частка рiшень, за якими змiнено код, також погiршено показник додаткових надходжень митних платежiв вiд прийнятих класифiкацiйних рiшень.
Додатковi надходження за рахунок прийняття класифiкацiйних рiшень за шiсть мiсяцiв 2006 року складають 41,0 млн. грн., що становить 80% вiд показника аналогiчних даних 2005 року. Середня сума додаткових надходжень на одне класифiкацiйне рiшення у звiтному перiодi складає 3,2 тис. грн. (аналогiчний показник 2005 року - 4,9 тис. грн.).
Цей результат пов'язаний не тiльки iз змiнами у чинному законодавствi, а й є свiдченням недостатньої спрямованостi на ефективну роботу, слабкого пошуку й використання резервiв.
За комплексною оцiнкою роботи митних органiв шляхом визначення вiдповiдного рейтингу гiрший стан на Мостиськiй, Куп'янськiй, Днiстрянськiй, Новгород-Сiверськiй, Котовськiй, Бердянськiй, Яворiвськiй, Керченськiй, Iзмаїльськiй, Севастопольськiй та Бiлгород-Днiстровськiй митницях.