ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
Київ
04.09.06 | N 746 |
---|
Про затвердження Тимчасової методики ведення
митної статистики зовнiшньої торгiвлi України
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказом Державної митної служби України
вiд 20 липня 2007 року N 616
З метою приведення методологiчних основ формування митної статистики зовнiшньої торгiвлi України у вiдповiднiсть до мiжнародних норм наказую:
1. Затвердити Тимчасову методику ведення митної статистики зовнiшньої торгiвлi України (далi - методика), що додається.
2. Директору Департаменту митної статистики (Овдiєнко Н.Т.) та начальнику Департаменту iнформацiйних технологiй та митної статистики (Копосов С.А.) у мiсячний строк пiсля видання цього наказу забезпечити внесення змiн до вiдповiдних нормативних документiв Держмитслужби України та програмно-iнформацiйних комплексiв з метою забезпечення виконання положень методики.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Служби Пашка П.В.
Голова Служби | О.Б.Єгоров |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної митної служби України 04.09.06 N 746 |
ТИМЧАСОВА
МЕТОДИКА ВЕДЕННЯ МИТНОЇ СТАТИСТИКИ ЗОВНIШНЬОЇ
ТОРГIВЛI УКРАЇНИ
1. Загальнi положення
У цiй Методицi викладенi основнi правила та методи формування митної статистики зовнiшньої торгiвлi України, якi встановлюють порядок збирання, опрацювання й аналiзу статистичної iнформацiї, що характеризує явища та процеси економiчного життя України та її регiонiв.
Ця Методика значною мiрою враховує накопичений Україною та iншими країнами СНД досвiд ведення митної статистики зовнiшньої торгiвлi, результати проведення зiставлення даних про взаємну торгiвлю країн СНД i базується на положеннях:
другого переглянутого варiанта публiкацiї "Статистика мiжнародної торгiвлi товарами: концепцiї i визначення", пiдготовленої Статистичним вiддiлом Органiзацiї Об'єднаних Нацiй (1998 р.);
Єдиної методологiї митної статистики зовнiшньої торгiвлi держав - учасниць Спiвдружностi Незалежних Держав, прийнятої главами урядiв Спiвдружностi Незалежних Держав 9 грудня 1994р.;
митного законодавства України.
Метою введення цiєї Методики є реформування методологiї статистики зовнiшньої торгiвлi України в контекстi норм i правил ГАТТ/СОТ i вимог ЄС у частинi впровадження узгоджених критерiїв, визначень та методологiчних засад для гармонiзацiї положень Методики зi Статистикою мiжнародної торгiвлi товарами: концепцiї i визначення, пiдготовленою Статистичним вiддiлом ООН, та Мiжнародною конвенцiєю про спрощення та гармонiзацiю митних процедур у редакцiї Протоколу 1999 року.
На основi положень цiєї Методики в Українi ведеться митна статистика зовнiшньої торгiвлi, випускаються офiцiйнi статистичнi публiкацiї, готуються аналiтичнi матерiали, виконуються запити, проводиться порiвняльний аналiз даних про взаємну торгiвлю України з її торговельними партнерами.
2. Завдання митної статистики зовнiшньої торгiвлi
Митна статистика зовнiшньої торгiвлi враховує мiжнародну торгiвлю товарами, якi пiдлягають декларуванню митним органам, i не охоплює мiжнародну торгiвлю послугами.
Митна статистика призначена для вирiшення таких завдань:
- забезпечення повного та достовiрного облiку даних про український експорт та iмпорт товарiв;
- аналiзу основних тенденцiй, структури та динамiки зовнiшньоторговельних товаропотокiв України;
- iнформацiйного забезпечення вищих органiв державної влади України з метою прийняття ними рiшень у сферi митної полiтики та державного регулювання зовнiшньої торгiвлi;
- аналiзу кон'юнктури ринку України;
- контролю за надходженням митних платежiв до Державного бюджету України;
- здiйснення валютного контролю в межах компетенцiї митних органiв;
- складання торгового та окремих статей платiжного балансiв України;
- розрахунку рiзного роду iндексних показникiв зовнiшньої торгiвлi (iндексiв цiн, фiзичного обсягу та iн.);
- пiдготовки вихiдних даних для прогнозування макроекономiчних показникiв у рамках статистичної системи нацiональних рахункiв i платiжного балансу України;
- проведення зiставлення даних взаємної торгiвлi з країнами - торговими партнерами України;
- iнших завдань, що обумовленi нацiональною митною полiтикою України.
3. Визначення основних термiнiв i понять
У цiй Методицi термiни вживаються у таких значеннях:
1. Вiтчизнянi товари - товари, що мають для митних цiлей статус таких, що перебувають у вiльному обiгу на митнiй територiї України, тобто товари:
- повнiстю виробленi в Українi;
- випущенi для вiльного обiгу на територiї України;
- виготовленi в Українi з товарiв, повнiстю вироблених та (або) випущених для вiльного обiгу на її територiї.
Пiсля фактичного вивезення за межi митної територiї України товари втрачають статус вiтчизняних товарiв.
2. Економiчна територiя країни - географiчна територiя, що перебуває пiд юрисдикцiєю уряду країни, у межах якої вiльно обертається робоча сила, товари й капiтал.
Економiчна територiя країни також включає:
а) повiтряний простiр, територiальнi води й континентальний шельф, розташований у мiжнародних водах, щодо яких країна користується виключними правами або якi перебувають пiд її юрисдикцiєю вiдносно вилову риби, видобутку палива й мiнеральної сировини з морського дна;
б) територiальнi анклави даної країни в країнах свiту (за рубежем) - чiтко визначенi дiлянки землi, якi розташованi на територiї iнших країн i використовуються урядом, що володiє ними або орендує їх для дипломатичних, вiйськових або iнших цiлей - посольств, консульств, представництв, вiйськових баз, наукових станцiй та iнших об'єктiв - з офiцiйної полiтичної згоди уряду тої країни, на територiї якої вони фактично розташованi. Економiчна територiя даної країни не мiстить у собi територiальнi анклави, що використовуються iноземними урядами або мiжнародними органiзацiями й фiзично розташованi всерединi географiчних кордонiв даної країни;
в) будь-якi вiльнi зони або митнi склади1.
______________
1 Враховуючи особливостi
нацiонального законодавства, товари, що
перемiщуються через митнi лiцензiйнi склади при їх
увезеннi на митну територiю України,
облiковуються на момент їх випуску у вiльний обiг.
3. Iноземнi товари - товари, якi були виробленi на будь-якiй територiї, яка не входить до економiчної територiї України.
4. Митна територiя України - територiя, на якiй митне законодавство України дiє у повнiй мiрi.
Територiя України, зайнята сушею, територiальне море, внутрiшнi води та повiтряний простiр, а також штучнi острови, установки i споруди, що створюються у виключнiй морськiй економiчнiй зонi України, на якi поширюється виключна юрисдикцiя України, становлять єдину митну територiю України.
Територiя спецiальної митної зони - частина територiї України, на якiй запроваджено митний режим спецiальної митної зони, вiдповiдно до якого товари, якi ввозяться (вивозяться) на територiю зазначеної зони, розглядаються як такi, що перебувають за межами митної територiї України, крiм випадкiв, визначених законами України.
5. Митний кордон держави - межi митної територiї України. Митний кордон України збiгається з державним кордоном України, за винятком меж територiї спецiальних митних зон. Межi територiї спецiальних митних зон становлять митний кордон України.
6. Митний режим - сукупнiсть норм, установлених законами України з питань митної справи, що залежно вiд заявленої мети перемiщення товарiв i транспортних засобiв через митний кордон України визначають порядок такого перемiщення та обсяг митних процедур, якi при цьому здiйснюються2.
______________
2 Наведенi в методицi
визначення митних режимiв вiдповiдають
визначенням, наданим Митним кодексом
України, i застосовуються тимчасово до їх
приведення до мiжнародних норм.
6.1. Iмпорт - митний режим, вiдповiдно до якого товари ввозяться на митну територiю України для вiльного обiгу без обмеження строку їх перебування на цiй територiї та можуть використовуватися без будь-яких митних обмежень.
6.2. Реiмпорт товарiв - митний режим, вiдповiдно до якого товари, що походять з України та вивезенi за межi митної територiї України згiдно з митним режимом експорту, не пiзнiше нiж у встановлений законодавством строк ввозяться на митну територiю України для вiльного обiгу на цiй територiї. Ввезення таких товарiв здiйснюється без застосування до них нетарифних заходiв регулювання економiчного характеру.
Товари, розмiщенi в митному режимi реiмпорту, розглядаються для митних цiлей як випущенi для вiльного обiгу.
6.3. Митний склад - митний режим, вiдповiдно до якого ввезенi з-за меж митної територiї України товари зберiгаються пiд митним контролем без справляння податкiв i зборiв i без застосування до них заходiв нетарифного регулювання та iнших обмежень у перiод зберiгання, а товари, що вивозяться за межi митної територiї України, зберiгаються пiд митним контролем пiсля митного оформлення митними органами до фактичного їх вивезення за межi митної територiї України.
6.4. Магазин безмитної торгiвлi - митний режим, вiдповiдно до якого товари, а також супутнi товарам роботи, не призначенi для споживання на митнiй територiї України, перебувають та реалiзуються пiд митним контролем у пунктах пропуску на митному кордонi України, вiдкритих для мiжнародного сполучення, iнших зонах митного контролю, визначених митними органами України, без справляння мита, податкiв, установлених на експорт та iмпорт таких товарiв, та без застосування заходiв нетарифного регулювання.
6.5. Переробка на митнiй територiї - митний режим, вiдповiдно до якого ввезенi на митну територiю України товари, що походять з iнших країн, пiддаються у встановленому законодавством порядку переробцi без застосування до них заходiв нетарифного регулювання, за умови вивезення за межi митної територiї України продуктiв переробки вiдповiдно до митного режиму експорту.
6.6. Переробка за межами митної територiї - митний режим, вiдповiдно до якого товари, що перебувають у вiльному обiгу на митнiй територiї України, вивозяться без застосування заходiв тарифного та нетарифного регулювання з метою їх переробки за межами митної територiї України та наступного повернення в Україну.
6.7. Тимчасове ввезення (вивезення) - митний режим, вiдповiдно до якого товари можуть ввозитися на митну територiю України чи вивозитися за межi митної територiї України з обов'язковим наступним поверненням цих товарiв без будь-яких змiн, крiм природного зношення чи втрат за нормальних умов транспортування.
6.8. Експорт - митний режим, вiдповiдно до якого товари вивозяться за межi митної територiї України для вiльного обiгу без зобов'язання про їх повернення на цю територiю та без встановлення умов їх використання за межами митної територiї України.
6.9. Реекспорт товарiв - митний режим, вiдповiдно до якого товари, що походять з iнших країн, не пiзнiше нiж у встановлений законодавством строк з моменту їх ввезення на митну територiю України вивозяться з цiєї територiї в режимi експорту.
6.10. Транзит - митний режим, вiдповiдно до якого товари i транспортнi засоби перемiщуються пiд митним контролем мiж двома митними органами або в межах зони дiяльностi одного митного органу без будь-якого використання таких товарiв i транспортних засобiв на митнiй територiї України.
6.11. Знищення або руйнування - митний режим, вiдповiдно до якого товари, ввезенi на митну територiю України, знищуються пiд митним контролем чи приводяться у стан, який виключає їх використання, без справляння податкiв, установлених на iмпорт, а також без застосування заходiв нетарифного регулювання до товарiв, що знищуються або руйнуються.
6.12. Вiдмова на користь держави - митний режим, вiдповiдно до якого власник вiдмовляється вiд товарiв, що перебувають пiд митним контролем, без будь-яких умов на свою користь. У режимi вiдмови на користь держави на товари не нараховуються i не справляються податки i збори, а також не застосовуються заходи нетарифного регулювання.
6.13. Спецiальна митна зона - це митний режим, вiдповiдно до якого до товарiв, якi ввозяться на територiї вiдповiдних типiв спецiальних (вiльних) економiчних зон iз-за меж митної територiї України, а також до товарiв, якi вивозяться з територiй зазначених зон за межi митної територiї України, не застосовуються заходи тарифного i нетарифного регулювання, якщо iнше не передбачено законом. При цьому ввезенi товари в цiлому розглядаються вiдносно стягування iмпортного мита i податкiв як такi, що перебувають за межами митної територiї.
7. Статистична територiя - це територiя країни, вiдносно якої здiйснюється збiр даних, тобто ввезенi на статистичну територiю або вивезенi з неї товари повиннi враховуватись у статистицi зовнiшньої торгiвлi
8. Товари - будь-яке рухоме майно (у тому числi валютнi цiнностi, культурнi цiнностi), електрична, теплова та iншi види енергiї, а також транспортнi засоби, за винятком транспортних засобiв, що використовуються для перевезення пасажирiв i товарiв через митний кордон України.
9. Транспортнi засоби - будь-якi засоби авiацiйного, водного, залiзничного, автомобiльного транспорту, що використовується виключно для перевезення пасажирiв i товарiв через митний кордон України.
4. Джерела формування митної статистики зовнiшньої торгiвлi
Первинними даними при формуваннi митної статистики зовнiшньої торгiвлi є вiдомостi, що мiстяться у вантажних митних декларацiях, та письмовi вiдомостi про перемiщуванi громадянами через митний кордон України товари та транспортнi засоби.
У митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi України облiк ввезення та вивезення товарiв ведеться за датою оформлення вантажної митної декларацiї та письмових вiдомостей про перемiщуванi громадянами через митний кордон України товари та транспортнi засоби.
Облiк природного газу та електроенергiї, якi перемiщуються стацiонарними транспортними засобами, у зв'язку з особливiстю їх декларування здiйснюється за датою останнього дня мiсяця, в якому здiйснювалась поставка товару.
(главу 4 доповнено абзацом третiм згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 20.07.2007р. N 616) |
5. Сфера охоплення даних митної статистики зовнiшньої торгiвлi
У митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi України враховуються всi товари, що додаються до запасiв матерiальних ресурсiв України в результатi їх ввезення (iмпорту) на митну територiю України або вiдраховуються з них у результатi їх вивезення (експорту) за межi її митної територiї.
Товари, якi перемiщуються транзитом через митну територiю України, тимчасово ввозяться або вивозяться з неї (за винятком товарiв, призначених для внутрiшньої або зовнiшньої переробки, та тих, що орендуються на строк не менше одного року), не поповнюють
i не скорочують запаси матерiальних ресурсiв України, не пiдлягають включенню в митну статистику зовнiшньої торгiвлi.
6. Межi сфери статистичного спостереження
Пiд межами сфери статистичного спостереження розумiється статистичний порiг, тобто така гранична величина вартостi, ваги, iнших показникiв, що характеризують перемiщуванi товари, нижче якої вони не враховуються в митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi.
Статистичному спостереженню пiдлягають товари, митна вартiсть або вага (для фiзичних осiб) яких перевищує граничне значення показника, встановленого нацiональним законодавством для письмового декларування товарiв митним органам.
7. Система торгiвлi
Система торгiвлi характеризується визначенням статистичної територiї країни й перелiком товарних потокiв, що пiдлягають включенню в iмпорт i експорт.
Iснують двi загальноприйнятi системи торгiвлi, за якими ведеться статистика мiжнародної торгiвлi товарами: загальна й спецiальна.
Система торгiвлi називається загальною, якщо статистична територiя країни збiгається з її економiчною територiєю. Спецiальна система торгiвлi застосовується тодi, коли статистична територiя становить лише певну частину економiчної територiї країни.
У митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi держави облiк ввезення й вивезення товарiв ведеться на пiдставi загальної системи облiку зовнiшньої торгiвлi, при якiй ураховуються всi товари, увезенi на економiчну територiю країни або вивезенi з цiєї територiї.
На пiдставi загальної системи облiку зовнiшньої торгiвлi в митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi України враховуються всi товари, ввезенi на митну територiю України або вивезенi з цiєї територiї вiдповiдно до таких митних режимiв.
Iмпорт
1) Товари, що ввозяться в митному режимi iмпорту (випуску для вiльного обiгу).
2) Товари, що ввозяться в митному режимi реiмпорту.
3) Товари, що ввозяться для переробки на митнiй територiї України.
4) Товари, що ввозяться пiсля переробки поза митною територiєю України.
5) Товари, що ввозяться на митну територiю України в спецiальнi економiчнi зони.
8) Товари, що ввозяться та вiд яких суб'єкт вiдмовляється на користь держави.
9) Iноземнi товари, що ввозяться в магазини безмитної торгiвлi.
10) Товари, що тимчасово ввозяться для оренди термiном на один рiк i бiльше.
11) Товари, що ввозяться на митну територiю України для попередження та лiквiдацiї стихiйних лих та iнших надзвичайних ситуацiй.
Експорт
1) Товари, що вивозяться з митної територiї України вiдповiдно до митного режиму експорту.
2) Товари, що вивозяться пiсля переробки на митнiй територiї України.
3) Товари, що вивозяться для переробки поза митною територiєю України.
4) Товари, що вивозяться з митної територiї України вiдповiдно до режиму реекспорту.
5) Товари, що вивозяться з митної територiї України зi спецiальних економiчних зон та митних складiв.
7) Iноземнi та вiтчизнянi товари, що вивозяться з митної територiї України з магазинiв безмитної торгiвлi.
8) Товари, що тимчасово вивозяться з митної територiї України для оренди термiном на один рiк i бiльше.
9) Товари, що вивозяться з митної територiї України для попередження та лiквiдацiї стихiйних лих та iнших надзвичайних ситуацiй.
Не враховуються в митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi України такi категорiї товарiв, розмiщених у таких митних режимах:
1) Товари, що перемiщуються транзитом через територiю України.
2) Товари, що тимчасово ввозяться або вивозяться, за винятком орендованих термiном на один рiк i бiльше.
3) Товари, що перемiщуються мiж територiями спецiальних економiчних зон та митною територiєю України.
4) Товари, що розмiщуються у режимi митного складу при їх ввезеннi на митну територiю України;
5) Готова продукцiя, вироблена з давальницької сировини iноземного замовника, або не перероблена давальницька сировина, якi залишаються на митнiй територiї України.
5) Товари, якi розмiщуються на митних лiцензiйних складах, у спецiальних економiчних зонах i призначаються для вивезення за межi митної територiї України.
6) Iноземнi товари, знищуванi на митнiй територiї України.
Перерахованi нижче категорiї товарiв мають особливостi, якi необхiдно враховувати при включеннi їх у митну статистику зовнiшньої торгiвлi України або виключеннi з неї.
8. Категорiї товарiв, що пiдлягають включенню в митну статистику зовнiшньої торгiвлi з метою окремого облiку
При ввезеннi на митну територiю України та вивезеннi з цiєї територiї в митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi враховуються такi товари:
1. Немонетарне золото, дорогоцiннi метали, що не виступають як платiжний засiб, цiннi папери, банкноти i монети, що не перебувають в обiгу.
2. Мiжурядовi поставки, що включають ввезення i вивезення товарiв у рамках урядових програм зовнiшньої допомоги. Цi товари враховуються незалежно вiд того, чи поставляються цi товари в рахунок внескiв у фонд технiчної допомоги ООН як дарунки або є позикою, товарообмiнною (бартерною) партiєю чи являють собою вiйськовi репарацiї чи реституцiї.
3. Гуманiтарна та технiчна допомога.
4. Товари вiйськового призначення.
5. Товари, перемiщуванi в рамках консигнацiйних угод.
6. Товари, що ввозяться як внесок у статутний фонд пiдприємств з iноземними iнвестицiями, i товари власного виробництва, що вивозяться цими пiдприємствами.
7. Товари, якi використовуються як носiї iнформацiї та програмне забезпечення. Ця категорiя включає, наприклад, упакованi комплекти дискет або компакт-дискiв з комп'ютерним програмним забезпеченням загального користування або розробленим за iндивiдуальним замовленням, керiвництва для користувачiв, а також аудiо- i вiдеоматерiали, записанi з метою використання в комерцiйних цiлях.
8. Поверненi товари. Ранiше експортованi товари враховуються як статистичний iмпорт (реiмпорт) на дату їх повернення. Ранiше iмпортованi товари враховуються як статистичний експорт (реекспорт) на дату їх повернення.
9. Товари, що перетинають кордон України в результатi операцiй мiж головними корпорацiями та пiдприємствами їх прямого iнвестування (фiлiями або вiддiленнями).
10. Виловлена риба, мiнерали з морського дна, що вивантажуються з iноземного судна в нацiональному порту або здобутi нацiональним судном у вiдкритому морi з iноземного судна.
11. Бункерне паливо, баласт, продовольчi товари й iншi матерiали враховуються за таких умов:
- продажу для iноземних морських, рiчкових судiв i лiтальних апаратiв на територiї держави;
- придбання з iноземних морських, рiчкових судiв на територiї держави.
12. Товари, що вiдправляються поштою або через кур'єрську службу в обсягах або вартiстю, що перевищує рiвень, установлений законодавством України для письмового декларування.
13. Товари, перемiщуванi громадянами, в обсягах або вартiстю, що перевищує рiвень, установлений законодавством України для обов'язкового письмового декларування.
9. Категорiї товарiв, якi не пiдлягають облiку в митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi
1. Товари, вартiсть яких не перевищує порога статистичного спостереження.
2. Валютнi цiнностi (у тому числi монетарне золото), що перебувають в обiгу, якими обмiнюються банки для врегулювання взаємних рахункiв, а також якi перемiщуються через митний кордон фiзичними особами.
3. Товари, що не є предметом комерцiйних операцiй i такi, що враховуються в торгiвлi послугами:
- товари, перемiщуванi громадянами в обсягах або вартiстю, що не перевищує рiвень, установлений законодавством України для обов'язкового письмового декларування;
- перiодичнi видання (газети, журнали), що розсилаються за прямою пiдпискою;
- товари, придбанi для власних потреб дипломатичними представництвами, збройними силами чи науковими органiзацiями України на територiї країни їх розмiщення.
4. Товари, що перемiщуються в рамках операцiй, при яких не перетинається державний кордон України:
- риба, виловлена українськими судами у вiдкритому морi та вивантажена на її митнiй територiї, а також будь-якi морськi продукти, видобутi такими судами в мiжнародних водах (включаючи продукти їх переробки на цих судах);
- бункерне паливо, баласт, продовольство й iншi матерiали, придбанi за межами митної територiї України для вiтчизняних транспортних засобiв;
- реекспорт (у статистичному значеннi цього термiну) без завезення в Україну;
- вiтчизнянi товари, придбанi на територiї України пiдприємствами-нерезидентами та переданi пiдприємствам-резидентам для переробки на митнiй територiї України;
- товари, що вивозяться за межi митної територiї України для забезпечення функцiонування посольств, консульств, представництв при мiжнародних органiзацiях та iнших офiцiйних представництв України за кордоном;
- бортовi запаси i судновi припаси, перемiщуванi на транспортних засобах морського, повiтряного i залiзничного видiв транспорту, призначенi для забезпечення нормального функцiонування i технiчного обслуговування таких транспортних засобiв, забезпечення життєдiяльностi їх екiпажiв i пасажирiв, а на морських (рiчкових) i повiтряних судах - також для продажу пасажирам;
- товари, перемiщуванi через митний кордон України мiж нацiональними вiйськовими частинами, дислокованими на митнiй територiї України та за межами цiєї територiї;
- вiтчизнянi товари, перемiщуванi мiж митними органами України через територiю iноземної держави.
5. Товари, що поставляються в порядку рекламацiї, гарантiйного обслуговування.
6. Товари, що перемiщуються через митний кордон України з метою їх ремонту.
7. Транспортнi засоби, що перемiщуються через митний кордон України з метою їх технiчного обслуговування.
8. Перемiщувана через митний кордон України багатооборотна тара.
10. Категорiї товарiв, що не включаються в митну статистику зовнiшньої торгiвлi, але враховуються окремо для розрахунку узагальнених показникiв iмпорту та експорту з метою складання нацiональних рахункiв i платiжного балансу
Для розрахунку загальних показникiв зовнiшньої торгiвлi товарами з метою складання нацiональних рахункiв i платiжного балансу в митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi враховуються окремо товари для ремонту.
11. Показники митної статистики зовнiшньої торгiвлi
Для формування митної статистики зовнiшньої торгiвлi України використовуються такi показники:
1) звiтний перiод;
2) напрям товаропотоку (ввезення або вивезення);
3) країна походження;
4) країна призначення;
5) торговельна країна (придбання або продажу);
6) країна вiдправлення;
7) статистична вартiсть;
8) код i найменування товару;
9) вага нетто;
10) вага брутто;
11) код i найменування додаткової одиницi вимiру;
12) кiлькiсть товару в додатковiй одиницi вимiру;
13) характер угоди;
14) митний режим;
15) особливостi перемiщення товарiв через митний кордон України;
16) iнше.
12. Класифiкацiя товарiв
Для класифiкацiї i кодування товарiв у митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi застосовується Українська класифiкацiя товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (далi - УКТ ЗЕД).
Десятизначний цифровий код УКТ ЗЕД складається з таких елементiв:
- першi шiсть знакiв вiдповiдають кодам Гармонiзованої системи опису i кодування товарiв (далi - ГС);
- тi самi шiсть знакiв плюс сьомий i восьмий знаки вiдповiдають кодуванню товарiв за Комбiнованою номенклатурою Європейського Союзу;
- першi шiсть знакiв плюс сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки вiдповiдають деталiзацiї коду товару за ГС на нацiональному рiвнi України.
Класифiкацiйна структура УКТ ЗЕД
Рiвень класифiкацiї | Код |
Роздiл | Римськi цифри |
Товарна група | 2 знаки |
Товарна позицiя | 4 знаки |
Товарна пiдпозицiя | 6 знакiв |
Товарна категорiя | 8 знакiв |
Товарна пiдкатегорiя | 10 знакiв |
Невiд'ємну частину УКТ ЗЕД складають примiтки до роздiлiв i груп. Цi примiтки мiстять коментарi до розмiщених в УКТ ЗЕД товарних груп, позицiй, пiдпозицiй, категорiй, пiдкатегорiй, призначенi для прийняття рiшень з класифiкацiї в цiлому, i уточнюють типи товарiв, включених до товарних позицiй, пiдпозицiй, категорiй та пiдкатегорiй.
13. Статистична вартiсть товарiв
Статистична вартiсть товарiв розраховується в доларах США на базi договiрної (контрактної) вартостi, приведеної до єдиної умови поставки3.
______________
3 Статистична вартiсть при
формуваннi даних за окремими категорiями товарiв
або географiчними регiонами може бути
розрахована в необхiднiй валютi.
Статистична вартiсть експортованих товарiв, що вивозяться морським (чи iншим водним) транспортом, розраховується в цiнах FOB ("вiльно на борту").
У випадку, коли товари вiдправляються з країни-експортера iншими транспортними засобами й умова FOB неприйнятна, замiсть неї в порту вивезення застосовується умова FCA ("франко-перевiзник").
Статистична вартiсть експортованих товарiв в умовах, коли неприйнятнi нi FOB, нi FCA (наприклад, експорт залiзницею або трубопроводом), розраховується на базi цiн DAF ("постачання до кордону" країни-експортера).
Статистична вартiсть iмпортованих товарiв, що ввозяться морським (чи iншим водним) транспортом, розраховується в цiнах CIF ("вартiсть, страхування, фрахт").
Статистична вартiсть iмпортованих товарiв, що ввозяться iншими видами транспорту, визначається за умовою CIP ("перевезення i страхування оплаченi").
Види умов постачання товарiв, що застосовуються при формуваннi митної статистики зовнiшньої торгiвлi України, визначаються вiдповiдно до Мiжнародних правил тлумачення торгових термiнiв "IНКОТЕРМС" у редакцiї 2000 року, що застосовуються в Українi.
Перерахування в долари США проводиться за курсом, установленим Нацiональним банком України на день прийняття вантажної митної декларацiї.
Статистична вартiсть окремих товарiв визначається вiдповiдно до таких рекомендацiй:
а) цiннi папери, банкноти та монети, якi не перебувають в обiгу, оцiнюються за вартiстю паперу, металу та витрат на їх друкування i штампування, а не за їх номiнальною вартiстю;
б) статистична вартiсть товарiв, якi використовуються як носiї iнформацiї i засоби програмного забезпечення (упакованi комплекти дискет i компакт-дискiв iз записаними на них комп'ютерними програмами та/або даними, розробленими для загального чи комерцiйного використання), розраховується на основi їх повної вартостi, враховуючи вартiсть iнформацiї. Статистична вартiсть носiїв iнформацiї, виготовлених на замовлення, розраховується на основi вартостi чистих носiїв;
в) товари, що ввозяться (вивозяться) на переробку, оцiнюються не за доданою, а повною вартiстю;
г) вартiсть товарiв для ремонту розраховується на основi вартостi тiльки самого ремонту, тобто виплаченої чи отриманої суми за роботу, вартостi замiнених деталей i т.п.
14. Кiлькiсний облiк товарiв
У митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi України застосовуються стандартнi одиницi кiлькiсного облiку, затвердженi Всесвiтньою митною органiзацiєю.
Показники ваги враховуються на основi ваги нетто.
В окремих випадках для збору й обробки статистичних даних ведеться паралельний облiк товарiв за кiлькiстю, вираженою у додаткових одиницях вимiру (штуки, лiтри, кубiчнi метри та iн.). Цi одиницi вимiру зазначаються у вiдповiднiй графi УКТ ЗЕД "Додаткова одиниця вимiру".
15. Країни-партнери
У митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi України країнами-партнерами вважаються:
при iмпортi - країна походження товару;
при експортi - країна останнього вiдомого призначення.
Iмпорт товарiв вiдображається згiдно з країною вiдправлення:
- для товарiв, у момент постачання яких країна походження невiдома;
- для реiмпортних товарiв;
- для товарiв, включених до групи 97 згiдно з УКТ ЗЕД (твори мистецтва, предмети колекцiонування та антикварiат);
- для товарiв, якi надiйшли в Україну як гуманiтарна допомога.
Країною походження товарiв вважається країна, у якiй товар був повнiстю вироблений або достатньо перероблений.
Товарами, повнiстю виробленими в данiй країнi, вважаються:
1) кориснi копалини, видобутi на її територiї або в її територiальних водах, або на її континентальному шельфi та в морських надрах, якщо країна має виключне право на розробку цих надр;
2) рослинна продукцiя, вирощена та зiбрана на її територiї;
3) живi тварини, що народилися i вирощенi в цiй країнi;
4) продукцiя, одержана вiд тварин, вирощених у цiй країнi;
5) продукцiя мисливського, рибальського та морського промислiв;
6) продукцiя морського промислу, видобута та/або вироблена у Свiтовому океанi суднами цiєї країни;
7) вторинна сировина та вiдходи, якi є результатом виробничих та iнших операцiй, здiйснених у країнi;
8) продукцiя високих технологiй, одержана у вiдкритому космосi на космiчних кораблях, що належать цiй країнi чи орендуються нею;
9) товари, виробленi в цiй країнi виключно з продукцiї, зазначеної у пунктах 1 - 8.
У разi, якщо у виробництвi товару беруть участь двi або бiльше країн, походження товару визначається згiдно з критерiєм достатньої переробки, а саме: країною походження товару вважається країна, в якiй було здiйснено повне виготовлення товару або останнi операцiї з його переробки, достатнi для того, щоб товар одержав основнi характернi риси.
Критерiями достатньої переробки товару є:
1) правило, яке потребує в результатi переробки товару змiни класифiкацiйного коду товару за УКТ ЗЕД на рiвнi будь-якого з перших чотирьох знакiв;
2) правило адвалерної частки, яке полягає у змiнi вартостi товару в результатi його переробки, коли вiдсоткова частка вартостi використаних матерiалiв або доданої вартостi досягає фiксованої частки у вартостi кiнцевого товару;
3) виконання виробничих i технологiчних операцiй, якi можуть не вести в результатi переробки товару до змiни його коду або вартостi згiдно з правилом адвалерної частки, але з дотриманням певних умов вважаються достатнiми для визнання товару походженням iз тiєї країни, де такi операцiї мали мiсце.
Не вiдповiдають критерiям достатньої переробки такi операцiї:
1) операцiї, пов'язанi iз забезпеченням збереження товарiв пiд час зберiгання чи транспортування;
2) операцiї щодо пiдготовки товарiв до продажу та транспортування (роздрiбнення партiї, формування вiдправлень, сортування, перепакування);
3) простi складальнi операцiї - операцiї, якi здiйснюються шляхом складання виробiв за допомогою простого крiпильного матерiалу (гвинтiв, гайок, болтiв тощо) чи клепання або монтажу готових вузлiв за допомогою зварювання (за винятком виготовлення складних виробiв шляхом зварювання), а також iншi операцiї (регулювання, контроль, заправка робочою рiдиною тощо), необхiднi у процесi складання i не пов'язанi з переробкою (обробкою) товарiв, незалежно вiд кiлькостi та складностi таких операцiй;
4) змiшування товарiв (компонентiв) без надання одержанiй продукцiї характеристик, що iстотно вiдрiзняють її вiд вихiдних складових;
5) комбiнацiя двох чи бiльшої кiлькостi зазначених вище операцiй;
6) забiй тварин.
Якщо вiдносно окремих видiв товарiв або будь-якої країни, якiй наданi тарифнi преференцiї, особливостi визначення країни походження товарiв окремо не обговорюються, то застосовується таке загальне правило: товар вважається походженням з даної країни, якщо в результатi здiйснення операцiй з переробки або виготовлення товарiв вiдбулася змiна класифiкацiйного коду згiдно з УКТ ЗЕД на рiвнi кожного з перших чотирьох знакiв.
Країною останнього вiдомого призначення є країна, до якої (наскiльки це вiдомо на момент вивезення) повиннi бути доставленi товари, незалежно вiд того, до якої країни вони були вiдправленi спочатку, i були вони чи нi предметом будь-яких комерцiйних чи iнших операцiй, що змiнюють їх юридичний статус, на шляху до цiєї останньої країни.
Якщо на момент вивезення товару країна кiнцевого призначення не вiдома, то облiк експорту здiйснюється за країною продажу.
Країна продажу - країна, до якої товари проданi, тобто країна, де покупець товару є резидентом.
16. Поширення даних митної статистики
З метою пiдвищення довiри до даних митної статистики зовнiшньої торгiвлi України, що публiкуються, та для їх правильної iнтерпретацiї:
- до статистичних публiкацiй включається iнформацiя про джерела та методи збору статистичних даних;
- заздалегiдь оголошується про термiни публiкацiї даних;
- iнформування користувачiв про стан зовнiшньої торгiвлi здiйснюється щомiсяця у виглядi спецiальних бюлетенiв та/або шляхом розмiщення статистичних даних в мережi Iнтернет;
- данi регулярно оновлюються (при одержаннi додаткової iнформацiї) з урахуванням потреби користувачiв у достовiрнiй статистицi.
Узагальненi показники експорту та iмпорту, а також данi щодо основних країн-партнерiв i товарних груп згiдно з УКТ ЗЕД публiкуються щомiсяця.
Детальнi данi митної статистики зовнiшньої торгiвлi, що характеризують стан зовнiшньої торгiвлi України, публiкуються в квартальних, рiчних збiрниках i включають:
- експорт та iмпорт в цiлому та в розрiзi країн i груп країн;
- питому вагу окремих країн i груп країн у зовнiшнiй торгiвлi країни;
- данi про експорт та iмпорт в натуральному i вартiсному виразi щодо товарiв за кодами згiдно з УКТ ЗЕД;
- данi щодо експорту та iмпорту в розрiзi "товар - країна" i навпаки "країна - товар".
17. Конфiденцiйнiсть iнформацiї
Iнформацiя щодо зовнiшньої торгiвлi України, надана митним органам державними органами, пiдприємствами, установами, органiзацiями та громадянами, може використовуватися виключно в митних цiлях.
Конфiденцiйною вважається iнформацiя, що мiститься в письмових вiдомостях про перемiщуванi громадянами через митний кордон України товари та транспортнi засоби та вантажних митних декларацiях про конкретнi угоди, пов'язанi з учасниками зовнiшньоекономiчної дiяльностi та iнших.
Вiдповiдно до порядку, установленого законодавством України, як конфiденцiйнi можуть бути заявленi також iншi данi та показники.
Щоб уникнути перекручень статистичної звiтностi, викликаних застосуванням режиму конфiденцiйностi, а також з метою збереження повноти охоплення даних, що публiкуються, у митнiй статистицi зовнiшньої торгiвлi України використовується ряд спецiальних технiчних прийомiв, що дозволяють не видiляти конфiденцiйну iнформацiю в загальному масивi даних, якi публiкуються. Наприклад, данi про торгiвлю з країнами-партнерами щодо будь-якого конфiденцiйного товару (шестизначного коду УКТ ЗЕД) повиннi включатися в детальнi данi про торгiвлю щодо країн-партнерiв на бiльш агрегованому рiвнi класифiкацiї. Однак рiвень має бути низьким настiльки, наскiльки це припустимо для забезпечення надiйного захисту конфiденцiйностi даних.
Надання зведених даних про експортно-iмпортнi операцiї конкретних учасникiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi заборонено, за винятком випадкiв, передбачених законодавством України.
18. Забезпечення порiвнянностi даних
Наявнiсть розбiжностей у даних країн-партнерiв може бути викликана рiзними причинами:
- рiзниця у визначеннi сфери охоплення даних, зокрема, розбiжнiсть спискiв товарiв, що включаються в митну статистику зовнiшньої торгiвлi, i товарiв, що виключаються з неї;
- застосування рiзних систем торгiвлi;
- застосування неоднакових критерiїв при визначеннi країни-партнера;
- рiзниця в iнтерпретацiї однiєї й тiєї самої класифiкацiї товарiв;
- рiзниця в статистичнiй вартостi тих самих товарiв (викликана, наприклад, застосуванням рiзних методiв визначення митної вартостi й курсiв валют);
- включення у рiзнi перiоди часу даних, що вiдносяться до однiєї й тiєї самої угоди;
- рiзниця в пiдходах до принципiв облiку конфiденцiйних даних;
- недостовiрне декларування товарiв, а саме не за своїм найменуванням або кодом товарної номенклатури, або заявлення недостовiрної країни походження товарiв.
- рiзниця у статистичних порогах облiку та наявнiсть у законодавствi конкретної країни преференцiй або навпаки додаткових податкiв на товари;
- торгiвля через третi країни.
З метою пiдвищення вiрогiдностi даних митної статистики зовнiшньої торгiвлi й забезпечення їхньої мiжнародної порiвнянностi проводиться обмiн даними з країнами-контрагентами, а також двостороннi детальнi дослiдження розбiжностей i узгодження даних зовнiшньої торгiвлi.
Директор Департаменту митної статистики | Н.Т.Овдiєнко |