УГОДА
мiж Кабiнетом Мiнiстрiв України та Урядом Республiки Казахстан про спiвробiтництво щодо поставок казахстанської нафти в Україну та її транзиту територiєю України
Кабiнет Мiнiстрiв України та Уряд Республiки Казахстан, далi - Сторони, а окремо Українська Сторона та Казахстанська Сторона вiдповiдно,
керуючись Угодою мiж Урядом України та Урядом Республiки Казахстан про принципи спiвробiтництва в нафтогазових галузях вiд 09.07.1996 року;
визнаючи, що нафтотранснортнi комплекси Сторiн є iстотним фактором розвитку економiки обох держав;
беручи до уваги заiнтересованiсть Сторiн у розвитку i поглибленнi подальшого взаємовигiдного спiвробiтництва в галузi транспортування нафти, включаючи транзит i постачання споживачам,
домовились про таке:
Стаття 1
Ця Угода визначає порядок, умови, загальнi принципи поставки i транзиту казахстанської нафти територiєю України.
Стаття 2
Сторони, на засадах взаємної вигоди, взаємодопомоги та недопущення дiй, що завдають економiчних збиткiв одна однiй, будуть всiляко розвивати спiвробiтництво в нафтотранспортнiй сферi.
Сторони створюватимуть, у межах наявних потужностей нафтотранспортних систем, умови для здiйснення безпечного, ефективного, безперешкодного, а також стабiльного транспортування нафти територiями своїх держав.
Українська Сторона, в межах наявних потужностей дiючої нафтотранспортної системи, забезпечить безперешкодну поставку i транзит казахстанської нафти.
Сторони зобов'язуються не приймати в односторонньому порядку рiшень, якi призводять до погiршення умов транспортування нафти та його припинення в рамках цiєї Угоди.
Стаття 3
Сторони визнають, що право власностi на нафту, яка транспортується з використанням будь-якої з нафтотранспортних систем Сторiн, зберiгається за вiдповiдними вантажовiдправниками, вiдповiдно до договорiв мiж уповноваженими органiзацiями Сторiн.
Стаття 4
Уповноваженими органами Сторiн для цiлей контролю i координацiї визначаються:
- з Української Сторони - Мiнiстерство палива та енергетики України;
- з Казахстанської Сторони - Мiнiстерство енергетики та мiнеральних ресурсiв Республiки Казахстан.
Стаття 5
При визначеннi обсягiв поставки i транзиту казахстанської нафти на договiрний перiод Сторони будуть враховувати наявнi потужностi i потенцiйнi обсяги.
Українська Сторона надасть Казахстанськiй Сторонi iнформацiю про наявнi потужностi - спроможностi дiючої нафтопровiдної системи ВАТ "Укртранснафта" для гарантованої поставки i транзиту казахстанської нафти територiєю України на договiрний перiод.
Українська Сторона пiдтверджує наявнiсть щорiчних технiчних можливостей з транспортування нафти у таких обсягах:
- по системi нафтопроводiв "Дружба" до захiдного кордону України - 24 млн. т/рiк;
- по системi нафтопроводiв на нафтотермiнал у м. Одесi - 16,2 млн. т/рiк (у тому числi на НПЗ у м. Одеса - 4 млн. т/рiк);
- по системi нафтопроводiв на НПЗ у м. Херсонi - 8 млн. т/рiк;
- по системi нафтопроводiв на НПЗ у м. Кременчуку - 16 млн. т/рiк;
- по системi нафтопроводiв на НПЗ у м. Лисичанську - 20 млн. т/рiк,
а також для легких сортiв казахстанської нафти по системi термiналу МНТ "Пiвденний" - нафтопровiд "Одеса - Броди" на Словаччину - Чехiю - Угорщину:
- у 2004 роцi - до 2 млн. т/рiк;
- у 2005-2007 роках - до 4 млн. т/рiк;
- у 2008 роцi на Словаччину, Угорщину, Чехiю, Польщу - до 1 млн. т/рiк, а також для казахстанської нафти сорту "Юралс" по системi Кременчук - МНТ "Пiвденний" з 2005 р. - до 5 млн. т/рiк.
Сторони домовились, що спiльне пiдприємство "ТрансЮг" забезпечить проектування i будiвництво паралельної дiлянки нафтопроводу "Одеса - Броди" (0-52 км.) i розвиток iнфраструктури порту "Пiвденний", (будiвництво другого причалу) для транспортування казахстанської нафти (сорту "Юралс") на експорт до 8 млн. т/рiк.
Казахстанська Сторона надасть Українськiй Сторонi iнформацiю про потенцiйнi обсяги, наявнi на вiдповiдний перiод, обсяги казахстанської нафти, призначенi для постачання i транзиту територiєю України.
Казахстанська Сторона сприятиме Українськiй Сторонi в придбаннi нафти на комерцiйнiй основi для транспортування нафти нафтопроводом "Одеса - Броди".
Стаття 6
Сторони погодять з Росiйською Стороною адекватнi обсяги та умови транзиту казахстанської нафти в Україну територiєю Росiйської Федерацiї.
Стаття 7
Транспортування нафти здiйснюється на основi затверджених уповноваженими органами Сторiн прогнозних обсягiв постачань i транзиту казахстанської нафти, а також довгострокових Договорiв (контрактiв) на транспортування нафти, укладених мiж уповноваженими органiзацiями Сторiн - операторами, в яких визначаються щорiчнi обсяги нафти Казахстанської Сторони для поставки i транзиту з використанням нафтопровiдної системи Української Сторони, транспортний тариф та iншi комерцiйнi умови.
Стаття 8
Українська Сторона визначає ВАТ "Укртранснафта" уповноваженою органiзацiєю з транспортування казахстанської нафти магiстральними нафтопроводами України.
Казахстанська Сторона визначає ЗАТ "КазТрансОйл" уповноваженою органiзацiєю - єдиним оператором з органiзацiї транзиту казахстанської нафти усiєю системою магiстральних нафтопроводiв, а також поставок усiєї казахстанської нафти, яка експортується з митної територiї Республiки Казахстан трубопровiдними системами України i з оформлення пов'язаних з транзитом i поставками договорiв, контрактiв та iншої документацiї з транспортування, перевалки нафти, який представляє iнтереси усiх казахстанських нафтових компанiй.
Стаття 9
У разi, якщо для транспортування заявлена кiлькiсть нафти перевищує можливостi наявних потужностей нафтопровiдної системи України, Сторони погодять умови створення додаткових потужностей та гарантiї поставки вiдповiдних обсягiв нафти на перiод, який забезпечує повернення позик.
З метою органiзацiї фiнансування проектiв та забезпечення повернення позик, залучених у процесi розширення наявних потужностей нафтопровiдної системи України для поставки i транзиту додаткового обсягу нафти, казахстанськi господарюючi суб'єкти нададуть гарантiї на здiйснення поставки мiнiмально необхiдних обсягiв нафти на вiдповiдний перiод.
Стаття 10
Формування тарифiв на транспортування нафти, яка експортується з територiї Республiки Казахстан, здiйснюється на недискримiнацiйних i транспарентних засадах.
Сторони проводитимуть узгоджену полiтику, спрямовану на розробку та застосування справедливих i конкурентних тарифiв на транспортування казахстанської нафти територiєю України.
Стаття 11
Сторони всебiчно розвиватимуть науково-технiчне та iнвестицiйне спiвробiтництво, а також сприятимуть створенню сприятливих умов для реалiзацiї спiльних проектiв будiвництва, реконструкцiї та експлуатацiї нафтотранспортних об'єктiв, у тому числi на територiї третiх країн.
Стаття 12
Спiвробiтництво в рамках цiєї Угоди здiйснюється без шкоди для виконання Сторонами зобов'язань за iншими мiжнародними договорами та домовленостями, учасницями яких вони є.
Стаття 13
Режими перемiщення нафти митними територiями держав Сторiн визначаються вiдповiдно до чинних нацiональних законодавств держав Сторiн.
Стаття 14
Сторони надаватимуть взаємну допомогу пiд час лiквiдацiї i наслiдкiв стихiйного лиха, аварiйних ситуацiй i катастроф на об'єктах магiстральних нафтопроводiв шляхом направлення спецiалiстiв, надання матерiально-технiчних ресурсiв i спецтехнiки.
Сторони забезпечать вжиття вiдповiдними мiнiстерствами та вiдомствами своїх держав необхiдних заходiв, вiдповiдно до законодавства держав Сторiн, для безперешкодного перетинання кордонiв аварiйно-вiдновлювальними бригадами i обладнанням, матерiалами та спецтехнiкою, якi використовуються для лiквiдацiї наслiдкiв стихiйного лиха, аварiйних ситуацiй i катастроф на об'єктах магiстральних нафтопроводiв.
Перелiк обладнання, матерiалiв та спецтехнiки, а також термiни та порядок їх використання погоджуються уповноваженими господарюючими суб'єктами Сторiн з вiдповiдними мiнiстерствами та вiдомствами.
Стаття 15
Спори мiж Сторонами стосовно тлумачення i застосування положень цiєї Угоди вирiшуватимуться шляхом проведення взаємних консультацiй i переговорiв.
Стаття 16
Внесення змiн i доповнень до цiєї Угоди здiйснюється за погодженням Сторiн i оформлюється окремими Протоколами, якi є невiд'ємною частиною цiєї Угоди.
Стаття 17
Ця Угода набуває чинностi з дати обмiну повiдомленнями про виконання Сторонами внутрiдержавних процедур, необхiдних для набуття нею чинностi, та дiє протягом п'яти рокiв. Дiя цiєї Угоди автоматично продовжуватиметься на наступнi п'ятирiчнi перiоди, якщо одна iз Сторiн не виявить бажання припинити дiю Угоди.
Кожна iз Сторiн може припинити дiю цiєї Угоди шляхом направлення письмового повiдомлення iншiй Сторонi, у цьому разi дiя цiєї Угоди припиняється по закiнченнi 12 мiсяцiв з дати отримання такого повiдомлення.
У разi припинення дiї цiєї Угоди, її положення застосовуються стосовно всiх договорiв (контрактiв) на транспортування нафти, укладених уповноваженими господарюючими суб'єктами Сторiн у перiод її дiї.
Вчинено в м. Астана 1 червня 2004 року у двох примiрниках, кожний українською, казахською та росiйською мовами, при цьому всi тексти є автентичними. У разi виникнення розбiжностей при тлумаченнi положень цiєї Угоди переважну силу матиме текст росiйською мовою.
За Кабiнет Мiнiстрiв України | За Уряд Республiки Казахстан |