ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
26.10.07 | N 29/1-11/6371-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць | |
Начальникам митниць |
Щодо класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД спирту,
спиртовмiсних продуктiв
З метою однозначної класифiкацiї товарiв згiдно з вимогами Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi повiдомляємо наступне.
Щодо класифiкацiї спирту:
Спирт етиловий неденатурований, з концентрацiєю спирту не менш як 80 об.%, класифiкується згiдно з УКТЗЕД у товарнiй позицiї 2207.
До цiєї товарної позицiї також включається спирт етиловий, спиртовий дистилят та iншi спиртнi напої, денатурованi, будь-якої концентрацiї.
У Поясненнях до товарної позицiї 2207 зазначено, що етиловий спирт та iншi спиртнi напої, денатурованi, є спиртами, змiшаними з iншими речовинами, що роблять їх непридатними для питва, але не перешкоджають їхньому використанню для промислових цiлей. Використовуванi денатурованi засоби змiнюються в рiзних країнах вiдповiдно до нацiонального законодавства.
Порядок застосування та Перелiк денатуруючих добавок до спирту етилового денатурованого (спирту технiчного) та барвникiв, що додаються у сумiшi з добавками (далi - Перелiк) визначено постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.08.02 N 1266 "Про затвердження Порядку визначення виробникiв i покупцiв спирту та здiйснення контролю за його обiгом".
У вiдповiдностi з Примiткою 1 Додатку 1 до Порядку спирт вважається денатурованим за умови обов'язкової наявностi не менш як двох денатуруючих добавок та одного барвника, наведених у Перелiку, причому масова частка денатуруючих добавок та барвника повинна бути не меншою нiж масова частка, наведена у таблицi Перелiку.
Примiткою 2 оговорено, що денатуруючi добавки, не зазначенi у перелiку, використовуються згiдно з умовами контрактiв поставки спирту на експорт, але за умови наявностi дозволу Мiнiстерства охорони здоров'я на використання даної денатуруючої добавки iз зазначенням її масової частки.
У разi невиконання сукупностi наведених вимог (наприклад, у разi наявностi двох денатуруючих добавок та барвника, вмiст хоча б однiєї з яких у спиртi менше за масову частку наведену у Перелiку), спирт повинен класифiкуватись, як спирт етиловий неденатурований, у товарних позицiях 2207 або 2208 у вiдповiдностi з концентрацiєю спирту.
Додатково повiдомляємо, що в ТУ У 18.511-99 "Спирт етиловий денатурований. Технiчнi умови" наведенi затвердженi Мiнiстерством охорони здоров'я денатуруючi добавки, що можуть використовуватись згiдно з умовами контракту поставки спирту на експорт, без наявностi дозволу Мiнiстерства охорони здоров'я, за умови додержання вимоги, викладеної вище, по вмiсту масової частки.
Щодо класифiкацiї спиртовмiщуючих настоянок та бальзамiв:
Законом України вiд 04.04.96 N 123/96-ВР "Про лiкарськi засоби" (далi - Закон) визначено, що лiкарськi засоби це речовини або їх сумiшi природного, синтетичного чи бiотехнiчного походження, якi застосовуються для запобiгання вагiтностi, профiлактики, дiагностики та лiкування захворювань людей або змiни стану функцiй органiзму.
До лiкарських засобiв належать: дiючi речовини (субстанцiї); готовi лiкарськi засоби (лiкарськi препарати, лiки, медикаменти); гомеопатичнi засоби; засоби, якi використовуються для виявлення збудникiв хвороб, а також боротьби iз збудниками хвороб або паразитами; лiкарськi косметичнi засоби та лiкарськi домiшки до харчових продуктiв.
Дiючi речовини (субстанцiї) - це бiологiчно активнi речовини, якi можуть змiнювати стан i функцiї органiзму або мають профiлактичну, дiагностичну чи лiкувальну дiю та використовуються для виробництва готових лiкарських засобiв.
Наголошуємо, що класифiкацiя товарiв для цiлей митного оформлення здiйснюється згiдно Основних Правил iнтерпретацiї класифiкацiї товарiв. Згiдно з Правилом 1) Основних Правил iнтерпретацiї класифiкацiї товарiв класифiкацiя товарiв проводиться виходячи з найменувань товарних позицiй i вiдповiдних примiток до роздiлiв чи груп.
Назва товарних позицiй 3003 та 3004 йменується як "лiкарськi засоби (лiки) ..., що складаються iз змiшаних продуктiв для терапевтичного або профiлактичного застосування...".
Таким чином, визначення та трактування термiну "лiкарськi засоби" в Законi та УКТЗЕД рiзнi. Це пов'язано з тим, що Закон регулює правовiдносини, пов'язанi iз створенням, реєстрацiєю, виробництвом, контролем якостi та реалiзацiєю лiкарських засобiв та в поняття "лiкарськi засоби" включає всi речовини, якi можуть в тiй чи iншiй мiрi вплинути на органiзм людини i з цiєї причини повиннi пiддаватись контрольним заходам.
Згiдно з Примiткою 1а) до товарної групи 30 УКТЗЕД ця група не включає харчовi продукти або напої дiєтичнi, дiабетичнi, харчовi добавки, тонiзуючi напої та мiнеральнi води (роздiл IV).
Згiдно з Додатковими загальними положеннями до товарної групи 30 УКТЗЕД, визначення продукту як лiкарського засобу в нацiональному законодавствi або в будь-якiй фармакопеї, не є вирiшальним чинником для його класифiкацiї в цiй групi. Враховуючи дане положення, наявнiсть реєстрацiйного посвiдчення на лiкарський засiб не є визначальним для його класифiкацiї у групi 30 згiдно з УКТЗЕД.
Вiдповiдно до Пояснень до товарної позицiї 3003 до цiєї товарної позицiї включаються змiшанi лiкарськi засоби, такi як препарати, перерахованi в офiцiйних фармакопеях, патентованi препарати i т.п., включаючи препарати, що випускаються у виглядi рiдин для полоскання горла та рота, крапель для очей, мазей, лiнiментiв, iн'єкцiй, протизапальнi та iншi препарати, якi не включаються до товарної позицiї 3002, 3005 або 3006. Проте це не слiд розумiти таким чином, що препарати, зареєстрованi в офiцiйних фармакопеях, патентованi препарати та iн. завжди включаються до товарної позицiї 3003.
Згiдно з пунктом 14) Пояснень до товарної позицiї 2208 УКТЗЕД в цю товарну позицiю серед iншого включаються спиртнi напої, iнодi називанi "харчовi добавки", призначенi для пiдтримки загального стану здоров'я та доброго самопочуття, якi, наприклад, можуть бути приготовленi на екстрактах рослин, плодових концентратах, лецитинах i т.д.
У Додаткових поясненнях до товарної позицiї 2208 зазначено, що у цiй товарнiй позицiї класифiкуються неденатурованi спиртнi напої, навiть якщо вони мають концентрацiю алкоголю 80 об.% або вище, причому продукт може бути чи не бути готовим для споживання як напiй.
Крiм того, стаття 12 Закону передбачає додання до кожного лiкарського засобу, що реалiзується, iнструкцiї про застосування, загальної характеристики, вiдомостей про фармакологiчнi властивостi, показання для застосування, протипоказання та iнше.
При визначеннi сфери призначення товару слiд звертати увагу на АТС-код (Anatomical Theurapeutic Chemical classification index) згiдно реєстрацiйного посвiдчення товару. Наприклад, за даною класифiкацiйною системою, код А13А вiдповiдає загально тонiзуючим засобам.
Враховуючи вищевикладене, згiдно з вимогами УКТЗЕД, товари, що виготовленi з водно-спиртових екстрактiв рослин, незалежно вiд наявностi в них лiкарських речовин (вiтамiнiв, алкалоїдiв тощо), призначенi для пiдтримки загального стану здоров'я та доброго самопочуття, а не для лiкування та профiлактики певного захворювання, повиннi класифiкуватись у товарнiй пiдпозицiї 2208 90.
Додатково повiдомляємо, що вищезазначений пiдхiд до класифiкацiї тонiзуючих бальзамiв, екстрактiв, елiксирiв, настоянок приготовлених з водно-спиртових екстрактiв рослин, якi мають лiкувальнi властивостi та покращують самопочуття, використовують митнi адмiнiстрацiї держав-членiв ЄС. Дана iнформацiя знаходиться на офiцiйному сайтi ЄС, де розмiщено Обов'язкову тарифну iнформацiю митних адмiнiстрацiй держав-членiв ЄС (http://ec.europa.eu).
Начальник Управлiння | I.П.Рамусь |