МIНIСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ I ТУРИЗМУ УКРАЇНИ
24.12.2007 | N 2072/10/14-07 |
---|
Державна митна служба України |
При цьому надсилаємо
Лист-роз'яснення про особливостi перемiщення
культурних цiнностей через державний кордон
України особами, що користуються дипломатичними
привiлеями, доопрацьований з урахуванням
пропозицiй Державної митної служби України.
Просимо направити його митним органам в установленому порядку.
Додаток: згадане на 4 арк.; дискета
Заступник Мiнiстра | Т.Г.Кохан |
Дипломатичним представництвам, консульським установам iноземних держав, представництвам мiжнародних органiзацiй в Українi. |
Лист-роз'яснення
про особливостi перемiщення культурних цiнностей
через митний кордон України особами, що
користуються дипломатичними привiлеями
1.Загальнi положення
Особи, що користуються дипломатичними привiлеями: акредитованi в Українi Глави дипломатичних представництв та консульських установ iноземних держав, представництв мiжнародних органiзацiй, члени дипломатичного та адмiнiстративно-технiчного персоналу, консульськi посадовi особи, а також члени сiмей зазначених осiб, за умови, що вони не є громадянами України i не проживають в Українi постiйно.
Культурнi цiнностi: визначенi у статтi 1 Закону України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цiнностей" об'єкти матерiальної та духовної культури, що мають художнє, iсторичне, етнографiчне та наукове значення i пiдлягають збереженню, вiдтворенню та охоронi вiдповiдно до законодавства України.
Незаконне перемiщення культурних цiнностей: вивезення, тимчасове вивезення, ввезення й тимчасове ввезення культурних цiнностей, транзит культурних цiнностей, здiйснене з порушенням законодавства України та мiжнародних угод.
Особливостi перемiщення через митний кордон України багажу та iнших предметiв, у тому числi культурних цiнностей, особами, що користуються дипломатичними привiлеями, регулюється Митним кодексом України, Законом України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цiнностей", Законом України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарiв та транспортних засобiв, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територiю України", постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15.07.97 N 748 "Про затвердження Перелiку вiдомостей, що оголошуються громадянами у разi перемiщення ними через митний кордон України предметiв", постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26.08.03 N 1343 "Про затвердження порядку проведення державної експертизи культурних цiнностей та розмiрiв плати за її проведення", наказом Державної митної служби України вiд 19.07.2001 N 491 "Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення предметiв дипломатичних представництв, консульських установ, представництв мiжнародних органiзацiй, а також їх персоналу та членiв сiмей персоналу, якi користуються на територiї України митними пiльгами" (зареєстрований у Мiн'юстi 20.08.2001 р. за N 723/5914), мiжнародними договорами України.
II. Порядок ввезення культурних цiнностей
Вiдповiдно до Закону України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цiнностей" (далi - Закон), пiд час ввезення культурних цiнностей на територiю України митному органу подається свiдоцтво на право їх вивезення, якщо це передбачено законодавством держави, звiдки ввозяться культурнi цiнностi (стаття 21 Закону).
За вiдсутностi такого свiдоцтва, ввезенi культурнi цiнностi пiдлягають затриманню митними органами України до встановлення їх власника та одержання його доручення щодо подальшого перемiщення або використання цих цiнностей.
Таке доручення має бути пiдтверджене дипломатичним представництвом або консульською установою країни, громадянином якої є власник культурних цiнностей.
Ввезення культурних цiнностей, щодо яких оголошено розшук, забороняється (стаття 22 Закону).
Для забезпечення виконання вимог зазначених статей Закону при ввезеннi особистого майна, яке мiстить предмети, що становлять iсторичну та культурну цiннiсть, такi культурнi цiнностi повиннi бути заявленi при перетинi митного кордону України для оформлення документа контролю за доставкою в митний орган за мiсцем акредитацiї особи, що користується дипломатичними привiлеями.
Культурнi цiнностi, що перемiщуються через митний кордон України громадянами, у тому числi особами, що користуються дипломатичними привiлеями, пiдлягають обов'язковому письмовому декларуванню шляхом заповнення вiдповiдної митної декларацiї1 iз заявленням точних вiдомостей про культурнi цiнностi.
______________
1 Закон України
"Про порядок ввезення (пересилання) в Україну,
митного оформлення й оподаткування особистих
речей, товарiв та транспортних засобiв, що
ввозяться (пересилаються) громадянами на митну
територiю України", постанова Кабiнету
Мiнiстрiв України вiд 15.07.97 N 748 "Про
затвердження Перелiку вiдомостей, що
оголошуються громадянами у разi перемiщення ними
через митний кордон України предметiв".
Культурнi цiнностi, призначенi для особистого користування осiб, що користуються дипломатичними привiлеями, декларуються митним органам за мiсцем акредитацiї чи перебування цих осiб та пропускаються в Україну в режимi iмпорту.
III. Порядок вивезення культурних цiнностей
Пiдставою для пропуску культурних цiнностей за межi митної територiї України є свiдоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цiнностей з територiї України.
Вивезення культурних цiнностей без цього свiдоцтва забороняється (стаття 13 Закону).
Для отримання цього документа клопотання встановленого зразка подається уповноваженому Державної служби контролю за перемiщенням культурних цiнностей через державний кордон України (урядовий орган Мiнiстерства культури i туризму України) за наступними адресами:
АР Крим, М.Сiмферополь, пр. Кiрова, 13, тел.: 54-58-41;
м. Київ, б-р Т.Шевченка, 3, тел.: 279-53-40, 279-56-47;
м. Днiпропетровськ, пр. К.Маркса, 18, тел.: 47-28-59;
м. Львiв, вул. Смольського, 10, тел.: 75-80-81, 72-79-91;
м. Одеса, вул. Канатна, 83, тел.: 33-52-13, 33-52-12;
м. Ужгород, вул.Вiннична, 20, тел.: 3-06-91;
м. Херсон, вул. Горького, 5, тел.: 26-50-06, 22-60-33;
м. Чернiвцi, вул. Франка, 16, тел.: 57-85-26.
До клопотання додаються:
- документ, що пiдтверджує право власностi на культурнi цiнностi;
- перелiк культурних цiнностей iз зазначенням точних вiдомостей про них (авторство, назва твору, мiсце i час створення, матерiал i технiка виконання, розмiри (вага), страхова вартiсть (вартiсть, оцiночна вартiсть) українською мовою.
- вiдповiдна митна декларацiя, яка подавалася митному органу при ввезеннi культурних цiнностей в Україну;
- висновок державної експертизи (для культурних цiнностей, придбаних на територiї України).
Клопотання розглядаються протягом 30-ти днiв.
IV. Додаткова iнформацiя
Мiжнароднi договори України не виключають можливостi митного огляду особистого багажу осiб, що користуються дипломатичними привiлеями та iмунiтетами.
У Вiденськiй конвенцiї про дипломатичнi зносини (стаття 36), Вiденськiй конвенцiї про консульськi зносини (стаття 50), Вiденськiй конвенцiї про представництво держав у їх вiдносинах з мiжнародними органiзацiями унiверсального характеру (стаття 65) зазначається, що особистий багаж глав представництв, дипломатичного i консульського персоналу, глав i членiв мiжнародних делегацiй не звiльняються вiд огляду, якщо є серйознi пiдстави припускати, що в ньому мiстяться предмети, якi не призначенi для офiцiйного чи особистого користування, або предмети, ввезення чи вивезення яких заборонено законами i правилами або карантинними нормами держави перебування.
При наявностi серйозних пiдстав вважати, що пiд виглядом або крiм предметiв офiцiйного (службового) та особистого користування особою, що користується дипломатичними привiлеями, перемiщує iншi предмети, в тому числi такi, ввезення яких в Україну або вивезення яких з України заборонено, або регулюється карантинними та iншими спецiальними правилами, посадова особа митного органу пропонує власнику предметiв або уповноваженiй ним особi задекларувати предмети офiцiйного та особистого користування, пiсля чого за письмовим розпорядженням керiвника чи заступника керiвника митного органу проводиться митний огляд.
Такий огляд здiйснюється тiльки за згодою та в присутностi отримувача (власника) вантажу або уповноваженої ним особи. Якщо згоди на митний огляд не отримано, предмети не пiдлягають перемiщенню через митний кордон України.
У разi виявлення в порядку, установленому Митним кодексом України, фактiв перемiщення через митний кордон України особами, якi користуються iмунiтетом вiд адмiнiстративної юрисдикцiї України, товарiв з порушенням митного законодавства, такi товари, якщо вони є предметами цих правопорушень, не пiдлягають пропуску через митний кордон України й передаються для зберiгання митному органу до вирiшення питання про вiдповiдальнiсть зазначених осiб дипломатичним шляхом.
Застосування адмiнiстративного затримання до осiб, якi згiдно з чинними законами i мiжнародними договорами України користуються iмунiтетом вiд адмiнiстративної юрисдикцiї України, забороняється.
Голова Державної служби контролю за перемiщенням культурних цiнностей через державний кордон України | В.В.Корнiєнко |