ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
Київ
16.11.09 | N 1097 |
---|
Про затвердження Правил етики поведiнки
посадових осiб митної служби України
Вiдповiдно до Дисциплiнарного статуту митної служби України, затвердженого Законом України вiд 06.09.05 N 2805-IV, та з метою виконання рiшення колегiї Державної митної служби України, введеного в дiю наказом Держмитслужби України вiд 03.07.09 N 622, наказую:
1. Затвердити Правила етики поведiнки посадових осiб митної служби України, що додаються.
2. Керiвникам митних органiв забезпечити ознайомлення особового складу пiдпорядкованих пiдроздiлiв та вжити заходiв щодо додержання посадовими особами правил етики поведiнки.
Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Голова Служби | А.В.Макаренко |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної митної служби України 16.11.09 N 1097 |
Правила етики поведiнки
посадових осiб митної служби України
Роздiл I.
ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
Цi Правила встановлюють загальнi вимоги до етики поведiнки посадових осiб митної служби України, яких вони повиннi дотримуватися як пiд час виконання своїх службових обов'язкiв, так i в позаробочий час.
Цi Правила розроблено з урахуванням вимог Загальних правил поведiнки державного службовця, затверджених наказом Головного управлiння державної служби України вiд 23.10.00 N 58.
Метою цих Правил є:
забезпечення високого рiвня етики поведiнки посадових осiб митної служби;
iнформування фiзичних та юридичних осiб про те, яку поведiнку вони мають право очiкувати вiд посадових осiб митної служби;
профiлактика корупцiї;
розширення можливостей впливу громадськостi на оцiнку та якiсть дiяльностi митної служби;
формування позитивного iмiджу митної служби та репутацiї її посадових осiб;
змiцнення авторитету митної служби України та довiри до неї громадян.
1. Межi застосування.
1.1. Норми Правил є загальними та застосовуються всiма посадовими особами митної служби України (далi - посадовi особи митної служби).
1.2. Кожен працiвник при прийняттi на службу в митнi органи повинен у письмовiй формi взяти на себе зобов'язання дотримуватись цих Правил. Таке зобов'язання зберiгається в особовiй справi посадової особи митної служби.
1.3. Дотримання працiвником норм цих Правил є обов'язковим та враховується при проведеннi щорiчної оцiнки, атестацiї, зарахуваннi до кадрового резерву, призначеннi на нову посаду, наданнi характеристики чи рекомендацiї.
Роздiл II.
ПРИНЦИПИ ЕТИКИ ПОВЕДIНКИ ПОСАДОВИХ ОСIБ МИТНОЇ
СЛУЖБИ
2. Принцип законностi.
2.1. Посадова особа митної служби зобов'язана своїми дiями дотримуватись та вiдстоювати Конституцiю України, закони та нормативно-правовi акти України.
2.2. Принцип законностi своєї дiяльностi, своєї службової та позаслужбової поведiнки, недопущення порушення законодавства з будь-яких мотивiв повинен бути морально-етичною нормою посадової особи митної служби.
2.3. Морально-етичним обов'язком посадової особи митної служби є не тiльки особисте дотримання норм законодавства, але й активна протидiя їх порушенням з боку своїх колег.
3. Принцип прiоритету прав, свобод i законних iнтересiв людини i громадянина.
3.1. Визнання, повага, дотримання й захист прав, свобод i законних iнтересiв людини i громадянина є морально-етичним та професiйним обов'язком посадової особи митної служби.
3.2. Посадова особа митної служби зобов'язана поважати честь та гiднiсть будь-якої людини, її дiлову репутацiю, не проявляти свавiлля або байдужiсть до правомiрних вимог громадян, їх об'єднань, а також юридичних осiб, не допускати дискримiнацiї одних осiб шляхом надання iншим непередбачених законодавством пiльг або переваг.
3.3. Посадова особа митної служби зобов'язана забезпечувати конфiденцiйнiсть iнформацiї, що стосується приватного життя, честi й гiдностi громадян, у тому числi своїх колег, що стала вiдома їй пiд час виконання службових обов'язкiв.
4. Принцип вiдповiдальностi.
4.1. Посадова особа митної служби вiдповiдає за дiї, вчиненi нею особисто, а також за дiї, вчиненi пiдлеглими за її вказiвкою, та зобов'язана:
сумлiнно виконувати свої службовi обов'язки;
своєчасно i точно виконувати рiшення органiв державної влади, розпорядження i вказiвки своїх керiвникiв;
вiдмовлятись вiд виконання доручень, що суперечать чинному законодавству, iнформувати про це свого керiвника, а в разi наполягання на його виконаннi - повiдомити вищу за посадою особу;
приймати рiшення лише у межах своїх повноважень;
негайно iнформувати свого керiвника про недостатнiсть ресурсiв, навичок чи компетенцiї для виконання дорученої роботи;
при виявленнi помилок у своїй роботi, у роботi своїх пiдлеглих або колег, негайно вживати заходiв щодо їх виправлення;
вiдповiдати за рiшення, ухваленi колегiально.
4.2. Посадова особа митної служби повинна постiйно полiпшувати стан вiдповiдностi своїх знань, умiнь i навичок функцiям та завданням займаної посади, пiдвищувати свiй iнтелектуальний та культурний рiвень за освiтньо-професiйними програмами та шляхом самоосвiти.
5. Принцип справедливостi та неупередженостi.
5.1. Посадова особа митної служби зобов'язана дiяти у загальнонацiональних iнтересах та не повинна використовувати своє службове становище в iнтересах окремих осiб за рахунок iнтересiв iнших осiб.
5.2. Посадова особа митної служби повинна розглядати конфлiкт мiж iнтересами рiзних осiб неупереджено та виключно з позицiї законних прав, загальноприйнятих у суспiльствi уявлень про справедливiсть та моральнi цiнностi.
5.3. Посадова особа митної служби не повинна надавати привiлеїв чи застосовувати обмеження за ознаками раси, кольору шкiри, полiтичних, релiгiйних та iнших переконань, статi, етнiчного та соцiального походження, майнового стану, мiсця проживання, мовними або iншими ознаками.
5.4. Посадова особа митної служби не повинна публiчно демонструвати свої релiгiйнi або полiтичнi переконання чи уподобання, свої симпатiї, антипатiї чи виняткову увагу до окремих осiб чи груп осiб.
6. Принцип лояльностi.
6.1. Визначаючи головною метою дiяльностi митної служби служiння народу України та захист економiчних iнтересiв, посадова особа митної служби зобов'язана:
свiдомо, добровiльно дотримуватись установлених державою, окремими її органами й установами правил, норм та приписiв;
проявляти вiдданiсть, повагу i коректнiсть до держави, усiх державних i громадських iнститутiв;
пiдтримувати позитивний iмiдж митної служби, постiйно сприяти змiцненню її авторитету;
утримуватись вiд
публiчних висловлювань, мiркувань, оцiнок
та будь-яким iншим способом висловлювати свою
думку, якщо вона принципово вiдрiзняється вiд
полiтики органiв державної влади в цiлому та
полiтики митного органу, який вона представляє як
посадова особа.
6.2. Принцип лояльностi стосується вiдношення посадової особи митної служби до усiх гiлок державної влади, усiх державних органiв та державних службовцiв.
6.3. Посадова особа митної служби не може брати участь у страйках та вчиняти iншi дiї, що перешкоджають нормальному функцiонуванню органiв державної влади.
6.4. Морально-етичним обов'язком посадової особи митної служби у випадку її принципової незгоди з полiтикою, яку проводить держава або конкретний митний орган, посадовою особою якого вона являється, є звiльнення зi служби.
7. Принцип публiчностi та вiдкритостi
7.1. Морально-етичним обов'язком посадової особи митної служби є вiдкритiсть для суспiльства її службової дiяльностi, забезпечення доступностi iнформацiї про дiяльнiсть свого митного органу в обсягах та порядку, встановлених законодавством України.
7.2. Посадова особа митної служби повинна сприяти публiчностi та вiдкритостi у дiяльностi митної служби та зобов'язана:
вимагати надання повної та достовiрної iнформацiї, яка стосується вирiшення питань, що належать до її компетенцiї;
пояснювати та обґрунтовувати свої рiшення та (або) дiї у порядку, встановленому правовими актами;
надавати необхiдну iнформацiю колегам, iншим державним службовцям та громадськостi у порядку та за умов, передбачених законодавством України;
при виконаннi службових обов'язкiв, якщо це передбачено нормативними актами Держмитслужби, мати на форменому одязi iдентифiкацiйну картку, на якiй зазначається її посада, прiзвище, iм'я та по батьковi.
8. Принцип полiтичної нейтральностi.
8.1. Посадова особа митної служби повинна дотримуватись у своїй поведiнцi полiтичної нейтральностi та зобов'язана:
незалежно вiд своїх власних полiтичних поглядiв сумлiнно виконувати свої службовi обов'язки вiдповiдно до вимог законодавства України;
не пiдписувати будь-якi полiтичнi або iдеологiчнi документи;
не брати участь як посадова особа в будь-яких полiтичних акцiях;
не використовувати своє посадове становище в iнтересах полiтичних партiй, iнших громадських органiзацiй;
не використовувати своє посадове становище для передвиборчої агiтацiї на свою користь або на користь iнших кандидатiв, полiтичних партiй, виборчих блокiв.
8.2. Морально-етичним обов'язком посадової особи митної служби є виключення будь-якого впливу полiтичних партiй або iнших об'єднань громадян на виконання нею своїх службових обов'язкiв та на рiшення, якi вона приймає.
8.3. Посадова особа митної служби не повинна використовувати матерiальнi, адмiнiстративнi та iншi ресурси митного органу для досягнення будь-яких полiтичних цiлей.
Роздiл III.
УНИКНЕННЯ КОНФЛIКТУ IНТЕРЕСIВ
9. Запобiгання виникненню та усунення конфлiкту iнтересiв
9.1. Посадова особа митної служби зобов'язана:
чiтко розмежовувати службу i приватне життя;
заявляти про наявнiсть у неї конфлiкту iнтересiв;
вживати заходiв для запобiгання виникненню та усунення конфлiкту iнтересiв.
9.2. При прийняттi на службу в митнi органи, призначеннi на посаду, просуваннi по службi та безпосередньому виконаннi своїх службових обов'язкiв, посадова особа митної служби зобов'язана письмово повiдомити свого керiвника про обставини, якi можуть призвести до виникнення конфлiкту iнтересiв.
Такими обставинами є приватний iнтерес, тобто переваги для посадової особи митної служби або її родини, близьких родичiв, друзiв чи осiб та органiзацiй, з якими вона має або мала спiльнi дiловi чи полiтичнi iнтереси, що впливає або може впливати на неупереджене та об'єктивне виконання службових обов'язкiв.
9.3. Обставини, якi можуть призвести до виникнення конфлiкту iнтересiв, повиннi бути усуненi до прийняття на службу чи призначення на нову посаду.
Неможливiсть усунення таких обставин є пiдставою для вiдмови посадовiй особi митної служби у призначеннi на посаду або просуваннi по службi.
9.4. Якщо обставини, що можуть призвести до виникнення конфлiкту iнтересiв, виникають пiсля призначення на посаду, посадова особа митної служби зобов'язана негайно у письмовiй формi повiдомити про це свого керiвника та вжити термiнових заходiв щодо усунення таких обставин.
Керiвник, якого повiдомлено про обставини, що можуть призвести до виникнення конфлiкту iнтересiв, повинен вжити заходiв для недопущення його виникнення.
Роздiл IV.
ОБМЕЖЕННЯ ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ СЛУЖБОВОГО
СТАНОВИЩА
10. Обмеження щодо використання iнформацiї та майна.
10.1. Посадовiй особi митної служби забороняється розголошувати довiрену їй державну таємницю, iншу iнформацiю з обмеженим доступом, а також використовувати таку iнформацiю у власних iнтересах або в iнтересах iнших осiб, у тому числi i пiсля звiльнення зi служби.
10.2. Посадова особа митної служби зобов'язана ощадливо та ефективно використовувати державне майно, iншi засоби органiзацiйно-технiчного, матерiального та iншого забезпечення, користування i розпорядження якими входить до її компетенцiї.
10.3. Посадовiй особi митної служби забороняється використовувати державне майно, iншi засоби органiзацiйно-технiчного, матерiального та iншого забезпечення в особистих iнтересах та в цiлях, не пов'язаних з виконанням нею своїх службових обов'язкiв.
10.4. Використання посадовою особою митної служби службового майна та коштiв у приватних цiлях не допускається, крiм випадкiв, коли на користування майном є дозвiл керiвника митного органу, та за умови вiдшкодування посадовою особою вiдповiдних витрат.
11. Обмеження щодо прийняття подарунка.
11.1. Морально-етичним обов'язком посадової особи митної служби є неприпустимiсть створення приводу та пiдстав для вручення подарунка або iншого виду винагороди у зв'язку з виконанням нею своїх службових обов'язкiв.
11.2. Посадовi особи митної служби не мають право прямо чи опосередковано вимагати або отримувати подарунки, речi, валюту України, iноземну валюти у зв'язку з виконанням службових обов'язкiв як пiд час їх виконання, так i в позаслужбовий час.
11.3. У разi, якщо вiдмова вiд прийняття нецiнних подарункiв, що несе символiку учасника зовнiшньоекономiчної дiяльностi, може негативно вплинути на подальшi службовi зносини, прийняття таких видiв подарункiв повинно здiйснюватись офiцiйно та вiдкрито.
У iнших випадках посадовi особи митної служби повиннi дипломатично вiдмовитись вiд прийняття даного подарунка.
11.4. Будь-якi подарунки, що наданi посадовiй особi митної служби пiд час офiцiйних заходiв, в тому числi пiд час вiдрядження в межах країни або за кордон, як подарунки для митного органу, не можуть бути її приватною власнiстю i протягом п'яти робочих днiв з дня одержання або з дня повернення з вiдрядження передаються за призначенням, з компенсацiєю цiй особi витрат, пов'язаних iз сплатою мита та iнших обов'язкових платежiв, якщо такi мали мiсце.
11.5. У разi, коли посадова особа митної служби виявила у службовому примiщеннi чи отримала в iнший, незалежний вiд неї спосiб, подарунок, вона повинна невiдкладно письмово повiдомити свого керiвника та, у разi потреби правоохороннi органи.
Роздiл V.
ЗАГАЛЬНI ВИМОГИ ДО ЕТИКИ КОЛЕГIАЛЬНОЇ ПОВЕДIНКИ
12. Загальнi правила поведiнки посадової особи.
12.1. Посадова особа митної служби при виконаннi службових обов'язкiв повинна керуватись такими положеннями:
дотримуватись культури мови та спiлкування, не вживати нецензурних слiв;
берегти свiй робочий час та робочий час своїх колег, максимально обмежувати приватнi телефоннi розмови;
забезпечувати чистоту i порядок на робочому мiсцi;
не вживати алкогольнi напої у робочий час;
у разi необхiдностi прийому у робочий час лiкiв, якi мiстять у своєму складi наркотичнi чи психотропнi речовини, або речовини, що знижують ефективнiсть роботи, про це необхiдно повiдомити безпосереднього керiвника.
12.2. Посадова особа митної служби повинна дотримуватись затверджених Держмитслужбою правил носiння форменого одягу та завжди мати охайний вигляд.
Морально недопустимо посадовiй особi, вдягненiй у формений одяг, купувати алкогольнi напої та (або) вживати їх у публiчних мiсцях, а також палити у мiсцях, спецiально не передбачених для цього.
12.3. При спiлкуваннi з керiвництвом посадова особа зобов'язана:
вислуховувати доручення не перериваючи, з наступною постановкою необхiдних питань для уточнення;
виконувати законнi вказiвки без зайвих розмов i суперечок, залишаючи за собою право мати власну думку з будь-якого питання i висловлювати її у ввiчливiй та коректнiй формi;
у разi одержання доручення, яке суперечить чинному законодавству, невiдкладно в письмовiй формi повiдомити про це керiвнику, який дав доручення, а в разi наполягання на його виконаннi - повiдомити вищу за посадою особу.
12.4. Посадова особа митної служби, пiдозрювана або обвинувачена у скоєннi злочину, або вiдносно якої порушено кримiнальну справу чи застосовано адмiнiстративнi санкцiї, повинна негайно проiнформувати про це свого керiвника.
13. Взаємовiдносини у колективi.
13.1. Взаємовiдносини посадових осiб митної служби ґрунтуються на взаємнiй довiрi, повазi, чесностi, толерантностi та тактовностi.
Неприпустимi прояви аморальної поведiнки в колективi, такi як доноси, наклепи, пiдлабузництво, шантаж та погрози тощо.
Посадова особа митної служби повинна пiдтримувати доброзичливi вiдносини в колективi, прагнути до спiвробiтництва з колегами.
13.2. Посадовi особи не повиннi порушувати права iнших посадових осiб або надавати привiлеї за ознаками нацiональностi, походження, мови, раси, статi, вiку, соцiального, матерiального чи сiмейного стану, релiгiї, переконань, полiтичних та iнших поглядiв, посади, яку займає особа.
13.3. Посадовi особи митної служби повиннi:
ввiчливо та стримано поводити себе з колегами, поважати їхню думку;
бути самокритичними, визнавати свої помилки та намагатись їх виправити;
обговорювати та вирiшувати непорозумiння, якi виникають у службовий час, обговорюючи їх мiж собою, а не вирiшивши їх - звертатись до свого керiвника;
не допускати принизливих висловлювань чи образ на адресу своїх колег, поширення неправдивих вiдомостей про iнших осiб.
13.4. Нетерпимiсть до iнших посадових осiб митної служби може проявлятись виключно за наявностi вагомих пiдстав. Неприпустимi при цьому безтактовнiсть, брутальнiсть, приниження людської гiдностi та умисна дискримiнацiя.
14. Вимоги до керiвного складу.
14.1. Керiвна посадова особа митної служби для формування морального клiмату колективу, який ґрунтується на спiвробiтництвi та взаємнiй повазi, зобов'язана:
вживати заходiв для додержання пiдлеглими професiйної етики;
заохочувати участь пiдлеглих у вирiшеннi спiльних проблем колективу;
органiзувати роботу колективу так, щоб службовi обов'язки пiдлеглих були чiтко розмежованi i кожний вiдповiдав за доручену дiлянку роботи;
запобiгати виникненню конфлiктних ситуацiй у колективi, усувати причини непорозумiнь;
заохочувати пiдлеглих до постiйного пiдвищення свого професiйного, iнтелектуального та культурного рiвня;
забезпечувати гласнiсть та об'єктивнiсть пiд час оцiнки службової дiяльностi пiдлеглих посадових осiб, присвоєння їм чергового звання або призначення на бiльш високу посаду;
виховувати в пiдлеглих посадових осiб сумлiнне ставлення до служби, бережливе ставлення до державного, комунального та приватного майна, пiдтримувати їх iнiцiативу, вживати заходiв щодо скорочення втрат робочого часу та зменшення плинностi кадрiв;
у ставленнi до пiдлеглих бути справедливою та вимогливою, бути прикладом у своїй службовiй дiяльностi, поведiнцi та зовнiшньому виглядi.
14.2. При спiлкуваннi з пiдлеглими керiвна посадова особа повинна:
чiтко формулювати свої вимоги до виконавця, уважно вислуховувати звiти пiдлеглих;
зауваження про допущенi пiдлеглими помилки та недолiки у їхнiй роботi висловлювати у коректнiй формi, за вiдсутностi iнших посадових осiб;
заохочувати пiдлеглих висловлювати власну думку та вислуховувати її.
15. Поведiнка посадової особи митної служби у неробочий час.
15.1. У неробочий час посадова особа митної служби повинна:
поводити себе вiдповiдно до суспiльних норм поведiнки, аби своєю поведiнкою не зашкодити репутацiї митної служби та її посадових осiб у суспiльствi;
не зловживати своїми повноваженнями, не використовувати документи, якi пiдтверджують її посаду та повноваження, з метою прийняття iншими особами сприятливих для неї рiшень, вчинення дiй чи бездiяльностi.
15.2. Посадова особа не повинна зловживати алкогольними напоями, вживати психотропнi або наркотичнi речовини, крiм випадкiв, коли це необхiдно у лiкувальних цiлях.
РОЗДIЛ VI.
КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ПРАВИЛ ЕТИКИ ПОВЕДIНКИ
ПОСАДОВИХ ОСIБ МИТНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
16. Контроль за дотриманням цих Правил.
16.1. Громадський контроль за дотриманням посадовими особами митної служби етики поведiнки здiйснюється за допомогою звернень громадян, об'єднань громадян у вiдповiднi державнi органи та засоби масової iнформацiї.
16.2. Посадовi особи митної служби, якi вiдповiдно до займаних посад здiйснюють керiвництво iншими посадовими особами митної служби або контролюють їх роботу, зобов'язанi у межах своїх повноважень вживати заходiв з контролю за дотриманням ними цих Правил.
16.3. У митних органах, спецiалiзованих митних установах та органiзацiях можуть створюватись Етичнi комiсiї, завданням яких є формування, пiдтримання та розвиток норм професiйної етики посадових осiб митної служби, розв'язання рiзного роду моральних конфлiктiв.
До складу Етичних комiсiй можуть бути обранi найбiльш поважнi спiвробiтники митного органу, ветерани митної служби, суспiльнi дiячi та iншi особи.
Етичнi комiсiї мають право за порушення норм цих Правил виносити посадовим особам митних органiв суспiльний осуд, порушувати перед вiдповiдним керiвником митного органу питання про притягнення таких осiб до вiдповiдальностi.