ДЕРЖАВНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ТЕХНIЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛIТИКИ
НАКАЗ
вiд 17 лютого 2009 року | N 73 |
---|
Про затвердження Рекомендацiй iз застосування
Технiчного регламенту максимально дозволеного
споживання електроенергiї холодильними
приладами
(Витяг)
На виконання Плану заходiв щодо застосування Технiчного регламенту максимально дозволеного споживання електроенергiї холодильними приладами на перiод до 2009 року, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 3 вересня 2008 року N 787, наказую:
1. Затвердити Рекомендацiї iз застосування Технiчного регламенту максимально дозволеного споживання електроенергiї холодильними приладами (додаються).
2. ДП "УкрНДНЦ" (Корчевна Л. О.) забезпечити опублiкування цього наказу в черговому виданнi щомiсячного iнформацiйного покажчика "Стандарти".
3. Управлiнню технiчного регулювання (Сердюков О. Я.) забезпечити оприлюднення цього наказу на веб-порталi Держспоживстандарту України.
Голова | Л. В. Лосюк |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Держспоживстандарту України вiд 17 лютого 2009 р. N 73 |
РЕКОМЕНДАЦIЇ IЗ ЗАСТОСУВАННЯ ТЕХНIЧНОГО РЕГЛАМЕНТУ МАКСИМАЛЬНО ДОЗВОЛЕНОГО СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГIЇ ХОЛОДИЛЬНИМИ ПРИЛАДАМИ
1. ВСТУП
Рекомендацiї iз застосування Технiчного регламенту максимально дозволеного споживання електроенергiї холодильними приладами (далi - Рекомендацiї) розробленi з метою створення належних умов для його застосування.
Технiчний регламент максимально дозволеного споживання електроенергiї холодильними приладами, затверджений постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.09.2008 р. N 787 (далi - Технiчний регламент), розроблено на основi Директиви Європейського Парламенту та Ради вiд 03.09.96 р. N 96/57/ЕС про технiчнi вимоги щодо енергоспоживання електричних побутових холодильникiв та морозильних камер i вiдповiдних комбiнованих пристроїв з урахуванням чинного законодавства України, зокрема:
- постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.11.2001 р. N 1599 "Про затвердження опису та правил застосування нацiонального знака вiдповiдностi";
- Технiчного регламенту модулiв оцiнки вiдповiдностi та вимог щодо маркування нацiональним знаком вiдповiдностi, якi застосовуються в технiчних регламентах, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.10.2003 р. N 1585.
Цi Рекомендацiї не є юридично обов'язковим тлумаченням Технiчного регламенту (юридично обов'язковим є тiльки текст Технiчного регламенту), а призначенi для полегшення застосування Технiчного регламенту та забезпечення узгодженого його застосування усiма зацiкавленими сторонами.
Рекомендацiї не є вичерпними, а зосередженi на таких питаннях, як:
- сфера поширення Технiчного регламенту;
- умови введення холодильних приладiв у обiг;
- визначення максимально дозволеного рiвня енергоспоживання;
- процедури проведення випробувань холодильних приладiв;
- процедури оцiнювання вiдповiдностi;
- взаємозв'язок з iншими технiчними регламентами.
Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.09.2008 р. N 787 встановлено обов'язкове застосування Технiчного регламенту протягом 2009 року. По закiнченнi 2009 року холодильнi прилади (для розмитнення та уведення їх в обiг) мають супроводжуватись зареєстрованою в призначеному органi декларацiєю про вiдповiднiсть та на кожному холодильному приладi має бути нанесений нацiональний знак вiдповiдностi. Тому пiдприємствам рекомендується здiйснити процедури пiдтвердження вiдповiдностi не пiзнiше жовтня - листопада 2008 року.
Цi Рекомендацiї розробленi ДП "Укрметртестстандарт" (03680, м. Київ, вул. Метрологiчна, 4), яке визначено вiдповiдальним за застосування цього Технiчного регламенту згiдно з наказом Держспоживстандарту України вiд 12.01.2009 р. N 5. На ДП "Укрметртестстандарт" також покладено функцiї консультацiйно-методичного центру з питань застосування цього регламенту. Тому, у разi виникнення питань, за роз'ясненнями можна звертатися за телефонами (044) 526-43-79, (044) 526-10-76.
2. СФЕРА ПОШИРЕННЯ
Технiчний регламент поширюється на побутовi холодильнi прилади з живленням вiд мережi змiнного струму, якi класифiкуються за кодами УКТ ЗЕД 8418 10, 8418 21, 8418 29, 8418 30, 8418 40 (код ДКПП 29.71.11), а саме:
- холодильники;
- морозильники;
- комбiнованi холодильники-морозильники.
Пiд морозильниками розумiють холодильнi прилади для заморожування та/або зберiгання заморожених продуктiв.
Дiя Технiчного регламенту не поширюється на:
- холодильнi прилади, якi живляться вiд iнших джерел енергiї, зокрема акумуляторiв;
- побутовi абсорбцiйнi холодильнi прилади (код УКТ ЗЕД 8418 22);
- холодильнi прилади, якi виготовленi для одноразового використання;
- холодильне та морозильне обладнання промислового та комерцiйного призначення (коди УКТ ЗЕД 8418 50, 8418 61, 8418 69, 8418 99, код ДКПП 29.23.13).
Технiчний регламент поширюється тiльки на новi холодильнi прилади, якi вперше вводяться в обiг на ринку України.
3. УМОВИ ВВЕДЕННЯ ХОЛОДИЛЬНИХ ПРИЛАДIВ У ОБIГ (пункти 4 - 12 Технiчного регламенту)
Пункт 4 Технiчного регламенту встановлює, що "Введення в обiг холодильних приладiв дозволяється за умови, що рiвень споживання ними електроенергiї не перевищує максимально дозволений для вiдповiдної категорiї холодильних приладiв рiвень...".
Вiдповiдальнiсть за вiдповiднiсть кожного уведеного в обiг холодильного приладу вимогам Технiчного регламенту згiдно iз законодавством несуть виробник холодильного приладу або уповноважена ним особа - резидент України (далi виробник), або, якщо виробник або уповноважена ним особа не проводять дiяльнiсть на територiї України, особа, яка ввела холодильнi прилади в обiг (далi - постачальник).
Вiдповiднiсть холодильних приладiв до вимог Технiчного регламенту пiдтверджується нанесенням на кожний прилад, а також, за бажанням, на пакування, iнструкцiю з експлуатацiї або iнший супроводжувальний документ нацiонального знака вiдповiдностi. Нанесення нацiонального знака вiдповiдностi, пiсля виконання процедур пiдтвердження вiдповiдностi, є обов'язком виробника або уповноваженої ним особи, чи особи, яка вводить холодильнi прилади в обiг.
Введення в обiг холодильних приладiв без нанесеного нацiонального знака вiдповiдностi заборонено. З iншого боку державнi органи влади не мають права забороняти, обмежувати або створювати перешкоди введенню в обiг приладiв, позначених нацiональним знаком вiдповiдностi.
У випадку, якщо державнi органи контролю виявлять холодильнi прилади з нанесеним нацiональним знаком вiдповiдностi, якi не вiдповiдають вимогам Технiчного регламенту, виробник або уповноважена ним особа, чи особа, яка ввела холодильнi прилади в обiг, повиннi виконати дiї щодо приведення таких приладiв у вiдповiднiсть.
I тiльки у випадку повторного виявлення невiдповiдностi повиннi бути вжитi заходи щодо обмеження або заборони введення цих приладiв на ринок або, навiть, вилучення їх з ринку. Кожне таке рiшення повинно бути обґрунтованим. Про його прийняття та строки усунення порушень повiдомляють заiнтересованим сторонам.
Опис та правила застосування нацiонального знака вiдповiдностi визначенi постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29.11.2001 р. N 1599.
Нанесення на холодильнi прилади будь-яких знакiв, подiбних до нацiонального знака вiдповiдностi, якi можуть увести в оману споживачiв, заборонено.
4. ВИЗНАЧЕННЯ МАКСИМАЛЬНО ДОЗВОЛЕНОГО РIВНЯ СПОЖИВАННЯ (пункти 13 - 18 Технiчного регламенту)
Максимально дозволений рiвень споживання встановлюється залежно вiд температури, яку забезпечує холодильний прилад у своїх вiддiленнях; приведеного об'єму, який є виваженою сумою об'ємiв усiх вiддiлень холодильного приладу; клiматичного класу та категорiї холодильного приладу. Технiчний регламент розглядає такi категорiї холодильних приладiв:
- категорiя 1 - холодильник без низькотемпературного вiддiлення (низькотемпературне вiддiлення - будь-яке вiддiлення, температура повiтря в якому дорiвнює або нижче мiнус 6° C);
- категорiя 2 - холодильник з вiддiленням, температура повiтря в якому становить плюс 5° C та/або плюс 12° C;
- категорiя 3 - холодильник з низькотемпературним вiддiленням, не маркований зiрочкою;
- категорiя 4 - холодильник з низькотемпературним вiддiленням, маркований однiєю зiрочкою (*);
- категорiя 5 - холодильник з низькотемпературним вiддiленням, маркований двома зiрочками (**);
- категорiя 6 - холодильник з низькотемпературним вiддiленням, маркований трьома зiрочками (***);
- категорiя 7 - холодильник з низькотемпературним вiддiленням, маркований чотирма зiрочками (****);
- категорiя 8 - морозильник-шафа;
- категорiя 9 - морозильник-скриня;
- категорiя 10 - холодильник-морозильник з бiльше нiж двома дверима та iншi прилади. Розрахунок максимально допустимого рiвня енергоспоживання потрiбно починати з визначення приведеного об'єму холодильного приладу (Vпр) за формулою:
n | ||
Vпр = | S | Vc · Wc · Fc · Cc , |
c=1 |
де n - кiлькiсть вiддiлень;
Vc - об'єм окремого вiддiлення конкретного типу в лiтрах;
Wc - температурний коефiцiєнт, який розраховується за формулою:
Wc = (25 - Tc)/20,
де Tc - температура, визначена для кожного окремого вiддiлення у ° C;
Fc - коефiцiєнт, який дорiвнює 1,2 для вiддiлень, якi не обмерзають (no frost), та 1,0 для iнших вiддiлень;
Cc - коефiцiєнт, який для холодильних приладiв клiматичних класiв N та SN дорiвнює 1, а для клiматичних класiв ST та T (вiдповiдно Xc та Yc), залежно вiд типу вiддiлень холодильних приладiв, як наведено нижче (додаток 1 до Технiчного регламенту)
Тип вiддiлення | Xc (ST) | Yc (T) |
Вiддiлення для охолодження продуктiв | 1,25 | 1,35 |
Вiддiлення для зберiгання свiжих продуктiв | 1,20 | 1,30 |
Вiддiлення, температура повiтря в якому дорiвнює 0° C | 1,15 | 1,25 |
Низькотемпературне вiддiлення, не марковане зiрочкою | 1,15 | 1,25 |
Низькотемпературне вiддiлення, марковане однiєю зiрочкою (*) | 1,12 | 1,20 |
Низькотемпературне вiддiлення, марковане двома зiрочками (**) | 1,08 | 1,15 |
Низькотемпературне вiддiлення, марковане трьома зiрочками (***), та морозильне вiддiлення, марковане чотирма зiрочками (****) | 1,05 | 1,10 |
Пiсля визначення приведеного об'єму холодильного приладу (Vпр) розраховують максимально дозволений рiвень споживання електроенергiї (показник Emax) залежно вiд категорiї холодильних приладiв (додаток 2 до Технiчного регламенту) та холодильникiв-морозильникiв з бiльше нiж одними дверима (додаток 3 до Технiчного регламенту) за нижче наведеними формулами.
Категорiя | Найменування холодильного приладу | Формула для визначення Emax, кВт · год. / 365 |
1 - 3 | Холодильники: - без низькотемпературного вiддiлення; - з вiддiленням, температура повiтря в якому становить плюс 5° C та/або плюс 12° C; - з низькотемпературним вiддiленням, не маркований зiрочкою. Холодильники-морозильники з найнижчою температурою вiддiлень бiльше за мiнус 6° C |
(0,207 · Vпр + 218) / 365 |
4 | Холодильники з низькотемпературним
вiддiленням, маркованi однiєю зiрочкою (*). Холодильники-морозильники з найнижчою температурою вiддiлень, яка дорiвнює або менше за мiнус 6° C (*) |
(0,557 · Vпр + 166) / 365 |
5 | Холодильники з низькотемпературним
вiддiленням, маркованi двома зiрочками (**). Холодильники-морозильники з найнижчою температурою вiддiлень, яка дорiвнює або менше за мiнус 12° C (**) |
(0,402 · Vпр + 219) / 365 |
6 | Холодильники з низькотемпературним
вiддiленням, маркованi трьома зiрочками (***). Холодильники-морозильники з найнижчою температурою вiддiлень, яка дорiвнює або менше за мiнус 18° C (***) |
(0,573 · Vпр + 206) / 365 |
7 | Холодильники з низькотемпературним
вiддiленням, маркованi чотирма зiрочками (****). Холодильники-морозильники з найнижчою температурою вiддiлень, яка дорiвнює або менше за мiнус 18° C (****) |
(0,697 · Vпр + 272) / 365 |
8 | Морозильники-шафи | (0,434 · Vпр + 262) / 365 |
9 | Морозильники-скринi | (0,697 · Vпр + 195) / 365 |
Максимально дозволений рiвень споживання електроенергiї (показник Emax) холодильних приладiв потрiбно розраховувати з точнiстю до двох десяткових знакiв пiсля коми.
5. ПРОЦЕДУРИ ПРОВЕДЕННЯ ВИПРОБУВАНЬ ХОЛОДИЛЬНИХ ПРИЛАДIВ (пункти 19 - 20 Технiчного регламенту)
Фактичне значення рiвня споживання електроенергiї для з'ясування або перевiрки вiдповiдностi холодильних приладiв максимально дозволеному рiвню визначають за допомогою випробувань згiдно з ДСТУ EN 153 Методи вимiрювання енергоспоживання та вiдповiдних характеристик побутових холодильникiв, морозильних камер, морозильникiв та їх поєднань, що працюють вiд електромережi.
Випробування проводять для усiх клiматичних класiв холодильних приладiв (SN, N, ST та T) за температури навколишнього повiтря плюс 25° C.
Граничнi вiдхилення напруги живлення 220 В та частоти 50 Гц становлять ± 1 % вiд номiнального значення.
Якщо вимiряне значення рiвня споживання холодильного пристрою, який випробовують, не перевищує бiльше нiж на 15 % максимально дозволений рiвень споживання електроенергiї (показник Emax) для даного типу холодильного приладу, холодильнi прилади вважають вiдповiдними до вимог Технiчного регламенту.
Якщо перевищення бiльше за 15 %, потрiбно провести додаткове випробування трьох приладiв.
У цьому випадку з максимально дозволеним рiвнем споживання порiвнюють середнє арифметичне значення рiвнiв споживання цих трьох приладiв.
Прилади вважають вiдповiдними до вимог Технiчного регламенту, якщо середнє арифметичне значення не перевищує максимально дозволений рiвень споживання бiльше нiж на 10 %. У протилежному випадку холодильнi прилади визнають такими, що не вiдповiдають вимогам Технiчного регламенту, i на цьому випробування закiнчують.
6. ПРОЦЕДУРИ ОЦIНЮВАННЯ ВIДПОВIДНОСТI
Залежно вiд того, хто здiйснює уведення холодильних приладiв у обiг - виробник або уповноважена ним особа, чи особа, яка самостiйно вводить прилади в обiг, Технiчний регламент передбачає рiзнi процедури оцiнювання вiдповiдностi.
6.1 Оцiнювання вiдповiдностi холодильних приладiв, якi вводить у обiг виробник або уповноважена ним особа (пункти 21 - 24 Технiчного регламенту)
Якщо холодильнi прилади вводить у обiг виробник або уповноважена ним особа, оцiнювання вiдповiдностi здiйснюють з використанням модуля А (внутрiшнiй контроль виробництва) згiдно з Технiчним регламентом модулiв оцiнки вiдповiдностi та вимог щодо маркування нацiональним знаком вiдповiдностi, якi застосовуються у технiчних регламентах, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.10.2003 р. N 1585.
За умов використання модуля А виробник або постачальник повиннi скласти декларацiю про вiдповiднiсть, а також пiдготувати технiчну документацiю, яка засвiдчує вiдповiднiсть холодильних приладiв вимогам Технiчного регламенту та проведення їх оцiнювання перед уведенням в обiг.
Форма i склад декларацiї вiдповiдностi наведенi у додатку 4 до Технiчного регламенту i особливих коментарiв не потребують. Єдине зауваження стосується того, що для виробника не потрiбно наводити рядок стосовно сертифiката вiдповiдностi, виданого призначеним органом, тому що залучення призначеного органу з оцiнки вiдповiдностi з наданням вiдповiдного сертифiката на холодильнi прилади у цьому випадку не є обов'язковим.
Заповнена та пiдписана з боку виробника або уповноваженої ним особи (декларанта) декларацiя надається для облiку та внесення до державного реєстру до одного iз призначених органiв з оцiнки вiдповiдностi разом iз заявою, яка має мiстити (рекомендована форма наведена в додатку 1):
1) назву та позначення продукцiї;
2) код за ДКПП (для вiтчизняної продукцiї);
3) код за УКТ ЗЕД (для продукцiї iноземного виробництва);
4) кiлькiсть продукцiї та її iдентифiкацiйнi ознаки (тiльки для партiї продукцiї);
5) найменування виробника продукцiї, його адресу та мiсце її виробництва; для вiтчизняного виробника код за ЄДРПОУ;
6) найменування органiзацiї (особи) уповноваженого представника, постачальника, його адресу та телефон, код за ЄДРПОУ;
7) позначення нормативних документiв, вимогам яких вiдповiдає продукцiя;
8) найменування випробувальних лабораторiй, де проводились випробування продукцiї та номери протоколiв випробувань;
9) номери сертифiкатiв вiдповiдностi (за наявностi);
10) термiн дiї декларацiї (за наявностi обмежень);
11) прiзвище, iм'я та по батьковi посадової особи, яка уповноважена пiдписувати декларацiю вiд iменi її видавця;
12) яким призначеним органам була направлена заява декларанта про облiк декларацiї щодо вiдповiдностi продукцiї вимогам iнших технiчних регламентiв, якi на неї поширюються (за наявностi);
13) мiсце (назву, адресу та контактний телефон органiзацiї або особи) зберiгання комплекту документiв, якi є доказовою базою вiдповiдностi продукцiї вимогам технiчних регламентiв.
Разом iз заявою подається i технiчна документацiя, яка повинна бути складена державною мовою (крiм протоколiв випробувань для продукцiї iноземного виробництва) та мiстити:
- найменування та мiсцезнаходження виробника;
- загальний опис моделi холодильного приладу, достатнiй для її однозначної iдентифiкацiї;
- iнформацiю про основнi конструктивнi особливостi моделi холодильного приладу, включаючи вiдповiднi креслення, зокрема про особливостi, що iстотно впливають на рiвень споживання електроенергiї, розмiри, об'єм, характеристики компресора;
- iнструкцiю з експлуатацiї;
- протоколи випробувань рiвня споживання електроенергiї;
- пiдтвердження вiдповiдностi результатiв таких випробувань результатам розрахункiв згiдно з пунктами 17 або 18 Технiчного регламенту.
Рекомендацiї щодо формування файла технiчної документацiї наведенi в додатку 2.
Призначений орган з оцiнки вiдповiдностi проводить експертизу наданої документацiї.
У декларацiю може бути включено один чи декiлька типiв (моделей) холодильних приладiв, однак технiчною документацiєю має бути пiдтверджено вiдповiднiсть вимогам технiчного регламенту кожного типу (моделi).
За позитивними результатами експертизи наданих документiв щодо їх достатностi для оцiнки вiдповiдностi продукцiї вимогам Технiчного регламенту, повноти та правильностi оформлення, призначений орган заносить декларацiю до реєстру шляхом присвоєння декларацiї вiдповiдного номера.
Якщо надана технiчна документацiя пiдтверджує вiдповiднiсть холодильних приладiв вимогам Технiчного регламенту, однак пiд час експертизи виявленi помилки або необхiдна iнформацiя надана не повнiстю, призначений орган повiдомляє про це декларанта. Пiсля усунення ним виявлених недолiкiв призначений орган вносить декларацiю до реєстру.
Якщо надана технiчна документацiя не пiдтверджує вiдповiднiсть холодильних приладiв вимогам Технiчного регламенту або є недостатньою для висновку, призначений орган вiдмовляє у внесеннi декларацiї до реєстру та письмово повiдомляє про це декларанта iз зазначенням причин такої вiдмови. У цьому випадку повторне звернення можливе лише з поданням нової заяви та нової технiчної документацiї.
Якщо пiд час експертизи технiчної документацiї у призначеного органу виникають обґрунтованi сумнiви щодо достовiрностi наведених даних стосовно задекларованого рiвня електроспоживання, вiн має право за власнi кошти провести випробування у власнiй лабораторiї на наданих декларантом зразках з метою визначення фактичного рiвня електроспоживання холодильними приладами. Якщо за результатами випробувань буде пiдтверджено невiдповiднiсть холодильних приладiв вимогам Технiчного регламенту, декларант зобов'язаний вiдшкодувати призначеному органу вартiсть випробувань.
Термiн дiї декларацiї може обмежити лише декларант з власних мiркувань.
Пiсля реєстрацiї призначеним органом декларацiї, перед уведенням в обiг холодильних приладiв, виробник або уповноважена ним особа повиннi здiйснити маркування холодильних приладiв нацiональним знаком вiдповiдностi, який засвiдчує вiдповiднiсть холодильних приладiв вимогам Регламенту.
Технiчну документацiю разом iз зареєстрованою декларацiєю вiдповiдностi виробник або уповноважена ним особа повиннi зберiгати протягом трьох рокiв з дати виготовлення останнього зразка холодильного приладу i надавати для перевiрки у встановлених законодавством випадках. Копiї декларацiй (завiренi у встановленому законодавством порядку) можуть надаватися декларантом iншим суб'єктам пiдприємницької дiяльностi або фiзичним особам (для митного оформлення, надання до державних органiв контролю тощо).
Виробник або уповноважена ним особа несуть повну вiдповiдальнiсть за визначення рiвня споживання електроенергiї холодильними приладами шляхом випробувань i за правильнiсть розрахунку для них максимально дозволеного рiвня споживання електроенергiї (показник Emax).
Крiм того, потрiбно пiдкреслити, що виробник повинен вжити заходiв для того, щоб виробничий процес забезпечував вiдповiднiсть виготовлених холодильних приладiв технiчнiй документацiї i вимогам Технiчного регламенту.
6.2. Оцiнювання вiдповiдностi холодильних приладiв, якi вводяться в обiг постачальником (пункти 25 - 29 Технiчного регламенту)
Особливостi оцiнювання вiдповiдностi в цьому випадку полягають у тому, що особа, яка вводить холодильнi прилади в обiг, не є виробником або уповноваженою ним особою i тому, як правило, не має необхiдної технiчної документацiї i результатiв їх випробувань i, таким чином, не може надати пiдтвердження вiдповiдностi зазначених приладiв до вимог Технiчного регламенту.
Для цього випадку Технiчним регламентом передбачено використання модуля G (перевiрка одиниць продукцiї) згiдно з Технiчним регламентом модулiв оцiнки вiдповiдностi та вимог щодо маркування нацiональним знаком вiдповiдностi, якi застосовуються в технiчних регламентах, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.10.2003 р. N 1585.
Тому особа, яка вводить холодильнi прилади в обiг, повинна спочатку провести сертифiкацiю холодильних приладiв на вiдповiднiсть вимогам Технiчного регламенту в обраному за власним вибором призначеному органi з пiдтвердження вiдповiдностi та отримати сертифiкат вiдповiдностi.
Призначений орган з оцiнки вiдповiдностi дослiджує кожний зразок холодильних приладiв, визначає кiлькiсть та типи (моделi), випробування яких дозволять зробити висновок щодо вiдповiдностi всiх холодильних приладiв, що вводяться в обiг, вимогам Технiчного регламенту, та проводить їх випробування вiдповiдно до пункту 19 Технiчного регламенту (роздiлу 5 цих Рекомендацiй). Вимiряне значення рiвня споживання кожного зразка не повинно перевищувати бiльше нiж на 15 % максимально дозволений рiвень споживання електроенергiї (показник Emax) для даного типу холодильного приладу.
На пiдставi позитивних результатiв проведених випробувань призначений орган з оцiнки вiдповiдностi видає постачальнику сертифiкати вiдповiдностi на кожний перевiрений тип (модель) холодильних приладiв iз зазначенням кiлькостi, яка вводиться в обiг, та вiдповiдних товарно-супроводжувальних документiв.
Робота призначеного органу з оцiнки вiдповiдностi по дослiдженню i випробуванням холодильних приладiв здiйснюється на договiрнiй основi.
Пiсля цього особа, яка вводить холодильнi прилади в обiг, перед їх уведенням складає декларацiю вiдповiдностi згiдно з додатком 4 Технiчного регламенту iз заповненням усiх наведених рядкiв та звертається до одного з призначених органiв з оцiнки вiдповiдностi iз заявою на реєстрацiю декларацiї аналогiчно до п. 6.1 цих Рекомендацiй.
Однак для цього випадку термiн дiї декларацiї має обмежуватись термiном дiї сертифiката вiдповiдностi (якщо термiн дiї обмежений).
Пiсля реєстрацiї декларацiї призначений орган з оцiнки вiдповiдностi надає дозвiл на проставлення свого iдентифiкацiйного номера, пiсля чого особа, яка вводить холодильнi прилади в обiг, проставляє на кожному зразку холодильних приладiв нацiональний знак вiдповiдностi та iдентифiкацiйний номер призначеного органу.
Iдентифiкацiйний номер проставляють поруч з нанесеним знаком вiдповiдностi.
Сертифiкат вiдповiдностi разом з декларацiєю вiдповiдностi особа, яка вводить холодильнi прилади в обiг, повинна зберiгати протягом трьох рокiв з дати виготовлення останнього зразка холодильного приладу i надавати для перевiрки у встановлених законодавством випадках.
Особа, яка вводить холодильнi прилади в обiг, несе повну вiдповiдальнiсть за здiйснення визначення рiвня споживання електроенергiї холодильними приладами шляхом проведення випробувань i за правильнiсть розрахунку для них максимально дозволеного рiвня споживання електроенергiї (показник Emax).
7. ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК З IНШИМИ ТЕХНIЧНИМИ РЕГЛАМЕНТАМИ
Технiчний регламент передбачає (пункт 8), що "У разi, коли на холодильнi прилади поширюється дiя iнших технiчних регламентiв, якими передбачено нанесення нацiонального знака вiдповiдностi, холодильнi прилади повиннi також вiдповiдати вимогам таких технiчних регламентiв. Умовою нанесення нацiонального знака є вiдповiднiсть холодильних приладiв усiм технiчним регламентам".
Такими технiчними регламентами є:
- Технiчний регламент з пiдтвердження вiдповiдностi електромагнiтної сумiсностi;
- Технiчний регламент з пiдтвердження вiдповiдностi безпеки низьконапружного обладнання.
До впровадження зазначених технiчних регламентiв нанесення нацiонального знака вiдповiдностi на холодильнi прилади можливе пiсля виконання процедур пiдтвердження вiдповiдностi вимогам лише цього Технiчного регламенту.
Додаток 1 до Рекомендацiй |
|
Керiвнику Органу з оцiнки вiдповiдностi | |
ЗАЯВА
про облiк декларацiї про вiдповiднiсть
1. | |
(назва органiзацiї декларанта) |
код за ЄДРПОУ | ||
(адреса) |
в особi | |
(посада, прiзвище, iм'я та по батьковi керiвника, телефон) | |
просить провести реєстрацiю декларацiї про вiдповiднiсть вимогам Технiчного регламенту максимально дозволеного споживання електроенергiї холодильними приладами продукцiї: |
, | |
(назва та позначення продукцiї, код ДКПП або УКТ ЗЕД) |
яка виготовляється серiйно |
, | |
(найменування виробника, його адреса та мiсце виробництва продукцiї; для вiтчизняного виробника код за ЄДРПОУ) |
(шт., т, м2 тощо; документи, що пiдтверджують партiю) |
Рiвень енергоспоживання зазначеної продукцiї
визначений вiдповiдно до ДСТУ EN 153 "Методи
вимiрювання енергоспоживання та вiдповiдних
характеристик побутових холодильникiв,
морозильних камер, морозильникiв та їх поєднань,
що працюють вiд електромережi. 2. Декларант зобов'язується: - виконувати всi умови з декларування вiдповiдностi; - платити всi витрати за проведення експертизи документацiї; - забезпечувати стабiльнiсть показникiв (характеристик) продукцiї, що пiдтверджена декларацiєю. |
3. Випробування продукцiї були проведенi | |
(найменування випробувальних лабораторiй) |
протоколи випробувань |
4*. Сертифiкацiю продукцiї було проведено | |
(найменування призначеного органу) |
номери сертифiкатiв вiдповiдностi |
5. Уповноваженим представником декларанта є | |
(найменування органiзацiї (особи) уповноваженого представника, постачальника, його адреса та телефон, код за ЄДРПОУ) |
6. Комплект документiв, якi є доказовою базою вiдповiдностi продукцiї вимогам технiчних регламентiв буде зберiгатися |
(назва та адреса органiзацiї або особи, телефон) |
7. Термiн дiї декларацiї (за наявностi обмежень) |
8. Заява про облiк декларацiї щодо вiдповiдностi продукцiї вимогам iнших технiчних регламентiв, якi на неї поширюються, була направлена |
9. Пiдписувати декларацiю має право | |
(посада, прiзвище, iм'я та по батьковi уповноваженої особи) |
10. До заяви додаються: - загальний опис моделi холодильного приладу, достатнiй для її однозначної iдентифiкацiї; - iнформацiю про основнi конструктивнi особливостi моделi холодильного приладу, включаючи вiдповiднi креслення, зокрема про особливостi, що iстотно впливають на рiвень споживання електроенергiї, розмiри, об'єм, характеристики компресора; - iнструкцiю з експлуатацiї; - протоколи випробувань рiвня споживання електроенергiї; - пiдтвердження вiдповiдностi результатiв таких випробувань результатам розрахункiв згiдно з пунктом 17 або 18 Технiчного регламенту; - товарно-супроводжувальнi документи, iншi документи (за необхiдностi). |
Керiвник пiдприємства-виробника (постачальника) |
__________ (пiдпис) |
________________ (прiзвище, iнiцiали) |
Головний бухгалтер | __________ (пiдпис) |
_______________ (прiзвище, iнiцiали) |
Печатка
Дата: "___" ____________ 20__ р.
____________
* Заповнення обов'язкове лише для особи, яка
вводить холодильнi прилади в обiг
Додаток 2 до Рекомендацiй |
РЕКОМЕНДАЦIЇ
щодо формування файла технiчної документацiї
Файл технiчної документацiї повинен мiстити:
1. Найменування та мiсцезнаходження виробника. Iнформацiя має мiстити:
- найменування та адресу виробника, а також посаду, прiзвище та iнiцiали особи, уповноваженої пiдписувати декларацiю, її контактний телефон та адресу електронної скриньки;
- найменування та адресу заводу, де безпосередньо виготовляється продукцiя;
- назву, адресу, телефон та адресу електронної скриньки органiзацiї або особи, де буде зберiгатися комплект документiв, якi є доказовою базою вiдповiдностi продукцiї вимогам Технiчного регламенту.
Якщо iнтереси виробника представляє уповноважена ним особа, яка повинна бути резидентом України, то, крiм зазначеної вище iнформацiї, має бути надано офiцiйний лист вiд виробника, в якому виробник офiцiйно уповноважує органiзацiю (особу) бути вiдповiдальною за визначення рiвня споживання електроенергiї холодильними приладами шляхом випробувань згiдно з п. 19 Технiчного регламенту, за правильнiсть розрахункiв згiдно з п. 17 або п. 18 та за нанесення знака вiдповiдностi згiдно з п. 21. У листi має бути зазначено найменування, адресу органiзацiї (особи), а також посаду, прiзвище та iнiцiали особи, уповноваженої виробником пiдписувати декларацiю, її контактний телефон та електронну адресу.
Якщо декларантом є особа, яка вводить холодильнi прилади в обiг, вона має, щонайменше, зазначити найменування та адресу виробника, а також країну походження продукцiї.
2. Загальний опис моделi холодильного приладу, достатнiй для її однозначної iдентифiкацiї.
Достатньо надати каталог продукцiї, за яким можна iдентифiкувати зовнiшнiй вигляд (можна надати фотографiї), основнi розмiри та характеристики кожного типу (моделi), та копiї маркувальних табличок кожного типу (моделi).
3. Iнформацiю про основнi конструктивнi особливостi моделi холодильного приладу, включаючи вiдповiднi креслення, зокрема про особливостi, що iстотно впливають на рiвень споживання електроенергiї, розмiри, об'єм, характеристики компресора.
Креслення не повиннi бути занадто деталiзованi, а тiльки бути достатнiми для обчислення максимально дозволеного рiвня споживання електроенергiї (показник Emax) для кожного типу (моделi) холодильного приладу.
4. Iнструкцiю з експлуатацiї.
Має бути надана iнструкцiя з експлуатацiї українською мовою.
5. Протоколи випробувань рiвня споживання електроенергiї.
Протоколи випробувань мають охоплювати кожний тип (модель), зазначений у декларацiї.
Випробування на рiвень споживання електроенергiї повиннi бути випробуваннями типу. Цi випробування, за розсудом виробника, можуть входити, як складова частина до загальних випробувань холодильного приладу або проводитись окремо.
Протоколи можуть бути наданi українською або будь-якою офiцiйною мовою ISO або IЕС.
Вiдповiдно до ДСТУ EN 153-2001 (з урахуванням роздiлу 4) енергоспоживання має бути вимiряне:
- для холодильникiв з низькотемпературним вiддiлом або без нього згiдно з роздiлом 15 prEN 27371;
- для вiддiлу для вина та/або охолоджувального вiддiлу, якщо ними оснащено прилад, згiдно з EN 28187;
- для холодильникiв-морозильникiв згiдно з роздiлом 15 EN 28187;
- для холодильного устаткування, яке має охолодження примусовим циркулюванням повiтря, згiдно з роздiлом 15 prEN 28561;
- для морозильних камер або морозильникiв згiдно з роздiлом 15 prEN 25155.
6. Пiдтвердження вiдповiдностi результатiв випробувань результатам розрахункiв згiдно з пунктами 17 або 18 Технiчного регламенту.
Рекомендується надавати цю iнформацiю у виглядi такої таблицi:
N з/п | Назва холодильного приладу | Позначення типу (моделi) | Категорiя холодильного приладу | Приведений об'єм, Vпр |
Emax | Вимiряне значення за протоколом випробувань | Вiдхилення (%) вiд Emax,
визначається за формулою: ((значення ст. 7 / значення ст. 6) - 1) · 100 % |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Зазначена таблиця має бути пiдписана декларантом.