НАЦIОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 06.09.2006 р. | N 13-214/3285-9377 |
---|
Територiальним управлiнням
Нацiонального банку України Банкам та їх фiлiям Асоцiацiї українських банкiв, Київському банкiвському союзу, Українськiй мiжбанкiвськiй валютнiй бiржi |
Щодо здiйснення iноземних iнвестицiй в Україну
Нацiональний банк України та Державна податкова адмiнiстрацiя України у зв'язку з численними запитами банкiв щодо деяких практичних аспектiв виконання вимог Положення про порядок iноземного iнвестування в Україну1 (далi - Положення 280) роз'яснює наступне.
____________
1 затверджене постановою
Правлiння Нацiонального банку України вiд 10.08.2005 N 280
i зареєстроване в Мiнiстерствi юстицiї України
29.08.2005 N 947/11227.
1. Щодо взяття на облiк нерезидентiв - iнвесторiв органами державної податкової служби як платникiв податкiв
Пiдпунктом 2.1.2 пункту 2.1 статтi 2 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" (далi - Закон про прибуток) передбачено, що з числа нерезидентiв платниками податку є фiзичнi чи юридичнi особи, створенi у будь-якiй органiзацiйно-правовiй формi, якi отримують доходи з джерелом їх походження з України, за винятком установ та органiзацiй, що мають дипломатичний статус або iмунiтет згiдно з мiжнародними договорами України або законом.
Перелiк доходiв, отриманих нерезидентом iз джерелом їх походження з України, визначено пунктом 13.1 статтi 13 Закону про прибуток.
Пунктом 13.2 статтi 13 Закону про прибуток передбачено, що резидент або постiйне представництво нерезидента, що здiйснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом вiд провадження господарської дiяльностi (у тому числi на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), зобов'язанi утримувати податок з таких доходiв, за ставкою у розмiрi 15 вiдсоткiв вiд їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету пiд час такої виплати, якщо iнше не передбачене нормами мiжнародних угод, якi набрали чинностi.
Згiдно з пунктом 1.29 статтi 1 Закону про прибуток податки, визначенi статтею 13 цього Закону, є видами податку на прибуток i не вважаються нововведеними податками.
Таким чином, нерезидент-iнвестор вiдповiдно до Закону про прибуток є платником податку на прибуток в частинi отриманих прибуткiв (доходiв) вiд здiйснення iноземної iнвестицiї. При цьому обов'язок по утриманню та сплатi податку до бюджету вiд доходiв, отримуваних нерезидентом-iнвестором, Законом покладено на резидента, який здiйснює таку виплату.
Отже, нерезиденти-iнвестори не пiдлягають окремому взяттю на облiк в органах державної податкової служби.
2. Щодо надання копiї декларацiї з податку на прибуток пiдприємства, яка пiдтверджує отримання прибутку пiдприємством з iноземними iнвестицiями, у разi повернення iноземним iнвестором прямих iноземних iнвестицiй, а також доходiв, прибуткiв i iнших коштiв, отриманих вiд прямих iнвестицiй.
Згiдно з пiдпунктом "а" пункту 2 глави 3 Правил торгiвлi iноземною валютою2 (далi - Правила) до перелiку документiв, на пiдставi яких резиденти та iноземнi iнвестори мають право купувати, обмiнювати iноземну валюту з метою повернення прямих iноземних iнвестицiй, зокрема, входить копiя декларацiї з податку на прибуток пiдприємства, яка пiдтверджує отримання прибутку пiдприємством з iноземними iнвестицiями.
____________
2 затвердженi постановою
Правлiння Нацiонального банку України вiд 10.08.2005 N 281
i зареєстрованi в Мiнiстерствi юстицiї України
29.08.2005 N 950/11230.
Враховуючи зазначене, копiя декларацiї з податку на прибуток пiдприємства як один iз документiв, на пiдставi яких здiйснюється купiвля iноземної валюти з метою повернення прямої iноземної iнвестицiї, надається вiдповiдно вимог Правил незалежно вiд результатiв iнвестування.
3. Щодо надання засвiдченої у встановленому порядку копiї довiдки податкового органу про сплачений нерезидентом в Українi податок на прибуток (доходи) при здiйсненнi купiвлi, обмiну iноземної валюти з метою повернення iноземних iнвестицiй, а також доходiв, прибуткiв, iнших коштiв, одержаних вiд iнвестицiйної дiяльностi в Українi.
а) отримання Довiдки про сплачений нерезидентом в Українi податок на прибуток (доходи) як пiдставу для перерахування за кордон прибуткiв, доходiв та iнших коштiв, одержаних iноземним iнвестором в Українi (далi - Довiдка) для здiйснення перерахування за кордон прибуткiв, доходiв та iнших коштiв, одержаних iноземним iнвестором у результатi здiйснення iнвестицiй.
Пунктом 3.8 глави 3 Положення 280 визначено, що уповноважений банк здiйснює перерахування за кордон прибуткiв, доходiв та iнших коштiв, одержаних iноземним iнвестором у результатi здiйснення iнвестицiй, на пiдставi засвiдченої у встановленому порядку копiї довiдки податкового органу про сплачений iноземним iнвестором в Українi податок на прибуток (дохiд), або легалiзованої довiдки (чи її нотарiально засвiдченої копiї), виданої компетентним органом вiдповiдної країни, визначеним мiжнародним договором України про уникнення подвiйного оподаткування, яка пiдтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр про уникнення подвiйного оподаткування доходiв.
Враховуючи зазначене, Довiдка є обов'язковим документом для здiйснення перерахування за кордон прибуткiв, доходiв та iнших коштiв, одержаних iноземним iнвестором у результатi здiйснення iноземних iнвестицiй.
б) необхiднiсть Довiдки для повернення нерезидентом iнвестицiї з України у сумi фактичного внеску.
Вiдповiдно до пункту 2 глави 3 Роздiлу III Правил обсяг iноземної валюти, що купується, обмiнюється та перераховується уповноваженим банком за iнвестицiйними операцiями нерезидента, не може перевищувати суму фактично внесеної iнвестицiї, а також отриманих доходiв (дивiдендiв) вiд iнвестицiйної дiяльностi, що пiдтверджується вiдповiдними документами.
Отже, при поверненнi нерезидентом iноземних iнвестицiй (прямих, майнових та у виглядi iнвестицiйного вкладу) з України в сумi фактичного внеску (що пiдтверджується випискою банку про фактичне надходження iноземної валюти в Україну, або, у випадку здiйснення майнової iнвестицiї, документом, що пiдтверджує фактичне внесення майнової iнвестицiї в Україну, тобто вантажною митною декларацiєю), немає необхiдностi в наданнi Довiдки, оскiльки кошти, що повертаються в розмiрi внесеної iноземної iнвестицiї, не є доходом (прибутком) нерезидента iз джерел походження з України, з якого сплачується податок.
в) щодо курсової рiзницi, що виникає при перерахунку сум iнвестицiй.
Сума курсової рiзницi, що виникає при перерахунку суми iнвестицiй в гривнях в iноземну валюту, не входить до перелiку доходiв, отриманих нерезидентом вiд iнвестицiйної дiяльностi з джерелом їх походження з України, визначених статтею 13 Закону про прибуток.
Вiдповiдно до пункту 2 глави 3 Роздiлу III Правил передбачена можливiсть купiвлi iноземної валюти для перерахування прибуткiв, доходiв та iнших коштiв, отриманих вiд iнвестицiйної дiяльностi.
Отже, у разi перевищення суми iноземної iнвестицiї, що повертається iноземним iнвестором, над сумою фактично ранiше внесеної ним iноземної iнвестицiї на вiдповiдну суму курсової рiзницi, що не є доходом з джерелом походження з Українi, можлива купiвля iноземної валюти без надання до уповноваженого банку Довiдки.
Перший заступник Голови | А. В. Шаповалов |
ПОГОДЖЕНО: | |
Перший заступник Голови Державної податкової адмiнiстрацiї України | В. О. Кайзерман |