МIНIСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ САНIТАРНО-ЕПIДЕМIОЛОГIЧНЕ УПРАВЛIННЯ
ЗАТВЕРДЖЕНО Перший заступник Головного державного санiтарного лiкаря України А. В. Моiсеєва 28.04.94 р. N 5.08.12/416 |
Iнструкцiя
про порядок проведення державного санiтарного
нагляду за продовольчою сировиною та продуктами
харчування, що надходять по iмпорту (тимчасова)
Частина 1
1. Загальнi положення
Розширення торговельно-економiчних зв'язкiв України з зарубiжними країнами обумовлює значне збiльшення ввозу з-за кордону продовольчої сировини та харчових продуктiв, в т. ч. з країн СНД. Однак фiрми-постачальники не завжди додержуються договiрних зобов'язань в частинi забезпечення якостi продуктiв-харчування, якi доставляються, у зв'язку з чим проблема експертизи iмпортної продукцiї набула особливої гостроти.
Державний санiтарний нагляд за продовольчою сировиною та харчовими продуктами, що надходять по iмпорту, здiйснюється з метою забезпечення якостi та безпеки використання їх у харчуваннi населення i проводиться санепiдслужбою в установах, незалежно вiд форм власностi, якi займаються посередницької дiяльнiстю.
Завданням державного санiтарного нагляду в цiй галузi є контроль за вiдповiднiстю iмпортної продукцiї встановленим гiгiєнiчним показникам якостi та визначення можливостi її використання у харчових цiлях.
До гiгiєнiчних показникiв, якi пiдлягають контролю, вiдносяться забрудненiсть залишками пестицидiв i продуктами їх метаболiзму, мiкотоксинами, важкими металами, мiкроорганiзмами, антибiотиками, гормональними препаратами, нiтратами, радiонуклiдами та iншими токсичними сполуками хiмiчної i бiологiчної природи, а також вмiст харчових добавок.
Концентрацiї чужорiдних речовин i харчових добавок повиннi визначатися умовами контракту на закупiвлю, який укладаються з врахуванням дiючих "Медико-бiологiчних вимог та санiтарних норм якостi продовольчої сировини i харчових продуктiв" N 5061-89 р. та мiжнародних вимог.
Ця iнструкцiя встановлює порядок державного санiтарного нагляду за продовольчою сировиною та продуктами харчування, що надходять по iмпорту, гiгiєнiчнi вимоги до їх якостi, порядок лабораторного контролю та проведення гiгiєнiчної експертизи цiєї продукцiї.
2. Органiзацiя нагляду
2.1. Мiнiстерство охорони здоров'я України (Головний державний санiтарний лiкар та його заступники):
2.1.1. Здiйснює загальне керiвництво всiма санепiдстанцiями i науково-дослiдними iнститутами по органiзацiї державного санiтарного контролю за iмпортними харчовими продуктами та продовольчою сировиною.
2.1.2. На запит зовнiшньоторговельних органiзацiй узгоджує гiгiєнiчнi вимоги до якостi харчової продукцiї, передбаченої для закупiвлi, здiйснює консультативну допомогу з даних питань, бере участь в роботi при складаннi контрактiв на великi партiї iмпортних вантажiв.
2.1.3. Ухвалює заключне рiшення про порядок та умови переробки i реалiзацiї великих партiй iмпортної продукцiї, що не вiдповiдає встановленим гiгiєнiчним показникам якостi, а також про повернення вказаних продуктiв i сировини постачальнику.
2.1.4. В окремих випадках органiзовує проведення гiгiєнiчної експертизи iмпортної продукцiї силами фахiвцiв санепiдстанцiї та науково-дослiдних iнститутiв.
2.1.5. Узагальнює данi гiгiєнiчної експертизи iмпортної продукцiї по Українi з пред'явленням зовнiшньоторговельним органiзацiям та вiдомствам вимог з питань якостi харчової продукцiї.
2.1.6. Iнформує установи санiтарно-епiдемiологiчної служби про розробку, прийняття або внесення змiн щодо критерiїв безпеки продовольчої сировини та харчових продуктiв для здоров'я людини.
2.1.7. Узагальнює та iнформує установи санепiдслужби про дiючi згiдно з вимогами директив ЄС Кодексу Алiментарiус (Codex Stan) та ISO, мiжнароднi нормативнi гiгiєнiчнi показники, їх змiни, доповнення.
2.2. Головними з проблеми гiгiєнiчного контролю за продуктами харчування i продовольчою сировиною, що надходять по iмпорту, є Науково-дослiдний iнститут гiгiєни харчування Українського наукового гiгiєнiчного центру, Український науково-дослiдний iнститут екогiгiєни i токсикологiї пестицидiв, полiмерних та пластичних мас МОЗ України, якi:
2.2.1. Розробляють i вносять на розгляд Мiнiстерства охорони здоров'я України пропозицiї щодо вдосконалення органiзацiї гiгiєнiчного контролю за iмпортною продукцiєю.
2.2.2. Визначають методичнi пiдходи, додатковi показники якостi, розробляють нормативи та подають на затвердження Мiнiстерству охорони здоров'я.
2.2.3. Здiйснюють науково-дослiдну роботу по вдосконаленню та унiфiкацiї методiв лабораторного контролю.
2.2.4. Здiйснюють консультативну допомогу установам санiтарно-епiдемiологiчної служби з складних питань контролю за якiстю продукцiї.
2.2.5. Проводять курси пiдвищення квалiфiкацiї фахiвцiв санепiдстанцiї з питань гiгiєнiчної експертизи.
2.2.6. За дорученням Мiнiстерства охорони здоров'я України здiйснюють гiгiєнiчну експертизу iмпортної продукцiї у складних випадках.
2.3. Басейновi i обласнi санепiдстанцiї:
2.3.1. Розробляють i подають на розгляд Мiнохорони здоров'я пропозицiї щодо вдосконалення державного санiтарного нагляду за iмпортною продукцiєю.
2.3.2. Здiйснюють керiвництво та органiзацiйно-методичну допомогу портовим, мiським та районним територiальним санепiдстанцiям з питань контролю за якiстю iмпортної продукцiї.
2.3.3. Забезпечують проведення лабораторних дослiджень iмпортної продукцiї за всiма показниками з видачею результатiв аналiзу.
2.3.4. Здiйснюють такi види лабораторних дослiджень:
- визначення пестицидiв всiх класiв з використанням методiв тонкошарової та газорiдинної хроматографiї;
- визначення мiкотоксинiв методами тонкошарової хроматографiї та iнструментальними методами аналiзу (газорiдинна, високоефективна рiдинна хроматографiя);
- визначення важких металiв поляриметричним методом та методом атомної абсорбцiї;
- визначення мiкробiологiчних показникiв;
- визначення нiтратiв;
- визначення гормональних препаратiв;
- визначення харчових добавок;
- визначення антибiотикiв;
- визначення радiонуклiдiв.
При необхiдностi проводяться аналiзи на вмiст iнших чужорiдних речовин.
2.3.5. Протягом 24 годин повiдомляють Мiнiстерство охорони здоров'я України про випадки невiдповiдностi встановленим гiгiєнiчним показникам якостi партiй (тонна i вище) продовольчої сировини i продуктiв харчування для вирiшення питання їх подальшого використання.
2.3.6. За результатами гiгiєнiчної експертизи виносять постанову про тимчасове припинення реалiзацiї або переробки великих партiй iмпортних продуктiв харчування та сировини до одержання кiнцевих результатiв дослiджень на базi НДI.
2.3.7. При невiдповiдностi встановленим гiгiєнiчним показникам якостi партiй продуктiв вагою до 1 тонни рiшення про заборону реалiзацiї або переробки продукцiї приймається Головним державним санiтарним лiкарем областi, басейну.
2.3.8. Звiти про результати контролю за якiстю iмпортної продукцiї направляються до Мiнiстерства охорони здоров'я України в строки подачi рiчної статзвiтностi.
2.4. Портовi, мiськi, районнi санепiдстанцiї:
2.4.1. Вносять пропозицiї обласним та басейновим санепiдстанцiям щодо вдосконалення контролю iмпортних продуктiв.
2.4.2. Забезпечують поточний державний санiтарний нагляд за якiстю iмпортних харчових продуктiв та харчової сировини в пунктах ввозу i на пiдлеглих адмiнiстративних територiях.
2.4.3. Санепiдстанцiї в пунктах ввозу виконують в обов'язковому порядку такi лабораторнi дослiдження:
- визначення радiонуклiдiв; важких металiв та миш'яку;
- визначення залишкових кiлькостей пестицидiв, в тому числi фумiгантiв, використовуючи груповi методи iдентифiкацiї препаратiв тонкошаровою хроматографiєю;
- визначення нiтратiв iонометричним методом;
- визначення мiкотоксинiв методом тонкошарової хроматографiї. При наявностi показань повиннi проводитись мiкробiологiчнi, а також iншi гiгiєнiчнi дослiдження. При виявленнi пiд час аналiзу високих рiвнiв забруднення (пiсля двократної перевiрки при рiзних ступенях очистки та пiдготовки) пробу направляють за погодженням з МОЗ України в залученi до вирiшення даної проблеми науково-дослiднi iнститути для спецiальних дослiджень. При цьому партiя, з якої вiдiбрано даний зразок, квалiфiкується як така, що не вiдповiдає гiгiєнiчним вимогам. При вирiшеннi питання про реалiзацiю цiєї партiї слiд керуватися пунктом 2.1.3 цiєї iнструкцiї.
2.4.4. Виносять постанову про тимчасове припинення реалiзацiї продукцiї та переробки сировини у випадку виявлення невiдповiдностi гiгiєнiчним вимогам до одержання результатiв експертних дослiджень, якi проводяться обласними санепiдстанцiями або на базi НДI.
2.4.5. При пiдтвердженнi результатiв готують матерiал до постанови про повернення вантажу постачальнику та заборону використання для харчових цiлей згiдно з пунктами 2.1.3 та 2.3.7.
Фахiвцi установ санiтарно-епiдемiологiчної служби, якi здiйснюють державний санiтарний нагляд за iмпортною харчовою продукцiєю, що перероблюється та реалiзується на територiї України, мають право:
- пред'являти вiдомствам, установам, пiдприємствам, посадовим особам та окремим громадянам вимоги по додержанню санiтарно-гiгiєнiчних норм та правил при здiйсненнi закупок, перевозок, зберiгання та реалiзацiї iмпортної харчової продукцiї;
- безперешкодно вiдвiдувати об'єкти нагляду та робити огляд i виймання проб харчових продуктiв та сировини для лабораторного аналiзу та гiгiєнiчної експертизи, незалежно вiд виду пiдприємства, транспорту (повiтряний, автомобiльний, водний, залiзничний) та тари, включаючи вагони, контейнери, автопричепи та iншi, якi запломбованi;
- вимагати вiд посадових осiб та окремих громадян необхiднi документи - гiгiєнiчнi сертифiкати iноземною та українською чи росiйською мовами, якi мiстять вiдомостi:
назва продовольчої сировини або продукта харчування; країна виготовлювач; країна експортер; фiрма-виробник; склад (рецептура) продукта харчування або сировини з вказiвкою харчових добавок: (ароматизатори, барвники, консерванти та iншi) та їх кiлькостi; iнформацiя про вiдповiднiсть директивам ЄС або iншим мiжнародним стандартам; вiдповiдальнiсть вимогам: українських НТД, санiтарних норм та правил; органолептичнi показники; критерiї якостi: iнформацiя про харчову цiннiсть, iнформацiя про енергетичну цiннiсть; критерiї безпеки: вмiст токсичних елементiв: (свинець, кадмiй, миш'як, ртуть, мiдь, цинк, олово, залiзо), пестицидiв, мiкотоксинiв, антибiотикiв, гормональних препаратiв; мiкробiологiчнi показники якостi; iншi харчовi домiшки (якi саме, кiлькiсть); радiоактивнiсть; перелiк додаткових супровiдних документiв; умови та строки реалiзацiї; кiнцева дата реалiзацiї; упаковка; рекомендацiї по використанню; органiзацiя, яка видала сертифiкат; строк дiї сертифiката;
- до спецiальних продуктiв (дитячих, дiєтичних, лiкувально-профiлактичних, виготовлених за спецiальними технологiями), повиннi бути рекомендацiї щодо використання;
- погоджувати контрактну документацiю на постачання iмпортної харчової продукцiї по договорах та бартерних угодах, укладених мiсцевими пiдприємствами, органiзацiями та окремими громадянами, при їх зверненнi. При складаннi договорiв про постачання передбачати в них право на повернення продовольчої сировини та харчових продуктiв, якi не вiдповiдають нормативним вимогам якостi та безпеки; у випадках виявлення дефектiв, фальсифiкацiї та iнших амiн, якi виникли а вини виготовлювача або постачальника, з повною компенсацiєю витрат на придбання.
2.4.6. У всiх випадках невiдповiдностi iмпортної продовольчої сировини та харчових продуктiв встановленим гiгiєнiчним показникам якостi, вiдсутностi необхiдної супровiдної документацiї (гiгiєнiчного сертифiката), порушення правил оформлення, вiдповiдальнiсть несуть торговельнi, посередницькi органiзацiї, пiдприємства, приватнi особи.
3. Порядок здiйснення нагляду i гiгiєнiчної експертизи
3.1. Поточний державний санiтарний нагляд здiйснюється санепiдстанцiями на транспортi i в установах територiальної санепiдслужби.
3.1.1. У пунктах ввозу робiтниками санiтарно-карантинних вiддiлiв та пунктiв або вiддiлень гiгiєни харчування басейнових та обласних СЕС спiльно з представниками державної iнспекцiї по карантину рослин державного ветеринарного нагляду, державної хлiбної iнспекцiї, торговельно-промислової палати проводять огляд iмпортної продукцiї з оформленням акта про гiгiєнiчне обстеження партiї.
3.1.2. Контроль за якiстю iмпортних сировини та продуктiв харчування, що реалiзуються, покладається на фахiвцiв з гiгiєни харчування обласних, мiських та районних санепiдстанцiй.
3.1.3. При виявленнi пiд час вивчення документацiї i огляду партiї продуктiв, що не вiдповiдають гiгiєнiчним вимогам, проводиться вiдбiр проб для лабораторного дослiдження з заповненням направлення.
3.1.4. Показниками для вiдбору проб є:
3.1.4.1. Виявлення пiд час огляду партiї, вивчення документацiї невiдповiдностi якостi продукцiї гiгiєнiчним показникам;
3.1.4.2. Первинне надходження продукцiї вiд нового постачальника;
3.1.4.3. Виявлення в попереднiх партiях постачальника невiдповiдностi якостi продукцiї гiгiєнiчному сертифiкату або встановленим нормативам.
3.1.5. Вiдбiр проб вiд партiй вантажу, що надiйшов, повинний проводитись вiдповiдно до правил вiдбору до вивантаження транспортного засобу, або, як виняток, пiд час вивантаження з подальшим направленням їх до лабораторiї.
3.1.6. Вiдсутнiсть гiгiєнiчного сертифiката на вантаж або вiдсутнiсть у сертифiкатi гiгiєнiчних показникiв є безумовною пiдставою для заборони ввезення продукта, його реалiзацiї i переробки до моменту представлення постачальником вiдповiдного сертифiката або проведення на базi санепiдстанцiй на договiрнiй основi гiгiєнiчних дослiджень по показниках, передбачених пунктом 2.4.5.
ДОДАТОК.
Додаток 1. Гiгiєнiчний сертифiкат.
Додаток 2. Акт про санiтарно-гiгiєнiчне обстеження партiї продовольчої сировини та харчових продуктiв, якi надходять по iмпорту.
Додаток 3. Направлення на проведення лабораторних дослiджень продовольчої сировини та харчових продуктiв, що надходять по iмпорту.
Додаток 4. Висновок за умовами реалiзацiї продовольчої сировини та харчових продуктiв, що надходять по iмпорту.
Додаток 5. Постанова про тимчасову (остаточну) заборону реалiзацiї продовольчої сировини та харчових продуктiв, що надходять по iмпорту.
Додаток 1 |
Гiгiєнiчний сертифiкат на продовольчу сировину та продукти харчування
Назва продовольчої сировини або продукта харчування |
______________________________________________ |
Країна-виготовлювач | ______________________________________________ |
Країна-експортер | ______________________________________________ |
Фiрма-виробник | ______________________________________________ |
Склад (рецептура) продукта харчування або сировини з вказiвкою харчових добавок: (ароматизатори, барвники, консерванти та iншi) та їх кiлькостi | ______________________________________________ |
Iнформацiя про вiдповiднiсть директивам ЄС або iншим мiжнародним стандартам | ______________________________________________ |
Вiдповiднiсть вимогам: | |
- українських НТД | |
- санiтарних норм та правил | ______________________________________________ |
Органолептичнi показники | ______________________________________________ |
Критерiї якостi: | |
Iнформацiя про харчову цiннiсть Iнформацiя про енергетичну цiннiсть |
______________________________________________ ______________________________________________ |
Критерiї безпеки: | |
вмiст токсичних елементiв: | |
- (свинець, кадмiй, миш'як, ртуть, цинк, мiдь, олово, залiзо) | ______________________________________________ |
- пестицидiв | ______________________________________________ |
- мiкотоксинiв | ______________________________________________ |
- антибiотикiв | ______________________________________________ |
- гормональних препаратiв | ______________________________________________ |
Мiкробiологiчнi показники якостi | ______________________________________________ |
Iншi домiшки (якi саме, кiлькiсть) | ______________________________________________ |
Радiоактивнiсть | ______________________________________________ |
Перелiк додаткових супровiдних документiв | ______________________________________________ |
Умови та строки реалiзацiї | ______________________________________________ |
Кiнцева дата реалiзацiї | ______________________________________________ |
Упаковка | ______________________________________________ |
Рекомендацiї по використанню | ______________________________________________ |
Органiзацiя, яка видала сертифiкат | ______________________________________________ |
Строк дiї сертифiката | ______________________________________________ |
Дата | Пiдпис |
Печатка |
Додаток 2 |
МОЗ України | |
Назва установи |
АКТ
про санiтарно-гiгiєнiчне обстеження партiї
продовольчої сировини та харчових продуктiв, що
надходять по iмпорту
вiд "___" _____________________ 19 ___ р.
Мною, _________________________________________________________________
(прiзвище, iм'я, по батьковi, посада)
_______________________________________________________________________,
в присутностi ___________________________________________________________
_______________________________________________________________________
проведено санiтарне обстеження партiї (партiй) ______________________________
_______________________________________________________________________,
що надiйшла в Україну з _________________________________________________
(назва країни та дата надходження)
_______________________________________________________________________
через __________________________________________________________________
(назва порту (морського), залiзничної станцiї, прикордонного
_______________________________________________________________________
пункту на автотрасi)
транспортним засобом ___________________________________________________
В процесi якого встановлено:
1. Країна-експортер ______________________________________________________
2. Фiрма-постачальник ___________________________________________________
3. Обсяг партiї (партiй) ___________________________________________________
4. Замовник ____________________________________________________________
5. Одержувач ___________________________________________________________
6. Транспортна накладна вiд _________________ N ___________________________
7. Сертифiкат якостi вiд _____________________ N ____________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(гiгiєнiчнi показники)
Додаток 3 |
МОЗ України | |
Назва установи |
НАПРАВЛЕННЯ
на проведення лабораторних дослiджень
продовольчої сировини та харчових продуктiв, що
надходять по iмпорту
вiд "___" ___________________________19____ р.
Назва установи, куди направляються зразки на дослiдження
________________________________________________________________________
Характеристика партiї iмпортованого продовольчого вантажу
1. Вид продовольчої сировини, харчового продукта (необхiднi пiдкреслити) ____________________ |
5. Пункт ввозу ___________________________ |
2. Країна експортер _______________________ | 6. Дата надходження _____________________ |
3. Фiрма-постачальник ____________________ | 7. Сертифiкат якостi, вiд _______________________ |
4. Обсяг партiї ___________________________ | |
Характеристика зразкiв для дослiдження: | |
1. Кiлькiсть зразкiв _______________________ | 3. Упаковка ______________________ |
2. Маса (об'єм зразка) _____________________ | 4. Маркiрування __________________ |
Вiдбiр зразкiв зроблено згiдно з ____________________________________________
(назва документа, по якому
________________________________________________________________________
робиться вiдбiр зразкiв)
Мета дослiдження _______________________________________________________
(санiтарно-гiгiєнiчнi показники,
________________________________________________________________________
якi треба визначити)
Результати лабораторних дослiджень, проведених в санепiдстанцiях
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Головний лiкар СЕС ___________ |
8. Контрактова документацiя вiд ___________ N ______________________________
________________________________________________________________________
(гiгiєнiчнi показники)
9. Умови транспортування вантажу вiдповiдали санiтарно-гiгiєнiчним вимогам, не вiдповiдали (необхiдне пiдкреслити)
________________________________________________________________________
10. Результати огляду партiї ________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
11. Зроблено вiдбiр проб: так, нi (необхiдне пiдкреслити)
12. Акт вiдбору проб вiд ______________________ N __________________________
13. За результатами санiтарно-гiгiєнiчного обстеження винесено постанову: так, нi (необхiдне пiдкреслити)
Вiд __________________ N ______________ Пiдпис санiтарного лiкаря _______________ Пiдписи присутнiх осiб __________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ |
Додаток 4 |
МОЗ України | |
Назва установи |
ВИСНОВОК
за умовами реалiзацiї продовольчої сировини та
харчових продуктiв, що надходять по iмпорту
вiд "__" ______________________ 19 ____ р.
Розглянувши матерiали ___________________________________________________
(перелiчити)
________________________________________________________________________
(по гiгiєнiчнiй експертизi партiї iмпортних харчових продуктiв)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
(найменування продовольчого вантажу)
який надiйшов з __________________________________________________________
(країна-експортер, фiрма-виготовлювач)
за контрактом вiд __________________________ N ____________________________
транспортна накладна вiд ___________________ N ____________________________
Враховуючи результати лабораторних дослiджень
________________________________________________________________________
(перерахувати гiгiєнiчнi показники)
________________________________________________________________________
(фактичний змiст)
i керуючись "Основами законодавства України про охорону здоров'я", Положенням про державний санiтарний нагляд, вважаю можливим використовувати партiї iмпортних харчових продуктiв в харчуваннi населення без обмежень, за умови (необхiдне пiдкреслити)
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Головний державний санiтарний лiкар ___________________________________ (найменування адмiнiстративної ___________________________________ (прiзвище, iм'я по батьковi) |
||
________________ (пiдпис) |
Додаток 5 |
МОЗ України | |
Назва установи |
ПОСТАНОВА
про тимчасову (остаточну) заборону реалiзацiї
продовольчої сировини та харчових продуктiв, то
надходять по iмпорту
вiд "___" __________________19 __ р.
Ця постанова винесена мною, ______________________________________________
(прiзвище, iм'я по батьковi,
________________________________________________________________________.
посада)
У процесi санiтарного обстеження встановлено:
Країна-експортер ____________________ | Фiрма-постачальник _________________ |
Обсяг партiї ________________________ | Упаковка ___________________________ |
Замовник __________________________ | Одержувач _________________________ |
Пункт ввозу ________________________ | Транспортний засiб __________________ |
Транспортна накладна вiд ___________________________________ |
Сертифiкат якостi вiд _________________ ___________________________________ |
Сертифiкат якостi ______________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Умови транспортування вантажу вiдповiдали санiтарно-гiгiєнiчним вимогам, не вiдповiдали (необхiдне пiдкреслити). Зроблено вiдбiр проб: так, нi (необхiдне пiдкреслити). Акт вiдбору проб (________) вiд _________ N _____________
Показання до вiдбору проб ________________________________________________
_______________________________________________________________________
Мета дослiдження _______________________________________________________
_______________________________________________________________________
Зразки направленi, дослiдженi в лабораторiї (необхiдне пiдкреслити)
_______________________________________________________________________
(вказати найменування та адресу установи)
Результати лабораторних дослiджень _______________________________________
_______________________________________________________________________
N п/п |
Найменування гiгiєнiчного показника |
Вмiст в пробi |
Встановлений норматив |
На пiдставi викладеного, а також, керуючись Основами законодавства України про охорону здоров'я, Положенням про державний санiтарний нагляд, партiя iмпортованих продовольчої сировини та харчових продуктiв (необхiдне пiдкреслити) квалiфiкується:
- як така, що не вiдповiдає санiтарно-гiгiєнiчним вимогам i не може бути реалiзована для харчових цiлей;
- не може бути реалiзована до одержання результатiв лабораторних дослiджень
________________________________________________________________________
(необхiдне пiдкреслити)
Головний державний санiтарний лiкар |
_______________________________________________ (найменування адмiнiстративної територiї) |
М. П. | (пiдпис) |
IНСТРУКЦIЯ
по заповненню тимчасової медичної форми
"Висновок щодо умов реалiзацiї продовольчої
сировини та харчових продуктiв, що надходять по
iмпорту"
I. Загальнi положення
1. Ця Iнструкцiя обов'язкова для усiх санiтарно-епiдемiологiчних станцiй Мiнiстерства охорони здоров'я України, якi здiйснюють державний нагляд за якiстю харчових продуктiв i продовольчою сировиною, що надходять по iмпорту, i дозволяє враховувати пiдсумки дiяльностi фахiвцiв санепiдстанцiй по даному роздiлу роботи.
2. Висновок є офiцiйним документом, який оформляється на заключному етапi гiгiєнiчної експертизи та служить пiдставою для вирiшення питання щодо умов реалiзацiї iмпортних харчових продуктiв.
3. Строк дiї: з моменту затвердження до..............................
4. Облiкова форма зберiгання в справах санепiдстанцiй - 10 рокiв.
II. Правила заповнення Висновку щодо умов реалiзацiї продовольчої сировини та харчових продуктiв, що надходять по iмпорту
1. Висновок складається фахiвцями санепiдстанцiї в тому числi в пунктi ввозу (головним державним санiтарним лiкарем, його заступником, санiтарним лiкарем) та пiдписується головним державним санiтарним лiкарем адмiнiстративної територiї, басейну порту або лiнiйної дiльницi та засвiдчується печаткою санепiдстанцiї. Кiлькiсть примiрникiв облiкової форми визначається, виходячи з числа кiнцевих одержувачiв iмпортної харчової продукцiї.
2. Пiдставою для оформлення "Висновку" служать документи, складенi фахiвцями санепiдслужби на попереднiх етапах гiгiєнiчної експертизи "Акт санiтарно-гiгiєнiчного обстеження iмпортних харчових продуктiв", а також результати лабораторних дослiджень зразкiв iмпортних харчових продуктiв.
3. При заповненнi облiкової форми в обов'язковому порядку проставляється її реєстрацiйний номер, згiдно з реєстрацiйним номером з журналу. Дата проставляється на данi винесення "Висновку".
4. В рядку "Найменування продовольчого вантажу" вказується конкретна назва харчового продукта, продовольчої сировини, що пiдлягають гiгiєнiчнiй експертизi.
5. Рядок "Країна-експортер", "Фiрма-виготовлювач", "За контрактом вiд _____________ N ______________" заповнюється вiдповiдно до "Iнструкцiї по заповненню тимчасової медичної облiкової форми". Постанова про тимчасову (остаточну) заборону реалiзацiї iмпортних харчових продуктiв - аналогiчно однойменним рядкам "Постанови".
6. В рядок "Результати лабораторних дослiджень" слiд вписати тi гiгiєнiчнi показники, що визначаються, фактичний вмiст яких в дослiднiй пробi перевищує (концентрацiю) установлений для конкретних речовин в iмпортованих харчових продуктах та продовольчiй сировинi.
7. У заключнiй частинi документа вказується можливiсть реалiзацiї продовольчого вантажу; без обмежень або при визначених умовах, якi формулюються у вiльних рядках форми.
____________
Головне санiтарно-епiдемiологiчне управлiння
Мiнiстерства охорони здоров'я України.
"Збiрник важливих офiцiйних матерiалiв з
санiтарних i протиепiдемiчних питань", Том VI,
Частина 1, Київ, 1997 р.