МIНIСТЕРСТВО ЮСТИЦIЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
05.03.2012 | N 368/5 |
---|
Про затвердження Вимог щодо написання
найменування юридичної особи або її
вiдокремленого пiдроздiлу
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 5 березня 2012 р. за N 367/20680 |
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
наказами Мiнiстерства юстицiї України
вiд 22 листопада 2012 року N 1718/5
(змiни, внесенi пiдпунктом 1.1 пункту 1 наказу
Мiнiстерства юстицiї України
вiд 22 листопада 2012 року N 1718/5, набрали чинностi з
1 сiчня 2013 року),
вiд 20 сiчня 2014 року N 114/5,
вiд 7 лютого 2014 року N 290/5,
вiд 7 липня 2014 року N 1067/5
Вiдповiдно до частини сьомої статтi 8 Закону України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб та фiзичних осiб - пiдприємцiв" наказую:
1. Затвердити Вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її вiдокремленого пiдроздiлу, що додаються.
2. Департаменту взаємодiї з органами влади (Зеркаль О. В.) подати цей наказ на державну реєстрацiю вiдповiдно до Указу Президента України вiд 03.10.92 N 493 "Про державну реєстрацiю нормативно-правових актiв мiнiстерств та iнших органiв виконавчої влади".
3. Державнiй реєстрацiйнiй службi України (Єфiменко Л. В.) довести цей наказ до вiдома структурних пiдроздiлiв територiальних органiв Мiнiстерства юстицiї, що забезпечують реалiзацiю повноважень Державної реєстрацiйної служби України.
4. Структурним пiдроздiлам територiальних органiв Мiнiстерства юстицiї, що забезпечують реалiзацiю повноважень Державної реєстрацiйної служби України, довести цей наказ до вiдома голiв виконавчих комiтетiв мiських рад мiст обласного значення, районних, районних в мiстах Києвi та Севастополi державних адмiнiстрацiй.
5. Цей наказ набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на директора Департаменту взаємодiї з органами влади Зеркаль О. В.
Мiнiстр | О. Лавринович |
ПОГОДЖЕНО: | |
Голова Державної реєстрацiйної служби України | Л. В. Єфiменко |
Перший вiце-прем'єр-мiнiстр України - Мiнiстр економiчного розвитку i торгiвлi України | А. П. Клюєв |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства юстицiї України 05.03.2012 N 368/5 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 5 березня 2012 р. за N 367/20680 |
ВИМОГИ
щодо написання найменування юридичної особи або
її вiдокремленого пiдроздiлу
I. Загальнi положення
1.1. Найменування юридичної особи повинно мiстити iнформацiю про її органiзацiйно-правову форму (крiм органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, органiв влади Автономної Республiки Крим, державних, комунальних органiзацiй, закладiв, установ) та назву.
1.2. Назва юридичної особи може складатися з власної назви юридичної особи, а також мiстити iнформацiю щодо мети дiяльностi, виду, способу утворення, залежностi юридичної особи та iнших вiдомостей згiдно з вимогами до найменування окремих органiзацiйно-правових форм юридичних осiб, установлених Цивiльним кодексом України, Господарським кодексом України та законами України.
1.3. Назва юридичної особи не може мiстити посилання на органiзацiйно-правову форму.
1.4. Юридична особа може мати, крiм повного найменування, скорочене найменування.
1.5. Найменування юридичної особи не може бути тотожним найменуванню iншої юридичної особи.
1.6. Найменування юридичної особи викладається державною мовою та додатково англiйською мовою (за наявностi).
1.7. У найменуваннi юридичних осiб забороняється використання:
1.7.1. Повних чи скорочених найменувань органiв державної влади або органiв мiсцевого самоврядування, або похiдних вiд цих найменувань, або iсторичних державних найменувань, перелiк яких установлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України, - у найменуваннях юридичних осiб приватного права.
1.7.2. Термiнiв, абревiатур, похiдних термiнiв, заборона використання яких передбачена законами України.
1.8. Найменування вiдокремленого пiдроздiлу повинно мiстити слова "вiдокремлений пiдроздiл" ("фiлiя", "представництво" тощо) та вказувати на належнiсть до юридичної особи, яка створила зазначений вiдокремлений пiдроздiл.
Написання найменування вiдокремленого пiдроздiлу юридичної особи здiйснюється вiдповiдно до вимог, установлених пунктами 1.1 - 1.2, 1.4 - 1.7 цього роздiлу та роздiлами II - III цих Вимог.
II. Особливостi найменування окремих юридичних осiб та їх вiдокремлених пiдроздiлiв
2.1. Найменування установи має мiстити iнформацiю про характер її дiяльностi.
2.2. Найменування комунальних пiдприємств, державних та комунальних органiзацiй (закладiв, установ), дочiрнiх пiдприємств, пiдприємств споживчої кооперацiї та пiдприємств об'єднань громадян або релiгiйних органiзацiй можуть мiстити iнформацiю про засновника цiєї юридичної особи.
2.3. Слово "нацiональний" використовується у найменуваннi закладiв (установ) України гуманiтарної сфери, якi набувають статусу нацiонального згiдно з Указом Президента України вiд 16.06.95 N 451 "Про Положення про нацiональний заклад (установу) України".
2.4. Найменування товариства не може вказувати на належнiсть товариства до вiдповiдних мiнiстерств, iнших центральних органiв виконавчої влади i громадських органiзацiй.
2.5. Найменування повного товариства має мiстити iмена (найменування) всiх його учасникiв, слова "повне товариство" або мiстити iм'я (найменування) одного чи кiлькох учасникiв з доданням слiв "i компанiя", а також слова "повне товариство".
2.6. Найменування командитного товариства має мiстити iмена (найменування) всiх повних учасникiв, слова "командитне товариство" або мiстити iм'я (найменування) хоча б одного повного учасника з доданням слiв "i компанiя", а також слова "командитне товариство".
2.7. Пiдприємства, установи та органiзацiї не мають права використовувати у своїх найменуваннях термiн "кредитна спiлка" i не пiдлягають державнiй реєстрацiї пiд найменуваннями, якi включають цей термiн, якщо вони створенi в iншому порядку, нiж це передбачено Законом України "Про кредитнi спiлки".
2.8. Найменування банку має мiстити слово "банк", а також вказiвку на органiзацiйно-правову форму банку.
Слово "банк" та похiднi вiд нього дозволяється використовувати у назвi лише тим юридичним особам, якi зареєстрованi Нацiональним банком України як банк i мають банкiвську лiцензiю. Виняток становлять мiжнароднi органiзацiї, що дiють на територiї України вiдповiдно до мiжнародних договорiв, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України, та законодавства України.
Не дозволяється використовувати для найменування банку назву, яка повторює вже iснуючу назву iншого банку або вводить в оману щодо видiв дiяльностi, якi здiйснює банк. Вживання у найменуваннi банку слiв "Україна", "державний", "центральний", "нацiональний" та похiдних вiд них можливе лише за згодою Нацiонального банку України.
Вiдокремлений пiдроздiл банку використовує найменування лише того банку, вiдокремленим пiдроздiлом якого вiн є. До назви вiдокремленого пiдроздiлу банку може додаватися найменування мiсцезнаходження цього вiдокремленого пiдроздiлу.
2.9. Найменування пенсiйного фонду має мiстити вказiвку на вид фонду, слова "недержавний пенсiйний фонд" або "пенсiйний фонд" та повинно вiдрiзнятися вiд найменувань будь-яких iнших пенсiйних фондiв, створених на територiї України.
Слова "недержавний пенсiйний фонд" та "пенсiйний фонд" можуть використовуватись у назвах юридичних осiб, що створюються вiдповiдно до Закону України "Про недержавне пенсiйне забезпечення", Пенсiйним фондом України та його органами, а також пiдприємствами, установами й органiзацiями, що перебувають в управлiннi Пенсiйного фонду України.
2.10. У назвi корпоративного iнвестицiйного фонду обов'язково зазначаються слова "корпоративний iнвестицiйний фонд" та тип i вид фонду. Якщо фонд є венчурним, це вiдображається у його назвi.
Словосполучення "корпоративний iнвестицiйний фонд", "пайовий iнвестицiйний фонд" та похiднi вiд них можуть використовуватись лише у назвах вiдповiдних iнститутiв спiльного iнвестування, що створенi згiдно iз Законом України "Про iнститути спiльного iнвестування (пайовi та корпоративнi iнвестицiйнi фонди)".
2.11. Назва "торгово-промислова палата" та утворенi на її основi словосполучення можуть використовуватися лише стосовно органiзацiй, створених вiдповiдно до Закону України "Про торгово-промисловi палати в Українi". Iншi органiзацiї не мають права використовувати у своїх назвах словосполучення "торгово-промислова палата", "торгова палата" або "промислова палата".
2.12. Найменування асоцiацiй органiв мiсцевого самоврядування та їх добровiльних об'єднань складається з двох обов'язкових частин - загальної та iндивiдуальної. Загальна частина найменування мiстить слово "асоцiацiя" чи слово, яким позначається добровiльне об'єднання асоцiацiй, та має вiдтворювати статус асоцiацiї. Iндивiдуальна частина найменування має вiдрiзнятися вiд найменувань уже зареєстрованих в установленому порядку асоцiацiй. Iндивiдуальна частина найменування всеукраїнської асоцiацiї має мiстити назву територiального рiвня органiв мiсцевого самоврядування, якi об'єднує ця асоцiацiя.
2.13. Слова "страховик", "страхова компанiя", "страхова органiзацiя" та похiднi вiд них дозволяється використовувати у назвi лише тим юридичним особам, якi мають лiцензiю на здiйснення страхової дiяльностi.
Використання слiв "державна", "нацiональна" або похiдних вiд них у назвi страховика дозволяється лише за умови, що єдиним власником такого страховика є держава.
2.14. Найменування громадського об'єднання складається з двох частин - загальної та власної назв. У загальнiй назвi зазначається органiзацiйно-правова форма громадського об'єднання ("громадська органiзацiя", "громадська спiлка").
(абзац перший пункту 2.14 iз змiнами, внесеними згiдно з наказами Мiнiстерства юстицiї України вiд 20.01.2014р. N 114/5, вiд 07.02.2014р. N 290/5) |
Власна назва громадського об'єднання не повинна бути тотожною власним назвам iнших зареєстрованих громадських об'єднань або громадських об'єднань, повiдомлення яких прийнято в установленому Законом України "Про громадськi об'єднання" порядку.
Власна назва громадського об'єднання не може мiстити слова "державний", "комунальний" та похiднi вiд них.
Власна назва громадського об'єднання має мiстити iнформацiю про статус громадського об'єднання ("дитяче", "молодiжне", "всеукраїнське") та може мiстити iнформацiю про його вид ("екологiчне", "правозахисне" тощо).
Власна назва громадського об'єднання може мiстити iм'я (псевдонiм) фiзичної особи за умови попередньої письмової згоди цiєї особи або її спадкоємцiв, засвiдченої в установленому законом порядку, якщо iнше не передбачено законом.
(пункт 2.14 у редакцiї наказу Мiнiстерства юстицiї України вiд 22.11.2012р. N 1718/5) |
Власна назва громадського об'єднання може мiстити слово "асоцiацiя".
(пункт 2.14 доповнено абзацом шостим згiдно з наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 07.07.2014р. N 1067/5) |
2.15. Обласнi, мiськi, районнi органiзацiї, первиннi осередки полiтичної партiї та iншi структурнi утворення, передбаченi статутом партiї, використовують назву полiтичної партiї з доповненнями, якi визначають їх мiсце в органiзацiйнiй структурi полiтичної партiї.
2.16. Визначення "профспiлка" або похiднi вiд нього можуть використовувати у своєму найменуваннi лише тi органiзацiї, якi дiють на пiдставi Закону України "Про професiйнi спiлки, їх права та гарантiї дiяльностi".
2.17. Юридичнi особи можуть використовувати у своєму найменуваннi iмена (псевдонiми) фiзичних осiб, ювiлейнi та святковi дати, назви i дати iсторичних подiй, якщо вони присвоєнi у порядку, встановленому Законом України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власностi iмен (псевдонiмiв) фiзичних осiб, ювiлейних та святкових дат, назв i дат iсторичних подiй".
(роздiл II доповнено пунктом 2.17 згiдно з наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 22.11.2012р. N 1718/5) |
2.18. Визначення "органiзацiя роботодавцiв", "об'єднання органiзацiй роботодавцiв" та похiднi вiд них можуть використовувати лише тi органiзацiї та їх об'єднання, якi створенi i дiють вiдповiдно до Закону України "Про органiзацiї роботодавцiв, їх об'єднання, права i гарантiї їх дiяльностi".
Всеукраїнськi об'єднання органiзацiй роботодавцiв мають право без спецiального дозволу використовувати у своїй назвi слово "Україна" та похiднi вiд цього слова.
(роздiл II доповнено пунктом 2.18 згiдно з наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 22.11.2012р. N 1718/5) |
2.19. У найменуваннi спортивної федерацiї зазначається вид спорту, розвитку якого вона сприяє. У найменуваннi спортивної федерацiї iнвалiдiв зазначається вiдповiдна вада здоров'я.
(роздiл II доповнено пунктом 2.19 згiдно з наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 07.07.2014р. N 1067/5) |
2.20. У назвах юридичних осiб, якщо такi особи не мають статусу оператора державних лотерей або розповсюджувача державної лотереї вiдповiдно до Закону України "Про державнi лотереї в Українi", забороняється використання слова "лотерея" та словосполучень "державна лотерея", "нацiональна лотерея", "українська лотерея" у будь-яких вiдмiнках i контекстах.
(роздiл II доповнено пунктом 2.20 згiдно з наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 07.07.2014р. N 1067/5) |
2.21. Навчальний заклад повинен мати власну назву, в якiй обов'язково вказується його тип (дитячий садок, школа, гiмназiя, лiцей, колегiум, коледж, iнститут, консерваторiя, академiя, унiверситет тощо) та органiзацiйно-правова форма.
(роздiл II доповнено пунктом 2.21 згiдно з наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 07.07.2014р. N 1067/5) |
III. Правила написання найменування юридичної особи або її вiдокремленого пiдроздiлу
3.1. Назва юридичної особи береться у лапки та зазначається безпосередньо пiсля органiзацiйно-правової форми суб'єкта господарювання (крiм органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, органiв влади Автономної Республiки Крим, державних, комунальних органiзацiй, закладiв, установ).
Використання лапок у найменуваннi юридичної особи не є ознакою для визначення тотожностi найменувань.
3.2. При написаннi найменування юридичної особи використовуються:
3.2.1. Лiтери українського алфавiту - при написаннi найменування українською мовою.
3.2.2. Лiтери латинського алфавiту - при написаннi найменування англiйською мовою.
3.2.3. Роздiловi знаки та символи: лапки (" "), крапка (.), кома (,), двокрапка (:), дужки /( )/, апостроф ('), дефiс (-), тире (-), коса риска (/), знак оклику (!), знак питання (?), номер (№), плюс (+), знак рiвняння (=), зiрочка (*), ет комерцiйна (@).
3.2.4. Цифри: арабськi (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0) та римськi (I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, L, C, D, M).
Використання iнших символiв, роздiлових знакiв у найменуваннi юридичної особи не допускається.
3.3. В установчих документах та при заповненнi реєстрацiйної картки використовуються великi лiтери:
українського алфавiту (А, Б, В, Г, Ґ, Д, Е, Є, Ж, З, И, I, Ї, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ю, Я) - при написаннi найменування українською мовою;
латинського алфавiту (A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z) - при написаннi найменування англiйською мовою.
Директор Департаменту взаємодiї з органами влади | О. В. Зеркаль |