ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
м. Київ
05.11.2013 | N 437 |
---|
Про внесення змiн до Iнструкцiї з бухгалтерського
облiку операцiй в iноземнiй валютi та банкiвських
металах у банках України
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 26 листопада 2013 р. за N 2008/24540 |
Вiдповiдно до статей 7
i 41 Закону України "Про
Нацiональний банк України", статтi 68
Закону України "Про банки i банкiвську
дiяльнiсть" та з метою запровадження єдиного
методу вiдображення в бухгалтерському облiку
iнформацiї щодо операцiй з купiвлi-продажу
iноземної валюти та банкiвських металiв у банках
України Правлiння Нацiонального банку України
постановляє:
1. Унести змiни до Iнструкцiї з бухгалтерського облiку операцiй в iноземнiй валютi та банкiвських металах у банках України, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 17 листопада 2004 року N 555, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 29 листопада 2004 року за N 1511/10110 (зi змiнами), виклавши її в новiй редакцiї, що додається.
2. Департаменту бухгалтерського облiку (Лукасевич Б. В.) пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України довести змiст цiєї постанови до вiдома територiальних управлiнь Нацiонального банку України та банкiв України для використання в роботi.
3. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на заступника Голови Нацiонального банку України Ричакiвську В. I.
4. Постанова набирає чинностi з 01 сiчня 2014 року.
Голова | I. В. Соркiн |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 17.11.2004 N 555 (у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 05.11.2013 N 437) |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 26 листопада 2013 р. за N 2008/24540 |
Iнструкцiя з бухгалтерського облiку
операцiй в iноземнiй валютi та банкiвських металах
у банках України
I. Основнi положення та термiни
1. Ця Iнструкцiя визначає методологiчнi засади вiдображення в бухгалтерському облiку iнформацiї про операцiї в iноземнiй валютi та банкiвських металах (крiм операцiй з похiдними фiнансовими iнструментами), що здiйснюють банки України вiдповiдно до вимог законодавства України.
2. Iнструкцiя розроблена вiдповiдно до Законiв України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть", "Про Нацiональний банк України", "Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi", iнших законодавчих актiв України та нормативно-правових актiв Нацiонального банку України.
3. Термiни, що використовуються в цiй Iнструкцiї, вживаються в таких значеннях:
валюта подання - це валюта, у якiй подається фiнансова звiтнiсть;
дата операцiї - дата, з якої банк бере на себе зобов'язання придбати або продати актив;
дата розрахунку - дата, з якої актив передається банку або банком;
монетарнi статтi - це утримуванi одиницi валюти, а також активи та зобов'язання, що їх мають отримати або сплатити у фiксованiй або визначенiй кiлькостi одиниць валюти;
немонетарнi статтi - статтi iншi, нiж монетарнi статтi балансу.
Iншi термiни, що використовуються в цiй Iнструкцiї, вживаються в значеннях, наведених у законодавчих актах та нормативно-правових актах Нацiонального банку України з питань валютного регулювання.
4. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку операцiї в iноземнiй валютi та банкiвських металах вiдповiдно до їх економiчної сутi за балансовими i позабалансовими рахунками Плану рахункiв бухгалтерського облiку банкiв України, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 17 червня 2004 року N 280, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 26 липня 2004 року за N 918/9517 (зi змiнами) (далi - План рахункiв).
5. Бухгалтерський облiк операцiй в iноземнiй валютi та банкiвських металах банк здiйснює в подвiйнiй оцiнцi, а саме в номiнальнiй сумi iноземної валюти, одиницях ваги металу, щодо яких установлюється офiцiйний курс гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв, - тройських унцiях та гривневому еквiвалентi за офiцiйним курсом.
6. Банк пiд час вiдображення в бухгалтерському облiку операцiй в iноземнiй валютi та банкiвських металах за балансовими рахунками може використовувати технiчнi рахунки 3800 та 3801 Плану рахункiв.
Наприкiнцi кожного операцiйного дня суми залишкiв у гривневому еквiвалентi за технiчними рахунками 3800 та 3801 Плану рахункiв мають бути тотожними.
Рiзницi мiж сумами залишкiв у гривневому еквiвалентi iноземної валюти та банкiвських металiв за технiчними рахунками 3800 та 3801 Плану рахункiв, що виникають у зв'язку з математичним округленням, вiдображаються за рахунком 6204 Плану рахункiв.
7. Банк для вiдображення операцiй з купiвлi-продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за позабалансовими рахунками може використовувати позабалансовi рахунки роздiлу 99 Плану рахункiв.
8. Аналiтичний облiк активiв i зобов'язань в iноземнiй валютi та банкiвських металах, реалiзованих та нереалiзованих результатiв за операцiями в iноземнiй валютi, вiдкритих валютних позицiй та їх гривневих еквiвалентiв здiйснюється в розрiзi кодiв валют i банкiвських металiв.
9. Операцiї в iноземнiй валютi та банкiвських металах вiдображаються у валютi подання шляхом перерахунку суми в iноземнiй валютi та банкiвських металах iз застосуванням офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв на дату визнання активiв, зобов'язань, власного капiталу, доходiв i витрат.
На кожну наступну пiсля визнання дату балансу:
1) усi монетарнi статтi в iноземнiй валютi та банкiвських металах вiдображаються в бухгалтерському облiку за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв пiд час кожної змiни офiцiйного курсу;
2) немонетарнi статтi в iноземнiй валютi та банкiвських металах, що облiковуються за собiвартiстю, вiдображаються в бухгалтерському облiку за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв на дату здiйснення операцiї;
3) немонетарнi статтi в iноземнiй валютi та банкiвських металах, що облiковуються за справедливою вартiстю, вiдображаються в бухгалтерському облiку за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв на дату визначення їх справедливої вартостi.
10. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку операцiї з купiвлi-продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за умовами тод, том i спот (далi - спот) iз використанням методу облiку за датою розрахунку.
11. Банк не вiдображає за позабалансовими рахунками переоцiнку вимог i зобов'язань за операцiями з купiвлi-продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за умовами спот.
12. Банк на дату операцiї вiдображає в бухгалтерському облiку операцiї з купiвлi, продажу, обмiну iноземної валюти, що згiдно з умовами договору здiйснюються на нетто-основi, без поставки iноземної валюти, за окремими аналiтичними рахунками позабалансових рахункiв 9200 та 9210 Плану рахункiв. Результат за такими операцiями банк має вiдображати в бухгалтерському облiку як фiнансовий актив або фiнансове зобов'язання за балансовими рахунками 3540 або 3640 у кореспонденцiї з рахунком 6204 Плану рахункiв.
13. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку арбiтражнi операцiї на умовах маржинальної торгiвлi з урахуванням вимог нормативно-правового акта Нацiонального банку України, що встановлює порядок та умови торгiвлi iноземною валютою на мiжбанкiвському валютному ринку України та на мiжнародних валютних ринках.
14. Доходи i витрати (нарахованi, отриманi, сплаченi) в iноземнiй валютi вiдображаються в бухгалтерському облiку за рахунками класiв 6 i 7 Плану рахункiв у нацiональнiй валютi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют на дату їх визнання.
15. Iноземна валюта та банкiвськi метали, що прийнятi банком на зберiгання, облiковуються за позабалансовим рахунком 9703 Плану рахункiв у нацiональнiй валютi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв на дату прийняття їх на зберiгання.
16. Порядок вiдображення в бухгалтерському облiку операцiй з готiвкою в iноземнiй валютi та банкiвськими металами у фiзичнiй формi, iншими фiнансовими та платiжними iнструментами в iноземнiй валютi та банкiвських металах регулюється iншими нормативно-правовими актами Нацiонального банку України.
II. Рахунки, що використовуються для облiку операцiй в iноземнiй валютi та банкiвських металах
1. Перелiк рахункiв, якi використовуються для вiдображення в бухгалтерському облiку операцiй банкiв в iноземнiй валютi та банкiвських металах, наведено в додатку до цiєї Iнструкцiї.
2. Банк пiд час вiдображення операцiй в iноземнiй валютi та банкiвських металах за потреби використовує транзитнi рахунки, рахунки з облiку дебiторської та кредиторської заборгованостi вiдповiдно до облiкової полiтики з подальшим вiдображенням операцiй за вiдповiдними рахунками за їх призначенням.
3. Банк використовує розподiльчi рахунки з метою здiйснення валютного контролю та обов'язкового продажу iноземної валюти вiдповiдно до вимог нормативно-правових актiв Нацiонального банку України з валютного регулювання.
4. Банк в облiковiй полiтицi визначає самостiйно технiчнi аспекти переоцiнки рахункiв в iноземнiй валютi та банкiвських металах, а також порядок ведення аналiтичного облiку за технiчними рахунками з урахуванням можливостей програмного забезпечення та вiдповiдно до вимог нормативно-правових актiв Нацiонального банку України.
III. Вiдображення в бухгалтерському облiку операцiй з купiвлi iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту за умовами спот
1. Банк на дату операцiї вiдображає операцiї з купiвлi iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту за умовами спот такими бухгалтерськими проводками:
1) на суму вимоги щодо iноземної валюти та банкiвських металiв до отримання:
Дебет
9200;
Кредит
Рахунки роздiлу 99;
2) на суму зобов'язання щодо нацiональної валюти до вiдправлення:
Дебет
Рахунки роздiлу 99;
Кредит
9210.
2. Банк на дату операцiї, а також мiж датою операцiї та датою розрахунку вiдображає рiзницю мiж вартiстю активу за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв та його вартiстю за курсом купiвлi згiдно з договором такими бухгалтерськими проводками:
1) у разi позитивного результату переоцiнки:
Дебет
3540;
Кредит
6204;
2) у разi вiд'ємного результату переоцiнки:
Дебет
6204;
Кредит
3640.
3. Банк на дату розрахунку вiдображає операцiї з купiвлi iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту такими бухгалтерськими проводками:
1) зворотнi проводки на суму купленої iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
Рахунки роздiлу 99;
Кредит
9200;
2) зворотнi проводки на суму проданої нацiональної валюти:
Дебет
9210;
Кредит
Рахунки роздiлу 99;
3) визнання придбаної iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
Кредит
3640;
4) припинення визнання проданої нацiональної валюти:
Дебет
3540;
Кредит
1200, 1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
5) закриття дебiторської, кредиторської заборгованостi вiд купiвлi iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту за умовами спот:
Дебет
3640;
Кредит
3800;
Дебет
3801;
Кредит
3540.
IV. Вiдображення в бухгалтерському облiку операцiй з продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту за умовами спот
1. Банк на дату операцiї вiдображає операцiї з продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту за умовами спот такими бухгалтерськими проводками:
1) на суму вимоги щодо нацiональної валюти до отримання:
Дебет
9200;
Кредит
Рахунки роздiлу 99;
2) на суму зобов'язання щодо iноземної валюти та банкiвських металiв до вiдправлення:
Дебет
Рахунки роздiлу 99;
Кредит
9210.
2. Банк на дату операцiї, а також мiж датою операцiї та датою розрахунку вiдображає рiзницю мiж вартiстю активу за курсом продажу згiдно з договором та його вартiстю за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв такими бухгалтерськими проводками:
1) у разi позитивного результату переоцiнки:
Дебет
3540;
Кредит
6204;
2) у разi вiд'ємного результату переоцiнки:
Дебет
6204;
Кредит
3640.
3. Банк на дату розрахунку вiдображає операцiї з продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту за умовами спот такими бухгалтерськими проводками:
1) зворотнi проводки на суму купленої нацiональної валюти:
Дебет
Рахунки роздiлу 99;
Кредит
9200;
2) зворотнi проводки на суму проданої iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
9210;
Кредит
Рахунки роздiлу 99;
3) визнання придбаної нацiональної валюти:
Дебет
1200, 1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
Кредит
3640;
4) припинення визнання проданої iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
3540;
Кредит
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
5) закриття дебiторської, кредиторської заборгованостi i визнання результату вiд продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту:
Дебет
3640;
Кредит
3801;
Дебет
3800;
Кредит
3540.
V. Вiдображення в бухгалтерському облiку операцiй з обмiну (конвертацiї) iноземної валюти та банкiвських металiв за умовами спот
1. Банк на дату операцiї вiдображає операцiї з обмiну (конвертацiї) iноземної валюти та банкiвських металiв такими бухгалтерськими проводками:
1) на суму вимоги щодо iноземної валюти та банкiвських металiв до отримання:
Дебет
9200;
Кредит
Рахунки роздiлу 99;
2) на суму зобов'язання щодо iноземної валюти та банкiвських металiв до вiдправлення:
Дебет
Рахунки роздiлу 99;
Кредит
9210.
2. Банк на дату операцiї, а також мiж датою операцiї та датою розрахунку вiдображає рiзницю вартостi операцiй з обмiну (конвертацiї) валют за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв та курсом, що визначений у договорi, такими бухгалтерськими проводками:
1) у разi позитивного результату переоцiнки:
Дебет
3540;
Кредит
6204;
2) у разi вiд'ємного результату переоцiнки:
Дебет
6204;
Кредит
3640.
3. Банк на дату розрахунку вiдображає операцiї з обмiну (конвертацiї) iноземної валюти та банкiвських металiв такими бухгалтерськими проводками:
1) зворотнi проводки на суму отриманої в результатi обмiну iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
Рахунки роздiлу 99;
Кредит
9200;
2) зворотнi проводки на суму переданої в результатi обмiну iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
9210;
Кредит
Рахунки роздiлу 99;
3) визнання придбаної iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
Кредит
3640;
4) припинення визнання проданої iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
3540;
Кредит
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
5) закриття дебiторської, кредиторської заборгованостi вiд обмiну (конвертацiї) iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
3640;
Кредит
3800;
Дебет
3800;
Кредит
3540
Одночасно банк здiйснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3801 | - на суму гривневого еквiвалента отриманої iноземної валюти та банкiвських металiв; |
Кредит
3801 | - на суму гривневого еквiвалента переданої iноземної валюти та банкiвських металiв; |
6204 | - у разi наявностi позитивної рiзницi мiж гривневим еквiвалентом переданої та отриманої iноземної валюти та банкiвських металiв за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв |
або
Дебет
6204 | - у разi наявностi вiд'ємної рiзницi мiж гривневим еквiвалентом переданої та отриманої iноземної валюти та банкiвських металiв за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв; |
3801 | - на суму гривневого еквiвалента отриманої iноземної валюти та банкiвських металiв; |
Кредит
3801 | - на суму гривневого еквiвалента переданої iноземної валюти та банкiвських металiв. |
VI. Вiдображення в бухгалтерському облiку операцiй з купiвлi-продажу, обмiну (конвертацiї) iноземної валюти та банкiвських металiв за дорученням клiєнтiв
1. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку операцiї з купiвлi iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту за дорученням клiєнтiв такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування клiєнтом нацiональної валюти на купiвлю iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
2600, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655;
Кредит
2900;
2) перерахування нацiональної валюти продавцю iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
2900;
Кредит
1200, 1500, 1600, 2600, 2620, 2625, 2650;
3) зарахування iноземної валюти та банкiвських металiв, що отриманi для клiєнтiв:
Дебет
1500, 1600;
Кредит
2900;
4) зарахування купленої iноземної валюти та банкiвських металiв на рахунок клiєнта:
Дебет
2900;
Кредит
2600, 2620, 2625, 2650;
5) утримання комiсiї банку та повернення клiєнту коштiв у нацiональнiй валютi, якщо iноземна валюта та банкiвськi метали купленi за курсом, нижчим, нiж заявлено клiєнтом:
Дебет
2900;
Кредит
6114 | - на суму комiсiї банку; |
2600, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655 | - на суму коштiв у нацiональнiй валютi, що повертається клiєнту, якщо iноземна валюта куплена за курсом, нижчим, нiж заявлено клiєнтом, за вирахуванням комiсiї. |
2. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку операцiї з продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за нацiональну валюту за дорученням клiєнтiв такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування клiєнтом iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
2600, 2605, 2620, 2625, 2650, 2655;
Кредит
2900;
2) перерахування iноземної валюти та банкiвських металiв покупцю:
Дебет
2900;
Кредит
1500, 1600, 2600, 2620, 2625, 2650;
3) зарахування нацiональної валюти, що отримана для клiєнтiв:
Дебет
1200, 1500, 1600;
Кредит
2900;
4) зарахування нацiональної валюти, що отримана для клiєнтiв за продану iноземну валюту та банкiвськi метали:
Дебет
2900;
Кредит
2600, 2620, 2625, 2650;
5) утримання комiсiї банку:
Дебет
2900;
Кредит
6114.
3. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку операцiї з обмiну (конвертацiї) iноземної валюти та банкiвських металiв за дорученням клiєнтiв такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування клiєнтом iноземної валюти та банкiвських металiв на купiвлю iншої iноземної валюти та банкiвських металiв:
Дебет
2600, 2620, 2625, 2650;
Кредит
2900;
2) перерахування iноземної валюти та банкiвських металiв продавцю:
Дебет
2900;
Кредит
1500, 1600, 2600, 2620, 2625, 2650;
3) зарахування iноземної валюти та банкiвських металiв, що отриманi вiд продавця для клiєнтiв:
Дебет
1500, 1600, 2600, 2620, 2625, 2650;
Кредит
2900;
4) зарахування купленої iноземної валюти та банкiвських металiв на рахунок клiєнта:
Дебет
2900;
Кредит
2600, 2620, 2625, 2650;
5) повернення клiєнту рiзницi коштiв в iноземнiй валютi, якщо iноземна валюта куплена за курсом, нижчим, нiж заявлено клiєнтом:
Дебет
2900;
Кредит
2600, 2620, 2625, 2650;
6) визнання комiсiї банку:
Дебет
2900;
Кредит
6114.
VII. Вiдображення в бухгалтерському облiку власних арбiтражних операцiй на умовах маржинальної торгiвлi
1. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку власнi арбiтражнi операцiї на умовах маржинальної торгiвлi (далi - арбiтражнi операцiї) з iноземними банками, що передбачають виконання двох зустрiчних зобов'язань з купiвлi та продажу однiєї iноземної валюти за iншу iноземну валюту (без їх реальної поставки), у сумi отриманого або перерахованого результату вiд здiйснення арбiтражних операцiй.
2. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку власнi арбiтражнi операцiї такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування або збiльшення суми гарантiйного внеску для забезпечення розрахункiв з банком-контрагентом:
Дебет
1502;
Кредит
1500;
2) зарахування коштiв, якi надiйшли вiд банку-контрагента у випадку повернення або зменшення суми гарантiйного внеску для забезпечення розрахункiв з банком-контрагентом:
Дебет
1500;
Кредит
1502;
3) зарахування коштiв за результатами здiйснених власних арбiтражних операцiй (вiдображення позитивного результату):
Дебет
1500, 1502;
Кредит
3640.
Одночасно банк здiйснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3640;
Кредит
3800;
Дебет
3801;
Кредит
6204;
4) перерахування коштiв за результатами здiйснених власних арбiтражних операцiй (вiдображення негативного результату):
Дебет
3540;
Кредит
1500, 1502.
Одночасно банк здiйснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3800;
Кредит
3540;
Дебет
6204;
Кредит
3801.
3. З метою контролю за обсягом здiйснених арбiтражних операцiй банк може використовувати вiдповiдно до розроблених внутрiшнiх процедур рахунки управлiнського облiку класу 8 Плану рахункiв.
Роздiл VIII. Вiдображення в бухгалтерському облiку арбiтражних операцiй на умовах маржинальної торгiвлi за дорученням клiєнтiв
1. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку арбiтражнi операцiї за дорученням клiєнтiв такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування, поповнення клiєнтом суми гарантiйного внеску для здiйснення арбiтражних операцiй:
Дебет
2620;
Кредит
2622;
2) перерахування банком або збiльшення суми гарантiйного внеску для забезпечення розрахункiв з банком-контрагентом за операцiями клiєнтiв:
Дебет
1502;
Кредит
1500;
3) зарахування коштiв вiд банку-контрагента у випадку повернення або зменшення суми гарантiйного внеску для забезпечення розрахункiв за операцiями клiєнтiв:
Дебет
1500;
Кредит
1502;
4) зарахування клiєнту отриманого прибутку вiд проведення арбiтражних операцiй (вiдображення позитивного результату):
Дебет
1502;
Кредит
2900;
Дебет
2900;
Кредит
2622;
5) перерахування коштiв на поточнi рахунки клiєнтiв пiсля утримання податку на доходи фiзичних осiб згiдно з вимогами Податкового кодексу України:
Дебет
2622;
Кредит
2620;
6) вiдшкодування збитку вiд проведення арбiтражних операцiй (вiдображення негативного результату):
Дебет
2622;
Кредит
2900;
Дебет
2900;
Кредит
1502;
7) повернення суми гарантiйного внеску на поточний рахунок клiєнта:
Дебет
2622;
Кредит
2620.
2. Банк здiйснює контроль за обсягом здiйснених арбiтражних операцiй вiдповiдно до пункту 3 роздiлу VII цiєї Iнструкцiї.
IX. Вiдображення в бухгалтерському облiку переоцiнки активiв i зобов'язань в iноземнiй валютi та банкiвських металах
1. Банк здiйснює переоцiнку (перерахунок залишкiв за рахунками в iноземнiй валютi та банкiвських металах в еквiвалентнi суми в гривнях за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв) усiх монетарних статей балансу в iноземнiй валютi та банкiвських металах пiд час кожної змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв.
Курсова рiзниця вiд переоцiнки монетарних статей балансу в iноземнiй валютi та банкiвських металах в бухгалтерському облiку вiдображається за рахунком 6204 Плану рахункiв.
2. У разi зниження офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв банк у бухгалтерському облiку здiйснює такi бухгалтерськi проводки:
1) переоцiнка активiв:
Дебет
Рахунки з облiку активiв;
Кредит
3800.
Одночасно банк здiйснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3801;
Кредит
6204;
2) переоцiнка зобов'язань:
Дебет
3800;
Кредит
Рахунки з облiку зобов'язань.
Одночасно банк здiйснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
6204;
Кредит
3801.
3. У разi зростання офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв банк у бухгалтерському облiку здiйснює такi бухгалтерськi проводки:
1) переоцiнка зобов'язань:
Дебет
Рахунки з облiку зобов'язань;
Кредит
3800.
Одночасно банк здiйснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3801;
Кредит
6204;
2) переоцiнка активiв:
Дебет
3800;
Кредит
Рахунки з облiку активiв.
Одночасно банк здiйснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
6204;
Кредит
3801.
4. Переоцiнка позабалансових вимог i зобов'язань в iноземнiй валютi та банкiвських металах, крiм вимог i зобов'язань за похiдними фiнансовими iнструментами та вимог i зобов'язань за договорами з купiвлi-продажу iноземної валюти та банкiвських металiв на умовах том i спот, здiйснюється пiд час кожної змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв.
У разi зниження офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв банк у бухгалтерському облiку здiйснює такi бухгалтерськi проводки:
1) переоцiнка позабалансових вимог:
Дебет
Позабалансовi активнi рахунки;
Кредит
Рахунки роздiлу 99;
2) переоцiнка позабалансових зобов'язань:
Дебет
Рахунки роздiлу 99;
Кредит
Позабалансовi пасивнi рахунки.
У разi зростання офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют i банкiвських металiв банк у бухгалтерському облiку здiйснює такi бухгалтерськi проводки:
1) переоцiнка позабалансових вимог:
Дебет
Рахунки роздiлу 99;
Кредит
Позабалансовi активнi рахунки;
2) переоцiнка позабалансових зобов'язань:
Дебет
Позабалансовi пасивнi рахунки;
Кредит
Рахунки роздiлу 99.
X. Особливостi переоцiнки активiв i зобов'язань в iноземнiй валютi
1. Дебiторська заборгованiсть iз придбання оборотних i необоротних активiв за iноземну валюту та кредиторська заборгованiсть з продажу оборотних i необоротних активiв за iноземну валюту вiдображаються в бухгалтерському облiку за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют на дату їх виникнення i не переоцiнюються пiд час кожної змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют.
2. Кредиторська заборгованiсть з придбання оборотних i необоротних активiв за iноземну валюту та дебiторська заборгованiсть з продажу оборотних i необоротних активiв за iноземну валюту переоцiнюються пiд час кожної змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют.
3. Переоцiнка залишкiв в iноземнiй валютi за балансовими рахунками з облiку нарахованих доходiв, витрат i резервiв пiд фiнансовi активи здiйснюється пiд час кожної змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют.
4. Переоцiнка доходiв i витрат майбутнiх перiодiв в iноземнiй валютi за монетарними активами та зобов'язаннями здiйснюється пiд час кожної змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют до часу їх визнання (вiдображення за рахунками доходiв i витрат у вiдповiдному звiтному перiодi).
5. Доходи i витрати майбутнiх перiодiв в iноземнiй валютi за немонетарними статтями не переоцiнюються в разi змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют.
6. Залишки в iноземнiй валютi за рахунками з облiку акцiй та iнших цiнних паперiв з нефiксованим прибутком, що облiковуються банком за справедливою вартiстю, переоцiнюються за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют на дату визначення їх справедливої вартостi.
Курсовi рiзницi вiд змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют вiдображаються одночасно з визнанням результату переоцiнки таких цiнних паперiв до їх справедливої вартостi за такими балансовими рахунками:
1) у разi переоцiнки фiнансових iнвестицiй, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки, - за рахунком 6204 Плану рахункiв;
2) у разi переоцiнки цiнних паперiв у портфелi банку на продаж - за рахунком 5102 Плану рахункiв.
Борговi цiннi папери в iноземнiй валютi вiдносяться до монетарних статей балансу i незалежно вiд того, у якому портфелi облiковуються, переоцiнюються пiд час змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют. Результати переоцiнки боргових цiнних паперiв вiдображаються за балансовим рахунком 6204.
7. Залишки в iноземнiй валютi за рахунками цiнних паперiв, що облiковуються за собiвартiстю, iнвестицiї до асоцiйованих та дочiрнiх компанiй в iноземнiй валютi не переоцiнюються.
Роздiл XI. Вiдображення в бухгалтерському облiку операцiй з iнкасо банкнот iноземних держав
1. У разi прийняття на iнкасо банкнот iноземних держав на суму номiналу банкнот, отриманих вiд клiєнта, банк здiйснює такi бухгалтерськi проводки:
Дебет
9830;
Кредит
991.
2. Банк вiдображає вiдсилання банкнот iноземних держав до банку-емiтента такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
9831;
Кредит
9830.
3. У разi отримання суми грошового покриття вiд банку-емiтента iноземних банкнот банк здiйснює такi бухгалтерськi проводки:
Дебет
1500;
Кредит
2909.
Одночасно банк здiйснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
991;
Кредит
9831.
4. Банк вiдображає виплату клiєнту iнкасованої суми iноземної валюти такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
2909;
Кредит
1500, 2600, 2620, 2650.
5. Банк вiдображає утримання комiсiї такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
2909;
Кредит
6100, 6109, 6110, 6119.
Роздiл XII. Особливостi вiдображення в бухгалтерському облiку окремих операцiй з банкiвськими металами
1. Бухгалтерський облiк операцiй з банкiвськими металами ведеться аналогiчно до облiку операцiй з iноземною валютою з вiдображенням за вiдповiдними балансовими та позабалансовими рахунками.
2. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку банкiвськi метали, отриманi банком на вiдповiдальне зберiгання або в заставу з фiзичною поставкою, за вiдповiдними позабалансовими рахунками з обов'язковою фiксацiєю таких характерних ознак цих металiв: вид, вигляд (зливки, порошки, монети), кiлькiсть, проба, виробник, серiйний номер зливка, ампули, банки (за наявностi), маса в тройських унцiях (за наявностi) та iншi ознаки.
3. Операцiї з банкiвськими металами, пiд час проведення яких не вимагається фiксацiя характерних ознак цих металiв, а фiксується лише їх маса в тройських унцiях та вартiсть у гривнях, вiдображаються залежно вiд виду операцiї за вiдповiдними балансовими рахунками.
4. Банки самостiйно визначають порядок облiку маси банкiвського металу та ведуть регiстри облiку для накопичення iнформацiї щодо маси банкiвських металiв в грамах та в тройських унцiях з точнiстю до 0,001 тройської унцiї з урахуванням вимог статистичної звiтностi.
Головний бухгалтер - директор Департаменту бухгалтерського облiку | Б. В. Лукасевич |
Додаток до Iнструкцiї з бухгалтерського облiку операцiй в iноземнiй валютi та банкiвських металах у банках України (пункт 1 роздiлу II) |
Перелiк рахункiв, якi використовуються для вiдображення в бухгалтерському облiку операцiй банкiв в iноземнiй валютi та банкiвських металах
1200 А "Кореспондентський рахунок банку в Нацiональному банку України";
1500 АП "Кореспондентськi рахунки, що вiдкритi в iнших банках";
1502 А "Кошти банкiв у розрахунках";
1600 АП "Кореспондентськi рахунки iнших банкiв";
2600 АП "Кошти на вимогу суб'єктiв господарювання";
2605 АП "Кошти на вимогу суб'єктiв господарювання для здiйснення операцiй з використанням платiжних карток";
2620 АП "Кошти на вимогу фiзичних осiб";
2622 П "Кошти в розрахунках фiзичних осiб";
2625 АП "Кошти на вимогу фiзичних осiб для здiйснення операцiй з використанням платiжних карток";
2650 АП "Кошти на вимогу небанкiвських фiнансових установ";
2655 АП "Кошти на вимогу небанкiвських фiнансових установ для здiйснення операцiй з використанням платiжних карток";
2900 П "Кредиторська заборгованiсть за операцiями з купiвлi-продажу iноземної валюти, банкiвських та дорогоцiнних металiв для клiєнтiв банку";
2909 П "Iнша кредиторська заборгованiсть за операцiями з клiєнтами банку";
3540 А "Дебiторська заборгованiсть з придбання та продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за рахунок банку";
3640 П "Кредиторська заборгованiсть з придбання та продажу iноземної валюти та банкiвських металiв за рахунок банку";
3800 АП "Позицiя банку щодо iноземної валюти та банкiвських металiв";
3801 АП "Еквiвалент позицiї банку щодо iноземної валюти та банкiвських металiв";
6100 П "Комiсiйнi доходи вiд розрахунково-касового обслуговування банкiв";
6109 П "Iншi комiсiйнi доходи за операцiями з банками";
6110 П "Комiсiйнi доходи вiд розрахунково-касового обслуговування клiєнтiв";
6114 П "Комiсiйнi доходи за операцiями на валютному ринку та ринку банкiвських металiв для клiєнтiв";
6119 П "Iншi комiсiйнi доходи за операцiями з клiєнтами";
6204 АП "Результат вiд торгiвлi iноземною валютою та банкiвськими металами";
9200 А "Валюта та банкiвськi метали до отримання за умовами спот";
9210 П "Валюта та банкiвськi метали до вiдправлення за умовами спот";
9703 А "Iншi активи на зберiганнi";
9830 А "Документи i цiнностi, прийнятi на iнкасо";
9831 А "Документи i цiнностi, вiдправленi на iнкасо";
99 "Контррахунки та позабалансова позицiя банку".