ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 24 липня 2015 року | N 473 |
---|
Про внесення змiн до деяких нормативно-правових
актiв Нацiонального банку України
Вiдповiдно до вимог статей 7, 25, 44, 56 Закону України "Про Нацiональний банк України", Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 лютого 1993 року N 15-93 "Про систему валютного регулювання i валютного контролю", з метою впорядкування вiдображення операцiй у Системi пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. Пункт 4.7 роздiлу IV Положення про здiйснення операцiй з банкiвськими металами, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 06 серпня 2003 року N 325, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29 серпня 2003 року за N 749/8070 [у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 30 грудня 2011 року N 497 (зi змiнами)], викласти в такiй редакцiї:
"4.7. Уповноваженi банки пiд час функцiонування Системи пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України (далi - Система пiдтвердження угод) пiдтверджують:
угоди (договори) за власними операцiями з купiвлi-продажу банкiвських металiв за гривнi, укладенi з iншими уповноваженими банками;
угоди (договори) з купiвлi-продажу банкiвських металiв (крiм iнвестицiйних монет України) за гривнi, укладенi з Нацiональним банком;
операцiї за заявами та дорученнями клiєнтiв (крiм банкiв) з купiвлi-продажу банкiвських металiв за гривнi (за винятком операцiй з купiвлi-продажу банкiвських металiв за готiвковi гривнi, що здiйснюються в операцiйних касах уповноважених банкiв). Пiдтвердження цих операцiй здiйснюється за кожним видом банкiвського металу за загальним обсягом купiвлi та/або продажу iз зазначенням середньозваженого курсу".
2. Затвердити Змiни до Положення про порядок та умови торгiвлi iноземною валютою, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 10 серпня 2005 року N 281, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29 серпня 2005 року за N 950/11230 (зi змiнами), що додаються.
3. Затвердити Змiни до Правил функцiонування Системи пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України та перерахування (зарахування) коштiв за окремими операцiями з iноземною валютою i банкiвськими металами, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 10 серпня 2005 року N 281, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 29 серпня 2005 року за N 951/11231 (зi змiнами), що додаються.
4. Абзац четвертий пункту 4 Положення про проведення Нацiональним банком України валютних аукцiонiв, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 29 грудня 2008 року N 469, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29 сiчня 2009 року за N 86/16102 (зi змiнами), викласти в такiй редакцiї:
"Суб'єкти ринку подають заявки за формою, визначеною пунктом 2.4 Правил функцiонування Системи пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України та перерахування (зарахування) коштiв за окремими операцiями з iноземною валютою i банкiвськими металами, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 10 серпня 2005 року N 281, зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 29 серпня 2005 року за N 951/11231 (зi змiнами). У заявцi зазначається обсяг купiвлi (продажу) iноземної валюти, який вiдповiдає незадоволеним на мiжбанкiвському валютному ринку України потребам банку (у тому числi для подальшого продажу iноземної валюти клiєнтам). Курс гривнi до iноземної валюти зазначається в заявцi з точнiстю до двох знакiв пiсля коми в межах визначеного умовами проведення аукцiону курсу".
5. Департаменту вiдкритих ринкiв (Пономаренко С. В.) довести змiст цiєї постанови до вiдома банкiв України для використання в роботi.
6. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на заступника Голови Нацiонального банку України Чурiя О. Є.
7. Постанова набирає чинностi з 01 серпня 2015 року.
Голова | В. О. Гонтарева |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 24 липня 2015 року N 473 |
Змiни
до Положення про порядок та умови торгiвлi
iноземною валютою
1. У роздiлi I:
1) пункти 28, 38 - 40 викласти в такiй редакцiї:
"28. Суб'єкт ринку пiд час функцiонування Системи пiдтвердження угод пiдтверджує:
угоди (договори) за власними операцiями з купiвлi-продажу як безготiвкової, так i готiвкової iноземної валюти за гривнi, укладенi з iншими суб'єктами ринку;
угоди (договори) з купiвлi-продажу як безготiвкової, так i готiвкової iноземної валюти за гривнi, укладенi з Нацiональним банком;
операцiї за заявами та дорученнями клiєнтiв (крiм суб'єктiв ринку) щодо купiвлi-продажу безготiвкової iноземної валюти. Суб'єкт ринку пiдтверджує зазначенi операцiї за кожною iноземною валютою за загальним обсягом купiвлi та/або продажу iноземної валюти за гривнi та середньозваженими курсами гривнi до iноземної валюти, за якою здiйснено цi операцiї";
"38. Нацiональний банк здiйснює валютнi iнтервенцiї на мiжбанкiвському валютному ринку України у формi iнтервенцiї за єдиним курсом, валютного аукцiону, адресної iнтервенцiї.
Iнтервенцiя за єдиним курсом здiйснюється Нацiональним банком шляхом пропорцiйного задоволення заявленої суб'єктами ринку суми за єдиним визначеним курсом гривнi до iноземної валюти.
Нацiональний банк у разi прийняття рiшення про здiйснення iнтервенцiї за єдиним курсом доводить до вiдома суб'єктiв ринку в день її проведення курс, за яким вiн передбачає здiйснення валютної iнтервенцiї.
Умови та порядок проведення Нацiональним банком валютних аукцiонiв визначаються окремим нормативно-правовим актом Нацiонального банку.
Адресна iнтервенцiя здiйснюється на пiдставi окремої постанови Правлiння Нацiонального банку й зумовлюється нацiональними iнтересами України.
39. Нацiональний банк може здiйснювати iнтервенцiї з продажу iноземної валюти на визначенi ним цiлi.
Суб'єкт ринку має право купувати в Нацiонального банку пiд час таких iнтервенцiй iноземну валюту виключно для забезпечення виконання визначених Нацiональним банком зобов'язань в iноземнiй валютi.
Суб'єкт ринку зобов'язаний повернути Нацiональному банку iноземну валюту в сумi, що не була використана суб'єктом ринку за призначенням, протягом трьох робочих днiв iз дня закiнчення встановленого умовами валютної iнтервенцiї термiну її використання.
40. Нацiональний банк може здiйснювати операцiї з купiвлi-продажу iноземної валюти на умовах "своп" строком до трьох мiсяцiв.
Порядок проведення Нацiональним банком цих операцiй визначається окремим нормативно-правовим актом Нацiонального банку".
2. У роздiлi V:
1) у пунктi 1 слова та цифри "за винятком вимог, передбачених абзацом другим пунктiв 15 i 39 роздiлу I" замiнити словами та цифрами "за винятком випадкiв, передбачених пунктом 2 роздiлу V";
2) у пунктi 2:
абзац другий виключити.
У зв'язку з цим абзаци третiй - п'ятий уважати вiдповiдно абзацами другим - четвертим;
в абзацi другому слова та цифри "абзацом другим пункту 39" замiнити словами та цифрами "абзацом третiм пункту 39".
Заступник директора Департаменту вiдкритих ринкiв | М. М. Селехман |
ПОГОДЖЕНО: | |
Заступник Голови Нацiонального банку України | О. Є. Чурiй |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 24 липня 2015 року N 473 |
Змiни
до Правил функцiонування Системи пiдтвердження
угод на мiжбанкiвському валютному ринку України
Нацiонального банку України та перерахування
(зарахування) коштiв за окремими операцiями з
iноземною валютою i банкiвськими металами
1. Главу 2 викласти в такiй редакцiї:
"2. Порядок функцiонування Системи пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України
1. Уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) бере участь у Системi пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України (далi - Система пiдтвердження угод) з iншими уповноваженими банками (уповноваженими фiнансовими установами) як покупець та/або як продавець кожного виду iноземної валюти Класифiкатора iноземних валют та банкiвських металiв, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 04 лютого 1998 року N 34 [у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 02 жовтня 2002 року N 378, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 24 жовтня 2002 року за N 841/7129 (зi змiнами)] (далi - Класифiкатор).
2. Уповноваженi банки (уповноваженi фiнансовi установи) здiйснюють взаємнi розрахунки за операцiями з купiвлi-продажу iноземних валют та банкiвських металiв за гривнi лише за пiдтвердженими угодами, взаємнi розрахунки за безготiвковi гривнi здiйснюються виключно через систему електронних платежiв Нацiонального банку України. Пiдтвердженою вважається угода, за якою обидва її учасники пiд час функцiонування Системи пiдтвердження угод отримали взаємнi пiдтвердження засобами цiєї системи.
3. Пiдтвердження угод мiж Нацiональним банком України та уповноваженими банками (уповноваженими фiнансовими установами) завершується за одну годину до часу закiнчення функцiонування Системи пiдтвердження угод.
Угода, яка вже була пiдтверджена для одного з її учасникiв до зупинення Нацiональним банком України Системи пiдтвердження угод, пiдтверджується i для iншого її учасника засобами цiєї системи.
4. Уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа), який планує взяти участь у валютнiй iнтервенцiї (iнтервенцiя за єдиним курсом, валютний аукцiон, адресна iнтервенцiя), подає заявку на участь у Системi пiдтвердження угод для проведення операцiй з купiвлi-продажу iноземних валют з Нацiональним банком України.
Якщо уповноваженим банком за двi години до закiнчення функцiонування Системи пiдтвердження угод не повнiстю задоволенi потреби клiєнтiв та потреби за власними операцiями з купiвлi-продажу iноземної валюти, то вiн має право звернутися до Нацiонального банку України щодо купiвлi-продажу в нього iноземної валюти за гривнi. На пiдставi аналiзу внутрiшнього валютного ринку з купiвлi-продажу iноземної валюти Нацiональний банк України за двi години до закiнчення функцiонування Системи пiдтвердження угод може прийняти рiшення стосовно валютної iнтервенцiї з визначенням суми купiвлi/продажу iноземної валюти за вiдповiдним курсом.
Для здiйснення операцiї з купiвлi-продажу iноземної валюти з Нацiональним банком України уповноважений банк подає до Нацiонального банку України не пiзнiше нiж за двi години до закiнчення функцiонування Системи пiдтвердження угод заявку на участь у Системi пiдтвердження угод. Для здiйснення операцiї з купiвлi iноземної валюти ця заявка має мiстити iнформацiю за кожним видом валют: загальну суму купiвлi (iз зазначенням у тому числi суми купiвлi iноземної валюти для подальшого продажу клiєнтам), курс, за яким банк бажає здiйснити операцiю з купiвлi iноземної валюти. Для здiйснення операцiї з продажу iноземної валюти заявка має мiстити iнформацiю за кожним видом валют про суму операцiї (у тому числi продаж коштiв, якi були купленi в клiєнтiв протягом операцiйного дня), а також курс, за яким банк бажає продати Нацiональному банку України iноземну валюту.
Заявка для здiйснення операцiй з купiвлi/продажу за гривнi банкiвських металiв з Нацiональним банком України має мiстити iнформацiю, аналогiчну iнформацiї, зазначенiй у заявках на купiвлю/продаж iноземної валюти.
У разi прийняття Нацiональним банком України рiшення про проведення валютного аукцiону уповноважений банк подає до Нацiонального банку України заявку до визначеного в повiдомленнi про проведення аукцiону часу.
5. Уповноважений банк у заявцi на участь у Системi пiдтвердження угод для проведення валютних операцiй на умовах "своп" з Нацiональним банком України зазначає суму валюти, курс та дату валютування за другою (зворотною) операцiєю".
Заступник директора Департаменту вiдкритих ринкiв | М. М. Селехман |
ПОГОДЖЕНО: | |
Заступник Голови Нацiонального банку України | О. Є. Чурiй |