КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 16 сiчня 2019 р. | N 27 |
---|
Про затвердження Технiчного регламенту
обладнання, що працює пiд тиском
Вiдповiдно до статтi 5 Закону України "Про технiчнi регламенти та оцiнку вiдповiдностi" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Затвердити Технiчний регламент обладнання, що працює пiд тиском, що додається.
2. Мiнiстерству соцiальної полiтики забезпечити впровадження Технiчного регламенту, затвердженого цiєю постановою.
3. Установити, що надання на ринку та/або введення в експлуатацiю обладнання, що працює пiд тиском, яке вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту безпеки обладнання, що працює пiд тиском, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 сiчня 2011 р. N 35 (Офiцiйний вiсник України, 2011 р., N 5, ст. 246), та введено в обiг до набрання чинностi цiєю постановою, не може бути заборонено або обмежено з причин невiдповiдностi такого обладнання вимогам Технiчного регламенту, затвердженого цiєю постановою.
4. Внести до пункту 11 перелiку видiв продукцiї, щодо яких органи державного ринкового нагляду здiйснюють державний ринковий нагляд, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 грудня 2016 р. N 1069 (Офiцiйний вiсник України, 2017 р., N 50, ст. 1550), змiну, що додається.
5. Визнати такими, що втратили чиннiсть, постанови Кабiнету Мiнiстрiв України згiдно з перелiком, що додається.
6. Ця постанова набирає чинностi через 12 мiсяцiв з дня її опублiкування.
Прем'єр-мiнiстр України | В. ГРОЙСМАН |
Iнд. 21
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16 сiчня 2019 р. N 27 |
ТЕХНIЧНИЙ РЕГЛАМЕНТ
обладнання, що працює пiд тиском
Загальна частина
1. Цей Технiчний регламент визначає вимоги щодо проектування, виготовлення та проведення оцiнки вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, та агрегатiв з максимальним робочим тиском (PS) понад 0,5 бара. Технiчний регламент розроблено з метою iмплементацiї положень Директиви 2014/68/ЄС Європейського Парламенту та Ради вiд 15 травня 2014 р. про гармонiзацiю законодавства держав-членiв стосовно надання на ринку обладнання, що працює пiд тиском.
2. Вимоги цього Технiчного регламенту не поширюються на:
1) трубопроводи та системи трубопроводiв для транспортування робочого середовища або речовини до установок (прибережних або портових), у тому числi до останнього перекриваючого пристрою установки, включаючи всi допомiжнi пристрої, сконструйованi спецiально для такого трубопроводу, крiм стандартного обладнання, що працює пiд тиском, зокрема того, що може використовуватися на станцiях, що регулюють тиск, або компресорних станцiях;
2) мережi водопостачання, розподiлу i водовiдведення, а також пов'язане з ним обладнання та пiдвiднi водоводи, такi як напiрнi труби, напiрнi шахти, напiрнi тунелi на гiдроенергетичних установках та пристрої, пов'язанi з ними;
3) простi посудини, що працюють пiд тиском, якi пiдпадають пiд дiю Технiчного регламенту простих посудин високого тиску, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 грудня 2016 р. N 1025 (Офiцiйний вiсник України, 2017 р., N 4, ст. 130);
4) аерозольнi розпилювачi;
5) обладнання, призначене для функцiонування транспортних засобiв, яке пiдпадає пiд дiю одного з таких документiв:
Порядку затвердження конструкцiї транспортних засобiв, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Мiнiнфраструктури вiд 17 серпня 2012 р. N 521;
Технiчного регламенту затвердження типу сiльськогосподарських та лiсогосподарських тракторiв, їх причепiв i змiнних причiпних машин, систем, складових частин та окремих технiчних вузлiв, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 грудня 2011 р. N 1367 (Офiцiйний вiсник України, 2012 р., N 1, ст. 22);
Технiчного регламенту щодо складових частин i характеристик колiсних сiльськогосподарських та лiсогосподарських тракторiв, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 грудня 2011 р. N 1368 (Офiцiйний вiсник України, 2012 р., N 1, ст. 23);
6) обладнання, що вiдноситься до категорiї не вище категорiї I вiдповiдно до пунктiв 42, 43 цього Технiчного регламенту, яке пiдпадає пiд дiю одного з таких технiчних регламентiв:
Технiчного регламенту приладiв, що працюють на газоподiбному паливi, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24 вересня 2008 р. N 856 (Офiцiйний вiсник України, 2008 р., N 73, ст. 2459);
Технiчного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30 сiчня 2013 р. N 62 (Офiцiйний вiсник України, 2013 р., N 9, ст. 344);
Технiчного регламенту щодо медичних виробiв, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 2 жовтня 2013 р. N 753 (Офiцiйний вiсник України, 2013 р., N 82, ст. 3046);
Технiчного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16 грудня 2015 р. N 1067 (Офiцiйний вiсник України, 2015 р., N 102, ст. 3526);
Технiчного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенцiйно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 грудня 2016 р. N 1055 (Офiцiйний вiсник України, 2017 р., N 8, ст. 236);
Технiчного регламенту лiфтiв i компонентiв безпеки для лiфтiв, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 червня 2017 р. N 438 (Офiцiйний вiсник України, 2017 р., N 54, ст. 1631);
7) обладнання, призначене виключно для вiйськових цiлей;
8) обладнання, спецiально сконструйоване для застосування у сферi ядерної технiки i несправнiсть якого може призвести до вивiльнення радiоактивностi;
9) обладнання для здiйснення контролю за свердловинами, яке використовують для нафтової, газової та геотермальної розвiдки i видобувної промисловостi, а також у пiдземних сховищах, призначених для пiдтримки або регулювання рiвня тиску у свердловинах, включаючи фонтанну арматуру нафтових свердловин, противикидне обладнання, трубопроводи i розподiльчi системи, а також пов'язанi з ними пристрої;
10) обладнання, що мiстить оболонки i деталi машин, для яких розмiри, вибiр матерiалу i конструкцiї визначаються насамперед вимогами щодо достатньої мiцностi, стабiльностi та стiйкостi до статичних i динамiчних виробничих впливiв або iншими пов'язаними з виробництвом критерiями, для яких тиск не є суттєвим фактором. До таких приладiв можна вiднести:
двигуни, зокрема турбiни i мотори внутрiшнього згоряння;
паровi машини, газовi i паровi турбiни, турбогенератори, компресори, насоси, привiднi пристрої;
11) доменнi печi, включаючи систему охолодження, рекуперативнi повiтронагрiвачi, вiдокремлювачi пилу, пристрої для очищення колошникового газу, печi шахтного типу з охолодженням, газообмiннi пристрої та ємностi для плавлення, переплавлення, видалення газiв i розливу сталi, залiза та кольорових металiв;
12) оболонки для електричного високовольтного устатковання, зокрема вимикачi, контрольнi i регулювальнi пристрої, трансформатори i машини з частинами, що обертаються;
13) оболонки i кожухи, що працюють пiд тиском, призначенi для захисту систем передачi, зокрема електричних i телефонних кабелiв;
14) судна, ракети, лiтаки та мобiльнi морськi агрегати i пристрої, спецiально призначенi для установки на борту для його руху;
15) обладнання, що працює пiд тиском, яке складається з еластичної оболонки, зокрема пневматичнi шини, повiтрянi подушки, м'ячi, якi використовуються для гри, надувнi човни та iнше схоже обладнання, що працює пiд тиском;
16) випускнi i впускнi глушники;
17) пляшки i банки насичених вуглекислотою напоїв для кiнцевого споживання;
18) посудини для перевезення i збуту напоїв, у яких добуток PS на V становить менше 500 бар на лiтр i максимальний допустимий тиск не перевищує 7 бар;
19) рухоме обладнання, що працює пiд тиском, яке використовується виключно для перевезення небезпечних вантажiв мiж Україною та третiми країнами автомобiльними, залiзничними або внутрiшнiми водними шляхами вiдповiдно до вимог Європейської угоди про мiжнародне перевезення небезпечних вантажiв внутрiшнiми водними шляхами, до якої Україна приєдналася вiдповiдно до Закону України вiд 17 листопада 2009 р. N 1727-VI, Європейської Угоди про мiжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажiв (ДОПНВ), до якої Україна приєдналася згiдно iз Законом України вiд 2 березня 2000 р. N 1511-III, додатка C до Конвенцiї про мiжнароднi залiзничнi перевезення (КОТIФ), до якої Україна приєдналася вiдповiдно до Закону України вiд 5 червня 2003 р. N 943-IV, якщо iнше не передбачено у додатках до зазначених Угод;
20) радiатори та труби у водяних обiгрiвальних системах;
21) посудини для рiдин з тиском газу не бiльше 0,5 бара.
3. У цьому Технiчному регламентi термiни вживаються в такому значеннi:
1) агрегат - об'єднана виробником iнтегрована та функцiональна конструкцiя, що складається з кiлька одиниць обладнання, що працює пiд тиском;
2) введення в експлуатацiю - використання обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата за їх призначенням споживачем (користувачем) в Українi вперше;
3) введення в обiг - надання обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв на ринку України вперше;
4) вилучення з обiгу - захiд щодо запобiгання наданню на ринку обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, що перебувають в ланцюгу постачання такого обладнання;
5) виробник - фiзична чи юридична особа (резидент чи нерезидент України), яка виготовляє обладнання, що працює пiд тиском, або агрегат або доручає його розроблення чи виготовлення та реалiзує їх пiд своїм найменуванням або торговельною маркою;
6) запобiжнi пристрої - пристрої, призначенi для захисту обладнання, що працює пiд тиском, у разi перевищення припустимих параметрiв, у тому числi пристрої для безпосереднього обмеження тиску, зокрема запобiжнi клапани, розривнi мембрани, гнучкi стрижнi, керованi системи аварiйного скидання тиску та обмежувальнi пристрої, якi своєю дiєю приводять у дiю коригувальнi пристрої або спричиняють вiдключення або вiдсiкання, такi як перемикачi тиску, температури чи рiвня робочого середовища, а також засоби вимiрювальної технiки та регулювальнi пристрої;
7) знак вiдповiдностi технiчним регламентам - маркування, за допомогою якого виробник вказує, що обладнання, що працює пiд тиском, або агрегат вiдповiдають вимогам, якi застосовуються до них i визначенi в технiчних регламентах, якими передбачене нанесення такого маркування;
8) iмпортер - фiзична чи юридична особа - резидент України, що вводить в обiг на ринку України обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати походженням з iншої країни;
9) максимальний робочий тиск (PS) - максимальний надлишковий тиск, на який розраховане виробником обладнання або визначений виробником для певного мiсця обладнання, це може бути з'єднання запобiжних та/або обмежувальних пристроїв, найвища точка обладнання або iнше визначене виробником мiсце;
10) мiнiмальна/максимальна допустима температура (TS) - визначена виробником мiнiмальна/максимальна температура, на яку розраховано обладнання, що працює пiд тиском;
11) надання на ринку - платне або безоплатне постачання обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв для розповсюдження, споживання чи використання на ринку України в процесi провадження господарської дiяльностi;
12) нерознiмнi з'єднання - з'єднання, якi можуть бути роз'єднанi лише методами, що включають руйнування;
13) номiнальний дiаметр (DN) - цифрове позначення розмiру, яке застосовується для всiх елементiв, що входять до системи трубопроводу, крiм частин, якi позначаються за зовнiшнiм дiаметром або параметром нарiзки;
14) округлене значення, яке використовується як референтний параметр i вiдповiдає розмiрам виробництва;
15) об'єм (V) - внутрiшня мiсткiсть камери, у тому числi мiсткiсть патрубкiв до першого вхiдного з'єднання, без урахування мiсткостi вбудованих внутрiшнiх деталей;
16) обладнання, що працює пiд тиском, - посудини, трубопроводи, запобiжнi пристрої та пристрої, що працюють пiд тиском, у тому числi там, де це застосовано, елементи, прикрiпленi до деталей пiд тиском, такi як фланцi, форсунки, муфти, опори, петлi для пiдiймання;
17) орган з оцiнки вiдповiдностi - пiдприємство, установа, органiзацiя чи їх структурний пiдроздiл, що провадить дiяльнiсть з оцiнки вiдповiдностi, у тому числi випробування, сертифiкацiю та iнспектування;
18) оцiнка вiдповiдностi - процес доведення того, що визначенi вимоги, якi стосуються обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, процесу, послуги, системи, особи чи органу, виконанi.
Оцiнка вiдповiдностi органу проводиться шляхом акредитацiї органiв з оцiнки вiдповiдностi;
19) посудина - герметична ємкiсть, сконструйована i виготовлена для розмiщення робочого середовища пiд тиском, у тому числi додатковi пристрої до неї, до точки з'єднання з iншим обладнанням; одна посудина може включати кiлька камер;
20) прилади, що працюють пiд тиском, - пристрої з експлуатацiйною функцiєю, що мають корпус, на який дiє тиск;
21) робоче середовище - газ, рiдина або пара у чистому виглядi або у виглядi їх сумiшi.
Робоче середовище може мiстити суспензiю твердих речовин;
22) розповсюджувач - iнша, нiж виробник або iмпортер, фiзична чи юридична особа в ланцюгу постачання обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, яка надає таке обладнання на ринку України;
23) схвалення на використання матерiалiв - технiчний документ, у якому визначенi характеристики матерiалу, призначеного для багаторазового використання пiд час виготовлення обладнання, що працює пiд тиском, що не регулюються нацiональними стандартами;
24) технiчна специфiкацiя - документ, що встановлює технiчнi вимоги, яким повинно вiдповiдати обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати, процес або послуга;
25) тиск - тиск вiдносно атмосферного тиску, зокрема надлишковий тиск. При цьому тиск, нижчий за атмосферний, оцiнюється як негативна величина;
26) трубопроводи - складовi частини трубопроводiв, призначених для транспортування робочого середовища, коли вони являють собою об'єднану систему, що працює пiд тиском.
Трубопроводами вважаються, зокрема, труби, системи труб, трубопровiдна арматура, фiтинги, компенсатори, шланги або iншi частини, що працюють пiд тиском; трубчастi теплообмiнники для охолодження або нагрiвання повiтря;
27) уповноважений представник - фiзична чи юридична особа - резидент України, що одержав вiд виробника письмове доручення дiяти вiд його iменi стосовно визначених у дорученнi завдань.
Iншi термiни вживаються у значеннi, наведеному у Законах України "Про технiчнi регламенти та оцiнку вiдповiдностi", "Про державний ринковий нагляд i контроль нехарчової продукцiї", "Про загальну безпечнiсть нехарчової продукцiї", "Про стандартизацiю".
Надання на ринку та введення в експлуатацiю
4. Обладнання, що працює пiд тиском, та агрегати можуть бути розмiщенi на ринку i введенi в експлуатацiю за умови їх вiдповiдностi вимогам цього Технiчного регламенту, належного монтажу, технiчного обслуговування та використання за призначенням.
5. Вимоги нормативно-правових актiв та нормативних документiв щодо забезпечення захисту працiвникiв пiд час експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском, та агрегатiв не можуть передбачати модифiкацiю такого обладнання у спосiб, не передбачений цим Технiчним регламентом.
6. Демонстрацiя обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, якi не вiдповiдають вимогам цього Технiчного регламенту, пiд час проведення ярмаркiв, виставок чи iнших подiбних заходiв здiйснюється за наявностi видимого позначення, на якому чiтко зазначено, що таке обладнання та агрегати не можуть бути введенi в обiг або наданi на ринку до приведення їх у вiдповiднiсть з вимогами цього Технiчного регламенту. Демонстрацiя обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв може проводитися лише за умови здiйснення належних заходiв безпеки.
Технiчнi вимоги
7. Обладнанням, що працює пiд тиском та яке повинно задовольняти суттєвим вимогам щодо безпечностi, викладеним у додатку 1, є:
1) посудини, крiм тих, що зазначенi у пiдпунктi 2 пункту 7 цього Технiчного регламенту, для:
газiв, зрiджених газiв, розчинених пiд тиском газiв, парiв таких робочих середовищ, в яких тиск пари за максимально допустимої температури перевищує нормальний атмосферний тиск (1013 мiлiбар) бiльш як на 0,5 бара, у межах таких граничних значень:
- для робочого середовища групи 1, якщо об'єм перевищує 1 лiтр i добуток PS на V перевищує 25 бар на 1 лiтр або тиск PS перевищує 200 бар (дiаграма 1 додатка 2);
- для робочого середовища групи 2, якщо об'єм перевищує 1 лiтр i добуток PS на V перевищує 50 бар на 1 лiтр або тиск PS перевищує 1 тис. бар, а також всiх переносних вогнегасникiв та балонiв для дихальних апаратiв (дiаграма 2 додатка 2);
робочого середовища з тиском пари за максимально допустимої температури не бiльше 0,5 бара вище нормального атмосферного тиску (1013 мiлiбар) у межах таких граничних значень:
- для робочих середовищ групи 1, якщо об'єм перевищує 1 лiтр i добуток PS на V перевищує 200 бар на 1 лiтр або тиск PS перевищує 500 бар (дiаграма 2 додатка 2);
- для робочого середовища групи 2, якщо тиск PS перевищує 10 бар i добуток PS на V перевищує 10 тис. бар на 1 лiтр або тиск PS перевищує 1 тис. бар (дiаграма 4 додатка 2);
2) обладнання, що працює пiд тиском, мiсткiстю бiльш як 2 лiтри та призначене для утворення пари або перегрiтої води за температури бiльш як 110°C, яке пiдiгрiвається полум'ям або iншим чином i якому загрожує небезпека перегрiву, зокрема автоклави (дiаграма 5 додатка 2);
3) трубопроводи для:
газiв, зрiджених газiв, розчинених пiд тиском, пари i робочого середовища з тиском пари за максимально допустимої температури не вище нормального атмосферного тиску (1013 мiлiбар) бiльш як на 0,5 бара у межах таких граничних значень:
- для робочого середовища групи 1, якщо DN перевищує 25 (дiаграма 6 додатка 2);
- для робочого середовища групи 2, якщо DN перевищує 32 i добуток PS на DN перевищує 1 тис. бар (дiаграма 7 додатка 2);
робочого середовища з тиском пари за максимально допустимої температури не бiльш як 0,5 бара атмосферного тиску (1013 мiлiбар) у межах таких граничних значень:
- для робочого середовища групи 1, якщо DN перевищує 25 i добуток PS на DN перевищує 2 тис. бар (дiаграма 8 додатка 2);
- для робочого середовища групи 2, якщо тиск PS перевищує 10 бар, DN перевищує 200 i добуток PS на DN перевищує 5 тис. бар (дiаграма 9 додатка 2);
4) запобiжнi пристрої, а також тi, що працюють пiд тиском i призначенi для обладнання, що регулюються пiдпунктами 1 - 3 пункту 7 цього Технiчного регламенту, зокрема агрегати.
8. Агрегатами, якi включають не менш як одну одиницю обладнання, що працює пiд тиском, зазначеного у пунктi 7 цього Технiчного регламенту, та якi повиннi задовольняти суттєвим вимогам щодо безпечностi, визначеним у додатку 1, є:
1) агрегати, призначенi для вироблення пари або перегрiтої води за температури понад 110°C, якi мiстять не менш як одну одиницю обладнання, що працює пiд тиском, та пiдiгрiвається полум'ям або iншим чином i якому загрожує небезпека перегрiву;
2) агрегати, крiм тих, що зазначенi в пiдпунктi 1 пункту 8 цього Технiчного регламенту, якщо виробник має намiр надавати їх на ринку та вводити в обiг як агрегати.
Як вiдступ вiд пiдпункту 1, агрегати, призначенi для отримання теплої води за температури не вище 110° С, якi завантажуються вручну твердим паливом i добуток PS на V яких перевищує 50 бар на 1 лiтр, повиннi вiдповiдати суттєвим вимогам щодо безпечностi, зазначеним у пунктах 22 - 25, 38 - 40, абзацах п'ятому та восьмому пункту 46 додатка 1.
9. Обладнання, що працює пiд тиском, та агрегати з робочими параметрами рiвними або нижче меж, наведених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту, повиннi бути спроектованi та виготовленi вiдповiдно до вимог щодо належної iнженерної практики, якi застосовуються в Українi. Обладнання, що працює пiд тиском, та агрегати повиннi супроводжуватися вiдповiдними iнструкцiями iз застосування.
Таке обладнання та агрегати не можуть мати знака вiдповiдностi технiчним регламентам, зазначеного у пунктi 60 цього Технiчного регламенту, без порушення iншого застосовного законодавства, що передбачає його нанесення.
Вiльний обiг
10. На територiї України не повинно заборонятися, обмежуватися або перешкоджатися наданню на ринку чи введенню в обiг на умовах, визначених виробником, обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, якi вiдповiдають цьому Технiчному регламенту, посилаючися на небезпеку, пов'язану з тиском.
На територiї України не повинно заборонятися, обмежуватися або перешкоджатися наданню на ринку чи введенню в обiг, посилаючися на небезпеку, пов'язану з тиском, обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, якi вiдповiдають пункту 9 цього Технiчного регламенту.
11. З метою належної безпечної експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском, та агрегатiв iнформацiя, зазначена у пунктах 37 - 40 додатка 1, повинна подаватися вiдповiдно до закону про порядок застосування мов.
Обов'язки суб'єктiв господарювання
Обов'язки виробникiв
12. У разi введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту, або їх використання для власних цiлей виробники повиннi гарантувати, що таке обладнання розроблено i виготовлено вiдповiдно до суттєвих вимог щодо безпечностi, викладених у додатку 1.
Пiд час введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктi 9 цього Технiчного регламенту, або їх використання для власних цiлей виробники повиннi гарантувати, що таке обладнання розроблено i виготовлено вiдповiдно до вимог щодо належної iнженерної практики, якi застосовуються в Українi.
13. Для обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту, виробники складають технiчну документацiю, зазначену в додатку 3, та проводять або забезпечують проведення належної процедури оцiнки вiдповiдностi, зазначеної у пунктах 42 - 49 цього Технiчного регламенту.
Якщо вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту, вiдповiдним вимогам пiдтверджена вiдповiдно до процедури, зазначеної в абзацi першому цього пункту, виробники складають декларацiю про вiдповiднiсть i наносять знак вiдповiдностi технiчним регламентам.
14. Виробники повиннi зберiгати технiчну документацiю та декларацiю про вiдповiднiсть протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг або надання на ринку обладнання, що працює пiд тиском, та агрегатiв.
15. Виробники повиннi забезпечувати застосування процедур, необхiдних для пiдтримання вiдповiдностi серiйного виробництва вимогам цього Технiчного регламенту. Належним чином повиннi враховуватися змiни в конструкцiї чи робочих параметрах обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв i змiни в нацiональних стандартах, визначених у пунктi 38 цього Технiчного регламенту, або в iнших технiчних специфiкацiях, шляхом посилання на якi декларується вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв.
У разi визнання доцiльностi врахування ризикiв, якi становить обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати, виробники з метою захисту здоров'я та безпеки споживачiв (користувачiв) повиннi проводити випробування зразкiв обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, наданих на ринку, розглядати звернення споживачiв (користувачiв), дослiджувати обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати, що не вiдповiдають вимогам цього Технiчного регламенту, випадки вiдкликання обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв i в разi потреби вести облiк таких звернень i випадкiв їх вiдкликання, а також iнформувати розповсюджувачiв про поточнi результати такого монiторингу.
16. Виробники повиннi забезпечити зазначення на обладнаннi, що працює пiд тиском, або агрегатах типу, партiї, серiйного номера або iншого елемента, що дає змогу їх iдентифiкувати, або у разi, коли розмiр чи iншi особливостi обладнання або агрегата не дають змоги це зробити, така iнформацiя зазначається на упаковцi або в документi, що супроводжує обладнання.
17. Виробники повиннi зазначати на обладнаннi, що працює пiд тиском, або агрегатах їх найменування, комерцiйне найменування або зареєстровану торговельну марку i поштову адресу, за якою з ними можна зв'язатися, або у разi, коли це неможливо, така iнформацiя зазначається на упаковцi або в документi, що супроводжує обладнання або агрегат. Адреса повинна вказувати на єдине мiсце, за яким можна звернутися до виробника. Контактнi данi наводяться вiдповiдно до закону про порядок застосування мов.
Виробники забезпечують супроводження зазначених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв iнструкцiями та iнформацiєю щодо безпеки згiдно з пунктами 37 - 40 додатка 1, якi складенi вiдповiдно до закону про порядок застосування мов. Зазначенi iнструкцiї, а також маркування повиннi бути чiткими, зрозумiлими та очевидними.
Виробники забезпечують супроводження зазначених у пунктi 9 цього Технiчного регламенту обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв iнструкцiями та iнформацiєю щодо безпеки згiдно з пунктом 9 цього Технiчного регламенту, якi складенi вiдповiдно до закону про порядок застосування мов. Зазначенi iнструкцiї та iнформацiя повиннi бути викладенi чiтко, зрозумiло та доступно.
18. Виробники, якi вважають або мають пiдстави вважати, що обладнання, яке працює пiд тиском, або агрегати, якi вони ввели в обiг, не вiдповiдають цьому Технiчному регламенту, негайно вживають коригувальних заходiв, необхiдних для приведення у вiдповiднiсть зазначеного обладнання або агрегатiв, їх вилучення або вiдкликання. Якщо обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати становлять ризик, виробники повиннi негайно повiдомити про це вiдповiдному органу державного ринкового нагляду, зокрема подати йому вiдомостi про невiдповiдностi та вжитi коригувальнi заходи.
19. На обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду виробники повиннi надати йому всю iнформацiю та документацiю, необхiднi для доведення вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв вимогам цього Технiчного регламенту, яка складається державною мовою. Зазначенi iнформацiя та документацiя можуть бути наданi в паперовiй чи електроннiй формi. На вимогу органу державного ринкового нагляду виробники повиннi спiвпрацювати з ним стосовно заходiв, якi вживаються для усунення ризикiв, що становлять введенi ними в обiг обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати.
Обов'язки уповноважених представникiв
20. Виробник може на пiдставi письмового доручення визначити уповноваженого представника.
Обов'язки, визначенi у пунктi 12 цього Технiчного регламенту, та обов'язки щодо складення технiчної документацiї, визначенi у пунктi 13 цього Технiчного регламенту, не повиннi включатися до доручення, одержаного уповноваженим представником.
21. Уповноважений представник повинен виконувати завдання, визначенi в дорученнi, одержаному вiд виробника. Доручення повинно давати змогу уповноваженому представнику виконувати обов'язки, зокрема щодо:
зберiгання декларацiї вiдповiдностi та технiчної документацiї для надання їх на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата;
надання на обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду всiєї iнформацiї та документацiї, необхiдної для доведення вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата;
забезпечення на вимогу органу державного ринкового нагляду спiвпрацi з ним стосовно заходiв, якi вживаються для усунення ризикiв, що становить, на який поширюється дiя доручення, одержаного уповноваженим представником.
Обов'язки iмпортерiв
22. Iмпортери вводять в обiг на ринку лише обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати, якi вiдповiдають вимогам цього Технiчного регламенту.
23. Перед введенням в обiг обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту, iмпортери повиннi пересвiдчитися, що виробник провiв вiдповiдну процедуру оцiнки вiдповiдностi згiдно з пунктами 42 - 49 цього Технiчного регламенту, а також склав технiчну документацiю, на обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати нанесено знак вiдповiдностi технiчним регламентам i це обладнання супроводжується декларацiєю про вiдповiднiсть i необхiдними документами згiдно з пунктами 37 - 40 додатка 1, а виробник виконав вимоги, визначенi у пунктах 16 i 17 цього Технiчного регламенту.
Перед введенням в обiг обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктi 9 цього Технiчного регламенту, iмпортери повиннi пересвiдчитися, що виробник склав технiчну документацiю, обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати супроводжуються належними iнструкцiями для використання, а також виробник дотримався вимог, визначених у пунктах 16 i 17 цього Технiчного регламенту.
Якщо iмпортер вважає чи має пiдставу вважати, що обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати не вiдповiдають суттєвим вимогам щодо безпечностi, викладеним у додатку 1, вiн не повинен вводити їх в обiг до приведення у вiдповiднiсть. Якщо обладнання, що працює пiд тиском, або агрегат становлять ризик, iмпортер повинен повiдомити про це виробнику та органам державного ринкового нагляду.
24. Iмпортери повиннi зазначити на обладнаннi, що працює пiд тиском, або агрегатi своє найменування, зареєстроване комерцiйне найменування чи зареєстровану торговельну марку та контактну поштову адресу, за якою з ними можна зв'язатися, а в разi потреби також на упаковцi чи в документi, що супроводжує обладнання або агрегат. Контактнi данi наводяться вiдповiдно до закону про порядок застосування мов.
25. Iмпортери повиннi забезпечити супроводження обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту, iнструкцiями та iнформацiєю щодо безпеки згiдно з пунктами 37 - 40 додатка 1, якi складенi вiдповiдно до закону про порядок застосування мов.
Iмпортери повиннi забезпечити супроводження обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктi 9 цього Технiчного регламенту, iнструкцiями та iнформацiєю щодо безпеки, якi складенi вiдповiдно до закону про порядок застосування мов.
26. Iмпортери повиннi забезпечувати, щоб умови зберiгання чи транспортування обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту, пiд час перебування пiд їх вiдповiдальнiстю не ставили пiд загрозу їх вiдповiднiсть вимогам щодо охорони здоров'я та безпеки, зазначеним у додатку 1.
27. У разi визнання доцiльностi врахування ризикiв, якi становить обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати, iмпортери з метою захисту здоров'я та безпеки споживачiв (користувачiв) повиннi проводити випробування зразкiв обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, що наданi на ринку, розглядати звернення споживачiв (користувачiв), дослiджувати обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати, що не вiдповiдають вимогам цього Технiчного регламенту, i випадки вiдкликання обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв i в разi потреби вести облiк таких звернень i випадкiв їх вiдкликання, а також iнформувати розповсюджувачiв про поточнi результати такого монiторингу.
28. Iмпортери, якi вважають або мають пiдстави вважати, що обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати, якi вони ввели в обiг, не вiдповiдають вимогам цього Технiчного регламенту, повиннi негайно вжити коригувальних заходiв, необхiдних для приведення такого обладнання у вiдповiднiсть з вимогами цього Технiчного регламенту, його вилучення з обiгу та/або вiдкликання (у разi потреби). Якщо обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати становлять ризик, iмпортери повиннi негайно повiдомити про це вiдповiдному органу державного ринкового нагляду та подати йому докладнi вiдомостi, зокрема про невiдповiднiсть такого обладнання вимогам цього Технiчного регламенту та вжитi коригувальнi заходи.
29. Iмпортери повиннi протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата зберiгати копiю декларацiї про вiдповiднiсть i в разi потреби документи щодо схвалення системи управлiння якiстю для надання їх на запити органiв державного ринкового нагляду та забезпечувати можливiсть надання цим органам доступу до технiчної документацiї.
30. На обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду iмпортери повиннi надати йому всю iнформацiю та документацiю (в паперовiй або електроннiй формi), необхiднi для доведення вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата вимогам цього Технiчного регламенту, яка складається державною мовою. На вимогу зазначеного органу державного ринкового нагляду iмпортери повиннi спiвпрацювати з ним стосовно заходiв, якi вживаються для усунення ризикiв, що становлять введенi ними в обiг обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати.
Обов'язки розповсюджувачiв
31. Пiд час надання на ринку обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв розповсюджувачi повиннi дiяти вiдповiдно до вимог цього Технiчного регламенту.
32. Перед наданням на ринку зазначених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв розповсюджувачi перевiряють наявнiсть на обладнаннi або агрегатi знака вiдповiдностi технiчним регламентам, декларацiї про вiдповiднiсть i документiв та iнструкцiй, зазначених у пунктах 37 - 40 додатка 1, що складенi вiдповiдно до закону про порядок застосування мов, та виконання виробником i iмпортером вимог, визначених у пунктах 16, 17 i 24 цього Технiчного регламенту.
Якщо розповсюджувач вважає чи має пiдстави вважати, що обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати не вiдповiдають суттєвим вимогам щодо безпечностi, визначеним у додатку 1, вiн не повинен надавати їх на ринку до приведення у вiдповiднiсть. Якщо обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати становлять ризик, розповсюджувач повинен повiдомити про це виробнику або iмпортеру та вiдповiдному органу державного ринкового нагляду.
Перед наданням на ринку обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата, зазначених у пунктi 9 цього Технiчного регламенту, розповсюджувачi перевiряють, чи обладнання або агрегат супроводжуються вiдповiдними iнструкцiями з використання, якi складенi вiдповiдно до закону про порядок застосування мов, а також дотримання виробником та iмпортером вимог, визначених у пунктах 16, 17 i 24 цього Технiчного регламенту.
33. Розповсюджувачi повиннi забезпечувати, щоб умови зберiгання чи транспортування обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, зазначених у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту, пiд час перебування пiд їх вiдповiдальнiстю не ставили пiд загрозу їх вiдповiднiсть суттєвим вимогам, зазначеним у додатку 1.
34. Розповсюджувачi, якi вважають або мають пiдставу вважати, що обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати, якi вони надали на ринку, не вiдповiдають цьому Технiчному регламенту, забезпечують вжиття коригувальних заходiв, необхiдних для приведення у вiдповiднiсть зазначених обладнання або агрегатiв чи їх вилучення або вiдкликання. Якщо зазначенi обладнання або агрегат становлять ризик, розповсюджувачi повиннi негайно повiдомити вiдповiдному органу державного ринкового нагляду та подати йому докладнi вiдомостi, зокрема про невiдповiднiсть такого обладнання вимогам цього Технiчного регламенту та вжитi коригувальнi заходи.
35. На обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду розповсюджувачi повиннi надати йому всю iнформацiю та документацiю (в паперовiй або електроннiй формi), необхiднi для доведення вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв вимогам цього Технiчного регламенту. На вимогу органу державного ринкового нагляду розповсюджувачi повиннi спiвпрацювати з ним стосовно заходiв, якi вживаються для усунення ризикiв, що становлять наданi ними на ринку обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати.
Випадки, в яких обов'язки виробникiв покладаються на iмпортерiв та розповсюджувачiв
36. У разi коли iмпортер або розповсюджувач вводить в обiг пiд своїм найменуванням чи торговельною маркою або модифiкує введенi в обiг обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати у такий спосiб, що це може вплинути на їх вiдповiднiсть вимогам Технiчного регламенту, вiн вважається виробником та повинен виконувати обов'язки виробника, визначенi у пунктах 12 - 19 цього Технiчного регламенту.
Iдентифiкацiя суб'єктiв господарювання
37. Суб'єкти господарювання повиннi надавати органам державного ринкового нагляду на їх запит iнформацiю, що дає змогу iдентифiкувати:
суб'єкта господарювання, який поставив їм обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати;
суб'єкта господарювання, якому вони поставили обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати.
Суб'єкти господарювання надають iнформацiю, визначену у цьому пунктi, протягом 10 рокiв пiсля того, як їм поставлено обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати, або пiсля того, як вони поставили обладнання, що працює пiд тиском, або агрегати.
Вiдповiднiсть та класифiкацiя обладнання, що працює пiд тиском, та агрегатiв
Презумпцiя вiдповiдностi
38. Перелiк нацiональних стандартiв, що є iдентичними гармонiзованим європейським стандартам та вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата, що зазначенi у пунктах 7 i 8 цього Технiчного регламенту, суттєвим вимогам щодо безпечностi, зазначеним у додатку 1 (далi - перелiк нацiональних стандартiв), затверджується та оприлюднюється вiдповiдно до закону.
39. Матерiали, використанi для виробництва обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, якi вiдповiдають схваленням на використання матерiалiв згiдно з пунктом 53 цього Технiчного регламенту, вважають такими, що вiдповiдають застосовним суттєвим вимогам щодо безпечностi, визначеним у додатку 1.
Класифiкацiя обладнання, що працює пiд тиском
40. Обладнання, що працює пiд тиском, зазначене в пунктi 7 цього Технiчного регламенту, класифiкується за категорiями згiдно з додатком 2 вiдповiдно до висхiдного рiвня загрози. Для цiлей такої класифiкацiї робочi середовища подiляються на такi групи:
1) група 1, що складається з речовин та сумiшей, якi класифiкуються як небезпечнi згiдно з класами фiзичної загрози або загрози здоров'ю, визначеними в пунктах 7 i 8 статтi 2 Регламенту (ЄС) N 1272/2008 Європейського Парламенту та Ради вiд 16 грудня 2008 р. щодо класифiкацiї, маркування та пакування речовин i сумiшей, внесення змiн i доповнень до Директив 67/548/ЄЕС та 1999/45/ЄС та внесення змiн до Регламенту (ЄС) N 1907/2006, а саме:
вибуховi речовини нестабiльного характеру або вибуховi речовини, пiдкласи 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 i 1.5;
займистi гази, категорiї 1 i 2;
окислювальнi гази, категорiя 1;
займистi рiдини, категорiї 1 i 2;
займистi рiдини, категорiя 3, якщо максимально дозволена температура вища, нiж точка загоряння;
займистi твердi речовини, категорiї 1 i 2;
самореактивнi речовини та сумiшi, типи A - F;
пiрофорнi рiдини, категорiя 1;
пiрофорнi твердi речовини, категорiя 1;
речовини та сумiшi, якi в контактi з водою видiляють займистi гази, категорiї 1 - 3;
окислювальнi рiдини, категорiї 1 - 3;
окислювальнi твердi речовини, категорiї 1-3;
органiчнi пероксиди, типи A - F;
гостра пероральна токсичнiсть, категорiї 1 i 2;
гостра дермальна токсичнiсть, категорiї 1 i 2;
гостра iнгаляцiйна токсичнiсть, категорiї 1-3;
специфiчна органотоксичнiсть - однократний вплив, категорiя 1.
Група 1 включає також речовини та сумiшi, якi мiстяться в обладнаннi, що працює пiд тиском, з максимально дозволеною температурою TS, яка перевищує точку загоряння робочого середовища;
2) група 2, що складається з речовин та сумiшей, не зазначених у пiдпунктi 1 цього пункту.
41. Якщо посудина складається з кiлькох камер, вона класифiкується за найвищою категорiєю, що застосовується до окремих камер. Якщо камера мiстить кiлька робочих середовищ, класифiкацiя базується на робочому середовищi, що вимагає найвищої категорiї.
Процедури оцiнки вiдповiдностi
42. Процедури оцiнки вiдповiдностi, якi необхiдно застосовувати до обладнання, що працює пiд тиском, визначаються за категорiєю, за якою класифiкується обладнання вiдповiдно до пунктiв 40 i 41 цього Технiчного регламенту.
43. Процедурами оцiнки вiдповiдностi, якi необхiдно застосовувати для рiзних категорiй, є:
1) категорiя I - модуль A;
2) категорiя II:
модуль A2;
модуль D1;
модуль E1;
3) категорiя III:
модулi В (тип проекту) i D;
модулi В (тип проекту) i F;
модулi В (тип виробництва) i E;
модулi В (тип виробництва) i C2;
модуль Н;
4) категорiя IV:
модулi В (тип виробництва) i D;
модулi В (тип виробництва) i F;
модуль G;
модуль H1.
Процедури оцiнки вiдповiдностi визначенi в додатку 3.
44. Обладнання, що працює пiд тиском, повинне пройти одну з процедур оцiнки вiдповiдностi за вибором виробника, який, зокрема, може обрати застосування однiєї з процедур викладених для категорiї, за якою його класифiковано. Виробник може обрати одну з процедур, що застосовується для вищої категорiї (у разi наявностi).
45. У рамках процедур забезпечення якостi для обладнання, що працює пiд тиском, категорiй III i IV, зазначених в абзацах першому - шостому пiдпунктiв 1 i 2 пункту 7 цього Технiчного регламенту, здiйснюючи позаплановi вiдвiдування, призначений орган бере зразок обладнання з виробничих чи складських примiщень для проведення остаточної оцiнки вiдповiдно до пунктiв 33 - 36 додатка 1. З цiєю метою виробник iнформує призначений орган про запланований графiк виробництва. Призначений орган здiйснює не менш як два вiдвiдування протягом першого року виробництва. Частота наступних вiдвiдувань визначається призначеним органом на основi критерiїв, визначених у пунктi 50 (модуль D), пунктi 84 (модуль E), пунктi 133 (модуль H) та пунктi 156 (модуль H1) додатка 3.
46. У разi одиничного виробництва посудин та обладнання, що працює пiд тиском, категорiї III, зазначеної у пiдпунктi 2 пункту 7 цього Технiчного регламенту, згiдно з модулем Н призначений орган проводить або забезпечує проведення остаточної оцiнки вiдповiдно до пунктiв 33 - 36 додатка 1 для кожної одиницi. З цiєю метою виробник повiдомляє запланований графiк виробництва призначеному органу.
47. Агрегати, зазначенi у пунктi 8 цього Технiчного регламенту, пiдлягають глобальнiй процедурi оцiнки вiдповiдностi, що включає:
1) оцiнку кожного елемента обладнання, що працює пiд тиском, з яких складається агрегат, зазначене у пунктi 7 цього Технiчного регламенту, яке ранiше не пiдлягало процедурi оцiнки вiдповiдностi та нанесенню окремого знака вiдповiдностi технiчним регламентам (процедуру оцiнки визначають за категорiєю кожної одиницi обладнання);
2) оцiнку з'єднання рiзних складових частин агрегата вiдповiдно до пунктiв 15, 20 i 21 додатка 1, яку визначають за найвищою категорiєю, що застосовується до вiдповiдного обладнання, крiм запобiжних пристроїв;
3) оцiнку захисту агрегата вiд перевищення дозволених експлуатацiйних обмежень вiдповiдно до пунктiв 22 i 36 додатка 1, яку проводять з огляду на найвищу категорiю, що застосовується до одиниць обладнання, для яких необхiдний захист.
48. Як вiдступ вiд пунктiв 42 - 47 цього Технiчного регламенту, у разi, коли таке виправдано, компетентнi органи можуть дозволяти надання на ринку та введення в експлуатацiю на територiї України окремих одиниць обладнання, що працює пiд тиском, та агрегатiв, зазначених у пунктi 3 цього Технiчного регламенту, до яких не застосовувалися процедури, зазначенi у пунктах 42 - 47 цього Технiчного регламенту, та використання яких здiйснюється з метою експерименту.
49. Записи та кореспонденцiя щодо процедур оцiнки вiдповiдностi здiйснюються мовою, прийнятною для сторiн.
Схвалення на використання матерiалiв
50. Схвалення на використання матерiалiв видає один з призначених органiв, спецiально призначених для такого завдання, на запит одного або бiльше виробникiв матерiалiв або обладнання. Призначений орган визначає та проводить або органiзовує проведення належних перевiрок та випробувань для засвiдчення вiдповiдностi типу матерiалу вiдповiдним вимогам цього Технiчного регламенту. У разi застосування матерiалiв, якi визнанi безпечними для використання до прийняття цього Технiчного регламенту, призначений орган повинен врахувати iснуючi данi пiд час засвiдчення такої вiдповiдностi.
51. До надання схвалення на використання матерiалiв призначений орган повiдомляє центральному органу виконавчої влади, що вiдповiдає за впровадження цього Технiчного регламенту, надсилаючи йому вiдповiдну iнформацiю. Протягом трьох мiсяцiв заiнтересованi сторони можуть надавати зауваження з обґрунтуванням. Призначений орган може надавати схвалення на використання матерiалiв з урахуванням поданих зауважень.
52. Копiю схвалення на використання матерiалiв надсилають до центрального органу виконавчої влади, що вiдповiдає за впровадження цього Технiчного регламенту, та призначених органiв.
53. Якщо схвалення на використання матерiалiв задовольняє вимоги, якi вiн охоплює та визначенi в додатку 1, центральний орган виконавчої влади, що вiдповiдає за впровадження цього Технiчного регламенту, публiкує посилання на зазначене схвалення та актуалiзує перелiк таких схвалень на своєму офiцiйному веб-сайтi.
54. Призначений орган, який надав схвалення на використання матерiалiв, вилучає таке схвалення у разi, коли йому стає вiдомо, що воно було надано з порушеннями або тип матерiалiв пiдпадає пiд нацiональний стандарт, що є iдентичним вiдповiдному гармонiзованому європейському стандарту. Вiн негайно повiдомляє центральному органу виконавчої влади, що вiдповiдає за впровадження цього Технiчного регламенту, та призначеним органам про вилучення схвалення.
55. Якщо центральний орган виконавчої влади, що вiдповiдає за впровадження цього Технiчного регламенту, та призначенi органи вважають, що схвалення на використання матерiалiв, посилання на яке опублiковано, не повнiстю задовольняє суттєвi вимоги щодо безпечностi, якi воно охоплює та визначенi в додатку 1, зазначений центральний орган вирiшує питання щодо виключення зазначеного схвалення з перелiку.
Декларацiя про вiдповiднiсть
56. У декларацiї про вiдповiднiсть заявляється про дотримання суттєвих вимог щодо безпечностi, зазначених у додатку 1.
57. Декларацiя про вiдповiднiсть повинна складатися згiдно з додатком 4, мiстити вiдомостi, визначенi у вiдповiдних процедурах оцiнки вiдповiдностi, викладених у додатку 3, та постiйно оновлюватися. Декларацiя про вiдповiднiсть складається державною мовою.
58. У разi коли на обладнання, що працює пiд тиском, або агрегат поширюється дiя кiлькох технiчних регламентiв, що передбачають складення декларацiї про вiдповiднiсть, повинна бути складена єдина декларацiя про вiдповiднiсть таким технiчним регламентам. У декларацiї про вiдповiднiсть повиннi зазначатися вiдповiднi технiчнi регламенти, включаючи вiдомостi про їх офiцiйне опублiкування.
59. Шляхом складення декларацiї про вiдповiднiсть виробник бере на себе вiдповiдальнiсть за вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата вимогам, визначеним у цьому Технiчному регламентi.
Загальнi принципи маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам
60. Знак вiдповiдностi технiчним регламентам застосовується згiдно iз загальними принципами маркування зазначеним знаком, визначеними законом.
Правила та умови нанесення знака вiдповiдностi технiчним регламентам
61. Знак вiдповiдностi технiчним регламентам повинен бути видимим, розбiрливим i незмивним та наноситься на:
кожнiй одиницi обладнання, що працює пiд тиском, зазначеного у пунктi 7 цього Технiчного регламенту, або табличцi з технiчними даними;
кожному агрегатi, зазначеному у пунктi 8 цього Технiчного регламенту, або табличцi з технiчними даними.
Якщо знак вiдповiдностi технiчним регламентам неможливо нанести на обладнання або агрегат, його наносять на паковання та зазначають у супровiдних документах.
Одиниця обладнання або агрегата, зазначенi в цьому пунктi, повиннi бути готовими або в станi, що дає змогу провести остаточну оцiнку вiдповiдно до пунктiв 33 - 36 додатка 1.
62. Знак вiдповiдностi технiчним регламентам не обов'язково наноситься на кожну окрему одиницю обладнання, що працює пiд тиском. Окремi одиницi обладнання, що працює пiд тиском, якi вже мають знак вiдповiдностi технiчним регламентам, у разi їх використання як частини агрегата зберiгають таке маркування.
63. Знак вiдповiдностi технiчним регламентам наноситься перед введенням обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата в обiг.
64. Знак вiдповiдностi технiчним регламентам повинен супроводжуватися iдентифiкацiйним номером призначеного органу, якщо такий орган залучений на етапi контролю виробництва.
Iдентифiкацiйний номер призначеного органу наноситься таким органом самостiйно або згiдно з його iнструкцiями виробником чи його уповноваженим представником.
65. Пiсля знака вiдповiдностi технiчним регламентам та iдентифiкацiйного номера призначеного органу можуть бути нанесенi iншi маркування, що вказують на особливий ризик або використання.
66. Обмежувальнi (коригувальнi) заходи в разi неналежного застосування знака вiдповiдностi технiчним регламентам вживаються в установленому законом порядку.
Призначення органiв з оцiнки вiдповiдностi
67. Призначення органiв з оцiнки вiдповiдностi для виконання ними як третiми сторонами завдань з оцiнки вiдповiдностi згiдно з цим Технiчним регламентом здiйснюється вiдповiдно до закону.
68. Органи з оцiнки вiдповiдностi повиннi вiдповiдати загальним вимогам до призначених органiв, визнаних незалежних органiзацiй з оцiнки вiдповiдностi (далi - призначений орган), установленим законом, та спецiальним вимогам до призначених органiв, визначеним у пунктах 69 - 78 цього Технiчного регламенту.
Вимоги до призначених органiв та визнаних незалежних органiзацiй
69. Призначений орган або визнана незалежна органiзацiя повиннi вiдповiдати вимогам, визначеним у пунктах 70 - 78 цього Технiчного регламенту.
70. Орган з оцiнки вiдповiдностi повинен бути заснований згiдно iз законодавством та мати правосуб'єктнiсть.
71. Орган з оцiнки вiдповiдностi є стороннiм органом, незалежним вiд органiзацiї або обладнання, що працює пiд тиском, чи агрегата, якi вiн оцiнює.
Орган, який належить до бiзнес-асоцiацiї або професiйної асоцiацiї, що представляє пiдприємства, залученi до проектування, виробництва, постачання, монтажу, використання або обслуговування обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, якi вiн оцiнює, може вважатися таким органом за умови демонстрацiї його незалежностi та вiдсутностi конфлiкту iнтересу.
72. Орган з оцiнки вiдповiдностi, його керiвництво та персонал, вiдповiдальний за виконання завдань з оцiнки вiдповiдностi, не повиннi бути проектувальником, виробником, постачальником, установником, покупцем, власником, користувачем або спецiалiстом з обслуговування обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, якi вони оцiнюють, а також представником однiєї з таких сторiн. Це не повинно виключати можливостi використання обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв, що оцiнюються, якi необхiднi для функцiонування органу з оцiнки вiдповiдностi, або використання такого обладнання для особистих цiлей.
Орган з оцiнки вiдповiдностi, його керiвництво та персонал, вiдповiдальний за виконання завдань з оцiнки вiдповiдностi, не повиннi бути прямо залученими до проектування, виробництва або конструювання, продажу, встановлення, використання або обслуговування обладнання, що працює пiд тиском, або агрегатiв чи представляти сторони, залученi до такої дiяльностi. Вони не повиннi провадити дiяльнiсть, що може негативно впливати на незалежнiсть їх суджень або добропоряднiсть у зв'язку з дiяльнiстю щодо оцiнки вiдповiдностi, для якої їх призначають, надавати консультацiйнi послуги.
Органи з оцiнки вiдповiдностi забезпечують, щоб дiяльнiсть їх дочiрнiх пiдприємств або субпiдрядникiв не впливала на конфiденцiйнiсть, об'єктивнiсть або неупередженiсть їх дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi.
73. Органи з оцiнки вiдповiдностi та їх персонал провадять дiяльнiсть з оцiнки вiдповiдностi з найвищим рiвнем професiйної добропорядностi та необхiдною технiчною компетенцiєю в конкретнiй галузi; вони повиннi бути вiльними вiд тиску та стимулiв, зокрема фiнансових, якi можуть вплинути на їх судження або результати їх дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi, насамперед щодо осiб або груп осiб, якi заiнтересованi в результатах зазначеної дiяльностi.
74. Орган з оцiнки вiдповiдностi повинен бути здатним виконувати всi завдання з оцiнки вiдповiдностi вiдповiдно до пунктiв 42 - 49 або 50 - 55 цього Технiчного регламенту чи пунктiв 29 i 30 додатка 1 незалежно вiд виконання зазначених завдань органом з оцiнки вiдповiдностi або вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть.
Орган з оцiнки вiдповiдностi повинен мати у своєму розпорядженнi:
персонал, який володiє технiчними знаннями та має досвiд виконання завдань з оцiнки вiдповiдностi;
описи процедур, згiдно з якими проводять оцiнку вiдповiдностi, що забезпечує прозорiсть та можливiсть вiдтворення зазначених процедур, вiдповiднi документи (правила, методики, настанови тощо) та процедури, що дають змогу розрiзняти завдання, якi вiн виконує як орган з оцiнки вiдповiдностi та iншу дiяльнiсть;
процедури для провадження дiяльностi, що враховують розмiр пiдприємства, галузь, в якiй воно функцiонує, його структуру, рiвень складностi технологiї вiдповiдного продукту та масовий чи серiйний характер процесу виробництва.
Орган з оцiнки вiдповiдностi повинен мати засоби, необхiднi для виконання у вiдповiдний спосiб технiчних та адмiнiстративних завдань, пов'язаних з дiяльнiстю з оцiнки вiдповiдностi, та доступ до всього необхiдного обладнання або устатковання.
75. Персонал, вiдповiдальний за виконання завдань з оцiнки вiдповiдностi, повинен мати:
технiчну та професiйну пiдготовку для провадження дiяльностi з оцiнки вiдповiдностi, стосовно якої орган з оцiнки вiдповiдностi призначається чи призначений;
достатнiй рiвень знань про вимоги щодо проведення оцiнки вiдповiдностi та вiдповiднi повноваження для їх проведення;
вiдповiднi знання та розумiння суттєвих вимог щодо безпечностi, зазначених у додатку 1, нацiональних стандартiв та вiдповiдних положень законодавства;
навички складення сертифiкатiв, протоколiв та звiтiв, якi пiдтверджують проведення оцiнки вiдповiдностi.
76. Органи з оцiнки вiдповiдностi, їх керiвництво та персонал, вiдповiдальний за виконання завдань з оцiнки вiдповiдностi, повиннi бути неупередженими.
Винагорода керiвництву та персоналу, вiдповiдальному за виконання завдань з оцiнки вiдповiдностi, органу з оцiнки вiдповiдностi не повинна залежати вiд кiлькостi проведення оцiнок або їх результатiв.
77. Персонал органу з оцiнки вiдповiдностi дотримується професiйної таємницi стосовно всiєї iнформацiї, отриманої пiд час виконання завдань згiдно з пунктами 42 - 55 цього Технiчного регламенту або пунктами 29 i 30 додатка 1, чи положень законодавства, крiм її надання у визначених законом випадках вiдповiдним уповноваженим органам, а також захищати права власностi суб'єктiв господарювання та їх власну iнформацiю.
78. Органи з оцiнки вiдповiдностi повиннi брати участь у дiяльностi iз стандартизацiї та дiяльностi секторальної групи призначених органiв, визнаних незалежних органiзацiй, утвореної згiдно iз законодавством, або забезпечувати поiнформованiсть персоналу, вiдповiдального за виконання завдань з оцiнки вiдповiдностi, про таку дiяльнiсть, а також провадити дiяльнiсть з урахуванням документiв, пiдготовлених за результатами роботи зазначеної групи, як загальних настанов.
Дочiрнi пiдприємства та субпiдрядники органiв з оцiнки вiдповiдностi
79. У разi коли призначений орган або визнана незалежна органiзацiя залучає до виконання робiт з оцiнки вiдповiдностi субпiдрядника або дочiрнє пiдприємство, вiн забезпечує дотримання вимог, зазначених у пунктах 69 - 78 цього Технiчного регламенту, субпiдрядником або дочiрнiм пiдприємством та належним чином повiдомляє про це органу, що призначає.
80. Призначенi органи та визнанi незалежнi органiзацiї несуть вiдповiдальнiсть за виконання завдань субпiдрядниками або дочiрнiми пiдприємствами незалежно вiд їх мiсцезнаходження.
81. Субпiдрядник або дочiрнє пiдприємство можуть бути залученi до виконання робiт з оцiнки вiдповiдностi лише за згодою замовника.
Обов'язки призначених органiв та визнаних незалежних органiзацiй стосовно їх дiяльностi
82. Призначенi органи та визнанi незалежнi органiзацiї зберiгають для надання на запити органу, що призначає, документи стосовно оцiнювання квалiфiкацiї залучених субпiдрядникiв або дочiрнiх пiдприємств та робiт, що виконуються ними згiдно з пунктами 42 - 55 цього Технiчного регламенту або пунктами 29 i 30 додатка 1.
83. Призначенi органи та визнанi незалежнi органiзацiї повиннi проводити оцiнку вiдповiдностi згiдно з процедурами оцiнки вiдповiдностi, зазначеними в пунктах 42 - 55 цього Технiчного регламенту або пунктах 29 i 30 додатка 1.
84. Оцiнка вiдповiдностi проводиться без навантаження на суб'єктiв господарювання. Органи з оцiнки вiдповiдностi провадять свою дiяльнiсть з урахуванням галузi, в якiй дiє пiдприємство, що замовляє роботи з оцiнки вiдповiдностi, його характеристик, а саме: структури, ступеня складностi технологiї виробництва обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата та масового чи серiйного характеру виробничого процесу.
При цьому вони повиннi дотримуватися ступеня вимогливостi та рiвня захисту, що є необхiдними для вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, вимогам цього Технiчного регламенту.
85. У разi коли орган з оцiнки вiдповiдностi вважає, що виробником не виконанi суттєвi вимоги щодо охорони здоров'я та безпеки, зазначенi в додатку 1 або вiдповiдних нацiональних стандартах, включених до перелiку нацiональних стандартiв, чи iнших технiчних специфiкацiях, зазначений орган вимагає вiд виробника вжиття вiдповiдних коригувальних заходiв та не видає сертифiката.
86. У разi коли пiд час проведення монiторингу оцiнки вiдповiдностi пiсля видачi сертифiката органом з оцiнки вiдповiдностi виявлено, що обладнання, що працює пiд тиском, не вiдповiдає вимогам, вiн вимагає вiд виробника вжиття вiдповiдних коригувальних заходiв i в разi потреби зупиняє або скасовує сертифiкат.
87. У разi коли коригувальних заходiв не вжито або вони не дали необхiдних результатiв, орган з оцiнки вiдповiдностi залежно вiд обставин повинен обмежити сферу призначення i в разi потреби зупинити або скасувати виданi сертифiкати.
Розгляд апеляцiй на рiшення призначених органiв, визнаних незалежних органiзацiй
88. Подання на розгляд апеляцiй на рiшення призначених органiв, визнаних незалежних органiзацiй здiйснюється вiдповiдно до закону.
Обов'язки призначених органiв, визнаних незалежних органiзацiй стосовно надання iнформацiї
89. Призначенi органи, визнанi незалежнi органiзацiї повиннi iнформувати орган, що призначає, про:
вiдмову у видачi, обмеження сфери, зупинення або скасування сертифiката;
обставини, що впливають на сферу та умови призначення таких органiв;
запити щодо надання iнформацiї про дiяльнiсть з оцiнки вiдповiдностi, одержанi ними вiд органiв державного ринкового нагляду.
На запит органу, що призначає, призначенi органи також iнформують його про дiяльнiсть з оцiнки вiдповiдностi, що провадиться в межах сфери їх призначення, та iншу дiяльнiсть, у тому числi транскордонну та роботи за договорами субпiдряду.
90. Призначенi органи, визнанi незалежнi органiзацiї повиннi надавати iншим органам, призначеним вiдповiдно до Технiчного регламенту, якi провадять дiяльнiсть з оцiнки вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдну iнформацiю з питань, що стосуються негативних результатiв оцiнки вiдповiдностi, а на запит - також позитивних результатiв оцiнки вiдповiдностi.
Координацiя призначених органiв, визнаних незалежних органiзацiй
91. Координацiя та спiвпраця мiж органами з оцiнки вiдповiдностi здiйснюється у формi секторальної групи (секторальних груп) призначених органiв, визнаних незалежних органiзацiй.
Призначенi органи, визнанi незалежнi органiзацiї повиннi брати участь у роботi секторальної групи (секторальних груп) органiв з оцiнки вiдповiдностi безпосередньо або через визначених представникiв.
Державний ринковий нагляд i контроль за обладнанням, що працює пiд тиском, або агрегатами
92. Державний ринковий нагляд i контроль за обладнанням, що працює пiд тиском, або агрегатами здiйснюються вiдповiдно до Закону України "Про державний ринковий нагляд i контроль нехарчової продукцiї" з урахуванням вимог цього Технiчного регламенту.
93. Заходи до усунення формальної невiдповiдностi вживаються в разi, коли орган державного ринкового нагляду встановить таку невiдповiднiсть:
нанесення знака вiдповiдностi технiчним регламентам з порушенням загальних принципiв маркування зазначеним знаком, установлених Законом України "Про технiчнi регламенти та оцiнку вiдповiдностi", або вимог, визначених у пунктах 61 - 66 цього Технiчного регламенту;
ненанесення знака вiдповiдностi технiчним регламентам;
нанесення iдентифiкацiйного номера призначеного органу, залученого на етапi контролю за виробництвом, з порушенням вимог, визначених у пунктах 61 - 66 цього Технiчного регламенту, або ненанесення такого номера;
нескладення декларацiї про вiдповiднiсть;
складення декларацiї про вiдповiднiсть з порушенням;
ненадання або надання не в повному обсязi органу державного ринкового нагляду доступу до технiчної документацiї;
вiдсутнiсть iнформацiї, зазначеної в пунктi 17 або 24 цього Технiчного регламенту, надання неправдивої iнформацiї або не в повному обсязi;
недотримання однiєї з вимог, визначених у пунктах 12 - 19 або 22 - 30 цього Технiчного регламенту.
Таблиця вiдповiдностi
94. Таблиця вiдповiдностi положень Директиви 2014/68/ЄС Європейського Парламенту та Ради вiд 15 травня 2014 р. про гармонiзацiю законодавства держав-членiв стосовно надання на ринку обладнання, що працює пiд тиском i агрегатiв та цього Технiчного регламенту наведена у додатку 5.
Додаток 1 до Технiчного регламенту |
СУТТЄВI ВИМОГИ ЩОДО БЕЗПЕЧНОСТI
Попереднi спостереження
1. Зобов'язання, що випливають iз суттєвих вимог щодо безпечностi, наведених у цьому додатку, для обладнання, що працює пiд тиском, застосовуються до агрегатiв у разi iснування вiдповiдної загрози.
2. Суттєвi вимоги щодо безпечностi, викладенi у цьому додатку, є обов'язковими. Зобов'язання, що випливають iз суттєвих вимог щодо безпечностi, застосовуються у разi, коли iснує загроза для обладнання, що працює пiд тиском, пiд час використання в умовах, обґрунтовано передбачених виробником.
3. Виробник зобов'язується аналiзувати загрози i ризики для виявлення тих, що стосуються його обладнання з огляду на тиск; пiсля цього вiн повинен проектувати та конструювати таке обладнання з урахуванням результатiв проведеного аналiзу.
4. Суттєвi вимоги щодо безпечностi необхiдно тлумачити та застосовувати таким чином, щоб врахувати сучасний стан технiчного розвитку та iснуючу практику пiд час проектування i виробництва, а також технiко-економiчнi маркування, що вiдповiдають високому ступеню захисту здоров'я i забезпечення безпеки.
Загальнi питання
5. Обладнання, що працює пiд тиском, проектують, виготовляють i перевiряють та у разi потреби обладнують та встановлюють таким чином, щоб забезпечити його безпечнiсть пiд час введення в експлуатацiю вiдповiдно до iнструкцiй виробника або в обґрунтовано передбачених умовах.
6. Обираючи найбiльш доцiльнi рiшення, виробник повинен застосовувати такi принципи:
усунення або зменшення загрози;
вжиття доцiльних заходiв захисту вiд загроз, якi не можуть бути усуненi;
iнформування користувачiв про залишкову загрозу iз зазначенням необхiдностi вжиття вiдповiдних спецiальних заходiв для зниження ризикiв пiд час встановлення та/або використання обладнання.
7. У разi коли вiдомо про можливiсть неправильного використання або її можна чiтко передбачити, обладнання, що працює пiд тиском, проектується у спосiб, що допоможе запобiгти ризикам його неправильного використання, або надається належне попередження про те, що обладнання, що працює пiд тиском, не можна використовувати таким чином.
Проектування
8. Обладнання, що працює пiд тиском, необхiдно належним чином проектувати з урахуванням усiх вiдповiдних факторiв для забезпечення його безпечностi протягом передбаченого строку експлуатацiї.
У ходi проектування необхiдно враховувати вiдповiднi коефiцiєнти запасу мiцностi з використанням комплексних методiв, якi включають достатнiй запас мiцностi в усiх вiдповiдних режимах збою.
Проектування належної мiцностi
9. Обладнання, що працює пiд тиском, необхiдно проектувати з урахуванням навантажень, що вiдповiдають його цiльовому використанню та iншим обґрунтовано передбаченим умовам експлуатацiї. Зокрема, необхiдно враховувати такi фактори:
внутрiшнiй/зовнiшнiй тиск;
температуру навколишнього середовища та робочу температуру;
статичний тиск i масу вмiсту в експлуатацiйних та випробувальних умовах;
навантаження вiд перемiщення, вiтрове та сейсмiчне навантаження;
реактивнi сили та моменти, спричиненi опорами, крiпленнями, трубопроводами;
корозiї i ерозiї, втому;
розпад нестабiльного робочого середовища.
Необхiдно брати до уваги рiзнi навантаження, що можуть виникати одночасно, враховуючи ймовiрнiсть їх одночасного виникнення.
10. Проектування належної мiцностi ґрунтується на таких методах:
методi розрахунку, описаному в пунктi 11 цього додатка, що у разi потреби доповнюється методом експериментального проектування, описаним у пунктi 14 цього додатка;
методi експериментального проектування без розрахунку, описаному в пунктi 14 цього додатка, у разi, коли добуток максимально допустимого тиску PS на мiсткiсть V становить менше 6 тис. бар на 1 лiтр або добуток PS на DN становить менше 3 тис. бар.
Метод розрахунку. Стiйкiсть до тиску та iншi аспекти навантаження
11. Допустимi напруження обладнання, що працює пiд тиском, обмежуються з урахуванням обґрунтовано передбачених режимiв збою в умовах експлуатацiї. З цiєю метою застосовують коефiцiєнти безпеки для повного усунення неточностей, зумовлених особливостями виготовлення, фактичними умовами експлуатацiї, напруженням, способами розрахунку, властивостями та поведiнкою матерiалiв.
Цi методи розрахунку повиннi забезпечувати достатнi запаси мiцностi, що вiдповiдають у разi потреби вимогам пункту 7 цього додатка.
Зазначених вимог можна досягти шляхом застосування одного з таких методiв залежно вiд обставин у разi потреби як доповнення до iншого методу або у поєднаннi з ним:
проектування за формулою;
проектування за результатами аналiзу;
проектування за механiкою руйнування матерiалiв.
Опiр
12. Для визначення опору обладнання, що працює пiд тиском, використовують вiдповiднi проектнi розрахунки, зокрема:
розрахунковий тиск, що не повинен бути меншим, нiж максимально допустимий тиск, та статичний i динамiчний тиск робочого середовища, а також розпад нестабiльного робочого середовища. Якщо посудина подiлена на окремi камери пiд тиском, перегородка мiж ними повинна бути сконструйована з урахуванням найвищого можливого тиску для камери вiдносно найнижчого можливого тиску в сусiднiй камерi;
розрахунковi температури, що враховують належнi запаси мiцностi;
конструкцiю, що належним чином враховує всi можливi комбiнацiї температури i тиску, якi можуть виникнути в обґрунтовано передбачених умовах експлуатацiї;
максимальне напруження та його пiковi концентрацiї, що повиннi перебувати в межах безпечних значень;
пiд час розрахунку стiйкостi до тиску - значення, що вiдповiдають властивостям матерiалу, на основi задокументованих даних з урахуванням положень, викладених у пунктi 4 цього додатка, разом з вiдповiдними коефiцiєнтами безпеки. Властивостi матерiалiв, якi необхiдно брати до уваги, зокрема, включають:
- межу текучостi, що становить 0,2 або 1 вiдсоток умовної межi текучостi за розрахункової температури;
- межу мiцностi на розрив;
- характеристики мiцностi залежнi вiд часу, зокрема межу повзучостi;
- данi щодо втоми;
- модуль Юнга (модуль пружностi);
- вiдповiдну величину пластичної деформацiї;
- енергiю розриву пiд час згинання;
- в'язкiсть руйнування;
до властивостей матерiалу - вiдповiднi поєднання факторiв залежно вiд типу неруйнiвного випробування, з'єднаних матерiалiв i передбачених умов експлуатацiї;
конструкцiю, що повинна належним чином враховувати всi обґрунтовано передбаченi механiзми погiршення характеристик (зокрема, корозiю, повзучiсть, втому), що вiдповiдають цiльовому використанню обладнання. В iнструкцiях, зазначених у пунктах 38 - 40 цього додатка, особливу увагу необхiдно звернути на певнi особливостi конструкцiї, що стосуються строку експлуатацiї обладнання, зокрема:
- для повзучостi - розрахункову кiлькiсть годин експлуатацiї за визначених температур;
- для втоми - розрахункову кiлькiсть циклiв за визначених рiвнiв напруження;
- для корозiї - розрахунковий припуск на корозiю.
Стiйкiсть
13. Якщо розрахована товщина не забезпечує адекватної структурної стiйкостi, необхiдно вжити належних заходiв для виправлення ситуацiї, беручи до уваги ризики, пов'язанi з транспортуванням i поводженням.
Метод експериментального проектування
14. Конструкцiя обладнання може бути затверджена повнiстю або частково вiдповiдною програмою випробування, проведеного на типовому зразку обладнання або категорiї обладнання.
Програма випробування чiтко визначається перед таким випробуванням i затверджується призначеним органом, вiдповiдальним за модуль оцiнки вiдповiдностi конструкцiї.
У такiй програмi визначають умови випробування i критерiї приймання або вiдмови. Фактичнi значення основних параметрiв i характеристик матерiалiв, що є складовою частиною обладнання, яке проходить випробування, визначаються перед випробуванням.
У разi потреби пiд час випробування необхiдно передбачити можливiсть спостереження за критичними зонами обладнання, що працює пiд тиском, за допомогою належної вимiрювальної апаратури, здатної з достатньою точнiстю реєструвати деформацiї i напруження.
Програма випробування повинна включати:
1) випробування тиском на мiцнiсть, що передбачає проведення перевiрки того, що за тиску з певним запасом мiцностi, що залежить вiд максимально допустимого тиску, в обладнаннi не буде виявлено суттєвих витокiв або деформацiй, що перевищують встановленi граничнi значення.
Для визначення випробувального тиску використовують рiзницю значень геометричних i фiзичних властивостей матерiалiв, вимiряних за випробувальних умов, та значень, що використовуються для проектування; враховується рiзниця мiж випробувальною та розрахунковою температурами;
2) у разi iснування ризику повзучостi або втоми вiдповiднi випробування, визначенi на основi вказаних умов експлуатацiї обладнання, зокрема часу витримки за визначеної температури, кiлькостi циклiв за визначених рiвнiв напруження;
3) у разi потреби додатковi випробування щодо iнших факторiв, зазначених у пунктi 9 цього додатка, зокрема корозiї, зовнiшнiх пошкоджень.
Забезпечення безпечного поводження та експлуатацiї
15. Метод експлуатацiї, визначений для обладнання, що працює пiд тиском, повинен виключати обґрунтовано передбачений ризик пiд час експлуатацiї такого обладнання. У разi потреби особливу увагу необхiдно звертати на:
механiзми замикання i вiдкривання;
небезпечнi витоки пiд час випуску для зменшення тиску;
пристрої для запобiгання фiзичного доступу за умови наявностi тиску або вакууму всерединi;
температуру зовнiшньої поверхнi з урахуванням цiльового використання;
розпад нестабiльного робочого середовища.
Зокрема, обладнання, що працює пiд тиском, оснащене люком для доступу, повинне мати автоматичний або ручний пристрiй, за допомогою якого користувач зможе легко переконатися в тому, що вiдкривання не становить жодного ризику. Якщо вiдкривання може бути здiйснено швидко, обладнання оснащують пристроєм блокування, щоб запобiгти вiдкриванню у разi, коли тиск або температура робочого середовища становлять загрозу.
Засоби перевiрки
16. Обладнання, що працює пiд тиском, проектують та виготовляють у спосiб, який дає можливiсть проведення всiх необхiдних перевiрок для забезпечення безпеки.
У разi коли потрiбно забезпечити постiйну безпеку обладнання, що працює пiд тиском, необхiдно передбачити наявнiсть засобiв для визначення внутрiшнього стану обладнання, зокрема отвори для фiзичного доступу всередину обладнання для проведення належних перевiрок у безпечний та ергономiчний спосiб.
Iншi заходи для забезпечення безпечного стану обладнання, що працює пiд тиском, можуть застосовуватися у разi, коли:
його розмiри замалi для фiзичного доступу всередину;
вiдкривання обладнання негативно вплине на його внутрiшню частину;
речовина, що мiститься в обладнаннi, не демонструє шкiдливого впливу на матерiал, з якого виготовлено обладнання, а iнших механiзмiв погiршення внутрiшнього стану обладнання не передбачено.
Засоби дренування i видалення повiтря
17. У разi потреби необхiдно забезпечити належнi засоби для дренування та видалення повiтря обладнання, що працює пiд тиском, з метою:
уникнення шкiдливого впливу, зокрема гiдравлiчного удару, вакуумного руйнування, корозiї або неконтрольованих хiмiчних реакцiй. При цьому необхiдно врахувати всi етапи експлуатацiї та випробування, зокрема випробування тиском;
забезпечення безпечного очищення, огляду та технiчного обслуговування.
Корозiя або iнший хiмiчний вплив
18. У разi потреби необхiдно забезпечити належний припуск на корозiю або захист вiд корозiї та iнших хiмiчних впливiв з урахуванням цiльового та обґрунтовано передбаченого використання.
Знос
19. У разi можливостi виникнення iнтенсивної ерозiї або стирання необхiдно вжити належних заходiв з метою:
мiнiмiзацiї їх наслiдкiв доцiльними конструктивними рiшеннями, зокрема щодо збiльшення товщини матерiалу або використання спецiального покриття чи облицювання;
замiни частин, на якi здiйснюється найбiльший вплив;
привернення уваги в iнструкцiях, зазначених у пунктах 38 - 40 цього додатка, до заходiв щодо забезпечення стабiльного безпечного використання обладнання.
Агрегати
20. Агрегати повиннi бути сконструйованими у спосiб, за якого:
складовi частини є надiйними та вiдповiдають своєму призначенню;
всi складовi частини належним чином згрупованi та правильно зiбранi.
Заповнення та спорожнення
21. У разi потреби обладнання, що працює пiд тиском, необхiдно проектувати, оснащувати пристроями або давати можливiсть оснащення таким пристроями, щоб забезпечити його безпечне заповнення та спорожнення, зокрема у разi:
1) пiд час заповнення:
переповнення або надлишкового тиску, беручи до уваги коефiцiєнт заповнення та тиск пари за розрахункової температури;
нестабiльностi обладнання, що працює пiд тиском;
2) пiд час спорожнення - неконтрольованого випуску робочого середовища пiд тиском;
3) пiд час заповнення або спорожнення - небезпечного пiд'єднання або вiд'єднання.
Захист вiд перевищення допустимих меж для обладнання, що працює пiд тиском
22. У разi коли за обґрунтовано передбачених умов можливе перевищення допустимих меж, обладнання, що працює пiд тиском, оснащується вiдповiдними захисними пристроями або проводиться пiдготовка для оснащення ними, крiм випадкiв, коли захист такого обладнання передбачений iншими захисними пристроями в складi агрегата.
Вiдповiдний пристрiй або комбiнацiя таких пристроїв визначають залежно вiд особливих характеристик обладнання або агрегата.
Вiдповiднi захиснi пристрої та їх комбiнацiї складаються iз:
запобiжних пристроїв вiдповiдно до абзацу четвертого пункту 4 Технiчного регламенту обладнання, що працює пiд тиском (далi - Технiчний регламент);
належних пристроїв монiторингу, зокрема, iндикаторiв та/або аварiйної сигналiзацiї, що дають змогу автоматично чи вручну вживати заходiв для пiдтримання обладнання, що працює пiд тиском, в межах допустимих показникiв (у разi потреби).
Запобiжнi пристрої
23. Запобiжнi пристрої повиннi:
бути спроектованими та сконструйованими для забезпечення надiйностi та придатностi для їх передбаченого використання, а також у разi потреби доцiльностi вираховування вимог щодо технiчного обслуговування та випробування пристроїв;
бути незалежними вiд iнших функцiй, якщо такi функцiї не впливають на їх захисну функцiю;
вiдповiдати належним принципам проектування для отримання вiдповiдного та надiйного захисту. Такi принципи, зокрема, включають режим безпечної роботи у разi збою, резервування, рiзнобiчнiсть i автоматичну дiагностику.
Пристрої обмеження тиску
24. Пристрої обмеження тиску повиннi бути сконструйованими таким чином, щоб тиск не перевищував максимально допустимий тиск PS; у разi потреби допускається короткочасна змiна тиску вiдповiдно до специфiкацiй, викладених у пунктi 52 цього додатка.
Пристрої контролю температури
25. Пристрої контролю температури повиннi мати вiдповiдний час спрацювання, передбачений вимогами безпеки, що вiдповiдає функцiї вимiрювання.
Зовнiшня пожежа
26. У разi потреби обладнання, що працює пiд тиском, повинне бути сконструйоване та оснащене належними пристроями або мати можливiсть оснащення таким пристроями для дотримання вимог щодо мiнiмiзацiї шкоди в разi виникнення зовнiшньої пожежi, звертаючи особливу увагу на його цiльове використання.
Виробництво
Процедури виробництва
27. Виробник повинен забезпечити компетентне виконання положень, визначених на етапi проектування, шляхом застосування доцiльних методiв i вiдповiдних процедур з урахуванням визначених аспектiв.
Пiдготовка складових частин
28. Пiдготовка складових частин, зокрема формування та пiдготовка фасок, не повинна призвести до появи дефектiв або трiщин чи змiн механiчних властивостей, що може негативно вплинути на безпечнiсть обладнання, що працює пiд тиском.
Нерознiмне з'єднання
29. Нерознiмнi з'єднання i сумiжнi зони не повиннi мати жодних поверхневих або внутрiшнiх дефектiв, що негативно впливають на безпечнiсть обладнання.
Властивостi нерознiмних з'єднань повиннi вiдповiдати мiнiмальним властивостям матерiалiв, що з'єднуються, крiм випадкiв, коли пiд час розрахунку конструкцiї спецiально враховуються iншi значення вiдповiдних властивостей.
Для обладнання, що працює пiд тиском, нерознiмне з'єднання складових частин, що забезпечують стiйкiсть до тиску обладнання, а також складових частин, що безпосередньо приєднують до них, повинне здiйснюватися квалiфiкованим персоналом вiдповiдно до належних робочих процедур.
Для обладнання, що працює пiд тиском, вiднесеного до категорiй II - IV, проводиться оцiнка вiдповiдностi технологiї виконання нерознiмних з'єднань, персоналу, який їх виконує, органiзацiєю, якою на вибiр виробника може бути:
призначений орган;
незалежна органiзацiя, визначена вiдповiдно до пункту 67 Технiчного регламенту.
З метою затвердження визначена незалежна органiзацiя проводить експертизу та випробування, передбаченi вiдповiдними нацiональними стандартами, чи аналогiчну експертизу та випробування або забезпечує їх проведення.
Неруйнiвнi випробування
30. Неруйнiвнi випробування нерознiмних з'єднань обладнання, що працює пiд тиском, проводяться квалiфiкованим персоналом. Для обладнання, що працює пiд тиском, вiднесеного до категорiй III i IV, оцiнку вiдповiдностi проводить незалежна органiзацiя, визначена вiдповiдно до пункту 67 Технiчного регламенту.
Термообробка
31. У разi коли iснує ризик того, що в процесi виробництва властивостi матерiалу змiняться настiльки, що це негативно вплине на безпечнiсть обладнання, що працює пiд тиском, на вiдповiдному етапi виготовлення необхiдно провести його термообробку.
Простежуванiсть
32. Необхiдно запровадити та дотримуватися вiдповiдних процедур iдентифiкацiї матерiалiв, з яких виготовленi складовi частини обладнання, що впливають на стiйкiсть до тиску, за допомогою вiдповiдних засобiв вiд етапу отримання матерiалiв протягом процесу виготовлення до етапу заключних випробувань виготовленого обладнання, що працює пiд тиском.
Остаточна оцiнка
33. Обладнання, що працює пiд тиском, пiдлягає остаточнiй оцiнцi.
Остаточна перевiрка
34. Обладнання, що працює пiд тиском, проходить остаточну перевiрку, що передбачає огляд та вивчення супровiдних документiв, для встановлення вiдповiдностi вимогам Технiчного регламенту. Для забезпечення безпеки остаточну перевiрку проводять всерединi та ззовнi кожної частини обладнання пiд час виробництва (зокрема, якщо перевiрка пiд час вихiдного контролю вже не є можливою).
Контрольнi випробування
35. Остаточна оцiнка обладнання, що працює пiд тиском, передбачає випробування на стiйкiсть до тиску, яке проводиться в формi випробування гiдростатичним тиском за тиску щонайменше рiвному значенню, наведеному в пунктi 53 цього додатка.
Для обладнання, що працює пiд тиском, вiднесеного до категорiї I, таке випробування може проводитися iз застосуванням статистичних методiв.
Якщо випробування гiдростатичним тиском має негативний вплив або є недоцiльним, можливе проведення iнших випробувань. Перед проведенням iнших випробувань застосовують додатковi заходи, зокрема неруйнiвнi випробування або iншi методи аналогiчної значущостi.
Перевiрка запобiжних пристроїв
36. Остаточна оцiнка агрегатiв повинна також передбачати перевiрку запобiжних пристроїв у частинi їх вiдповiдностi вимогам, зазначеним у пунктi 22 цього додатка.
Маркування та етикетування
37. Крiм маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам, передбаченого пунктами 60 - 66 Технiчного регламенту, а також iнформацiї, яку необхiдно надати вiдповiдно до пунктiв 17 i 24 Технiчного регламенту, надається така iнформацiя:
1) для всього обладнання, що працює пiд тиском:
рiк виробництва;
iдентифiкацiя обладнання, що працює пiд тиском, за його характеристиками, зокрема типом, iдентифiкацiйним номером серiї або партiї, та серiйним номером;
суттєвi максимальнi/мiнiмальнi допустимi граничнi показники;
2) залежно вiд типу обладнання, що працює пiд тиском, - додаткова iнформацiя, необхiдна для безпечного встановлення, експлуатацiї або використання та у разi потреби технiчного обслуговування i перiодичного огляду, зокрема:
об'єм (V) обладнання у лiтрах (L);
номiнальний дiаметр (DN) трубопроводiв;
застосовний випробувальний тиск PT в барах i дата;
встановлений тиск запобiжного пристрою в барах;
потужнiсть обладнання, що працює пiд тиском, кВт;
напруга живлення, В;
цiльове використання;
коефiцiєнт заповнення, кг/л;
максимальна маса заповнення, кг;
маса тари, кг;
група робочого середовища;
3) у разi потреби попередження, прикрiпленi до обладнання, що працює пiд тиском, про його неправильне використання.
Iнформацiя, зазначена в пунктi 37 цього додатка, наноситься на обладнання, що працює пiд тиском, або табличку з технiчними даними, надiйно прикрiплену до нього, крiм випадкiв, коли:
може використовуватися вiдповiдна документацiя для уникнення повторного маркування окремих частин, зокрема складових частин трубопроводiв одного i того ж агрегата;
обладнання, що працює пiд тиском, є малим за розмiрами (iнформацiя може зазначатися на етикетцi, прикрiпленiй до такого обладнання);
для маси, що заповнюється, та попереджувальних знакiв, передбачених пiдпунктом 3 цього пункту, можуть використовуватися етикетки або iншi вiдповiднi засоби за умови, що вони лишатимуться читабельними протягом належного перiоду часу.
Iнструкцiї з експлуатацiї
38. У разi надання на ринку обладнання, що працює пiд тиском, повинне супроводжуватися iнструкцiями для користувача, що мiстять всю необхiдну iнформацiю щодо безпеки, зокрема:
монтажу, в тому числi збору рiзних частин обладнання;
введення в експлуатацiю;
використання;
технiчного обслуговування, у тому числi перевiрки користувачем.
39. Iнструкцiї повиннi мiстити iнформацiю, нанесену на обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдно до пункту 37 Технiчного регламенту, крiм його серiйного номера, та в разi потреби супроводжуватися технiчною документацiєю, кресленнями i схемами, необхiдними для повного розумiння таких iнструкцiй.
40. В iнструкцiях також зазначають ризики, що виникають у зв'язку з неправильним використанням обладнання, вiдповiдно до пункту 7 цього додатка, та особливостi конструкцiї вiдповiдно до пунктiв 11 - 13 цього додатка.
Матерiали
41. Матерiали, що використовуються для виготовлення обладнання, що працює пiд тиском, повиннi бути придатними для такого застосування протягом всього запланованого строку служби, крiм випадкiв, коли передбачено їх замiну.
Зварювальнi матерiали та iншi з'єднувальнi матерiали повиннi належним чином задовольняти вимоги пункту 42, пiдпункту 1 пункту 43 та абзацу першого пункту 44 цього додатка.
42. Матерiали частин пiд тиском повиннi:
мати властивостi, що вiдповiдають всiм обґрунтовано передбаченим умовам експлуатацiї та умовам випробування, зокрема бути достатньо в'язкими та мiцними. У вiдповiдних випадках характеристики матерiалiв повиннi вiдповiдати вимогам пункту 54 цього додатка. Крiм того, матерiали обираються обережно з метою уникнення крихкого зламу; якщо необхiдно використання крихкого матерiалу, потрiбно вживати вiдповiдних заходiв;
бути достатньо стiйкими до хiмiчного впливу робочого середовища, яке мiститься в обладнаннi, що працює пiд тиском; хiмiчнi та фiзичнi властивостi матерiалу, необхiднi для безпечної експлуатацiї, не повиннi суттєво пiддаватися впливу протягом запланованого строку експлуатацiї обладнання;
не повиннi суттєво змiнюватися через старiння;
бути придатними для передбачених процедур обробки;
бути вiдiбраними для уникнення суттєвих небажаних наслiдкiв з'єднання рiзних матерiалiв.
43. Виробник обладнання, що працює пiд тиском, повинен:
1) належним чином визначити значення, необхiднi для проектних розрахункiв, наведених у пунктах 11 - 13 цього додатка, та суттєвi характеристики матерiалiв i методи їх обробки, передбаченi пунктом 42 цього додатка;
2) зазначити у технiчнiй документацiї iнформацiю про дотримання ним вимог Технiчного регламенту шляхом:
використання матерiалiв, якi вiдповiдають вимогам нацiональних стандартiв;
використання матерiалiв, на якi поширюється схвалення на використання матерiалiв обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдно до пунктiв 50 - 55 Технiчного регламенту;
оцiнювання окремих матерiалiв;
3) для обладнання, що працює пiд тиском, вiднесеного до категорiй III i IV, оцiнювання окремих матерiалiв проводить призначений орган, вiдповiдальний за процедури оцiнки вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском.
44. Виробник повинен вживати необхiдних заходiв для забезпечення вiдповiдностi матерiалiв, що використовуються, вимогам всiх необхiдних специфiкацiй. Зокрема, для всiх матерiалiв необхiдно отримувати документацiю, що укладається виробником матерiалiв та засвiдчує їх вiдповiднiсть специфiкацiям.
Для основних частин, що перебувають пiд тиском та призначаються для обладнання i визначення категорiй II - IV, таке засвiдчення має форму сертифiката контролю вiдповiдного продукту.
Якщо виробник матерiалу має належну систему забезпечення якостi, сертифiковану компетентним органом, та матерiали пройшли особливу оцiнку, сертифiкати, виданi виробником, вважаються такими, що засвiдчують вiдповiднiсть необхiдним вимогам.
Особливi вимоги до обладнання, що працює пiд тиском
45. На додаток до застосовних вимог, передбачених пунктами 1 - 4 цього додатка, зазначенi вимоги застосовуються до обладнання, що працює пiд тиском, про яке йдеться в пунктах 46 i 47 цього додатка.
Обладнання, що працює пiд тиском та пiдiгрiвається полум'ям або нагрiвається iншим способом, щодо якого iснує ризик перегрiву, передбачене пунктом 7 Технiчного регламенту
46. До обладнання, що працює пiд тиском та пiдiгрiвається полум'ям або нагрiвається iншим способом, щодо якого iснує ризик перегрiву, передбаченого пунктом 7 Технiчного регламенту, належать:
пристрої для виробництва пари та гарячої води, передбаченi пiдпунктом 2 пункту 7 Технiчного регламенту, зокрема паровi та водогрiйнi котли, що пiдiгрiваються полум'ям, пароперегрiвачi та промiжнi пароперегрiвачi, котли-утилiзатори, котли для спалювання вiдходiв, електроднi котли або котли з електричним пiдiгрiвом, автоклави, разом з оснащенням та у разi потреби власними системами очищення води та подачi палива;
обладнання для нагрiвання для технологiчних потреб, крiм нагрiвачiв води та пари, передбачене пiдпунктом 1 пункту 8 Технiчного регламенту, зокрема нагрiвачi для хiмiчних та iнших подiбних процесiв, а також обладнання, що працює пiд тиском, для харчової галузi.
Таке обладнання розраховують, проектують та будують у спосiб, який дає змогу уникнути або мiнiмiзувати ризик розгерметизацiї, зумовленої перегрiвом. У вiдповiдних випадках необхiдно забезпечити:
застосування належних засобiв захисту для обмеження експлуатацiйних параметрiв, зокрема подачi та вiдведення тепла i у разi потреби рiвня робочого середовища для уникнення ризику мiсцевого або загального перегрiву;
забезпечення мiсць вiдбору проб у разi потреби для проведення оцiнки властивостей робочого середовища з метою уникнення ризикiв, пов'язаних з вiдкладеннями та/або корозiєю;
застосування достатнiх застережних заходiв для усунення ризику пошкодження вiдкладеннями;
наявнiсть засобiв безпечного вiдведення залишкового тепла пiсля вимикання обладнання;
вжиття заходiв для запобiгання небезпечному накопиченню легкозаймистих сумiшей горючих речовин i повiтря або зворотному удару полум'я.
Трубопроводи, зазначенi у пiдпунктi 3 пункту 7 Технiчного регламенту
47. Пiд час проектування та конструювання необхiдно забезпечити:
запобiгання надмiрному навантаженню, зумовленому неприпустимим вiльним перемiщенням або прикладенням надмiрних зусиль, зокрема до фланцiв, з'єднань, сильфонiв або шлангiв, що належним чином контролюється шляхом створення опор, обмеження, закрiплення, вирiвнювання або попереднього натягу;
якщо є ймовiрнiсть виникнення конденсату всерединi трубопроводiв для газоподiбних робочих середовищ, наявнiсть засобiв осушення та видалення вiдкладень з найбiльш заглиблених частин трубопроводу з метою уникнення пошкодження гiдравлiчним ударом або корозiєю;
запобiгання пошкодженню, спричиненому турбулентнiстю або вихроутворенням вiдповiдно до пункту 19 цього додатка;
запобiгання втомi через вiбрацiю в трубах;
якщо в трубопроводах мiстяться робоче середовище групи 1, наявнiсть належних засобiв iзоляцiї вiдгалужень трубопроводiв, розмiри яких становлять суттєву загрозу;
запобiгання ненавмисному випуску робочого середовища; чiтке позначення мiсць вiдведення на однiй i тiй же сторонi трубопроводу iз зазначенням робочого середовища, що мiститься в ньому;
зазначення у технiчнiй документацiї положень та маршрутiв пiдземних трубопроводiв для полегшення безпечного проведення оглядових, iнспекцiйних та ремонтних робiт.
Особливi вимоги до обладнання, що працює пiд тиском
48. У разi коли матерiали чiтко не зазначенi, а гармонiзованi стандарти не застосовуються, виробник повинен продемонструвати, що вiн вжив необхiдних заходiв для забезпечення загального рiвня безпеки.
Положення, викладенi у цiй частинi, доповнюють суттєвi вимоги щодо безпечностi, передбаченi пунктами 1 - 47 цього додатка, для обладнання, що працює пiд тиском, до якого вони застосовуються.
Допустимi напруження
49. Позначення:
Re/t - межа текучостi, яка за розрахункової температури визначається як:
- верхня межа текучостi для матерiалу, який має нижню i верхню межi текучостi;
- 1 вiдсоток умовної межi текучостi аустенiтної сталi i нелегованого алюмiнiю;
- 0,2 вiдсотка умовної межi текучостi в iнших випадках;
Rm/20 - мiнiмальне значення межi мiцностi на розрив за температури 20°C.
Rm/t - межа мiцностi на розрив за розрахункової температури.
50. Залежно вiд матерiалу, що використовується, допустима загальна напруженiсть за переважно статичних навантажень i температур за межами дiапазону, в якому суттєво проявляється повзучiсть, не повинна перевищувати таких значень:
1) для феритової сталi, у тому числi нормалiзованої сталi (нормалiзований прокат), крiм дрiбнозернистої сталi та сталi, що пройшла спецiальну термообробку, - 2/3 вiд Re/t та 5/12 вiд Rm/20;
2) для аустенiтної сталi:
якщо її подовження пiсля розриву перевищує 30 вiдсоткiв, - 2/3 вiд Re/t, якщо її подовження пiсля розриву перевищує 35 вiдсоткiв, - 5/6 вiд Re/t та 1/3 вiд Rm/t;
3) для нелегованого i низьколегованого сталевого литва 10/19 вiд Re/t та 1/3 вiд Rm/20;
4) для алюмiнiю - 2/3 вiд Re/t;
5) для алюмiнiєвих сплавiв, крiм сплавiв дисперсiйного твердiння, - 2/3 вiд Re/t та 5/12 вiд Rm/20.
Коефiцiєнти зварювання
51. Для зварних з'єднань коефiцiєнти зварювання не повиннi перевищувати таких значень:
для обладнання, що пiдлягає руйнiвним та неруйнiвним випробуванням для пiдтвердження вiдсутностi суттєвих дефектiв всього ряду з'єднань, - 1;
для обладнання, що пiдлягає вибiрковим неруйнiвним випробуванням, - 0,85;
для обладнання, що не пiдлягає неруйнiвним випробуванням, крiм вiзуального огляду, - 0,7.
У разi потреби необхiдно брати до уваги тип напруження i механiчно-технологiчнi властивостi з'єднання.
Пристрої обмеження тиску, зокрема для посудин, що працюють пiд тиском
52. Короткочасне пiдвищення тиску, зазначене в пунктi 24 цього додатка, не повинно перевищувати 10 вiдсоткiв максимально допустимого тиску.
Гiдростатичний випробувальний тиск
53. Для посудин, що працюють пiд тиском, гiдростатичний випробувальний тиск, визначений пунктом 35 цього додатка, не повинен перевищувати таких значень:
максимальне навантаження, якому може пiддаватися обладнання, що працює пiд тиском, за експлуатацiйних умов з урахованням його максимально допустимого тиску та максимально допустимої температури, а також коефiцiєнта 1,25;
максимально допустимий тиск з урахуванням коефiцiєнта 1,43.
Характеристики матерiалу
54. Крiм випадкiв, коли вимагаються iншi значення вiдповiдно до iнших критерiїв, що беруться до уваги, сталь вважається достатньо в'язкою для задоволення вимог абзацу другого пункту 42 цього додатка, якщо пiд час випробування на розтягнення, проведеного за стандартною процедурою, її подовження пiсля розриву становить не менше 14 вiдсоткiв, а її енергiя розриву пiд час згинання, вимiряна на випробувальному зразку з V-подiбним надрiзом за ISO, становить не менше 27 Дж за температури не бiльше 20°C, але не бiльше, нiж найнижча передбачена робоча температура.
Додаток 2 до Технiчного регламенту |
ДIАГРАМИ
оцiнки вiдповiдностi
1. У дiаграмах наведенi такi посилання на категорiї модулiв:
I | - | модуль A; |
II | - | модулi A2, D1, E1; |
III | - | модулi В (тип проекту), D, B (тип проекту), F, B (тип виробництва), E, B (тип виробництва) i C2, H; |
IV | - | модулi В (тип виробництва), D, B (тип виробництва) i F, G, H1; |
2. Запобiжнi пристрої, визначенi пунктом 3 та зазначенi в пiдпунктi 4 пункту 7 Технiчного регламенту обладнання, що працює пiд тиском (далi - Технiчний регламент), вiднесенi до категорiї IV. У виняткових випадках запобiжнi пристрої, виготовленi для конкретного обладнання, можуть класифiкуватися за тiєю ж категорiєю, що i обладнання, яке вони захищають.
3. Прилади, що працюють пiд тиском, визначенi пунктом 3 Технiчного регламенту та зазначенi в пiдпунктi 4 пункту 7 Технiчного регламенту, класифiкуються на основi:
їх максимально допустимого тиску PS;
їх мiсткостi (V) або номiнального дiаметру (DN) у разi потреби;
групи робочого середовища, для якого вони призначенi.
Для визначення категорiї оцiнки вiдповiдностi посудин або трубопроводiв використовується вiдповiдна дiаграма.
Якщо мiсткiсть i номiнальний дiаметр використовуються згiдно з абзацом третiм пункту 3 цього додатка, обладнання, що працює пiд тиском, класифiкують за найвищою категорiєю.
4. Межi роздiлiв, наведенi на дiаграмах оцiнки вiдповiдностi, вказують на верхню межу значень для кожної категорiї.
Дiаграма 1
В особливих випадках посудини, що мiстять нестабiльнi гази та вiдносяться до категорiї I або II вiдповiдно до дiаграми 1, вiдносяться до категорiї III.
Дiаграма 2
В особливих випадках переноснi вогнегасники та балони для дихального обладнання вiдносяться до категорiї III.
Дiаграма 3
Дiаграма 4
В особливих випадках агрегати, призначенi для виробництва гарячої води, зазначенi в пiдпунктi 1 пункту 8 Технiчного регламенту, проходять дослiдження зразка (модуль В (тип проекту) для перевiрки вiдповiдностi суттєвим вимогам пунктiв 22 - 25, 38 - 40, абзацiв шостого та дев'ятого пункту 46 додатка 1 до Технiчного регламенту або процедуру вiдповiдностi на основi цiлковитого забезпечення якостi (модуль H).
Дiаграма 5
В особливих випадках конструкцiя автоклавiв повинна проходити процедуру оцiнки вiдповiдностi, аналогiчну одному з модулiв категорiї III.
Дiаграма 6
В особливих випадках трубопроводи, що призначенi для нестабiльних газiв та вiдносяться до категорiї I або II вiдповiдно до дiаграми 6, вiдносяться до категорiї III.
Дiаграма 7
В особливих випадках всi трубопроводи з робочим середовищем, температура якого перевищує 350°C, якi вiдносяться до категорiї II вiдповiдно до дiаграми 7, вiдносяться до категорiї III.
Дiаграма 8
Дiаграма 9
Додаток 3 до Технiчного регламенту |
ПРОЦЕДУРИ
оцiнки вiдповiдностi
Модуль A (внутрiшнiй контроль виробництва)
1. Внутрiшнiй контроль виробництва є процедурою оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, передбаченi в пунктах 2 - 5 цього додатка, а також гарантує i заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що обладнання, що працює пiд тиском, та агрегати (далi - обладнання, що працює пiд тиском) вiдповiдають вимогам Технiчного регламенту обладнання, що працює пiд тиском (далi - Технiчний регламент).
Технiчна документацiя
2. Виробник розробляє технiчну документацiю, яка повинна давати можливiсть оцiнити вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдним вимогам, а також включає опис проведення i результати належного аналiзу та оцiнки ризику (ризикiв). У технiчнiй документацiї повиннi зазначатися застосовнi вимоги та пов'язанi з проведенням оцiнки вiдповiдностi питання проектування, виробництва i функцiонування продукцiї. Технiчна документацiя повинна мiстити, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв, контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та/або iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй, описи рiшень, прийнятих з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту, де такi гармонiзованi стандарти не застосованi. У разi застосування не в повному обсязi нацiональних стандартiв, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, у технiчнiй документацiї зазначаються їх частини, якi застосованi;
результати виконаних проектних розрахункiв, проведених дослiджень;
протоколи випробувань.
Виробництво
3. Виробник вживає всiх необхiдних заходiв для того, щоб виробничий процес та його монiторинг забезпечували вiдповiднiсть виготовленого обладнання, що працює пiд тиском, технiчнiй документацiї, зазначенiй у пунктi 2 цього додатка, та вимогам Технiчного регламенту, що застосовується до нього.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
4. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам на кожну одиницю обладнання, що працює пiд тиском, що вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту.
5. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для моделi обладнання, що працює пiд тиском, та зберiгає її разом з технiчною документацiєю для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля ведення в обiг обладнання, що працює пiд тиском. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається обладнання, що працює пiд тиском, для якого її складено.
На обґрунтований запит копiя декларацiї про вiдповiднiсть надається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду.
Уповноважений представник
6. Обов'язки виробника, викладенi у пунктах 4 i 5 цього додатка, може виконати його уповноважений представник вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Модуль A2 (внутрiшнiй контроль виробництва з проведенням перевiрок обладнання, що працює пiд тиском, якi проводять пiд наглядом через певнi iнтервали часу)
7. Внутрiшнiй контроль виробництва з проведенням перевiрок обладнання, що працює пiд тиском, якi проводять пiд наглядом через певнi iнтервали часу, є процедурою оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує зобов'язання, визначенi пунктами 8 - 12 цього додатка, а також забезпечує та декларує пiд свою повну вiдповiдальнiсть, що вiдповiдне обладнання, що працює пiд тиском, задовольняє вимоги Технiчного регламенту.
Технiчна документацiя
8. Виробник складає технiчну документацiю, яка повинна давати можливiсть оцiнити вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдним вимогам, а також включає належний аналiз та оцiнку ризику (ризикiв). У технiчнiй документацiї повиннi зазначатися застосовнi вимоги та пов'язанi з проведенням оцiнки вiдповiдностi питання проектування, виробництва i функцiонування обладнання, що працює пiд тиском. Технiчна документацiя повинна мiстити, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв, контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та/або iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, а в разi, коли зазначенi стандарти не застосованi, - описи рiшень, прийнятих з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту. У разi застосування не в повному обсязi нацiональних стандартiв, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, у технiчнiй документацiї повиннi зазначатися їх частини, якi застосованi;
результати проектних розрахункiв, проведених експертиз;
протоколи випробувань.
Виробництво
9. Виробник вживає всiх необхiдних заходiв для того, щоб виробничий процес та його монiторинг забезпечували вiдповiднiсть виготовленого обладнання, що працює пiд тиском, технiчнiй документацiї, зазначенiй у пунктi 8 цього додатка, та вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до нього.
Остаточна оцiнка та перевiрки обладнання, що працює пiд тиском
10. Виробник проводить остаточну оцiнку обладнання, що працює пiд тиском, монiторинг якого здiйснюється шляхом проведення позапланових перевiрок призначеним органом, обраним виробником.
Призначений орган повинен проводити перевiрки продукцiї або забезпечувати проведення таких перевiрок через певнi iнтервали часу, визначенi таким органом, з метою перевiрки якостi внутрiшнiх перевiрок обладнання, що працює пiд тиском, беручи до уваги, зокрема, технологiчну складнiсть обладнання, кiлькiсть виробiв.
Пiд час позапланових перевiрок призначений орган:
визначає фактичне проведення виробником остаточної оцiнки вiдповiдно до пунктiв 33 - 36 додатка 1 до Технiчного регламенту;
вiдбирає зразки обладнання, що працює пiд тиском, на виробництвi чи в складських примiщеннях для проведення перевiрок. Призначений орган оцiнює кiлькiсть одиниць обладнання для зразка та необхiднiсть проведення або забезпечення проведення остаточної оцiнки для таких зразкiв обладнання, що працює пiд тиском, або їх частини.
Процедура вiдбирання зразкiв, що повинна бути застосована, призначена для здiйснення процесу виробництва обладнання, що працює пiд тиском, у допустимих межах для забезпечення вiдповiдностi обладнання.
Якщо одна або кiлька одиниць обладнання, що працює пiд тиском, не є вiдповiдними, призначений орган вживає необхiдних заходiв.
Виробник пiд вiдповiдальнiсть призначеного органу наносить iдентифiкацiйний номер призначеного органу пiд час виробничого процесу.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
11. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам на кожну одиницю обладнання, що працює пiд тиском, що задовольняє застосовнi вимоги Технiчного регламенту.
12. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для моделi обладнання, що працює пiд тиском, та зберiгає її разом з технiчною документацiєю для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, яка дає змогу iдентифiкувати обладнання, що працює пiд тиском, для якого її складено.
На обґрунтований запит копiя декларацiї про вiдповiднiсть надається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду.
Уповноважений представник
13. Обов'язки виробника, викладенi у пунктах 11, 12 цього додатка, можуть бути виконанi його уповноваженим представником вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Модуль B (експертиза типу - типу виробництва)
14. Експертиза типу - типу виробництва є частиною процедури оцiнки вiдповiдностi, пiд час проведення якої призначений орган дослiджує технiчний проект обладнання, що працює пiд тиском, i перевiряє та засвiдчує, що такий технiчний проект вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту.
15. Експертиза типу - типу виробництва складається з оцiнки вiдповiдностi технiчного проекту обладнання, що працює пiд тиском, шляхом перевiрки технiчної документацiї та пiдтвердних доказiв, зазначених у пунктi 16 цього додатка, та перевiрки зразка, що є репрезентативним для виробництва обладнання, що працює пiд тиском.
16. Виробник подає призначеному органу за своїм вибором заявку на проведення експертизи типу, яка повинна включати:
найменування та адресу виробника та у разi, коли заявка подана уповноваженим представником, - також його найменування та адресу;
письмову заяву про те, що така заявка не подана iншому призначеному органу;
технiчну документацiю.
Технiчна документацiя дає можливiсть оцiнити вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, застосовним вимогам Технiчного регламенту, а також включає результати належного аналiзу та оцiнки ризику (ризикiв). У технiчнiй документацiї повиннi зазначатися застосовнi вимоги та пов'язанi з проведенням оцiнки вiдповiдностi питання проектування, виробництва i функцiонування обладнання, що працює пiд тиском. Технiчна документацiя повинна мiстити, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв, контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та/або iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, а в разi, коли зазначенi стандарти не застосованi, - описи рiшень, прийнятих з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту. У разi застосування не в повному обсязi нацiональних стандартiв, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, у технiчнiй документацiї повиннi зазначатися їх частини, якi застосованi;
результати проектних розрахункiв, проведених експертиз;
протоколи випробувань;
iнформацiю щодо випробувань, передбачених для виробництва;
iнформацiю щодо квалiфiкацiї або атестацiї персоналу згiдно з вимогами пунктiв 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту;
репрезентативнi зразки для передбаченого виробу.
Зразок може охоплювати кiлька модифiкацiй обладнання, що працює пiд тиском, за умови, що рiзниця мiж модифiкацiями не впливає на рiвень безпеки.
Призначений орган може вимагати:
додатковi зразки, якщо це необхiдно для проведення випробувань;
пiдтверднi докази вiдповiдностi рiшення технiчного проекту.
Пiдтвердними доказами є документи, що використанi, зокрема, у разi, коли вiдповiднi нацiональнi стандарти не застосованi в повному обсязi. Пiдтверднi докази включають у разi потреби результати випробувань, проведених вiдповiдною лабораторiєю виробника iз застосуванням iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй або iншою випробувальною лабораторiєю вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть.
17. Призначений орган:
1) проводить експертизу технiчної документацiї та пiдтвердних доказiв для визначення адекватностi технiчного проекту обладнання, що працює пiд тиском, та виробничих процесiв, зокрема:
проводить оцiнку матерiалiв якщо вони не вiдповiдають застосовним нацiональним стандартам або схвалення на використання матерiалiв, та перевiрку сертифiката, виданого виробником матерiалу вiдповiдно до пункту 44 додатка 1 до Технiчного регламенту;
затверджує процедуру для виконання нерознiмного з'єднання частин обладнання, що працює пiд тиском, або перевiряє, чи вони затвердженi ранiше вiдповiдно до пункту 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
переконується, що персонал, який виконує нерознiмнi з'єднання частин обладнання, що працює пiд тиском, та здiйснює неруйнiвний контроль, має вiдповiдну квалiфiкацiю або атестацiю згiдно з пунктами 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту;
2) перевiряє вiдповiднiсть виготовлення зразка (зразкiв) технiчнiй документацiї та визначає елементи зразка (зразкiв), що спроектованi згiдно iз застосовними положеннями вiдповiдних нацiональних стандартiв та/або технiчних специфiкацiй, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, а також елементи, що спроектованi без застосування вiдповiдних положень зазначених стандартiв;
3) проводить належнi дослiдження i випробування для перевiрки правильностi застосування рiшень, якщо виробник застосував рiшення, визначенi у вiдповiдних нацiональних стандартах та/або технiчних специфiкацiях, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам;
4) проводить належнi дослiдження i випробування для перевiрки вiдповiдностi прийнятих виробником рiшень вiдповiдним суттєвим вимогам Технiчного регламенту, якщо не застосованi рiшення, визначенi у вiдповiдних нацiональних стандартах, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам;
5) узгоджує з виробником мiсце проведення перевiрок та випробувань.
18. Призначений орган складає звiт про оцiнювання, в якому зазначаються данi про дiяльнiсть, що провадиться згiдно з пунктом 17 цього додатка, та її результати. Призначений орган оприлюднює (в повному чи неповному обсязi) змiст зазначеного звiту лише за згодою виробника.
19. У разi коли типовий зразок вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту, призначений орган видає виробнику сертифiкат експертизи типу. Сертифiкат є дiйсним протягом 10 рокiв з можливiстю поновлення, в якому зазначаються найменування та адреса виробника, висновки дослiдження, умови чинностi сертифiката (у разi наявностi) та данi, необхiднi для iдентифiкацiї затвердженого типу.
До сертифiката експертизи типу можуть додаватися один чи бiльше додаткiв. Призначений орган зберiгає копiю сертифiката експертизи типу, додаткiв i доповнень до нього.
Сертифiкат та додатки до нього повиннi мiстити всю iнформацiю, що дасть змогу оцiнювати вiдповiднiсть виготовленого обладнання, що працює пiд тиском, дослiдженому типу та здiйснювати контроль пiд час експлуатацiї.
У разi коли тип не вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту, призначений орган вiдмовляє у видачi сертифiката експертизи типу та iнформує про це заявника з обґрунтуванням своєї вiдмови.
20. Призначений орган повинен постiйно вiдслiдковувати змiни в загальновизнаному сучасному станi розвитку технiки, якi свiдчать про те, що затверджений тип може не вiдповiдати застосовним вимогам Технiчного регламенту, та повинен визначити потребу в подальшому дослiдженнi таких змiн. У разi коли зазначенi змiни потребують подальшого дослiдження, призначений орган повинен повiдомити про це виробнику.
Виробник повинен iнформувати призначений орган, який зберiгає технiчну документацiю, що стосується сертифiката експертизи типу, про усi модифiкацiї для затвердженого типу, якi можуть вплинути на вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, суттєвим вимогам щодо безпечностi Технiчного регламенту чи умовам щодо чинностi сертифiката. Такi змiни вимагають додаткового затвердження у формi доповнення до сертифiката експертизи типу.
21. Кожен призначений орган повинен iнформувати орган, що призначає, про виданi або скасованi ним сертифiкати експертизи типу та/або доповнення до них, а також перiодично або на запит подавати органам, що призначають, iнформацiю про вiдмову у видачi сертифiкатiв та/або доповнень до них, дiю яких вiн зупинив або iншим чином обмежив.
Кожен призначений орган повинен iнформувати iншi призначенi органи про сертифiкати експертизи типу та/або доповнення до них, у видачi яких вiн вiдмовив, якi ним скасованi, дiю яких вiн зупинив чи iншим чином обмежив, а також на запит - про сертифiкати та/або доповнення до них, якi вiн видав.
Орган, що призначає, вiдповiднi органи державного ринкового нагляду та iншi призначенi органи мають право на запити одержувати копiю сертифiкатiв експертизи типу та/або доповнень до них. Орган, що призначає, та вiдповiднi органи державного ринкового нагляду мають право одержувати копiю технiчної документацiї та результати дослiджень, проведених призначеним органом. Призначений орган зберiгає копiю сертифiката експертизи типу - типу виробництва, додатки та доповнення до нього, а також технiчний файл, у тому числi документацiю, надану виробником, до закiнчення строку дiї сертифiката.
22. Виробник зберiгає копiю сертифiката експертизи типу - типу виробництва, додатки та доповнення до нього разом з технiчною документацiєю для надання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв з дати введення в обiг на ринку обладнання, що працює пiд тиском.
23. Уповноважений представник виробника може подати заявку, передбачену пунктом 16 цього додатка, та виконувати зобов'язання, викладенi в пунктах 20 i 22 цього додатка, за умови, що вони зазначенi в документi, що пiдтверджує його повноваження.
Експертиза типу - типу проекту
24. Експертиза типу - типу проекту є частиною процедури оцiнки вiдповiдностi, пiд час якої призначений орган розглядає технiчний проект обладнання, що працює пiд тиском, i перевiряє та засвiдчує, що технiчний проект обладнання вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту.
25. Експертиза типу - типу проекту складається з оцiнки вiдповiдностi технiчного проекту обладнання, що працює пiд тиском, що проводиться шляхом експертизи технiчної документацiї та пiдтвердних доказiв, зазначених у пунктi 26 цього додатка, без проведення експертизи зразка.
Метод експериментального проектування, передбачений пунктом 14 додатка 1 до Технiчного регламенту, не повинен використовуватися щодо цього модуля.
26. Виробник подає лише одному призначеному органу за своїм вибором заявку на проведення експертизи типу, яка повинна включати:
найменування та адресу виробника та у разi, коли заявка подана уповноваженим представником, - також його найменування та адресу;
письмову заяву про те, що така заявка не подана iншому призначеному органу;
технiчну документацiю.
Технiчна документацiя дає можливiсть оцiнити вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, застосовним вимогам Технiчного регламенту, а також включає результати належного аналiзу та оцiнки ризику (ризикiв). У технiчнiй документацiї повиннi зазначатися застосовнi вимоги та пов'язанi з проведенням оцiнки вiдповiдностi питання проектування, виробництва i функцiонування обладнання, що працює пiд тиском. Технiчна документацiя повинна мiстити, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв, контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та/або iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, а в разi, коли зазначенi стандарти не застосованi, - описи рiшень, прийнятих з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту. У разi застосування не в повному обсязi нацiональних стандартiв, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, у технiчнiй документацiї повиннi зазначатися їх частини, якi застосованi;
результати проектних розрахункiв, проведених експертиз;
iнформацiю про квалiфiкацiю або атестацiю персоналу згiдно з вимогами пунктiв 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту;
пiдтверднi докази вiдповiдностi рiшення технiчного проекту.
Пiдтвердними доказами є документи, що використанi, зокрема, у разi, коли вiдповiднi нацiональнi стандарти не застосованi в повному обсязi. Пiдтверднi докази повиннi включати у разi потреби результати випробувань, проведених вiдповiдною лабораторiєю виробника або iншою випробувальною лабораторiєю вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть.
Заявка може охоплювати кiлька модифiкацiй обладнання, що працює пiд тиском, за умови, що рiзниця мiж модифiкацiями не впливає на рiвень безпеки.
27. Призначений орган:
1) проводить експертизу технiчної документацiї та пiдтвердних доказiв для визначення адекватностi технiчного проекту продукцiї, зокрема:
проводить оцiнку матерiалiв, якщо вони не вiдповiдають застосовним нацiональним стандартам або схваленню на використання матерiалiв;
затверджує процедури для виконання нерознiмного з'єднання частин обладнання, що працює пiд тиском, або перевiряє, чи вони затвердженi ранiше вiдповiдно до пункту 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
2) проводить належнi дослiдження для перевiрки правильностi застосування рiшень, якщо виробник застосував рiшення, визначенi у вiдповiдних нацiональних стандартах, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам;
3) проводить належнi дослiдження для перевiрки вiдповiдностi прийнятих виробником рiшень вiдповiдним суттєвим вимогам Технiчного регламенту, якщо не застосованi рiшення, визначенi у вiдповiдних нацiональних стандартах, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам.
28. Призначений орган складає звiт про оцiнювання, в якому зазначаються данi про дiяльнiсть, що провадиться згiдно з пунктом 27 цього додатка, та її результати. Призначений орган оприлюднює (в повному чи неповному обсязi) змiст зазначеного звiту лише за згодою виробника.
29. У разi коли проект вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту, призначений орган повинен видати виробнику сертифiкат експертизи типу - типу проекту. Сертифiкат є дiйсним протягом 10 рокiв з можливiстю поновлення та повинен мiстити найменування та адресу виробника, висновки перевiрки, умови (у разi наявностi), за яких такий сертифiкат є дiйсним, та данi, необхiднi для iдентифiкацiї схваленої конструкцiї.
До сертифiката експертизи типу можуть додаватися один чи бiльше додаткiв. Призначений орган зберiгає копiю сертифiката експертизи типу, додаткiв i доповнень до нього.
Сертифiкат та додатки до нього повиннi мiстити всю вiдповiдну iнформацiю, що дасть змогу оцiнювати вiдповiднiсть виготовленого обладнання, що працює пiд тиском, дослiдженому типу проекту та здiйснювати контроль пiд час його експлуатацiї.
У разi коли тип проекту не вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту, призначений орган вiдмовляє у видачi сертифiката експертизи типу - типу проекту, та iнформує про це заявника з обґрунтуванням вiдмови.
30. Призначений орган повинен бути iнформованим про змiни в загальновизнаному сучасному станi технiчного розвитку, якi вказують на те, що схвалений проект бiльше не може вiдповiдати застосовним вимогам Технiчного регламенту, та повинен визначити потребу в подальшому дослiдженнi таких змiн. У разi коли зазначенi змiни потребують подальшого дослiдження, призначений орган повинен повiдомити про це виробнику.
Виробник повинен iнформувати призначений орган, який зберiгає технiчну документацiю, що стосується сертифiката експертизи типу - типу проекту, про усi модифiкацiї для затвердженого проекту, якi можуть вплинути на вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, суттєвим вимогам щодо безпечностi Технiчного регламенту чи умовам щодо чинностi сертифiката. Такi модифiкацiї вимагають додаткового затвердження у формi доповнення до сертифiката експертизи типу - типу проекту.
31. Кожен призначений орган повинен iнформувати iншi призначенi органи про сертифiкати експертизи типу та/або доповнення до них, у видачi яких вiн вiдмовив, якi вiн скасував, дiю яких вiн зупинив чи iншим чином обмежив, а також на запит - про сертифiкати та/або доповнення до них, якi вiн видав.
32. Орган, що призначає, вiдповiднi органи державного ринкового нагляду та iншi призначенi органи мають право на запити одержувати копiю сертифiкатiв експертизи типу - типу проекту та/або доповнень до них. Орган, що призначає, та вiдповiднi органи державного ринкового нагляду мають право одержувати копiю технiчної документацiї та результати випробувань, проведених призначеним органом. Призначений орган зберiгає копiю сертифiката експертизи типу - типу проекту, додатки та доповнення до нього, а також технiчний файл, у тому числi документацiю, надану виробником, до закiнчення строку дiї сертифiката.
33. Виробник зберiгає копiю сертифiката експертизи типу - типу проекту, додатки та доповнення до нього разом з технiчною документацiєю для надання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском.
Модуль C2 (вiдповiднiсть типу на основi внутрiшнього контролю виробництва з проведенням перевiрок обладнання, що працює пiд тиском, пiд наглядом через певнi iнтервали часу)
34. Вiдповiднiсть типу на основi внутрiшнього контролю виробництва з проведенням перевiрок обладнання, що працює пiд тиском, пiд наглядом через певнi iнтервали часу є частиною процедури оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, викладенi в пунктах 35 - 38 цього додатка, та гарантує i заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдає типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, i задовольняє застосовнi до нього вимоги Технiчного регламенту.
Виробництво
35. Виробник вживає всiх необхiдних заходiв для того, щоб процес виробництва та його монiторинг забезпечували вiдповiднiсть виготовленого обладнання, що працює пiд тиском, типу, зазначеному в сертифiкатi експертизи типу, та вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до нього.
Остаточна оцiнка та перевiрки обладнання, що працює пiд тиском
36. Призначений орган, за вибором виробника, проводить перевiрки продукцiї або доручає проведення таких перевiрок через певнi iнтервали часу, визначенi органом, з метою перевiрки якостi внутрiшнiх перевiрок обладнання, що працює пiд тиском, з урахуванням, зокрема, технологiчної складностi продукцiї та обсягу виробництва.
Призначений орган перевiряє фактичне проведення виробником остаточної оцiнки вiдповiдно до пунктiв 33 - 36 додатка 1 до Технiчного регламенту.
З метою перевiрки вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдним вимогам Технiчного регламенту адекватна вибiрка готової продукцiї, вiдiбраної призначеним органом на мiсцi перед введенням в обiг, дослiджується та пiдлягає проведенню належних випробувань, якi визначенi у вiдповiдних частинах нацiональних стандартiв та/або технiчних специфiкацiях, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, суттєвим вимогам, або рiвноцiнних випробувань.
Призначений орган оцiнює обсяг виробництва обладнання для зразка та визначає необхiднiсть проведення або забезпечення проведення остаточної оцiнки чи її частини для зразкiв обладнання, що працює пiд тиском.
У разi коли вибiрка не вiдповiдає прийнятому рiвню якостi, призначений орган повинен вжити необхiдних заходiв.
Процедура вiдбирання зразкiв, що повинна бути застосована, призначена для визначення того, чи здiйснюється процес виробництва обладнання, що працює пiд тиском, в прийнятних межах з метою забезпечення вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском.
У разi коли випробування проводить призначений орган, виробник пiд вiдповiдальнiсть такого органу наносить у процесi виробництва його iдентифiкацiйний номер на продукцiю.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
37. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам на кожну одиницю, що вiдповiдає типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, i застосовним вимогами Технiчного регламенту.
38. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для моделi обладнання, що працює пiд тиском, та зберiгає її для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, яка дає змогу iдентифiкувати модель обладнання, що працює пiд тиском, для якої її складено.
На обґрунтований запит копiя декларацiї про вiдповiднiсть подається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду.
Уповноважений представник
39. Обов'язки виробника, викладенi у пунктах 37, 38 цього додатка, може виконувати його уповноважений представник вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Модуль D (вiдповiднiсть типу на основi забезпечення якостi виробничого процесу)
40. Вiдповiднiсть типу на основi забезпечення якостi виробничого процесу є частиною процедури оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, зазначенi в пунктах 41, 51, 52 цього додатка, та гарантує i заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдає типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до нього.
Виробництво
41. Виробник забезпечує функцiонування схваленої системи управлiння якiстю для виробництва, контролю та проведення випробувань готової продукцiї згiдно з пунктами 42 - 46 цього додатка, а також пiдлягає нагляду згiдно з пунктами 47 - 50 цього додатка.
Система управлiння якiстю
42. Виробник подає обраному ним призначеному органу заявку на проведення оцiнки системи управлiння якiстю стосовно вiдповiдного обладнання, що працює пiд тиском, яка повинна включати:
найменування та адресу виробника, а в разi подання заявки уповноваженим представником - також його найменування та адресу;
письмову заяву про те, що така заявка не подана iншому призначеному органу;
усю вiдповiдну iнформацiю щодо передбаченої категорiї обладнання;
документацiю стосовно системи управлiння якiстю;
технiчну документацiю щодо затвердженого типу та копiю сертифiката експертизи типу.
43. Система управлiння якiстю повинна забезпечувати вiдповiднiсть продукцiї типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до зазначеної продукцiї.
Усi прийнятi виробником елементи, вимоги та положення системи управлiння якiстю повиннi бути систематично i упорядковано задокументованi у виглядi правил, методик, процедур та iнструкцiй, викладених у письмовiй формi. Документацiя стосовно системи управлiння якiстю повинна давати можливiсть однозначно тлумачити програми, плани, настанови i протоколи (записи) щодо якостi.
Зокрема, документацiя повинна мiстити належний опис:
цiлей у сферi якостi та органiзацiйної структури, обов'язкiв i повноважень керiвництва стосовно якостi обладнання, що працює пiд тиском;
вiдповiдних методiв виробництва, контролю якостi та забезпечення якостi, процесiв та системних заходiв, зокрема процедур, що використовуються для виконання нерознiмних з'єднань частин вiдповiдно до пункту 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
дослiджень i випробувань, якi будуть проводитися до, пiд час та пiсля виробництва продукцiї, а також перiодичностi їх проведення;
документальних пiдтверджень в рамках системи управлiння якiстю, таких як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї або атестацiї вiдповiдного персоналу, зокрема тих працiвникiв, що виконують нерознiмнi з'єднання частин, неруйнiвнi випробування вiдповiдно до пунктiв 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту;
засобiв монiторингу, якi дають змогу контролювати досягнення необхiдної якостi та ефективне функцiонування системи управлiння якiстю.
44. Призначений орган оцiнює систему управлiння якiстю з метою визначення її вiдповiдностi вимогам, зазначеним у пунктi 43 цього додатка.
Призначений орган робить припущення, яке визнається достовiрним, поки не буде доведено iнше, про вiдповiднiсть таким вимогам тих елементiв системи управлiння якiстю, що вiдповiдають вимогам вiдповiдного нацiонального стандарту з перелiку нацiональних стандартiв.
Група аудиту повинна мати досвiд роботи в сферi управлiння якiстю та не менш як одного члена з досвiдом оцiнювання у сферi вiдповiдної технологiї обладнання, що працює пiд тиском, а також є обiзнаним iз застосовними вимогами Технiчного регламенту. Проведення аудиту включає вiдвiдування виробника для проведення оцiнки.
Група аудиту вивчає технiчну документацiю, зазначену в абзацi шостому пункту 42 цього додатка, з метою перевiрити спроможностi виробника iдентифiкувати вiдповiднi вимоги Технiчного регламенту та проводити необхiднi дослiдження для забезпечення вiдповiдностi продукцiї таким вимогам.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки аудиту та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
45. Виробник повинен виконувати обов'язки, пов'язанi iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю, i пiдтримувати її в адекватному та ефективному станi.
46. Виробник зобов'язаний iнформувати призначений орган, який схвалив систему управлiння якiстю, про намiри щодо внесення змiн до системи управлiння якiстю.
Призначений орган оцiнює запропонованi змiни та приймає рiшення щодо здатностi змiненої системи управлiння якiстю надалi вiдповiдати вимогам, зазначеним у пунктi 43 цього додатка, або щодо необхiдностi проведення повторної оцiнки.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки дослiдження та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
Нагляд пiд вiдповiдальнiстю призначеного органу
47. Метою нагляду є перевiрка виконання виробником обов'язкiв, пов'язаних iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю.
48. Для цiлей нагляду виробник зобов'язаний надавати призначеному органу доступ до мiсць виробництва, контролю, проведення випробувань i зберiгання продукцiї, а також усю необхiдну iнформацiю, зокрема:
документацiю стосовно системи управлiння якiстю;
документальнi пiдтвердження в рамках системи управлiння якiстю, такi як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї вiдповiдного персоналу тощо.
49. Призначений орган повинен проводити перiодичнi аудиторськi перевiрки, щоб пересвiдчитися в тому, що виробник пiдтримує та застосовує систему управлiння якiстю, i надає виробниковi аудиторський звiт. Регулярнiсть проведення перiодичних аудиторських перевiрок повинна бути такою, щоб повторна оцiнка проводилася кожнi три роки.
50. Крiм перiодичних аудиторських перевiрок, призначений орган може проводити позаплановi аудити виробника. Потреба в таких додаткових аудитах та регулярнiсть їх проведення визначається на основi системи контролю вiдвiдування, яку використовує призначений орган. Зокрема, в системi контролю вiдвiдування потрiбно враховувати такi фактори:
категорiю обладнання, що працює пiд тиском;
результати попереднiх наглядових вiдвiдувань;
потребу у вiдслiдковуваннi коригувальних заходiв;
особливi умови, пов'язанi iз затвердженням системи, у разi потреби;
значнi змiни в органiзацiї, полiтицi або методах виробництва.
Пiд час таких вiдвiдувань призначений орган у разi потреби може проводити випробування продукцiї або доручати їх проведення з метою перевiрки правильностi функцiонування системи управлiння якiстю. Призначений орган надає виробнику звiт про вiдвiдування, а в разi проведення випробувань продукцiї - також протокол випробувань.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
51. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам та пiд вiдповiдальнiсть призначеного органу, зазначеного в пунктi 42 цього додатка, його iдентифiкацiйний номер на кожну одиницю обладнання, що працює пiд тиском, яка вiдповiдає типу, наведеному в сертифiкатi експертизи типу, i застосовним вимогам Технiчного регламенту.
52. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для кожної моделi обладнання, що працює пiд тиском, та зберiгає її для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, яка дає змогу iдентифiкувати модель продукцiї, для якої її складено.
На обґрунтований запит копiя декларацiї про вiдповiднiсть надається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду.
53. Протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском, виробник зберiгає для подання на запити органiв державних ринкового нагляду:
документацiю, зазначену в пунктi 42 цього додатка;
iнформацiю про змiни, зазначенi в пунктi 46 цього додатка, що схваленi;
рiшення та звiти призначеного органу, зазначенi в пунктах 44, 46, 49 i 50 цього додатка.
54. Кожен призначений орган повинен iнформувати орган, що призначає, про виданi або скасованi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю, а також перiодично чи на запит органу, що призначає, подавати йому iнформацiю про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи та документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, дiю яких вiн зупинив чи щодо яких встановив iншi обмеження.
Кожен призначений орган повинен iнформувати iншi призначенi органи про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, про документи щодо схвалення системи, дiю яких вiн зупинив, якi вiн скасував чи щодо яких встановив iншi обмеження, а на запит - також про виданi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю.
Уповноважений представник
55. Обов'язки виробника, викладенi в пунктах 42, 46, 51 - 53 цього додатка, може виконувати уповноважений представник виробника вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Модуль D1 (забезпечення якостi процесу виробництва)
56. Забезпечення якостi процесу виробничого процесу є процедурою оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, передбаченi пунктами 57, 59 i 62 цього додатка, а також гарантує та заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що вiдповiдне обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту.
Технiчна документацiя
57. Виробник розробляє технiчну документацiю, яка дає можливiсть оцiнити вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдним вимогам, а також мiстить результати належного аналiзу та оцiнки ризику (ризикiв). Технiчна документацiя визначає застосовнi вимоги та передбачає проектування, виробництво та експлуатацiю виробу. Технiчна документацiя мiстить, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв, контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та/або iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, а в разi, коли зазначенi стандарти не застосованi, - описи рiшень, прийнятих з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту. У разi застосування не в повному обсязi нацiональних стандартiв, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, у технiчнiй документацiї повиннi зазначатися їх частини, якi застосованi;
результати виконаних проектних розрахункiв, проведених дослiджень;
протоколи випробувань.
58. Виробник зберiгає технiчну документацiю для подання на запити вiдповiдних органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка моделi обладнання, що працює пiд тиском.
Виробництво
59. Виробник забезпечує функцiонування схваленої системи управлiння якiстю для виробництва, контролю та проведення випробувань готової продукцiї згiдно з пунктом 60 - 64 цього додатка, а також пiдлягає нагляду вiдповiдно до пункту 65 - 68 цього додатка.
Система управлiння якiстю
60. Виробник подає обраному ним призначеному органу заявку на проведення оцiнки системи управлiння якiстю стосовно вiдповiдного обладнання, що працює пiд тиском, яка повинна включати:
найменування та адресу виробника, а в разi подання заявки уповноваженим представником - також його найменування та адресу;
письмову заяву про те, що така заявка не подана iншому призначеному органу;
всю вiдповiдну iнформацiю щодо передбаченої категорiї обладнання, що працює пiд тиском;
документацiю стосовно системи управлiння якiстю;
технiчну документацiю, зазначену в пунктi 57 цього додатка.
61. Система управлiння якiстю повинна забезпечувати вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до такого обладнання.
Усi прийнятi виробником елементи, вимоги та положення системи управлiння якiстю повиннi бути систематично i упорядковано задокументованi у виглядi правил, методик, процедур та iнструкцiй, викладених у письмовiй формi. Документацiя стосовно системи управлiння якiстю повинна давати можливiсть однозначно тлумачити програми, плани, настанови i протоколи (записи) щодо якостi.
Зокрема, документацiя повинна мiстити належний опис:
цiлей у сферi якостi та органiзацiйної структури, обов'язкiв i повноважень керiвництва стосовно якостi обладнання, що працює пiд тиском;
вiдповiдних методiв виробництва, контролю якостi та забезпечення якостi, процесiв та системних заходiв, зокрема процедур, що використовуються для виконання нерознiмних з'єднань частин вiдповiдно до пункту 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
дослiджень i випробувань, якi будуть проводитися до, пiд час та пiсля виробництва продукцiї, а також перiодичностi їх проведення;
документальних пiдтверджень в рамках системи управлiння якiстю, таких як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї або атестацiї вiдповiдного персоналу, зокрема тих працiвникiв, що виконують нерознiмнi з'єднання частин, неруйнiвнi випробування вiдповiдно до пункту 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
засобiв монiторингу досягнення необхiдного рiвня якостi обладнання,
що працює пiд тиском, та ефективного функцiонування системи управлiння якiстю.
62. Призначений орган оцiнює систему управлiння якiстю з метою визначення її вiдповiдностi вимогам, зазначеним у пунктi 61 цього додатка. До елементiв системи управлiння якiстю, якi вiдповiдають вiдповiдному нацiональному стандарту, застосовується презумпцiя вiдповiдностi щодо вiдповiдних вимог, зазначених у пунктi 61 цього додатка.
Група аудиту повинна мати досвiд роботи у сферi управлiння якiстю та не менш як одного члена з досвiдом оцiнювання у сферi вiдповiдної технологiї обладнання, що працює пiд тиском, а також є обiзнаним iз застосовними вимогами Технiчного регламенту. Проведення аудиту включає вiдвiдування виробника для проведення оцiнки.
Група аудиту вивчає технiчну документацiю, зазначену в пунктi 57 цього додатка, з метою перевiрити спроможностi виробника iдентифiкувати вiдповiднi вимоги Технiчного регламенту та проводити необхiднi дослiдження для забезпечення вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, таким вимогам.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки аудиту та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
63. Виробник повинен виконувати обов'язки, пов'язанi iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю, та пiдтримувати її в адекватному та ефективному станi.
64. Виробник зобов'язаний iнформувати призначений орган, який схвалив систему управлiння якiстю, про намiри щодо внесення змiн до системи управлiння якiстю.
Призначений орган оцiнює запропонованi змiни та приймає рiшення щодо здатностi змiненої системи управлiння якiстю надалi вiдповiдати вимогам, зазначеним у пунктi 61 цього додатка, або щодо необхiдностi проведення повторної оцiнки.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки дослiдження та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
Нагляд пiд вiдповiдальнiстю призначеного органу
65. Метою нагляду є перевiрка належного виконання виробником обов'язкiв, пов'язаних iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю.
66. Для цiлей нагляду виробник зобов'язаний надавати призначеному органу доступ до мiсць виробництва, контролю, проведення випробувань i зберiгання продукцiї, а також усю необхiдну iнформацiю, зокрема:
документацiю щодо системи управлiння якiстю;
технiчну документацiю, зазначену у пунктi 57 цього додатка;
документальнi пiдтвердження в рамках системи управлiння якiстю, такi як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї вiдповiдного персоналу тощо.
67. Призначений орган повинен проводити перiодичнi аудиторськi перевiрки, щоб пересвiдчитися в тому, що виробник пiдтримує в належному станi i застосовує систему управлiння якiстю, а також подавати виробнику звiт про аудит. Регулярнiсть проведення перiодичних аудитiв повинна бути такою, щоб повторна оцiнка проводилася кожнi три роки.
68. Крiм перiодичних аудиторських перевiрок, призначений орган може проводити позаплановi аудити виробника. Потреба в таких додаткових аудитах та регулярнiсть їх проведення визначається на основi системи контролю вiдвiдування, яку використовує призначений орган. Зокрема, в системi контролю вiдвiдування потрiбно враховувати такi фактори:
категорiю обладнання, що працює пiд тиском;
результати попереднiх наглядових вiдвiдувань;
потребу у вiдслiдковуваннi коригувальних заходiв;
особливi умови, пов'язанi iз затвердженням системи, у разi потреби;
значнi змiни в органiзацiї, полiтицi або методах виробництва.
Пiд час таких вiдвiдувань призначений орган у разi потреби може проводити випробування продукцiї або доручати їх проведення з метою перевiрки правильностi функцiонування системи управлiння якiстю. Призначений орган надає виробнику звiт про вiдвiдування, а в разi проведення випробувань продукцiї - також протокол випробувань.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
69. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам та пiд вiдповiдальнiсть призначеного органу, зазначеного в пунктi 60 цього додатка, його iдентифiкацiйний номер на кожну одиницю обладнання, що працює пiд тиском, яка вiдповiдає типу, наведеному в сертифiкатi експертизи типу, i застосовним вимогам Технiчного регламенту.
70. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для кожної моделi обладнання, що працює пiд тиском, та зберiгає її для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, що дає змогу iдентифiкувати модель продукцiї, для якої її складено.
На обґрунтований запит копiя декларацiї про вiдповiднiсть надається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду.
71. Виробник протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка моделi продукцiї зберiгає для подання на запити органiв державного ринкового нагляду:
документацiю, зазначену в пунктi 60 цього додатка;
документацiю щодо схвалених змiн, зазначених у пунктi 64 цього додатка;
рiшення та звiти призначеного органу, зазначенi в пунктах 64, 67 i 68 цього додатка.
72. Кожен призначений орган повинен iнформувати орган, що призначає, про виданi або скасованi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю, а також перiодично чи на запит органу, що призначає, подавати йому iнформацiю про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи та документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, дiю яких вiн зупинив чи щодо яких встановив iншi обмеження.
Кожен призначений орган повинен iнформувати iншi призначенi органи про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, про документи щодо схвалення системи, дiю яких вiн зупинив, якi вiн скасував чи щодо яких встановив iншi обмеження, а на запит - також про виданi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю.
Уповноважений представник
73. Обов'язки виробника, викладенi в пунктах 58, 60, 64, 69 - 71 цього додатка, може виконувати уповноважений представник виробника вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Модуль E (вiдповiднiсть типу на основi забезпечення якостi обладнання, що працює пiд тиском)
74. Вiдповiднiсть типу на основi забезпечення якостi обладнання, що працює пiд тиском, є частиною процедури оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, визначенi в пунктах 75 i 86 - 87 цього додатка, та гарантує i заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що вiдповiдне обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдає типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до зазначеної продукцiї.
Виробництво
75. Виробник використовує схвалену систему управлiння якiстю для остаточної перевiрки виробу та випробування вiдповiдного обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдно до пунктiв 76 - 80 цього додатка, а також пiдлягає нагляду вiдповiдно до пунктiв 82 - 84 цього додатка.
Система управлiння якiстю
76. Виробник подає обраному ним призначеному органу заявку на проведення оцiнки системи управлiння якiстю стосовно вiдповiдної продукцiї, яка повинна включати:
найменування та адресу виробника, а в разi подання заявки уповноваженим представником - також його найменування та адресу;
письмову заяву про те, що така заявка не подана iншому призначеному органу;
усю вiдповiдну iнформацiю щодо передбаченої категорiї обладнання, що працює пiд тиском;
документацiю стосовно системи управлiння якiстю;
технiчну документацiю щодо затвердженого типу та копiю сертифiката експертизи типу.
77. Система управлiння якiстю повинна забезпечувати вiдповiднiсть продукцiї типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та застосовним вимогам Технiчного регламенту.
Усi прийнятi виробником елементи, вимоги та положення системи управлiння якiстю повиннi бути систематично i упорядковано задокументованi у виглядi правил, методик, процедур та iнструкцiй, викладених у письмовiй формi. Документацiя стосовно системи управлiння якiстю повинна давати можливiсть однозначно тлумачити програми, плани, настанови i протоколи (записи) щодо якостi.
Зазначена документацiя повинна, зокрема, мiстити належний опис:
цiлей у сферi якостi та органiзацiйної структури, обов'язкiв i повноважень керiвництва стосовно якостi продукцiї;
дослiджень i випробувань, якi будуть проводитися пiсля виробництва продукцiї;
документальних пiдтверджень в рамках системи управлiння якiстю, таких як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї або атестацiї вiдповiдного персоналу, зокрема тих працiвникiв, що виконують нерознiмнi з'єднання частин та проводять неруйнiвнi випробування згiдно з пунктами 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту;
засобiв монiторингу, якi дають змогу контролювати ефективне функцiонування системи управлiння якiстю.
78. Призначений орган оцiнює систему управлiння якiстю з метою визначення її вiдповiдностi вимогам, зазначеним у пунктi 77 цього додатка.
Призначений орган робить припущення, яке визнається достовiрним, поки не буде доведено iнше, про вiдповiднiсть вимогам, зазначеним у пунктi 76 цього додатка, тих елементiв системи управлiння якiстю, що вiдповiдають вiдповiдним вимогам нацiонального стандарту, який є iдентичним вiдповiдному гармонiзованому європейському стандарту та/або технiчним специфiкацiям.
Група аудиту повинна володiти досвiдом роботи у сферi управлiння якiстю та мати у своєму складi не менш як одного члена з досвiдом оцiнювання вiдповiдної продукцiї та технологiї її виробництва, а також знанням застосовних вимог Технiчного регламенту. Проведення аудиту включає вiдвiдування виробника для оцiнки.
Група аудиту вивчає технiчну документацiю, зазначену в абзацi шостому пункту 76 цього додатка, з метою перевiрки здатностi виробника iдентифiкувати вiдповiднi вимоги Технiчного регламенту та провести необхiднi дослiдження для забезпечення вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, таким вимогам.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки аудиту та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
79. Виробник повинен виконувати обов'язки, пов'язанi iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю, та пiдтримувати її в адекватному та ефективному станi.
80. Виробник зобов'язаний iнформувати призначений орган, який схвалив систему управлiння якiстю, про запланованi змiни в такiй системi.
Призначений орган оцiнює запропонованi змiни та приймає рiшення щодо здатностi змiненої системи управлiння якiстю надалi вiдповiдати вимогам, зазначеним у пунктi 77 цього додатка, або щодо необхiдностi проведення повторної оцiнки.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки дослiдження та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
Нагляд пiд вiдповiдальнiстю призначеного органу
81. Метою нагляду є перевiрка належного виконання виробником обов'язкiв, пов'язаних iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю.
82. Для цiлей нагляду виробник зобов'язаний надавати призначеному органу доступ до мiсць виробництва, контролю, проведення випробувань i зберiгання продукцiї, а також усю необхiдну iнформацiю, зокрема:
документацiю стосовно системи управлiння якiстю;
технiчну документацiю;
документальнi пiдтвердження в рамках системи управлiння якiстю, такi як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї вiдповiдного персоналу тощо.
83. Призначений орган повинен проводити перiодичнi аудити, щоб пересвiдчитися в тому, що виробник пiдтримує в належному станi i застосовує систему управлiння якiстю, а також подавати виробнику звiт про аудит. Перiодичнi аудиторськi перевiрки проводяться кожнi три роки.
84. Крiм перiодичних аудитiв, призначений орган може здiйснювати позаплановi вiдвiдування виробника. Потреба в таких додаткових вiдвiдуваннях та регулярнiсть їх проведення визначається на основi системи контролю вiдвiдування, яку використовує призначений орган. Зокрема, в системi контролю вiдвiдування потрiбно враховувати такi фактори:
категорiю обладнання, що працює пiд тиском;
результати попереднiх наглядових вiдвiдувань;
потребу у вiдслiдковуваннi коригувальних заходiв;
особливi умови, пов'язанi iз затвердженням системи, де це може бути застосовано;
значнi змiни в органiзацiї, полiтицi або методах виробництва.
Пiд час таких вiдвiдувань призначений орган у разi потреби проводить випробування продукцiї або доручає їх проведення з метою перевiрки правильностi функцiонування системи управлiння якiстю. Призначений орган повинен подавати виробнику звiт про вiдвiдування, а в разi проведення випробувань продукцiї - також протокол випробувань.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
85. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам та пiд вiдповiдальнiсть призначеного органу, зазначеного в пунктi 76 цього додатка, його iдентифiкацiйний номер на кожний окремий вирiб, що вiдповiдає типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та застосовним вимогам Технiчного регламенту.
86. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для кожної моделi обладнання, що працює пiд тиском, та зберiгає її для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка такої моделi. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, яка дає змогу iдентифiкувати модель продукцiї, для якої її складено.
На обґрунтований запит копiя декларацiї про вiдповiднiсть подається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду.
87. Протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском, виробник зберiгає для подання на запити державних органiв ринкового нагляду:
документацiю, зазначену у пунктi 76 цього додатка,
документацiю щодо схвалених змiн, зазначених у пунктi 80 цього додатка;
рiшення, звiти та протоколи призначеного органу, зазначенi в пунктах 78, 80, 83 i 84 цього додатка.
88. Кожен призначений орган повинен iнформувати орган, що призначає, про виданi або скасованi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю, а також перiодично чи на запит органу, що призначає, подавати йому iнформацiю про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи та документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, дiю яких вiн зупинив чи щодо яких встановив iншi обмеження.
Кожен призначений орган повинен iнформувати iншi призначенi органи про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, про документи щодо схвалення системи, дiю яких вiн зупинив, якi вiн скасував чи щодо яких встановив iншi обмеження, а на запит - також про виданi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю.
Уповноважений представник
89. Обов'язки виробника, викладенi в пунктах 76, 80, 85 - 87 цього додатка, може виконувати уповноважений представник виробника вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Модуль E1 (забезпечення якостi контролю та проведення випробувань обладнання, що працює пiд тиском)
90. Забезпечення якостi контролю та проведення випробувань готової продукцiї є процедурою оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, визначенi в пунктах 91, 93, 102 i 103 цього додатка, та гарантує i заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що вiдповiдне обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до нього.
Технiчна документацiя
91. Виробник розробляє технiчну документацiю, яка повинна давати можливiсть оцiнити вiдповiднiсть продукцiї вiдповiдним вимогам i включати опис проведення i результати належного аналiзу та оцiнки ризику (ризикiв). У технiчнiй документацiї повиннi зазначатися застосовнi вимоги та пов'язанi з проведенням оцiнки вiдповiдностi питання проектування, виробництва i функцiонування обладнання, що працює пiд тиском. Технiчна документацiя повинна мiстити, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та/або iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, а в разi, коли зазначенi стандарти не застосованi, - описи рiшень, прийнятих з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту. У разi застосування не в повному обсязi, нацiональних стандартiв вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, суттєвим вимогам, у технiчнiй документацiї повиннi зазначатися їх частини, якi застосованi;
результати проектних розрахункiв, проведених перевiрок та протоколи випробувань.
92. Виробник зберiгає технiчну документацiю для подання на запити вiдповiдних органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском.
Виробництво
93. Виробник забезпечує функцiонування схваленої системи управлiння якiстю для здiйснення контролю та проведення випробувань готової продукцiї згiдно з пунктами 94 - 98 цього додатка i пiдлягає нагляду згiдно з пунктами 99 - 101 цього додатка.
Система управлiння якiстю
94. Виробник подає обраному ним призначеному органу заявку на проведення оцiнки системи управлiння якiстю стосовно вiдповiдного обладнання, що працює пiд тиском, яка повинна включати:
найменування та адресу виробника, а в разi подання заявки уповноваженим представником - також його найменування та адресу;
письмову заяву про те, що така заявка не подана iншому призначеному органу;
усю вiдповiдну iнформацiю щодо передбаченого типу обладнання, що працює пiд тиском;
документацiю стосовно системи управлiння якiстю;
технiчну документацiю, зазначену у пунктi 91 цього додатка.
95. Система управлiння якiстю повинна забезпечувати вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до такого обладнання.
У рамках системи управлiння якiстю кожну одиницю обладнання, що працює пiд тиском, перевiряють i належним чином випробовують згiдно з вiдповiдним стандартом (стандартами), зазначеним у пунктах 38, 39 Технiчного регламенту, або за допомогою рiвнозначних випробувань i, зокрема, проводять остаточну оцiнку вiдповiдно до пункту 33 додатка 1 до Технiчного регламенту з метою забезпечення вiдповiдностi обладнання застосовним вимогам Технiчного регламенту.
Усi прийнятi виробником елементи, вимоги та положення системи управлiння якiстю повиннi бути систематично i упорядковано задокументованi у виглядi правил, методик, процедур та iнструкцiй, викладених у письмовiй формi. Документацiя стосовно системи управлiння якiстю повинна давати можливiсть однозначно тлумачити програми, плани, настанови i протоколи (записи) щодо якостi, зокрема документацiя повинна мiстити належний опис:
цiлей у сферi якостi та органiзацiйної структури, обов'язкiв i повноважень керiвництва стосовно якостi обладнання, що працює пiд тиском;
процедур, що використовуються до нерознiмних з'єднань частин вiдповiдно до пункту 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
дослiджень i випробувань, що проведенi пiсля виробництва;
документальних пiдтверджень в рамках системи управлiння якiстю, таких як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї або атестацiї вiдповiдного персоналу, зокрема тих працiвникiв, що здiйснюють нерознiмнi з'єднання частин, згiдно з пунктом 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
засобiв монiторингу, якi дають змогу контролювати ефективне функцiонування системи управлiння якiстю.
96. Призначений орган оцiнює систему управлiння якiстю з метою визначення її вiдповiдностi вимогам, зазначеним у пунктi 95 цього додатка.
Призначений орган робить припущення, яке визнається достовiрним, поки не буде доведено iнше, про вiдповiднiсть вимогам, зазначеним у пунктi 95 цього додатка, тих елементiв системи управлiння якiстю, що вiдповiдають вiдповiдним вимогам нацiонального стандарту, який є iдентичним вiдповiдному гармонiзованому європейському стандарту та/або технiчним специфiкацiям.
Група аудиту повинна мати досвiд роботи в сферi управлiння якiстю та не менш як одного члена з досвiдом оцiнювання у сферi вiдповiдної технологiї обладнання, що працює пiд тиском, а також є обiзнаним iз застосованими вимогами Технiчного регламенту. Аудиторська перевiрка включає вiдвiдування примiщень виробника з метою проведення оцiнювання.
Група аудиту повинна мати досвiд роботи у сферi управлiння якiстю та у своєму складi не менш як одного члена з досвiдом оцiнювання вiдповiдної продукцiї та технологiї її виробництва, а також знанням застосовних вимог Технiчного регламенту. Проведення аудиту включає вiдвiдування виробника для проведення оцiнки. Група аудиту вивчає технiчну документацiю, зазначену у пунктi 91 цього додатка, з метою перевiрки здатностi виробника iдентифiкувати вiдповiднi вимоги технiчного регламенту та проводити необхiднi дослiдження для забезпечення вiдповiдностi продукцiї таким вимогам.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки аудиту та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
97. Виробник повинен виконувати обов'язки, пов'язанi iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю, та пiдтримувати її в адекватному та ефективному станi.
98. Виробник зобов'язаний iнформувати призначений орган, який схвалив систему управлiння якiстю, про запланованi змiни в такiй системi.
Призначений орган оцiнює запропонованi змiни та приймає рiшення щодо здатностi змiненої системи управлiння якiстю надалi вiдповiдати вимогам, зазначеним у пунктi 95 цього додатка, чи необхiдностi проведення повторної оцiнки.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки дослiдження та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
Нагляд пiд вiдповiдальнiстю призначеного органу
99. Метою нагляду є перевiрка належного виконання виробником обов'язкiв, пов'язаних iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю.
Для цiлей нагляду виробник зобов'язаний надавати призначеному органу доступ до мiсць виробництва, контролю, проведення випробувань i зберiгання продукцiї, а також усю необхiдну iнформацiю, зокрема:
документацiю щодо системи управлiння якiстю;
технiчну документацiю, зазначену у пунктi 91 цього додатка;
документальнi пiдтвердження в рамках системи управлiння якiстю, такi як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї вiдповiдного персоналу.
100. Призначений орган повинен проводити перiодичнi аудиторськi перевiрки, щоб пересвiдчитися в тому, що виробник пiдтримує в належному станi i застосовує систему управлiння якiстю, а також подавати виробнику звiт про аудит. Перiодичнi аудиторськi перевiрки проводяться кожнi три роки.
101. Крiм перiодичних аудитiв, призначений орган може здiйснювати позаплановi вiдвiдування виробника. Потреба в таких додаткових вiдвiдуваннях та регулярнiсть їх проведення визначається на основi системи контролю вiдвiдування, яку використовує призначений орган. Зокрема, в системi контролю вiдвiдування потрiбно враховувати такi фактори:
категорiю обладнання;
результати попереднiх наглядових вiдвiдувань;
потребу у вiдслiдковуваннi коригувальних заходiв;
особливi умови, пов'язанi iз затвердженням системи, де це може бути застосовано;
значнi змiни в органiзацiї, полiтицi або методах виробництва.
Пiд час таких вiдвiдувань призначений орган у разi потреби проводить випробування продукту або забезпечує їх проведення з метою перевiрки правильностi функцiонування системи управлiння якiстю. Призначений орган повинен подавати виробнику звiт про вiдвiдування, а в разi проведення випробувань продукцiї - також протокол випробувань.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
102. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам та пiд вiдповiдальнiсть призначеного органу, зазначеного у пунктi 94 цього додатка, його iдентифiкацiйний номер на кожний окремий вирiб, що вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту.
103. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для кожної моделi продукцiї та зберiгає її для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка такої моделi. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, яка дає змогу iдентифiкувати модель продукцiї, для якої її складено.
Копiя декларацiї про вiдповiднiсть подається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду на їх запити.
104. Протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском, виробник зберiгає для подання на запити органiв державного ринкового нагляду:
документацiю, зазначену у пунктi 94 цього додатка;
документацiю щодо схвалених змiн, зазначених у пунктi 98 цього додатка;
рiшення, звiти та протоколи призначеного органу, зазначенi в пунктах 96, 98, 100 i 101 цього додатка.
105. Кожен призначений орган повинен iнформувати орган, що призначає, про виданi або скасованi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю, а також перiодично чи на запит органу, що призначає, подавати йому iнформацiю про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення зазначеної системи та документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, дiю яких вiн зупинив чи щодо яких встановив iншi обмеження.
Кожен призначений орган повинен iнформувати iншi призначенi органи про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, про документи щодо схвалення зазначеної системи, дiю яких вiн зупинив, якi вiн скасував чи щодо яких встановив них iншi обмеження, а на запит - також про виданi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю.
Уповноважений представник
106. Обов'язки виробника, викладенi в пунктах 92, 94, 98, 102-104 цього додатка, може виконувати уповноважений представник виробника вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Модуль F (вiдповiднiсть типу на основi перевiрки обладнання, що працює пiд тиском)
107. Вiдповiднiсть типу на основi перевiрки обладнання, що працює пiд тиском, є частиною процедури оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, визначенi в пунктах 108, 112 i 113 цього додатка, та гарантує i заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що обладнання, що працює пiд тиском, до якого застосовано положення пункту 109 цього додатка, вiдповiдає типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до зазначеного обладнання.
Виробництво
108. Виробник вживає всiх заходiв, необхiдних для того, щоб виробничий процес i його монiторинг забезпечували вiдповiднiсть виготовленої продукцiї затвердженому типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до такої продукцiї.
Перевiрка
109. Обраний виробником призначений орган проводить належнi дослiдження i випробування з метою перевiрки вiдповiдностi продукцiї затвердженому типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та вiдповiдним вимогам Технiчного регламенту.
За вибором виробника дослiдження i випробування для перевiрки вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдним вимогам проводяться шляхом дослiдження та випробування кожного виробу згiдно з пунктами 110 - 111 цього додатка.
Перевiрка вiдповiдностi шляхом дослiдження та випробування кожної одиницi обладнання, що працює пiд тиском
110. Усi вироби дослiджуються окремо та пiдлягають проведенню належних випробувань, якi визначенi у вiдповiдному нацiональному стандартi (нацiональних стандартах) та/або технiчних специфiкацiях, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, або рiвноцiнних випробувань з метою перевiрки вiдповiдностi затвердженому типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та вiдповiдним вимогам Технiчного регламенту. У разi вiдсутностi такого нацiонального стандарту вiдповiдний призначений орган приймає рiшення про те, якi випробування необхiдно провести, зокрема призначений орган повинен:
переконатися, що працiвники, якi виконують нерознiмнi з'єднання частин обладнання та проводять неруйнiвнi випробування, мають квалiфiкацiю або атестацiю вiдповiдно до пунктiв 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту;
перевiрити сертифiкати, виданi виробником матерiалiв, згiдно з пунктом 44 додатка 1 до Технiчного регламенту;
органiзувати проведення остаточної перевiрки та контрольного випробування, зазначених у пунктi 33 - 36 додатка 1 до Технiчного регламенту, та перевiрити запобiжнi пристрої у разi їх наявностi.
111. Призначений орган видає сертифiкат вiдповiдностi стосовно проведених дослiджень i випробувань та наносить свiй iдентифiкацiйний номер на кожний затверджений вирiб або доручає його нанесення пiд свою вiдповiдальнiсть.
Виробник зберiгає сертифiкати вiдповiдностi для подання на запити органiв державного ринкового нагляду для iнспекцiйних цiлей протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка моделi обладнання, що працює пiд тиском.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
112. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам та пiд вiдповiдальнiсть призначеного органу, зазначеного у пунктi 109 цього додатка, iдентифiкацiйний номер такого призначеного органу на кожну одиницю обладнання, що працює пiд тиском, що вiдповiдає затвердженому типу, описаному в сертифiкатi експертизи типу, та застосовним вимогам Технiчного регламенту.
113. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для кожної моделi продукцiї та зберiгає її для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка такої моделi. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, яка дає змогу iдентифiкувати модель продукцiї, для якої її складено.
Копiя декларацiї про вiдповiднiсть подається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду на їх запити.
У разi надання призначеним органом, зазначеним у пунктi 109 цього додатка, своєї згоди та пiд його вiдповiдальнiсть виробник також може наносити iдентифiкацiйний номер такого призначеного органу на продукцiю.
114. За згодою призначеного органу та пiд його вiдповiдальнiсть виробник може наносити iдентифiкацiйний номер такого призначеного органу на обладнання, що працює пiд тиском, в процесi виробництва.
Уповноважений представник
115. Обов'язки виробника вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть можуть бути виконанi його уповноваженим представником за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi. Уповноважений представник не може виконувати обов'язки виробника, визначенi у пунктi 108 цього додатка.
Модуль G (вiдповiднiсть на основi перевiрки одиницi продукцiї)
116. Вiдповiднiсть на основi перевiрки одиницi продукцiї є процедурою оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, визначенi в пунктах 117, 118, 120 i 121 цього додатка, та гарантує i заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що вiдповiдний вирiб, до якого застосовано положення пункту 119 цього додатка, вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту.
Технiчна документацiя
117. Виробник розробляє технiчну документацiю та подає її призначеному органу, зазначеному у пунктi 119 цього додатка.
Технiчна документацiя повинна давати можливiсть оцiнити вiдповiднiсть продукцiї вiдповiдним вимогам i включати опис проведення i результати належного аналiзу та оцiнки ризику (ризикiв). У технiчнiй документацiї повиннi зазначатися застосовнi вимоги та пов'язанi з проведенням оцiнки вiдповiдностi питання проектування, виробництва i функцiонування продукцiї. Технiчна документацiя повинна мiстити, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв, контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та/або iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, а в разi, коли зазначенi стандарти не застосованi, - описи рiшень, прийнятих з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту. У разi часткового застосування нацiональних стандартiв, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, у технiчнiй документацiї повиннi зазначатися їх частини, якi застосованi;
результати виконаних проектних розрахункiв, проведених дослiджень;
протоколи випробувань;
необхiднi детальнi вiдомостi стосовно затвердження технологiчних процесiв та методики випробувань та квалiфiкацiї або атестацiї вiдповiдного персоналу згiдно з пунктами 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту.
Виробник зберiгає технiчну документацiю для подання на запити вiдповiдних органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка обладнання, що працює пiд тиском.
Виробництво
118. Виробник вживає всiх заходiв, необхiдних для того, щоб виробничий процес i його монiторинг забезпечували вiдповiднiсть виготовленого обладнання, що працює пiд тиском, застосовним вимогам Технiчного регламенту.
Перевiрка
119. Обраний виробником призначений орган здiйснює належнi дослiдження та випробування, якi визначенi у вiдповiдних нацiональних стандартах та/або технiчних специфiкацiях, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, суттєвим вимогам, або рiвноцiннi випробування з метою перевiрки вiдповiдностi виробу застосовним вимогам Технiчного регламенту. У разi вiдсутностi такого нацiонального стандарту та/або технiчної специфiкацiї вiдповiдний призначений орган приймає рiшення про те, якi випробування необхiдно провести, зокрема призначений орган:
вивчає технiчну документацiю в тiй частинi, що стосується конструкцiї та технологiчного процесу;
оцiнює застосованi матерiали, якщо вони не вiдповiдають вiдповiдним нацiональним стандартам або схваленням на використання матерiалiв для обладнання, що працює пiд тиском, та перевiряє сертифiкат, виданий виробником матерiалiв згiдно з пунктом 44 додатка 1 до Технiчного регламенту;
затверджує процедури здiйснення нерознiмних з'єднань частин обладнання або перевiряє, чи такi методи затвердженi ранiше вiдповiдно до пункту 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
перевiряє вiдомостi про квалiфiкацiю чи атестацiю персоналу вiдповiдно до пунктiв 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту;
проводить остаточну перевiрку вiдповiдно до пункту 34 додатка 1 до Технiчного регламенту, здiйснює або забезпечує здiйснення контрольного випробування вiдповiдно до пункту 35 додатка 1 до Технiчного регламенту, перевiряє запобiжнi пристрої у разi їх наявностi.
Призначений орган видає сертифiкат вiдповiдностi стосовно проведених дослiджень i випробувань та наносить свiй iдентифiкацiйний номер на затверджений вирiб або доручає його нанесення пiд свою вiдповiдальнiсть.
Виробник зберiгає сертифiкати вiдповiдностi для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
120. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам та пiд вiдповiдальнiсть призначеного органу, зазначеного у пунктi 119 цього додатка, його iдентифiкацiйний номер на кожний вирiб, що вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту.
121. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть та зберiгає її для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення обладнання, що працює пiд тиском, в обiг. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, яка дає змогу iдентифiкувати обладнання, що працює пiд тиском, для якого її складено.
Копiя декларацiї про вiдповiднiсть подається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду на їх запити.
Уповноважений представник
122. Обов'язки виробника, викладенi в пунктах 117, 120 i 121 цього додатка, може виконувати уповноважений представник виробника вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Модуль H (вiдповiднiсть на основi цiлковитого забезпечення якостi)
123. Вiдповiднiсть на основi цiлковитого забезпечення якостi є процедурою оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, визначенi в пунктах 124 i 134 - 136 цього додатка, та гарантує i заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до нього.
Виробництво
124. Виробник забезпечує функцiонування схваленої системи управлiння якiстю для проектування, виробництва, контролю та проведення випробувань готової продукцiї згiдно з пунктами 125 - 129 цього додатка i пiдлягає нагляду згiдно з пунктами 130 - 133 цього додатка.
Система управлiння якiстю
125. Виробник подає обраному ним призначеному органу заявку на проведення оцiнки системи управлiння якiстю стосовно обладнання, що працює пiд тиском, яка повинна включати:
1) найменування та адресу виробника, а в разi подання заявки уповноваженим представником - також його найменування та адресу;
2) технiчну документацiю для однiєї моделi кожної категорiї продукцiї, призначеної для виробництва. Технiчна документацiя повинна мiстити, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв, контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та/або iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, суттєвим вимогам, а в разi, коли зазначенi стандарти не застосованi, - описи рiшень, прийнятих з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту. У разi застосування не у повному обсязi нацiональних стандартiв, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, суттєвим вимогам, у технiчнiй документацiї повиннi зазначатися їх частини, якi застосованi;
результати виконаних проектних розрахункiв, проведених дослiджень;
протоколи випробувань;
документацiю щодо системи управлiння якiстю;
письмову заяву про те, що така заявка не подана iншому призначеному органу.
126. Система управлiння якiстю повинна забезпечувати вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до нього.
Усi прийнятi виробником елементи, вимоги та положення системи управлiння якiстю повиннi бути систематично i упорядковано задокументованi у виглядi правил, методик, процедур та iнструкцiй, викладених у письмовiй формi. Документацiя стосовно системи управлiння якiстю повинна давати можливiсть однозначно тлумачити програми, плани, настанови i протоколи (записи) щодо якостi.
Зазначена документацiя повинна, зокрема, мiстити належний опис:
цiлей у сферi якостi та органiзацiйної структури, обов'язкiв i повноважень керiвництва стосовно якостi проектування i продукцiї;технiчних специфiкацiй на проектування, включаючи стандарти, що будуть застосовуватися, а в разi, коли вiдповiднi нацiональнi стандарти та/або технiчнi специфiкацiї, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, не будуть застосовуватися у повному обсязi, - опис засобiв, що будуть використанi з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до обладнання, що працює пiд тиском;
методiв контролю та перевiрки проекту, процесiв i системних заходiв, якi будуть застосовуватися пiд час проектування обладнання, що працює пiд тиском, вiднесеного до вказаного типу продукту, зокрема стосовно матерiалiв вiдповiдно до пунктiв 41 - 45 додатка 1 до Технiчного регламенту;
вiдповiдних методiв виробництва, контролю i забезпечення якостi, процесiв та системних заходiв, якi будуть застосовуватися, зокрема процедур для здiйснення нерознiмного з'єднання частин, затверджених вiдповiдно до пункту 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
дослiджень i випробувань, якi необхiдно здiйснювати до, пiд час та пiсля виробництва, а також перiодичностi проведення таких перевiрок i випробувань;
документальних пiдтверджень в рамках системи управлiння якiстю, таких як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї або атестацiї вiдповiдного персоналу, зокрема тих працiвникiв, що виконують нерознiмнi з'єднання частин та проводять неруйнiвнi випробування згiдно з пунктами 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту;
засобiв монiторингу, якi дають змогу контролювати досягнення необхiдної якостi проектування та обладнання, що працює пiд тиском, а також ефективне функцiонування системи управлiння якiстю.
127. Призначений орган оцiнює систему управлiння якiстю з метою визначення її вiдповiдностi вимогам, зазначеним у пунктi 126 цього додатка.
Призначений орган робить припущення, яке визнається достовiрним, поки не буде доведено iнше, про вiдповiднiсть вимогам, зазначеним у пiдпунктi 126 цього додатка, тих елементiв системи управлiння якiстю, що вiдповiдають вiдповiдним вимогам нацiонального стандарту, який є iдентичним вiдповiдному гармонiзованому європейському стандарту, та/або технiчним специфiкацiям.
Група аудиту повинна мати досвiд роботи у сферi управлiння якiстю та у своєму складi не менш як одного члена з досвiдом роботи експертом з оцiнки вiдповiдної продукцiї та технологiї її виробництва, а також знанням застосовних вимог Технiчного регламенту. Проведення аудиту включає вiдвiдування виробника для оцiнки. Група аудиту вивчає технiчну документацiю, зазначену в пiдпунктi 2 пункту 125 цього додатка, з метою перевiрки здатностi виробника iдентифiкувати застосовнi вимоги Технiчного регламенту та проводити необхiднi дослiдження для забезпечення вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, таким вимогам.
Призначений орган повiдомляє виробнику або його уповноваженому представнику про прийняте рiшення.
Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки аудиту та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
128. Виробник повинен виконувати обов'язки, пов'язанi iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю, та пiдтримувати її в адекватному та ефективному станi.
129. Виробник зобов'язаний iнформувати призначений орган, який схвалив систему управлiння якiстю, про запланованi змiни в такiй системi.
Призначений орган оцiнює запропонованi змiни та приймає рiшення щодо здатностi змiненої системи управлiння якiстю вiдповiдати вимогам, зазначеним у пунктi 126 цього додатка, чи необхiдностi проведення повторної оцiнки.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки дослiдження та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
Нагляд пiд вiдповiдальнiстю призначеного органу
130. Метою нагляду є перевiрка належного виконання виробником обов'язкiв, пов'язаних iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю.
131. Для цiлей нагляду виробник зобов'язаний надавати призначеному органу доступ до мiсць проектування, виробництва, контролю, проведення випробувань i зберiгання продукцiї, а також усю необхiдну iнформацiю, зокрема:
документацiю стосовно системи управлiння якiстю;
документальнi пiдтвердження в частинi системи управлiння якостi, що стосується процесу проектування, такi як результати аналiзiв, розрахунки, результати випробувань тощо.
документальнi пiдтвердження в частинi системи управлiння якостi, що стосується виробничого процесу, такi як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї вiдповiдного персоналу тощо.
132. Призначений орган проводить перiодичнi аудити, щоб пересвiдчитися в тому, що виробник пiдтримує в належному станi i застосовує систему управлiння якiстю, i надає виробниковi аудиторський звiт. Перiодичнi аудиторськi перевiрки проводять кожнi три роки.
133. Крiм перiодичних аудитiв, призначений орган може здiйснювати вiдвiдування виробника без попередження. Пiд час таких вiдвiдувань призначений орган у разi потреби може проводити випробування продукцiї або доручати їх проведення з метою перевiрки належного функцiонування системи управлiння якiстю. Призначений орган повинен подавати виробнику звiт про вiдвiдування, а в разi проведення випробувань продукцiї - також протокол випробувань. Зокрема, в системi контролю вiдвiдування потрiбно враховувати такi фактори:
категорiя обладнання;
результати попереднiх наглядових вiдвiдувань;
потребу у вiдслiдковуваннi коригувальних заходiв;
особливi умови, пов'язанi iз затвердженням системи, де це може бути застосовано;
значнi змiни в органiзацiї, полiтицi або методах виробництва.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
134. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам та пiд вiдповiдальнiсть призначеного органу, зазначеного у пунктi 125 цього додатка, його iдентифiкацiйний номер на кожний окремий вирiб, що вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту.
135. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для кожної моделi продукцiї та зберiгає її для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка такої моделi. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, яка дає змогу iдентифiкувати модель продукцiї, для якої її складено.
Копiя декларацiї про вiдповiднiсть подається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду на їх запити.
136. Протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском, виробник зберiгає для подання на запити органiв державного ринкового нагляду:
технiчну документацiю, зазначену в пунктi 125 цього додатка;
документацiю щодо системи управлiння якiстю, зазначену у пунктi 125 цього додатка;
документацiю щодо схвалених змiн, зазначених у пунктi 128 цього додатка;
рiшення та звiти призначеного органу, зазначенi в пунктах 127, 128, 132 i 133 цього додатка.
137. Кожен призначений орган повинен iнформувати орган, що призначає, про виданi або скасованi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю, а також перiодично чи на запит органу, що призначає, подавати йому iнформацiю про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи та документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, дiю яких вiн зупинив чи щодо яких встановив iншi обмеження.
Кожен призначений орган повинен iнформувати iншi призначенi органи про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, про документи щодо схвалення системи, дiю яких вiн зупинив, якi вiн скасував чи щодо яких встановив iншi обмеження, а на запит - також про виданi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю.
Уповноважений представник
138. Обов'язки виробника, викладенi в пунктах 125, 129, 134 - 136 цього додатка, може виконувати уповноважений представник виробника вiд його iменi та пiд його вiдповiдальнiсть за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Модуль H1 (вiдповiднiсть на основi цiлковитого забезпечення якостi з експертизою проекту)
139. Вiдповiднiсть на основi цiлковитого забезпечення якостi з експертизою проекту є процедурою оцiнки вiдповiдностi, за допомогою якої виробник виконує обов'язки, визначенi в пунктах 140, 158 i 159 цього додатка, та гарантує i заявляє пiд свою виключну вiдповiдальнiсть, що вiдповiдне обладнання, що працює пiд тиском, вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до нього.
Виробництво
140. Виробник забезпечує функцiонування схваленої системи управлiння якiстю для проектування, виробництва, контролю та проведення випробувань готової продукцiї згiдно з пунктами 141 - 146 цього додатка i пiдлягає нагляду згiдно з пунктами 155 - 157 цього додатка. Адекватнiсть технiчного проекту обладнання, що працює пiд тиском, перевiряють згiдно з пунктами 147 - 152 цього додатка.
Система управлiння якiстю
141. Виробник подає обраному ним призначеному органу заявку на проведення оцiнки системи управлiння якiстю стосовно вiдповiдної продукцiї, яка повинна включати:
1) найменування та адресу виробника, а в разi подання заявки уповноваженим представником - також його найменування та адресу;
2) технiчну документацiю для однiєї моделi кожного типу обладнання, що працює пiд тиском, яке вироблятиметься. Технiчна документацiя мiстить, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв, контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та описи заходiв, вжитих з метою задоволення суттєвих вимог щодо безпечностi, де такi гармонiзованi стандарти не застосованi. У разi застосування нацiональних стандартiв не в повному обсязi технiчна документацiя повинна точно вказувати частини, якi застосованi;
результати виконаних проектних розрахункiв, проведених дослiджень;
протоколи випробувань;
документацiю стосовно системи управлiння якiстю;
письмову заяву про те, що така заявка не подана iншому призначеному органу.
142. Система управлiння якiстю повинна забезпечувати вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до такого обладнання.
Усi прийнятi виробником елементи, вимоги та положення системи управлiння якiстю повиннi бути систематично i упорядковано задокументованi у виглядi правил, методик, процедур та iнструкцiй, викладених у письмовiй формi. Документацiя стосовно системи управлiння якiстю повинна давати можливiсть однозначно тлумачити програми, плани, настанови i протоколи (записи) щодо якостi.
Зазначена документацiя повинна, зокрема, мiстити належний опис:
цiлей у сферi якостi та органiзацiйної структури, обов'язкiв i повноважень керiвництва стосовно якостi проектування i продукцiї;
технiчних специфiкацiй на проектування, включаючи стандарти, що будуть застосовуватися, а в разi, коли вiдповiднi нацiональнi стандарти та/або технiчнi специфiкацiї, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, не будуть застосовуватися в повному обсязi, - опис засобiв, що будуть використанi з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до вiдповiдної продукцiї;
методiв контролю проектування i перевiрки проекту, процесiв i системних заходiв, якi будуть застосовуватися пiд час проектування обладнання, що працює пiд тиском, вiднесеного до вказаного типу обладнання, що працює пiд тиском, зокрема стосовно матерiалiв вiдповiдно до пунктiв 41 - 45 додатка 1 до Технiчного регламенту;
вiдповiдних методiв виробництва, контролю i забезпечення якостi, процесiв та системних заходiв, якi будуть застосовуватися, зокрема процедур для виконання нерознiмного з'єднання частин вiдповiдно до пункту 29 додатка 1 до Технiчного регламенту;
дослiджень i випробувань, якi будуть проводитися до, пiд час та пiсля виробництва продукцiї, а також перiодичностi їх проведення;
документальних пiдтверджень в рамках системи управлiння якiстю, таких як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї або атестацiї вiдповiдного персоналу, зокрема тих працiвникiв, що виконують нерознiмнi з'єднання частин та проводять неруйнiвнi випробування згiдно з пунктами 29 i 30 додатка 1 до Технiчного регламенту;
засобiв монiторингу, якi дають змогу контролювати досягнення необхiдної якостi проектування i обладнання, що працює пiд тиском, а також ефективне функцiонування системи управлiння якiстю.
143. Призначений орган оцiнює систему управлiння якiстю з метою визначення її вiдповiдностi вимогам, зазначеним у пунктi 142 цього додатка.
Призначений орган робить припущення, яке визнається достовiрним, поки не буде доведено iнше, про вiдповiднiсть вимогам, зазначеним у пунктi 142 цього додатка, тих елементiв системи управлiння якiстю, що вiдповiдають вiдповiдним вимогам нацiонального стандарту, який є iдентичним вiдповiдному гармонiзованому європейському стандарту, та/або технiчних специфiкацiй.
Група аудиту повинна мати досвiд роботи у сферi управлiння якiстю та у своєму складi не менш як одного члена з досвiдом роботи експертом з оцiнки вiдповiдної продукцiї та технологiї її виробництва, а також знанням застосовних вимог Технiчного регламенту. Проведення аудиту передбачає вiдвiдування виробника для оцiнки.
Група аудиту вивчає технiчну документацiю, зазначену в пiдпунктi 2 пункту 141 цього додатка, з метою перевiрки здатностi виробника iдентифiкувати вiдповiднi вимоги Технiчного регламенту та проводити необхiднi дослiдження для забезпечення вiдповiдностi обладнання, що працює пiд тиском, таким вимогам.
Призначений орган повiдомляє виробнику або його уповноваженому представнику про прийняте рiшення.
Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки аудиту та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
144. Виробник повинен виконувати обов'язки, пов'язанi iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю, та пiдтримувати її в адекватному та ефективному станi.
145. Виробник зобов'язаний iнформувати призначений орган, який схвалив систему управлiння якiстю, про запланованi змiни в такiй системi.
Призначений орган оцiнює запропонованi змiни та приймає рiшення щодо здатностi змiненої системи управлiння якiстю надалi вiдповiдати вимогам, зазначеним у пунктi 142 цього додатка, чи необхiдностi проведення повторної оцiнки.
Призначений орган повiдомляє виробнику про прийняте рiшення. Зазначене повiдомлення повинне мiстити висновки дослiдження та обґрунтоване рiшення щодо оцiнки.
146. Кожен призначений орган повинен iнформувати орган, що призначає, про виданi або скасованi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю, а також перiодично чи на запит органу, що призначає, подавати йому iнформацiю про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи та документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, дiю яких вiн зупинив чи щодо яких встановив iншi обмеження.
Кожен призначений орган повинен iнформувати iншi призначенi органи про вiдмову у видачi документiв щодо схвалення системи управлiння якiстю, про документи щодо схвалення системи, дiю яких вiн зупинив, якi вiн скасував чи щодо яких встановив iншi обмеження, а на запит - також про виданi ним документи щодо схвалення системи управлiння якiстю.
Експертиза проекту
147. Виробник подає до призначеного органу, зазначеного у пунктi 141 цього додатка, заявку на проведення експертизи проекту кожної одиницi обладнання, що працює пiд тиском, не охоплених попередньою експертизою.
148. У заявцi повиннi бути визначенi питання проектування, виробництва i функцiонування продукцiї. Заявка повинна давати змогу оцiнити вiдповiднiсть обладнання, що працює пiд тиском, вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до неї. Заявка повинна включати:
найменування та адресу виробника;
письмову заяву про те, що така заявка не подана iншому призначеному органу;
технiчну документацiю.
Технiчна документацiя повинна давати можливiсть оцiнити вiдповiднiсть продукцiї вiдповiдним вимогам i включати опис проведення i результати належного аналiзу та оцiнки ризику (ризикiв). У технiчнiй документацiї повиннi зазначатися застосовнi вимоги та пов'язанi з проведенням оцiнки вiдповiдностi питання проектування, виробництва i функцiонування продукцiї. Технiчна документацiя повинна мiстити, зокрема, такi елементи:
загальний опис обладнання, що працює пiд тиском;
технiчний проект i виробничi креслення та схеми складових частин, деталей агрегатiв, контурiв тощо;
описи та пояснення, необхiднi для розумiння таких креслень та схем, а також для експлуатацiї обладнання, що працює пiд тиском;
перелiк застосованих у повному чи неповному обсязi нацiональних стандартiв та/або iнших вiдповiдних технiчних специфiкацiй, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, а в разi, коли зазначенi стандарти не застосованi, - описи рiшень, прийнятих з метою забезпечення вiдповiдностi суттєвим вимогам Технiчного регламенту. У разi застосування не в повному обсязi нацiональних стандартiв, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, у технiчнiй документацiї повиннi зазначатися їх частини, якi застосованi;
результати виконаних проектних розрахункiв, проведених дослiджень;
протоколи випробувань;
пiдтверднi докази щодо адекватностi технiчного проекту.
Пiдтверднi докази повиннi мiстити посилання на всi використанi документи, зокрема у разi, коли вiдповiднi нацiональнi стандарти та/або технiчнi специфiкацiї, вiдповiднiсть яким надає презумпцiю вiдповiдностi продукцiї суттєвим вимогам, не застосованi у повному обсязi. У разi потреби пiдтверднi докази повиннi включати результати випробувань, проведених вiдповiдною лабораторiєю виробника або iншою випробувальною лабораторiєю вiд iменi виробника та пiд його вiдповiдальнiсть.
149. Призначений орган дослiджує заявку та в разi, коли проект вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту, що застосовуються до вiдповiдної продукцiї, видає виробнику сертифiкат експертизи проекту. У такому сертифiкатi зазначаються найменування i адреса виробника, висновки дослiдження, умови чинностi сертифiката (у разi наявностi) та данi, необхiднi для iдентифiкацiї затвердженого проекту. До сертифiката експертизи проекту можуть додаватися один чи бiльше додаткiв.
У сертифiкатi експертизи проекту та додатках до нього повинна мiститися вся вiдповiдна iнформацiя, яка дає змогу оцiнювати вiдповiднiсть виготовленої продукцiї дослiдженому проекту та у вiдповiдних випадках здiйснювати контроль пiд час експлуатацiї.
У разi коли проект не вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту, призначений орган вiдмовляє у видачi сертифiката експертизи проекту та повiдомляє про це заявнику з обґрунтуванням своєї вiдмови.
150. Призначений орган повинен постiйно вiдслiдковувати змiни в загальновизнаному сучасному станi розвитку технiки, якi свiдчать про те, що затверджений проект не вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту, та повинен визначити потребу в подальшому дослiдженнi таких змiн. У разi коли зазначенi змiни потребують подальшого дослiдження, призначений орган повинен повiдомити про це виробнику.
Виробник повинен iнформувати призначений орган, який видав сертифiкат експертизи проекту, про всi модифiкацiї затвердженого проекту, що можуть вплинути на вiдповiднiсть суттєвим вимогам Технiчного регламенту або на умови чинностi такого сертифiката. Такi модифiкацiї потребують додаткового затвердження призначеним органом, який видав сертифiкат експертизи проекту, у формi доповнення до первинного сертифiката експертизи проекту.
151. Кожен призначений орган повинен iнформувати орган, що призначає, про виданi або скасованi ним сертифiкати експертизи проекту та/або доповнення до них, а також перiодично чи на запит органу, що призначає, подавати йому iнформацiю про вiдмову у видачi сертифiкатiв та/або доповнень до них та сертифiкатiв експертизи проекту та/або доповнень до них, дiю яких вiн зупинив чи щодо яких встановив iншi обмеження.
Кожен призначений орган повинен iнформувати iншi призначенi органи про вiдмову у видачi сертифiката експертизи проекту та/або доповнень до нього, про сертифiкати та/або доповнення до них, якi вiн скасував, дiю яких вiн зупинив чи щодо яких встановив iншi обмеження, а на запит - також про виданi ним сертифiкати експертизи проекту та/або доповнення до них.
Орган, що призначає, вiдповiднi органи державного ринкового нагляду та iншi призначенi органи мають право на запити одержувати копiю сертифiкатiв експертизи проекту та/або доповнень до них. Орган, що призначає, та вiдповiднi органи державного ринкового нагляду мають право на запити одержувати копiю технiчної документацiї та результати дослiджень, проведених призначеним органом.
Призначений орган зберiгає копiю сертифiката експертизи проекту,
додаткiв i доповнень до нього, а також технiчний файл, включаючи подану виробником документацiю, до закiнчення строку дiї такого сертифiката.
152. Виробник зберiгає копiю сертифiката експертизи проекту, додаткiв i доповнень до нього разом iз технiчною документацiєю для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка обладнання, що працює пiд тиском.
Нагляд пiд вiдповiдальнiстю призначеного органу
153. Метою нагляду є перевiрка належного виконання виробником обов'язкiв, пов'язаних iз забезпеченням функцiонування схваленої системи управлiння якiстю.
154. Для цiлей нагляду виробник зобов'язаний надавати призначеному органу доступ до мiсць проектування, виробництва, контролю, проведення випробувань i зберiгання продукцiї, а також усю необхiдну iнформацiю, зокрема:
документацiю стосовно системи управлiння якiстю;
протоколи (записи) щодо якостi, передбаченi тiєю частиною системи управлiння якiстю, що стосується проектування (результати аналiзiв, розрахункiв, випробувань тощо);
документальнi пiдтвердження в рамках системи управлiння якiстю в частинi виробництва, такi як акти технiчного огляду i данi випробувань, данi калiбрування, звiти щодо квалiфiкацiї вiдповiдного персоналу, тощо.
155. Призначений орган проводить перiодичнi аудити, щоб пересвiдчитися у тому, що виробник пiдтримує в належному станi i застосовує систему управлiння якiстю, а також подавати виробнику звiт про аудит. Перiодичнi аудиторськi перевiрки проводяться кожнi три роки.
156. Крiм перiодичних аудитiв, призначений орган може здiйснювати позаплановi вiдвiдування виробника. Потреба в таких додаткових вiдвiдуваннях та регулярнiсть їх проведення визначається на основi системи контролю вiдвiдування, яку використовує призначений орган. Зокрема, в системi контролю вiдвiдування необхiдно обов'язково враховувати такi фактори:
категорiю обладнання;
результати попереднiх наглядових вiдвiдувань;
потребу у вiдслiдковуваннi коригувальних заходiв;
особливi умови, пов'язанi iз затвердженням системи, де це може бути застосовано;
значнi змiни в органiзацiї, полiтицi або методах виробництва.
Пiд час таких перевiрок призначений орган може у разi потреби проводити випробування продукцiї з метою перевiрки правильностi функцiонування системи управлiння якiстю. Призначений орган надає виробнику звiт про вiдвiдування i протокол випробувань у разi їх проведення.
Особливий нагляд за проведенням остаточної оцiнки
157. Вiдповiдно до пунктiв 33 - 36 додатка 1 до Технiчного регламенту остаточна оцiнка пiдлягає посиленому нагляду у формi позапланових вiдвiдувань призначеного органу. Пiд час таких вiдвiдувань представники призначеного органу проводять перевiрку обладнання, що працює пiд тиском.
Призначений орган надає виробнику звiт про вiдвiдування i протокол випробувань у разi їх проведення.
Маркування знаком вiдповiдностi технiчним регламентам та декларацiя про вiдповiднiсть
158. Виробник наносить знак вiдповiдностi технiчним регламентам i пiд вiдповiдальнiсть призначеного органу, зазначеного у пунктi 141 цього додатка, iдентифiкацiйний номер такого призначеного органу на кожну одиницю обладнання, що працює пiд тиском, що вiдповiдає застосовним вимогам Технiчного регламенту.
159. Виробник складає письмову декларацiю про вiдповiднiсть для кожної моделi обладнання, що працює пiд тиском, та зберiгає її для подання на запити органiв державного ринкового нагляду протягом 10 рокiв пiсля введення в обiг обладнання, що працює пiд тиском. У декларацiї про вiдповiднiсть зазначається iнформацiя, яка дає змогу iдентифiкувати модель продукцiї, для якої її складено, та номер сертифiката експертизи проекту.
На обґрунтований запит копiя декларацiї про вiдповiднiсть подається вiдповiдним органам державного ринкового нагляду.
160. Виробник протягом не менше нiж 10 рокiв пiсля введення в обiг останнього зразка моделi обладнання, що працює пiд тиском, зберiгає для подання на запити органiв державного ринкового нагляду:
документацiю щодо системи управлiння якiстю, зазначену у пунктi 141 цього додатка;
документацiю щодо схвалених змiн, зазначених у пунктi 145 цього додатка;
рiшення та звiти призначеного органу, зазначенi в пунктах 145, 155 i 156 цього додатка.
Уповноважений представник
161. Уповноважений представник виробника може подати заявку, передбачену в пунктах 147 i 148 цього додатка, i вiд iменi виробника та пiд його виключну вiдповiдальнiсть виконувати обов'язки виробника, зазначенi в пунктах 141, 145, 150, 152, 158 - 160 цього додатка, за умови визначення таких обов'язкiв у дорученнi.
Додаток 4 до Технiчного регламенту |
ДЕКЛАРАЦIЯ про вiдповiднiсть N
1. Обладнання, що працює пiд тиском, або агрегат (вирiб, тип, партiя або серiйний номер) |
2. Найменування та адреса виробника або уповноваженого представника (в разi потреби) |
3. Ця декларацiя видана пiд виключну вiдповiдальнiсть виробника |
4. Об'єкт декларацiї (iдентифiкацiя обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата, яка дає змогу забезпечити його простежуванiсть; у разi потреби може включати зображення для iдентифiкацiї обладнання) |
(опис обладнання, що працює пiд тиском, або агрегата) |
(проведена процедура оцiнки вiдповiдностi) |
5. Об'єкт декларацiї вiдповiдає вимогам Технiчного регламенту |
6. Посилання на нацiональнi стандарти, включенi до перелiку нацiональних стандартiв, що застосованi, або технiчнi специфiкацiї, стосовно яких декларується вiдповiднiсть |
7. Найменування, адреса та iдентифiкацiйний номер призначеного органу, який провiв оцiнку вiдповiдностi, номер виданого сертифiката, посилання на сертифiкат експертизи типу - типу виробництва, сертифiкат експертизи типу - типу проекту, сертифiкат перевiрки проекту або сертифiкат вiдповiдностi (у разi потреби) |
8. Додаткова iнформацiя |
Пiдписано вiд iменi та за дорученням |
(найменування посади) | (пiдпис) | (iнiцiали та прiзвище) |
(у разi потреби реквiзити особи, уповноваженої пiдписувати декларацiю, що має зобов'язальну юридичну силу за виробника або його уповноваженого представника) |
______________________ (мiсце i дата видачi) |
Примiтка. Виробник може не надавати номер декларацiї про вiдповiднiсть.
Додаток 5 до Технiчного регламенту |
ТАБЛИЦЯ ВIДПОВIДНОСТI
положень Директиви 2014/68/ЄС Європейського
Парламенту та Ради вiд 15 травня 2014 р. про
гармонiзацiю законодавства держав-членiв
стосовно надання на ринку обладнання, що працює
пiд тиском, та агрегатiв та Технiчного регламенту
обладнання, що працює пiд тиском
Положення Директиви | Положення Технiчного регламенту |
Стаття 1 | пункти 1 - 2 |
Стаття 2 | пункт 3 |
Стаття 3 | пункти 4 - 6 |
Стаття 4 | пункти 7 - 9 |
Стаття 5 | пункти 10 - 11 |
Стаття 6 | пункти 12 - 19 |
Стаття 7 | пункти 20 - 21 |
Стаття 8 | пункти 22 - 30 |
Стаття 9 | пункти 31 - 35 |
Стаття 10 | пункт 36 |
Стаття 11 | пункт 37 |
Стаття 12 | пункти 38 - 39 |
Стаття 13 | пункти 40 - 41 |
Стаття 14 | пункти 42 - 49 |
Стаття 15 | пункти 50 - 55 |
Стаття 16 | |
Стаття 17 | пункти 56 - 59 |
Стаття 18 | пункт 60 |
Стаття 19 | пункти 61 - 66 |
Стаття 20 | |
Стаття 21 | пункти 67 - 68 |
Стаття 22 | пункти 69 - 78 |
Стаття 23 | |
Стаття 24 | пункти 83 - 87 |
Стаття 25 | |
Стаття 26 | |
Стаття 27 | пункти 79 - 82 |
Стаття 28 | |
Стаття 29 | |
Стаття 30 | |
Стаття 31 | |
Стаття 32 | |
Стаття 33 | |
Стаття 34 | |
Стаття 35 | пункт 88 |
Стаття 36 | пункти 89 - 90 |
Стаття 37 | |
Стаття 38 | пункт 91 |
Стаття 39 | пункт 92 |
Стаття 40 | |
Стаття 41 | |
Стаття 42 | |
Стаття 43 | пункт 93 |
Стаття 44 | |
Стаття 45 | |
Стаття 46 | |
Стаття 47 | |
Стаття 48 | |
Стаття 49 | |
Стаття 50 | |
Стаття 51 | |
Стаття 52 | |
Додаток I | додаток 1 |
Додаток II | додаток 2 |
Додаток III | додаток 3 |
Додаток IV | додаток 4 |
Додаток V, частина A | |
Додаток V, частина B | |
Додаток VI | |
додаток 5 |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16 сiчня 2019 р. N 27 |
ЗМIНА,
що вноситься до пункту 11 перелiку видiв продукцiї,
щодо яких органи державного ринкового нагляду
здiйснюють державний ринковий нагляд
У графi "Найменування нормативно-правового акта, дiя якого поширюється на вiдповiдний вид продукцiї" слова i цифри "постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 сiчня 2011 р. N 35 "Про затвердження Технiчного регламенту безпеки обладнання, що працює пiд тиском" замiнити словами i цифрами "постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16 сiчня 2019 р. N 27 "Про затвердження Технiчного регламенту обладнання, що працює пiд тиском".
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16 сiчня 2019 р. N 27 |
ПЕРЕЛIК
постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, що втратили
чиннiсть
1. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 сiчня 2011 р. N 35 "Про затвердження Технiчного регламенту безпеки обладнання, що працює пiд тиском" (Офiцiйний вiсник України, 2011 р., N 5, ст. 246).
2. Пункт 17 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 серпня 2013 р. N 632 (Офiцiйний вiсник України, 2013 р., N 69, ст. 2533).
3. Пункт 18 змiн, що вносяться до актiв Кабiнету Мiнiстрiв України, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11 лютого 2016 р. N 76 (Офiцiйний вiсник України, 2016 р., N 16, ст. 644).
4. Пункт 4 постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28 грудня 2016 р. N 1055 "Про затвердження Технiчного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенцiйно вибухонебезпечних середовищах" (Офiцiйний вiсник України, 2017 р., N 8, ст. 236).
5. Пункт 1 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 сiчня 2011 р. N 35 i вiд 28 грудня 2016 р. N 1069, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 4 липня 2018 р. N 814 "Про затвердження Технiчного регламенту приладiв, що працюють на газоподiбному паливi" (Офiцiйний вiсник України, 2018 р., N 80, ст. 2659).