ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
вiд 14.01.2000 р. | N 503/7/16-120 |
---|
Державним податковим адмiнiстрацiям в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi |
Про окремi питання обкладення податком на додану
вартiсть
Державна податкова адмiнiстрацiя України надсилає до вiдома та врахування в роботi Закон України вiд 03.12.99 р. N 1274-XIV "Про внесення змiн до Закону України "Про податок на додану вартiсть", яким iз Закону України вiд 03.04.97 р. N 168 "Про податок на додану вартiсть" виключено пiдпункти 6.2.5 та 6.2.7 iз пункту 6.2 статтi 6, вiдповiдно до яких на операцiї з продажу вугiлля та продуктiв його збагачення, вугiльних i торф'яних брикетiв, продажу електроенергiї, а також продажу газу, iмпортованого в Україну, застосовувалася "нульова" ставка податку на додану вартiсть.
При виконаннi даного Закону необхiдно врахувати наступне:
1. Починаючи з 1 сiчня 2000 року операцiї з продажу вугiлля та продуктiв його збагачення, вугiльних i торф'яних брикетiв, електроенергiї та продаж на митнiй територiї України газу, iмпортованого в Україну, незалежно вiд форми проведення розрахункiв та категорiї споживачiв, пiдлягають обкладенню податком на додану вартiсть за ставкою 20 вiдсоткiв. Одночасно застерiгаємо, що бартернi (товарообмiннi) операцiї, якi здiйснювалися на територiї України протягом IV кварталу 1998 року та протягом 1999 року iз вказаними товарами, обкладалися податком на додану вартiсть за повною ставкою у розмiрi 20 вiдсоткiв.
2. Податковi зобов'язання по вугiллю та продуктах його збагачення, вугiльних брикетах, електроенергiї, газу, вiдповiдно до пункту 11.11 статтi 11 вищезазначеного Закону виникають на дату зарахування коштiв на банкiвський рахунок платникiв у рахунок оплати таких товарiв, а датою виникнення права на податковий кредит у зв'язку з придбанням матерiально-технiчних ресурсiв, робiт, послуг, вартiсть яких вiдноситься до валових витрат виробництва зазначених товарiв, є дата списання коштiв з банкiвського рахунка платника податку в оплату придбаних матерiально-технiчних ресурсiв, робiт, послуг (наявнiсть податкової накладної та фактичне оприбуткування матерiально-технiчних ресурсiв без їх фактичної оплати не дають права вiднесення до податкового кредиту).
Вищезазначений "касовий" метод нарахування податку на додану вартiсть не поширюється на операцiї з продажу вказаних товарiв у межах бартерних (товарообмiнних) операцiй, для яких дата виникнення податкових зобов'язань i податкового кредиту визначена пiдпунктами 7.3.4 та 7.5.3 статтi 7 Закону "Про податок на додану вартiсть".
Одночасно необхiдно зазначити, що на операцiї з продажу торфу законодавством передбачене нарахування податку на додану вартiсть за першою з подiй, що сталася ранiше, - вiдвантаження торфу чи отримання коштiв на банкiвський рахунок продавця.
3. За операцiями з продажу вугiлля та продуктiв його збагачення, вугiльних брикетiв, електроенергiї, газу, iмпортованого на територiю України, якi були здiйсненi до 01.01.2000 року, а розрахунки у грошовiй формi проводяться пiсля 1 сiчня 2000 року, податковi зобов'язання визначаються на дату надходження коштiв на банкiвський рахунок продавця в рахунок оплати вiдвантажених ним енергоносiїв за ставкою 20 вiдсоткiв виходячи з бази оподаткування, установленої статтею 4 Закону України "Про податок на додану вартiсть", та на таку дату виписуються податковi накладнi.
4. Що стосується митного оформлення вказаних енергоносiїв, то слiд зазначити:
- постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.06.99 р. N 1080 "Про перелiк товарiв критичного iмпорту" до складу товарiв критичного iмпорту вiднесено та затверджено вугiлля кам'яне, iнше (код ТН ЗЕД 27.01 19000) та газ природний (код ТН ЗЕД 27.11 21000). А тому незалежно вiд країни походження вугiлля кам'яне, iнше вугiлля, газ природний, який iмпортується на митну територiю України, звiльняються вiд обкладення податком на додану вартiсть пiд час їх розмитнення;
- постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 05.01.98 р. N 13 "Про реалiзацiю Угоди мiж Урядом України та Урядом Росiйської Федерацiї про вiльну торгiвлю" митне оформлення товарiв, у тому числi вугiлля та продуктiв його збагачення, вугiльних та торф'яних брикетiв, електроенергiї, газу, якi походять з митної територiї Росiйської Федерацiї i призначенi для митної територiї України, у разi їх увезення на територiю України проводиться без справляння податку на додану вартiсть.
Пiльговий режим обкладення податком на додану вартiсть товарiв як визначених критичним iмпортом, так i походженням iз Росiйської Федерацiї застосовується лише пiд час митного оформлення вищезазначених увезених iмпортних товарiв. При подальшому продажу на митнiй територiї України вказаних товарiв, незалежно вiд виду дiяльностi продавця та категорiї споживача, податок на додану вартiсть поновлюється за повною ставкою у розмiрi 20 вiдсоткiв, i база оподаткування визначається згiдно зi статтею 4 Закону України "Про податок на додану вартiсть".
5. Якщо станом на 01.01.2000 року у виробникiв, торговельних, оптово-збутових, посередницьких органiзацiй у товарних залишках числяться вугiлля та продукти його збагачення, вугiльнi i торф'янi брикети, електроенергiя, газ незалежно вiд того, власного вони виробництва чи придбанi за цiнами з урахуванням нульової ставки податку на додану вартiсть, наступна операцiя з продажу (перепродажу) пiдлягає обкладенню цим податком за ставкою 20 вiдсоткiв.
Слiд застерегти, що операцiї з надання послуг з продажу зазначених енергоносiїв, що здiйснюються за цивiльно-правовими договорами, якi не передбачають передачi права власностi на них, пiдлягають обкладенню податком на додану вартiсть за ставкою 20 вiдсоткiв, i базою оподаткування є комiсiйна (агентська чи iнша) винагорода за наданi послуги незалежно вiд того, за якою ставкою оподатковуються такi товари.
6. Вiдшкодування податку на додану вартiсть по товарах, якi втратили нульову ставку оподаткування
По операцiях з продажу вугiлля та продуктiв його збагачення, вугiльних i торф'яних брикетiв, електроенергiї, газу, iмпортованого на територiю України, якi здiйснюються пiсля 01.01.2000 року, втрачається право на бюджетне вiдшкодування протягом мiсяця, що настає пiсля подання декларацiї за звiтний перiод, протягом якого були здiйсненi такi операцiї, а застосовується загальний порядок сплати та вiдшкодування податку на додану вартiсть, а саме: належнi бюджету суми податку сплачуються не пiзнiше 20-го числа мiсяця, що настає за звiтним, а вiд'ємне значення суми податку на додану вартiсть зараховується у погашення заборгованостi платника податку зi сплати податку на додану вартiсть, що виникла у минулих звiтних перiодах, а за вiдсутностi заборгованостi - у зменшення податкових зобов'язань платника податку протягом трьох наступних звiтних перiодiв. Крiм того, вiдшкодування податку на додану вартiсть може проводитися iншими шляхами, установленими постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.12.99 р. N 2215.
7. Законом України вiд 03.12.99 р. N 1274-XIV "Про внесення змiн до Закону України "Про податок на додану вартiсть" виключено пункт 11.22 статтi 11 iз Закону України "Про податок на додану вартiсть". А тому Державний комiтет України з матерiальних резервiв по операцiях з продажу матерiальних ресурсiв, незалежно вiд термiну укладення договорiв та закладення матерiальних цiнностей до державного резерву, не має законодавчих пiдстав для використання сум податку на додану вартiсть, отриманих вiд продажу матерiальних цiнностей, на пiдтримку незнижувального запасу, а в загальновстановленому порядку проводить розрахунки з бюджетом.
Про зазначене Державна податкова адмiнiстрацiя України зобов'язує повiдомити пiдпорядкованi органи державної податкової служби i встановити контроль за повнотою та своєчаснiстю проведення розрахункiв з бюджетом платниками податку на додану вартiсть, якi перейшли з нульової на повну ставку оподаткування, не допускати безпiдставного передчасного вiдшкодування коштiв з державного бюджету, а також, ураховуючи незадовiльний фiнансовий стан вугледобувної та енергетичної галузей виробництва, ужити дiєвих заходiв щодо недопущення податкової заборгованостi.
Державним податковим адмiнiстрацiям визначити кiлькiсть платникiв (виробникiв, посередницьких органiзацiй, iнших структур), якi перейшли з нульової на повну ставку оподаткування, указати перелiк та обсяги товарiв, а також суми податку на додану вартiсть, якi належать до сплати до бюджету по таких товарах за даними декларацiй звiтного сiчня 2000 року. Iнформацiю подати електронною поштою не пiзнiше 15 березня 2000 року за файлом 16121503.NN (NN - код областi) за формою, визначеною у додатку N2.
Заступник Голови | О. Шитря |
Надруковано:"Баланс", N 6, 8 лютого 2000 р.