ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Закону України "Про Нацiональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв" щодо гарантiй прав iнвесторiв
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Закону України "Про Нацiональне агентство України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016р., N 1, ст. 2, N 11, ст. 129; 2019р., N 42, ст. 238; 2020р., N 2, ст. 5, N 47, ст. 408) такi змiни:
1. Пункт 4 частини першої статтi 1 викласти в такiй редакцiї:
"4) управлiння активами - дiяльнiсть iз володiння, користування та розпорядження активами, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi чи у справi про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави i вирiшено питання про їх передачу Нацiональному агентству України з питань виявлення, розшуку та управлiння активами, одержаними вiд корупцiйних та iнших злочинiв, тобто забезпечення збереження активiв, збереження (за можливостi - збiльшення) їх економiчної вартостi, передача їх в управлiння або реалiзацiя активiв у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалiзацiя активiв, конфiскованих у кримiнальному провадженнi чи стягнених за рiшенням суду в дохiд держави внаслiдок визнання їх необґрунтованими".
2. Частину першу статтi 10 доповнити пунктом 81 такого змiсту:
"81) надає слiдчому, прокурору, слiдчому суддi, суду письмовi роз'яснення щодо можливостi забезпечення Нацiональним агентством ефективного управлiння активом та збереження (за можливостi - збiльшення) його економiчної вартостi.
Таке роз'яснення надається у вiдповiдь на звернення слiдчого, прокурора, слiдчого суддi, суду протягом п'яти робочих днiв з дня отримання Нацiональним агентством такого звернення. Форма такого звернення затверджується спiльним наказом Офiсу Генерального прокурора та Нацiонального агентства".
3. Назву i частину першу статтi 19 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 19. Прийняття активiв в управлiння Нацiональним агентством
1. Нацiональне агентство здiйснює управлiння активами, на якi накладено арешт у кримiнальному провадженнi, у тому числi як захiд забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в iнтересах держави, iз встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженнi у справах про визнання необґрунтованими активiв та їх стягнення в дохiд держави iз встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартiсть яких перевищує 200 розмiрiв прожиткового мiнiмуму, встановленого для працездатних осiб на 1 сiчня вiдповiдного року.
Зазначенi активи приймаються в управлiння на пiдставi ухвали слiдчого суддi, суду чи згоди власника активiв, копiї яких надсилаються Нацiональному агентству не пiзнiше наступного робочого дня пiсля їх винесення (надання) з вiдповiдним зверненням прокурора".
4. У статтi 21:
перше речення абзацу першого частини третьої викласти в такiй редакцiї:
"3. Управлiння активами, зазначеними у частинi першiй цiєї статтi, здiйснюється на умовах ефективностi, а також збереження (за можливостi - збiльшення) їх економiчної вартостi";
частини четверту, п'яту i восьму викласти в такiй редакцiї:
"4. Рухоме майно може бути передано для реалiзацiї без згоди власника за рiшенням слiдчого суддi, суду за наявностi хоча б однiєї з таких пiдстав:
1) майно пiддається швидкому псуванню;
2) майно швидко втрачає свою вартiсть;
3) витрати на зберiгання рухомого майна протягом одного календарного року становлять бiльше 50 вiдсоткiв його вартостi.
Нерухоме майно не може бути передано для реалiзацiї без згоди власника такого майна до винесення обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, або iншого судового рiшення, що набрало законної сили, яке є пiдставою для застосування спецiальної конфiскацiї вiдповiдно до Кримiнального процесуального кодексу України, або судового рiшення, яке набрало законної сили, про визнання активiв необґрунтованими та їх стягнення в дохiд держави.
Реалiзацiя майна у порядку, передбаченому цiєю частиною, здiйснюється за цiнами, не нижчими за ринковi.
5. Активи, визначенi частиною четвертою цiєї статтi, передаються для реалiзацiї без згоди власника на пiдставi ухвали слiдчого суддi або суду про управлiння активами шляхом реалiзацiї, копiя якої надсилається Нацiональному агентству негайно пiсля її винесення з вiдповiдним зверненням прокурора.
Передача для реалiзацiї активiв може також здiйснюватися за згодою їх власника, пiдпис на якiй засвiдчений нотарiально, нотарiально засвiдчена копiя якої надається Нацiональному агентству з вiдповiдним зверненням прокурора.
Реалiзацiя активiв вiдповiдно до цього Закону є примусовою реалiзацiєю (примусовим продажем), крiм випадкiв реалiзацiї активiв за згодою власника.
Реалiзацiя активiв здiйснюється визначеними на конкурсних засадах юридичними особами. Порядок вiдбору таких юридичних осiб, порядок реалiзацiї активiв на прилюдних торгах (аукцiонах) та/або електронних торгах визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України";
"8. У разi надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рiшення прокурора або судового рiшення, що набрало законної сили, якими скасовано арешт прийнятих в управлiння активiв, за умови наявностi судового рiшення у Єдиному державному реєстрi судових рiшень, Нацiональне агентство протягом десяти робочих днiв повертає їх законному власнику.
Рiшення прокурора, яким скасовано арешт, направляється до Нацiонального агентства прокурором, а вiдповiдне судове рiшення, що набрало законної сили, - судом, слiдчим суддею, стороною кримiнального провадження, представником юридичної або фiзичної особи, стосовно якої здiйснюється провадження, третьої особи, щодо майна якої вирiшується питання про арешт.
У разi якщо активи, щодо яких було скасовано арешт, були реалiзованi Нацiональним агентством у встановленому цим Законом порядку, одержанi кошти, а також проценти, нарахованi як плата за користування банком такими коштами, повертаються Нацiональним агентством у безготiвковiй формi особi, яка була законним власником таких активiв на момент їх реалiзацiї, протягом десяти робочих днiв з дня отримання вiдповiдного рiшення про скасування арешту та реквiзитiв рахунку такої особи.
Бездiяльнiсть Нацiонального агентства, яка полягає у неповерненнi активiв, коштiв, одержаних вiд реалiзацiї арештованих активiв, а також процентiв, нарахованих як плата за користування банком такими коштами, їх законному власнику може бути оскаржена особою, права, законнi iнтереси якої порушено, у порядку, встановленому законом".
5. Частину другу статтi 23 викласти в такiй редакцiї:
"2. Нацiональне агентство забезпечує виконання судового рiшення про конфiскацiю, спецiальну конфiскацiю активiв, стягнення в дохiд держави активiв, що перебувають в його управлiннi.
Мiжвiдомча комiсiя з питань реалiзацiї активiв, що створюється при Нацiональному агентствi, погоджує реалiзацiю таких активiв, вартiсть яких перевищує 20 тисяч розмiрiв прожиткового мiнiмуму, встановленого для працездатних осiб на 1 сiчня вiдповiдного року.
Положення про мiжвiдомчу комiсiю з питань реалiзацiї активiв та її склад затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Реалiзацiя зазначених активiв здiйснюється вiдповiдно до абзацу четвертого частини п'ятої статтi 21 цього Закону.
Договори купiвлi-продажу рухомого майна, що реалiзується Нацiональним агентством вiдповiдно до цього Закону, нотарiальному посвiдченню не пiдлягають.
У разi реалiзацiї Нацiональним агентством нерухомого майна з прилюдних торгiв (аукцiонiв) та/або з електронних торгiв вiдповiдно до цього Закону його придбання оформлюється нотарiусом шляхом видачi набувачу свiдоцтва про придбання нерухомого майна на пiдставi акта про реалiзацiю такого майна, що видається Нацiональним агентством, та протоколу про проведення таких торгiв (аукцiону), складеного їх органiзатором.
Свiдоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгiв (аукцiону) або з електронних торгiв є документом, що пiдтверджує набуття права власностi на таке нерухоме майно, i видається нотарiусом набувачу в порядку, встановленому законодавством".
II. Прикiнцевi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з 1 листопада 2021 року.
2. Кабiнету Мiнiстрiв України у тримiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити приведення мiнiстерствами, iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, необхiдних для реалiзацiї положень цього Закону.
3. Кабiнету Мiнiстрiв України у 2022 роцi поiнформувати Верховну Раду України про стан виконання цього Закону.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
14 липня 2021 року
N 1648-IX