ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення законодавства у сферi користування надрами
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1. У Кодексi України про надра (Вiдомостi Верховної Ради України, 1994 р., N 36, ст. 340):
1) статтю 4 пiсля частини першої доповнити новою частиною такого змiсту:
"З метою безпосередньої реалiзацiї права власностi Українського народу на надра та для забезпечення економiчних i соцiальних iнтересiв громадян щодо прозорого використання та справедливого розподiлу доходу вiд користування надрами громадяни України мають право на отримання вiдповiдно до закону частини доходу державного бюджету вiд рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин".
У зв'язку з цим частину другу вважати частиною третьою;
2) у частинi сьомiй статтi 5 слова "разом з центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони працi" виключити;
3) доповнити статтею 51 такого змiсту:
"Стаття 51. Єдина державна електронна геоiнформацiйна система користування надрами
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, створює та забезпечує функцiонування єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами та її складових. Порядок функцiонування та доступу до iнформацiї єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Вiдкритий та безоплатний доступ до єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами та її складових здiйснюється через Державний геологiчний веб-портал.
Єдина державна електронна геоiнформацiйна система користування надрами включає такi складовi:
Державний фонд надр України, у тому числi Державний фонд родовищ корисних копалин та резерв цього фонду, що створюється на основi Державного кадастру родовищ i проявiв корисних копалин та Державного балансу запасiв корисних копалин з урахуванням вiдомостей, отриманих з Державного земельного кадастру;
державний реєстр спецiальних дозволiв на користування надрами;
державний реєстр нафтових та газових свердловин;
державний реєстр артезiанських свердловин;
державний водний кадастр (роздiл "Пiдземнi води");
державний геологiчний веб-портал;
електронний кабiнет єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами та електронний кабiнет надрокористувача;
форми звiтностi щодо облiку запасiв корисних копалин, що подаються користувачами надр;
вiдомостi про заяви на отримання, продовження строку дiї, внесення змiн до спецiальних дозволiв на користування надрами, поданi до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, або до Ради мiнiстрiв Автономної Республiки Крим (щодо корисних копалин мiсцевого значення на територiї Автономної Республiки Крим);
каталог вiдомостей про геологiчну iнформацiю, що включає вiдомостi про первинну (необроблену) та вторинну (оброблену) геологiчну iнформацiю;
протоколи Державної комiсiї України по запасах корисних копалин щодо проведення державної експертизи та оцiнки запасiв корисних копалин;
iнформацiя про державну реєстрацiю геологорозвiдувальних робiт;
iнформацiя про дiлянки надр, запропонованi для отримання спецiальних дозволiв на користування надрами шляхом проведення аукцiону (електронних торгiв);
iнформацiя про дiлянки надр, щодо яких оголошено конкурси на укладення угод про розподiл продукцiї;
iнформацiя про екзогеннi геологiчнi процеси (зсуви, карсти, селi, пiдтоплення, абразiя берегiв);
iнформацiя щодо обмежень у використаннi земельних дiлянок для цiлей надрокористування;
iнша iнформацiя, передбачена цим Кодексом та iншими нормативно-правовими актами.
Адмiнiстратором Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами, Державного реєстру нафтових та газових свердловин, Державного реєстру артезiанських свердловин, технiчним адмiнiстратором складових єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами є пiдприємство та/або пiдприємства, визначенi центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, якi належать до сфери його управлiння або щодо яких вiн здiйснює повноваження з управлiння корпоративними правами держави (включаючи його дочiрнi пiдприємства).
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, є держателем Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами, Державного реєстру нафтових та газових свердловин, Державного реєстру артезiанських свердловин, порядки ведення яких затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Програмне забезпечення, створене для функцiонування єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами та її складових, є об'єктом права державної власностi.
Єдина державна електронна геоiнформацiйна система користування надрами та її складовi включають геопросторовi данi, метаданi та сервiси, оприлюднення, доступ до яких здiйснюються у мережi Iнтернет згiдно iз Законом України "Про нацiональну iнфраструктуру геопросторових даних".
Фiнансування створення та функцiонування єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами та її складових здiйснюється за рахунок коштiв державного бюджету, коштiв мiжнародної технiчної допомоги, а також iнших джерел, не заборонених законом";
4) пункт 1 статтi 91 виключити;
5) пункт 1 статтi 10 виключити;
6) статтю 13 доповнити частинами третьою - сьомою такого змiсту:
"Користувачами надр не можуть бути:
1) юридичнi особи, зареєстрованi у державi, визнанiй Верховною Радою України державою-агресором;
2) юридичнi особи, у яких:
iстотну участь має держава, визнана Верховною Радою України державою-агресором;
iстотну участь мають юридичнi особи, зареєстрованi у державi, визнанiй Верховною Радою України державою-агресором;
iстотну участь мають або є кiнцевими бенефiцiарними власниками фiзичнi особи - громадяни та (або) резиденти держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
Положення цього пункту не застосовуються до юридичних осiб, акцiї яких допущенi до торгiв на iноземних фондових бiржах згiдно з перелiком, затвердженим Кабiнетом Мiнiстрiв України (крiм юридичних осiб, якi є резидентами держави-агресора);
3) фiзичнi особи - громадяни та (або) резиденти держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
Користувачами надр на умовах угод про розподiл продукцiї також не можуть бути об'єднання юридичних осiб, зазначених у частинi третiй цiєї статтi.
Право на користування надрами, у тому числi право на користування надрами на умовах угод про розподiл продукцiї, також не надається, а строк дiї спецiальних дозволiв на користування надрами не продовжується:
юридичнiй особi, фiзичнiй особi - пiдприємцю, об'єднанню юридичних осiб, що не є юридичною особою, до яких застосовано спецiальнi економiчнi та iншi обмежувальнi заходи (санкцiї) вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" у виглядi анулювання або зупинення дiї спецiальних дозволiв на користування надрами (пiд час дiї таких санкцiй);
юридичнiй особi, до кiнцевих бенефiцiарних власникiв якої застосовано спецiальнi економiчнi та iншi обмежувальнi заходи (санкцiї) вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" у виглядi анулювання або зупинення дiї спецiальних дозволiв на користування надрами з урахуванням положень цiєї статтi (пiд час дiї таких санкцiй).
Для цiлей цього Кодексу термiни "iстотна участь" та "кiнцевий бенефiцiарний власник" вживаються у значеннi, наведеному в Законi України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
У разi застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй) у виглядi анулювання або зупинення дiї спецiальних дозволiв на користування надрами вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" до кiнцевого бенефiцiарного власника юридичної особи, яка є користувачем надр, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, вiдповiдно анулює або зупиняє дiю спецiального дозволу на користування надрами такого користувача через 30 днiв з дня застосування таких санкцiй, якщо через 30 днiв з дня видання указу Президента України про застосування вiдповiдної санкцiї особа, до якої її застосовано, залишається кiнцевим бенефiцiарним власником юридичної особи, що є власником вiдповiдного спецiального дозволу на користування надрами";
7) статтi 14, 15 i 16 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 14. Види користування надрами
Надра надаються у користування для:
геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промисловою розробкою родовищ);
видобування корисних копалин;
будiвництва та експлуатацiї пiдземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числi споруд для пiдземного зберiгання нафти, газу та iнших речовин i матерiалiв, перелiк яких встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України, захоронення шкiдливих речовин i вiдходiв виробництва, скидання стiчних вод, отримання геотермальної енергiї (теплової енергiї надр), експлуатацiї пiдземних споруд, пов'язаної iз запобiганням пiдтопленню навколишнього природного середовища внаслiдок закриття шахт;
створення геологiчних територiй та об'єктiв, що мають важливе наукове, культурне, санiтарно-оздоровче значення (науковi полiгони, геологiчнi заповiдники, заказники, пам'ятки природи, лiкувальнi, оздоровчi заклади) (крiм нафтогазоносних надр);
виконання робiт (провадження дiяльностi), передбачених угодою про розподiл продукцiї.
Види спецiальних дозволiв на користування нафтогазоносними надрами визначаються Законом України "Про нафту i газ".
Положення цього Кодексу щодо спецiальних дозволiв на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ) поширюються на спецiальнi дозволи на геологiчне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числi дослiдно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти i газу (промисловою розробкою родовищ), а щодо спецiальних дозволiв на видобування корисних копалин - на спецiальнi дозволи на видобування нафти i газу (промислову розробку родовищ), якщо iнше не визначено цим Кодексом та Законом України "Про нафту i газ".
Стаття 15. Строки користування надрами
Надра надаються у строкове платне користування.
Спецiальний дозвiл на користування надрами надається на строк, визначений заявником, та становить:
вiд 3 до 20 рокiв - на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ), на видобування корисних копалин, на будiвництво та експлуатацiю пiдземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числi споруд для пiдземного зберiгання нафти, газу та iнших речовин i матерiалiв, захоронення шкiдливих речовин i вiдходiв виробництва, скидання стiчних вод, отримання геотермальної енергiї (теплової енергiї надр), експлуатацiю пiдземних споруд, пов'язану iз запобiганням пiдтопленню навколишнього природного середовища внаслiдок закриття шахт;
вiд 3 до 50 рокiв - на створення геологiчних територiй та об'єктiв, що мають важливе наукове, культурне, санiтарно-оздоровче значення (науковi полiгони, геологiчнi заповiдники, заказники, пам'ятки природи, лiкувальнi, оздоровчi заклади) (крiм нафтогазоносних надр).
Строки користування нафтогазоносними надрами визначаються Законом України "Про нафту i газ".
За зверненням користувача надр строк користування надрами може бути продовжено у випадках та на умовах, визначених цим Кодексом.
Спецiальнi дозволи на користування надрами, строк дiї яких закiнчився у перiод дiї воєнного стану, та строки виконання робiт на дiлянцi надр, встановленi вiдповiдними угодами про умови користування надрами, на перiод дiї воєнного стану та протягом шести мiсяцiв пiсля його припинення або скасування вважаються продовженими автоматично без прийняття вiдповiдного рiшення центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, а щодо корисних копалин мiсцевого значення на територiї Автономної Республiки Крим - Ради мiнiстрiв Автономної Республiки Крим.
Iншi спецiальнi дозволи на користування надрами, чиннi на день введення воєнного стану в Українi, та строки виконання робiт на дiлянцi надр, встановленi вiдповiдними угодами про умови користування надрами, на перiод дiї воєнного стану та протягом трьох мiсяцiв пiсля його припинення або скасування вважаються продовженими автоматично без прийняття вiдповiдного рiшення центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, а щодо корисних копалин мiсцевого значення на територiї Автономної Республiки Крим - Ради мiнiстрiв Автономної Республiки Крим.
У разi надання надр у користування на умовах угоди про розподiл продукцiї надра надаються у користування на строк дiї вiдповiдної угоди про розподiл продукцiї. Порядок та особливостi користування надрами вiдповiдно до угоди про розподiл продукцiї визначаються Законом України "Про угоди про розподiл продукцiї".
Перебiг строку користування надрами починається з дня, наступного за днем внесення iнформацiї про спецiальний дозвiл на користування надрами до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами, якщо в такому спецiальному дозволi на користування надрами не передбачено бiльш пiзнiй строк, а в разi укладення угоди про розподiл продукцiї - з дня, зазначеного в такiй угодi";
"Стаття 16. Спецiальний дозвiл на користування надрами
Спецiальний дозвiл на користування надрами надається за результатами аукцiону (електронних торгiв), а за наявностi пiдстав, визначених частиною першою статтi 162 цього Кодексу, - без проведення аукцiону (електронних торгiв).
Надання спецiального дозволу на користування надрами, продовження строку його дiї, внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами та до угоди про умови користування надрами здiйснюються вiдповiдним дозвiльним органом: центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, а щодо дiлянок надр, що мiстять кориснi копалини мiсцевого значення на територiї Автономної Республiки Крим, - Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим.
Аукцiон (електроннi торги) щодо продажу спецiального дозволу на користування надрами проводиться шляхом електронних торгiв, що здiйснюються за допомогою дворiвневої автоматизованої iнформацiйно-комунiкацiйної системи, яка забезпечує можливiсть створення, розмiщення, оприлюднення та обмiну iнформацiєю i документами в електроннiй формi, якi необхiднi для проведення аукцiону (електронних торгiв), запобiгання корупцiйним правопорушенням, та складається з бази даних системи аукцiонiв (електронних торгiв) з продажу спецiальних дозволiв на користування надрами та електронних майданчикiв, якi взаємодiють через iнтерфейс програмування додаткiв, що надається як код з вiдкритим доступом та визначає функцiональнiсть системи. Порядок проведення аукцiону (електронних торгiв) з продажу спецiального дозволу на користування надрами встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Подання заяви разом з необхiдними документами для отримання, продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами, внесення змiн до нього, а також внесення змiн до угоди про умови користування надрами здiйснюються заявником в електроннiй формi через електронний кабiнет надрокористувача на Державному геологiчному веб-порталi, формування та ведення якого забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Порядок подання заяв через електронний кабiнет надрокористувача регулюється Положенням про електронний кабiнет надрокористувача, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища. Подання документiв, що мiстять iнформацiю з обмеженим доступом, здiйснюється з урахуванням вимог законодавства.
Iнформацiя про поданi через електронний кабiнет надрокористувача заяви, хiд їх розгляду, стан дiї спецiального дозволу на користування надрами є вiдкритою та оприлюднюється на Державному геологiчному веб-порталi центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Спецiальний дозвiл на користування надрами за результатами аукцiону (електронних торгiв) надається вiдповiдним дозвiльним органом у порядку, визначеному цим Кодексом, переможцю аукцiону (електронних торгiв), який має право бути користувачем надр вiдповiдно до частин першої - шостої статтi 13 цього Кодексу.
Спецiальний дозвiл на користування надрами надається переможцю аукцiону (електронних торгiв) за його зверненням.
У разi якщо переможець аукцiону (електронних торгiв) з продажу спецiального дозволу на користування надрами або переможець конкурсу на укладення угоди про розподiл продукцiї не має права бути користувачем надр вiдповiдно до частин третьої - шостої статтi 13 цього Кодексу, вiдповiдний аукцiон (електроннi торги) або конкурс вважається таким, що не вiдбувся.
Для iнiцiювання продажу спецiального дозволу на користування надрами на аукцiонi (електронних торгах) заявник подає до вiдповiдного дозвiльного органу заяву та додатковi матерiали, що включають оглядову карту, ситуацiйний план, каталог географiчних координат кутових точок, програму робiт, а якщо дiлянка надр вже пiдготовлена для виставлення на аукцiон (електроннi торги) та iнформацiя про неї розмiщена на офiцiйному веб-сайтi дозвiльного органу - лише заяву iз зазначенням назви такої дiлянки.
Дiлянки надр, якi пропонуються для виставлення на аукцiон (електроннi торги) з метою надання спецiального дозволу на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ), погоджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища, iз зазначенням умов, за яких можливе надрокористування на запропонованих дiлянках надр (у частинi дотримання вимог природоохоронного законодавства), протягом 15 робочих днiв з дня надходження запиту вiдповiдного дозвiльного органу разом з документами, передбаченими частиною десятою цiєї статтi. У разi вiдмови у погодженнi центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища, надає обґрунтованi зауваження (iз зазначенням шляхiв їх усунення) щодо неможливостi надрокористування на запропонованiй дiлянцi надр з дотриманням вимог природоохоронного законодавства. Такi погодження та зауваження оприлюднюються на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища, протягом трьох робочих днiв пiсля прийняття вiдповiдного рiшення.
У разi повторного погодження не допускається надання вiдмови з причин, не зазначених у зауваженнях (крiм випадкiв неусунення причин, що стали пiдставою для попередньої вiдмови).
У разi ненадання центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього середовища, погодження чи вiдмови у погодженнi щодо запропонованої дiлянки надр протягом 15 робочих днiв з дня надходження запиту вiдповiдного дозвiльного органу разом з документами, передбаченими частиною десятою цiєї статтi, вважається, що погодження щодо запропонованої для виставлення на аукцiон (електроннi торги) дiлянки надр надано.
Спецiальний дозвiл на видобування корисних копалин надається пiсля проведення експертизи та оцiнки розвiданих запасiв корисних копалин у встановленому законодавством порядку чи апробацiї прогнозних (перспективних) ресурсiв корисних копалин Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин, за умови подальшого затвердження нею таких запасiв, на пiдставi спецiального дозволу на користування надрами.
Надрокористувач, якому надано спецiальний дозвiл на видобування корисних копалин, має право проводити дорозвiдку (довивчення) родовищ у межах наданої йому дiлянки надр.
У межах однiєї дiлянки надр можуть проводитися роботи з геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки родовищ корисних копалин, та (або) видобування рiзних видiв корисних копалин за кiлькома спецiальними дозволами на користування надрами, крiм корисних копалин, що розробляються вiдкритим способом. При цьому в угодi про умови користування надрами визначаються просторовi межi та координати кутових точок дiлянки надр, наданої у користування щодо кожного виду корисних копалин.
У разi якщо в межах однiєї дiлянки надр наявнi затвердженi (апробованi) запаси (ресурси) рiзних корисних копалин, що видобуваються вiдкритим способом та залягають на рiзних глибинах, спецiальнi дозволи на видобування корисних копалин у межах такої дiлянки надр можуть надаватися виключно на всi кориснi копалини, запаси (ресурси) яких затвердженi (апробованi) в межах такої дiлянки надр, або на корисну копалину, що залягає вище iнших корисних копалин, запаси (ресурси) яких затвердженi (апробованi) в межах такої дiлянки надр, iз встановленням у спецiальному дозволi на користування надрами обмеження з глибини видобування.
Допускається надання спецiальних дозволiв на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ) та (або) спецiальних дозволiв на видобування корисних копалин на частину родовища корисних копалин, якщо розробка всього родовища корисних копалин технiчно неможлива, що пiдтверджено Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин, та на вiдповiдну частину родовища корисних копалин не надано спецiальний дозвiл на користування надрами.
Порядок проведення та умови конкурсу на укладення угоди про розподiл продукцiї визначаються Законом України "Про угоди про розподiл продукцiї". Спецiальний дозвiл на користування надрами на умовах угоди про розподiл продукцiї видається на пiдставi укладеної угоди про розподiл продукцiї iз зазначенням виду користування надрами для виконання робiт (провадження дiяльностi), передбачених угодою про розподiл продукцiї, i повинен мiстити всi види користування надрами, iншi данi та вiдомостi, передбаченi такою угодою. Права на користування надрами, наданi спецiальним дозволом на користування надрами на умовах угоди про розподiл продукцiї, можуть бути переданi третiм особам одночасно з передачею прав та обов'язкiв за вiдповiдною угодою про розподiл продукцiї та з обов'язковим переоформленням спецiального дозволу на користування надрами вiдповiдно до Закону України "Про угоди про розподiл продукцiї" шляхом внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами.
Внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами, продовження строку його дiї, зупинення, анулювання та поновлення його дiї здiйснюються вiдповiдним дозвiльним органом у порядку, встановленому цим Кодексом.
Надрокористувач, який у процесi дiяльностi, пов'язаної з видобуванням корисних копалин, виявив iншу корисну копалину, не зазначену у спецiальному дозволi на користування надрами, та має намiр здiйснювати її видобування (промислову розробку), має право внести змiни до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пункту 6 частини першої статтi 165 цього Кодексу пiсля здiйснення державної експертизи та оцiнки запасiв такої нововиявленої копалини Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин, а також сплати надрокористувачем плати (збору), якщо таку плату (збiр) встановлено статтею 34 або статтею 39 цього Кодексу.
Суб'єкт господарювання, який приватизував державне пiдприємство вiдповiдно до Закону України "Про особливостi приватизацiї вугледобувних пiдприємств" або Закону України "Про приватизацiю державного i комунального майна", набуває право на користування надрами шляхом внесення на пiдставi пункту 15 частини першої статтi 165 цього Кодексу змiн до спецiального дозволу на користування надрами, наданого зазначеному державному пiдприємству, на строк дiї такого спецiального дозволу.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, забезпечує iнформацiйну взаємодiю з Державним земельним кадастром з метою надання через технологiчнi та програмнi засоби Державного земельного кадастру вiдомостей про дiлянки надр, наданi у користування вiдповiдно до спецiальних дозволiв на користування надрами";
8) доповнити статтями 161 - 166 такого змiсту:
"Стаття 161. Вiдчуження прав на користування надрами, внесення прав на користування надрами як вклад у спiльну дiяльнiсть
Надрокористувач, що має спецiальний дозвiл на користування надрами, може повнiстю або частково вiдчужувати права на користування надрами, наданi йому спецiальним дозволом на користування надрами, iншiй юридичнiй особi чи фiзичнiй особi - пiдприємцю шляхом укладення договору купiвлi-продажу таких прав або вносити такi права як вклад до статутного капiталу створеного за його участю суб'єкта господарювання, за умови що на таку юридичну особу чи фiзичну особу - пiдприємця або суб'єкта господарювання не поширюються обмеження, встановленi частинами третьою - шостою статтi 13 цього Кодексу. Надрокористувач також має право вносити права на користування надрами, наданi йому спецiальним дозволом на користування надрами, як вклад у спiльну дiяльнiсть.
Вiдчуження шляхом укладення договору купiвлi-продажу частини прав, передбачених спецiальним дозволом на користування надрами, внесення частини таких прав як вклад до статутного капiталу, а також внесення частини таких прав як вклад у спiльну дiяльнiсть може здiйснюватися виключно пiсля розподiлу запасiв (ресурсiв) мiж дiлянками надр ранiше розвiданого родовища корисних копалин, на яке надрокористувачу надано право на користування надрами, затвердження таких розподiлених запасiв (ресурсiв) Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин, а також внесення змiн до такого спецiального дозволу на користування надрами в результатi розподiлу запасiв (ресурсiв) корисних копалин або оформлення окремого спецiального дозволу на користування надрами на вiдповiдну видiлену в результатi розподiлу запасiв (ресурсiв) дiлянку надр на пiдставi пункту 8 частини першої статтi 162 та пункту 11 частини першої статтi 165 цього Кодексу.
Суб'єкт господарювання державного сектору економiки, а також пiдприємство, господарське товариство, у статутному капiталi якого 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать пiдприємству або господарському товариству, у статутному капiталi якого є частка держави, має право вiдчужувати права на користування надрами, наданi йому спецiальним дозволом на користування надрами, вносити їх як вклад до статутного капiталу або як вклад у спiльну дiяльнiсть виключно (крiм випадкiв, визначених частиною п'ятою цiєї статтi):
юридичнiй особi, частка держави у статутному капiталi якої становить 100 вiдсоткiв;
юридичнiй особi, у статутному капiталi якої 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать пiдприємству або господарському товариству, частка держави у статутному капiталi якого становить 100 вiдсоткiв.
У разi якщо органiзацiйно-правову форму надрокористувача, який набув права на користування надрами вiдповiдно до частини третьої цiєї статтi, було змiнено шляхом злиття, приєднання, подiлу, перетворення та (або) у разi змiни частки у статутному (складеному) капiталi такого надрокористувача, та (або) у разi вiдчуження частки (її частини) у статутному (складеному) капiталi такого надрокористувача, та (або) у разi вiдчуження акцiй (часток) такого надрокористувача (крiм продажу у результатi первинного публiчного розмiщення цiнних паперiв (публiчної пропозицiї), якщо внаслiдок таких змiн надрокористувач не вiдповiдає жоднiй iз вимог, встановлених абзацами другим i третiм частини третьої цiєї статтi, право користування надрами за вiдповiдним спецiальним дозволом на користування надрами припиняється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, або Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим вiдповiдно.
Суб'єкт господарювання державного сектору економiки, а також пiдприємство, господарське товариство, у статутному капiталi якого 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать пiдприємству та (або) господарському товариству, у статутному капiталi якого є частка держави, має право вiдчужувати права на користування надрами, наданi йому спецiальним дозволом на користування надрами, iншiй фiзичнiй особi - пiдприємцю чи юридичнiй особi, що не вiдповiдає вимогам частини третьої цiєї статтi, виключно за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України.
Для набуття права на користування надрами особа, з якою власник спецiального дозволу на користування надрами уклав договiр купiвлi-продажу вiдповiдних прав на користування надрами, або особа, до статутного капiталу якої внесено як вклад право користування надрами, звертається до вiдповiдного дозвiльного органу iз заявою про внесення змiн до такого спецiального дозволу на пiдставi пункту 9 частини першої статтi 165 цього Кодексу.
Надрокористувач, який вiдчужив права на користування надрами, передбаченi спецiальним дозволом на користування надрами, шляхом укладення договору купiвлi-продажу або внiс їх як вклад до статутного капiталу створеного за його участю суб'єкта господарювання, продовжує мати усi права та обов'язки надрокористувача за вiдповiдним спецiальним дозволом на користування надрами у повному обсязi до внесення до нього вiдповiдних змiн дозвiльним органом у порядку, встановленому цим Кодексом. Вiдповiднi права та обов'язки, зокрема щодо провадження планованої дiяльностi на пiдставi наявного за дiючим спецiальним дозволом на користування надрами висновку з оцiнки впливу на довкiлля та (або) рiшення про провадження планованої дiяльностi, у повному обсязi переходять до набувача прав на користування надрами за вiдповiдним спецiальним дозволом на користування надрами з дати внесення змiн до нього у встановленому цим Кодексом порядку з одночасним внесенням вiдповiдної iнформацiї до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами.
Надрокористувач, який внiс права на користування надрами, передбаченi спецiальним дозволом на користування надрами, як вклад у спiльну дiяльнiсть, продовжує мати права та обов'язки надрокористувача за вiдповiдним спецiальним дозволом на користування надрами у повному обсязi.
Стаття 162. Надання спецiального дозволу на користування надрами без проведення аукцiону (електронних торгiв)
Спецiальний дозвiл на користування надрами надається без проведення аукцiону (електронних торгiв) у разi:
1) видобування корисних копалин, якщо заявник на пiдставi спецiального дозволу на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ) за власнi кошти виконав геологiчне вивчення дiлянки надр, оцiнку розвiданих запасiв корисних копалин, апробацiю прогнозних (перспективних) ресурсiв корисних копалин, яка затверджена Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин, та подав документи для отримання спецiального дозволу на видобування корисних копалин на вiдповiднiй дiлянцi надр не бiльше двох рокiв пiсля закiнчення строку дiї вiдповiдного спецiального дозволу на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ);
2) геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ) мiсцевого значення, видобування корисних копалин мiсцевого значення - за умови що загальна площа дiлянки надр, на яку надається спецiальний дозвiл на користування надрами, не перевищує 25 гектарiв, а заявник є власником земельної дiлянки (кiлькох сумiжних земельних дiлянок), у межах яких розмiщена така дiлянка надр;
3) геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, з подальшим видобуванням пiдземних вод (крiм мiнеральних) для всiх потреб (крiм виробництва фасованої питної води та (або) передачi її для фасування, та (або) для питного водопостачання), а також для видобування пiдземних вод (крiм мiнеральних) для всiх потреб (крiм виробництва фасованої питної води та (або) передачi її для фасування, та (або) для питного водопостачання) - за умови що обсяг видобування пiдземних вод з водозаборiв перевищує 300 метрiв кубiчних на добу;
4) геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, з подальшим видобуванням пiдземних вод (крiм мiнеральних) для питного водопостачання, видобування пiдземних вод (крiм мiнеральних), а також для питного водопостачання - незалежно вiд обсягу видобування;
5) геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою) або видобування природних лiкувальних ресурсiв виключно для лiкувальних цiлей лiкувально-профiлактичними та санаторно-курортними закладами, якi спецiалiзуються на їх використаннi i мають лiкувальну iнфраструктуру;
6) будiвництва та експлуатацiї пiдземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числi споруд для пiдземного зберiгання нафти, газу та iнших речовин i матерiалiв, захоронення шкiдливих речовин i вiдходiв виробництва, скидання стiчних вод, отримання геотермальної енергiї (теплової енергiї надр), експлуатацiї пiдземних споруд, пов'язаної iз запобiганням пiдтопленню навколишнього природного середовища внаслiдок закриття шахт;
7) виконання робiт (провадження дiяльностi), передбачених угодою про розподiл продукцiї;
8) оформлення на пiдставi пункту 11 частини першої статтi 165 цього Кодексу окремого спецiального дозволу на користування надрами на видiлену в результатi розподiлу запасiв (ресурсiв) корисних копалин дiлянку надр;
9) створення геологiчних територiй та об'єктiв, що мають важливе наукове, культурне, санiтарно-оздоровче значення (науковi полiгони, геологiчнi заповiдники, заказники, пам'ятки природи, лiкувальнi, оздоровчi заклади) (крiм нафтогазоносних надр).
Для отримання спецiального дозволу на користування надрами без проведення аукцiону (електронних торгiв) заявник (юридична особа або фiзична особа - пiдприємець) подає до вiдповiдного дозвiльного органу через електронний кабiнет надрокористувача заяву iз зазначенням назви дiлянки надр та пiдстави для отримання спецiального дозволу на користування надрами без проведення аукцiону (електронних торгiв), до якої додаються:
1) пояснювальна записка за пiдписом заявника, що мiстить характеристику об'єкта (мiсцезнаходження, площа), обґрунтування необхiдностi користування надрами вiдповiдно до виду користування надрами, пiдстави для отримання спецiального дозволу, а також у разi отримання:
спецiального дозволу на видобування корисних копалин - iнформацiя про стан геологiчного вивчення, метод розробки та потужнiсть пiдприємства;
спецiального дозволу на будiвництво та експлуатацiю пiдземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числi споруд для пiдземного зберiгання нафти, газу та iнших речовин i матерiалiв, захоронення шкiдливих речовин i вiдходiв виробництва, скидання стiчних вод, отримання геотермальної енергiї (теплової енергiї надр), експлуатацiї пiдземних споруд, пов'язаної iз запобiганням пiдтопленню навколишнього природного середовища внаслiдок закриття шахт, - iнформацiя щодо наявностi у заявника вiдповiдної квалiфiкацiї, матерiально-технiчних та фiнансових можливостей;
спецiального дозволу на створення геологiчних територiй та об'єктiв, що мають важливе наукове, культурне, санiтарно-оздоровче значення (науковi полiгони, геологiчнi заповiдники, заказники, пам'ятки природи, лiкувальнi, оздоровчi заклади) (крiм нафтогазоносних надр) - перспективний план розвитку геологiчної територiї (об'єкта) iз зазначенням джерела фiнансування, програма облаштування територiї та охорони навколишнього природного середовища;
2) ситуацiйний план з нанесеними межами дiлянки надр та географiчними координатами її кутових точок (у системi WGS 84 з точнiстю не менше однiєї десятої секунди (00,0") та похибкою визначення менше 1 секунди) у масштабi, що дає змогу перевiрити правильнiсть визначення координат, а для геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою) пiдземних вод - ситуацiйний план з нанесеними водозабiрними спорудами та їх географiчними координатами.
Для отримання спецiального дозволу на видобування корисних копалин, крiм заяви та документiв, зазначених у частинi другiй цiєї статтi, додатково подаються:
1) вiдомостi щодо протоколiв Державної комiсiї України по запасах корисних копалин про затвердження запасiв корисної копалини (корисних копалин);
2) завiрений заявником план пiдрахунку запасiв корисної копалини на топографiчнiй основi з нанесеними межами категорiї запасiв, контуром дiлянки надр з географiчними координатами її кутових точок (у системi WGS 84 з точнiстю не менше однiєї десятої секунди (00,0") та похибкою визначення менше 1 секунди), а для видобування пiдземних вод - з нанесеними водозабiрними спорудами та їх географiчними координатами, з лiнiями геологiчних розрiзiв;
3) характернi геологiчнi розрiзи з межами категорiй запасiв та умовними позначеннями;
4) реєстрацiйнi данi висновку про оцiнку впливу на довкiлля (реєстрацiйний номер справи, номер висновку, дата видачi та дата офiцiйного оприлюднення в Єдиному реєстрi з оцiнки впливу на довкiлля), що визначає допустимiсть провадження планованої дiяльностi.
У разi якщо заявник є фiзичною особою - пiдприємцем, вiн також подає разом iз заявою копiю паспорта або iншого документа, що посвiдчує особу, та реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (фiзичнi особи, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдному контролюючому органу i мають вiдмiтку у паспортi, - копiю паспорта iз серiєю, номером та вiдмiткою).
У разi якщо заявник є юридичною особою, вiн також подає разом iз заявою актуальну на дату подання заяви iнформацiю (данi), що дає змогу встановити кiнцевого бенефiцiарного власника, - прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi), дата народження, держава громадянства (пiдданства), а якщо кiнцевий бенефiцiарний власник є iноземцем i громадянином (пiдданим) декiлькох держав - усi держави його громадянства (пiдданства), серiя (за наявностi) та номер документа (документiв), що посвiдчує особу та пiдтверджує громадянство (пiдданство), зокрема, але не виключно, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, мiсце проживання, реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (за наявностi), характер та мiра (рiвень, ступiнь, частка) бенефiцiарного володiння (вигоди, iнтересу, впливу) або обґрунтована причина його (їх) вiдсутностi, а також актуальну iнформацiю (данi) щодо структури власностi юридичної особи.
Для отримання спецiального дозволу на користування надрами вiдповiдно до пункту 2 частини першої цiєї статтi додатково подаються також кадастровi номери земельних дiлянок або кiлькох сумiжних земельних дiлянок, у межах яких розмiщена дiлянка надр, на яку надається спецiальний дозвiл на користування надрами.
Надання (вiдмова у наданнi) спецiального дозволу на користування надрами здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про дозвiльну систему у сферi господарської дiяльностi" з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом, законами України "Про нафту i газ" та "Про угоди про розподiл продукцiї".
Стаття 163. Порядок розгляду заяв та прийняття рiшення про надання (вiдмову у наданнi) спецiального дозволу на користування надрами, продовження строку дiї, внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами
Рiшення про оголошення аукцiону (електронних торгiв) щодо надання спецiального дозволу на користування надрами приймається вiдповiдним дозвiльним органом протягом 25 робочих днiв з дня отримання заяви разом з документами без урахування строкiв, визначених частинами одинадцятою i тринадцятою статтi 16 цього Кодексу щодо погодження дiлянок надр, якi пропонуються для виставлення на аукцiон (електроннi торги) з метою геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислової розробки родовищ).
Рiшення про надання вiдповiдним дозвiльним органом спецiального дозволу на користування надрами за результатами аукцiону (електронних торгiв) приймається у порядку та у строки, встановленi порядком проведення аукцiонiв (електронних торгiв) з продажу спецiального дозволу на користування надрами, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Рiшення про надання або вiдмову у наданнi спецiального дозволу на користування надрами без проведення аукцiону (електронних торгiв), про продовження строку дiї, внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами приймається вiдповiдним дозвiльним органом протягом 25 робочих днiв з дня отримання заяви разом з документами.
У разi надання спецiального дозволу на користування надрами, продовження строку його дiї, внесення змiн до нього вiдповiднi вiдомостi пiдлягають внесенню до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами не пiзнiше п'яти робочих днiв пiсля пiдписання заявником вiдповiдної угоди про умови користування надрами та за умови сплати ним плати (збору), якщо таку плату (збiр) встановлено статтями 28, 34 або статтею 39 цього Кодексу.
Спецiальний дозвiл на користування надрами надається у формi витягу iз Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами в електроннiй формi.
Спецiальний дозвiл на користування надрами у формi витягу у паперовiй формi не є обов'язковим та надається протягом п'яти робочих днiв з дня подання до вiдповiдного дозвiльного органу надрокористувачем заяви довiльної форми.
Невiд'ємною частиною спецiального дозволу на користування надрами є угода про умови користування надрами, що укладається мiж вiдповiдним дозвiльним органом та надрокористувачем протягом 30 календарних днiв з дня прийняття вiдповiдним дозвiльним органом рiшення про надання спецiального дозволу на користування надрами.
Угода про умови користування надрами має мiстити характеристику дiлянки надр та програму робiт, що оформлюються як додатки до угоди, якi є її невiд'ємною частиною, а також умови надрокористування, що передбачають:
1) вимоги щодо ефективностi робiт;
2) сучаснi технологiї видобування та переробки корисних копалин;
3) порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобiгання негативним екологiчним наслiдкам i забезпечення безпеки забудованих територiй;
4) основнi види, обсяги робiт i економiчно обґрунтованi строки виконання робiт на дiлянцi надр (з урахуванням геологiчних особливостей);
5) пiдстави для припинення дiяльностi, пов'язаної з користуванням дiлянкою надр.
Спецiальний дозвiл на користування надрами, угода про умови користування надрами та додатки до неї пiдлягають внесенню до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами не пiзнiше п'яти робочих днiв пiсля пiдписання заявником вiдповiдної угоди та за умови сплати ним плати (збору), якщо таку плату (збiр) встановлено статтями 28, 34 або статтею 39 цього Кодексу.
Форма спецiального дозволу на користування надрами, граничнi економiчно обґрунтованi строки виконання робiт на дiлянцi надр (з урахуванням геологiчних особливостей), основнi види робiт та форми заяв, передбачених цим Кодексом, затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Примiрнi угоди про умови користування надрами затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища, а щодо корисних копалин мiсцевого значення на територiї Автономної Республiки Крим - Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, та пiдлягають оприлюдненню на офiцiйному веб-сайтi вiдповiдного дозвiльного органу.
У разi несплати у повному обсязi плати (збору) за надання спецiального дозволу на користування надрами, якщо така плата (збiр) передбачена цим Кодексом, протягом 30 робочих днiв з дати розмiщення в електронному кабiнетi надрокористувача iнформацiйного листа щодо розмiру такої плати (збору), який одночасно направляється на адресу електронної пошти заявника, зазначену в заявi, заявник, щодо якого прийнято рiшення про надання спецiального дозволу на користування надрами, втрачає право на його отримання, а зазначене рiшення скасовується.
Пiдставою для прийняття рiшення про вiдмову в наданнi спецiального дозволу на користування надрами, продовженнi строку його дiї, внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами є:
1) виявлення у поданих документах недостовiрних вiдомостей;
2) наявнiсть обмежень щодо можливостi заявника набувати прав користування надрами, визначених частинами третьою - шостою статтi 13 цього Кодексу;
3) вiдсутнiсть у Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника або iнформацiї про його вiдсутнiсть та/або наявнiсть невiдповiдностi вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника, що мiстяться в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, iнформацiї (даним), що дає змогу встановити кiнцевого бенефiцiарного власника, поданiй заявником, а в разi зареєстрованого iноземного представництва - iнформацiї про кiнцевого бенефiцiарного власника вiдповiдно до Закону України "Про забезпечення прозоростi у видобувних галузях";
4) наявнiсть пiдстав, передбачених частинами шостою - восьмою статтi 164 цього Кодексу, - у разi подання заяви про продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами.
Пiдставою для прийняття рiшення про вiдмову у внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами, крiм передбачених частиною одинадцятою цiєї статтi, також є пiдстави, визначенi частиною чотирнадцятою статтi 165 цього Кодексу.
У разi усунення суб'єктом господарювання причин, що стали пiдставою для вiдмови у наданнi спецiального дозволу на користування надрами, продовженнi строку його дiї, внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами заявник має право повторно звернутися iз вiдповiдною заявою.
Дозвiльний орган протягом п'яти робочих днiв з дня одержання заяви про отримання спецiального дозволу на користування надрами, продовження строку дiї, внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами встановлює наявнiсть або вiдсутнiсть пiдстав для залишення такої заяви без розгляду i в разi їх наявностi приймає вiдповiдне рiшення.
Пiдставою для залишення поданої заяви без розгляду є:
1) подання не в повному обсязi документiв, що додаються до заяви, вiдповiдно до цього Кодексу;
2) пiдписання заяви або хоча б одного з документiв, що додаються до заяви особою, яка не має на це повноважень;
3) оформлення заяви або хоча б одного з документiв, що додаються до заяви, iз порушенням вимог цього Кодексу, не за встановленою формою, незазначення у таких документах даних, якi обов'язково вносяться до них згiдно з цим Кодексом;
4) подання заяви з порушенням строкiв, передбачених цим Кодексом;
5) звернення заявника про залишення заяви без розгляду.
Рiшення про залишення заяви про отримання спецiального дозволу на користування надрами, продовження строку дiї, внесення змiн до спецiального розгляду на користування надрами без розгляду набирає чинностi з дня його прийняття, а iнформацiя про таке рiшення пiдлягає обов'язковому оприлюдненню на Державному геологiчному веб-порталi та направляється заявнику через електронний кабiнет надрокористувача наступного робочого дня пiсля його прийняття. Рiшення про залишення заяви без розгляду має мiстити обґрунтованi пояснення пiдстави залишення заяви без розгляду, конкретнi факти на пiдтвердження наявностi такої пiдстави, а також пропозицiї щодо усунення виявлених недолiкiв.
Якщо дозвiльний орган не надiслав заявнику рiшення про залишення заяви без розгляду у строк, передбачений частиною чотирнадцятою цiєї статтi, вважається, що дозвiльний орган прийняв заяву, пiдстав для її повернення без розгляду немає.
Пiсля усунення причин, що стали пiдставою для прийняття рiшення про залишення заяви без розгляду, заявник протягом 20 робочих днiв з дня, наступного пiсля прийняття такого рiшення, може повторно подати вiдповiдну заяву.
У разi повторного подання до дозвiльного органу заяви про отримання спецiального дозволу на користування надрами, продовження строку дiї, внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами до заяви додаються лише тi документи, неподання або недолiки яких стали пiдставою для прийняття рiшення про залишення заяви без розгляду, за умови що попередньо поданi документи на момент повторного подання заяви є актуальними.
Пiдтвердженням актуальностi документiв є їх достовiрнiсть та вiдповiднiсть зазначених у них даних вимогам цього Кодексу.
Залишення заяви про отримання спецiального дозволу на користування надрами, продовження строку дiї, внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами без розгляду або вiдмова у наданнi спецiального дозволу на користування надрами з пiдстав, не передбачених цим Кодексом, забороняється.
Стаття 164. Продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами
У разi виникнення потреби строк дiї спецiального дозволу на користування надрами продовжується, за умови наявностi iнформацiї про вiдсутнiсть порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених спецiальним дозволом на користування надрами або угодою про умови користування надрами, строк дiї яких продовжується, за результатами здiйснення останнього заходу державного нагляду (контролю), а в разi вiдсутностi iнформацiї про порушення, якщо такий захiд державного нагляду (контролю) не проводився, - наявностi iнформацiї про усунення надрокористувачем таких порушень.
Для продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами надрокористувач не пiзнiш як за три мiсяцi до дати його закiнчення подає заяву, а також документи, визначенi статтею 162 цього Кодексу для отримання вiдповiдного спецiального дозволу на користування надрами без проведення аукцiону (електронних торгiв). Подана надрокористувачем заява про продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами розглядається у порядку та строки, визначенi статтею 163 цього Кодексу.
За результатами розгляду заяви надрокористувача про продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами дозвiльний орган приймає рiшення про продовження або про вiдмову у продовженнi строку дiї спецiального дозволу на користування надрами у строки, передбаченi статтею 163 цього Кодексу, та в разi прийняття рiшення про продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами вносить вiдповiдну iнформацiю до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами протягом п'яти робочих днiв пiсля пiдписання вiдповiдної угоди про умови користування надрами та за умови сплати плати (збору), якщо таку плату (збiр) встановлено статтями 28, 34 або статтею 39 цього Кодексу.
Надрокористувач, який не подав заяву у встановлений строк, втрачає право на продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами.
Строк продовження дiї спецiального дозволу на користування надрами не може перевищувати строк, на який вiн був наданий.
Продовження строку дiї спецiального дозволу на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ) не здiйснюється. При цьому власник такого спецiального дозволу на користування надрами має право на отримання спецiального дозволу на видобування корисних копалин на пiдставi пункту 1 частини першої статтi 162 цього Кодексу, якщо вiн, незалежно вiд дати затвердження запасiв корисних копалин, подав документи на отримання спецiального дозволу на видобування корисних копалин у строк, передбачений пунктом 1 частини першої статтi 162 цього Кодексу.
Продовження строку дiї спецiального дозволу на видобування корисних копалин не здiйснюється, якщо надрокористувач на пiдставi такого дозволу видобув менше 1 вiдсотка обсягу балансових запасiв, що облiковувалися державним балансом корисних копалин на день надання такого спецiального дозволу, крiм випадку наявностi пробурених у перiод дiї спецiального дозволу непродуктивних нафтогазових свердловин у межах дiлянки надр вiдповiдного спецiального дозволу на видобування.
Продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами також не здiйснюється, якщо на надрокористувача поширюються обмеження, встановленi частинами третьою - шостою статтi 13 цього Кодексу, або у разi вiдсутностi в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника або iнформацiї про його вiдсутнiсть та/або наявнiсть невiдповiдностi вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника, що мiстяться в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, iнформацiї (даним), що дає змогу встановити кiнцевого бенефiцiарного власника, поданiй заявником, а в разi зареєстрованого iноземного представництва - iнформацiї про кiнцевого бенефiцiарного власника вiдповiдно до Закону України "Про забезпечення прозоростi у видобувних галузях".
Продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами на строк його зупинення та (або) анулювання, визнаного незаконним (безпiдставним) вiдповiдно до рiшення суду, що набрало законної сили, здiйснюється у порядку, передбаченому статтею 165 цього Кодексу.
Продовження строку дiї спецiальних дозволiв на користування надрами, наданих на дiлянки надр, розмiщенi на тимчасово окупованiй територiї України, здiйснюється з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Стаття 165. Внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами
Внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами здiйснюється на пiдставi заяви надрокористувача та доданих документiв у разi:
1) змiни вiдомостей, зазначених у спецiальному дозволi на користування надрами, у тому числi щодо продовження строку дiї такого спецiального дозволу на користування надрами на строк його зупинення та (або) анулювання, визнаного незаконним (безпiдставним) вiдповiдно до рiшення суду, що набрало законної сили;
2) зменшення площi дiлянки надр за iнiцiативою надрокористувача, а в разi зменшення площi дiлянки надр, в межах якої наявнi ранiше розвiданi запаси (ресурси), затвердженi протоколами Державної комiсiї України по запасах корисних копалин, - пiсля розподiлу таких запасiв (ресурсiв) вiдповiдної дiлянки надр, що пiдтверджено вiдповiдними протоколами Державної комiсiї України по запасах корисних копалин;
3) розширення меж не бiльш як на 50 вiдсоткiв початково наданої у користування площi (активного об'єму - для спецiальних дозволiв на користування надрами, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин), за умови що просторовi межi перспективних покладiв (активний об'єм), виявленi у процесi геологiчного вивчення (дорозвiдки), виходять за межi дiлянки надр, наданої у користування, та пiдтвердженi вiдповiдними протоколами Державної комiсiї України по запасах корисних копалин та на сумiжнiй дiлянцi надр не зареєстровано проведення робiт i дослiджень, пов'язаних з геологiчним вивченням надр, а також таку сумiжну дiлянку надр не надано у користування та (або) не виставлено на аукцiон (електроннi торги);
4) змiни кiлькостi водозабiрних споруд та (або) обсягiв вiдбору пiдземних вод, визначених у спецiальному дозволi на користування надрами, - пiсля проведення державної експертизи вiдповiдних геологiчних матерiалiв та оцiнки запасiв Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин;
5) виявлення пiд час користування надрами в межах площi дiлянки надр, наданої у користування, нової кiлькостi корисної копалини, яка зазначена у спецiальному дозволi на видобування корисних копалин, пiсля проведення державної експертизи вiдповiдних геологiчних матерiалiв та оцiнки запасiв такої копалини Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин, у тому числi збiльшення запасiв такої корисної копалини одночасно з розширенням меж дiлянки надр на глибину, що пiдтверджено даними протоколу Державної комiсiї України по запасах корисних копалин;
6) виявлення пiд час користування надрами iншої корисної копалини, не зазначеної у спецiальному дозволi на користування надрами, якщо надрокористувач має намiр видобувати таку корисну копалину, - пiсля проведення державної експертизи вiдповiдних геологiчних матерiалiв та оцiнки запасiв такої нововиявленої корисної копалини Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин;
7) змiни виду корисної копалини та (або) напряму використання корисної копалини, зазначених у спецiальному дозволi на користування надрами, у результатi проведення повторної державної експертизи та оцiнки запасiв ранiше розвiданих родовищ корисних копалин Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин - якщо такi змiни призвели до змiни виду товарної продукцiї гiрничого пiдприємства - корисної копалини (мiнеральної сировини), яка приймалася для розрахунку початкової цiни продажу такого дозволу при його наданнi;
8) виявлення надрокористувачем пiсля отримання спецiального дозволу на користування надрами описок, очевидних помилок у текстi отриманого надрокористувачем спецiального дозволу;
9) вiдчуження шляхом укладення договору купiвлi-продажу права на користування надрами або внесення його як вкладу до статутного капiталу створеного за його участю суб'єкта господарювання. При цьому вiдповiднi змiни вносяться виключно в частинi власника спецiального дозволу на користування надрами;
10) отримання юридичною особою в оренду чи концесiю об'єктiв права державної чи комунальної власностi, а також отримання в концесiю майна господарських товариств, 100 вiдсоткiв акцiй (часток) яких належать державi, Автономнiй Республiцi Крим, територiальнiй громадi або iншому господарському товариству, 100 вiдсоткiв акцiй (часток) якого належать державi, внаслiдок чого орендар (концесiонер) стає надрокористувачем (правонаступником щодо прав на користування надрами) вiдповiдно до дiючого спецiального дозволу на користування надрами, без проведення аукцiону (електронних торгiв), та (або) у разi припинення чи розiрвання договору оренди чи концесiї;
11) розподiлу на пiдставi дiючого спецiального дозволу на користування надрами запасiв (ресурсiв) ранiше розвiданих родовищ корисних копалин мiж дiлянками надр пiсля затвердження розподiлу (оцiнки) таких запасiв (ресурсiв) Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин - за заявою надрокористувача, який має дiючий спецiальний дозвiл на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ) або спецiальний дозвiл на видобування корисних копалин. При цьому здiйснюється внесення змiн до ранiше наданого спецiального дозволу на користування надрами, запаси (ресурси) якого пiдлягають розподiлу, та оформлюється окремий спецiальний дозвiл на користування надрами на видiлену в результатi розподiлу запасiв (ресурсiв) ранiше розвiданих родовищ корисних копалин дiлянку. Строк дiї таких спецiальних дозволiв на користування надрами встановлюється вiдповiдно до строку ранiше наданого спецiального дозволу на користування надрами, на основi якого було здiйснено розподiл запасiв ранiше розвiданих родовищ корисних копалин;
12) отримання юридичною особою в оренду чи концесiю цiлiсного майнового комплексу державного вугледобувного пiдприємства;
13) повернення орендарем чи концесiонером цiлiсного майнового комплексу державного вугледобувного пiдприємства пiсля оренди чи концесiї;
14) правонаступництва юридичної особи (надрокористувача) у результатi перетворення юридичної особи - власника спецiального дозволу на користування надрами - за заявою надрокористувача, що має бути подана протягом трьох мiсяцiв з дати внесення змiн до Єдиного державного реєстру юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань;
15) приватизацiї державного пiдприємства вiдповiдно до Закону України "Про особливостi приватизацiї вугледобувних пiдприємств" або Закону України "Про приватизацiю державного i комунального майна".
При цьому при внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами реквiзити ранiше наданого спецiального дозволу на користування надрами не змiнюються, а вiдповiднi змiни вносяться виключно в частинi змiн, передбачених пунктом, на пiдставi якого вносяться такi змiни.
Для внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами надрокористувач подає заяву, до якої додаються:
iнформацiя (у формi довiдки, що складається надрокористувачем та засвiдчується його пiдписом) про виконання особливих умов спецiального дозволу на користування надрами, до якого планується внести змiни, та програми робiт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами;
пояснювальна записка, що складається надрокористувачем та засвiдчується його пiдписом, яка мiстить характеристику об'єкта (мiсцезнаходження, площа), обґрунтування необхiдностi внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами вiдповiдно до пiдстави внесення змiн.
У разi якщо заявник є фiзичною особою - пiдприємцем, вiн також подає разом iз заявою копiю паспорта або iншого документа, що посвiдчує особу, та реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (фiзичнi особи, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдному контролюючому органу i мають вiдмiтку у паспортi, - копiю паспорта iз серiєю, номером та вiдмiткою).
У разi якщо заявник є юридичною особою, вiн також подає разом iз заявою актуальну на дату подання заяви iнформацiю (данi), що дає змогу встановити кiнцевого бенефiцiарного власника, - прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi), дата народження, держава громадянства (пiдданства), а якщо кiнцевий бенефiцiарний власник є iноземцем i громадянином (пiдданим) декiлькох держав - усi держави його громадянства (пiдданства), серiя (за наявностi) та номер документа (документiв), що посвiдчує особу та пiдтверджує громадянство (пiдданство), зокрема, але не виключно, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, мiсце проживання, реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв (за наявностi), характер та мiра (рiвень, ступiнь, частка) бенефiцiарного володiння (вигоди, iнтересу, впливу) або обґрунтована причина його (їх) вiдсутностi, а також актуальну iнформацiю (данi) щодо структури власностi юридичної особи.
У випадках, передбачених пунктами 2 - 7, 11 частини першої цiєї статтi, до зазначених документiв заявник також додає:
1) вiдомостi про протокол (протоколи) Державної комiсiї України по запасах корисних копалин про затвердження кiлькостi запасiв;
2) завiрений заявником план пiдрахунку запасiв корисної копалини на топографiчнiй основi з нанесеними межами категорiї запасiв, контуром дiлянки надр з географiчними координатами їх кутових точок (у системi WGS 84 з точнiстю не менше однiєї десятої секунди (00,0") та похибкою визначення менше 1 секунди), а для видобування пiдземних вод - також iз нанесеними водозабiрними спорудами та їх географiчними координатами, з лiнiями геологiчних розрiзiв;
3) характернi геологiчнi розрiзи з межами категорiй запасiв та умовними позначками, якi пiдтверджують наявнiсть пiдстави для внесення вiдповiдних змiн до спецiального дозволу на користування надрами.
У випадках, передбачених пунктами 2 - 4, 11 частини першої цiєї статтi, до зазначених документiв заявник також додає:
1) каталог географiчних координат кутових точок дiлянки надр (в системi WGS 84 з точнiстю не менше однiєї десятої секунди (00,0") та похибкою визначення - менш як 1 секунда) iз зазначенням її площi, а для видобування пiдземних вод - каталог географiчних координат водозабiрних споруд;
2) ситуацiйний план з нанесеними межами дiлянки надр та географiчними координатами її кутових точок (у системi WGS 84 з точнiстю не менше однiєї десятої секунди (00,0") та похибкою визначення менше 1 секунди) у масштабi, що дає змогу перевiрити правильнiсть визначення координат, а для геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою) пiдземних вод - ситуацiйний план з нанесеними водозабiрними спорудами та їх географiчними координатами.
У випадку, передбаченому пунктом 4 частини першої цiєї статтi, заявник також подає вiдомостi про нову кiлькiсть водозабiрних споруд та (або) обсяг вiдбору пiдземних вод, ситуацiйний план з нанесеними водозабiрними спорудами та їх географiчними координатами.
У випадку, передбаченому пунктом 9 частини першої цiєї статтi, набувач прав, передбачених спецiальним дозволом на користування надрами, також подає лист-згоду надрокористувача на внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами, засвiдчений нотарiально, iз зазначенням пiдстави вiдчуження права на користування надрами (шляхом купiвлi-продажу або внесення як вклад до статутного капiталу iншої юридичної особи).
У випадку, передбаченому пунктом 10 частини першої цiєї статтi, до заяви та документiв, зазначених у частинi третiй цiєї статтi, заявник додатково подає засвiдчену копiю договору оренди чи концесiї на об'єкти права державної чи комунальної власностi або засвiдчену копiю договору концесiї на майно господарських товариств, 100 вiдсоткiв акцiй (часток) яких належать державi, Автономнiй Республiцi Крим, територiальнiй громадi або iншому господарському товариству, 100 вiдсоткiв акцiй (часток) якого належать державi, та/або належним чином засвiдченi копiї документiв, що пiдтверджують припинення чи розiрвання такого договору.
У випадках, передбачених пунктами 12 та 13 частини першої цiєї статтi, до заяви та документiв, зазначених у частинi третiй цiєї статтi, заявник додатково подає засвiдчену копiю договору оренди чи концесiї цiлiсного майнового комплексу державного вугледобувного пiдприємства або засвiдчену копiю договору про розiрвання або припинення договору оренди чи концесiї цiлiсного майнового комплексу державного вугледобувного пiдприємства.
У випадку, передбаченому пунктом 14 частини першої цiєї статтi, до заяви та документiв, зазначених у частинi третiй цiєї статтi, заявник додатково подає:
1) лист-згоду надрокористувача на внесення змiн до дозволу;
2) копiю рiшення власника або уповноваженого ним органу про реорганiзацiю юридичної особи (надрокористувача) шляхом перетворення, оригiнал або засвiдчену копiю передавального акта, складеного вiдповiдно до вимог законодавства.
У випадку, передбаченому пунктом 15 частини першої цiєї статтi, до заяви та документiв, зазначених у частинi третiй цiєї статтi, заявник додатково подає засвiдчену копiю договору купiвлi-продажу державного вуглевидобувного пiдприємства, iншого вiдповiдного державного пiдприємства.
Прийняття рiшення про вiдмову у внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами, залишення зазначеної заяви без розгляду здiйснюється на пiдставах, визначених частинами одинадцятою та п'ятнадцятою статтi 163 цього Кодексу.
У випадках, передбачених пунктами 9, 11, 13 - 15 частини першої цiєї статтi, додатковою пiдставою для вiдмови у внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами є наявнiсть iнформацiї про неусунення надрокористувачем порушень умов користування надрами, передбачених угодою про умови користування надрами, до якої вносяться змiни, за результатами здiйснення останнього заходу державного нагляду (контролю) або наявнiсть податкового боргу з рентної плати.
Змiни до спецiального дозволу на користування надрами вносяться шляхом внесення дозвiльним органом вiдповiдної iнформацiї до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами. У разi внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами дозвiльний орган одночасно вносить вiдповiднi змiни до угоди про умови користування надрами.
У разi проведення повторної державної експертизи та оцiнки запасiв корисних копалин дiлянки надр пiд час дiї спецiального дозволу на користування надрами оновлена iнформацiя про кiлькiснi характеристики корисної копалини та геопросторовi данi родовищ корисних копалин автоматично вноситься центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, до єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами.
Стаття 166. Внесення змiн до угоди про умови користування надрами
При внесеннi змiн до угоди про умови користування надрами забороняється продовження граничних строкiв виконання робiт на дiлянцi надр, крiм випадкiв, передбачених цим Кодексом.
Надрокористувач має право на продовження граничних строкiв виконання робiт щодо геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, корисних копалин та (або) видобування корисних копалин у разi наявностi таких пiдстав:
1) неотримання надрокористувачем у встановленому порядку з незалежних вiд нього причин права користування земельною дiлянкою (земельними дiлянками), в межах площi яких розмiщена дiлянка надр, надана у користування вiдповiдно до спецiального дозволу на користування надрами, у строк, передбачений угодою про умови користування надрами;
2) форс-мажорнi обставини (обставини непереборної сили), засвiдченi Торгово-промисловою палатою України або уповноваженою нею регiональною торгово-промисловою палатою у встановленому порядку (на строк дiї таких обставин);
3) зупинення дiї та (або) анулювання дозволу на користування надрами, визнане незаконним (безпiдставним) вiдповiдно до рiшення суду, що набрало законної сили (на строк такого зупинення дiї та (або) анулювання);
4) виникнення затримки з оформленням у встановленому законодавством порядку необхiдних дозвiльних документiв або iнших документiв, необхiдних для виконання програми робiт вiдповiдно до законодавства, з причин, незалежних вiд надрокористувача (на строк такої затримки);
5) необхiднiсть проведення додаткових геологiчних дослiджень пiд час користування надрами, у тому числi у зв'язку з необхiднiстю переоцiнки запасiв корисних копалин за мiжнародними стандартами;
6) змiна пiд час користування надрами гiрничо-геологiчних, технiчних, технологiчих або iнших умов, що призвела до необхiдностi проведення додаткових геологорозвiдувальних (гiрничих) робiт та (або) змiни технологiї чи способу проведення робiт з геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, корисних копалин та (або) видобування корисних копалин чи корисних компонентiв;
7) неотримання промислового припливу вуглеводнiв за результатами бурiння свердловини, про що зазначено у паспортi такої свердловини.
При цьому при внесеннi змiн до угоди про умови користування надрами з пiдстав, передбачених частиною другою цiєї статтi, забороняється змiна граничних строкiв виконання робiт щодо видобування корисних копалин, передбачених угодою про умови користування надрами, на строк бiльше 24 мiсяцiв (у разi розробки родовищ корисних копалин вiдкритим способом) або 36 мiсяцiв (у разi розробки родовищ корисних копалин пiдземним або комбiнованим способом) вiд строку, встановленого угодою про умови користування надрами в редакцiї, що укладалася пiд час надання спецiального дозволу на користування надрами, без урахування строкiв, передбачених частинами п'ятою та шостою статтi 15 цього Кодексу та пунктом 3 частини другої цiєї статтi.
Додатково граничнi строки виконання робiт продовжуються автоматично на строк, передбачений частинами п'ятою та шостою статтi 15 цього Кодексу, а також за заявою надрокористувача з пiдстав, передбачених частиною другою цiєї статтi, на строк до 18 мiсяцiв пiсля припинення або скасування воєнного стану в Українi.
Змiни до угоди про умови користування надрами, у тому числi до програми робiт, також можуть вноситися у разi виявлення надрокористувачем пiсля отримання спецiального дозволу на користування надрами описок, очевидних помилок у текстi угоди про умови користування надрами, у тому числi у програмi робiт, та в iнших випадках, передбачених цим Кодексом.
Внесення змiн до угоди про умови користування надрами здiйснює дозвiльний орган у разi наявностi в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника або iнформацiї про його вiдсутнiсть, а у випадку зареєстрованого iноземного представництва - iнформацiї про кiнцевого бенефiцiарного власника вiдповiдно до Закону України "Про забезпечення прозоростi у видобувних галузях", без внесення змiн до дозволу, за наявностi iнформацiї органiв державного геологiчного контролю про вiдсутнiсть порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування дiлянкою надр.
Для внесення змiн до угоди про умови користування надрами заявник подає до дозвiльного органу заяву разом з пояснювальною запискою, що мiстить обґрунтування необхiдностi внесення таких змiн, та засвiдченими заявником копiями документiв, що пiдтверджують наявнiсть пiдстав для внесення змiн до угоди про умови користування надрами, передбачених цiєю статтею.
Внесення змiн до угоди про умови користування надрами, у тому числi до програми робiт, здiйснюється шляхом внесення iнформацiї про вiдповiднi змiни до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами протягом 10 робочих днiв з дня отримання заяви надрокористувача та доданих до неї документiв.
Дозвiльний орган приймає рiшення про вiдмову у внесеннi змiн до угоди про умови користування надрами у строк, передбачений частиною восьмою цiєї статтi, у разi:
1) вiдсутностi пiдстав для внесення змiн, передбачених цим Кодексом;
2) виявлення у поданих документах недостовiрних вiдомостей;
3) наявностi обмежень щодо можливостi заявника бути надрокористувачем, визначених частинами третьою - шостою статтi 13 цього Кодексу;
4) наявностi iнформацiї про неусунення надрокористувачем порушень умов користування надрами, передбачених угодою про умови користування надрами, до якої вносяться змiни, виявлених за результатами здiйснення останнього заходу державного нагляду (контролю);
5) вiдсутностi в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника або iнформацiї про його вiдсутнiсть та (або) наявнiсть невiдповiдностi вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника, що мiстяться в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, iнформацiї (даним), що дає змогу встановити кiнцевого бенефiцiарного власника, поданiй заявником, а в разi зареєстрованого iноземного представництва - iнформацiї про кiнцевого бенефiцiарного власника вiдповiдно до Закону України "Про забезпечення прозоростi у видобувних галузях".
У разi усунення суб'єктом господарювання причин, що стали пiдставою для вiдмови у внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами, надрокористувач має право повторно звернутися iз заявою про внесення змiн до вiдповiдного спецiального дозволу на користування надрами.
За наявностi пiдстав заява про внесення змiн до угоди про користування надрами разом з доданими до неї документами може бути залишена без розгляду. У такому разi така заява може бути подана повторно у порядку та на пiдставах, встановлених частинами чотирнадцятою - двадцять першою статтi 163 цього Кодексу";
9) статтю 17 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 17. Гiрничий вiдвiд
Гiрничий вiдвiд - це частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин та цiлей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Гiрничий вiдвiд надається виключно для гiрничих об'єктiв, розробка родовищ корисних копалин на яких здiйснюється пiдземним способом, а саме шахт та рудникiв. Користування надрами за межами гiрничого вiдводу на таких об'єктах забороняється.
Гiрничий вiдвiд для гiрничих об'єктiв, передбачених частиною другою цiєї статтi, надається центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони працi.
При наданнi гiрничого вiдводу вирiшуються питання щодо правильностi подiлу родовищ корисних копалин на окремi гiрничi вiдводи з метою запобiгання залишенню поза гiрничими вiдводами менш цiнних родовищ корисних копалин та непридатних для самостiйної розробки, дотримання вимог безпеки пiд час проведення гiрничих i пiдривних робiт при розробцi родовищ корисних копалин та при використаннi надр для iнших цiлей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, запобiгання виникненню небезпеки для людей, майна та навколишнього природного середовища.
Порядок надання гiрничого вiдводу встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України з урахуванням положень цього Кодексу.
Надання iнвесторам, з якими укладено угоду про розподiл продукцiї, гiрничих вiдводiв для гiрничих об'єктiв, передбачених частиною другою цiєї статтi, здiйснюється на пiдставi укладеної угоди про розподiл продукцiї.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, забезпечує iнформацiйну взаємодiю з Державним земельним кадастром з метою надання через технологiчнi та програмнi засоби Державного земельного кадастру вiдомостей про дiлянки надр, наданi у користування вiдповiдно до гiрничих вiдводiв";
10) частини першу - третю статтi 19 викласти в такiй редакцiї:
"Право користування надрами надається шляхом надання спецiального дозволу на користування надрами.
При укладеннi угод про розподiл продукцiї надра надаються в користування на пiдставi угоди про розподiл продукцiї з оформленням спецiального дозволу на користування надрами.
Користування надрами здiйснюється без надання спецiального дозволу на користування надрами у випадках, передбачених цим Кодексом";
11) у статтi 20:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
"Для геологiчного вивчення, в тому числi дослiдно-промислової розробки родовищ корисних копалин, надра надаються у користування пiсля одержання спецiального дозволу на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ)";
у частинi другiй слова "Дослiдно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення" замiнити словами "Дослiдно-промислова розробка корисних копалин";
12) статтю 21 виключити;
13) у статтi 23:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
"Землевласники i землекористувачi в межах земельних дiлянок, якi перебувають у їх власностi або користуваннi, мають право без спецiального дозволу та гiрничого вiдводу видобувати для своїх господарських i побутових потреб, не пов'язаних iз вiдчуженням видобутих корисних копалин, кориснi копалини мiсцевого значення i торф загальною глибиною розробки до 2 метрiв, а також пiдземнi води (крiм мiнеральних) для всiх потреб, крiм виробництва фасованої питної води, за умови що обсяг видобування пiдземних вод iз кожного з водозаборiв не перевищує 300 метрiв кубiчних на добу";
частину третю виключити;
14) у статтi 24:
у частинi першiй:
у пунктi 4 слово "тимчасового" виключити;
доповнити пунктами 6 i 7 такого змiсту:
"6) на договiрних засадах залучати третiх осiб для виконання окремих видiв робiт, пов'язаних з користуванням надрами (у такому разi вiдповiдальнiсть за виконання умов, передбачених спецiальним дозволом на користування надрами, несе власник спецiального дозволу на користування надрами);
7) повнiстю або частково вiдчужувати права на користування надрами, наданi їм спецiальним дозволом на користування надрами, шляхом укладення договору купiвлi-продажу або внесення таких прав як вклад до статутного капiталу створених за їх участю суб'єктiв господарювання або як вклад у спiльну дiяльнiсть, з урахуванням положень статтi 161 цього Кодексу";
пiсля частини першої доповнити новою частиною такого змiсту:
"У разi передачi права власностi на артезiанську, нафтову або газову свердловину (гiрничу виробку) власник такої свердловини (гiрничої виробки) протягом шести мiсяцiв пiсля такої передачi повiдомляє центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, а набувач вiдповiдного права власностi подає належним чином оформлений паспорт свердловини (гiрничої виробки) для облiку та вiдображення у вiдповiдному державному реєстрi".
У зв'язку з цим частини другу - п'яту вважати вiдповiдно частинами третьою - шостою;
частину четверту викласти в такiй редакцiї:
"Права та обов'язки користувача надр виникають з дня, наступного за днем внесення iнформацiї про спецiальний дозвiл на користування надрами до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами, якщо в такому спецiальному дозволi на користування надрами не передбачено бiльш пiзнiй строк, а в разi укладення угоди про розподiл продукцiї - з дня набрання чинностi такою угодою, якщо iнше не передбачено самою угодою, та дiють до завершення строку дiї спецiального дозволу на користування надрами або до набрання законної сили рiшенням суду про дострокове припинення прав на користування надрами (анулювання спецiального дозволу на користування надрами) з пiдстав, встановлених цим Кодексом";
15) статтю 26 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 26. Припинення права користування надрами
Право користування надрами припиняється у разi закiнчення встановленого строку користування надрами, внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами у зв'язку з вiдчуженням прав на користування надрами шляхом укладення договору купiвлi-продажу чи внесення таких прав як вклад до статутного капiталу суб'єктiв господарювання, анулювання спецiального дозволу на користування надрами.
Анулювання спецiального дозволу на користування надрами здiйснюється у разi:
1) звернення користувача надр iз заявою про анулювання спецiального дозволу на користування надрами, в тому числi якщо вiдпала потреба у користуваннi надрами;
2) виявлення факту вичерпання запасiв, визначених спецiальним дозволом на користування надрами, на основi звiтностi, поданої надрокористувачем, - якщо надрокористувач не звернувся у встановленому цим Кодексом порядку iз заявою про внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пункту 5 частини першої статтi 165 цього Кодексу;
3) наявностi в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про припинення юридичної особи, яка є надрокористувачем, шляхом лiквiдацiї або вiдомостей про припинення пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця, яка є надрокористувачем, а також у разi неподання надрокористувачем заяви про внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами у зв'язку з перетворенням юридичної особи - власника спецiального дозволу на користування надрами у строк, встановлений пунктом 14 частини першої статтi 165 цього Кодексу;
4) заподiяння внаслiдок проведення робiт, пов'язаних з користуванням дiлянкою надр, безпосередньої шкоди життю чи здоров'ю людей або виникнення iстотного забруднення навколишнього природного середовища;
5) невиконання, за винятком наявностi обставин, не залежних вiд надрокористувача, затвердженої програми робiт з порушенням строкiв на бiльш як один рiк з дати закiнчення виконання вiдповiдного етапу програми робiт;
6) встановлення факту подання в заявi про видачу спецiального дозволу на користування надрами та документах, що додаються до неї, недостовiрних вiдомостей щодо заявника;
7) невжиття надрокористувачем заходiв для усунення причин зупинення дiї спецiального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог законодавства - пiсля зупинення дiї спецiального дозволу на користування надрами у зв'язку з таким порушенням iз наданням достатнього часу для їх усунення;
8) застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй) вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" у виглядi анулювання спецiального дозволу на користування надрами;
9) наявностi пiдстави, передбаченої частиною четвертою статтi 161 цього Кодексу;
10) виявлення пiдстав для анулювання спецiального дозволу на користування надрами, передбачених Законом України "Про газ (метан) вугiльних родовищ" - для спецiальних дозволiв на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, та видобування газу (метану) вугiльних родовищ.
Спецiальний дозвiл на користування надрами анулюється з пiдстав, визначених пунктами 1, 3, 8 i 9 частини другої цiєї статтi, вiдповiдним дозвiльним органом, а з пiдстав, визначених пунктами 2, 4 - 7 i 10 частини другої цiєї статтi - виключно судом.
Анулювання спецiального дозволу на користування надрами з пiдстав, визначених пунктами 4, 5, 7 i 10 частини другої цiєї статтi, дозволяється виключно у разi, якщо такi пiдстави були встановленi за результатами проведення заходiв державного нагляду (контролю). Анулювання спецiального дозволу на користування надрами з пiдстави, визначеної пунктом 8 частини другої цiєї статтi, здiйснюється з урахуванням вимог, передбачених частинами п'ятою - сьомою статтi 13 цього Кодексу.
У разi визнання за рiшенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпiдставним) анулювання спецiального дозволу на користування надрами строк дiї такого спецiального дозволу на користування надрами та вiдповiдно строк користування надрами продовжується дозвiльним органом на строк такого анулювання.
У разi припинення права на користування надрами внаслiдок закiнчення встановленого строку користування надрами або у разi анулювання спецiального дозволу на користування надрами питання про припинення права користування земельною дiлянкою вирiшується у встановленому земельним законодавством порядку.
Вимоги цiєї статтi не застосовуються до користувачiв надр за угодою про розподiл продукцiї. У такому разi право користування надрами може бути припинено, обмежено чи тимчасово заборонено (зупинено) лише у разi:
1) припинення (в тому числi дострокового) дiї угоди про розподiл продукцiї, що здiйснюється на умовах i в порядку, передбачених такою угодою;
2) виникнення безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей або довкiллю.
Особливостi та умови припинення права користування надрами вiдповiдно до угоди про розподiл продукцiї визначаються Законом України "Про угоди про розподiл продукцiї".
Порядок та пiдстави для припинення права користування нафтогазоносними надрами (анулювання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами) визначаються виключно Законом України "Про нафту i газ";
16) у статтi 28:
у частинi першiй слова i цифри "крiм випадкiв, передбачених статтею 29 цього Кодексу" замiнити словами "крiм випадкiв, передбачених цим Кодексом";
включити частину третю такого змiсту:
"За надання спецiального дозволу на користування надрами справляється вiдповiдна плата (збiр)";
доповнити частинами восьмою - десятою такого змiсту:
"За продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами плата (збiр) не справляється, крiм випадкiв, передбачених цiєю частиною. Плата (збiр) за продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами справляється виключно у разi:
продовження строку дiї спецiального дозволу на видобування корисних копалин (крiм вугiлля, що видобувається вугледобувними пiдприємствами, якi отримують дотацiї з державного бюджету, незалежно вiд обсягу видобутої корисної копалини), за яким здiйснено видобуток корисних копалин у розмiрi бiльше 1 вiдсотка, але менше 5 вiдсоткiв обсягу балансових запасiв, що облiковувалися державним балансом корисних копалин на момент отримання такого спецiального дозволу, - у розмiрi 20 вiдсоткiв початкової цiни продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на користування надрами на такi кориснi копалини;
продовження строку дiї спецiального дозволу на видобування пiдземних вод для всiх потреб, незалежно вiд обсягу видобутої корисної копалини, та отримання геотермальної енергiї (теплової енергiї надр) - у розмiрi 100 вiдсоткiв початкової цiни продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на користування надрами для пiдземних вод.
При цьому початкова цiна продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на користування надрами для цiлей частини восьмої цiєї статтi розраховується вiдповiдно до методики, затвердженої Кабiнетом Мiнiстрiв України, на момент продовження дiї такого спецiального дозволу на користування надрами.
Особливостi справляння плати (збору) за продовження строку дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами визначаються Законом України "Про нафту i газ";
17) статтi 34, 37 i 39 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 34. Плата (збiр) за надання спецiального дозволу на користування надрами, внесення змiн до спецiальних дозволiв на користування надрами
Розмiр плати (збору) за надання спецiального дозволу на користування надрами визначається за результатами аукцiону (електронних торгiв). У разi надання спецiального дозволу на користування надрами без проведення аукцiону (електронних торгiв) справляється плата (збiр) у розмiрi 100 вiдсоткiв початкової цiни продажу вiдповiдного спецiального дозволу на користування надрами на аукцiонi (електронних торгах).
Початкова цiна продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на користування надрами визначається вiдповiдно до методики, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
За надання спецiального дозволу на користування надрами без проведення аукцiону (електронних торгiв) з метою виконання угоди про розподiл продукцiї справляється плата (збiр) у розмiрi 1 вiдсоток початкової цiни продажу такого спецiального дозволу на користування надрами на аукцiонi (електронних торгах).
Не справляється плата (збiр) за надання державним дитячим спецiалiзованим санаторно-курортним закладам спецiального дозволу на здiйснення видобутку мiнеральних вод у частинi, що використовується ними для лiкування.
При внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пункту 3 частини першої статтi 165 цього Кодексу власник спецiального дозволу на користування надрами сплачує плату (збiр) у розмiрi 100 вiдсоткiв початкової цiни продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на користування надрами за запаси (ресурси) корисних копалин, якi затвердженi (апробованi) у встановленому порядку, що входять у межi дiлянки надр, заявленої на розширення площi дiлянки надр (без урахування обсягу запасiв (ресурсiв) корисних копалин у межах площi дiлянки надр, наданої у користування до вiдповiдного розширення меж).
При внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пункту 4 частини першої статтi 165 цього Кодексу власник спецiального дозволу на користування надрами сплачує плату (збiр) у розмiрi 100 вiдсоткiв початкової цiни продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на користування надрами за додатковий обсяг видобування пiдземних вод.
При внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пункту 5 частини першої статтi 165 цього Кодексу власник спецiального дозволу на користування надрами сплачує плату (збiр) у розмiрi 100 вiдсоткiв початкової цiни продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на видобування вiдповiдної корисної копалини за її нововиявлену кiлькiсть. При цьому нововиявлена кiлькiсть корисної копалини визначається як рiзниця обсягу запасiв (ресурсiв) родовища корисних копалин, що затвердженi (апробованi) у встановленому порядку за результатами проведення державної експертизи пiдрахунку запасiв (ресурсiв) корисних копалин, яка стала пiдставою для внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами через виявлення нової кiлькостi корисної копалини, та обсягу запасiв (ресурсiв) корисних копалин, що облiковувалися державним балансом корисних копалин за вiдповiдним родовищем станом на дату проведення державної експертизи пiдрахунку запасiв (ресурсiв) корисних копалин.
При внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пункту 6 частини першої статтi 165 цього Кодексу власник спецiального дозволу на користування надрами сплачує плату (збiр) у розмiрi 100 вiдсоткiв початкової цiни продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на видобування нововиявленої корисної копалини.
Особливостi справляння плати (збору) за внесення змiн до спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами на пiдставi пунктiв 5 i 6 частини першої статтi 165 цього Кодексу визначаються Законом України "Про нафту i газ".
При внесеннi змiн до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пункту 7 частини першої статтi 165 цього Кодексу власник спецiального дозволу на користування надрами сплачує плату (збiр), яка визначається як рiзниця початкової цiни продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на видобування корисної копалини, напрям використання якої змiнено в результатi повторної державної експертизи та оцiнки запасiв ранiше розвiданих родовищ корисних копалин, та початкової цiни продажу на аукцiонi (електронних торгах) спецiального дозволу на видобування корисної копалини, що внесена до спецiального дозволу на користування надрами пiд час його надання. При цьому для визначення такої рiзницi застосовуються обсяг товарної продукцiї гiрничодобувного пiдприємства - корисної копалини (мiнеральної сировини) та цiн вiдповiдних одиниць товарної продукцiї, актуальнi на день здiйснення такого розрахунку.
Для вугледобувних пiдприємств, що отримують дотацiї з державного бюджету, плата (збiр) за внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пунктiв 3, 5, 7 частини першої статтi 165 цього Кодексу не справляється.
За внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пунктiв 1, 2, 8 - 15 частини першої статтi 165 цього Кодексу, оформлення окремого спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пункту 8 частини першої статтi 162 та пункту 11 частини першої статтi 165 цього Кодексу плата (збiр) не справляється";
"Стаття 37. Проведення робiт з геологiчного вивчення надр
Геологiчне вивчення надр здiйснюється з метою одержання даних про геологiчну будову надр, процеси, що вiдбуваються в надрах, виявлення та оцiнки корисних копалин, вивчення закономiрностей їх формування i розмiщення, з'ясування гiрничо-технiчних та iнших умов розробки родовищ корисних копалин i використання надр для цiлей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
У рамках виконання державної програми розвитку мiнерально-сировинної бази України проведення геологорозвiдувальних робiт та дослiджень здiйснюється без спецiального дозволу на користування надрами (крiм нафтогазоносних надр).
Виконання геолого-економiчної оцiнки та затвердження запасiв корисних копалин у рамках державної програми розвитку мiнерально-сировинної бази України не дає права виконавцям таких робiт на отримання спецiального дозволу на видобування корисних копалин без проведення аукцiону (електронних торгiв).
Проведення робiт з геологiчного вивчення надр органiзовується та координується центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, на основi державних комплексних або цiльових програм, мiжгалузевих i галузевих планiв, проектiв, вiдповiдних норм i правил.
Фiнансування геологiчного вивчення надр, передбачене державними програмами розвитку мiнерально-сировинної бази України, здiйснюється в порядку та розмiрi, визначених законодавством.
Мiсцевi ради i мiсцевi органи виконавчої влади сприяють проведенню робiт з геологiчного вивчення надр, що виконуються згiдно з державними програмами, розробляють та реалiзують вiдповiднi територiальнi програми";
"Стаття 39. Державна реєстрацiя та облiк робiт i дослiджень, пов'язаних з геологiчним вивченням надр, геологiчна iнформацiя
Роботи i дослiдження, у тому числi якi проводяться за рахунок коштiв державного бюджету, пов'язанi з геологiчним вивченням надр, пiдлягають обов'язковiй державнiй реєстрацiї та облiку з метою узагальнення i максимально ефективного використання результатiв вивчення надр, а також запобiгання дублюванню зазначених робiт.
Державну реєстрацiю та облiк робiт i дослiджень, пов'язаних з геологiчним вивченням надр, здiйснює центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Результати робiт i дослiджень з геологiчного вивчення надр передаються виконавцями на державне (постiйне) зберiгання до пiдприємства, визначеного центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, яке належить до сфери його управлiння.
Порядок розпорядження геологiчною iнформацiєю встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Iнформацiя про реєстрацiю та облiк робiт i дослiджень, пов'язаних з геологiчним вивченням надр, вiдображається на Державному геологiчному веб-порталi.
Доступ до всiєї геологiчної iнформацiї, що є у державнiй власностi, є вiдкритим, крiм випадкiв, встановлених законами України "Про державну таємницю" та "Про санкцiї".
Доступ до первинної (необробленої) та вторинної (обробленої) геологiчної iнформацiї, що є у державнiй власностi, є безоплатним, крiм випадкiв, визначених цим Кодексом. Вторинна (оброблена) геологiчна iнформацiя, що є у державнiй власностi, розмiщується у вiдкритому онлайн-доступi на Державному геологiчному веб-порталi.
Компенсацiя витрат держави на проведення геологорозвiдувальних робiт справляється виключно у разi отримання спецiального дозволу на користування надрами як плата (збiр) за вторинну (оброблену) геологiчну iнформацiю. Розмiр такої компенсацiї визначається вiдповiдно до методики визначення вартостi геологiчної iнформацiї, отриманої за рахунок коштiв державного бюджету, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Компенсацiя витрат держави на проведення геологорозвiдувальних робiт не справляється у разi отримання спецiального дозволу на користування надрами з метою виконання робiт за рахунок коштiв державного бюджету.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, забезпечує створення та функцiонування Державного сховища геологiчної iнформацiї та кам'яного матерiалу i визначає його технiчного адмiнiстратора з числа пiдприємств, якi належать до сфери його управлiння чи щодо яких вiн здiйснює повноваження з управлiння корпоративними правами держави (включаючи його дочiрнi пiдприємства). Порядок функцiонування Державного сховища геологiчної iнформацiї та кам'яного матерiалу затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища.
Первинна (необроблена) геологiчна iнформацiя, що є державною власнiстю, надається для ознайомлення в мiсцях її зберiгання безоплатно, з одночасним iнформуванням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр. За власний кошт заявник має право виготовити цифрову копiю такої геологiчної iнформацiї для самостiйного проведення її обробки чи iнтерпретацiї. Цифровий образ, створений у результатi виготовлення такої копiї, є власнiстю держави, а право користування (невиключне) копiєю належить заявнику.
Первинна геологiчна iнформацiя, що є державною власнiстю, яка руйнується у процесi проведення обробки через її фiзичнi властивостi (кам'яний матерiал), надається заявнику для дослiдження пiсля завчасної сплати ним компенсацiї витрат держави на отримання такої геологiчної iнформацiї, яка визначається вiдповiдно до кiлькостi, виду та розмiру зразка, виходячи з таких фiксованих значень:
1) за зразок керну довжиною до 10 сантиметрiв:
отриманий з глибини до 500 метрiв - 5 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
отриманий з глибини вiд 500 метрiв до 750 метрiв - 15 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
отриманий з глибини вiд 750 метрiв до 1000 метрiв - 25 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
отриманий з глибини вiд 1000 метрiв до 2000 метрiв - 250 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
отриманий з глибини понад 2000 метрiв - 500 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;
2) за пробу з подрiбненого керну (залишки проби, дублiкат проби чи лабораторна наважка проби) - 25 вiдсоткiв вартостi компенсацiї за зразок довжиною до 10 сантиметрiв, отриманий з вiдповiдної глибини.
Копiя звiту з описом вторинної (обробленої) геологiчної iнформацiї, отриманої в результатi аналiзу первинної (необробленої) геологiчної iнформацiї, що є державною власнiстю, яка руйнується у процесi проведення обробки через її фiзичнi властивостi (кам'яний матерiал), передається на зберiгання до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Користувач надр має право розпоряджатися, у тому числi продавати та передавати у користування резидентам та нерезидентам України, геологiчну iнформацiю, створену (придбану) за власнi кошти, з урахуванням вимог, встановлених законами України "Про державну таємницю" та "Про санкцiї".
Вiдомостi про первинну та вторинну (оброблену) геологiчну iнформацiю, що є державною та приватною власнiстю, пiдлягають облiку у Каталозi вiдомостей про геологiчну iнформацiю.
Про передачу права власностi або права користування геологiчною iнформацiєю власник геологiчної iнформацiї повiдомляє центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, у тримiсячний строк з дня такої передачi.
Експорт геологiчної iнформацiї здiйснюється згiдно iз законодавством про зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть та мiжнародними договорами, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України.
Митне оформлення геологiчної iнформацiї здiйснюється вiдповiдно до вимог Митного кодексу України";
18) статтю 40 виключити;
19) у статтi 42:
частину першу доповнити другим реченням такого змiсту:
"Вiдповiдна iнформацiя розмiщується на Державному геологiчному веб-порталi";
доповнити частиною третьою такого змiсту:
"Державний кадастр родовищ i проявiв корисних копалин вiдображається з урахуванням вiдомостей, отриманих з Державного земельного кадастру";
20) статтю 45 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 45. Державна експертиза та оцiнка ресурсiв та запасiв корисних копалин
Для визначення промислової цiнностi родовищ корисних копалин та їх запасiв щодо кожної дiлянки надр встановлюються кондицiї на мiнеральну сировину, що становлять сукупнiсть вимог до якостi i кiлькостi корисних копалин, гiрничо-геологiчних та iнших умов користування дiлянками надр.
Кондицiї на мiнеральну сировину розробляються з урахуванням рацiонального використання всiх корисних копалин, а також наявних у них цiнних компонентiв i пiдлягають державнiй експертизi, що здiйснюється Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин або iншим уповноваженим пiдприємством, установою чи органiзацiєю, для визначення рацiонального напряму використання корисних копалин.
Порядок розроблення кондицiй на мiнеральну сировину встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища.
Ресурси та запаси корисних копалин дiлянок надр, а також запаси корисних копалин, додатково розвiданих у процесi розробки родовищ корисних копалин, пiдлягають державнiй експертизi та затвердженню Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин або iншим уповноваженим пiдприємством, установою чи органiзацiєю, з визначенням рацiонального напряму використання корисних копалин, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Пiд час здiйснення державної експертизи та оцiнки ресурсiв та запасiв корисних копалин за заявою користувача надрами можуть використовуватися Рамкова класифiкацiя ООН для викопних енергетичних i мiнеральних ресурсiв (РКООН-2009), класифiкацiя Комiтету з мiжнародних стандартiв звiтностi по запасах твердих корисних копалин (CRIRSCO), Система управлiння вуглеводневими ресурсами (PRMS) та iншi мiжнароднi стандарти";
21) частину другу статтi 48 виключити;
22) статтi 51 i 57 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 51. Порядок розробки родовищ корисних копалин та переробки мiнеральної сировини
Розробка родовищ твердих, рiдких i газоподiбних корисних копалин та переробка мiнеральної сировини провадяться згiдно iз затвердженими надрокористувачами планами (крiм родовищ нафти i газу) та проектами робiт, правилами технiчної експлуатацiї та охорони надр.
Правила технiчної експлуатацiї, проекти розробки родовищ корисних копалин та переробки мiнеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони працi, в частинi додержання вимог законодавства про надра";
"Стаття 57. Тимчасова заборона (зупинення) користування надрами
Право користування надрами може бути тимчасово заборонено (зупинено) виключно з таких пiдстав:
1) невиконання надрокористувачем у встановлений строк приписiв щодо усунення порушення вимог законодавства, вiдповiдної угоди про умови користування надрами та передбаченої нею програми робiт, виданих за результатами проведення заходiв державного геологiчного контролю центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, або недопущення посадових осiб такого органу до здiйснення заходiв державного геологiчного контролю, за умови дотримання ними встановленого порядку здiйснення державного нагляду (контролю);
2) вiдсутнiсть у Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника або iнформацiї про його вiдсутнiсть та (або) наявнiсть невiдповiдностi вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника, що мiстяться в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, iнформацiї (даним), що дає змогу встановити кiнцевого бенефiцiарного власника, поданiй заявником, а в разi зареєстрованого iноземного представництва - iнформацiї про кiнцевого бенефiцiарного власника вiдповiдно до Закону України "Про забезпечення прозоростi у видобувних галузях";
3) застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй) вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" у виглядi зупинення дiї спецiального дозволу на користування надрами;
4) видобування корисних копалин за вiдсутностi у надрокористувача документiв, що посвiдчують у встановленому законодавством порядку право власностi або право користування земельною дiлянкою для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, у тому числi шляхом встановлення земельного сервiтуту, акта про надання гiрничого вiдводу (для гiрничих об'єктiв, розробка родовищ корисних копалин на яких здiйснюється пiдземним способом), висновку з оцiнки впливу на довкiлля, наявнiсть якого передбачена законом, що встановлено за результатами проведення заходiв державного нагляду (контролю) центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Тимчасова заборона (зупинення) права користування надрами здiйснюється шляхом зупинення дiї спецiального дозволу на користування надрами з пiдстав:
визначених пунктом 1 частини першої цiєї статтi, - виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр;
визначених пунктом 2 - 4 частини першої цiєї статтi, - центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Тимчасова заборона (зупинення) дiї спецiального дозволу на користування надрами з пiдстави, передбаченої пунктом 3 частини першої цiєї статтi, здiйснюється з урахуванням вимог частин п'ятої - сьомої статтi 13 цього Кодексу на строк дiї таких спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй).
Протягом 20 календарних днiв пiсля зупинення дiї спецiального дозволу на користування надрами надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення робiт, передбачених вiдповiдним спецiальним дозволом на користування надрами, на наданiй йому в користування дiлянцi надр.
Зупинення дiї спецiального дозволу на користування надрами не звiльняє надрокористувача вiд обов'язку проводити на дiлянцi надр роботи, пов'язанi iз запобiганням виникненню надзвичайної ситуацiї або усуненням її наслiдкiв.
Зупинення дiї спецiального дозволу на користування надрами не є пiдставою для переривання строку його дiї.
Дiя спецiального дозволу на користування надрами поновлюється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, пiсля усунення надрокористувачем порушень, що були пiдставою для прийняття ним або судом рiшення про тимчасову заборону (зупинення) права користування надрами, та (або) у разi закiнчення строку дiї або вирiшення питання про зняття спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй) з вiдповiдного надрокористувача чи усунення пiдстави, передбаченої пунктом 2 частини першої цiєї статтi.
У разi визнання за рiшенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпiдставним) зупинення дiї спецiального дозволу на користування надрами строк дiї такого спецiального дозволу на користування надрами та вiдповiдно строк користування надрами продовжується дозвiльним органом на строк такого зупинення.
При користуваннi надрами вiдповiдно до умов угоди про розподiл продукцiї право користування надрами може бути припинено, обмежено чи тимчасово заборонено (зупинено) виключно з пiдстав та в порядку, передбачених Законом України "Про угоди про розподiл продукцiї" та угодою про розподiл продукцiї.
Порядок та пiдстави обмеження, тимчасової заборони (зупинення) користування нафтогазоносними надрами, у тому числi шляхом зупинення дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, визначаються виключно Законом України "Про нафту i газ".
Виробництво (виготовлення) або реалiзацiя продукцiї, виконання робiт, надання послуг власником спецiального дозволу на користування надрами можуть бути також зупиненi повнiстю або частково за позовом вiдповiдного органу державного нагляду (контролю) вiдповiдно до Закону України "Про основнi засади державного нагляду (контролю) у сферi господарської дiяльностi";
23) статтю 61 доповнити частиною четвертою такого змiсту:
"Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику iз здiйснення державного нагляду (контролю) у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв, здiйснює в межах своєї компетенцiї розрахунок розмiру збиткiв, заподiяних державi внаслiдок самовiльного користування надрами, вiдповiдно до методики визначення розмiрiв вiдшкодування збиткiв, заподiяних державi внаслiдок самовiльного користування надрами, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища";
24) статтi 62 - 64 i 68 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 62. Повноваження органу державного геологiчного контролю
Орган державного геологiчного контролю безпосередньо або через свої територiальнi органи здiйснює заходи державного нагляду (контролю) у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр щодо дiяльностi користувачiв надр шляхом проведення перевiрок у встановленому законом порядку.
Орган державного геологiчного контролю перевiряє:
1) виконання вимог щодо охорони надр пiд час ведення робiт з їх вивчення;
2) виконання державних програм геологорозвiдувальних робiт, геологiчних завдань i замовлень;
3) обґрунтованiсть застосування методик i технологiй, якiсть, комплекснiсть, ефективнiсть робiт з геологiчного вивчення надр;
4) виконання рiшень з питань методичного забезпечення робiт з геологiчного вивчення та використання надр;
5) дотримання нормативiв, правил та iнших вимог щодо геологiчного вивчення та використання надр, умов спецiальних дозволiв на користування надрами та угод про умови користування надрами;
6) повноту вивчення геологiчної будови надр, гiрничо-технiчних, iнженерно-геологiчних, геолого-екологiчних та iнших умов вивчення родовищ корисних копалин;
7) вiдповiднiсть геологорозвiдувальних робiт i наукових дослiджень державним контрактам i замовленням, а також проектам щодо проведення таких робiт;
8) використання технiчних засобiв i методiв ведення робiт з геологiчного вивчення надр, якi виключають невиправданi втрати корисних копалин або погiршення їх якостi;
9) своєчаснiсть та вiдповiднiсть установленим вимогам введення в експлуатацiю розвiданих родовищ корисних копалин;
10) дотримання пiд час дослiдно-промислової експлуатацiї родовищ корисних копалин технологiй, якi забезпечують необхiдне їх вивчення, не знижуючи при цьому промислову цiннiсть;
11) збереження розвiдувальних гiрничих виробок i свердловин для розробки родовищ корисних копалин, збереження геологiчної документацiї, зразкiв порiд, дублiкатiв проб, якi можуть бути використанi для подальшого вивчення надр;
12) обґрунтованiсть напрямiв пошукових, розвiдувальних та iнших робiт з геологiчного вивчення надр;
13) своєчаснiсть i правильнiсть державної реєстрацiї робiт з геологiчного вивчення i використання надр, наявнiсть спецiальних дозволiв на користування надрами i виконання передбачених ними умов;
14) повноту i вiрогiднiсть вихiдних даних про кiлькiсть та якiсть запасiв основних та спiльнозалягаючих корисних копалин, компонентiв, що мiстяться в них, а також звiтнi баланси запасiв корисних копалин, наданнi пiдприємствами та органiзацiями;
15) облiк видобування нафти, газу та супутнiх компонентiв;
16) ведення пошуково-розвiдувальних та iнших робiт з геологiчного вивчення пiдземних вод.
Орган державного геологiчного контролю в межах своєї компетенцiї забезпечує вирiшення питань щодо геологiчного вивчення та рацiонального i ефективного використання надр.
Орган державного геологiчного контролю має право:
1) звертатися до адмiнiстративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виглядi:
припинення видобування корисних копалин без спецiальних дозволiв на користування надрами (самовiльне користування надрами);
зупинення окремих видiв робiт з геологiчного вивчення та/або видобування надр, що проводяться з порушенням стандартiв та правил i можуть спричинити псування родовищ, iстотне зниження ефективностi робiт або призвести до заподiяння збиткiв державi;
2) подавати обов'язковi для виконання вказiвки (приписи) про усунення недолiкiв i порушень пiд час геологiчного вивчення та використання надр iз зазначенням сутi порушення та конкретних дiй, якi надрокористувач має вчинити для його усунення;
3) розраховувати в межах своєї компетенцiї розмiр збиткiв, заподiяних державi внаслiдок самовiльного користування надрами. Методика визначення розмiрiв вiдшкодування збиткiв, заподiяних державi внаслiдок самовiльного користування надрами, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища;
4) вiдбирати в рамках заходiв державного нагляду (контролю) зразки сировини, напiвфабрикатiв, продукцiї, призначати експертизи для розрахунку розмiру збиткiв, заподiяних державi внаслiдок самовiльного користування надрами;
5) пред'являти претензiї про вiдшкодування збиткiв, заподiяних державi внаслiдок самовiльного користування надрами.
Органу державного геологiчного контролю законом може бути надано й iншi права щодо запобiгання i припинення порушень правил i норм геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Стаття 63. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного гiрничого нагляду
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного гiрничого нагляду:
розробляє норми i правила з питань охорони надр, безпечного ведення гiрничих робiт та їх маркшейдерського забезпечення;
здiйснює державний гiрничий нагляд з питань:
дотримання вимог безпечного ведення гiрничих робiт пiд час геологiчного вивчення та освоєння родовища корисних копалин, будiвництва та експлуатацiї пiдземних споруд, лiквiдацiї (консервацiї) гiрничих робiт;
виконання вимог щодо охорони надр при встановленнi кондицiй на мiнеральну сировину та експлуатацiї родовищ корисних копалин;
додержання правил проведення геологiчних i маркшейдерських робiт пiд час дослiдно-промислової розробки та експлуатацiї родовищ корисних копалин;
повноти видобування оцiнених запасiв корисних копалин i наявних у них компонентiв, додержання встановленого порядку облiку запасiв корисних копалин, обґрунтованостi i своєчасностi їх списання;
додержання правил та технологiй переробки мiнеральної сировини;
правильностi та своєчасностi проведення заходiв, що гарантують безпеку людей, будiвель, споруд i навколишнього природного середовища, гiрничих виробок i свердловин вiд шкiдливого впливу робiт, пов'язаних iз користуванням надрами.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного гiрничого нагляду, може здiйснювати власнi повноваження iз залученням своїх територiальних органiв.
Положення цiєї статтi щодо угод про розподiл продукцiї застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про угоди про розподiл продукцiї".
Стаття 64. Порядок розгляду спорiв з питань користування надрами
Спори з питань користування надрами розглядаються у порядку, встановленому законодавством України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони працi, центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику iз здiйснення державного нагляду (контролю) у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв, - мають право звернутися до особи (юридичної особи), що завдала збиткiв державi внаслiдок порушення законодавства про надра, з претензiєю про необхiднiсть вiдшкодування збиткiв. Якщо така особа (юридична особа) вiдмовляється вiдшкодовувати завданi збитки добровiльно, вiдповiдний центральний орган виконавчої влади має право звернутися до суду з позовом про стягнення коштiв та вiдшкодування збиткiв, заподiяних державi внаслiдок порушення законодавства про надра.
Спори з питань користування надрами, якi виникають з iншими державами, а також мiж iноземцями, особами без громадянства, iноземними юридичними особами та надрокористувачем, розглядаються вiдповiдно до законодавства України та мiжнародних договорiв, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України.
Спори з питань користування надрами на умовах угоди про розподiл продукцiї вирiшуються вiдповiдно до умов, передбачених вiдповiдною угодою про розподiл продукцiї, укладеною вiдповiдно до Закону України "Про угоди про розподiл продукцiї";
"Стаття 68. Надання надр у користування iноземцям та особам без громадянства, iноземним юридичним особам
Iноземцi та особи без громадянства, iноземнi юридичнi особи (в тому числi через зареєстрованi в Українi представництва), якi вiдповiдають вимогам частин першої - шостої статтi 13 цього Кодексу, набувають право користування надрами на таких самих пiдставах, що i громадяни України та юридичнi особи, зареєстрованi в Українi";
25) доповнити роздiлом X такого змiсту:
"Роздiл X. ПЕРЕХIДНI ПОЛОЖЕННЯ
У зв'язку з набранням чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення законодавства у сферi користування надрами":
1. До створення та забезпечення належного функцiонування єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами в частинi державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами усi положення Кодексу України про надра та прийнятих вiдповiдно до нього нормативно-правових актiв у частинi включення до державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами iнформацiї щодо спецiальних дозволiв на користування надрами, продовження строку їх дiї, внесення до них змiн (у тому числi до угоди про умови користування надрами) реалiзуються шляхом оприлюднення вiдповiдної iнформацiї на офiцiйному веб-сайтi вiдповiдного дозвiльного органу. Опублiкований на офiцiйному веб-сайтi спецiальний дозвiл на користування надрами є дiйсним. Спецiальний дозвiл на користування надрами у формi витягу у паперовiй формi не є обов'язковим та надається протягом п'яти робочих днiв з дня подання до вiдповiдного дозвiльного органу надрокористувачем заяви довiльної форми.
2. Спецiальнi дозволи на користування надрами, виданi до набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення законодавства у сферi користування надрами", є дiйсними на строк дiї, зазначений у таких спецiальних дозволах на користування надрами, з урахуванням строкiв автоматичного продовження строку їх дiї вiдповiдно до частин п'ятої i шостої статтi 15 цього Кодексу, а також строкiв продовження строку дiї таких спецiальних дозволiв на пiдставi пункту 1 частини першої статтi 165 цього Кодексу.
3. Для спецiальних дозволiв на користування надрами, виданих до набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення законодавства у сферi користування надрами", розмiр меж початково наданої у користування дiлянки надр, який може бути розширено не бiльш як на 50 вiдсоткiв вiдповiдно до пункту 3 частини першої статтi 165 цього Кодексу, визначається межами, зазначеними у спецiальному дозволi на користування надрами, дiйсному на дату набрання чинностi зазначеним законом.
4. Власники спецiальних дозволiв на геологiчне вивчення бурштиноносних надр, у тому числi на дослiдно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням бурштину (промислова розробка родовищ), виданих до набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення законодавства у сферi користування надрами", крiм прав та обов'язкiв, передбачених цим Кодексом для спецiальних дозволiв на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ), також мають право на одноразове безоплатне продовження строку дiї таких спецiальних дозволiв на користування надрами на строк, що не перевищує п'ять рокiв, у порядку, передбаченому статтями 163 i 164 цього Кодексу для продовження строку дiї спецiального дозволу на користування надрами.
5. Власник спецiального дозволу на геологiчне вивчення або геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку родовищ, та (або) спецiального дозволу на геологiчне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числi дослiдно-промислову розробку родовищ, має право на надання спецiального дозволу на видобування корисних копалин (у тому числi нафти i газу) без проведення аукцiону (електронних торгiв), якщо вiн на пiдставi такого спецiального дозволу на користування надрами (крiм наукових полiгонiв) за власнi кошти виконав геологiчне вивчення дiлянки надр та оцiнку запасiв та ресурсiв корисних копалин, яка затверджена Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин, та подав документи для отримання спецiального дозволу на видобування корисних копалин вiдповiдної дiлянки надр не пiзнiше трьох рокiв пiсля затвердження запасiв корисних копалин.
Такий спецiальний дозвiл на видобування корисних копалин (у тому числi нафти i газу) видається в порядку, передбаченому статтями 162 i 163 цього Кодексу, та за умови сплати плати (збору), розмiр якої становить 100 вiдсоткiв початкової цiни продажу вiдповiдного спецiального дозволу на користування надрами на аукцiонi (електронних торгах). Для отримання такого спецiального дозволу заявник подає заяву разом з документами, передбаченими частинами другою - п'ятою статтi 162 цього Кодексу.
Власники спецiального дозволу на геологiчне вивчення або геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку родовищ корисних копалин, та (або) спецiального дозволу на геологiчне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числi дослiдно-промислову розробку родовищ, якi на момент набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення законодавства у сферi користування надрами" не здiйснили оцiнку запасiв та ресурсiв корисних копалин, затверджену Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин, якщо дiя такого спецiального дозволу на користування надрами продовжувалася не бiльше одного разу, також мають право на отримання спецiального дозволу на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ), у тому числi нафти i газу, без проведення аукцiону (електронних торгiв) протягом шести мiсяцiв з дня закiнчення строку дiї такого спецiального дозволу на користування надрами.
Такий спецiальний дозвiл на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ) (у тому числi нафти i газу) видається в порядку, передбаченому статтями 162 i 163 цього Кодексу, за умови сплати плати (збору), розмiр якої становить 100 вiдсоткiв початкової цiни продажу вiдповiдного спецiального дозволу на користування надрами на аукцiонi (електронних торгах). Для отримання такого спецiального дозволу заявник подає заяву разом з документами, передбаченими частинами другою, четвертою i п'ятою статтi 162 цього Кодексу.
6. Установити, що для угод про умови користування надрами, укладених до набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення законодавства у сферi користування надрами", строк, передбачений частиною третьою статтi 166 цього Кодексу, вiд якого надрокористувач має право на змiну граничного термiну початку етапу видобування корисних копалин, розраховується вiд строку, зазначеного у вiдповiднiй угодi про умови користування надрами, в редакцiї станом на день набрання чинностi зазначеним законом.
7. Суб'єкти господарювання, якi на день набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення законодавства у сферi користування надрами" здiйснюють видобування пiдземних вод для надання послуг питного водопостачання без спецiального дозволу на користування надрами, зобов'язанi отримати спецiальний дозвiл на користування надрами без проведення аукцiону (електронних торгiв) у порядку, визначеному цим Кодексом, протягом 12 мiсяцiв з дня скасування або припинення воєнного стану в Українi.
8. Заяви та документи для отримання спецiального дозволу на користування надрами, продовження строку його дiї, переоформлення, внесення до нього змiн, поданi надрокористувачем до набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо удосконалення законодавства у сферi користування надрами", розглядаються та надання спецiального дозволу на користування надрами, продовження його строку дiї, переоформлення, внесення до нього змiн здiйснюються у порядку, що дiяв на день набрання чинностi зазначеним законом, крiм випадкiв, якщо за результатами розгляду заяви було прийнято рiшення про вiдмову у наданнi спецiального дозволу на користування надрами, продовженнi строку його дiї, переоформленнi, внесеннi до нього змiн".
2. У Земельному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 3 - 4, ст. 27):
1) абзац другий частини четвертої статтi 66 викласти в такiй редакцiї:
"Земельнi дiлянки усiх форм власностi та категорiй надаються у користування власникам спецiальних дозволiв на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ) загальнодержавного та мiсцевого значення та (або) на видобування корисних копалин загальнодержавного та мiсцевого значення шляхом встановлення земельних сервiтутiв згiдно з межами дiлянок надр та строками дiї вiдповiдних спецiальних дозволiв на користування надрами, а також за межами таких дiлянок надр для будiвництва та розмiщення споруд/об'єктiв, пов'язаних iз зазначеним видом дiяльностi (з автоматичним продовженням строку дiї земельного сервiтуту в разi продовження строку дiї вiдповiдного спецiального дозволу на користування надрами). Встановлення земельних сервiтутiв для зазначених цiлей здiйснюється без змiни цiльового призначення таких земельних дiлянок, крiм земель природно-заповiдного фонду, оздоровчого призначення, рекреацiйного призначення, iсторико-культурного призначення";
2) пункт "в3" статтi 99 викласти в такiй редакцiї:
"в3) право на користування земельною дiлянкою для потреб геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислової розробки родовищ) загальнодержавного та мiсцевого значення та (або) для видобування корисних копалин загальнодержавного та мiсцевого значення з правом будiвництва та розмiщення споруд/об'єктiв, пов'язаних iз зазначеним видом дiяльностi, за умови що при цьому не порушуються права землевласника, передбаченi статтею 98 цього Кодексу";
3) частину першу статтi 141 доповнити пунктом "з" такого змiсту:
"з) припинення права користування надрами у разi закiнчення встановленого спецiальним дозволом на користування надрами строку користування надрами (у разi передачi земельної дiлянки державної, комунальної власностi користувачу надр для здiйснення дiяльностi з користування надрами)";
4) статтю 149 доповнити частиною третьою такого змiсту:
"3. Для цiлей видобування корисних копалин загальнодержавного значення, в тому числi будiвництва та розмiщення споруд (об'єктiв), пов'язаних iз зазначеним видом дiяльностi, вилучення земельних дiлянок державної або комунальної власностi, крiм земель природно-заповiдного фонду, оздоровчого призначення, рекреацiйного призначення, iсторико-культурного призначення, здiйснюється на пiдставi рiшень органiв, зазначених у частинi першiй цiєї статтi, якi мають бути прийнятi протягом трьох мiсяцiв з дня подання вiдповiдної заяви особою, яка має спецiальний дозвiл на користування надрами. За рiшенням про вилучення земельної дiлянки державної або комунальної власностi здiйснюється передача вiдповiдної земельної дiлянки у користування особi, яка має спецiальний дозвiл на користування надрами.
У разi якщо землекористувач не надав згоду на вилучення земельної дiлянки протягом строку, передбаченого абзацом першим цiєї частини, орган, зазначений у частинi першiй цiєї статтi, протягом трьох мiсяцiв з дня спливу такого строку звертається до суду з позовом про вилучення земельної дiлянки державної або комунальної власностi з постiйного користування, крiм земель природно-заповiдного фонду, оздоровчого призначення, рекреацiйного призначення, iсторико-культурного призначення, для цiлей видобування корисних копалин загальнодержавного значення. Задоволення позову про вилучення земельної дiлянки з постiйного користування вiдповiдно до цiєї частини допускається у разi, якщо об'єкти, якi передбачається розмiстити на земельнiй дiлянцi, неможливо розмiстити на iншiй земельнiй дiлянцi або якщо розмiщення таких об'єктiв на iнших земельних дiлянках завдасть значних матерiальних збиткiв або спричинить негативнi екологiчнi наслiдки для вiдповiдної територiальної громади, суспiльства чи держави в цiлому.
Земельна дiлянка, вилучена з постiйного користування за рiшенням суду, передається у користування особi, яка має спецiальний дозвiл на користування надрами для цiлей видобування корисних копалин загальнодержавного значення органом, зазначеним у частинi першiй цiєї статтi, у 30-денний строк з дня набрання чинностi рiшенням суду. Втрати лiсогосподарського виробництва та збитки, що будуть завданi землекористувачу внаслiдок вилучення земельної дiлянки з постiйного користування, вiдшкодовуються вiдповiдно до законодавства особою, якiй земельну дiлянку передано у користування";
5) у пунктi "є" статтi 156 та частинi другiй статтi 207 слова "з метою дослiдно-промислової розробки родовищ бурштину, iнших корисних копалин загальнодержавного значення та/або видобування бурштину, iнших корисних копалин загальнодержавного значення" замiнити словами "для геологiчного вивчення, у тому числi дослiдно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислової розробки родовищ) загальнодержавного та мiсцевого значення та (або) видобування корисних копалин загальнодержавного та мiсцевого значення та для будiвництва i розмiщення споруд/об'єктiв, пов'язаних iз зазначеним видом дiяльностi".
3. У Гiрничому законi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 1999 р., N 50, ст. 433; 2006 р., N 22, ст. 184; 2020 р., N 20, ст. 141):
1) частину п'яту статтi 19 викласти в такiй редакцiї:
"Пiдприємства щорiчно iнформують органи гiрничого нагляду про план розвитку гiрничих робiт";
2) в абзацi четвертому частини першої статтi 24 слова "(крiм користувачiв нафтогазоносними та бурштиноносними надрами)" замiнити словами "(для гiрничих об'єктiв, розробка родовищ корисних копалин на яких здiйснюється пiдземним способом)".
4. У Законi України "Про нафту i газ" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2001 р., N 50, ст. 262 iз наступними змiнами):
1) статтю 41 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 41. Особливостi регулювання вiдносин у нафтогазовiй галузi пiдприємств, частка держави у статутному капiталi яких 50 вiдсоткiв та бiльше, господарських товариств, 50 вiдсоткiв та бiльше акцiй (часток) яких знаходяться у статутних капiталах iнших господарських товариств, акцiонером яких є держава i володiє в них контрольним пакетом акцiй
Пiдприємства, частка держави у статутному капiталi яких 50 вiдсоткiв та бiльше, господарськi товариства, 50 вiдсоткiв та бiльше акцiй (часток) яких знаходяться у статутних капiталах iнших господарських товариств, акцiонером яких є держава i володiє в них контрольним пакетом акцiй, а також дочiрнi пiдприємства, представництва та фiлiї таких пiдприємств i товариств, учасники договорiв про спiльну дiяльнiсть та/або особи, уповноваженi договорами про спiльну дiяльнiсть, укладеними за участю зазначених пiдприємств, здiйснюють продаж нафти сирої i газового конденсату власного видобутку, видобутих на пiдставi спецiальних дозволiв на користування нафтогазоносними надрами (крiм обсягiв, що використовуються на власнi технологiчнi потреби), а також скрапленого газу власного виробництва на бiржових торгах.
Стартова цiна (без урахування податку на додану вартiсть та iнших обов'язкових платежiв) на бiржових торгах для нафти сирої i газового конденсату власного видобутку визначається як середнє арифметичне значення котирувань URALS (Urals (Mediterranean) та Urals (Rotterdam)) за даними видання "Crude Oil Marketwire" агентства "Platts" за 10 вiдомих котирувальних днiв, що передують датi оголошення бiржових торгiв, що вiдбувається за 5 робочих днiв до дати проведення бiржових торгiв. Для розрахунку стартової цiни (без урахування податку на додану вартiсть та iнших обов'язкових платежiв) використовується курс гривнi до долара США Нацiонального банку України на день оголошення бiржових торгiв.
З метою дотримання вимог цiєї статтi передання нафти сирої i газового конденсату власного видобутку та скрапленого газу власного виробництва на умовах договорiв комiсiї, давальницької переробки, iнших договорiв, що не передбачають передання права власностi на них, не допускається. Стартова цiна на бiржових торгах з продажу скрапленого газу власного виробництва встановлюється за цiнами, що склалися за результатами попереднiх бiржових торгiв.
У ходi бiржових торгiв цiна нафти сирої i газового конденсату власного видобутку та скрапленого газу власного виробництва може вiльно встановлюватися мiж продавцем (постачальником) та покупцем (споживачем) на конкурентних засадах";
2) абзац другий частини першої статтi 13 виключити;
3) статтi 14, 17, 26 i 27 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 14. Порядок надання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами
Спецiальний дозвiл на користування нафтогазоносними надрами надається переможцям аукцiонiв (електронних торгiв), крiм випадкiв, визначених Кодексом України про надра, центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Порядок проведення аукцiону (електронних торгiв) з продажу спецiального дозволу на користування надрами встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України, а порядок надання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами - Кодексом України про надра.
Користувач нафтогазоносними надрами, що має спецiальний дозвiл на користування нафтогазоносними надрами, може повнiстю або частково вiдчужувати права на користування надрами, наданi йому таким спецiальним дозволом, iншiй юридичнiй особi чи фiзичнiй особi - пiдприємцю шляхом укладення договору купiвлi-продажу таких прав або внесення таких прав як вклад до статутного капiталу створеного за його участю суб'єкта господарювання, за умов, що на таку юридичну особу чи фiзичну особу - пiдприємця або суб'єкта господарювання не поширюються обмеження, встановленi частинами третьою - шостою статтi 13 Кодексу України про надра. Користувач нафтогазоносними надрами також має право на внесення прав на користування надрами, наданих йому спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, як вклад у спiльну дiяльнiсть. Вiдчуження шляхом укладення договору купiвлi-продажу частини прав, передбачених спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, внесення частини таких прав як вклад до статутного капiталу або як вклад у спiльну дiяльнiсть можуть здiйснюватися виключно пiсля розподiлу запасiв (ресурсiв) мiж дiлянками надр ранiше розвiданого родовища корисних копалин, на яке користувачу нафтогазоносними надрами надано право на користування надрами, пiсля затвердження таких розподiлених запасiв (ресурсiв) Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин, а також пiсля внесення змiн до такого спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами у результатi розподiлу запасiв (ресурсiв) корисних копалин та оформлення окремого нового спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами на вiдповiдну видiлену в результатi розподiлу дiлянку надр у порядку та на пiдставах, передбачених Кодексом України про надра.
Суб'єкт господарювання державного сектору економiки, а також пiдприємство, господарське товариство, у статутному капiталi якого 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать пiдприємству або господарському товариству, у статутному капiталi якого є частка держави, має право вiдчужувати права на користування надрами, наданi йому спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, вносити їх як вклад до статутного капiталу або як вклад у спiльну дiяльнiсть виключно таким юридичним особам:
юридичнiй особi, частка держави в статутному капiталi якої становить 100 вiдсоткiв;
юридичнiй особi, у статутному капiталi якої 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать пiдприємству або господарському товариству, частка держави у статутному капiталi якого становить 100 вiдсоткiв.
У разi якщо органiзацiйно-правову форму користувача нафтогазоносними надрами, який набув права на користування надрами на пiдставi частини третьої цiєї статтi, було змiнено шляхом злиття, приєднання, подiлу, перетворення та (або) у разi змiни частки у статутному (складеному) капiталi, та (або) у разi вiдчуження частки (її частини) у статутному (складеному) капiталi, та (або) у разi вiдчуження акцiй (часток) користувача нафтогазоносними надрами (крiм продажу в результатi первинного публiчного розмiщення цiнних паперiв (публiчна пропозицiя) та у результатi таких змiн такий користувач нафтогазоносними надрами не вiдповiдає жоднiй iз вимог, встановлених абзацами другим i третiм частини третьої цiєї статтi, право користування надрами за вiдповiдним спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами припиняється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Суб'єкт господарювання державного сектору економiки, а також пiдприємство, господарське товариство, у статутному капiталi якого 50 i бiльше вiдсоткiв акцiй (часток) належать пiдприємству та/або господарському товариству, у статутному капiталi якого є частка держави, має право вiдчужувати права на користування надрами, наданi йому спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, фiзичнiй особi - пiдприємцю чи юридичнiй особi, не зазначенiй у частинi третiй цiєї статтi, виключно за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України.
Для набуття права на користування нафтогазоносними надрами особа, з якою власником спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами укладено договiр купiвлi-продажу вiдповiдних прав на користування нафтогазоносними надрами, або особа, до статутного капiталу якої внесено як вклад право користування нафтогазоносними надрами, звертається iз заявою на внесення змiн до такого спецiального дозволу в порядку та на пiдставi, передбачених Кодексом України про надра, до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Користувач нафтогазоносними надрами, який шляхом укладення договору купiвлi-продажу вiдчужив права на користування надрами, передбаченi спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, або внiс їх як вклад до статутного капiталу створеного за його участю суб'єкта господарювання, продовжує мати права та обов'язки користувача нафтогазоносними надрами за вiдповiдним спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами у повному обсязi до внесення центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, вiдповiдних змiн до такого спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами у порядку, встановленому Кодексом України про надра. Вiдповiднi права та обов'язки, зокрема щодо провадження планованої дiяльностi на пiдставi наявного за дiючим спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами висновку з оцiнки впливу на довкiлля та (або) рiшення про провадження планованої дiяльностi, в повному обсязi переходять до набувача прав на користування надрами за вiдповiдним спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами з дати внесення передбачених Кодексом України про надра змiн до такого спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами з одночасним внесенням вiдповiдної iнформацiї до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами.
Користувач нафтогазоносними надрами, який внiс права на користування нафтогазоносними надрами, передбаченi спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, як вклад у спiльну дiяльнiсть, продовжує мати права та обов'язки надрокористувача за вiдповiдним спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами у повному обсязi.
Надання спецiальних дозволiв на видобування нафти i газу (промислову розробку родовищ) здiйснюється з урахуванням результатiв оцiнки впливу на довкiлля.
Продовження строку дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, його переоформлення, внесення змiн до нього, зокрема у разi збiльшення запасiв корисних копалин, не є наданням спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами та здiйснюється безоплатно";
"Стаття 17. Строк дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами
Спецiальний дозвiл на користування нафтогазоносними надрами надається на такий строк для:
видобутку нафти i газу (промислової розробки родовищ) на сушi - не бiльш як на 20 рокiв, на континентальному шельфi та в межах виключної (морської) економiчної зони України - не бiльш як на 30 рокiв;
геологiчного вивчення нафтогазоносних надр з подальшою промисловою розробкою виявлених родовищ - на строк, що охоплює перiод дiї окремих спецiальних дозволiв на геологiчне вивчення нафтогазоносних надр i на видобування нафти i газу (промислову розробку родовищ), але не бiльше: на сушi - 20 рокiв; на континентальному шельфi та в межах виключної (морської) економiчної зони України - 30 рокiв;
спорудження та експлуатацiї пiдземних сховищ нафти чи газу - не бiльш як на 50 рокiв.
Користувач нафтогазоносними надрами, який належно виконував вимоги та умови, передбаченi спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами та угодою про користування нафтогазоносними надрами, має право на продовження строку дiї такого дозволу.
Перебiг строку користування нафтогазоносними надрами починається з дня, наступного за днем внесення iнформацiї про спецiальний дозвiл на користування нафтогазоносними надрами до Державного реєстру спецiальних дозволiв на користування надрами, якщо в такому спецiальному дозволi на користування нафтогазоносними надрами не передбачено бiльш пiзнiй строк, а в разi укладення угоди про розподiл продукцiї - з дня, зазначеного в такiй угодi.
Продовження строку дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, наданого на дiлянку нафтогазоносних надр, розташовану на тимчасово окупованiй територiї України, здiйснюється з урахуванням особливостей, встановлених законом";
"Стаття 26. Зупинення дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами
Право користування нафтогазоносними надрами може бути тимчасово заборонено (зупинено) виключно з таких пiдстав:
1) невиконання користувачем нафтогазоносних надр у встановлений строк приписiв щодо усунення порушення вимог законодавства, вiдповiдної угоди про умови користування надрами та передбаченої нею програми робiт, виданих за результатами проведення заходiв державного геологiчного контролю центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, або у разi недопущення посадових осiб такого органу до здiйснення заходiв державного геологiчного контролю, за умови дотримання ними встановленого порядку здiйснення державного нагляду (контролю);
2) вiдсутнiсть у Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника або iнформацiї про його вiдсутнiсть та (або) наявнiсть невiдповiдностi вiдомостей про кiнцевого бенефiцiарного власника, що мiстяться в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, iнформацiї (даним), що дає змогу встановити кiнцевого бенефiцiарного власника, поданої заявником, а в разi зареєстрованого iноземного представництва - iнформацiї про кiнцевого бенефiцiарного власника вiдповiдно до Закону України "Про забезпечення прозоростi у видобувних галузях";
3) застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй) вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" у видi зупинення дiї спецiального дозволу на користування надрами;
4) видобування корисних копалин за вiдсутностi у надрокористувача документiв, що посвiдчують у встановленому законодавством порядку право власностi або право користування земельною дiлянкою для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, у тому числi шляхом встановлення земельних сервiтутiв, акта про надання гiрничого вiдводу (для гiрничих об'єктiв, розробка родовищ корисних копалин на яких здiйснюється пiдземним способом), висновку з оцiнки впливу на довкiлля, наявнiсть якого передбачена законом, що встановлено за результатами проведення заходiв державного нагляду (контролю) центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Тимчасова заборона (зупинення) права користування надрами здiйснюється шляхом зупинення дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами з пiдстав:
визначених пунктом 1 частини першої цiєї статтi - виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр;
визначених пунктами 2 - 4 частини першої цiєї статтi - центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр.
Тимчасова заборона (зупинення) дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами з пiдстави, передбаченої пунктом 3 частини першої цiєї статтi, здiйснюється з урахуванням вимог частин п'ятої - сьомої статтi 13 Кодексу України про надра на строк дiї таких спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй).
Протягом 20 календарних днiв пiсля зупинення дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами користувач нафтогазоносними надрами зобов'язаний зупинити на наданiй йому у користування дiлянцi нафтогазоносних надр проведення робiт, передбачених спецiальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами.
Зупинення дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами не звiльняє користувача нафтогазоносними надрами вiд обов'язку проводити на дiлянцi нафтогазоносних надр роботи, пов'язанi iз запобiганням виникненню на дiлянцi нафтогазоносних надр надзвичайної ситуацiї або усуненням її наслiдкiв.
Зупинення дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами не є пiдставою для переривання строку його дiї.
Дiя спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами поновлюється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, пiсля усунення користувачем нафтогазоносних надр порушень, що були пiдставою для прийняття таким органом або судом рiшення про тимчасову заборону (зупинення) права користування надрами, та (або) у разi закiнчення строку дiї або вирiшення питання про зняття спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй) з вiдповiдного надрокористувача чи усунення пiдстави, передбаченої пунктом 2 частини першої цiєї статтi.
У разi визнання за рiшенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпiдставним) зупинення дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами строк дiї такого спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами та вiдповiдно строк користування нафтогазоносними надрами продовжуються центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр на строк такого зупинення.
Виробництво (виготовлення) або реалiзацiя продукцiї, виконання робiт, надання послуг власниками спецiальних дозволiв на користування нафтогазоносними надрами можуть бути також зупиненi повнiстю або частково за позовом вiдповiдного органу державного нагляду (контролю) вiдповiдно до Закону України "Про основнi засади державного нагляду (контролю) у сферi господарської дiяльностi".
Стаття 27. Анулювання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами
Право користування нафтогазоносними надрами припиняється у разi закiнчення встановленого строку користування нафтогазоносними надрами, внесення змiн до спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами у зв'язку з вiдчуженням прав на користування надрами шляхом укладення договору купiвлi-продажу чи внесення таких прав як вклад до статутного капiталу суб'єктiв господарювання або анулювання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами.
Анулювання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами здiйснюється виключно у разi:
1) звернення користувача нафтогазоносними надрами iз заявою про анулювання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, в тому числi якщо вiдпала потреба у користуваннi надрами;
2) виявлення факту вичерпання запасiв, визначених спецiальним дозволом на користування надрами, на основi звiтностi, поданої користувачем нафтогазоносних надр, - за умови що користувач нафтогазоносних надр не звернувся у встановленому Кодексом України про надра порядку iз заявою про внесення змiн до спецiального дозволу на користування надрами на пiдставi пункту 5 частини першої статтi 165 Кодексу України про надра;
3) наявностi в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань вiдомостей про припинення юридичної особи, яка є користувачем нафтогазоносних надр, шляхом лiквiдацiї або вiдомостей про припинення пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця, яка є користувачем нафтогазоносних надр, а також у разi неподання користувачем нафтогазоносних надр заяви про внесення змiн до спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами у зв'язку з перетворенням юридичної особи - власника спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами у строк, встановлений Кодексом України про надра;
4) заподiяння внаслiдок проведення робiт, пов'язаних з користуванням дiлянкою нафтогазоносних надр, безпосередньої шкоди життю чи здоров'ю людей або виникнення iстотного забруднення навколишнього природного середовища;
5) невиконання, за винятком наявностi обставин, не залежних вiд користувача нафтогазоносними надрами, затвердженої програми робiт з порушенням строкiв на бiльш як один рiк з дати закiнчення виконання вiдповiдного етапу програми робiт;
6) встановлення факту надання в заявi про видачу спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами та документах, що додаються до неї, недостовiрних вiдомостей щодо заявника;
7) невжиття користувачем нафтогазоносних надр заходiв для виконання вимог припису про усунення причин зупинення дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами у зв'язку з порушенням вимог законодавства - пiсля зупинення дiї спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами у зв'язку з таким порушенням iз наданням достатнього часу для їх усунення;
8) наявностi пiдстави, передбаченої частиною четвертою статтi 14 цього Закону;
9) застосування спецiальних економiчних та iнших обмежувальних заходiв (санкцiй) вiдповiдно до Закону України "Про санкцiї" у виглядi анулювання дiї спецiальних дозволiв на користування нафтогазоносними надрами.
Спецiальний дозвiл на користування нафтогазоносними надрами анулюється з пiдстав, визначених пунктами 1, 3, 8, 9 частини другої цiєї статтi, вiдповiдним дозвiльним органом, а з пiдстав, визначених пунктами 2, 4 - 7 частини другої цiєї статтi, виключно судом.
Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, може звернутися до адмiнiстративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виглядi анулювання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами з пiдстав, визначених пунктами 4, 5 i 7 частини другої цiєї статтi, якщо такi пiдстави були встановленi за результатами проведення заходiв державного геологiчного контролю. Центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, приймає рiшення про анулювання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами з пiдстави, визначеної пунктом 9 частини другої цiєї статтi, з урахуванням вимог, передбачених частинами п'ятою - сьомою статтi 13 Кодексу України про надра.
У разi припинення права на користування нафтогазоносними надрами внаслiдок закiнчення встановленого строку користування нафтогазоносними надрами або у разi анулювання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами питання про припинення права користування земельною дiлянкою вирiшується у порядку, встановленому земельним законодавством.
У разi визнання за рiшенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпiдставним) анулювання спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами строк дiї такого спецiального дозволу на користування нафтогазоносними надрами та вiдповiдно строк користування нафтогазоносними надрами продовжуються дозвiльним органом на строк такого анулювання".
5. Абзац третiй частини першої статтi 4 Закону України "Про регулювання мiстобудiвної дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 34, ст. 343 iз наступними змiнами) доповнити такими словами: "включаючи необхiднi iнженернi лiнiйнi комунiкацiї вiд свердловин для транспортування нафти i газу в мiсця пiдготовки продукцiї".
II. Прикiнцевi та перехiднi положення
1. Цей Закон набирає чинностi через три мiсяцi з дня його опублiкування, крiм:
пiдпункту 1 пункту 1 роздiлу I цього Закону, який набирає чинностi одночасно iз введенням в дiю закону про економiчний паспорт;
пункту 3 цього роздiлу, який набирає чинностi з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону.
2. Надрокористувачi, якi мають спецiальнi дозволи на геологiчне вивчення, у тому числi дослiдно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, мають право на встановлення земельних сервiтутiв на пiдставi абзацу другого частини четвертої статтi 66, пункту "в3" статтi 99 Земельного кодексу України в редакцiї, що дiяла до набрання чинностi цим Законом.
3. Кабiнету Мiнiстрiв України:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити створення єдиної державної електронної геоiнформацiйної системи користування надрами;
забезпечити введення в дiю нормативно-правових актiв, що випливають iз цього Закону, одночасно iз набранням ним чинностi;
розробити та подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про внесення змiн до Кодексу адмiнiстративного судочинства України щодо особливостей провадження у справах за зверненням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi геологiчного вивчення та рацiонального використання надр, у тому числi особливостей касацiйного розгляду справ.
4. Кабiнету Мiнiстрiв України через один рiк з дня набрання чинностi цим Законом поiнформувати Верховну Раду України про стан виконання цього Закону.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
1 грудня 2022 року
N 2805-IX