МIНIСТЕРСТВО ЕКОНОМIКИ УКРАЇНИ
01.10.2023 | N 4431-07/52646-03 |
---|
Державна митна служба України |
Щодо експорту сiльськогосподарської продукцiї
Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 вересня 2023 року N 1020 "Про здiйснення верифiкацiї та погодження експорту окремих сiльськогосподарських товарiв до Республiки Болгарiя, Румунiї, Словацької Республiки, Угорщини та Республiки Польща" (далi - постанова N 1020) була схвалена як частина домовленостей мiж президентом України Володимиром Зеленським та президентом Єврокомiсiї Урсулою фон дер Ляєн щодо припинення обмежень на iмпорт продукцiї до 5 держав-членiв Європейського Союзу.
Домовленiсть має на метi створити умови для повної лiбералiзацiї торгiвлi мiж Україною та 5 державами-членами 4 категорiями товарiв пшениця, кукурудза, рiпак та насiння соняшнику.
У зв'язку iз цим обсяг лiцензування, запровадженого постановою N 1020, є iдентичним до заходiв, запроваджених Європейською Комiсiєю 3 червня 2023 року, та якi дiяли до 15 вересня 2023 року.
Бiльшiсть експорту товарiв, якi пiдпадають пiд лiцензування вiдповiдно до постанови N 1020, транспортуються до третiх країн саме через Республiки Болгарiя, Румунiї, Словацької Республiки, Угорщини та Республiки Польща. Уряди всiх 5 держав-членiв забезпечують безперешкоднiсть транзиту усiх товарiв через їхню територiю. Технологiчнi особливостi транспортування досить часто вимагають перевантаження на iнший вид транспорту на територiї зазначених держав.
З огляду на те, що механiзм лiцензування запроваджений постановою N 1020 являє собою унiкальну ситуацiю, за якої експорт до третiх країн не пiдлягає лiцензуванню, проте здiйснюється через територiю країн експорт до яких пiдлягає лiцензуванню.
Для цiлей застосування змiн затверджених постановою N 1020 та гарантування реалiзацiї нормативно-правових приписiв за допомогою вiдповiдних адмiнiстративно-процедурних механiзмiв, забезпечення послiдовного i несуперечливого застосування, недопущення неоднозначного тлумачення актiв законодавства, Мiнекономiки роз'яснює, що вiдвантаження продукцiї вважається експортом до третiх країн i вимоги лiцензування експорту товарiв до окремих країн, визначених у додатку 6 до постанови N 1466, не застосовуються у випадках зазначення згiдно iз встановленим порядком у товаросупровiдних документах та митних декларацiях:
країни мiсцезнаходження особи-нерезидента одержувача та сторони зовнiшньоекономiчного договору (контракту) вiдмiнної вiд Республiки Болгарiя, Румунiї, Словацької Республiки, Угорщини та Республiки Польща;
або
Республiки Болгарiя, Румунiї, Словацької Республiки, Угорщини та Республiки Польща, як країни мiсцезнаходження особи-нерезидента сторони зовнiшньоекономiчного договору (контракту) в той час коли країна мiсцезнаходження особи-нерезидента одержувача, вiдмiнна вiд згаданих вище країн.
З огляду на викладене, у зазначених вище випадках лiцензiї Мiнекономiки не видаються, а вiдтак випуск таких товарiв у митний режим експорту та реекспорту здiйснюється митними органами без вiдповiдної лiцензiї.
Просимо довести до вiдома митних органiв України, що пiсля офiцiйного отримання зазначеного роз'яснення доцiльним вважається застосовувати наведений вище пiдхiд при здiйсненнi контролю за дотриманням суб'єктами зовнiшньоекономiчної дiяльностi встановлених законодавством заборон та обмежень щодо перемiщення окремих видiв товарiв через митний кордон України.
Заступник Мiнiстра економiки України - Торговий представник України | Тарас КАЧКА |