ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 15 лютого 2024 року | N 20 |
---|
Про затвердження Положення про вимоги до
додаткового звiту суб'єкта аудиторської
дiяльностi щодо страховика та порядку його
подання та внесення змiн до постанови Правлiння
Нацiонального банку України вiд 29 грудня 2023 року
N 199
Вiдповiдно до статей 7, 15, 551, 56, 61 Закону України "Про Нацiональний банк України", статей 17, 21 Закону України "Про фiнансовi послуги та фiнансовi компанiї", статей 49, 114 Закону України "Про страхування", статтi 14 Закону України "Про аудит фiнансової звiтностi та аудиторську дiяльнiсть" та з метою встановлення вимог до додаткового звiту суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо страховика Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про вимоги до додаткового звiту суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо страховика та порядку його подання (далi - Положення), що додається.
2. Пункт 5 додатка 5 до постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 29 грудня 2023 року N 199 "Про затвердження Положення про авторизацiю надавачiв фiнансових послуг та умови здiйснення ними дiяльностi з надання фiнансових послуг" доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Пункт 5 додатка 5 до постанови Правлiння Нацiонального банку України "Про затвердження Положення про авторизацiю надавачiв фiнансових послуг та умови здiйснення ними дiяльностi з надання фiнансових послуг" не застосовується до звiту про надання впевненостi щодо рiчних звiтних даних (даних звiтностi) за 2023 рiк страховикiв.".
3. Пiдпункт 5 пункту 743 глави 66 роздiлу X Положення про авторизацiю надавачiв фiнансових послуг та умови здiйснення ними дiяльностi з надання фiнансових послуг, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 29 грудня 2023 року N 199 (зi змiнами), викласти в такiй редакцiї:
"5) призначення суб'єкта аудиторської дiяльностi, який надаватиме послуги з обов'язкового аудиту фiнансової звiтностi страховика (для страховикiв):
письмове повiдомлення iз зазначенням даних про суб'єкта аудиторської дiяльностi, наведених у пунктах 1 - 4 частини третьої статтi 21 Закону України "Про аудит фiнансової звiтностi та аудиторську дiяльнiсть", за формою, затвердженою розпорядчим актом Нацiонального банку та розмiщеною на сторiнцi офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiонального банку.".
4. Страховик з метою складання додаткового звiту суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо страховика за 2023 рiк зобов'язаний призначити суб'єкта аудиторської дiяльностi, який має право проводити обов'язковий аудит фiнансової звiтностi пiдприємств, що становлять суспiльний iнтерес, в один iз таких способiв:
1) унесення змiн до договору про надання аудиторських послуг з обов'язкового аудиту фiнансової звiтностi щодо надання аудиторських послуг зi складання додаткового звiту;
2) укладення iншого договору про надання аудиторських послуг зi складання додаткового звiту з суб'єктом аудиторської дiяльностi, що надає страховику послуги з обов'язкового аудиту фiнансової звiтностi;
3) укладення договору про надання аудиторських послуг зi складання додаткового звiту з iншим суб'єктом аудиторської дiяльностi, який має право проводити обов'язковий аудит фiнансової звiтностi пiдприємств, що становлять суспiльний iнтерес, нiж суб'єкт аудиторської дiяльностi, який надає страховику послуги з обов'язкового аудиту фiнансової звiтностi.
5. Страховик зобов'язаний протягом трьох робочих днiв пiсля призначення суб'єкта аудиторської дiяльностi, який надаватиме аудиторськi послуги зi складання додаткового звiту вiдповiдно до пiдпункту 3 пункту 4 цiєї постанови, надати Нацiональному банку України письмове повiдомлення iз зазначенням даних про суб'єкта аудиторської дiяльностi, зазначених у пунктах 1 - 4 частини третьої статтi 21 Закону України "Про аудит фiнансової звiтностi та аудиторську дiяльнiсть", у довiльнiй формi.
6. Департаменту методологiї регулювання дiяльностi небанкiвських фiнансових установ (Сергiй Савчук) пiсля офiцiйного опублiкування довести до вiдома страховикiв iнформацiю про прийняття цiєї постанови.
7. Постанова набирає чинностi з дня, наступного за днем її офiцiйного опублiкування.
Голова | Андрiй ПИШНИЙ |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 15 лютого 2024 року N 20 |
Положення про вимоги до додаткового звiту суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо страховика та порядку його подання
I. Загальнi положення
1. Це Положення розроблено вiдповiдно до Законiв України "Про Нацiональний банк України", "Про фiнансовi послуги та фiнансовi компанiї", "Про страхування" (далi - Закон про страхування), "Про аудит фiнансової звiтностi та аудиторську дiяльнiсть" (далi - Закон про аудит) i з метою впровадження вимог щодо забезпечення платоспроможностi страховика.
2. Термiни та скорочення, що використовуються в цьому Положеннi, вживаються в таких значеннях:
1) додатковий звiт - звiт, складений суб'єктом аудиторської дiяльностi щодо страховика за результатами надання iнших аудиторських послуг, крiм обов'язкового аудиту фiнансової звiтностi та огляду промiжної фiнансової iнформацiї, щодо перелiку елементiв та статей фiнансової звiтностi, якi стосуються активiв страховика, визначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення, вiдповiдно до вимог цього Положення, Закону про аудит та Мiжнародного стандарту аудиту 805 "Особливi положення щодо аудитiв окремих фiнансових звiтiв та окремих елементiв, рахункiв або статей фiнансового звiту";
2) звiт суб'єкта оцiночної дiяльностi - звiт про оцiнку майна, складений вiдповiдно до Закону України "Про оцiнку майна, майнових прав та професiйну оцiночну дiяльнiсть в Українi";
3) звiтна дата - 31 грудня 2023 року;
4) звiтний рiк - звiтний перiод для складання страховиком фiнансової звiтностi (календарний рiк), яка пiдлягає обов'язковому аудиту, - 2023 рiк;
5) МСБО 8 - Мiжнародний стандарт бухгалтерського облiку 8 "Облiковi полiтики, змiни в облiкових оцiнках та помилки";
6) МСБО 16 - Мiжнародний стандарт бухгалтерського облiку 16 "Основнi засоби";
7) МСБО 40 - Мiжнародний стандарт бухгалтерського облiку 40 "Iнвестицiйна нерухомiсть";
8) МСФЗ - мiжнароднi стандарти фiнансової звiтностi;
9) МСФЗ 5 - Мiжнародний стандарт фiнансової звiтностi 5 "Непоточнi активи, утримуванi для продажу, та припинена дiяльнiсть";
10) МСФЗ 9 - Мiжнародний стандарт фiнансової звiтностi 9 "Фiнансовi iнструменти";
11) МСФЗ 13 - Мiжнародний стандарт фiнансової звiтностi 13 "Оцiнка справедливої вартостi".
Термiн "значний правочин страховика" вживається в значеннi, визначеному в пунктi 17 частини першої статтi 1 Закону про страхування.
Термiн "правочин, щодо вчинення якого є заiнтересованiсть" вживається в значеннi, визначеному в статтi 107 Закону України "Про акцiонернi товариства".
Iншi термiни, що використовуються в цьому Положеннi, вживаються в значеннях, визначених законодавством України з питань регулювання ринкiв фiнансових послуг, про оцiнку майна, майнових прав та професiйну оцiночну дiяльнiсть, Законом про аудит.
3. Це Положення встановлює:
1) вимогу подання додаткового звiту суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо страховика за 2023 рiк;
2) вид завдання, за результатами виконання якого надається додатковий звiт суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо страховика за 2023 рiк, та вимоги до такого звiту;
3) порядок подання суб'єктом аудиторської дiяльностi додаткового звiту суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо страховика за 2023 рiк до Нацiонального банку України (далi - Нацiональний банк).
4. Страховик зобов'язаний забезпечити умови для надання аудиторських послуг, передбачених цим Положенням.
Страховик для виконання завдання, за результатами якого надається додатковий звiт суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо страховика за 2023 рiк, надає суб'єкту аудиторської дiяльностi пiдписаний страховиком перелiк елементiв та статей фiнансової звiтностi, якi стосуються активiв страховика, визначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення, iз зазначенням вартостi таких активiв станом на звiтну дату, а також на вимогу суб'єкта аудиторської дiяльностi надає iншi необхiднi для здiйснення аудиторської перевiрки документи та iнформацiю.
5. Додатковий звiт складається суб'єктом аудиторської дiяльностi за результатами виконання завдання, що полягає у висловленнi незалежної думки суб'єктом аудиторської дiяльностi щодо пiдтвердження:
1) права власностi страховика на активи, визначенi в пунктi 7 роздiлу I цього Положення, що зазначенi у фiнансовiй звiтностi страховика за звiтний рiк, з урахуванням вимог, визначених у роздiлi II цього Положення;
2) достовiрностi оцiнки вартостi активiв страховика, визначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення, що зазначенi у фiнансовiй звiтностi страховика за звiтний рiк, вiдповiдностi їх класифiкацiї згiдно з вимогами МСФЗ, наявностi пов'язаних iз такими активами зобов'язань страховика (будь-яких юридичних, контрактних, регуляторних, податкових або iнших перешкод та обмежень щодо можливостi страховика для їх передавання, користування, продажу або iншого способу вiдчуження) з урахуванням вимог, визначених у роздiлi III цього Положення.
6. Завдання, визначене в пунктi 5 роздiлу I цього Положення, виконується щодо активiв страховика, що належать до категорiй активiв страховика, визначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення, якщо вiдповiдна категорiя активiв становить не менше п'яти вiдсоткiв вiд загальної суми активiв страховика вiдповiдно до звiту про фiнансовий стан на звiтну дату.
Обсяг активiв для виконання завдання в межах однiєї категорiї активiв визначається суб'єктом аудиторської дiяльностi вiдповiдно до вимог мiжнародних стандартiв аудиту, враховуючи оцiнку аудиторського ризику.
7. Виконання завдання та складання додаткового звiту здiйснюються щодо таких категорiй активiв страховика:
1) нерухоме майно;
2) державнi цiннi папери;
3) акцiї українських емiтентiв;
4) акцiї iноземних емiтентiв;
5) корпоративнi облiгацiї українських емiтентiв;
6) облiгацiї iноземних емiтентiв (включаючи корпоративнi облiгацiї, облiгацiї iноземних держав-емiтентiв);
7) облiгацiї мiжнародних фiнансових органiзацiй;
8) облiгацiї мiсцевих позик;
9) грошовi кошти та банкiвськi метали на поточних рахунках, на рахунках умовного зберiгання (ескроу) та банкiвськi вклади (депозити) у нацiональнiй та iноземних валютах, банкiвських металах, а також дебiторська заборгованiсть за нарахованими вiдсотками за такими рахунками та вкладами (депозитами);
10) дебiторська заборгованiсть, яка не є простроченою на звiтну дату;
11) залишок коштiв у централiзованих страхових резервних фондах, що сплаченi страховиками до централiзованих страхових резервних фондiв Моторного (транспортного) страхового бюро України (далi - МТСБУ) вiдповiдно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивiльно-правової вiдповiдальностi власникiв наземних транспортних засобiв" (далi - Закон про ОСЦПВ).
8. Додатковий звiт за результатами виконання завдання, визначеного в пунктах 5, 6 роздiлу I цього Положення, обов'язково повинен включати детальний перелiк iнформацiї та документiв, використаних суб'єктом аудиторської дiяльностi щодо кожного окремого активу страховика, визначеного в пунктi 7 роздiлу I цього Положення, дослiдженого в межах виконання завдання (окремо для завдання, визначеного в пiдпунктi 1 пункту 5 роздiлу I цього Положення, та окремо для завдання, визначеного в пiдпунктi 2 пункту 5 роздiлу I цього Положення), а також опис пiдходiв суб'єкта аудиторської дiяльностi до вибору активiв у межах однiєї категорiї активiв.
9. Суб'єкт аудиторської дiяльностi зобов'язаний подати до Нацiонального банку додатковий звiт разом iз наданим страховиком суб'єкту аудиторської дiяльностi перелiком елементiв та статей фiнансової звiтностi, визначеним у пунктi 4 роздiлу I цього Положення, не пiзнiше 30 червня 2024 року включно.
10. Додатковий звiт складається в електроннiй формi у форматi Word, Excel.
Додатковий звiт пiдписується квалiфiкованим електронним пiдписом (далi - КЕП) суб'єкта аудиторської дiяльностi.
Додатковий звiт, пiдписаний КЕП особи, визначеної в абзацi другому пункту 10 роздiлу I цього Положення, має бути упакований в контейнер-архiв формату Zip iз розмiром до 8 МБ, який суб'єкт аудиторської дiяльностi надсилає до Нацiонального банку разом iз супровiдним листом на електронну адресу nbu@bank.gov.ua.
Додатковий звiт, обсяг якого перевищує 8 МБ, упаковується в багатотомний контейнер-архiв. Кожний том такого архiву надсилається до Нацiонального банку окремим повiдомленням на електронну адресу nbu@bank.gov.ua.
II. Пiдтвердження права власностi на актив
11. Пiдтвердження права власностi страховика на активи з перелiку, визначеного в пунктi 7 роздiлу I цього Положення, здiйснюється на пiдставi документiв, iнформацiї та/або матерiалiв, що пiдтверджують право власностi вiдповiдно до законодавства України, включаючи вимоги до оформлення вiдповiдних документiв, а також документiв, вiдповiдно до яких набуто таке право власностi, згiдно з роздiлом II цього Положення.
12. Пiдтвердженням права власностi на актив є:
1) цивiльно-правовi угоди, вiдповiдно до яких до страховика переходить право власностi на такий актив (включаючи договiр купiвлi-продажу, ренти, мiни, дарування, договiр подiлу, нотарiально посвiдченi копiї угод про розподiл спадкового майна, iпотечний договiр, спадковий договiр, договiр про пожертву), укладенi в порядку, встановленому законодавством України (якщо право власностi на актив набуто за такою угодою), документи, що пiдтверджують факт настання або ненастання вiдповiдної подiї, з якою цивiльно-правова угода пов'язує перехiд права власностi на актив до страховика або з якими пов'язано набуття чинностi такою цивiльно-правовою угодою (включаючи акт про приймання-передавання земельної дiлянки, акт про виконання зобов'язань, витяг iз Державного реєстру правочинiв);
2) документи, що пiдтверджують здiйснення розрахункiв у грошовiй або в iншiй формi (включаючи передавання активiв страховика у власнiсть iншiй особi) за придбаний актив у повному обсязi чи частково вiдповiдно до цивiльно-правової угоди (включаючи платiжнi доручення з вiдповiдною вiдмiткою банку), якщо оплата / передавання активiв страховика передбачена такою угодою;
3) рiшення суду щодо визнання за страховиком права власностi на актив (якщо право власностi на актив перейшло на пiдставi рiшення суду);
4) iншi правовстановлюючi та правореєструючi документи на актив, наявнi в страховика [включаючи свiдоцтво про право на спадщину, свiдоцтво про придбання майна з прилюдних торгiв (аукцiонiв), договiр щодо цiнних паперiв, укладений мiж страховиком та емiтентом чи особою, яка дiє вiд iменi цього емiтента, якщо страховик є першим власником таких цiнних паперiв].
13. Пiдтвердженням права власностi страховика на об'єкт нерухомого майна, крiм документiв, визначених у пунктi 12 роздiлу II цього Положення, є наявнiсть одного з таких документiв:
1) витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
2) витягу з Державного земельного кадастру про земельну дiлянку;
3) державного акта чи свiдоцтва про право власностi на землю або iншого документа про право власностi на об'єкт нерухомого майна вiдповiдно до форми, дiючої на момент отримання такого документа.
Додатково можуть братися до уваги технiчний паспорт та iншi документи за результатами проведення технiчної iнвентаризацiї об'єкта нерухомого майна.
14. Пiдтвердженням права власностi страховика на цiннi папери, включаючи державнi цiннi папери, крiм документiв, визначених у пунктi 12 роздiлу II цього Положення, є:
1) iнформацiя iз системи депозитарного облiку щодо цiнних паперiв, належних страховику на правi власностi, на звiтну дату;
2) виписка депозитарної установи про стан рахунку в цiнних паперах страховика на звiтну дату. Додатково може братися до уваги iнформацiя про таку депозитарну установу.
15. Наявнiсть у страховика грошових коштiв та банкiвських металiв на поточних рахунках, на рахунках умовного зберiгання (ескроу) i банкiвських вкладiв (депозитiв) у нацiональнiй та iноземних валютах, банкiвських металах, крiм документiв, визначених у пунктi 12 роздiлу II цього Положення, повинна пiдтверджуватися випискою iз банкiвських рахункiв страховика iз зазначенням залишку коштiв станом на звiтну дату або листом вiд банку, в якому розмiщено такi кошти, iз пiдтвердженням залишку коштiв на звiтну дату.
16. Наявнiсть у страховика пiдстав для визнання дебiторської заборгованостi, що не є простроченою на звiтну дату та виникла внаслiдок розмiщення грошових коштiв страховика в гарантiйних фондах асистанських компанiй, крiм документiв, визначених у пунктi 12 роздiлу II цього Положення, повинна пiдтверджуватися:
1) укладеними з асистанськими компанiями договорами;
2) документами, за якими приймалися рiшення про здiйснення страхових виплат, документами та регiстрами бухгалтерського облiку, що пiдтверджують нарахування та сплату страхових виплат за рахунок коштiв гарантiйних фондiв асистанських компанiй, актами про виконанi роботи щодо використання коштiв гарантiйних фондiв асистанських компанiй та про суми залишкiв коштiв у гарантiйних фондах асистанських компанiй (якщо договорами з асистанськими компанiями передбачено порядок використання коштiв з метою здiйснення страхових виплат);
3) iншими наявними в страховика документами щодо виконання зобов'язань асистанськими компанiями.
17. Пiдтвердженням наявностi в страховика пiдстав для визнання дебiторської заборгованостi, що є непростроченою на звiтну дату, яка виникла внаслiдок здiйснення страхової виплати (страхового вiдшкодування) за iншого страховика за договором обов'язкового страхування цивiльно-правової вiдповiдальностi власникiв наземних транспортних засобiв (далi - ОСЦПВ), крiм документiв, визначених у пунктi 12 роздiлу II цього Положення, можуть бути:
1) документи, за якими приймалися рiшення про здiйснення страхових виплат (страхових вiдшкодувань) за договором ОСЦПВ, документи бухгалтерського облiку, що пiдтверджують нарахування та сплату страхових виплат (страхових вiдшкодувань);
2) угода мiж страховиками про пряме врегулювання збиткiв (вимог) за договорами ОСЦПВ;
3) iншi наявнi в страховика документи щодо виконання зобов'язань мiж страховиком та iншим страховиком, за якого було здiйснено страхове вiдшкодування за договором ОСЦПВ.
18. Наявнiсть у страховика залишку коштiв у централiзованих страхових резервних фондах, що сплаченi страховиком до централiзованих страхових резервних фондiв МТСБУ вiдповiдно до Закону про ОСЦПВ, повинна пiдтверджуватися довiдкою МТСБУ iз зазначенням залишку коштiв станом на звiтну дату або листом вiд МТСБУ iз пiдтвердженням залишку коштiв на звiтну дату.
III. Пiдтвердження достовiрностi оцiнки вартостi активу, вiдповiдностi класифiкацiї активу за МСФЗ, вiдсутностi або наявностi пов'язаних з активом обтяжень та зобов'язань
19. Додатковий звiт для пiдтвердження достовiрностi оцiнки вартостi активiв страховика, визначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення, повинен мiстити незалежну думку суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо достовiрностi визначення страховиком на звiтну дату:
1) балансової вартостi об'єктiв нерухомого майна страховика, що облiковуються згiдно з вимогами МСБО 16 та/або МСБО 40, визначеної вiдповiдно до встановленої облiкової полiтики страховика моделi оцiнки за собiвартiстю, за переоцiненою вартiстю або за справедливою вартiстю;
2) балансової вартостi об'єктiв нерухомого майна страховика, що облiковуються згiдно з вимогами МСФЗ 5, визначеної вiдповiдно до встановлених облiковою полiтикою страховика пiдходiв до оцiнки непоточних активiв (або груп вибуття), утримуваних для продажу;
3) балансової вартостi цiнних паперiв, грошових коштiв страховика, включаючи банкiвськi депозити та вклади в банкiвських металах, дебiторської заборгованостi, залишку коштiв у централiзованих страхових резервних фондах, що сплаченi страховиками до централiзованих страхових резервних фондiв МТСБУ, та iнших активiв страховика, що облiковуються згiдно з вимогами МСФЗ 9 (далi - фiнансовi активи), визначеної вiдповiдно до встановленої облiковою полiтикою страховика моделi оцiнки фiнансових iнструментiв за амортизованою собiвартiстю, за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд або за справедливою вартiстю через прибуток або збиток.
20. Додатковий звiт для пiдтвердження на звiтну дату достовiрностi визначеної страховиком балансової вартостi, зазначеної в пунктi 19 роздiлу III цього Положення, повинен мiстити iнформацiю про:
1) вiдповiднiсть застосованих страховиком моделей та пiдходiв щодо визначення балансової вартостi активiв, зазначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення, вимогам МСФЗ;
2) вiдповiднiсть застосованих страховиком моделей та пiдходiв щодо визначення балансової вартостi активiв, зазначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення, положенням облiкової полiтики та iнших внутрiшнiх документiв страховика, на пiдставi яких визначено таку балансову вартiсть;
3) послiдовнiсть застосування визначених облiковою полiтикою та внутрiшнiми документами страховика моделей та пiдходiв щодо визначення балансової вартостi активiв, зазначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення, вiд дати їх первiсного визнання або вiд дати переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) до звiтної дати;
4) вiдображення в регiстрах бухгалтерського облiку страховика всiх операцiй, що мали вплив на визначення балансової вартостi активiв, зазначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення;
5) наявнiсть значних правочинiв страховика та/або правочинiв, щодо вчинення яких є заiнтересованiсть, щодо переходу права власностi на активи, зазначенi в пунктi 7 роздiлу I цього Положення, включаючи укладання договорiв купiвлi-продажу, ренти, мiни, дарування, подiлу, та вiдповiднiсть прийняття рiшень за такими правочинами вимогам Закону про страхування, Закону України "Про акцiонернi товариства".
21. Додатковий звiт для пiдтвердження на звiтну дату достовiрностi визначеної страховиком балансової вартостi, зазначеної в пунктi 19 роздiлу III цього Положення, крiм iнформацiї, визначеної в пунктi 20 роздiлу III цього Положення, може мiстити iншу iнформацiю, що мала вплив на визначення балансової вартостi активiв, зазначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення.
22. Додатковий звiт для цiлей пiдтвердження достовiрностi на звiтну дату балансової вартостi об'єкта нерухомого майна страховика, зазначеної в пiдпунктi 1 пункту 19 роздiлу III цього Положення, додатково повинен мiстити таку iнформацiю:
1) для балансової вартостi об'єкта нерухомого майна, яка вiдповiдно до встановленої облiковою полiтикою страховика моделi оцiнки визначається за собiвартiстю:
наявнiсть протягом перiоду з дати первiсного визнання об'єкта нерухомого майна або з дати переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) до звiтної дати факту нарахування страховиком амортизацiї, застосовуванi методи, строк корисного використання та накопичена сума амортизацiї за таким об'єктом нерухомого майна;
проведення страховиком вiд дати первiсного визнання або вiд дати переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) до звiтної дати ремонтiв / полiпшень об'єкта нерухомого майна, якi вплинули на змiну балансової вартостi такого об'єкта нерухомого майна, включаючи дати проведення таких ремонтiв / полiпшень, суми вiдображеної в регiстрах бухгалтерського облiку операцiй зi змiни балансової вартостi такого об'єкта нерухомого майна, реквiзити договорiв (актiв, накладних) щодо проведення ремонтiв / полiпшень об'єкта нерухомого майна та документiв, що пiдтверджують розрахунки за такими договорами (актами, накладними);
факт та дати проведення страховиком протягом перiоду з дати первiсного визнання або з дати переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) до звiтної дати тестувань на зменшення корисностi об'єкта нерухомого майна, який облiковується вiдповiдно до МСБО 16 та/або МСБО 40 (за наявностi), та здiйснених коригувань балансової вартостi такого об'єкта нерухомого майна вiдповiдно до кожного проведеного тестування;
2) для балансової вартостi об'єкта нерухомого майна, яка вiдповiдно до встановленої облiковою полiтикою страховика моделi оцiнки визначається за переоцiненою вартiстю:
факт та дати проведення страховиком протягом перiоду з дати первiсного визнання або з дати переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) до звiтної дати переоцiнок вартостi об'єкта нерухомого майна, суми таких переоцiнок та вiдображення впливу операцiй з проведення переоцiнок у регiстрах бухгалтерського облiку страховика;
дату оцiнки та визначену справедливу вартiсть вiдповiдно до звiтiв суб'єкта оцiночної дiяльностi (за наявностi), на пiдставi яких було визначено переоцiнену вартiсть об'єкта нерухомого майна станом на дату його первiсного визнання або на дату переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) та на звiтну дату, включаючи iнформацiю про найменування кожного такого суб'єкта оцiночної дiяльностi, номер, дату видачi та термiн дiї сертифiката такого суб'єкта оцiночної дiяльностi;
вiдповiднiсть справедливої вартостi об'єкта нерухомого майна, визначеної у звiтах суб'єкта оцiночної дiяльностi (за наявностi), що використовувалися страховиком для визначення переоцiненої балансової вартостi такого об'єкта нерухомого майна станом на дату його первiсного визнання або на дату переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) та на звiтну дату, балансовiй вартостi, зазначенiй у фiнансовiй звiтностi страховика на вiдповiднi дати;
вiдповiднiсть справедливої вартостi об'єкта нерухомого майна страховика з урахуванням проведеного рецензентом рецензування звiтiв суб'єкта оцiночної дiяльностi, складених станом на звiтну дату (за наявностi), його балансовiй вартостi, зазначенiй у фiнансовiй звiтностi страховика на звiтну дату, а також iнформацiю щодо найменування рецензента, номера, дати видачi та термiну дiї сертифiката оцiнювача, дати та номера рецензiї;
3) для балансової вартостi об'єкта нерухомого майна, яка вiдповiдно до встановленої облiковою полiтикою страховика моделi оцiнки визначається за справедливою вартiстю:
вiдповiднiсть застосованих страховиком пiдходiв до визначення справедливої вартостi об'єкта нерухомого майна встановленим МСФЗ 13 методам оцiнки та рiвням визначення справедливої вартостi;
прийнятнiсть та достатнiсть даних, використаних страховиком для оцiнки справедливої вартостi об'єкта нерухомого майна, включаючи використанi джерела iнформацiї про ринкову цiну, що склалася на активному (основному або найсприятливiшому) ринку на iдентичнi об'єкти нерухомого майна, якi вiдображають ринковi умови їх купiвлi та продажу;
застосованi страховиком альтернативнi методи оцiнки справедливої вартостi об'єкта нерухомого майна (ринковий пiдхiд, дохiдний пiдхiд, витратний пiдхiд) та здiйсненi розрахунки за такими методами;
дату оцiнки та визначену справедливу вартiсть вiдповiдно до звiтiв суб'єкта оцiночної дiяльностi, на пiдставi яких було визначено справедливу вартiсть об'єкта нерухомого майна станом на дату його первiсного визнання або на дату переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) та на звiтну дату, включаючи iнформацiю про найменування кожного такого суб'єкта оцiночної дiяльностi, номер, дату видачi та термiн дiї сертифiката суб'єкта оцiночної дiяльностi;
вiдповiднiсть справедливої вартостi об'єкта нерухомого майна, визначеної у звiтах суб'єкта оцiночної дiяльностi (за наявностi), що використовувалися страховиком для визначення справедливої вартостi такого об'єкта нерухомого майна станом на дату його первiсного визнання або на дату переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) та на звiтну дату, балансовiй вартостi, зазначенiй у фiнансовiй звiтностi страховика на вiдповiднi дати;
вiдповiднiсть справедливої вартостi об'єкта нерухомого майна страховика з урахуванням проведеного рецензентом рецензування звiтiв суб'єкта оцiночної дiяльностi, складених станом на звiтну дату (за наявностi), його балансовiй вартостi, зазначенiй у фiнансовiй звiтностi страховика на звiтну дату, а також iнформацiю щодо найменування рецензента, номера, дати видачi та термiну дiї сертифiката оцiнювача, дати та номера рецензiї.
23. Додатковий звiт для цiлей пiдтвердження достовiрностi на звiтну дату балансової вартостi об'єкта нерухомого майна страховика, зазначеної в пiдпунктi 2 пункту 19 роздiлу III цього Положення, додатково повинен мiстити iнформацiю про:
1) вiдповiднiсть застосованих в облiковiй полiтицi страховика пiдходiв до визначення вартостi об'єкта нерухомого майна страховика, вiднесеного до категорiї непоточних активiв (або груп вибуття), утримуваних для продажу, встановленим МСФЗ 5 методам оцiнки;
2) вiдповiднiсть справедливої вартостi об'єкта нерухомого майна, визначеної у звiтах суб'єкта оцiночної дiяльностi (за наявностi), що використовувалися страховиком для визначення балансової вартостi кожного об'єкта нерухомого майна, вiднесеного до категорiї непоточних активiв (або груп вибуття), утримуваних для продажу, станом на дату його первiсного визнання або на дату переходу на МСФЗ (залежно вiд дати, що настала пiзнiше) та на звiтну дату, балансовiй вартостi, зазначенiй у фiнансовiй звiтностi на вiдповiднi дати;
3) наявнiсть та обґрунтованiсть оцiнки (розрахунку) додаткових витрат, якi прямо вiдносяться до вибуття об'єкта нерухомого майна страховика (витрат на продаж), за винятком фiнансових витрат i витрат на податки на прибуток;
4) реквiзити документiв, якими було прийнято рiшення страховиком про переведення об'єкта нерухомого майна страховика до категорiї непоточних активiв (або груп вибуття), утримуваних для продажу, включаючи iнформацiю про:
дату та номер кожного такого документа;
дату, з якої вiдбулося таке переведення;
балансову вартiсть об'єкта нерухомого майна на дату переведення;
наявнiсть плану продажу активу (або групи вибуття), програми та строкiв виконання зазначеного плану;
iншi документи, що пiдтверджують прийняте страховиком рiшення для здiйснення облiку об'єкта нерухомого майна страховика у складi непоточних активiв (або груп вибуття), утримуваних для продажу.
24. Додатковий звiт для цiлей пiдтвердження достовiрностi на звiтну дату балансової вартостi фiнансових активiв страховика, зазначеної в пiдпунктi 3 пункту 19 роздiлу III цього Положення, додатково повинен мiстити таку iнформацiю:
1) для балансової вартостi фiнансових активiв, яка вiдповiдно до встановленої облiковою полiтикою страховика моделi оцiнки фiнансових iнструментiв визначається за амортизованою собiвартiстю та/або за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд:
вiдповiднiсть вимогам МСФЗ 9 застосованих в облiковiй полiтицi страховика пiдходiв до визначення очiкуваних кредитних збиткiв;
вiдповiднiсть балансової вартостi фiнансового активу станом на дату первiсного визнання активу вимогам МСФЗ;
врахування подiй зростання кредитного ризику пiд час оцiнювання очiкуваних кредитних збиткiв;
наявнiсть та адекватнiсть нарахованого на звiтну дату резерву пiд очiкуванi кредитнi збитки, реквiзити документiв, якими пiдтверджується здiйснення страховиком на звiтну дату перегляду розмiру нарахованого резерву пiд очiкуванi кредитнi збитки та оцiнки, чи зазнав кредитний ризик за фiнансовим активом значущого зростання з моменту його первiсного визнання;
2) для балансової вартостi фiнансових активiв, яка вiдповiдно до встановленої облiковою полiтикою страховика моделi оцiнки фiнансових iнструментiв визначається за справедливою вартiстю через прибуток або збиток:
вiдповiднiсть застосованих в облiковiй полiтицi страховика пiдходiв до визначення справедливої вартостi фiнансових iнструментiв встановленим МСФЗ 13 методам оцiнки та рiвням визначення справедливої вартостi;
вiдповiднiсть балансової вартостi фiнансового активу станом на дату первiсного визнання активу вимогам МСФЗ;
прийнятнiсть та достатнiсть даних, використаних страховиком для оцiнки справедливої вартостi фiнансових активiв, а саме:
використанi джерела iнформацiї про ринкову цiну цiнних паперiв страховика, що склалася на активному (основному або найсприятливiшому) ринку, якi вiдображають ринковi умови купiвлi та продажу iдентичних цiнних паперiв, включаючи iнформацiю про найменування таких джерел iнформацiї (агенцiй фiнансової iнформацiї, iнформацiйних платформ, фондових бiрж, позабiржових торгових майданчикiв), кiлькiсть операцiй з iдентичними цiнними паперами на зазначених торгових майданчиках та наявнiсть у страховика доступу до активного ринку, з якого отримано iнформацiю про ринковi умови купiвлi та продажу iдентичних цiнних паперiв;
застосованi страховиком альтернативнi методи оцiнки справедливої вартостi фiнансових активiв (дохiдний пiдхiд, витратний пiдхiд), що вiдповiдають вимогам МСФЗ, включаючи проведенi розрахунки за такими методами та обґрунтованiсть застосованої ставки дисконту за окремим фiнансовим активом;
порiвняння визначеної страховиком балансової вартостi пайових цiнних паперiв (акцiй) (за наявностi) iз балансовою вартiстю власного капiталу емiтента таких пайових цiнних паперiв (акцiй), визначеною пропорцiйно до частки володiння страховиком такими пайовими цiнними паперами.
25. Додатковий звiт для пiдтвердження вiдповiдностi проведеної страховиком класифiкацiї визначених у пунктi 7 роздiлу I цього Положення активiв вимогам МСФЗ повинен мiстити незалежну думку суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо:
1) правильностi застосованих страховиком на звiтну дату критерiїв, пiдходiв та процедур для вiднесення об'єктiв нерухомого майна до категорiй, визначених вiдповiдними МСФЗ, включаючи обґрунтованiсть пiдстав для класифiкацiї страховиком об'єктiв нерухомого майна страховика як:
основних засобiв згiдно з вимогами МСБО 16;
iнвестицiйної нерухомостi згiдно з вимогами МСБО 40;
непоточних активiв (або груп вибуття), утримуваних для продажу, згiдно з вимогами МСФЗ 5;
2) коректностi застосованих страховиком на звiтну дату критерiїв, пiдходiв та процедур для класифiкацiї фiнансових активiв страховика за категорiями, встановленими МСФЗ 9.
26. Додатковий звiт повинен мiстити незалежну думку суб'єкта аудиторської дiяльностi щодо пiдтвердження вiдсутностi або наявностi обтяжень, пов'язаних з активами страховика, визначеними в пунктi 7 роздiлу I цього Положення, а саме є або немає на звiтну дату iнформацiї:
1) iз Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо накладення обтяження на об'єкт нерухомого майна, належний страховику на правi власностi.
Додатковий звiт у разi наявностi обтяження на об'єкт нерухомого майна страховика повинен мiстити iнформацiю про:
орган або особу, якими накладено обтяження;
дату та номер документа, за яким накладено обтяження;
пiдставу накладення обтяження;
балансову вартiсть обтяженого майна на звiтну дату;
2) зi зведеного облiкового реєстру власникiв цiнних паперiв депозитарiю фактiв обтяження зобов'язаннями цiнних паперiв, належних страховику на правi власностi.
Додатковий звiт за наявностi обтяження зобов'язаннями цiнних паперiв страховика повинен мiстити iнформацiю про:
вид зобов'язань, за якими накладено обтяження;
найменування обтяжувача;
дату та номер документа, за яким накладено обтяження;
вид, номер, кiлькiсть, номiнальну та балансову вартiсть обтяжених цiнних паперiв на звiтну дату;
3) iз Державного реєстру обтяжень рухомого майна або iнформацiї, одержаної суб'єктом аудиторської дiяльностi вiд банку, щодо накладення обтяження на грошовi кошти страховика, включаючи банкiвськi депозити та вклади в банкiвських металах, належнi страховику на правi власностi.
Додатковий звiт за наявностi обтяження на зазначенi в абзацi першому пiдпункту 3 пункту 26 роздiлу III цього Положення активи страховика повинен мiстити iнформацiю про:
найменування обтяжувача;
правочин, згiдно з яким накладено обтяження;
дату та номер правочину, за яким накладено обтяження;
пiдставу накладення обтяження;
балансову вартiсть обтяжених активiв страховика на звiтну дату;
4) про наявнiсть у страховика договiрних або позадоговiрних зобов'язань (крiм зобов'язань за договорами страхування, перестрахування), пов'язаних з обмеженням використання або розпорядження активами страховика, зазначеними в пунктi 7 роздiлу I цього Положення, iдентифiкованих / виявлених суб'єктом аудиторської дiяльностi пiд час виконання завдання, визначеного цим Положенням;
5) з Єдиного реєстру судових рiшень та/або з автоматизованої системи виконавчого провадження, пов'язаної з обмеженням використання або розпорядження активами страховика, зазначеними в пунктi 7 роздiлу I цього Положення;
6) з Єдиного реєстру пiдприємств, щодо яких порушено провадження у справi про банкрутство та/або оприлюднених вiдомостей про справи про банкрутство;
7) зi сторiнок офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку / наглядових органiв країни походження емiтента та/або країни, де здiйснюється обiг цiнних паперiв на регульованому ринку, щодо вiдсутностi прийнятних рiшень про визнання емiсiї цiнних паперiв недiйсною, щодо скасування реєстрацiї випуску цiнних паперiв, припинення обiгу цiнних паперiв (включаючи погашення, анулювання), включення емiтента цiнних паперiв до списку емiтентiв, що мають ознаки фiктивностi, щодо цiнних паперiв, належних страховику;
8) зi сторiнок офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiонального банку / наглядових органiв країни реєстрацiї банку-нерезидента щодо наявностi / вiдсутностi прийнятних рiшень про вiднесення банку до категорiї неплатоспроможних.