ПРОТОКОЛ
фiтосанiтарних вимог для експорту гороху з України до Китаю мiж Державною службою України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв та Генеральною митною адмiнiстрацiєю Китайської Народної Республiки
З метою забезпечення безпечного експорту гороху з України до Китайської Народної Республiки (далi - КНР), а також безпеки сiльського господарства та екологiї КНР, на основi правил СОТ/SPS та результатiв аналiзу шкiдливих органiзмiв (PRA), Державна служба України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв (далi - Держпродспоживслужба) та Генеральна митна адмiнiстрацiя Китайської Народної Республiки (далi - ГМА) обмiнялися думками та досягли домовленостей щодо фiтосанiтарних вимог до українського гороху, що експортується до КНР, про таке:
Цей Протокол стосується лише фiтосанiтарних вимог. Український горох також має вiдповiдати стандартам i вимогам КНР щодо безпеки, гiгiєни та якостi харчових продуктiв i кормiв, якi не передбаченi цим Протоколом.
Стаття 1
Горох (наукова назва Pisum sativum L., англiйська назва "Pea") у цьому Протоколi - це зерно не для посiву гороху, яке виробляється в Українi та експортується до КНР.
Стаття 2
Горох, що експортується до КНР, повинен вiдповiдати вимогам китайського фiтосанiтарного законодавства щодо iмпорту та бути вiльним вiд карантинних шкiдливих органiзмiв, якi контролюються в КНР (перерахованих у Додатку), живих комах, клiщiв, молюскiв, ґрунту, пiр'я, екскрементiв тварин, насiння бур'янiв, гiлок i листя та iнших тваринних та рослинних залишкiв, а також бути вiльним вiд навмисного додавання або змiшування з iншим зерном або домiшками.
Стаття 3
Держпродспоживслужба має запровадити мiжнародно визнанi методи дослiджень та нагляду, проводити нагляд протягом перiоду вегетацiї та зберiгання гороху на наявнiсть карантинних шкiдливих органiзмiв, що контролюються в КНР та перерахованi в Додатку, подає на вимогу ГМА звiти нагляду про виявлення таких шкiдливих органiзмiв в мiсцях вирощування, включаючи методи та результати нагляду, а також iншу iнформацiю, яку вимагає ГМА.
Держпродспоживслужба повинна контролювати пiдприємства, якi вирощують горох з метою створення ними iнтегрованої системи захисту рослин за шкiдливими органiзмами (IЗР) в мiсцях вирощування гороху та впроваджувати ефективнi заходи контролю для зменшення наявностi шкiдливих органiзмiв, якi контролюються в КНР та перерахованi в Додатку. На запит ГМА Держпродспоживслужба повинна письмово iнформувати ГМА про останнi виявлення вогнищ шкiдливих органiзмiв на гороховi в Українi, а також про вiдповiднi заходи з профiлактики та боротьби з ними.
Стаття 4
Держпродспоживслужба реєструє пiдприємства, якi вирощують, експортують, переробляють та зберiгають горох, що експортується до КНР, забезпечує вiдповiднiсть продукцiї вимогам цього Протоколу та вживає таких заходiв, як перевiрка та контроль за знезараженням, а також надає рекомендацiї ГМА щодо перевiрених пiдприємств з переробки чи зберiгання гороху.
ГМА реєструє пiдприємства з переробки чи зберiгання гороху пiсля того, як вони пройдуть перевiрку та схвалення, вслiд за цим перелiк зареєстрованих пiдприємств публiкується на офiцiйному веб-сайтi.
Стаття 5
Перед вiдправленням на експорт до КНР Держпродспоживслужба забезпечує вiдповiдний контроль за знезараженням з метою видалення ґрунту, рослинних залишкiв, насiння бур'янiв та iнших стороннiх домiшок.
Держпродспоживслужба здiйснює нагляд за процесом вирощування, збирання, зберiгання, транспортування та експорту гороху.
Стаття 6
Транспортнi засоби для перевезення гороху до КНР повиннi вiдповiдати гiгiєнiчним та протиепiдемiчним вимогам.
Перед вiдправленням транспортнi засоби повиннi бути ретельно перевiренi на предмет виявлення насiння бур'янiв, живих комах, iнших зернових домiшок, рослинних залишкiв, ґрунту тощо.
Якщо використовуються контейнери або мiшки, всерединi контейнерiв або на мiшках має бути принаймнi одна етикетка на пакуваннi, китайською мовою, що мiстить напис "Цей продукт експортується до Китайської Народної Республiки", а також така iнформацiя для вiдстеження, як назва продукту, назва пiдприємства з переробки чи зберiгання та реєстрацiйний номер.
Якщо використовуються мiшки, вони повиннi бути виготовленi з нових, чистих i гiгiєнiчних матерiалiв, якi вiдповiдають вимогам КНР. Упаковка та маркування розфасованого гороху для прямого продажу має вiдповiдати положенням КНР щодо пакування та маркування розфасованих харчових продуктiв (GB 7718).
Стаття 7
Перед експортом гороху з України до КНР Держпродспоживслужба проводить карантин та iнспектування та видає фiтосанiтарний сертифiкат на горох, який вiдповiдає вимогам цього Протоколу.
Держпродспоживслужба в додатковiй декларацiї зазначає: "Вантаж вiдповiдає вимогам, викладеним у Протоколi фiтосанiтарних вимог для експорту гороху з України до Китаю мiж Державною службою України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв та Генеральною митною адмiнiстрацiєю Китайської Народної Республiки, та є вiльним вiд будь-яких карантинних шкiдливих органiзмiв, якi контролюються в КНР", вказує найменування та реєстрацiйний номер пiдприємств з переробки чи зберiгання, а також номер транспортного засобу. Вантажi в яких було виявлено живих комах, повиннi бути фумiгованi перед експортом, а показники фумiгацiйної обробки повиннi бути описанi у фiтосанiтарному сертифiкатi.
Стаття 8
Пiсля прибуття українського гороху до портiв КНР, митна служба КНР здiйснюватиме перевiрку та карантин. Якщо будуть виявленi невiдповiднi вантажi, вони будуть знешкодженi таким чином:
(1) У випадку вiдсутностi дiйсного фiтосанiтарного сертифiката, вони будуть повернутi або знищенi;
(2) У випадку вiдсутностi реєстрацiї пiдприємства, вони будуть повернутi або знищенi;
(3) У випадку виявлення несхваленого генетично модифiкованого органiзму, вони будуть повернутi або знищенi;
(4) У випадку виявлення будь-якого живого карантинного шкiдливого органiзму або iнших живих шкiдливих органiзмiв, якщо iснують ефективнi методи обробки, пiдлягають обробцi; у разi вiдсутностi ефективних методiв обробки, пiдлягають поверненню або знищенню;
(5) В iнших ситуацiях, невiдповiдностi вимогам законiв, правил i стандартiв КНР щодо в'їзду карантинних тварин i рослин, буде дозволено в'їзд до країни пiсля ефективної обробки, а тi, якi не пройшли ефективну обробку, будуть повернутi або знищенi;
(6) Невiдповiднiсть нацiональним законам, правилам i стандартам КНР щодо безпечностi харчових продуктiв та кормiв буде розглядатися згiдно з вiдповiдним нацiональним законодавством.
ГМА iнформуватиме Держпродспоживслужбу про вищезазначенi порушення, щоб Держпродспоживслужба могла розслiдувати причину та вжити заходiв для покращення ситуацiї. Якщо ситуацiя буде серйозною, iмпорт гороху з вiдповiдних українських пiдприємств, районiв вирощування або навiть з усiх районiв вирощування буде призупинено доти, доки ГМА не пiдтвердить, що Держпродспоживслужба вжила ефективних заходiв для покращення ситуацiї.
Стаття 9
Перед початком торгiвлi ГМА здiйснить перевiрки на мiсцi або дистанцiйнi вiдеоiнспекцiї щодо виконання цього Протоколу, умов дiяльностi пiдприємств i можливостей лабораторних дослiджень. i Держпродспоживслужба сприяє та надає потрiбну допомогу.
ГМА проводитиме подальшу оцiнку ризикiв в портах ввезення, та щодо наявностi шкiдливих органiзмiв в українському горосi, а також консультуватиметься з Держпродспоживслужбою щодо корегування перелiку вiдповiдних карантинних шкiдливих органiзмiв, що контролюються в КНР та вiдповiдних карантинних заходiв.
У разi необхiдностi ГМА може провести перегляд виконання цього Протоколу, у тому числi направити експертiв в Україну для проведення перевiрки на мiсцi.
Держпродспоживслужба бере на себе вiдповiднi витрати (включаючи транспортнi витрати, проживання тощо) та надаватиме сприяння.
Стаття 10
Будь-якi розбiжностi мiж сторонами щодо тлумачення та виконання цього Протоколу вирiшуються шляхом дружнiх переговорiв, технiчних консультацiй або в iнший прийнятний спосiб.
Стаття 11
Цей Протокол набирає чинностi з дати пiдписання та залишається чинним протягом 3 рокiв.
Цей Протокол може бути змiнений за взаємною згодою сторiн.
Якщо жодна зi сторiн не повiдомить про припинення дiї цього Протоколу принаймнi за 6 мiсяцiв до дати закiнчення термiну його дiї, дiю Протоколу буде автоматично продовжено на додатковий перiод у 3 роки.
Протокол пiдписано в м. Києвi 06 березня 2025 року у двох примiрниках кожен українською, китайською та англiйською мовами при цьому усi тексти є автентичними. У разi розбiжностей в тлумаченнi перевагу матиме текст англiйською мовою.
Вiд iменi Державної служби України з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв | Вiд iменi Генеральної митної адмiнiстрацiї Китайської Народної Республiки |
Додаток
КАРАНТИННI ШКIДЛИВI ОРГАНIЗМИ,
якi контролюються Китаєм
1. Arabis mosaic virus
2. Peanut stunt virus
3. Tobacco ringspot virus
4. Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens
5. Verticillium albo-atrum
6. Pseudomonas syringae pv. pisi
7. Ditylenchus dipsaci
8. Heterodera schachtii
9. Orobanche spp.