УГОДА
мiж Урядом України i Урядом Угорської Республiки про мiжнародне автомобiльне сполучення
Уряд України та Уряд Угорської Республiки (що далi iменуються Договiрнi Сторони),
КЕРУЮЧИСЬ необхiднiстю подальшого розвитку спiвробiтництва мiж країнами в галузi мiжнародного автомобiльного сполучення,
ПРАГНУЧИ полегшити здiйснення автомобiльного сполучення мiж обома країнами, а також транзиту через їх територiї,
БАЖАЮЧИ урегулювати цi питання в дусi взаємодопомоги, спiвробiтництва та взаємної вигоди,
ВИРIШИЛИ укласти цю Угоду i з цiєю метою призначили своїми Уповноваженими:
Уряд України - Мiнiстерство транспорту України,
Уряд Угорської Республiки - Мiнiстерство транспорту, зв'язку i водного господарства Угорської Республiки,
якi пiсля обмiну повноваженнями, призначеними у вiдповiдному порядку,
ДОМОВИЛИСЬ про таке:
Частина I
Стаття 1
1. Положення цiєї Угоди стосуються мiжнародних пасажирських перевезень i перевезень вантажiв, що здiйснюються мiж Україною i Угорською Республiкою, а також проїжджаючих через їх територiї автотранспортних засобiв, якi зареєстрованi в однiй з двох країн Договiрних Сторiн.
2. Положення цiєї Угоди не порушують прав i зобов'язань обох країн, якi випливають iз укладених мiжнародних угод, договорiв або правил, якi є для них обов'язковими.
Стаття 2
Визначення понять
В цiй Угодi
Перевiзник: така фiзична або юридична особа, яка зареєстрована в однiй iз країн Договiрних Сторiн i допущена цими країнами до здiйснення автотранспортних перевезень за плату або за свiй рахунок згiдно з дiючими нацiональними законами i правилами.
Автотранспортний засiб:
- при перевезеннi пасажирiв: автобус або будь-який дорожнiй автотранспортний засiб, призначений для перевезення пасажирiв, число сидячих мiсць в якому згiдно з технiчними вимогами, включаючи мiсце водiя, бiльше дев'яти, а також причiп для перевезення особистого багажу;
- при перевезеннях вантажiв: будь-який автотранспортний засiб, призначений для перевезення вантажiв, або автотранспортний засiб, переобладнаний згiдно з технiчними вимогами, включаючи причепи i напiвпричепи. Тягач автопоїзду в такому випадку повинен бути зареєстрований в однiй iз країн Договiрних Сторiн.
Регулярне перевезення пасажирiв автобусами: перевезення, що здiйснюються з визначеною частотою руху, за визначеними маршрутами, в ходi якого в заздалегiдь зазначених пунктах зупинок пасажири можуть зайняти мiсця в автобусi або вийти з нього.
Регулярне перевезення пасажирiв автобусами повинно здiйснюватись за заздалегiдь визначеним розкладом i тарифом.
Нерегулярне перевезення пасажирiв автобусом: перевезення, в ходi якого та сама група пасажирiв перевозиться протягом всiєї поїздки i привозиться назад у пункт вiдправлення тим самим автотранспортним засобом, або перевезення, в ходi якого група пасажирiв перевозиться iз країни i транспортний засiб повертається порожнiм.
Маятникове перевезення пасажирiв автобусом: перевезення, коли в ходi поїздок i приїздiв, що повторюються, перевозиться заздалегiдь сформована група пасажирiв з одного пункту вiдправлення в один пункт призначення, при цьому автобус пiсля першого перевезення i перед останнiм перевезенням направляється порожнiм на територiю другої Договiрної Сторони.
Каботажне перевезення: перевезення, що виконується перевiзником однiєї Договiрної Сторони мiж двома пунктами, якi розташованi на територiї другої Договiрної Сторони.
Частина II. Пасажирськi перевезення
Стаття 3
1. Перевезення пасажирiв автобусами згiдно з цiєю Угодою здiйснюватимуться на пiдставi дозволiв, якi видаються другою Договiрною Стороною, за винятком перевезень, зазначених в пунктi 3 цiєї статтi.
2. Регулярнi перевезення пасажирiв автобусами повиннi здiйснюватись на пiдставi дозволiв, якi видаються за взаємним погодженням компетентними органами Договiрних Сторiн. Компетентний орган кожної Договiрної Сторони видає дозвiл на ту частину маршруту, яка проходить по її територiї.
Компетентнi органи Договiрних Сторiн на пiдставi взаємної домовленостi встановлюють умови дозволу, особливо строк дiї дозволу, розклад i тарифи, що використовуються.
3. Дозволу не потрiбно для виконання перевезень пасажирiв автобусами:
а) якщо група того самого складу перевозиться тим самим автобусом протягом всiєї поїздки, яка починається i закiнчується на територiї тiєї Договiрної Сторони, в країнi якої зареєстровано автобус;
б) якщо група того самого складу перевозиться тим самим автобусом в одному напрямку протягом всiєї поїздки, яка починається на територiї тiєї Договiрної Сторони, де зареєстровано автобус, i закiнчується на територiї другої Договiрної Сторони за умови, що автобус пiсля перевезення повертається порожнiм.
При кожному перевезеннi, за винятком регулярного, потрiбен список пасажирiв.
4. На характер перевезень, зазначених в пунктi 3 цiєї статтi, не впливає замiна перевiзником несправного автобуса придатним до експлуатацiї.
Стаття 4
Компетентнi органи обох Договiрних Сторiн передають один одному, для розгляду в можливо стислi строки, пропозицiї щодо вiдкриття регулярних автобусних лiнiй.
Пропозицiя повинна мiстити данi вiдносно маршруту, розкладу i тарифiв, а також передбаченого часу введення лiнiї в експлуатацiю.
Стаття 5
1. Прохання про видачу дозволу на нерегулярнi перевезення пасажирiв автобусами подається через компетентнi органи Договiрних Сторiн.
Прохання повинно мiстити вiдомостi про характер перевезень i тривалiсть перебування автобуса в країнi призначення, номер автобуса i мiсце перетину кордону.
2. Для виконання маятникових перевезень потрiбно рiшення компетентного органу за клопотанням другої Договiрної Сторони. Прохання про маятникове перевезення перевiзники подають компетентним органам своїх країн, якi пiсля розгляду прохання надсилають своє клопотання про це компетентному органу другої Договiрної Сторони.
Стаття 6
Дозволiв не потрiбно для поїздок на легкових автомобiлях.
Частина III. Вантажнi перевезення
Стаття 7
1. Перевезення вантажiв, пiд час яких пункт вiдправлення розташований на територiї однiєї з Договiрних Сторiн, а пункт призначення - на територiї iншої Договiрної Сторони, перевезення вантажiв транзитом, а також з третiх країн будуть здiйснюватися на пiдставi дозволiв, якi видаються компетентними органами Договiрних Сторiн.
2. На кожний рейс i на кожний вантажний автомобiль або автопоїзд повинен бути виданий окремий дозвiл. Для перевезення автопоїздом необхiдний дозвiл на перевезення, виданий компетентним органом Договiрної Сторони, на територiї якої зареєстровано тягач. Кожний такий дозвiл дає право на здiйснення одного рейсу туди i назад. Дозвiл потрiбен i для порожнiх автотранспортних засобiв.
3. Дозвiл дiйсний на виконання двостороннього i транзитного перевезення, а також при наявностi спецiальної вiдмiтки, з третiх країн на територiю iншої Договiрної Сторони.
4. Компетентнi органи Договiрних Сторiн щорiчно визначатимуть, на основi паритету, кiлькiсть взаємовидаваємих дозволiв, звiльняючих перевiзникiв вiд оплати дорожнiх зборiв на територiї України i податку на автотранспортний засiб на територiї Угорської Республiки i дозволiв, що дають право автомобiльним перевiзникам на виконання перевезень з оплатою зборiв i податкiв.
5. Дозвiл на здiйснення автомобiльного перевезення може бути використаний тiльки тим перевiзником, кому вiн виданий, i не може бути переданий будь-кому iншому.
6. Дозволи на виконання перевезень видає компетентний орган країни, де зареєстровано вантажний транспортний засiб (автопоїзд), вiд iменi компетентного органу другої Договiрної Сторони.
7. Договiрнi Сторони передають одна однiй визначену на засiданнi Змiшаної Комiсiї кiлькiсть бланкiв дозволiв. Зразок бланка дозволу компетентнi органи Договiрних Сторiн визначають спiльно.
8. Згаданi в цiй Угодi дозволи, в ходi перевезення, що виконується на територiї другої Договiрної Сторони, необхiдно тримати на транспортному засобi (автопоїздi) i пред'являти їх на вимогу органiв, якi мають право на контроль.
9. Чиннiсть дозволiв - до 31 сiчня наступного року.
Стаття 8
Не потрiбно дозволiв i сплати податкiв для виконання перевезень:
а) рухомого майна при переселеннi;
б) експонатiв, обладнання i матерiалiв, призначених для ярмаркiв i виставок;
в) транспортних засобiв, скакових коней, спортивного iнвентарю i майна, призначених для проведення спортивних заходiв;
г) театральних декорацiй i реквiзиту, музичних iнструментiв, обладнання для кiнозйомок, радiо- i телевiзiйних передач;
д) останкiв або урн з прахом померлих;
є) першого порожнього проїзду вантажних транспортних засобiв (автопоїздiв), якi придбанi для перевiзникiв однiєї з Договiрних Сторiн;
ж) автотранспортного засобу, пошкодженого пiд час перевезення вантажу i зареєстрованого на територiї iншої Договiрної Сторони, в країну його реєстрацiї;
з) по наданню термiнової допомоги при стихiйних лихах, аварiях i катастрофах;
i) в прикордоннiй зонi.
Не потрiбно дозволу i оплати податкiв (дорожнiх зборiв) для автомобiлiв технiчної допомоги.
Стаття 9
Каботажнi перевезення i перевезення вантажiв в третi країни не дозволяються. Однак компетентнi органи Договiрних Сторiн можуть дати, у виключних випадках, дозвiл на таке перевезення.
Стаття 10
1. Перевiзники i водiї транспортних засобiв Договiрних Сторiн повиннi додержуватися правил дорожнього руху i iнших правових норм тiєї країни, територiєю якої вони пересуваються транспортним засобом (автопоїздом).
2. У тому випадку, коли маса або габарити автотранспортного засобу (з вантажем або без нього), що використовується для виконання перевезення, перевищують максимальнi параметри, встановленi для територiї країни другої Договiрної Сторони, перевезення можна почати тiльки пiсля одержання спецiального дозволу вiд компетентних органiв цiєї Договiрної Сторони.
3. Перевезення небезпечних вантажiв здiйснюються на пiдставi спецiальних дозволiв, якi видаються компетентними органами Договiрної Сторони, на територiї якої виконуються перевезення.
Компетентнi органи Договiрних Сторiн повиннi дати вiдповiдь на прохання про видачу такого дозволу не пiзнiше 10 днiв вiд дня його отримання. Компетентнi органи можуть обмежувати рух автотранспортних засобiв по визначеному маршруту.
Стаття 11
Компетентнi органи однiєї Договiрної Сторони можуть за узгодженням з другою Договiрною Стороною засновувати свої представництва на її територiї з метою органiзацiї i виконання перевезень пасажирiв i вантажiв.
Стаття 12
1. Компетентнi органи Договiрних Сторiн визначають види i розмiр звiльнення автотранспортних засобiв вiд сплати зборiв i податкiв на основi взаємностi i паритету.
2. Перевезення вантажiв, що виконуються на пiдставi безподаткових дозволiв, i перевезення пасажирiв автобусами, що здiйснюються на пiдставi цiєї Угоди, а також транспортi засоби, якi їх здiйснюють, взаємно звiльняються вiд сплати податку на автотранспортнi засоби на територiї Угорської Республiки i вiд сплати дорожнiх зборiв на територiї України (автобуси звiльняються вiд сплати податкiв i зборiв, якщо перiод їх перебування на територiї країни iншої Договiрної Сторони не перевищує 60 дiб).
3. Положення пункту 2 цiєї статтi не поширюється на сплату податкiв, зборiв i мит, якi стягуються за проїзд окремими дiлянками автострад, тунелiв, мостiв i iнших iнженерно-технiчних споруд, а також штрафiв за перевищення допущеної загальної маси автомобiля i навантаження на вiсь, встановлених нацiональними законодавствами Договiрних Сторiн.
4. Запаснi деталi, якi тимчасово завозяться на територiю другої Договiрної Сторони для ремонту транспортного засобу, що виконує перевезення в рамках цiєї Угоди, звiльняються вiд сплати мита i зборiв на пiдставi запису в документi, складеному митним органом при в'їздi в країну.
5. Замiненi деталi необхiдно повернути в країну реєстрацiї автотранспортного засобу або знищити пiд контролем митних органiв.
6. Паливо, що мiститься в баках транспортного засобу, передбачених i встановлених заводом-виготовлювачем для даної моделi рухомого складу, звiльняються вiд мита та митних зборiв.
Стаття 13
Вiдносно прикордонного, митного i санiтарного контролю, зв'язаного з перетином кордону, а також всiх iнших питань, якi окремо не обумовленi цiєї Угодою, застосовуватимуться положення мiжнародних угод, учасницями яких є Договiрнi Сторони, а при їх вiдсутностi застосовуються внутрiшнi закони i правила кожної Договiрної Сторони.
Стаття 14
Вiдповiднi органи Договiрних Сторiн будуть здiйснювати прикордонний, митний i санiтарний контроль позачергово автобусiв, що виконують регулярнi перевезення пасажирiв, i автотранспортних засобiв, якi виконують перевезення тварин, швидкопсувних вантажiв i небезпечних вантажiв.
Стаття 15
1. В iнтересах виконання цiєї Угоди i якнайшвидшого вирiшення спiрних питань, що виникають, Договiрнi Сторони створюють iз представникiв компетентних органiв Змiшану Комiсiю.
2. Договiрнi Сторони як компетентнi органи, з Української Сторони представленi Мiнiстерством транспорту України i з Угорської Сторони - Мiнiстерством транспорту, зв'язку i водного господарства Угорської Республiки.
Стаття 16
1. Компетентнi органи Договiрних Сторiн слiдкують за тим, щоб перевiзники дотримувалися положень Угоди.
2. По вiдношенню до тих перевiзникiв i автотранспортних засобiв, якi на територiї країни другої Договiрної Сторони порушують положення цiєї Угоди, дiючi правовi норми i правила, пов'язанi з автодорожнiми перевезеннями i дорожнiм рухом, компетентнi органи цiєї країни можуть вжити таких заходiв:
а) зробити попередження;
б) тимчасово, частково або повнiстю позбавити права на виконання перевезення на територiї країни тiєї Договiрної Сторони, де сталося порушення.
3. Компетентний орган, до якого звертаються з проханням про вжиття заходiв згiдно з пунктом 2 цiєї статтi, зобов'язаний вжити вiдповiдних санкцiй i сповiстити про це компетентний орган другої Договiрної Сторони.
Стаття 17
1. Ця Угода набуває чинностi через 30 днiв пiсля одержання останнього дипломатичного повiдомлення про виконання всiх необхiдних процедур для набуття нею чинностi вiдповiдно до законодавства, дiючого на територiї кожної з Договiрних Сторiн.
2. Ця Угода чинна протягом одного року. Її дiя автоматично продовжується щорiчно, до тих пiр, поки одна з Договiрних Сторiн не пiзнiше нiж за 6 мiсяцiв до припинення строку дiї Угоди не сповiстить письмово про своє бажання припинити її дiю.
ЗДIЙСНЕНО в м. Будапештi 3 березня 1994 р. в двох примiрниках українською та угорською мовами, при цьому обидва тексти мають однакову силу.
Виконавчий протокол
про правила виконання Угоди мiж Урядом України i
Урядом
Угорської Республiки про мiжнародне автомобiльне сполучення
Виконавчий протокол пiдписується одночасно з Угодою мiж Урядом України i Урядом Угорської Республiки про мiжнародне автомобiльне сполучення i є його невiд'ємною частиною.
Змiшана Комiсiя, утворена згiдно статтi 15 Угоди, має право змiнювати i доповнювати цей Виконавчий протокол.
По вiдношенню до статей Угоди Сторони домовились про нижчевикладене:
До статтi 4
Видача дозволiв на вiдкриття регулярних автобусних рейсiв виконується на основi взаємностi.
Заявка на вiдкриття регулярного маршруту повинна мiстити:
1) найменування фiрми-перевiзника (прiзвище i iм'я фiзичної особи), її повна адреса;
2) заявлений строк дiї дозволу;
3) перiод експлуатацiї та кiлькiсть рейсiв (наприклад, за добу, тиждень i т. д.);
4) розклад руху;
5) маршрут слiдування (пункти зупинок для посадки i висадки пасажирiв, iншi пункти зупинок, пункти перетинання кордону);
6) протяжнiсть лiнiї в км: туди i звiдти;
7) тривалiсть роботи i вiдпочинку водiя;
8) кiлькiсть мiсць для сидiння у автобусах, якi будуть перебувати в експлуатацiї на маршрутi;
9) вартiсть та умови перевезень (тарифи);
10) договiр про вiдкриття регулярного маршруту.
До статтi 7
а) бланки дозволiв з виправленнями рахуються недiйсними, за виключенням випадкiв, коли виправлення завiряються печаткою компетентного органу або уповноваженого ним органу, який видав дозвiл;
б) при виникненнi необхiдностi компетентнi органи Сторiн можуть, за взаємним погодженням, збiльшувати контингент дозволiв;
в) обмiн контингентами дозволiв на наступний рiк виконується до 30 листопада поточного року.
До статтi 8
Перевезення вантажiв, що виконуються на вiдстань не бiльше 60 км вiд спiльного кордону країн на повiтрянiй вiдстанi, виконуються без дозволiв та оплати податкiв (дорожнiх зборiв).
Сторони завчасно iнформують одна одну про приєднання їх країн до мiжнародних угод в областi автомобiльного транспорту, а також про змiни правил i нормативних актiв, якi регламентують автомобiльнi перевезення на територiях України i Угорської Республiки, що ними приймаються.
ЗДIЙСНЕНО в м. Будапештi 3 березня 1994 р. в двох примiрниках українською та угорською мовами, при цьому обидва тексти мають однакову силу.