КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 25 серпня 2010 р. | N 724 |
---|
Про внесення змiн до Правил перетинання
державного кордону громадянами України
Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
Внести змiни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 сiчня 1995 р. N 57 (ЗП України, 1995 р., N 4, ст. 92; Офiцiйний вiсник України, 2002 р., N 1, ст. 4; 2003 р., N 37, ст. 1981; 2004 р., N 30, ст. 2015; 2007 р., N 52, ст. 2130; 2008 р., N 31, ст. 971), виклавши їх у редакцiї, що додається.
Прем'єр-мiнiстр України | М. АЗАРОВ |
Iнд. 31
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 сiчня 1995 р. N 57 (у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 25 серпня 2010 р. N 724) |
ПРАВИЛА
перетинання державного кордону громадянами
України
1. Цi Правила визначають порядок перетинання громадянами України державного кордону.
2. Перетинання громадянами України (далi - громадяни) державного кордону здiйснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далi - пункти пропуску), якщо iнше не передбачено законом, за одним з таких документiв, що дають право на виїзд з України i в'їзд в Україну:
1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
2) дипломатичний паспорт;
3) службовий паспорт;
4) проїзний документ дитини;
5) посвiдчення особи моряка;
6) посвiдчення члена екiпажу.
У разi коли громадянин, який постiйно проживає в Українi, втратив зазначенi документи (далi - паспортнi документи) за межами України або якщо строк дiї таких документiв закiнчився пiд час перебування громадянина за межами України, або встановлено, що вони є недiйсними з iнших причин, документом, що дає право на в'їзд в Україну, є посвiдчення особи на повернення в Україну, яке видається дипломатичним представництвом або консульською установою України за кордоном.
У передбачених мiжнародними договорами або законодавством України випадках перетинання громадянином державного кордону здiйснюється також за iншими документами. У такому разi прикордонний контроль здiйснюється у порядку, який застосовується пiд час надання громадянином паспортних документiв.
У випадках, визначених законодавством, для перетинання державного кордону громадяни крiм паспортних документiв повиннi мати також пiдтверджуючi документи.
3. Виїзд з України громадян, якi не досягли 16-рiчного вiку, здiйснюється за згодою обох батькiв (усиновлювачiв) (далi - батьки) та в їх супроводi або в супроводi осiб, уповноважених ними, якi на момент виїзду з України досягли 18-рiчного вiку.
4. Виїзд з України громадян, якi не досягли 16-рiчного вiку, в супроводi одного з батькiв або iнших осiб, уповноважених одним з батькiв за нотарiально посвiдченою згодою, здiйснюється:
1) за нотарiально посвiдченою згодою другого з батькiв iз зазначенням у нiй держави прямування та вiдповiдного часового промiжку перебування у цiй державi, якщо другий з батькiв вiдсутнiй у пунктi пропуску;
2) без нотарiально посвiдченої згоди другого з батькiв:
якщо другий з батькiв є iноземцем або особою без громадянства, що пiдтверджується записом про батька у свiдоцтвi про народження дитини, та який (яка) вiдсутнiй у пунктi пропуску;
якщо у паспортi громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-рiчного вiку, або проїзному документi дитини є запис про вибуття на постiйне мiсце проживання за межi України чи вiдмiтка про взяття на консульський облiк у дипломатичному представництвi або консульськiй установi України за кордоном;
у разi пред'явлення документiв або їх нотарiально засвiдчених копiй:
свiдоцтва про смерть другого з батькiв;
рiшення суду про позбавлення батькiвських прав другого з батькiв;
рiшення суду про визнання другого з батькiв безвiсно вiдсутнiм;
рiшення суду про визнання другого з батькiв недiєздатним;
рiшення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-рiчного вiку, без згоди та супроводу другого з батькiв;
довiдки про народження дитини, виданої вiддiлом реєстрацiї актiв цивiльного стану, iз зазначенням пiдстав внесення вiдомостей про батька вiдповiдно до частини першої статтi 135 Сiмейного кодексу України (пiд час виїзду дитини за кордон у супроводi одинокої матерi).
5. Виїзд з України громадян, якi не досягли 16-рiчного вiку, в супроводi осiб, якi уповноваженi обома батьками, здiйснюється за нотарiально посвiдченою згодою обох батькiв iз зазначенням держави прямування та вiдповiдного часового промiжку перебування у цiй державi.
6. Виїзд з України дiтей-сирiт, дiтей, позбавлених батькiвського пiклування, якi не досягли 16-рiчного вiку, здiйснюється:
1) якi проживають (перебувають) у закладах охорони здоров'я, навчальному або iншому дитячому закладi, - у разi пред'явлення нотарiально посвiдченої згоди керiвника цього закладу та у супроводi уповноваженої ним особи;
2) якi влаштованi на виховання та спiльне проживання до прийомної сiм'ї, - у разi пред'явлення оригiналу договору про влаштування дитини до прийомної сiм'ї або його нотарiально засвiдченої копiї та у супроводi прийомних батькiв або одного з них;
3) якi влаштованi на виховання та спiльне проживання до дитячого будинку сiмейного типу, - у разi пред'явлення оригiналу договору про органiзацiю дiяльностi дитячого будинку сiмейного типу або його нотарiально засвiдченої копiї та у супроводi батькiв-вихователiв або одного з них;
4) якi перебувають пiд опiкою, пiклуванням за рiшенням органiв опiки та пiклування, - у разi пред'явлення оригiналу рiшення про встановлення опiки (пiклування) або його нотарiально засвiдченої копiї та у супроводi опiкуна або пiклувальника;
5) якi перебувають пiд опiкою, пiклуванням за рiшенням суду, - у разi пред'явлення рiшення суду про встановлення опiки (пiклування) або його нотарiально засвiдченої копiї та у супроводi опiкуна або пiклувальника;
6) якi вiдповiдно до договору про патронат переданi органом опiки i пiклування на виховання в сiм'ю iншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повнолiття - у разi пред'явлення оригiналу зазначеного договору, посвiдченого пiдписом уповноваженої особи вiдповiдної мiсцевої держадмiнiстрацiї або мiської (за винятком мiст районного значення) ради, скрiпленим гербовою печаткою, або його нотарiально засвiдченої копiї та у супроводi патронатного вихователя.
Виїзд з України громадян, якi не досягли 16-рiчного вiку, в супроводi одного з прийомних батькiв, батькiв-вихователiв здiйснюється за нотарiально посвiдченою згодою другого з батькiв iз зазначенням держави прямування та вiдповiдного часового промiжку перебування у цiй державi, якщо другий з них вiдсутнiй у пунктi пропуску через державний кордон.
Виїзд з України дiтей-сирiт, дiтей, позбавлених батькiвського пiклування, якi не досягли 16-рiчного вiку, попередньо повинен бути погоджений iз службою у справах дiтей вiдповiдної мiсцевої держадмiнiстрацiї або мiської (за винятком мiст районного значення) ради у порядку, визначеному Мiнсiм'ямолодьспортом.
Виїзд з України дiтей-сирiт, дiтей, позбавлених батькiвського пiклування, якi не досягли 16-рiчного вiку, пiсля їх усиновлення iноземцями здiйснюється у супроводi батькiв-усиновлювачiв у разi пред'явлення рiшення суду про усиновлення або його нотарiально засвiдченої копiї.
7. Громадяни в'їздять в Україну без будь-яких обмежень.
8. В'їзд/вхiд на територiю пункту пропуску громадян, якi перетинають державний кордон, перебування у пунктi пропуску та виїзд/вихiд громадян з нього здiйснюється за паспортними документами.
9. Громадяни, якi перетинають державний кордон, зобов'язанi пройти прикордонний, митний та iншi види контролю вiдповiдно до законодавства.
10. Пропуск громадян через державний кордон здiйснюється уповноваженими службовими особами пiдроздiлу охорони державного кордону.
11. Паспортний документ або посвiдчення особи на повернення в Україну вважаються дiйсними, якщо вони вiдповiдають встановленому зразку, виданi уповноваженим на те органом, оформленi належним чином i належать громадяниновi, який їх пред'являє.
12. Для здiйснення прикордонного контролю громадяни подають уповноваженим службовим особам пiдроздiлу охорони державного кордону паспортнi, а у випадках, передбачених законодавством, i пiдтверджуючi документи без обкладинок i зайвих вкладень.
Паспортнi та пiдтверджуючi документи громадян, якi перетинають державний кордон, перевiряються уповноваженими службовими особами пiдроздiлу охорони державного кордону з метою встановлення їх дiйсностi та належностi громадянину, який їх пред'являє.
У ходi перевiрки документiв пiд час виїзду з України з'ясовується наявнiсть або вiдсутнiсть пiдстав для тимчасового обмеження громадянина у правi виїзду за кордон.
13. Пiд час здiйснення прикордонного контролю уповноваженi службовi особи пiдроздiлу охорони державного кордону використовують бази даних Держприкордонслужби про осiб, якi перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, протидiю яким законодавством вiднесено до компетенцiї Держприкордонслужби, яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недiйснi, викраденi та втраченi паспортнi документи, а також iншi передбаченi законом бази даних.
Iнформацiя про громадян, яким уповноваженою службовою особою Держприкордонслужби або Головою Державної прикордонної служби надано дозвiл на перетинання державного кордону, вноситься до вiдповiдної бази даних.
14. Пiд час здiйснення прикордонного контролю уповноваженi службовi особи пiдроздiлу охорони державного кордону вiдповiдно до Закону України "Про прикордонний контроль" за результатами оцiнки ризикiв проводять опитування громадян, якi перетинають державний кордон.
15. На пiдставi рiшення уповноваженого законом державного органу про тимчасову вiдмову у виїздi за кордон (заборону виїзду), прийнятого вiдповiдно до статтi 6 Закону України "Про порядок виїзду з України i в'їзду в Україну громадян України", уповноважена службова особа пiдроздiлу охорони державного кордону вiдмовляє громадянину у перетинаннi державного кордону, про що виносить обґрунтоване письмове рiшення iз зазначенням причин вiдмови, один примiрник якого видається громадяниновi.
Тимчасове затримання або вилучення паспорта громадянина України для виїзду за кордон чи проїзного документа дитини на виконання рiшення уповноваженого законом державного органу про тимчасову вiдмову у виїздi за кордон (заборону виїзду) здiйснюється уповноваженою службовою особою пiдроздiлу охорони державного кордону у порядку, визначеному пунктами 24 i 25 Правил оформлення i видачi паспорта громадянина України для виїзду за кордон i проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 31 березня 1995 р. N 231 (ЗП України, 1995 р., N 6, ст. 158; Офiцiйний вiсник України, 2004 р., N 12, ст. 752).
16. Пiдробленi, недiйснi паспортнi документи або такi, що належать iншим особам, або використовуються для вчинення злочину чи адмiнiстративного правопорушення тимчасово затримуються або вилучаються уповноваженою службовою особою пiдроздiлу охорони державного кордону. Пiсля прийняття рiшення уповноваженою службовою особою пiдроздiлу охорони державного кордону про вiдмову громадянину у перетинаннi державного кордону тимчасово затриманi чи вилученi паспортнi документи надсилаються вiдповiдному правоохоронному органу або органу, який їх видав.
17. Рiшення уповноваженого законом державного органу про тимчасову вiдмову у виїздi за кордон (заборону виїзду) та тимчасове затримання або вилучення паспортного документа уповноваженою службовою особою пiдроздiлу охорони державного кордону може бути оскаржене громадянином в установленому законом порядку.
18. Пiсля закiнчення перевiрки, в результатi якої встановлено дiйснiсть та належнiсть громадянину паспортного документа (пiдтверджуючих документiв) або посвiдчення особи на повернення в Україну, а також вiдсутнiсть пiдстав для тимчасового затримання або вилучення паспортного документа, уповноважена службова особа пiдроздiлу охорони державного кордону повертає громадяниновi паспортний документ (пiдтверджуючий документ) або посвiдчення особи на повернення в Україну.
19. Вiдмiтка про перетинання державного кордону в паспортному документi проставляється на пiдставi особистого звернення громадянина до уповноваженої службової особи пiдроздiлу охорони державного кордону, яка проводить перевiрку документiв.
20. Уповноваженi службовi особи пiдроздiлу охорони державного кордону за результатами оцiнки ризикiв, що здiйснюється пiд час прикордонного контролю, можуть проводити повторну перевiрку документiв громадян, якi перетинають державний кордон.
21. Тривалiсть здiйснення прикордонного та iнших видiв контролю не повинна перевищувати час стоянки транспортних засобiв, передбачений розкладом (графiком) їх руху в пунктах пропуску для автомобiльного, залiзничного, повiтряного, морського та поромного сполучення.
Якщо пiд час здiйснення прикордонного або iнших видiв контролю виявлено порушення, час стоянки транспортних засобiв у пунктах пропуску може бути продовжено до прийняття рiшення про пропуск громадян, з боку яких вчинено порушення, та транспортних засобiв, у яких вони перебувають.
22. У примiщення (на мiсце) та транспортнi засоби, в яких перебувають пасажири, якi пройшли перед перетинанням державного кордону прикордонний контроль, а також у примiщення (на мiсце) та транспортнi засоби, в яких перебувають пасажири, якi прибули з-за кордону i не пройшли такий контроль, вхiд iншим особам забороняється без дозволу уповноважених службових осiб пiдроздiлу охорони державного кордону.
23. Посадка громадян у транспортнi засоби, що перетинають державний кордон, а також завантаження (вивантаження) вантажу та багажу в пунктах пропуску проводиться тiльки з дозволу уповноважених службових осiб пiдроздiлу охорони державного кордону i митних органiв, якщо це не заборонено iншими контрольними органами i службами.
24. Громадяни (пасажири) i обслуговуючий персонал транспортних засобiв, що перетинають державний кордон, на вимогу уповноважених службових осiб пiдроздiлу охорони державного кордону та iнших контрольних органiв i служб надають для огляду транспортнi засоби, вантажi та iнше майно.
25. Громадяни та обслуговуючий персонал транспортних засобiв, що перетинають державний кордон, мають право:
бути присутнiми пiд час огляду транспортних засобiв, вантажiв i багажу, що їм належать, а також вiдбору зразкiв проб речовин i матерiалiв, що їм належать, для експрес-аналiзу вiдповiдними контрольними органами i службами;
отримувати вiд уповноважених службових осiб пiдроздiлу охорони державного кордону та iнших контрольних органiв i служб уснi роз'яснення в разi тимчасової вiдмови їм у перетинаннi державного кордону.
26. Виїзд транспортних засобiв, що перетинають державний кордон, з пункту пропуску здiйснюється тiльки з дозволу уповноважених службових осiб пiдроздiлу охорони державного кордону.
27. Виконання законних вимог уповноважених службових осiб пiдроздiлу охорони державного кордону та iнших контрольних органiв i служб у пунктах пропуску обов'язкове для усiх громадян, якi перетинають державний кордон.
28. Адмiнiстрацiя залiзничних вокзалiв та аеропортiв i обслуговуючий персонал транспортних засобiв органiзовують i вживають своєчасних заходiв до оповiщення та пiдготовки пасажирiв, якi перетинають державний кордон, до здiйснення прикордонного, митного та iнших видiв контролю.
29. За порушення порядку перетинання державного кордону, встановленого цими Правилами, громадяни притягуються до вiдповiдальностi згiдно iз законом.
Copyright © 2025 НТФ «Интес» Все права сохранены. |