КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Київ
вiд 8 червня 1993 р. | N 426 |
---|
Про затвердження Положення про застосування
спецiальних засобiв i зброї службовими особами
митних органiв
( Iз змiнами, внесеними згiдно з
Постановами КМ
N 296вiд 04.03.96
N 1326вiд 21.07.96 )
Вiдповiдно до статтi 155 Митного кодексу України Кабiнет Мiнiстрiв України ПОСТАНОВЛЯЄ:
Затвердити Положення про застосування спецiальних засобiв i зброї службовими особами митних органiв, що додається.
Прем'єр-мiнiстр України | Л. КУЧМА |
Мiнiстр Кабiнету Мiнiстрiв України | В. ПУСТОВОЙТЕНКО |
Затверджене постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 8 червня 1993 р. N 426 |
ПОЛОЖЕННЯ
про застосування спецiальних засобiв i зброї
службовими особами митних органiв
I. ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
1. Це Положення визначає порядок i умови застосування спецiальних засобiв i зброї службовими особами митних органiв пiд час виконання ними службових обов'язкiв.
2. Одержувати, зберiгати i застосовувати спецiальнi засоби i зброю можуть лише службовi особи митних органiв, яких визнано здатними для цього за станом здоров'я, що пiдтверджується висновком вiдповiдної медичної комiсiї.
3. Використанню спецiальних засобiв i зброї має передувати попередження про намiр їх застосування (за винятком необхiдностi вiдбиття раптового нападу на службову особу митного органу).
Попередження може бути зроблено як голосом, так i через гучномовну установку, i в кожному випадку бажано рiдною мовою осiб, проти яких цi засоби (зброя) застосовуватимуться, та українською мовою не менш як 2 рази з наданням часу, достатнього для припинення правопорушення.
4. Рiшення про застосування спецiальних засобiв i зброї приймає службова особа митного органу залежно вiд обставин, що склалися.
Службова особа митного органу, яка дiє iндивiдуально, приймає таке рiшення самостiйно i про випадок застосування спецiальних засобiв i зброї доповiдає у письмовiй формi безпосередньому начальнику (iз зазначенням часу, мiсця, проти кого i за яких обставин) та про його наслiдки.
Забороняється застосовувати спецiальнi засоби i зброю до жiнок i неповнолiтнiх, осiб з явними ознаками iнвалiдностi, осiб похилого вiку (крiм випадкiв вчинення ними збройного опору або групового нападу, що створює загрозу життю або здоров'ю службових осiб митних органiв чи громадян).
Забороняється також застосовувати зброю проти громадян з малолiтнiми дiтьми, а також у разi значного скупчення людей, якщо вiд цього можуть постраждати стороннi особи.
За наявностi обставин, що не дозволять уникнути застосування спецiальних засобiв i зброї, вжитi заходи не повиннi перевищувати рiвня, необхiдного для виконання обов'язкiв, покладених на митнi органи та їхнiх службових осiб, i мають зводити до мiнiмуму можливiсть заподiяння шкоди здоров'ю правопорушникiв.
Про поранення або смерть, що сталися внаслiдок застосування спецiальних засобiв i зброї, працiвник митницi зобов'язаний негайно i письмово повiдомити безпосереднього начальника для сповiщення прокуроровi.
Начальник митницi доповiдає вищестоящому керiвнику. У разi необхiдностi iнформуються керiвники мiсцевих органiв державної виконавчої влади.
5. У кожному випадку застосування спецiальних засобiв i зброї службовi особи митних органiв зобов'язанi в найкоротший термiн забезпечити надання потерпiлим медичної допомоги, повiдомивши лiкарiв (заклад охорони здоров'я) про те, який засiб було застосовано.
6. Вiдповiдальнiсть за забезпечення законностi застосування спецiальних засобiв i зброї службовими особами митних органiв покладається на Голову Держмитслужби.
(Пункт 6 в редакцiї Постанови КМ N 1326 вiд 21.07.96) |
II. ЗАСТОСУВАННЯ СПЕЦIАЛЬНИХ ЗАСОБIВ
7. Спецiальними засобами, що застосовуються службовими особами митних органiв, є:
а) засоби iндивiдуального захисту: шоломи, бронежилети, протиударнi та броньованi щити;
б) засоби активної оборони: наручники, пiстолети (револьвери) з гумовими кулями, електрошоковi пристрої, пристрої для примусової зупинки автотранспорту, спецiальнi транспортнi засоби, пристрої для вiдкривання примiщень, у тому числi малогабаритнi пiротехнiчнi пристрої.
(Пункт 7 в редакцiї Постанови КМ N 1326 вiд 21.07.96) |
8. Службовi особи митних органiв мають право застосовувати спецiальнi засоби:
для самозахисту, захисту спiвробiтникiв митних органiв, а також iнших громадян, якi знаходяться в зонi митного контролю, вiд нападу та iнших дiй правопорушникiв, якщо їхньому життю та здоров'ю загрожує небезпека;
для вiдбиття нападу на будiвлi, примiщення, iншi споруди, транспортнi засоби митних органiв, а також на транспортнi засоби з вантажем пiдприємств, установ, органiзацiй, приватних осiб, що перебувають пiд митним контролем;
для звiльнення у разi захоплення правопорушниками будiвель, примiщень, iнших споруд i транспортних засобiв митних органiв i транспортних засобiв з вантажем, що перебувають пiд митним контролем;
для затримання i доставлення до службового примiщення митного органу або органу внутрiшнiх справ громадян, якi порушили митнi правила чи скоїли контрабанду або чинять опiр службовим особам, що виконують обов'язки з контролю за перемiщенням товарiв та iнших предметiв через митний кордон України.
III. ЗАСТОСУВАННЯ ЗБРОЇ
9. Службовими особами митних органiв використовується вогнепальна зброя: пiстолети, револьвери, автомати i помповi рушницi.
(Пункт 9 в редакцiї Постанови КМ N 296 вiд 04.03.96) |
10. Службовi особи митних органiв як крайнiй захiд мають право застосовувати зброю:
для вiдбиття групового чи збройного нападу на них або окремих громадян, якщо їхньому життю та здоров'ю загрожує небезпека;
для вiдбиття групового чи збройного нападу на будiвлi, склади, iншi примiщення митних органiв, а також на примiщення пiдприємств, установ та органiзацiй, в яких здiйснюється митний контроль;
для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо його водiй в зонi митного контролю своїми дiями створює загрозу життю та здоров'ю громадян чи службовим особам митного органу;
для подачi сигналу тривоги.
IV. ЗАКЛЮЧНI ПОЛОЖЕННЯ
11. Норми забезпечення i утримання спецiальних засобiв, зброї i боєприпасiв до неї та вiйськово-технiчного майна в митних органах, а також порядок їх придбання, облiку, зберiгання, видачi та використання визначаються та затверджуються Держмитслужбою.
(Пункт 11 в редакцiї Постанови КМ N 1326 вiд 21.07.96) |
12. Начальники митних органiв повиннi систематично проводити роботу для забезпечення законностi застосування спецiальних засобiв i зброї, органiзовувати навчання службових осiб, видавати спецiальнi засоби i зброю лише пiсля складання особовим складом митних органiв залiкiв з правил i порядку їх застосування.
13. Службовi особи митних органiв за неправомiрне застосування спецiальних засобiв i зброї несуть вiдповiдальнiсть, передбачену чинним законодавством.
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |