КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
Київ

вiд 28 жовтня 2015 р. N 878


Про затвердження Положення про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України

Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постановами Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 27 сiчня 2016 року N 47,
вiд 30 серпня 2017 року N 663

     Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:

     1. Затвердити Положення про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України, що додається.

     2. Визнати такими, що втратили чиннiсть, постанови Кабiнету Мiнiстрiв України згiдно з перелiком, що додається.

     3. Ця постанова набирає чинностi одночасно iз Законом України вiд 2 липня 2015 р. N 580-VIII "Про Нацiональну полiцiю".

Прем'єр-мiнiстр України А. ЯЦЕНЮК

Iнд. 72

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 28 жовтня 2015 р. N 878

 

ПОЛОЖЕННЯ
про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України

     1. Мiнiстерство внутрiшнiх справ України (МВС) є центральним органом виконавчої влади, дiяльнiсть якого спрямовується i координується Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     МВС є головним органом у системi центральних органiв виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферах:

     забезпечення охорони прав i свобод людини, iнтересiв суспiльства i держави, протидiї злочинностi, пiдтримання публiчної безпеки i порядку, а також надання полiцейських послуг;

     захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключнiй (морськiй) економiчнiй зонi;

     цивiльного захисту, захисту населення i територiй вiд надзвичайних ситуацiй та запобiгання їх виникненню, лiквiдацiї надзвичайних ситуацiй, рятувальної справи, гасiння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, дiяльностi аварiйно-рятувальних служб, а також гiдрометеорологiчної дiяльностi;

     мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв.

     2. МВС у своїй дiяльностi керується Конституцiєю та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, актами Кабiнету Мiнiстрiв України, iншими актами законодавства.

     3. Основними завданнями МВС є забезпечення формування державної полiтики у сферах:

     1) охорони прав i свобод людини, iнтересiв суспiльства i держави, протидiї злочинностi, забезпечення публiчної безпеки i порядку, а також надання полiцейських послуг;

     2) захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключнiй (морськiй) економiчнiй зонi;

     3) цивiльного захисту, захисту населення i територiй вiд надзвичайних ситуацiй та запобiгання їх виникненню, лiквiдацiї надзвичайних ситуацiй, рятувальної справи, гасiння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, дiяльностi аварiйно-рятувальних служб, а також гiдрометеорологiчної дiяльностi;

     4) мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв.

     4. МВС вiдповiдно до покладених на нього завдань:

     1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенцiї, розробляє пропозицiї щодо його вдосконалення та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України;

     2) розробляє проекти законiв та iнших нормативно-правових актiв з питань, що належать до його компетенцiї;

     3) погоджує проекти законiв, iнших актiв законодавства, якi надходять на погодження вiд iнших мiнiстерств та центральних органiв виконавчої влади, готує в межах повноважень, передбачених законом, висновки i пропозицiї до проектiв законiв, iнших актiв законодавства, якi подаються на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України, та проектiв законiв, внесених на розгляд Верховної Ради України iншими суб'єктами права законодавчої iнiцiативи, нормативно-правових актiв Верховної Ради Автономної Республiки Крим;

     4) готує в межах повноважень, передбачених законом, зауваження i пропозицiї до прийнятих Верховною Радою України законiв, що надiйшли на пiдпис Президентовi України;

     5) розробляє проекти державних програм з питань забезпечення публiчної безпеки i порядку, протидiї злочинностi, безпеки дорожнього руху, охорони державного кордону, захисту об'єктiв i територiй на випадок виникнення надзвичайних ситуацiй, а також з питань мiграцiї;

     6) забезпечує мiжнародне спiвробiтництво, бере участь у розробленнi проектiв та укладеннi мiжнародних договорiв України з питань, що належать до його компетенцiї, забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання укладених мiжнародних договорiв України;

     7) органiзовує в межах повноважень, передбачених законом, органiзацiйно-управлiнське та науково-методичне забезпечення судово-експертної дiяльностi;

     8) органiзовує та забезпечує проведення судової експертизи в кримiнальному та виконавчому провадженнях, адмiнiстративних, цивiльних та господарських справах, справах про адмiнiстративнi правопорушення;

     9) органiзовує в порядку, визначеному законодавством, провадження науково-дослiдної дiяльностi у сферi судової експертизи;

     10) у разi потреби забезпечує в установленому порядку участь працiвникiв Експертної служби МВС як спецiалiстiв пiд час здiйснення досудового розслiдування та судового розгляду;

     11) органiзовує роботу Експертно-квалiфiкацiйної комiсiї МВС з проведення атестацiї, присвоєння особам та позбавлення осiб квалiфiкацiї судового експерта i квалiфiкацiйних класiв судового експерта, а також роботу з надання та позбавлення права участi як спецiалiста в проведеннi слiдчих дiй, надання, позбавлення та пiдтвердження права самостiйного проведення спецiальних вибухотехнiчних робiт та видає вiдповiднi свiдоцтва;

     12) веде базу даних реєстру атестованих судових експертiв Експертної служби МВС, передає в установленому порядку iнформацiю до державного Реєстру атестованих судових експертiв;

     13) забезпечує ведення облiку знарядь кримiнального правопорушення та iнших речових доказiв, отриманих вiдповiдно до закону вiд судiв, органiв, що здiйснюють оперативно-розшукову дiяльнiсть, органiв досудового розслiдування, а також натурних зразкiв або каталогiв продукцiї, технiчної документацiї та iншої iнформацiї, необхiдної для створення i оновлення методичної та нормативної бази судової експертизи;

     14) проводить вiдповiдно до закону оцiнку майна, майнових прав та професiйну оцiночну дiяльнiсть;

     15) здiйснює в межах повноважень, передбачених законом, державне регулювання у сферi поводження з вибуховими матерiалами;

     16) органiзовує i забезпечує виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметiв, пристроїв, що використовуються в терористичних цiлях;

     17) забезпечує належне функцiонування єдиної iнформацiйно-телекомунiкацiйної системи МВС, формує та пiдтримує в актуальному станi iнформацiйнi ресурси, що входять до єдиної iнформацiйно-телекомунiкацiйної системи МВС, здiйснює обробку персональних даних в межах повноважень, передбачених законом, забезпечує режим доступу до iнформацiї, надає iнформацiйнi послуги;

     18) здiйснює iнформацiйну взаємодiю з iншими державними органами, правоохоронними органами iноземних держав та мiжнародними органiзацiями;

     19) бере участь в межах повноважень, передбачених законом, у стандартизацiї, метрологiчному забезпеченнi, пiдтвердженнi вiдповiдностi встановленим вимогам продукцiї спецiального призначення (робiт, послуг), яка надходить до МВС;

     20) забезпечує у випадках, передбачених законом, лiцензування окремих видiв господарської дiяльностi;

     21) органiзовує у випадках, передбачених законом, надання адмiнiстративних та iнших платних послуг;

     211) здiйснює у випадках, передбачених законом, державну реєстрацiю (перереєстрацiю) та облiк транспортних засобiв, приймає iспити для отримання права керування транспортними засобами i видає вiдповiднi документи;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 211 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     212) створює та веде реєстр закладiв, якi здiйснюють пiдготовку, перепiдготовку i пiдвищення квалiфiкацiї водiїв транспортних засобiв, а також здiйснює державний контроль за додержанням ними вимог законодавства в зазначенiй сферi;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 212 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     213) веде облiк торговельних органiзацiй, пiдприємств-виробникiв та суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi незалежно вiд форми власностi, що реалiзують транспортнi засоби або номернi складовi частини до них;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 213 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     214) веде автоматизований облiк, здiйснює накопичення, обробку та використання вiдомостей про транспортнi засоби, що пiдлягають державнiй i вiдомчiй реєстрацiї, та про їх власникiв;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 214 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     215) веде реєстр суб'єктiв здiйснення обов'язкового технiчного контролю, а також здiйснює державний контроль за додержанням такими суб'єктами вимог законодавства в зазначенiй сферi;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 215 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     216) формує в установленому порядку загальнодержавну базу даних про результати обов'язкового технiчного контролю транспортних засобiв;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 216 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     217) перевiряє у разi дорожнього перевезення небезпечних вантажiв вiдповiднiсть транспортних засобiв та обладнання з видачею вiдповiдного свiдоцтва про допущення до перевезення небезпечних вантажiв;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 217 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     218) здiйснює контроль за забезпеченням органiзацiї пiдготовки водiїв транспортних засобiв та уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажiв, приймає iспити та видає вiдповiднi свiдоцтва установленого зразка;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 218 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     22) органiзовує дiяльнiсть територiальних органiв з надання сервiсних послуг МВС (далi - територiальнi органи);

(пiдпункт 22 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     23) вживає заходiв до забезпечення силами i засобами Нацiональної гвардiї охорони:

     ядерних установок, ядерних матерiалiв, радiоактивних вiдходiв, iнших джерел iонiзуючого випромiнювання державної власностi, важливих державних об'єктiв, спецiальних вантажiв i органiв державної влади;

     дипломатичних представництв, консульських установ iноземних держав, представництв мiжнародних органiзацiй в Українi;

     24) органiзовує спецiальнi та вiйськовi перевезення в межах України в iнтересах Нацiональної гвардiї, а також на пiдставi рiшень Кабiнету Мiнiстрiв України та мiжвiдомчих угод - в iнтересах вiдповiдних органiв державної влади;

     25) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, приймання-передачу осiб, якi перебувають пiд вартою на державному кордонi України або за її межами;

     26) затверджує порядок придбання, видачi громадським формуванням з охорони громадського порядку i державного кордону України спецiальних засобiв iндивiдуального захисту та самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої i подразнюючої дiї, та їх зберiгання;

     27) органiзовує та здiйснює вiдбiр, пiдготовку i навчання кандидатiв для направлення до складу нацiонального контингенту та нацiонального персоналу з числа полiцейських Нацiональної полiцiї, вiйськовослужбовцiв Нацiональної гвардiї та осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту ДСНС, а також забезпечує їх участь у складi нацiонального контингенту та нацiонального персоналу в мiжнародних операцiях з пiдтримання миру i безпеки;

(пiдпункт 27 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27.01.2016р. N 47)

     28) органiзовує та забезпечує високу бойову i мобiлiзацiйну готовнiсть та мобiлiзацiю Нацiональної гвардiї;

     29) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, ефективне використання сил i засобiв Нацiональної гвардiї пiд час проведення антитерористичних операцiй;

     30) органiзовує систему психологiчного забезпечення полiцейських, вiйськовослужбовцiв Нацiональної гвардiї i забезпечує її функцiонування;

(пiдпункт 30 пункту 4 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     301) органiзовує та здiйснює медичне обстеження, у тому числi психофiзiологiчне, з метою визначення за станом здоров'я та фiзичного розвитку придатнiсть кандидатiв на службу в полiцiю, полiцейських, кандидатiв на навчання у вищих навчальних закладах iз специфiчними умовами навчання, якi здiйснюють пiдготовку полiцейських, курсантiв i слухачiв таких навчальних закладiв, а також придатнiсть до вiйськової служби кандидатiв на вiйськову службу за контрактом та вiйськовослужбовцiв Нацiональної гвардiї;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 301 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     31) взаємодiє в межах повноважень, передбачених законом, з органами державної влади з питань соцiального захисту та пенсiйного забезпечення працiвникiв МВС, вiйськовослужбовцiв Нацiональної гвардiї та членiв їх сiмей, а також працiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     32) вживає в межах повноважень, передбачених законом, заходiв до забезпечення правового i соцiального захисту працiвникiв МВС, вiйськовослужбовцiв та працiвникiв Нацiональної гвардiї, пенсiонерiв iз числа вiйськовослужбовцiв та осiб рядового i начальницького складу органiв внутрiшнiх справ, членiв їх сiмей, розробляє пропозицiї iз зазначених питань i вносить їх на розгляд вiдповiдних органiв;

     33) веде вiйськовий реєстр працiвникiв, пенсiонерiв iз числа осiб рядового i начальницького складу органiв внутрiшнiх справ та вiйськовослужбовцiв Нацiональної гвардiї, що брали участь у лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на Чорнобильськiй АЕС, та членiв їх сiмей;

     34) визначає основнi напрями розвитку наукової та науково-технiчної дiяльностi з питань функцiонування МВС;

     35) бере участь у формуваннi та забезпеченнi наукової i науково-технiчної полiтики держави у сферi охорони суспiльних вiдносин, пов'язаних iз захистом та охороною прав i свобод людини, забезпеченням публiчної безпеки i порядку, протидiї злочинностi, безпеки дорожнього руху, а також охорони державного кордону, цивiльного захисту та мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї);

     36) бере участь у проведеннi наукових, кримiнологiчних, соцiологiчних i психологiчних дослiджень, а також у розробленнi за їх результатами науково-практичних пропозицiй, методичних рекомендацiй тощо в iнтересах системи МВС;

     37) бере участь у проведеннi науково-технiчних дослiджень та розробок iз створення нових технiчних засобiв в iнтересах Нацiональної гвардiї та центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     38) органiзовує розроблення нових видiв засобiв спецiальної технiки, озброєння, засобiв зв'язку, технiчних засобiв захисту iнформацiї, спецiальних технiчних засобiв для оперативної дiяльностi, спецiального транспорту, пожежної та бронетанкової технiки, спецiальних засобiв самозахисту та активної оборони, засобiв iндивiдуального бронезахисту, кримiналiстичної та комп'ютерної технiки, програмного забезпечення, форменого одягу тощо;

     39) органiзовує i координує роботу з упровадження в практику результатiв наукових дослiджень та науково-технiчних розробок в iнтересах Нацiональної гвардiї та центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     40) бере участь у формуваннi державної полiтики у сферi технiчного регулювання та стандартизацiї, забезпечує розроблення технiчних регламентiв, державних стандартiв, технiчних умов та iнших нормативно-правових актiв;

     41) забезпечує проведення комплексу робiт iз сертифiкацiї та випробування продукцiї у сферi технiчного регулювання МВС;

     42) забезпечує у випадках, передбачених законодавством, захист державних i власних iнтересiв в органах державної влади та органах мiсцевого самоврядування;

     43) здiйснює в межах повноважень, передбачених законом, державний нагляд за охороною працi у МВС;

     44) органiзовує та забезпечує експлуатацiю, розвиток, координацiю та функцiонування системи зв'язку МВС, управлiння i монiторинг єдиної цифрової вiдомчої телекомунiкацiйної мережi МВС та закрiпленого радiочастотного ресурсу України;

     45) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, захист iнформацiї, яка є власнiстю держави, або iнформацiї з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом;

     46) здiйснює контроль та вживає заходiв до забезпечення протипожежної безпеки в апаратi МВС, територiальних органах, закладах, установах i пiдприємствах, що належать до сфери управлiння МВС, а також на територiях, на яких вони розташованi;

     47) здiйснює вiдповiдно до законодавства функцiї з управлiння об'єктами державної власностi;

     48) веде i формує автоматизовану електронну базу даних Єдиного реєстру об'єктiв державної власностi, що належать до сфери управлiння МВС;

     49) затверджує у випадках, передбачених законом, правила виготовлення бланкiв цiнних паперiв i документiв суворого облiку;

     50) органiзовує в установленому порядку матерiально-технiчне та ресурсне забезпечення дiяльностi апарату МВС та територiальних органiв, закладiв, установ i пiдприємств, що належать до сфери його управлiння, Нацiональної гвардiї, зокрема примiщеннями, полiгонами, засобами зв'язку, транспортними засобами, озброєнням, спецiальними засобами, пально-мастильними матерiалами, обмундируванням, iншими видами матерiально-технiчних ресурсiв, необхiдних для виконання покладених на них завдань;

     51) органiзовує:

     ремонт, обслуговування транспортних засобiв, засобiв зв'язку, примiщень, що наданi МВС для виконання покладених на нього завдань, контролює правильнiсть використання матерiально-технiчних ресурсiв територiальними органами, Нацiональною гвардiєю, закладами, установами i пiдприємствами, що належать до сфери управлiння МВС;

     будiвництво, реконструкцiю та капiтальний ремонт об'єктiв, що належать до сфери управлiння МВС;

     52) розробляє, органiзовує i здiйснює комплекс профiлактичних, лiкувальних, оздоровчих та реабiлiтацiйних заходiв, спрямованих на охорону i змiцнення здоров'я осiб, якi вiдповiдно до законодавства мають право на медичне обслуговування в закладах охорони здоров'я МВС; здiйснює управлiння закладами охорони здоров'я, що належать до сфери управлiння МВС;

(пiдпункт 52 пункту 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     521) здiйснює державний санiтарно-епiдемiологiчний нагляд на пiдпорядкованих територiях, у вiйськових частинах i пiдроздiлах;

(пункт 4 доповнено пiдпунктом 521 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     53) в межах повноважень, передбачених законом, надає правову допомогу громадянам, сприяє державним органам, закладам, установам та пiдприємствам у виконаннi покладених на них законом обов'язкiв;

     54) здiйснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з дiяльнiстю МВС, закладiв, установ i пiдприємств, що належать до сфери управлiння МВС, а також стосовно актiв, якi ним видаються;

     55) забезпечує формування пропозицiй до обсягiв державного замовлення на пiдготовку, перепiдготовку та пiслядипломну освiту фахiвцiв, наукових, науково-педагогiчних та робiтничих кадрiв для МВС, Нацiональної гвардiї та центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     56) забезпечує на базi навчальних закладiв, що належать до сфери управлiння МВС, пiдготовку та професiйне навчання кадрiв для МВС, Нацiональної полiцiї та Нацiональної гвардiї;

     57) установлює порядок добору, направлення та зарахування на навчання до навчальних закладiв, що належать до сфери управлiння МВС;

     58) установлює порядок органiзацiї та строку професiйного навчання працiвникiв МВС, Нацiональної полiцiї та Нацiональної гвардiї;

     59) здiйснює органiзацiйно-методичне супроводження навчального процесу в навчальних закладах, що належать до сфери управлiння МВС;

     60) органiзовує та здiйснює поточне i перспективне планування, розроблення планiв основних органiзацiйних заходiв МВС, роботи колегiї МВС, нарад керiвництва МВС;

     61) проводить монiторинг стану публiчної безпеки та правопорядку в державi; вивчає, аналiзує i узагальнює результати та ефективнiсть реалiзацiї центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, державної полiтики у вiдповiдних сферах;

     62) аналiзує та прогнозує розвиток суспiльно-полiтичних процесiв у державi, якi впливають на виконання завдань, вiднесених до сфери вiдповiдальностi МВС;

     63) у порядку та способи, передбаченi законом, iнформує органи державної влади i громадськiсть про результати своєї дiяльностi;

     64) здiйснює iншi повноваження, визначенi законом.

     5. МВС з метою органiзацiї своєї дiяльностi:

     1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здiйснення заходiв щодо запобiгання i протидiї корупцiї, контроль за їх реалiзацiєю в апаратi МВС, територiальних органах, закладах, установах i на пiдприємствах, що належать до сфери управлiння МВС;

     2) здiйснює добiр кадрiв в апарат МВС, територiальнi органи, заклади, установи i на пiдприємства, що належать до сфери управлiння МВС, органiзовує роботу з пiдготовки та професiйного навчання працiвникiв МВС, полiцейських та вiйськовослужбовцiв Нацiональної гвардiї;

     3) контролює дiяльнiсть територiальних органiв, закладiв, установ i пiдприємств, що належать до сфери управлiння МВС;

     4) органiзовує планово-фiнансову роботу в апаратi МВС, територiальних органах, закладах, установах i на пiдприємствах, що належать до сфери його управлiння, здiйснює контроль за використанням фiнансових i матерiальних ресурсiв, забезпечує органiзацiю та вдосконалення бухгалтерського облiку;

     5) здiйснює функцiю головного розпорядника бюджетних коштiв, забезпечує її ефективне i цiльове використання;

     6) вiдкриває рахунки в установах банкiв;

     7) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, реалiзацiю державної полiтики стосовно державної таємницi, захист iнформацiї з обмеженим доступом, а також технiчний захист iнформацiї, контроль за її збереженням в апаратi Мiнiстерства, закладах, установах i на пiдприємствах, що належать до сфери його управлiння;

     8) органiзовує дiловодство та архiвне зберiгання документiв вiдповiдно до встановлених правил.

     6. МВС для виконання покладених на нього завдань має право:

     1) залучати в установленому порядку спецiалiстiв центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади, пiдприємств, установ та органiзацiй (за погодженням з їх керiвниками), вчених, представникiв iнститутiв громадянського суспiльства (за згодою) до розгляду питань, що належать до компетенцiї МВС;

     2) отримувати в установленому порядку безоплатно вiд мiнiстерств, iнших центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування необхiднi для виконання покладених на нього завдань iнформацiю, документи i матерiали;

     3) скликати наради, утворювати комiсiї та робочi групи, проводити науковi конференцiї, семiнари з питань, що належать до його компетенцiї;

     4) користуватися вiдповiдними iнформацiйними базами даних державних органiв, державною системою урядового зв'язку та iншими технiчними засобами.

     7. МВС здiйснює свої повноваження безпосередньо та через утворенi в установленому порядку територiальнi органи, а також заклади та установи.

     8. МВС у процесi виконання покладених на нього завдань взаємодiє в установленому порядку з iншими державними органами, допомiжними органами i службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та iншими допомiжними органами, утвореними Кабiнетом Мiнiстрiв України, органами мiсцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, громадськими спiлками, профспiлками та органiзацiями роботодавцiв, вiдповiдними органами iноземних держав i мiжнародних органiзацiй, а також з пiдприємствами, установами та органiзацiями.

     9. МВС в межах повноважень, передбачених законом, на основi i на виконання Конституцiї та законiв України, актiв Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, актiв Кабiнету Мiнiстрiв України видає накази, здiйснює органiзацiю i контроль за їх виконанням.

     Накази МВС, якi вiдповiдно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi".

     Нормативно-правовi акти МВС пiдлягають державнiй реєстрацiї в установленому законодавством порядку.

     Накази МВС, прийнятi в межах повноважень, передбачених законом, обов'язковi для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територiальними органами, мiсцевими державними адмiнiстрацiями, органами влади Автономної Республiки Крим, органами мiсцевого самоврядування, пiдприємствами, установами та органiзацiями незалежно вiд форми власностi та громадянами.

     10. МВС очолює Мiнiстр, який призначається на посаду за поданням Прем'єр-мiнiстра України i звiльняється з посади Верховною Радою України.

     Мiнiстр має першого заступника та заступникiв, якi призначаються на посаду та звiльняються з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням Прем'єр-мiнiстра України вiдповiдно до пропозицiй Мiнiстра.

(абзац другий пункту 10 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     11. Мiнiстр:

     1) очолює МВС, здiйснює керiвництво його дiяльнiстю;

     2) спрямовує та координує здiйснення iншими центральними органами виконавчої влади заходiв з питань, що належать до компетенцiї МВС;

     3) спрямовує та координує дiяльнiсть визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України центральних органiв виконавчої влади, зокрема:

     забезпечує формування державної полiтики у сферах, визначених цим Положенням, та контролює її реалiзацiю;

     погоджує та подає на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України розробленi центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, проекти законiв України, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України;

     визначає прiоритетнi напрями роботи центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, та шляхи виконання покладених на них завдань, затверджує плани роботи таких центральних органiв виконавчої влади;

     вносить Прем'єр-мiнiстровi України пропозицiї стосовно кандидатур на посади керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовується i координується Мiнiстром, крiм посад керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, якi вiднесенi до посад державної служби категорiї "А";

     вносить Прем'єр-мiнiстровi України пропозицiї щодо кандидатур на посади заступникiв керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовується i координується Мiнiстром, за пропозицiєю керiвникiв зазначених органiв, крiм посад заступникiв керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, якi вiднесенi до посад державної служби категорiї "А", та заступникiв керiвника Нацiональної полiцiї;

(абзац п'ятий пiдпункту 3 пункту 11 замiнено абзацами п'ятим, шостим згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663, у зв'язку з цим абзаци шостий - двадцять третiй вважати вiдповiдно абзацами сьомим - двадцять четвертим)

     призначає на посаду та звiльняє з посади першого заступника та заступникiв керiвника Нацiональної полiцiї за поданням керiвника Нацiональної полiцiї;

     погоджує структуру апаратiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, а також структуру територiальних органiв Нацiональної полiцiї;

     погоджує пропозицiї керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, щодо утворення, реорганiзацiї та лiквiдацiї їх територiальних органiв, вносить на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України вiдповiднi подання;

     визначає структурний пiдроздiл апарату МВС, що вiдповiдає за взаємодiю з центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     установлює порядок обмiну iнформацiєю мiж МВС та центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, перiодичнiсть її подання;

     iнiцiює питання щодо проведення службового розслiдування стосовно керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, їх заступникiв, iнших державних службовцiв i працiвникiв апаратiв таких органiв та їх територiальних органiв, закладiв, установ i пiдприємств, що належать до сфери їх управлiння;

     видає обов'язковi до виконання центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, накази та доручення з питань, що належать до компетенцiї таких органiв;

     погоджує призначення на посаду та звiльнення з посади керiвникiв та заступникiв керiвникiв самостiйних структурних пiдроздiлiв апаратiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     погоджує призначення на посаду та звiльнення з посади керiвникiв та заступникiв керiвникiв територiальних органiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, крiм заступникiв керiвникiв територiальних органiв Нацiональної полiцiї;

     порушує перед Кабiнетом Мiнiстрiв України питання щодо скасування актiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, повнiстю чи в окремiй частинi;

     порушує перед Кабiнетом Мiнiстрiв України питання щодо притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi керiвникiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, та їх заступникiв;

     iнiцiює питання щодо притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi керiвникiв структурних пiдроздiлiв апаратiв центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, їх територiальних органiв та їх заступникiв, а також керiвникiв закладiв, установ i пiдприємств, що належать до сфери їх управлiння;

     приймає рiшення щодо проведення перевiрки дiяльностi центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, їх територiальних органiв;

     заслуховує звiти про виконання покладених на центральнi органи виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, завдань та планiв їх роботи;

     визначає посадових осiб МВС, якi включаються до складу колегiй центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     доручає керiвникам центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, скасувати акти їх територiальних органiв повнiстю чи в окремiй частинi, а в разi вiдмови скасовує такi акти повнiстю чи в окремiй частинi;

     забезпечує контроль за станом виконання центральними органами виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, покладених на них завдань i функцiй;

     вирiшує iншi питання, пов'язанi iз спрямуванням i координацiєю дiяльностi центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр;

     4) визначає прiоритети роботи МВС та шляхи виконання покладених на нього завдань, затверджує плани роботи МВС, звiти про їх виконання;

     5) органiзовує та контролює виконання у МВС Конституцiї та законiв України, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України;

(пiдпункт 5 пункту 11 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     6) подає на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України проекти законiв України, актiв Президента України, Кабiнету Мiнiстрiв України, розробником яких є МВС;

     7) представляє в установленому порядку проекти законiв України, розробником яких є МВС та центральнi органи виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовує i координує Мiнiстр, i доповiдає з iнших питань, що належать до компетенцiї МВС, пiд час їх розгляду на пленарних засiданнях Верховної Ради України;

     8) веде переговори i пiдписує мiжнароднi договори України в межах наданих йому повноважень;

     9) представляє МВС у вiдносинах з iншими органами, закладами, установами i пiдприємствами в Українi та за її межами;

     10) утворює, реорганiзовує i лiквiдує оперативно-територiальнi об'єднання Нацiональної гвардiї, їх органи вiйськового управлiння, з'єднання, вiйськовi частини i пiдроздiли, навчальнi вiйськовi частини (центри), бази, установи та заклади Нацiональної гвардiї в межах загальної чисельностi та видiлених коштiв на їх утримання;

     11) затверджує положення про самостiйнi структурнi пiдроздiли апарату МВС, визначає персональний склад патронатної служби Мiнiстра;

(пiдпункт 11 пункту 11 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     12) порушує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi першого заступника, заступникiв Мiнiстра та державного секретаря МВС;

(пiдпункт 12 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     13) пiдпункт 13 пункту 11 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     14) затверджує положення про органи вiйськового управлiння оперативно-територiальних об'єднань Нацiональної гвардiї, вiйськовi частини i пiдроздiли з охорони важливих державних об'єктiв та спецiальних вантажiв, вiйськовi частини i пiдроздiли з охорони дипломатичних представництв, консульських установ iноземних держав, представництв мiжнародних органiзацiй в Українi, з'єднання, вiйськовi частини i пiдроздiли з охорони громадського порядку, пiдроздiли (загони) спецiального призначення, вiйськовi частини оперативного призначення, авiацiйнi вiйськовi частини, вiйськовi частини i пiдроздiли зв'язку, органи i пiдроздiли забезпечення Нацiональної гвардiї;

     15) затверджує за пропозицiєю командувача Нацiональної гвардiї структуру головного органу вiйськового управлiння Нацiональної гвардiї, територiальних управлiнь Нацiональної гвардiї, з'єднань, вiйськових частин i пiдроздiлiв, вищих навчальних закладiв, навчальних вiйськових частин (центрiв), баз, установ та закладiв Нацiональної гвардiї;

     16) затверджує положення про територiальнi органи МВС;

(пiдпункт 16 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     17) вiдповiдно до законодавства присвоює спецiальнi звання полiцiї до полковника полiцiї включно керiвнику Нацiональної полiцiї;

     18) установлює вiдомчi заохочувальнi вiдзнаки та вирiшує питання про нагородження ними;

     19) вносить подання щодо представлення в установленому порядку вiйськовослужбовцiв, полiцейських та працiвникiв закладiв, установ i пiдприємств, що належать до сфери управлiння МВС, до вiдзначення державними нагородами;

(пiдпункт 19 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     20) утворює, реорганiзовує i лiквiдує заклади, установи i пiдприємства, що належать до сфери управлiння МВС, затверджує їх положення (статути);

(пiдпункт 20 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     21) пiдпункт 21 пункту 11 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     22) порушує в установленому порядку питання щодо присвоєння рангу державного службовця державному секретарю МВС;

(пiдпункт 22 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     23) визначає обов'язки першого заступника Мiнiстра, заступникiв Мiнiстра, розподiл повноважень Мiнiстра мiж першим заступником Мiнiстра та заступниками Мiнiстра, якi вони здiйснюють у разi його вiдсутностi;

(пiдпункт 23 пункту 11 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     24) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенцiї;

     25) приймає рiшення щодо розподiлу бюджетних коштiв, головним розпорядником яких є МВС;

     26) пiдписує накази МВС;

     27) дає обов'язковi для виконання державними службовцями та працiвниками апарату МВС доручення;

     28) здiйснює iншi повноваження, визначенi законом.

     111. Повноваження керiвника державної служби у МВС здiйснює державний секретар МВС.

     Державний секретар МВС є вищою посадовою особою з числа державних службовцiв МВС. Державний секретар МВС пiдзвiтний i пiдконтрольний Мiнiстру.

     Державний секретар МВС призначається на посаду Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням Комiсiї з питань вищого корпусу державної служби строком на п'ять рокiв з правом повторного призначення.

(Положення доповнено пунктом 111 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     112. Державний секретар МВС вiдповiдно до покладених на нього завдань:

     1) органiзовує роботу апарату МВС;

     2) забезпечує пiдготовку пропозицiй щодо виконання завдань МВС та подає їх на розгляд Мiнiстру;

     3) органiзовує та контролює виконання апаратом МВС Конституцiї та законiв України, актiв Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України, наказiв МВС та доручень Мiнiстра, його першого заступника та заступникiв, звiтує про їх виконання;

     4) готує та подає Мiнiстру для затвердження плани роботи МВС, звiтує про їх виконання;

     5) забезпечує реалiзацiю державної полiтики стосовно державної таємницi, контроль за її збереженням в апаратi МВС;

     6) у межах своїх повноважень запитує та одержує в установленому порядку вiд державних органiв, органiв влади Автономної Республiки Крим, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ та органiзацiй в Українi та за її межами безоплатно iнформацiю, документи i матерiали, а вiд органiв державної статистики - статистичну iнформацiю, необхiдну для виконання покладених на МВС завдань;

     7) призначає на посаду та звiльняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовцiв апарату МВС, присвоює їм ранги державних службовцiв, приймає рiшення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi;

     8) приймає на роботу та звiльняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працiвникiв апарату МВС, приймає рiшення щодо їх заохочення, притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi;

     9) призначає на посаду та звiльняє з посади керiвникiв територiальних органiв та їх заступникiв;

     10) призначає на посаду працiвникiв патронатної служби Мiнiстра за поданням Мiнiстра; звiльняє з посади працiвникiв патронатної служби Мiнiстра за його поданням, а також у зв'язку iз звiльненням Мiнiстра;

     11) призначає на посаду та звiльняє з посади керiвникiв закладiв, установ i пiдприємств, що належать до сфери управлiння МВС;

     12) притягує до дисциплiнарної вiдповiдальностi керiвникiв закладiв, установ i пiдприємств, що належать до сфери управлiння МВС;

     13) забезпечує в установленому порядку органiзацiю пiдготовки, перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї державних службовцiв та iнших працiвникiв МВС;

     14) представляє МВС як юридичну особу в цивiльно-правових вiдносинах;

     15) у межах повноважень, передбачених законом, дає обов'язковi для виконання державними службовцями та iншими працiвниками МВС доручення;

     16) видає з питань, що належать до його повноважень, накази органiзацiйно-розпорядчого характеру та контролює їх виконання;

     17) вносить подання щодо представлення в установленому порядку державних службовцiв, iнших працiвникiв апарату МВС, його територiальних органiв до вiдзначення державними нагородами України.

(Положення доповнено пунктом 112 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     113. На час вiдсутностi державного секретаря МВС чи неможливостi здiйснення ним своїх повноважень з iнших причин його обов'язки виконує один iз керiвникiв самостiйних структурних пiдроздiлiв апарату МВС вiдповiдно до наказу державного секретаря МВС.

(Положення доповнено пунктом 113 згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     12. Для погодженого вирiшення питань, що належать до компетенцiї МВС, обговорення найважливiших напрямiв його дiяльностi у МВС може утворюватися колегiя.

     Рiшення колегiї можуть бути реалiзованi шляхом видання вiдповiдного наказу МВС.

     Для розгляду наукових рекомендацiй та проведення фахових консультацiй з основних питань дiяльностi у МВС можуть утворюватися iншi постiйнi або тимчасовi консультативнi, дорадчi та iншi допомiжнi органи.

     Рiшення про утворення чи лiквiдацiю колегiї, iнших постiйних або тимчасових консультативних, дорадчих та iнших допомiжних органiв приймається Мiнiстром.

     Кiлькiсний та персональний склад постiйних або тимчасових консультативних, дорадчих та iнших допомiжних органiв, положення про них затверджуються Мiнiстром.

     13. МВС дозволяється використовувати транспортнi засоби спецiалiзованого призначення, у тому числi iз символiкою МВС, обладнанi спецiальними свiтловими та звуковими сигнальними пристроями.

     14. Гранична чисельнiсть державних службовцiв та працiвникiв апарату МВС затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     Структура апарату МВС затверджується Мiнiстром.

     Штатний розпис та кошторис МВС затверджуються державним секретарем МВС за погодженням з Мiнфiном.

(абзац третiй пункту 14 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017р. N 663)

     15. МВС є юридичною особою публiчного права, має печатку iз зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власнi бланки, рахунки в органах Казначейства.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 28 жовтня 2015 р. N 878

ПЕРЕЛIК
постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, що втратили чиннiсть

     1. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 13 серпня 2014 р. N 401 "Про затвердження Положення про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України" (Офiцiйний вiсник України, 2014 р., N 72, ст. 2026).

     2. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20 травня 2015 р. N 315 "Про внесення змiн до Положення про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України" (Офiцiйний вiсник України, 2015 р., N 42, ст. 1311).

     3. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 4 червня 2015 р. N 366 "Про внесення змiн до Положення про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України" (Офiцiйний вiсник України, 2015 р., N 46, ст. 1484).

     4. Пункт 9 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 5 серпня 2015 р. N 551 (Офiцiйний вiсник України, 2015 р., N 64, ст. 2119).

Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.