ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо реалiзацiї iнвестицiйних проектiв iз значними iнвестицiями
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1. У Земельному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 3 - 4, ст. 27):
частину дев'яту статтi 20 доповнити абзацом п'ятим такого змiсту:
"реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями";
частину першу статтi 208 доповнити словами "а також iнвестор iз значними iнвестицiями вiдповiдно до спецiального iнвестицiйного договору, укладеного вiдповiдно до вимог Закону України "Про державну пiдтримку iнвестицiйних проектiв iз значними iнвестицiями в Українi".
2. У пунктi 2 частини третьої статтi 34 Закону України "Про iндустрiальнi парки" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 22, ст. 212; 2021 р., N 49, ст. 390) слово "сумiжної" замiнити словом "iнженерно-транспортної".
3. У Законi України "Про державну пiдтримку iнвестицiйних проектiв iз значними iнвестицiями в Українi" вiд 17 грудня 2020 року N 1116-IX:
1) у частинi першiй статтi 1:
пункти 3 i 6 викласти в такiй редакцiї:
"3) значнi iнвестицiї - власнi або залученi кошти iнвестора iз значними iнвестицiями та/або заявника, якi вкладаються в об'єкти iнвестування у процесi реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями";
"6) об'єкти iнвестування - необоротнi активи (крiм нематерiальних активiв та гудвiлу), що будуються, модернiзуються, технiчно та/або технологiчно переоснащуються, придбаваються iнвестором iз значними iнвестицiями та/або заявником, та об'єкти iнженерно-транспортної iнфраструктури, необхiднi для виконання умов спецiального iнвестицiйного договору, якi збудованi/будуються або будiвництво яких профiнансовано/фiнансується (включно з платою за приєднання до мереж тепло-, газо-, водо- та електропостачання, iнженерних комунiкацiй тощо) iнвестором iз значними iнвестицiями та/або заявником за рахунок значних iнвестицiй";
пункт 7 пiсля слова "заявником" доповнити словами "(крiм випадкiв, передбачених цим Законом)";
2) у частинi першiй статтi 3:
пункт 4 викласти в такiй редакцiї:
"4) забезпечення за рахунок коштiв державного, мiсцевих бюджетiв та з iнших джерел, не заборонених законом, будiвництва об'єктiв iнженерно-транспортної iнфраструктури (автомобiльних шляхiв, лiнiй зв'язку, засобiв тепло-, газо-, водо- та електропостачання, iнженерних комунiкацiй тощо) або компенсацiя за рахунок коштiв державного, мiсцевих бюджетiв та з iнших джерел, не заборонених законом, вартостi збудованих заявником або iнвестором iз значними iнвестицiями об'єктiв iнженерно-транспортної iнфраструктури (автомобiльних шляхiв, лiнiй зв'язку, засобiв тепло-, газо-, водо- та електропостачання, iнженерних комунiкацiй тощо), необхiдних для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями. Порядок надання компенсацiї вартостi збудованих заявником або iнвестором iз значними iнвестицiями об'єктiв iнженерно-транспортної iнфраструктури встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України";
доповнити пунктами 5 i 6 такого змiсту:
"5) компенсацiя витрат на пiдключення та приєднання до iнженерно-транспортних мереж, необхiдних для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України;
6) звiльнення вiд вiдшкодування втрат лiсогосподарського виробництва iнвестора iз значними iнвестицiями для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями вiдповiдно до Земельного кодексу України";
3) у статтi 4:
у частинi першiй:
пункт 2 викласти в такiй редакцiї:
"2) сукупної вартостi всiх об'єктiв iнженерно-транспортної iнфраструктури, побудованих для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями та на виконання спецiального iнвестицiйного договору згiдно з пунктом 4 частини першої статтi 3 цього Закону, станом на дату введення таких об'єктiв в експлуатацiю";
доповнити пунктами 3 i 4 такого змiсту:
"3) суми компенсацiї на пiдключення та приєднання до iнженерно-транспортних мереж, необхiдних для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями;
4) суми коштiв, що не надiйшли до вiдповiдного бюджету вiд вiдшкодування втрат лiсогосподарського виробництва вiдповiдно до Земельного кодексу України";
частину другу доповнити абзацами другим - четвертим такого змiсту:
"У разi якщо пiд час виконання спецiального iнвестицiйного договору фактичний обсяг значних iнвестицiй є бiльшим, нiж передбачено таким договором, загальний обсяг державної пiдтримки залишається без змiн.
У разi якщо пiд час виконання спецiального iнвестицiйного договору фактичний обсяг значних iнвестицiй є меншим, нiж передбачено таким договором, загальний обсяг державної пiдтримки змiнюється шляхом внесення змiн до спецiального iнвестицiйного договору.
У разi якщо обсяг значних iнвестицiй є меншим, нiж визначено пунктом 4 частини першої статтi 5 цього Закону, iнвестор iз значними iнвестицiями повертає весь обсяг отриманої державної пiдтримки для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями";
4) у частинi першiй статтi 5:
пункт 1 викласти в такiй редакцiї:
"1) iнвестицiйний проект iз значними iнвестицiями реалiзується на територiї України у сферах переробної промисловостi (крiм дiяльностi з виробництва та обiгу тютюнових виробiв, спирту етилового (за виключенням виробництва бiоетанолу, який призначений для використання як компонент палива), коньячного i плодового, алкогольних напоїв), виробництва бiогазу i бiометану (в тому числi скрапленого або стисненого), добування з метою подальшої переробки та/або збагачення корисних копалин (крiм кам'яного та бурого вугiлля, сирої нафти та природного газу), поводження з вiдходами, транспорту, складського господарства, поштової та кур'єрської дiяльностi, логiстики, освiти, наукової та науково-технiчної дiяльностi, охорони здоров'я, мистецтва, культури, спорту, туризму, в курортно-рекреацiйнiй сферi та у сферi електронних комунiкацiй";
пункт 2 пiсля слiв "коштiв iнвестора iз значними iнвестицiями" доповнити словами "та/або заявника", а слово "сумiжної" замiнити словом "iнженерно-транспортної";
пункти 3 i 4 викласти в такiй редакцiї:
"3) створення впродовж строку реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями не менше:
10 нових робочих мiсць iз середньою заробiтною платою працiвникiв, розмiр якої не менш як на 50 вiдсоткiв перевищує розмiр реальної середньої заробiтної плати за вiдповiдним видом дiяльностi у регiонi, в якому реалiзується проект, за попереднiй календарний рiк; або
30 нових робочих мiсць iз середньою заробiтною платою працiвникiв, розмiр якої не менш як на 30 вiдсоткiв перевищує розмiр реальної середньої заробiтної плати за вiдповiдним видом дiяльностi у регiонi, в якому реалiзується проект, за попереднiй календарний рiк; або
50 нових робочих мiсць iз середньою заробiтною платою працiвникiв, розмiр якої не менш як на 15 вiдсоткiв перевищує розмiр реальної середньої заробiтної плати за вiдповiдним видом дiяльностi у регiонi, в якому реалiзується проект, за попереднiй календарний рiк;
4) розмiр значних iнвестицiй в об'єкти iнвестування для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями перевищує суму, еквiвалентну 12 мiльйонам євро, що розраховується за офiцiйним курсом валют, встановленим Нацiональним банком України станом на перший робочий день кварталу, в якому подається заявка, та на дату фактичного здiйснення значних iнвестицiй в об'єкти iнвестування на виконання спецiального iнвестицiйного договору. Розмiр значних iнвестицiй в об'єкти iнвестування розраховується без урахування податку на додану вартiсть. Заявник не ранiше нiж за 18 мiсяцiв до дати подання заявки до уповноваженого органу може здiйснити значнi iнвестицiї в об'єкти iнвестування в обсязi, що не перевищує 30 вiдсоткiв загального обсягу значних iнвестицiй, необхiдних для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями";
5) у статтi 7:
у частинi першiй:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"1. Заявник, який має намiр отримати державну пiдтримку для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями, передбачену цим Законом, готує та подає до уповноваженого органу заявку, яка включає документи, що пiдтверджують вiдповiднiсть заявника вимогам частин третьої i четвертої цiєї статтi, технiко-економiчне обґрунтування iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями (з обов'язковим зазначенням соцiального ефекту вiд його реалiзацiї) та проект спецiального iнвестицiйного договору, примiрна форма якого визначається уповноваженим органом";
пiсля абзацу першого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"У разi якщо заявник здiйснив значнi iнвестицiї в об'єкт iнвестування вiдповiдно до пункту 4 частини першої статтi 5 цього Закону, разом iз заявкою подається аудиторський звiт та вiдповiднi документи (копiї актiв виконаних робiт, платiжних доручень про здiйснення фiнансування або iншi документи, що пiдтверджують обсяг здiйснених значних iнвестицiй в об'єкт iнвестування) для пiдтвердження обсягу здiйснених ним значних iнвестицiй в об'єкт iнвестування".
У зв'язку з цим абзаци другий i третiй вважати вiдповiдно абзацами третiм i четвертим;
частину шосту доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Заявник може визначити iнформацiю та документи у складi заявки такими, що мiстять конфiденцiйну iнформацiю, комерцiйну таємницю, крiм вiдомостей, що мають бути внесенi до реєстру iнвестицiйних проектiв iз значними iнвестицiями пiсля пiдписання спецiального iнвестицiйного договору, про що зазначається в заявцi вiдповiдно до частини першої цiєї статтi";
6) у статтi 8:
у частинi першiй:
в абзацi першому слова i цифри "протягом 60 календарних днiв" замiнити словами i цифрами "не бiльше нiж 60 календарних днiв";
в абзацi другому пункту 2 слова "аналiз економiчних, фiнансових" замiнити словами "аналiз фiнансових";
абзац восьмий замiнити чотирма новими абзацами такого змiсту:
"Уповноважений орган припиняє проведення оцiнки iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями, якщо:
за результатами першого етапу виявлено невiдповiднiсть заявника, iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями та поданих документiв встановленим законодавством вимогам та обмеженням, а також якщо уповноважений орган вже проводить оцiнку iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями, що повнiстю або частково збiгається щодо сформованої земельної дiлянки, на якiй заплановано реалiзацiю iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями;
пiд час другого етапу виявлено невiдповiднiсть технiко-економiчного обґрунтування вимогам щодо його змiсту та/або проекту спецiального iнвестицiйного договору вимогам статтi 13 цього Закону, наявнiсть помилок у розрахунках та розбiжностей у поданих документах. У такому разi уповноважений орган надсилає заявнику вiдповiднi зауваження та пропозицiї для доопрацювання. Заявник протягом 15 календарних днiв може доопрацювати вiдповiднi документи та надiслати їх до уповноваженого органу для пiдготовки висновку, який готується протягом 15 календарних днiв з дня отримання доопрацьованих документiв вiд заявника. Якщо заявник не подав доопрацьованi документи у визначений строк, уповноважений орган припиняє проведення оцiнки, про що повiдомляє заявника.
Будь-яке припинення уповноваженим органом проведення оцiнки не позбавляє заявника права надiслати заявку на повторний розгляд".
У зв'язку з цим абзаци дев'ятий - одинадцятий вважати вiдповiдно абзацами дванадцятим - чотирнадцятим;
абзац дванадцятий викласти в такiй редакцiї:
"До проведення оцiнки iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями обов'язково залучаються Антимонопольний комiтет України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову та бюджетну полiтику, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну правову полiтику, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi, в якiй передбачається реалiзувати iнвестицiйний проект iз значними iнвестицiями, та орган мiсцевого самоврядування (якщо державна пiдтримка надається таким органом для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями). До проведення оцiнки можуть також залучатися iншi державнi органи вiдповiдно до компетенцiї";
в абзацi восьмому частини другої слова "проекту економiчних, фiнансових" замiнити словами "проекту фiнансових";
у частинi третiй слово "прийняття" замiнити словом "пiдписання";
частини четверту i п'яту викласти в такiй редакцiї:
"4. У разi необхiдностi доопрацювання проекту спецiального iнвестицiйного договору уповноважений орган разом з висновком про доцiльнiсть реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями та укладення спецiального iнвестицiйного договору надсилає заявнику зауваження до проекту спецiального iнвестицiйного договору з пропозицiєю проведення переговорiв щодо умов спецiального iнвестицiйного договору.
Переговори щодо умов спецiального iнвестицiйного договору проводяться протягом двох мiсяцiв з дня отримання вiд уповноваженого органу пропозицiї щодо їх проведення. У разi недосягнення згоди щодо механiзму врахування зауважень щодо умов спецiального iнвестицiйного договору в зазначений строк уповноважений орган на пiдставi письмового звернення заявника може продовжити такий строк, але не бiльше нiж на два мiсяцi.
За зверненням заявника до переговорiв щодо умов спецiального iнвестицiйного договору може залучатися уповноважена установа.
Пiд час переговорiв щодо умов спецiального iнвестицiйного договору не можуть бути змiненi iстотнi умови такого договору.
5. Пiсля досягнення згоди щодо всiх умов спецiального iнвестицiйного договору заявник надсилає проект такого договору до уповноваженого органу. Уповноважений орган готує проект рiшення Кабiнету Мiнiстрiв України про укладення вiдповiдного спецiального iнвестицiйного договору та забезпечує його погодження в установленому законодавством порядку";
7) у частинi першiй статтi 10 слова "iнвестор iз значними iнвестицiями та заявник" замiнити словами "iнвестор iз значними iнвестицiями та/або заявник";
8) частину першу статтi 11 викласти в такiй редакцiї:
"1. Сторонами спецiального iнвестицiйного договору є держава Україна в особi Кабiнету Мiнiстрiв України, територiальна громада в особi органу мiсцевого самоврядування (якщо державна пiдтримка надається таким органом для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями), iнвестор iз значними iнвестицiями та/або заявник (якщо заявник не є зареєстрованою юридичною особою в Українi, що спецiально утворена для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями i господарська дiяльнiсть якої спрямовується виключно на реалiзацiю iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями та виконання спецiального iнвестицiйного договору)";
9) частину першу статтi 12 викласти в такiй редакцiї:
"1. У разi прийняття рiшення про укладення спецiального iнвестицiйного договору заявник здiйснює заходи щодо утворення iнвестора iз значними iнвестицiями. У разi якщо заявник є юридичною особою, зареєстрованою в Українi, що спецiально утворена для реалiзацiї iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями i вiдповiдає всiм вимогам та обмеженням, встановленим цим Законом, вiн стає стороною спецiального iнвестицiйного договору як iнвестор iз значними iнвестицiями.
До iнвестора iз значними iнвестицiями застосовуються всi вимоги та обмеження, встановленi цим Законом до заявника";
10) пункт 8 частини першої статтi 13 доповнити словами "(у разi надання)";
11) частину другу статтi 16 доповнити словами "з урахуванням положень Закону України "Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi".
II. Прикiнцевi та перехiднi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування.
2. Уповноважений орган протягом 10 робочих днiв з дня набрання чинностi цим Законом повертає заявникам усi заявки, за результатами розгляду яких станом на день набрання чинностi цим Законом не укладено спецiальний iнвестицiйний договiр, для приведення їх у вiдповiднiсть з вимогами цього Закону. Заявник може подати такi заявки повторно за спрощеною процедурою, визначеною в Порядку та методологiї проведення оцiнки iнвестицiйного проекту iз значними iнвестицiями, затвердженому Кабiнетом Мiнiстрiв України. У такому разi до обсягу значних iнвестицiй можуть бути вiднесенi власнi кошти заявника або залученi ним кошти, вкладенi в об'єкти iнвестування не ранiше нiж за 18 мiсяцiв до дати подання заявки, яку було повернуто уповноваженим органом.
3. Кабiнету Мiнiстрiв України у шестимiсячний строк з дня набрання чинностi цим Законом:
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, що випливають iз цього Закону;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
вжити в установленому порядку заходiв для утворення установи бiзнес-омбудсмена та унормування питань її дiяльностi, зокрема щодо визначення напрямiв її дiяльностi, джерел фiнансування, органу управлiння та його повноважень.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
9 серпня 2023 року
N 3311-IX
Copyright © 2024 НТФ «Интес» Все права сохранены. |