ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

08.11.2000 р. N 14/3-4275-ЕП

 

Начальникам регiональних митниць
Начальникам митниць


Щодо врахування витрат по доставцi товарiв при визначеннi митної вартостi товарiв, що ввозяться на митну територiю України

     За iнформацiєю, що надходить до Митно-тарифного управлiння Держмитслужби, почастiшали випадки недостовiрного декларування умов (базису) поставки та необґрунтованих вiдрахувань по доставцi товарiв по територiї України (тобто вiд мiсця ввезення на митному кордонi до мiсця призначення) з цiни, яка фактично сплачена чи пiдлягає сплатi за товар, що ввозиться на митну територiю України. Це призводить до заниження бази митного оподаткування та, внаслiдок цього, зменшення надходжень митних платежiв до Держбюджету.

     З метою попередження митними органами подiбних випадкiв та забезпечення єдиного пiдходу при прийняттi рiшень щодо митної вартостi товарiв, що ввозяться на митну територiю України, iнформуємо про єдину методику врахування витрат по доставцi товарiв по територiї України при визначеннi митної вартостi товарiв.

     Згiдно чинного законодавства при визначеннi митної вартостi товарiв, що ввозяться на митну територiю України, враховуються витрати на транспортування по доставцi товару до мiсця його ввезення на митну територiю України (перший український порт, авiапорт чи iнше мiсце ввезення через митний кордон України, де цей товар розвантажується чи перевантажується).В тих випадках, коли у вiдповiдностi до обумовленого зовнiшньоторговельним контрактом базису (умов) поставки цих товарiв передбачено, що витрати на транспортування по митнiй територiї України входять до цiни угоди, при визначеннi бази митного оподаткування цi витрати вiдраховуються.

     Однак наявнiсть в рахунках-фактурах (iнвойсах) окремо видiлених витрат по доставцi товару до мiсця призначення згiдно зовнiшньоторговельного контракту не завжди є достатньою умовою для їх врахування при визначеннi митної вартостi, оскiльки всi витрати повиннi бути кiлькiсно визначеними та документально пiдтвердженими.

     Так, мають мiсце випадки, коли на пiдставi окремого приведення вiдповiдних витрат в рахунку-фактурi (iнвойсi) декларантом значно завищувалась вартiсть доставки товарiв по територiї України, досягаючи при цьому бiльше половини загальної фактурної вартостi товару.

     Враховуючи на зазначене, заявленi декларантом вiдомостi стосовно вартостi доставки товару по територiї України повиннi бути пiдтвердженi документами, що дозволяють однозначно довести правомiрнiсть вiдрахувань вiд загальної фактурної вартостi товару та визначити їх величину.

     В якостi документiв, що можуть застосовуватися при пiдтвердженнi витрат на доставку товарiв, є документи, якi, як правило, застосовуються в комерцiйнiй практицi для оформлення вiдповiдних угод, а саме:

     а) документ, що визначає вiдносини сторiн в угодi по наданню послуг по доставцi товарiв вiд мiсця вiдправлення до мiсця призначення. Найчастiше в якостi такого документу є угода на доставку вантажу, що мiстить вiдомостi про осiб, що уклали зазначену угоду, предмет угоди, його вартiсть та умови оплати. При цьому в якостi замовника послуг по доставцi товарiв може бути як продавець товарiв, так i покупець, а в рядi випадкiв третя особа, що дiє вiд iменi або за дорученням одного з них ( як правило, це експедиторськi фiрми);

     б) рахунок-фактура вiд виконавця угоди доставки, що мiстить реквiзити сторiн, суму та умови платежу, а також предмет платежу. При цьому необхiдно мати на увазi, що у випадку подання декларантом специфiкованого рахунку-фактури, що мiстить предмет угоди (тобто чiтке визначення зобов'язань виконавця, наприклад: навантаження вантажу на транспортний засiб, транспортування вiд мiсця вiдправлення (навантаження) до мiсця ввезення на митну територiю України i вiд мiсця ввезення до мiсця призначення (розвантаження), розвантаження товарiв з транспортного засобу та iн.) та iншi iстотнi умови угоди (найменування сторiн, що уклали угоду на перевезення, отримувач вантажу, умови оплати та iн.), такий рахунок-фактура може бути прийнятий в якостi угоди на доставку товарiв;

     в) банкiвськi платiжнi документи, що пiдтверджують факт сплати послуг по доставцi у вiдповiдностi до виставленого рахунку-фактури.

     Зважаючи на те, що до витрат на доставку товарiв включаються: вартiсть транспортування, навантаження, перевантаження (перевалку) товарiв, та витрати на страхування (страхова премiя), при розглядi питання щодо обґрунтованостi заявленої при розрахунку митної вартостi величини витрат на доставку товарiв пiсля мiсця ввезення ця величина повинна розглядатися окремо по кожнiй її складовiй.

     При цьому необхiдно враховувати наступне.

     1. Вартiсть транспортування - це є витрати, безпосередньо пов'язанi з перемiщенням товарiв вiд мiсця вiдправлення до мiсця призначення. При визначеннi митної вартостi, вартiсть транспортування вiд мiсця ввезення на митну територiю України до мiсця призначення вiдраховується вiд цiни угоди, якщо в документах чiтко визначений порядок розрахунку вартостi транспортування в залежностi вiд вiдстанi (дальностi перевезення), тобто, до митної територiї та по митнiй територiї України. Наприклад, встановлена тарифна ставка перевезення вантажу за 1 км вiдповiдної дiлянки шляху.

     2. Вартiсть навантаження, розвантаження та перевантаження та перевалки товарiв є супутнiми транспортними витратами, що не залежать безпосередньо вiд вiдстанi (дальностi перевезення). Витрати по розвантаженню, перевантаженню та перевалцi товарiв можуть не включатися у митну вартiсть товарiв, що ввозяться на митну територiю України, лише в тих випадках, якщо таке перевантаження чи перевалка товарiв здiйснювалися пiсля ввезення товарiв на митну територiю України. При цьому факт здiйснення таких операцiй та величина вiдповiдних витрат, а також їх сплата продавцем повиннi бути документально пiдтвердженi декларантом митному органу з урахуванням визначених п.п. а) - в) цього листа вимог до документального пiдтвердження заявленої митної вартостi.

     Страхова премiя, тобто сума, сплачена для страхової компанiї у вiдповiдностi до договору страхування товару вiд ризикiв втрати чи пошкодження в процесi доставки вантажiв на всьому маршрутi перевезення вiд пункту вiдправлення до пункту призначення. Вартiсть страхування залежить вiд вартостi товарiв, а не вiд вiдстанi перевезення, в зв'язку з чим витрати на страхування не роздiляються на такi, що здiйснюються "до мiсця ввезення" та "пiсля мiсця ввезення" та, вiдповiдно, можуть не видiлятися з цiни угоди при визначеннi митної вартостi.

     У разi невиконання зазначених вище вимог до документального пiдтвердження митної вартостi, заявленi декларантом вiдрахування з цiни угоди витрат по доставцi товарiв вiд мiсця ввезення на митну територiю України до мiсця призначення на митнiй територiї України митним органом не приймається.

Заступник Голови Служби О. Шейко
Copyright © 2024 НТФ «Интес»
Все права сохранены.